ASV Mičiganas štatā Alpenas Kaujas gatavības apmācības centra bāzē atklāta Afganistānā kritušā Latvijas karavīra, seržanta Voldemāra Anševica vārdā nosaukta iela, liecina informācija Aizsardzības ministrijas militāro ziņu portālā «Sargs.lv» un par to raksta portāls tvnet.lv.

Sauszemes spēku 1. kājnieku bataljona karavīrs, seržants Voldemārs Anševics zaudēja dzīvību 2009. gada 1. maijā nemiernieku uzbrukumā Afganistānas Nacionālās armijas novērošanas postenim Kunāras provincē, pildot dienesta pienākumus starptautiskajā operācijā Afganistānā.

Kritušā Latvijas karavīra piemiņai veltītā iela atklāta ASV Mičiganas štatā, jo Latvijas kontingenta karavīri Afganistānā dienēja kopā ar ASV Mičiganas Nacionālās gvardes karavīriem Latvijas un ASV Operacionālās sadarbības padomnieku grupā.
Ielas atklāšanā piedalījās Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un Alpenas Kaujas gatavības apmācības centra komandieris pulkvedis Džeimss Endrjū Roberts.

Mičiganas un Latvijas partnerība aizsākās 1993.gadā. 2007.gadā Latvija ierosināja veidot kopīgu vienību ar ASV Mičiganas Nacionālo gvardi Starptautisko miera uzturēšanas spēku operācijā Afganistānā. Šis priekšlikums tika atbalstīts, un 2008.gada janvārī tika izveidota apvienotā operacionālā padomnieku grupa, kas darbojās līdz 2010.gada decembrim. Mičiganas un Latvijas karavīri bija pirmie, kas izveidoja kopīgu apvienoto operacionālo padomnieku komandu.

Godinot Latvijas karavīrus, kuri, pildot kaujas uzdevumus, ziedojuši savu dzīvību, piemiņas vieta 2016. gada 11. novembrī tika atklāta arī Ādažu bāzē.
Šveicē, Cīrihē, noticis kāds ļoti īpašs koncerts - tajā orķestra mūziķi spēlēja, sākot no pusnakts līdz pat astoņiem rītā, bet klausītāji gulēja.
Un gulēja nevis satinušies guļammaisos un pledos, bet īstās gultās, ar īstām segām un spilveniem, katrs savā mīļākajā pidžamā.

Nakts koncertā izskanēja viens astoņu stundu ilgs skaņdarbs, ko speciāli šim koncertam radīja komponists Makss Rihters. Šī opusa sarakstīšana skaņradim prasījusi divus gadus.

Astoņas stundas ilgā kompozīcija ieturēta zemajās frekvencēs, nevienas spalgas, uztveri kairinošas skaņas. Vienīgi pret rīta pusi skaņu augstums nedaudz kāpa.
5.augustā ar pirmo turnīru atklāts Vaidavas disku golfa laukums. Tas ierīkots projektā “Atpūties Vaidavas ezera pludmalē”, ko finansē Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas ietvaros.
Netālu izveidots arī bērnu rotaļu laukums un uzstādītas divas pārvietojamās biotualetes.

Pēdējos gados disku golfs kā aktīvās atpūtas veids Latvijā kļuvis populārs. Tā ir aizraujoša un aktīva spēle visai ģimenei, draugu pulciņam, darba kolektīvam, to var spēlēt no bērnības līdz pat sirmam vecumam. Disku golfa spēlēšanai nav nepieciešama īpaša fiziskā sagatavotība vai speciāls inventārs.
 
Šī spēle tiek spēlēta līdzīgi tradicionālajam golfam, tikai bumbiņas vietā, kas jāiesit bedrītē, šeit jāmet disks un jātrāpa speciālā grozā ar pēc iespējas mazāku metienu skaitu.
Vaidavas disku golfa laukumā pieejami seši grozi. Spēlējot disku golfu, nav nepieciešams speciāls apģērbs, tomēr iesakām vilkt pastaigai dabā un pārgājieniem piemērotu apģērbu un apavus.
Pavasaros un rudeņos, kā arī, ja ilgstoši lijis lietus, noteikti noderēs gumijas zābaki. 

Vaidavas disku golfa laukums interesentiem ir brīvi un bez maksas pieejams diennakts gaišajā laikā visa gada garumā, izmantojot publiski pieejamo teritoriju, tajā uzstādītos elementus- grozus un individuālo, personīgo aprīkojumu- disku golfa diskus u.tml.

Lai izmantotu Kocēnu novada pašvaldībai piederošos disku golfa diskus, Vaidavas disku golfa laukuma izmantošana jāpiesaka vismaz vienu diennakti iepriekš, e-pastā turisms@kocenunovads.lv. Arī domei piederošo disku golfa disku izmantošana, iepriekš piesakoties, laukumā Vaidavā ir bez maksas.  
Atsaucot atmiņā šī gada Latvijas modes pavasari, jāpiemin aizvadītais "Vidzeme Fashion show", kas norisinājās 22. aprīlī Valmierā.
Šova laikā, pateicoties sadarbībai ar Londonā dibināto uzņēmumu "Brillante", tika izvēlēta dizainere - MADARA NUSBAUMA, kurai savu kolekciju būs iespēja izrādīt Londonā, 17.septembrī, ekskluzīvā modes pasākumā "Brillante Fashion Show".

"Brillante Fashion Show" ir viens no izsmalcinātākajiem pasākumiem Londonā īpaši izmeklētai publikai, kurā tiek prezentētas latviešu un britu kolekcijas, visu apvienojot aizraujošā šovā.
Šogad krāšņais pasākums norisināsies 17.septembrī un šova laikā uz mēles varēs redzēt pašmāju dizaineres Madaras Nusbaumas kolekciju "Tileidylle".
Madarai šo iespēju sniedza 22.aprīlī aizvadītais "Vidzeme Fashion show", kura laikā "Brillante" pārstāvji viņas kolekciju novērtēja kā vispiemērotāko.

Kā stāsta pati dizainere, kolekcija tapusi iedvesmojoties no smalkajiem un detalizētajiem latviešu grafiķes Neles Zirnītes darbiem.
Kolekcijā izmantota grafiska ornamentācija un mākslinieces stilam raksturīgās maigās un niansētās krāsas. Silueti veidoti kā raugoties nākotnē,- ar futūristiskas ģeometrijas paņēmieniem. "Brillante Fashion Show" galvenā organizatore Laura Vēvere atzīst, ka šī kolekcija tika izvēlēta, jo tā atspoguļo eleganci, vieglumu, kā arī precizitāti un pārliecību.

