Trešdien no rīta būs vasaras saulgrieži, un trešdiena būs gada garākā diena, savukārt nakts no otrdienas uz trešdienu būs gada īsākā nakts.
Vasaras saulgriežus mēdz atzīmēt gan kā vasaras vidu, gan kā astronomiskās vasaras sākumu.
Vasaras saulgriežu brīdis būs treštdien  plkst.7.24, 
Tiesībsargs birojs aicina iedzīvotājus piedalīties aptaujā par labas pārvaldības praksi valsts un pašvaldību iestādēs.

Lai noskaidrotu ikviena iedzīvotāja pieredzi saskarsmē ar valsts un pašvaldību iestādēm, tiesībsargs aicina piedalīties aptaujā par labas pārvaldības principu ievērošanu. 

Aptaujas anketa pieejama elektroniski šeit: http://ej.uz/labaparvaldiba
Jau pusotru mēnesi visā Latvijas teritorijā izsludināts mežu ugunsnedrošais periods, kas nozīmē, ka ikvienam iedzīvotājam, uzturoties mežā, ir jāievēro ugunsdrošības noteikumu prasības.

Valsts meža dienestā rēķina, ka aizvadītājā gadā, kad kopumā reģistrēti vairāk nekā 600 meža ugunsgrēki, trīs ceturtdaļas no tiem izraisījusi neuzmanīga rīcība ar uguni.

Jāatgādina, ka uzturoties mežos un purvos  aizliegts :
nomest degošus vai gruzdošus sērkociņus, izsmēķus vai citus priekšmetus;
kurināt ugunskurus (izņemot īpaši ierīkotas vietas, kas nepieļauj uguns izplatīšanos ārpus šīs vietas);
atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
dedzināt atkritumus;
braukt ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pa mežu un purvu ārpus ceļiem;
veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Valsts meža dienests organizē dežūras ugunsnovērošanas torņos.
No šiem torņiem tiek novērots mežs, un, ja virs koku galotnēm var redzēt dūmus, tad ir iespējams noteikt kurā vietā deg mežs. 
Tāpēc svarīgi ir, lai bez saskaņošanas ar administratīvajā teritorijā esošo Valsts meža dienesta struktūrvienību, netiktu veikti nekādi dedzināšanas darbi, kas rada lielus dūmus, lai netiktu maldināti ugunsnovērošanas torņu dežuranti un lai netiktu izsludināta viltus trauksme.

Meža izstrādātājiem ir jāievēro prasība, ka meža ugunsnedrošajā laikposmā cirsmā dedzināt ciršanas atlikumus atļauts tikai ar Valsts meža dienesta mežziņa ikreizēju rakstisku atļauju. 

Savukārt meža īpašniekiem ir jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvoti no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai, nepieciešamības gadījumā, meža ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties. Tāpat meža īpašniekiem ir jāzina, ka pēc meža ugunsgrēka likvidācijas viņa mežā, meža īpašnieka pienākums ir veikt meža ugunsgrēka vietas uzraudzību.
Svētdien, 18.jūnijā, Jelgavā, Dobelē, Saldū, Kuldīgā un Ventspilī norisināsies ASV jūras kājnieku un Latvijas Zemessardzes bataljonu tehnikas un ekipējuma izstādes.

Pilsētu iedzīvotājiem būs iespēja tikties ar jūras kājniekiem, karavīriem un zemessargiem, uzzināt vairāk par viņu dienesta pienākumiem un dalību mācībās, kā arī apskatīt tehniku un ekipējumu.


Militārās tehnikas kolonnas pavadīs Militārā policija, Pārvietošanas koordinācijas centrs un Valsts policija. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt.

Jelgavā, Hercoga Jēkaba laukumā, no plkst. 9:00 līdz 12:00
Dobelē pie domes ēkas, no plkst. 10:00 līdz 13:00
Saldū, Kalpaka laukumā, no plkst. 11:00 līdz 14:00
Kuldīgā, Pilsētas laukumā, no plkst. 12:00 līdz 15:00
Ventspilī, Rātslaukumā, no plkst. 13:00 līdz 16:00
"Sadales" tīkls šogad četros mēnešos reģistrējusi 187 būvniecības, lauksaimniecības, mežizstrādes u.c. saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus, radot elektroapgādes uzņēmumam zaudējumus 69 000 eiro apmērā.

Šajā periodā  80 reižu sarauti gaisvadu elektrolīniju vadi, 23 reizes bojāti gaisvadu elektrolīniju balsti, 39 reizes rakšanas darbu laikā bojātas kabeļu līnijas un 46 reizes bojātās virszemes būvēs - transformatoru apakšstacijas, kabeļu un elektroenerģijas uzskaites sadalnes.

