Latvijā radīta jauna graudu šķirne

14.03.2018

Šodien AS "Rīgas Dzirnavnieks" direktore Anita Skudra pasniedza pirmajai zemnieku saimniecībai "Klidziņa" Jelgavas novadā jaunās selekcionētās auzu šķirnes "Herkuless Baltic" sēklas.
Pēc savām unikālajām īpašībām un piemērotības mūsu klimatiskjaiem apstākļiem to var dēvēt par auzu "dižšķirni", kas radīta vairāku gadu garumā, gatavojoties Latvijas simtgadei.

Tās selekcionēšanu veica izcilais somu labības audzēšanas centrs "Boreal", kas jau daudzus gadus ir specializējies labību šķirņu selekcionēšanā tieši ziemeļu reģioniem, gūstot atzīstamus rezultātus Skandināvijā.

"Rīgas Dzirnavnieks" pirms četriem gadiem uzsāka speciālu auzu audzēšanas programmu Latvijā, lai veicinātu zemnieku interesi audzēt auzas pārtikas ražošanai, kurām būtu augsti kvalitātes rādītāji. Jaunā šķirne ir daļa no programmas.

Latvijas zemniekiem ir augsts potenciāls auzu audzēšanā, ko nosaka gan piemēroti klimatiskie apstākļi, gan arī pēdējos gados zemnieku mērķtiecīgs darbs labas kvalitātes auzu kultivēšanā. Tā turpinot, Latvija jau tuvākajos gados var iemantot reputāciju starp pasaules spēlētājiem kā ļoti augstas kvalitātes auzu audzētājs, līdzīgi kā tas šobrīd ir ar kviešiem. Jāmin, ka vēl pirms pāris gadiem Latvijā auzas galvenokārt audzēja lopbarībai.

Anita Skudra, AS "Rīgas Dzirnavnieks" direktore: "Mūsu mērķis ir panākt, lai nākotnē visa "Herkuless" pārslu produkcija tiek ražota tikai no jaunās šķirnes auzām. Tas ir ambiciozs mērķis, bet ļoti svarīgs, lai Latvija labības pasaulē kļūtu par vienu no līderēm augstās auzu kvalitātes dēļ. Latviju jau šobrīd atpazīst pēc tās kviešiem, nākamais solis - lai to novērtē arī pēc auzām. Jaunai šķirnei devām nosaukumu "Herkuless" par godu Latvijas lepnumam - auzu pārslām, ar kurām ir uzaugušas jau vairākas paaudzes Latvijā. Savukārt "Baltic", jo mūsu mērķis ir nākotnē šo šķirni arī piedāvāt Lietuvas un Igaunijas zemniekiem."

Šobrīd ir noslēdzies jaunās šķirnes audzēšana laboratoriskajos apstākļos. Pirmo gadu tās pavairošana ar mērķi iegūt jau sēklas plašai audzēšanai notiks uz lauka pie pirmajiem zemniekiem. Iegūtā raža netiks vēl izmantota ražošanā, bet gan kā sēklas materiāls. Aprēķināts, ka būs nepieciešami aptuveni 3 - 5 gadi, līdz kamēr pirmās jaunās šķirnes auzas nonāks ražošanā un tās varēs nogaršot patērētāji.

Jaunā auzu šķirne "Herkuless Baltic" veidota, lai vislabāk atbilstu mūsu mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem un vienlaikus nodrošinātu augstus kvalitātes rādītājus, kas ir svarīgi pārtikas ražošanā. Jau pirmie laboratorisko testu rezultāti parāda, ka jaunās šķirnes graudiem ir augstāks proteīns - 666 kg/ha. Tām ir raksturīga lielāka tilpummasa - parasti auzu tilpummasa no lauka ir robežās no 480-520g/l, bet jaunajai auzu šķirnei ap 540g/l, kas nodrošina labākus ražas apjomus zemniekiem, kā arī tām ir mazāka plēkšņainība un mazāks grauda apvalks. Tomēr viena no izcilākajām jaunās šķirnes īpašībām ir tās augstais beta glikāna īpatsvars salīdzinājumā ar citām šķirnēm. Savukārt zemnieki atzinīgi novērtē labības izturīgos stublājus, kas samazinātu riskus kulšanas procesā.

Pirmās jaunās šķirnes auzas tika uzdāvinātas arī vairākām Eko programmas skolām, kas izpētes nolūkos audzēs tās pie skolas un veiks novērojumus. Skolu dalība auzu programmā jau notiek trešo gadu ar mērķi veicināt bērnu zināšanas un interesi par labību.

Par ieguldījumu auzu audzēšanā šodien pasākumā tika sveikti arī līdzšinējās auzu programmas dalībnieki - zemnieku saimniecības no dažādiem Latvijas reģioniem. Pērn programmas ietvaros tika apsēti aptuveni 3200 ha sējumu ar pārtikas ražošanai piemērotiem graudiem.Facebook Draugiem Twitter Instagram