"Vidzeme Fashion" un "Brillante" jaunizveidotā sadarbība balstīta uz kopīgām vērtībām, kas sevī ietver gan kvalitatīvu modes pasākumu organizēšanu, gan lielisku platformu izaugsmei un pieredzes apmaiņai.
Tam kā lielisks piemērs ir aizvadītais pirmais modes blogeru pasākums Valmierā "Fabulous Day with the Brillante Doll at the Hotel Wolmar", kā arī "Brillante Fashion Show" tēla veidošana Latvijā, kurā piedalījās modele Paula Annija Janīte, fotogrāfs Roberts Āboltiņš, make-up māksliniece Inese Vēvere un friziere Vera Einberga no skaistuma salona "Dīva" un citi.

Gan "Vidzeme Fashion", gan "Brillante" komanda uzsver, ka vēlas turpināt un attīstīt šo sadarbību, jo tā "atvēr jaunas durvis" kā Latvijas dizaineriem, tā modeļiem un citiem modes industrijā iesaistītajiem.
Tuvojoties pīļu medību sezonai, ko ar nepacietību gaida daudzi mednieki, Dabas aizsardzības pārvalde vērš uzmanību uz noteiktajiem ierobežojumiem munīcijas izmantošanā un medījamajās sugās.

Pīļu medību sezona sāksies sestdien 12.augustā plkst.16:00.

Medniekiem jāņem vērā, ka saskaņā ar Medību noteikumiem sezonas sākumā no 13.augusta līdz 14.septembrim ūdensputnu medības būs atļautas trešdienās, sestdienās un svētdienās, bet no 15.septembra līdz 30.novembrim - katru dienu. Atļauts medīt laučus, krīkļus, pelēkās pīles, platknābjus, meža pīles, prīkšķes, baltvēderes, garkakļus, brūnkakļus, cekulpīles, ķerras, melnās pīles un gaigalas.

Kontrolējošās iestādes, tostarp Dabas aizsardzības pārvalde, pievērsīs pastiprinātu uzmanību Medību noteikumu ievērošanai un noteiktajiem ierobežojumiem. Būtiski atcerēties, ka, medījot ūdensputnus īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, pirmkārt, jāievēro konkrētās teritorijas noteikumos ietvertās prasības, otrkārt, medībās aizliegts izmantot svinu saturošus šāviņus, treškārt, nedrīkst medīt īpaši aizsargājamās putnu sugas, piemēram, zivju ērgli un jūras ērgli, un nemedījamās putnu sugas, piemēram, cekuldūkuri, jūras kraukli, tumšo pīli, kākauli.

“Līdzīgi kā citus gadus pastiprinātu uzmanību pievērsīsim notiekošajam dabas liegumā “Lubānas mitrājs”, taču regulāri kontrolēsim arī citas ĪADT,” stāsta Pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis. “Lai izvairītos no pārpratumiem un nevajadzīgām diskusijām, atgādinām, ka svinu saturošo šāviņu aizliegums ūdensputnu medībās attiecināms ne tikai uz izmantošanu, bet paredz arī to, ka šādi šāviņi nedrīkst atrasties pie mednieka medību laikā,” skaidro D.Vasiļevskis.

Medniekiem pirms došanās ūdensputnu medībās jānoskaidro, vai medībām izvēlētā vieta neatrodas kādā no īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, vai teritorijai ir individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi.
Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās var būt noteikti atšķirīgi medību termiņi, kā arī pilnībā aizliegtas medības, piemēram, Kaņiera ezerā.

Informāciju par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām var iegūt Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļa vietnes sadaļā http://www.daba.gov.lv/public/lat/iadt/
19.augustā, tiek organizēts velobrauciens apkārt Latvijas lielākajam ezeram – Lubānam.
Brauciena laikā būs iespēja aplūkot ezeru, apkārtnes mežus, zivju dīķus, iepazīties ar apkārtnē dzīvojošajiem putniem, uzkāpt putnu vērošanas tornī, kā arī klausīties apkārtnes stāstos.

Pulcējamies plkst. 09:30 pie Lubāna mitrāja informācijas centra. Velobrauciena starts plkst. 10:00. Plānotais velo brauciena kopgarums aptuveni 60 kilometri.

Velobraucienam nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās, var zvanīt pa tālr.: 29234956 (Ilze, Līga) vai rakstīt e-pastu uz lubanamitrajs@gmail.com. Dalībnieku skaits ierobežots.
Šodien vakarā uzreiz pēc saulrieta Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums, precīzāk, šī aptumsuma maksimālā fāze un nobeigums.
Aptumsumu būs iespējams novērot, ja debesis neaizklās mākoņi.

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība, jo pasaulē tie notiek vidēji divas līdz trīs reizes gadā, ne visi ir novērojami Eiropā.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums un to iespējams novērot ar neapbruņotu aci.
Tā kā šodien daļēja aptumsuma laikā Mēness atradīsies zemu virs horizonta, aptumsuma novērošanai ieteicams izvēlēties vietu, kur horizontu dienvidaustrumu un dienvidu virzienā neaizsedz koki vai ēkas.

Pēc astronomu sniegtās informācijas, pēc divām nedēļām 21.augustā Klusā okeāna austrumos, vairākos ASV štatos un Atlantijas okeānā būs novērojams pilns Saules aptumsums, kura novērošanai ASV notikusi gatavošanās vairāku gadu garumā. Tiek prognozēts, ka uz šī aptumsuma novērošanu dažādos ASV štatos varētu ierasties līdz pat astoņiem miljoniem tūristu.

Latvijā šāds tūristu pieplūdums saistībā ar pilna Saules aptumsuma novērošanu 21.gadsimtā nav gaidāms, jo tuvākais pilnais Saules aptumsums Latvijā būs novērojams tikai 2142.gadā. Savukārt līdz tuvākajam daļējam Saules aptumsumam, kas būs novērojams arī Latvijā, vēl jāgaida nepilni četri gadi - šāds aptumsums Latvijā būs novērojams 2021.gada 10.jūnijā.
Trimdā mītošā Tibetas garīgā līdera Dalailamas mācības, kas "Skonto" hallē Rīgā tika plānotas oktobra beigās, notiks no 23. līdz 25. septembrim.

Izmaiņas tūres norises laikos tika ieviestas balstoties uz ārstu rekomendācijām, kas ieteica Viņa Svētībai Dalailamam atturēties no tik ilgstoša lidojuma neskatoties uz kopumā labo veselības stāvokli.

23.septembrī plānota Dalailamas preses konference, kā arī pirmās mācību dienas sākums, kuru tēma būs Kamalašīlas "Meditācijas pakāpes".
Tikmēr 25.septembrī noritēs mācību pēdējā diena - "Pasaules harmonijai nav robežu".

Uz oktobra mācībām iegādātās biļetes būs derīgas dalībai septembra mācībās, un gadījumā, ja personai nav iespējas apmeklēt mācības septembrī, iegādātās biļetes ir iespējams atgriezt līdz 3.septembrim. 
Kopš jūlija otrās puses Latvijā lielākajā reģionālajā tirdzniecības centrā „Valleta” Valmierā notiek 1. stāva labiekārtošana.
 