"Diemžēl šādai nevērīgai un bezatbildīgai rīcībai var būt traģiskas sekas, jo, tehnikai saskaroties ar elektroapgādes infrastruktūru, letālu elektrotraumu var gūt gan tehnikas vadītājs, gan citas personas, kuras tuvojas šai notikuma vietai. Turklāt šādi neprognozējami elektrotīkla bojājumi būtiski ietekmē "Sadales tīkla" ikdienas darbu, jo darbiniekiem ir jāpārtrauc plānotie elektrotīkla uzturēšanas un uzlabošanas darbi un jādodas uz šīm notikumu vietām, lai pēc iespējas ātrāk novērstu apdraudējumu sabiedrībai un atjaunotu klientu elektroapgādi." klāstīja uzņēmuma pārstāvji.

"Sadales tīkls" aicina par plānotajiem darbiem uzņēmumu informēt vismaz mēnesi pirms darbu sākšanas, jo tā uzņēmums var plānot optimālu elektrotīklu darbību un nepieciešamības gadījumā brīdināt klientus, kuriem elektrolīnijas atslēguma dēļ tiks pārtraukta elektroenerģijas piegāde.
Tāpat drošības noteikumi jāievēro, plānojot zemes rakšanas darbus, jo kabeļu elektrolīniju bojājumi visbiežāk rodas nesaskaņotu rakšanas darbu laikā, kā arī neievērojot darbu veikšanas tehnoloģiskās un drošības prasības, kas liecina par paviršu darba kultūru. Pirms rakšanas darbu sākšanas svarīgi zināt, kādas inženierkomunikācijas atrodas plānotajā rakšanas darbu vietā, jo, turpinot plānveidīgu gaisvadu elektrolīniju rekonstrukciju un pārbūvi kabeļu līnijās, mainās ne vien kopējais kabeļu līniju apmērs, bet arī to atrašanās vieta. Turklāt, palielinoties pazemes inženierkomunikāciju īpatsvaram, saimniecisko darbu veicējiem vienlaikus jāpaaugstina rakšanas darbu izpildes kvalitāte, stingri ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības un saņemot nepieciešamos saskaņojumus.

"Pat nedaudz mehāniski bojājot kabeļa ārējo apvalku, tajā var iekļūt ūdens, kas sabojā izolāciju un izraisa īsslēgumu un elektroapgādes traucējumus klientiem. Tāpat šāds kabeļu līnijas bojājums var izsaukt paaugstinātu spriegumu, kas savukārt var izraisīt papildu bojājumus gan "Sadales tīkls" elektrotīklā, gan sabojāt klientu elektroiekārtas. Ikvienam ir jāatceras, ka saskaņā ar Aizsargjoslu likumu ir aizliegts veikt zemes rakšanas darbus ar tehniku tuvāk par metru no kabeļu līnijas, bet mežos tuvāk par 1,5 metriem. Veicot zemes rakšanas darbus dziļāk par 30 centimetriem, darbu veicējam ir jāsaņem "Sadales tīkla" rakstiska atļauja, kā arī rakšanas darbi jāsaskaņo vietējās pašvaldības būvvaldē," klāstīja uzņēmuma pārstāvji.

Aizsargjoslu likumā noteiktās prasības ir jāievēro visiem inženierkomunikāciju turētājiem, tostarp pašvaldību uzņēmumiem, kuri ikdienā veic pašvaldības komunikāciju uzturēšanas darbus.

Ja elektroapgādes infrastruktūras tuvumā ir radusies bīstama situācija vai noticis negadījums, "Sadales tīkls" lūdz nekavējoties ziņot, zvanot uz uzņēmuma diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (112).


Sestdien, 17.jūnijā, gaidāmajā ziedojumu vākšanas akcijā Latvijas Likteņdārza būvniecībai būs skatāma digitālā ekspozīcija ar nosaukumu „Liktens gāte”.
Ekspozīcija stāsta par Latvijas 20.gadsimta krustcelēm un cilvēku likteņiem tajās.

Ielādējot programmu, varēs uzzināt, kas notika ar cilvēkiem 1905.gadā, Pirmajā pasaules karā, starpkaru Latvijā, okupācijas laikā – ziņas būs par konkrētiem cilvēkiem. Būs arī virtuāls Klusuma nams.