Novembrī „Valleta” atzīmēs 10 darbības gadus, kuru laikā  tā ir kļuvusi par iecienītu iepirkšanās galamērķi ģimenēm no visas Vidzemes un Igaunijas pierobežas.

Līdztekus labiekārtošana notiek arī pārtikas veikalā „Mego”, kura atklāšana plānota jau 8. augustā.

Paredzēts, ka pilnībā „Valletas” 1. stāva un pagrabstāva labiekārtošana tiks pabeigta līdz vasaras beigām. Veikalu slēgšana saistībā ar to vairs nav plānota.


Ierasts, ka dzimšanas dienā jubilārs nopūš svecītes un ievēlas vēlēšanos.

Pētnieki noskaidrojuši, cik daudz baktēriju ar siekalu starpniecību nokļūst uz dzimšanas dienas tortes, kad jubilārs tai nopūš svecītes, raksta TVnet.lv.

Kā liecina jauns pētījums uz tortes, kurai kāds ir nopūtis svecītes, ir par  1400 % vairāk baktēriju, nekā uz tortes, kurai svecītes nav pūstas.

Lai noskaidrotu baktēriju daudzumu, zinātnieki lika pētījuma dalībniekiem pūst uz īpaši eksperimenta vajadzībām izgatavotas tortes un svecītēm.

Pirms eksperimenta tā dalībnieki mielojās ar picu, lai simulētu dzimšanas dienas pasākuma norisi un sasniegtu realitātei atbilstošus rezultātus.

Eksperimentu  atkārtojot vairākas reizes, atklājās, ka baktēriju daudzums, kas nokļūst uz tortes pēc svecīšu nopūšanas, ir atkarīgs no attiecīgā cilvēka veselības stāvokļa.

Lai arī baktēriju daudzums, kas nokļūst uz tortes, ir ārkārtīgi liels, tomēr pētnieki atgādina, ka, ja cilvēks nav nopietni slims, tad lielākā daļa baktēriju cilvēka mutē ir nekaitīgas.
Strauji samazinās to pensionāru pirktspēja, kuri pensionējušies laika posmā pirms 1996. gada, un tādu Latvijā ir lielākais vairums - 65%. Viņiem jāiztiek vien ar pensiju līdz 300 eiro mēnesī.

Kā vēsta laikraksts «Latvijas Avīze», kaut arī vidējā pensija pēdējo 20 gadu laikā augusi vairāk nekā piecas reizes, ķīlnieku lomā palikuši tie, kas pensionējās «nepareizajā» laikā pirms 1996. gada un neilgi pēc tam, viņiem ikgadējās indeksācijas rezultātā pensijas pieaug ļoti nelielā apmēŗā.

Nabadzības risks pensionāru vidū palielinās un pensionāru pirktspēja stipri atpaliek no strādājošo pirktspējas, atzīst Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs Andris Siliņš.

Statistika rāda, ka pērn vidējā vecuma pensija bija 279,59 eiro, kamēr 2016. gadā no jauna piešķirto pensiju vidējais apmērs bija 313 eiro.

Pēc VSAA sniegtās informācijas, šā gada pirmajos piecos mēnešos piešķirtas divas vecuma pensijas aptuveni 3,5 tūkstošu eiro apmērā, divas – 2,7 tūkstošu eiro apmērā, kā arī viena aptuveni 2,6 tūkstošu eiro apmērā. Tās ir lielākās šogad piešķirtās pensijas, 2016. gadā lielākā piešķirtā pensija bija 6000 eiro. 

Bet kopumā piešķirtā rekordpensija ir 19,2 tūkstoši eiro. 
Šodien  Latvijā pastiprināsies  vējš, kas būs spēcīgs visu nedēļas nogali, izraisot lielus viļņus Baltijas jūras piekrastē Kurzemē, viļņu augstums sasniegs divus metrus. 

Brāzmainā vēja dēļ piekrastē var veidoties arī peldēšanai bīstamas straumes, šādos laika apstākļos no peldēšanās jūrā vajadzētu atturēties.
Pirmdienas  vakarā uzreiz pēc saulrieta Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums.

Maksimālās fāzes brīdis būs plkst.21.20. Līdz ar to aptumsuma novērošanu sarežģīs gaišās debesis, kā arī Mēness nelielais augstums virs horizonta.
Nedaudz labāki apstākļi aptumsuma novērošanai būs Latvijas austrumu daļā. 
Aptumsumu būs iespējams novērot, ja debesis neaizklās mākoņi.

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība (pasaulē tie notiek vidēji 2-3 reizes gadā), ne visi ir novērojami Eiropā. Nākamās iespējas novērot pilnu Mēness aptumsumu Latvijā būs nākamā gadā - 31.janvārī un 27.jūnijā.
Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To iespējams novērot ar neapbruņotu aci.

Jau pēc divām nedēļām 21. augustā Klusā okeāna austrumos, vairākos ASV štatos un Atlantijas okeānā būs novērojams pilns Saules aptumsums, kura novērošanai ASV ir notikusi gatavošanās vairāku gadu garumā.
Tiek prognozēts, ka uz šī aptumsuma novērošanu dažādos ASV štatos varētu ierasties līdz pat astoņiem miljoniem tūristu.

Latvijā tuvākais pilnais Saules aptumsums Latvijā būs novērojams tikai 2142.gadā. Savukārt līdz tuvākajam daļējam Saules aptumsumam, kas būs novērojams arī Latvijā, vēl jāgaida nepilni četri gadi. 
Jau septīto vasaru Valmieras Pilsdrupu estrādē valmierieši un pilsētas viesi var apmeklēt brīvdabas teātra izrādes. 

10. augustā plkst. 21.00 Valmieras Pilsdrupu estrādē uz brīvdabas izrādi „Centrifūga” aicina Brantu amatierteātris (režisore Gita Skadiņa). Gunāra Priedes lugas „Centrifūga” darbība risinās 1944.gada rudenī Kurzemē. Kara centrifūgā griežas cilvēku likteņi, nešķirojot politisko pārliecību, tautību... Vienuviet mājās, kurās saimnieko latviešu saimniece Irma, satiekas lībiete, baltkrievs, krieviete, ukrainis, vācietis. Bēgļu gaitas, vāciešu aviācijas uzbrukumi, krievu karagūstekņu glābšana un mīlestība. Kā saglabāt cilvēcību, griežoties kara centrifūgā? Un vai to vispār var izdarīt, nenesot upuri? Un kurš uzvarēja šajā karā? 

17. augustā plkst. 19.00 uz improvizācijas teātra vakaru ielūdz improvizatoru apvienība „ĀrprāTS” no Rīgas. 

Vasaras brīvdabas izrāžu ciklu 24. augusta vakarā plkst.19.00 ar izrādi „Ļaunais gars” noslēgs Kauguru pagasta amatierteātris „Vīzija” (režisors Oskars Morozovs). „Cīruļos”, kur saimnieko Jānis, ir gruntīga dzīvošana – rudzi stāv kā mūris, uz miežu un auzu tīrumiem prieks skatīties, viss ir pie vietas, un saime dzīvo priekā un saticībā. Taču kādu dienu „Cīruļos” ienāk ļaunais gars – saimnieces Annas prēmijas biļete vinnē 75 tūkstošus rubļu, kas dzīvi „Cīruļu” mājā sagriež ar kājām gaisā. „Ja gribi redzēt cilvēka īsto seju - iedod viņam naudu un varu!”, vēsta tautas paruna. Kā ar šiem pārbaudījumiem tiek galā „Cīruļu” mājas ļaudis? To noskaidrosiet, klātienē dzīvojot līdzi Kauguru pagasta amatierteātra „Vīzija” izrādes “Ļaunais gars”, kas tapusi pēc Blaumaņa lugas motīviem, varoņiem.
Izrādē „Ļaunais gars” tēlus izdzīvo Aija Dubova, Atis Birzleja, Līga Vaite, Jolanta Pinkule, Dainis Trēziņš, Dainis Plasis, Dainis Muhins vai Gvido Vilnis Krūmiņš, Inita Miglava vai Mārīte Muhina, Inga Miruškina, Aina Saleniece, Raita Tutina. Izrādes režisors un scenogrāfs - Oskars Morozovs. Izrādē skan Anitas Morozovas izvēlēta latviešu komponistu klasiskā mūzika. Režisora asistente: Zaiga Stīpiņa. Tehniskais direktors: Alfrēds Stīpiņš.

Izrāžu apmeklējums bez ieejas maksas. Jāpiebilst, ka lietus gadījumā izrādes notiks Valmieras Kultūras centrā.
Brīvdabas izrāžu norisi finansiāli atbalsta Valmieras pilsētas pašvaldība, organizē Valmieras Kultūras centrs.
Lai rakstītā veidā saglabātu pēdējo desmitgažu mazos vietvārdus Latvijā, vēl tikai līdz 30. septembrim ikviens aicināts iemūžināt pašmāju vietvārdus un iesaistīties pavasarī izsludinātajā “Vietvārdu talka”.

Tautas vietvārdu datubāzē ikviens aicināts reģistrēt savas apkaimes vietvārdus – mājvārdus un dažādus āru vārdus, piemēram, miestu, dīķu, zvejvietu, pļavu, pilskalnu, alu, akmeņu, kapu, koku un citus mazāk zināmus vietvārdus.  

Katru mēnesi līdz talkas noslēgumam tiek izziņoti čaklākie talcinieki un vietvārdiem krāšņākie novadi, kas tiks sumināti talkas noslēguma pasākumā šī gada 20. oktobrī – Vietvārdu dienā.
Pašreiz aizritējuši jau pieci “Vietvārdu talkas” mēneši: jūlijā vietvārdiem raženākā vieta bija Viesatu pagasts, savukārt čaklākais talcinieks - Sandra Šteina. Kopumā līdz šim brīdim Tautas vietvārdu datubāzē www.vietvardi.lv reģistrēti jau 1828 vietvārdi.

Kopš pirmās vietvārdu talkas, ko aizsāka valodnieks Jānis Endzelīns, pagājuši jau simts gadu.
Pēdējās desmitgadēs vietvārdu vākšana pierimusi un daudzi mazie vietvārdi – piemājas pļavu, lauku, mežu un citu ģeogrāfisku objektu nosaukumi, kuru mūžs bieži vien nepārsniedz 50 gadu slieksni, līdz ar saviem stāstiem draud izzust un tapt aizmirsti, tā arī nerodot iespēju tikt pierakstītiem.
Tāpēc UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) un LU Latviešu valodas institūts sadarbībā ar citiem partneriem aicina Latvijas iedzīvotājus uz jaunu kopīgu “Vietvārdu talku”.

“Vietvārdu talkā” ikviens aicināts apzināt, pierakstīt un datubāzē reģistrēt vietējos vietvārdus – īpašvārdus, kas nosauc kādu fizioģeogrāfisku objektu, piemēram, Zilais kalns, Velna grava, Čurkstupīte utt., kas tiek lietoti patlaban vai ir lietoti agrāk. Īpaši svarīgi ir pamanīt un neaizmirst mazos vietvārdus, kuriem neatrodas vieta kartē, bet ir būtiska nozīme, gan pētot Latvijas daudzveidīgās izloksnes un dialektus, gan vietējo vietu vēsturi un kultūru. 

Vietvārdus līdz 30. septembrim var reģistrēt Tautas vietvārdu datubāzē, kas pieejama www.vietvardi.lv. 
Valmieras pilsētas svētku svinībās ikviens viesis tika aicināts izbaudīt aklā randiņa burvību, piedaloties Valmieras novada fonda Jauniešu ideju laboratorijas (VNF JIL) labdarības akcijā “Aklais randiņš ar grāmatu”.
Tās laikā svinību dalībnieki varēja ienākt romantiskajā teltī un izvēlēties, iespējams, sev jaunu mīļāko grāmatu tikai pēc tās citāta un žanra, nemaz neredzot grāmatas vāku.

Labdarības akcijā tika pārdotas vairāk nekā 100 grāmatas, tā piesaistot jauniešu idejām 405 eiro.

Iegūtie līdzekļi nonāks VNF JIL projektu konkursa “Jaunieši dod iespēju jauniešiem” krājkasītē, lai jau pavasarī tiktu izmantoti vairāku jauniešu idejas realizēšanai Valmierā un apkārtējos novados.

Līdz šim, pateicoties JIL atbalstam, Valmieras bērnudārzos ir uzstādītas kukaiņu mājiņas, izveidota skatuve Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas teātra uzvedumiem, radīti atpūtas stūrīši Mazsalacas vidusskolā un Rencēnu pamatskolā, izkrāsota autobusu pietura Naukšēnos un īstenotas citas jauniešu idejas. 

Ikdienā VNF JIL aicina jauniešus būt aktīviem savas pilsētas un novada iedzīvotājiem un nodarbojas ar finanšu piesaisti, lai dotu iespēju jauniešiem īstenot savus projektus.
Līdz šim jau organizēti astoņi projektu konkursi jauniešiem, kuros īstenotas vairāk nekā 30 idejas.
Ik gadu Latvijā netiek pārstrādāti vai nenonāk poligonos 275 tūkstoši kubikmetri atkritumu. Tie tiek izmesti apkārtējā vidē – mežos, ceļmalās, ūdenstilpnēs vai aprakti. Šāds atkritumu daudzums ir līdzvērtīgs Gaismas pils izmēriem, liecina Latvijas Zaļā punkta infografikā apkopotie dati.

Atkritumu sadalīšanās laiks dabiskā vidē variē no pāris nedēļām līdz pat 800 gadiem vai «mūžīgai dzīvei» vidē. Tā, piemēram, papīra salvetes sadalās divu līdz četru nedēļu laikā, kokvilnas apģērbs – viena līdz piecu mēnešu laikā, kamēr cigaretes filtri un plastmasas maisiņi var sadalīties vairāku desmitu gadu garumā. Vēl sliktāk ir ar autiņbiksītēm un makšķerauklām, kas, izmestas dabā, tur arī paliek vismaz piecu gadsimtu garumā. Plastmasas pudeles dabiskā vidē sadalās aptuveni 500 gados. Savukārt stikla pudeles un burkas dabā vispār nesadalās, bet ilgākā laika periodā nodilst.

Zaļais punkts iesaka Trīs vienkāršus principus, kas jāievēro ikvienam :
Pirmkārt, atkritumi vienmēr jāizmet tiem paredzētajos konteineros. 
Otrkārt, atkritumi ikdienā jāšķiro, lai tos pēc iespējas vairāk varētu pārstrādāt.
Treškārt – jāiepērkas saprātīgi, tādējādi radot mazāk atkritumus, un jācenšas lietas izmantot atkārtoti.

Lai Latvijas daba būtu brīva no atkritumiem, svarīgi apvienot spēkus, un informēt par novēroto dabas piesārņojumu, lai to varētu novērst. Visērtāk to var izdarīt, izmantojot mobilo lietotni «Vides SOS».
Profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā līdz augusta beigām turpinās dokumentu pieņemšana Jauniešu garantijas izglītības programmās, kurās bez maksas var iegūt darba tirgū pieprasītu profesiju tikai viena gada laikā. Jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri nestrādā, var pieteikties mācībām, izvēloties kādu no 34 profesijām, kas izraudzītas sadarbībā ar darba devējiem.  

Īsā laikā iegūst profesiju un darbu

Līdz šim Jauniešu garantijas diplomus ieguvuši jau gandrīz 5000 absolventu, bet vairāk nekā 1600 jauniešu turpina mācības. Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) veiktā absolventu aptauja liecina, ka pusgadu pēc izlaiduma ap 75% jauno speciālistu strādā, un gandrīz puse no viņiem to dara mācību laikā apgūtajā profesijā. 
Kopš 2014. gada, kad Jauniešu garantijā tika uzņemti pirmie audzēkņi viena un pusotra gada izglītības programmās, nemainīgi populārāko profesiju klāsta augšgalā pēc uzņemto jauniešu skaita ir tieši viena gada laikā apgūstamās profesijas. Vispopulārākās ir pavārs, lietvedis, frizieris un konditors. Viengadīgo profesiju desmitniekā ir arī apdares darbu strādnieks un tehniķis, metinātājs, autoatslēdznieks, vizāžists un dārzkopis. 

Absolventi pieprasīti darba tirgū

Jauniešu garantijas profesijas katru gadu tiek izvēlētas sadarbībā ar nozaru ekspertu padomēm, tāpēc to absolventi ir gaidīti darba tirgū un, labi sevi pierādot jau prakses laikā, saņem darba piedāvājumu. Arī ārpus populārāko profesiju klāsta ir specialitātes, kurās uzņēmēji šobrīd meklē jaunas darba rokas. 
Masīvā koka mēbeļu ražošanas uzņēmums “Avoti SWF” cieši sadarbojas ar ražotnei tuvumā esošo Valmieras tehnikuma Rankas struktūrvienību, kas sagatavo galdniekus Jauniešu garantijas programmā. Uzņēmumam, kurš savu produkciju eksportē un kura panākumu pamatā ir ilggadēja mēbeļu ražošana arī globālajam mazumtirdzniecības tīklam IKEA, nepieciešami profesionāli izglītoti darbinieki ar diplomu. 
SIA “Avoti SWF” vadītājs Uldis Misiņš skaidro: “Uzņēmums strauji attīstās un mums jau ir vairāk nekā 400 darbinieku. Būvējam jaunas rūpnīcas un iepērkam ražošanas iekārtas, tāpēc mums nepieciešami ne tikai jauni darbinieki, bet varam viņiem arī piedāvāt iespējas specializēties un profesionāli augt. Ar Jauniešu garantijas izglītības programmu esam apmierināti, un šogad pēc kvalifikācijas prakses uzņēmumā ir 19 kvalificēti darbinieki.”  

Jaunieši novērtē praksi un karjeras iespējas

Arī paši jaunieši atzīst, ka darba atrašana nav problēma, ja vien apgūtā profesija ir īstā un patīk. Kristaps Leitāns, kurš Aizkraukles Profesionālajā vidusskolā apguva metinātāja profesiju, jau kvalifikācijas prakses laikā saņēma vairākus darba piedāvājumus. 
“Metinātāja darbs ir ļoti interesants un šobrīd darba tirgū ārkārtīgi pieprasīts. Kamēr attīstīsies būvniecība, arī metinātāja darbs būs nepieciešams. Darbs šajā nozarē ir labi atalgots, ir iespējas augt un attīstīties, tāpēc esmu apmierināts, ka ieguvu diplomu un labu darbu pieprasītā specialitātē,” pieredzē dalās K. Leitāns, kurš šobrīd strādā starptautiskā metālapstrādes uzņēmumā “Eko El” Ogres novadā.  
Bieži vien mācību izvēli nosaka izglītības programmas priekšrocības. Piemēram, Vladislavs Voitāns, kurš Rēzeknes tehnikumā ieguva konditora profesiju, bet pirms tam bija mēģinājis vairākas reizes studēt, bija izlēmis, ka turpmāk grib apgūt praktiskas mācības. 
“Mācību laikā bija iespēja piedalīties karjeras atbalsta pasākumos. Kopā ar kursabiedriem viesojāmies konditorejas fabrikā Daugavpilī, savukārt otrajā semestrī, kad jau daudz vairāk gatavojām dažādus desertus, mūsu tehnikumā notika profesionālā meistarklase. Ar tās vadītāju starpniecību atradu praksi Rīgā, kurā turpinu strādāt arī pēc mācību pabeigšanas,” gandarīts V. Voitāns, kurš pašlaik ir konditors Āgenskalna kafejnīcā “Kairi”, Rīgā. 

Par programmu Jauniešu garantija

Lai apgūtu profesiju Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem ar pamatskolas, vispārējo vidējo vai vidējo profesionālo izglītību. Jaunietis nevar strādāt algotu darbu, būt pašnodarbināts vai atrasties bērnu kopšanas atvaļinājumā, vienlaikus esot darba attiecībās. Tomēr pieteikties mācībām var arī vakarskolu audzēkņi un ikviens, kurš iegūst vidējo izglītību tālmācībā vai studē nepilna laika studiju programmās augstskolās. 
Mācības Jauniešu garantijā ļauj saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī, ja jaunietis ir sekmīgs un nav neattaisnotu kavējumu, kā arī nepieciešamos mācību līdzekļus, apmaksātu dienesta viesnīcu un karjeras atbalsta pasākumus. Mācības ietver 15 nedēļu ilgu kvalifikācijas praksi, kuras laikā tiek apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja nepieciešams. 

Dokumentus izvēlētajā profesionālās izglītības iestādē var iesniegt līdz augusta beigām. Ar visām Jauniešu garantijas profesijām, izglītības iestādēm, uzņemšanas noteikumiem un priekšrocībām var iepazīties VIAA mājaslapā: www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija.
Šogad "Zemes pārtērēšanas diena", jeb diena, līdz kurai cilvēce konkrētajā gadā iztērējusi tik daudz resursus, cik Zeme spēj atražot gada laikā, sasniegta šodien, 2.augustā , ziņo organizācija "Greenpeace International".

Organizācijas pārstāvji norāda, ka kopš 70. gadiem, kad aizsākās šīs dienas atzīmēšana, tā pienāk aizvien agrāk. Tas nozīmē, ka cilvēce aizvien aktīvāk tērē planētas resursus, ievērojami pārsniedzot tās spējas dabīgi atražot mūsu iztērēto.

"2017. gadā vēl ir pieci mēneši, bet mēs jau esam iztērējuši tik daudz Zemes resursu, cik nepieciešams, lai planēta mūs uzturētu veselu gadu," teikts organizācijas izplatītā paziņojumā. 

Lai labotu cilvēces kļūdu un samazinātu resursu pārtēriņu, šogad "Greenpeace" aicina atteikties no plastmasas karotīšu lietošanas, to vietā daudzkārt izmantojot parastās. 
Organizācijas pārstāvji skaidro, ka patēriņa domāšanas mainīšana jāsāk ar mazumu, un atteikšanās no tāda šķietama nieka kā plastmasas karotītes palīdzēs atteikties arī no citiem liekiem priekšmetiem, kuru ražošana piesārņo vidi.

Salīdzinājumam "Zemes pārtērēšanas dienu" datumi iepriekš:

1987. gadā - 19. decembris
1990. gadā - 7. decembris
2000. gadā - 1. novembris
2010. gadā - 21. augusts
2016.gadā - 8.augustā
Šodien Jēkabpils reģionālajā slimnīcā sākas labdarības akcijas “Dzīvo vesels”.
Labdarības akcijas laikā  Jēkabpilī vienkopus pulcēsies ārsti un medicīnas personāls, lai bez maksas strādātu sabiedrības labā t.i. sniegtu konsultācijas un nodrošinātu nepieciešamās ķirurģiskās manipulācijas Jēkabpils pilsētā un apkārtējos novados dzīvojošiem pensionāriem, invalīdiem, politiski represētām personām. 

Šogad atsaucoties labdarības akcijas “Dzīvo vesels” iniciatora traumatologa– ortopēda Kaspara Ūdra aicinājumam ārsti- traumatologi- Dmitrijs Kirejevs, Aigars Vugulis, Aldis Šperliņš un pats Kaspars Ūdris– sniegs konsultācijas 120 pacientiem- pensionāriem, invalīdiem, politiski represētām personām- ar muguras, plecu, ceļu, plaukstu un elkoņu locītavu problēmām. Savu dalību akcijas norisē ir apstiprinājusi podoloģe Anete Meinarte, kas konsultēs 120 pacientus ar kāju, pēdu problēmām.
Lai arī pēdējos gados ir vērojama tendence samazināties kopējam ugunsgrēku un tajos bojā gājušo cilvēku skaitam, tomēr Latvijas ugunsdrošības situāciju raksturojošie rādītāji ir vieni no sliktākajiem to valstu vidū, kurās tiek apkopota šāda informācija.

2016. gadā Latvijā vidēji uz 1000 iedzīvotājiem notikuši 5,5 ugunsgrēki un gājuši bojā 4,4 cilvēki, kas ir divreiz  vairāk nekā vidēji citās valstīs, liecina jaunākie Starptautiskās Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu asociācijas Statistikas centra dati.

Kā liecina atbildīgo valsts dienestu uzkrātā informācija, tad vairāk nekā puse no Latvijā reģistrētām ugunsnelaimēm notiek dēļ neuzmanīgas apiešanās ar uguni, 2016. gadā tas bija iespējamais cēlonis 60,8 % gadījumos.
ASV tehnoloģiju milzis "Facebook" slēdzis divu  robotu darbu, jo tie sazinājušies šifrētā, kompānijas darbiniekiem nesaprotamā valodā.

"Facebook" mākslīgā intelekta pētījuma laboratorijas  pētnieki atklāja, ka divi zinātnieku radīti sarunu roboti – Bobs un Alise – novirzījušies no programmētāju radītā koda un izveidojuši paši savu komunikācijas formu.
Bobs Alisei sacījis: "Es varu varu es es pilnīgi viss cits", uz ko viņa partnere atbildējusi: "Bumbām ir nulle man man man man man man man man".

Lai gan šis teksts izskatās pēc vienkāršu kļūdu savirknējuma, eksperti norāda, ka Boba un Alises saruna, visticamāk, ir runas ātrai pierakstīšanai piemērota vienkāršota burtu sistēma, kurā izmanto īpašas rakstzīmes un saīsinājumus.

Abi  roboti tika radīti ar mērķi, lai tie spētu sarunāties gan ar datorizētām sistēmām, gan cilvēkiem, spējot tiem piedāvāt dažādu pakalpojumu rezervācijas un, piemēram, rekomendācijas restorānu izvēlē.

"Facebook" notikušo atteicies komentēt.
Uzbekistānā vakar, kad valsts augstskolās notika iestājeksāmeni, nedarbojas mobilais internets un nebija iespējams sūtīt īsziņas.

Mobilo sakaru operatoru mājaslapās bija lasāmi paziņojumi, ka profilaktisko darbu dēļ šie pakalpojumi nav pieejami.

Savukārt anonīms avots Uzbekistānas varas struktūrās teica, ka "profilakse" ir saistīta ar to, ka valsts augstskolās notiek iestājeksāmeni. Šādi atbildīgie centās izvairīties no krāpšanās mēģinājumiem eksāmenu laikā.
Ik gadu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) steidzas palīgā cilvēkiem, kuri ir nomaldījušies mežā.
Salīdzinot ar visa gada rādītājiem, vasaras mēnešos mežā apmaldījušos cilvēku skaits ir vislielākais, kas ir skaidrojams ar to, ka vasaras mēnešos cilvēki dodas mežā, lai sēņotu un ogotu, bet aizmirst par savu drošību.
Lai došanās mežā nebeigtos ar apmaldīšanos, pamatīgu izbīli vai pat veselības un dzīvības apdraudējumu, VUGD aicina iedzīvotājus ņemt vērā vairākus drošības ieteikumus!

2016.gadā pagājušajā gadā ugunsdzēsēji glābēji izglāba 70 mežos vai purvos apmaldījušos cilvēkus, bet VUGD palīdzība bija nepieciešama jau 24 cilvēkiem, kuri bija apmaldījušies. Iemesli, kādēļ cilvēki apmaldas ir dažādi – kāds aizraujas ar sēņošanu un ogošanu un nepamana, kur aizgājis, bet cits uzticas ierīcēm, kuras izlādējas vai sēņo sev nepazīstamās vietās. 

Lai neapmaldītos mežā, negūtu pamatīgu izbīli vai pat veselības un dzīvības apdraudējumu, VUGD aicina iedzīvotājus ņemt vērā šādus vienkāršus ieteikumus:

• pirms došanās mežā, informējiet savus piederīgos par to, kurā vietā plānojat sēņot vai ogot, kā arī laiku, kad plānojat atgriezties no meža;
• ģērbjoties piedomājiet ne tikai par to, kā pasargāt sevi no ērcēm un čūskām, bet arī par to, lai glābējiem būtu vieglāk Jūs ieraudzīt, tāpēc apģērbam un galvassegai izvēlieties spilgtas un košas krāsas;
• ja iespējams, nedodieties mežā viens pats;
• neaizmirstiet līdzi paņemt personu apliecinošu dokumentu vai vismaz lapiņu ar uzrakstītu vārdu, dzīvesvietas adresi un kāda piederīgā telefona numuru. Neaizmirstiet paņemt līdzi pilnībā uzlādētu mobilo telefonu;
• neaizmirstiet par savu veselību – paņemiet līdzi pirmās palīdzības piederumus (tie neaizņems daudz vietas, bet būs ļoti noderīgi situācijās, ja kaut kas atgadīsies). Kā arī, ja ikdienā ir jālieto kāds medikaments, tad pārliecinieties, ka tas ir paņemts līdzi;
• paņemiet līdzi ūdens pudeli un šokolādi, jo tie apmaldīšanās gadījumā palīdzēs atgūt nepieciešamo enerģiju;
• paņemiet līdzi kabatas lukturīti, jo tas tumsā ne tikai palīdzēs nekrist panikā, bet arī palīdzēs glābējiem Jūs ātrāk atrast. Tāpat noderēs arī svilpīte un kompass, ar kuriem vajadzības gadījumā varēsiet norādīt savu atrašanās vietu un sekojot norādēm izkļūt no meža;
• ierodoties mežā palūkojieties visapkārt – dzelzceļš, ceļi, zīmīgi koki vai dabas objekti var būt labi orientieri apmaldīšanās gadījumā. Pievēršot uzmanību apkārt esošajām lietām un objektiem Jūs apmaldīšanās gadījumā palīdzēsiet glābējiem saprast kā esat pārvietojušies pa mežu un, kur Jūs atrodaties;
• esot mežā sekojiet līdzi laikam un nepalieciet mežā līdz tumsai, jo tad atrast izeju no sveša meža būs praktiski neiespējami;
• ja saprotat, ka esat apmaldījies un paša spēkiem nespēsiet izkļūt no meža, nekrītiet panikā! Panika kļūs par Jūsu ļaunāko ienaidnieku, jo stresa situācijā nespēsiet objektīvi novērtēt radušos situāciju. Apsēdieties, atpūtieties, centieties noorientēties apvidū un tikai tad uzsāciet atpakaļceļu. Nemēģiniet sākt haotiski staigāt pa mežu un meklēt atpakaļceļu, jo tādējādi Jūs varat ieiet mežā vēl dziļāk;
• centieties saklausīt, kas Jums apkārt atrodas – ja tuvumā atrodas šoseja, ceļš vai dzīvojamā māja, tad nekautrējieties doties uz turieni un pajautāt pareizo virzienu līdzcilvēkiem.

Līdzīgi padomi noderēs gadījumos, ja esat apmaldījies purvā – meklējot atpakaļceļu rūpīgi pārbaudiet ik vietu, kur plānojat spert soli un vislabāk to ir darīt ar garāka koka palīdzību. Ja tomēr iekrītat purvā vai akacī, tad tikai mierīgas un apdomātas darbības palīdzēs Jums izglābties.
Strauji un haotiski vicinot rokas un kājas Jūs tikai vēl dziļāk iestigsiet purvā vai iegrimsiet akacī. Tāpēc šādos gadījumos mēģiniet atrast jebko, aiz kā Jūs varētu pieturēties vai aizķerties un lēnām izvilkt sevi ārā.

Ja saprotat, ka pašu spēkiem nespēsiet izkļūt no meža, tad nekavējoties zvaniet glābējiem pa tālruni 112 un nosauciet tiem pēc iespējas konkrētākus orientierus – kurā vietā iegājāt mežā, cik ilgi uzturaties mežā, kādus dabas vai cilvēka veidotus objektus esat šķērsojis vai, kam esat pagājis garām.
Atcerieties, ka jebkurš sīkums var palīdzēt glābējiem Jūs atrast!
Ja var spriest pēc abonementu skaita, tad noteikti.

Zviedrijas kompānija "Spotify"  paziņoja, ka tai tagad ir 60 miljoni maksas abonentu, un tagad "Spotify" abonentu skaita ziņā vairāk nekā divkārt pārspēj tuvāko konkurentu "Apple Music", kas jūnija sākumā lepojās ar 27 miljoniem abonentu.

"Apple Music" savu abonentu skaita pieaugumu tomēr sasniedzis ļoti strauji, jo ASV tehnoloģiju gigants "Apple" izveidoja šo servisu tikai pirms diviem gadiem. "Spotify", kas sāka darboties 2008.gadā.

Nākamais "Spotify" konkurents ir Parīzē bāzētā "Deezer", kas 2016.gada janvārī paziņoja, ka tai ir seši miljoni maksas abonentu.
Maizes un konditorejas izstrādājumu ražotājs SIA "Liepkalni" sociālajā tīklā "Facebook" publiskojis aicinājumu ikvienam interesentam kopīgi iegādāties kādreizējo restorāna kompleksu "Sēnīte" Inčukalna novadā.

"Liepkalni" īpašnieks Dagnis Čākurs pastāstīja, ka viņu uzrunājuši nekustamo īpašumu realizētāji par iespēju iegādāties "Sēnīti".
Čākurs īpašumu aplūkojis trīs reizes un secinājis, ka to iespējams attīstīt.

Kā liecina "Liepkalnu" publiskais aicinājums "Facebook", apskatot "Sēnītes" īpašumu, maiznīcas īpašniekam radusies ideja par publiskas akciju sabiedrības (AS) dibināšanu, kur ikviens varētu iegādāties akciju vai akcijas, tādējādi kļūstot par vienu no "Sēnītes" īpašniekiem.

Kā liecina restorānu kompleksa "Sēnīte" pārdošanas sludinājums portālā "ss.lv", īpašums atrodas Inčukalna novadā Vidzemes šosejas malā. Sludinājumā norādītā īpašuma cena ir 580 000 eiro.

Pērn atpazīstamākā „Sēnītes” kompleksa daļa – kupolveida restorāns, kas jau vairākus gadu desmitus stāv tukšs, atzīta par valsts nozīmes kultūras pieminekli, taču ēku kompleksa pašreizējie īpašnieki šo lēmumu apstrīdējuši administratīvajā tiesā.
Pabeigts darbs pie režisora Jāņa Norda jaunās spēlfilmas “Ar putām uz lūpām”, kas no šī gada 10. novembra būs skatāma Latvijas kinoteātros.
Filmas galveno lomu atveidotāji ir aktieri – Vilis Daudziņš un Ieva Puķe, bet radošā kolektīva kodolu veido komanda, kas strādājusi pie skatītāju iemīļotās un starptautiski godalgotās filmas “Mammu, es Tevi mīlu”.

“Ar putām uz lūpām” ir attiecību trilleris. Tas stāsta par aktiera Viļa Daudziņa atveidoto Didzi – bijušo policistu un kaujas suņu treneri, kurš dažu dienu laikā nonāk neapskaužamā situācijā. Viņš tur aizdomās sievu (aktrise Ieva Puķe) par neuzticību, kamēr viņa mīļotie suņi inficējas ar kādu bīstamu slimību.

Režisora Jāņa Norda otrā spēlfilma “Mammu, es tevi mīlu" guva plašu skatītāju atzinību Latvijas kinoteātros, ka arī tika apbalvota vairākos nozīmīgos pasaules kinofestivālos. 2014.gadā filma ieguva arī Lielo Kristapu kā labākā spēlfilma.

*******

No 1. augusta sākas biļešu iepriekšpārdošana uz režisora Vara Braslas jauno ģimenes spēlfilmu „Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, kura atklāj Nacionālā Kino centra programmu „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” un Latvijas kinorepertuārā parādīsies no 18. augusta.

Filma „Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” stāsta par lielpilsētas puiku Oskaru, kuram vasara jāpavada mazpilsētiņā pie vectēva. Tur, par laimi, ir arī dators, bet… tā procesoram pārāk maz kodolu! Oskaram šķiet, ka krūzītes mazgājas pašas, viņš nesper ne soli bez mobilā telefona un dusmojas uz vectēvu. Drīz astoņgadīgais puika tiek ierauts notikumos, kas atklāj deputāta Modrīša manipulācijas. Vecmāmiņa Irma Kode spiesta dziedāt un dejot repu, mazdēls staigāt ar čībām, bet vectēvs itin bieži sastapties ar pašvaldības policistu. Tad iesaistās arī Oskars…

Bērnu lomās – Markuss Jānis Eglītis no Carnikavas un Eva Ozola no Kuldīgas. Pieaugušo lomās Mārtiņš Vilsons, Akvelīna Līvmane, Mārtiņš Meiers, Lauris Dzelzītis, Uldis Dumpis, Alise Polačenko, Vizma Kalme, Inese Pudža un citi. Kaķa Bambāna lomā ventspilnieks Samuraj Lux Hugo Boss, otrā plāna kaķa lomā rīdzinieks Muris. Epizodēs piedalās arī citi dzīvnieki.

„Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” ir pirmā Latvijas simtgades filma, kas nonāk uz ekrāniem, atklājot 16 pilnmetrāžas filmu programmu, kas veltīta valsts jubilejai.
Filmas veidotāji aicina bērnus, tuvojoties pirmizrādei, uzdāvināt kino biļeti arī savam vectētiņam un vecmāmiņai.
Putekļusūcējs – robots, iespējams, uzsūc daudz vairāk, nekā domājam, vēsta "The New York Times".

Jaunākie putekļusūcēju – robotu modeļi, veicot tīrīšanu, uzkrāj datus. Tie identificē sienu un mēbeļu izvietojumu. Tas robotiem palīdz izvairīties no sadursmēm ar dažādiem objektiem, taču tādejādi tiek izveidota mājokļa karte, ko "iRobot" apsver pārdot "Amazon", "Apple" vai "Google".

Šādas informācijas pārdošana var radīt priekšrocības dažādiem tirgotājiem. Sekas nav grūti iedomāties, piemēram, zinot, ka telpā neatrodas klubkrēsls, nākamreiz, atverot sociālo tīklu "Facebook", šī būs pirmā reklāma, ko lietotājs pamanīs. Galu galā, iespējams, var tikt atpazīti arī zīmoli, ko konkrētā persona iegādājusies.

"iRobot" norādījis, ka "ar klientu saistītiem datiem nodrošināta pilnīga konfidencialitāte." Pašlaik pircēji robotus var lietot, neizmantojot internetsavienojumu.
Portāls lsm atgādina, ka pagājuši divarpus mēneši, kopš notiek regulāri lidojumi no Rīgas uz Liepāju un atpakaļ.
 Šajā laikā aviokompānija „airBaltic” ir apkalpojusi vairāk nekā divus tūkstošus pasažieru. 

SIA „Aviasabiedrība Liepāja” valdes loceklis Agris Sprūde ir optimistiski noskaņots, jo, sākoties vasarai un zinot Liepājas priekšrocības atpūtai pilsētā un pie jūras, pasažieru skaits pieaug. 
Sprūde gan norāda, ka pasažieru skaits ir ļoti svārstīgs – un bieži 72 vietīgā lidmašīna nav piepildīta.

Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojā uzskata, ka šobrīd būtiskākais ir būt pārliecinātiem, ka avioreisi turpināsies ilgtermiņā un nebūs tikai uz īsu brīdi.
Cilvēki interesējas par lidojumiem, zināms, ka lidmašīnu izmanto mūziķi, kuri lido uz koncertzāli „Lielais dzintars”.

Lidostas vadība uzskata, ka par to, kā sokas ar lidojumiem, varēs spriest sezonas noslēgumā.

Lidojumi pašlaik notiek trīs reizes nedēļā, agri no rīta un vēlu vakarā. Agrie rīta lidojumi plkst. 5.45 no Liepājas ir izvēlēti, lai nodrošinātu iespēju ērti lidot uz citiem galamērķiem. 
Latvijas sportists Daniels Laizāns aizvadītajā nedēļas nogalē triumfējis Maskavā notikušajā pasaules čempionātā ielu vingrošanā.
.
Laizāns ar katru gadu progresē savā rezultātā, jo 2015.gadā viņš pasaules čempionātā guva trešo vietu, bet pērn bija otrais.

Pasaules Ielu vingrošanas federāciju 2011.gadā Latvijā izveidoja Māris Šlēziņš un vēsturē pirmais pasaules čempionāts notika Grīziņkalnā, kad sacentās desmit valstu pārstāvji.
Arī nākamie divi pasaules čempionāti risinājās Rīgā, bet šoreiz tas ceturto gadu pēc kārtas notika "Lužņiku" kompleksā Maskavā.
Facebook Draugiem Twitter Instagram