Šogad domāts pabeigt Likteņdārza sabiedrisko ēku, Lielo ēku un Bruģakmeņu aleju. Līdzekļus sestdien vāks tieši šo būvju pabeigšanai un to atklāšana notiks nākamgad 11.augustā.

Paredzams, ka sestdienas vakarā plkst. 19.35 LTV1 tiešraidē no ziedojumu akcijas "Top Latvijas Likteņdārzs! Stāsti par vectēviem" piedāvās sarunas pie ugunskura kopā ar sabiedrībā zināmiem cilvēkiem - tostarp rakstnieci Noru Ikstenu, mūziķi Valteru Pūci un komponistu Jēkabu Nīmani.

Savukārt no plkst. 21.30 LTV1 ēterā pieslēgsimies teātra pasaulei.
Aktieris Vilis Daudziņš dalīsies ar savu vectēva stāstu, atceroties Jaunā Rīgas teātra izrādes “Vectēvs" tapšanu.

Turpinājumā notiks plkst. 21.45 LTV1 ēterā pirmizrāde - Jaunā Rīgas teātra izrāde "Vectēvs" divos cēlienos.
Pēc veselības aprūpes reformām sociālo iemaksu nemaksātāji Latvijā varēs saņemt tikai ģimenes ārsta aprūpi, neatliekamo palīdzību un ārstēšanu dažu slimību gadījumā, liecina Veselības ministrijas šodien publiskotā informācija par precīziem valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu groziem nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem.

Pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu saņems personas, kas veic sociālās iemaksas un pacientu grupas, kuras būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam, pensionāri, Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki, trūcīgās personas un citas grupas, kuru precīzs saraksts tiks definēts likumā.

Ņemot vērā, ka noteiktās nodarbinātības jomās strādājošie, piemēram, mikrouzņēmumi, individuālie komersanti, autoratlīdzību saņēmēji un citi, nav sociālo iemaksu maksātāji, tiks paredzēta iespēja viņiem, veicot noteiktu ikmēneša maksājumu, saņemt pilno valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu.

Patlaban vēl nav precīzi definēts šāda maksājuma iespējamais apjoms un par to vēl tiks diskutēts. Politiķi ir izteikušies, ka tie varētu būt 10 līdz 20 eiro mēnesī.

Pilnajā valsts apmaksāto pakalpojumu grozā ietilpst primārā veselības aprūpe jeb ģimenes ārsta aprūpe, kā arī bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu sniegtā aprūpe, medicīniskā aprūpe mājās pie noteiktām indikācijām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pakalpojums, palīdzība Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, diagnostiskie izmeklējumi, ārstniecība dienas stacionārā, stacionārā aprūpe, proti, neatliekamā medicīniskā palīdzība slimnīcās, observācijas gultas, plānveida stacionārā palīdzība, neatliekamā medicīniskā palīdzība ambulatori slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, kā arī valsts kompensējamie medikamenti un medicīniskā rehabilitācija.

Savukārt tās personas, kuras nebūs sociālo iemaksu veicēji, būs atbrīvotas no šo iemaksu veikšanas vai nebūs veikušas noteiktā ikmēneša maksājumu, būs tiesīgas saņemt pamata veselības aprūpes pakalpojumu klāstu - ģimenes ārsta aprūpi, neatliekamos medicīniskos pakalpojumus, palīdzību Steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, valsts kompensējamos medikamentus tikai pie atsevišķām diagnozēm, neatliekamo medicīnisko palīdzību slimnīcā, ārstēšanu noteiktu slimību gadījumā, piemēram, onkoloģijā, noteiktās infekcijas slimībās, psihiatrijā, kā arī grūtnieču aprūpi.

Pārējie veselības aprūpes pakalpojumi personām, kuras nebūs veikušas sociālās iemaksas vai nebūs veikušas noteikto ikmēneša maksājumu, būs pieejami ārstniecības iestādēs atbilstoši iestāžu maksas pakalpojumu cenrādim.

Sociālās iemaksas iecerēts celt, lai palielinātu veselības aprūpes finansējumu. Paredzēts, ka sociālās iemaksas solidāri - pa pus procentpunktam - pieaugs gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Savukārt nodokļu nemaksātājiem varētu būt noteikts speciāls maksājums.

Attiecībā uz IIN progresivitāti koalīcijas partneri vēl sagaida Finanšu ministrijas aprēķinus, lai turpinātu diskusijas.
Biķernieku trasē sestdien būs iespēja redzēt divus no spēcīgākajiem sānslīžu jeb drifta  meistariem pasaulē – trīskārtējo ASV čempionu Krisu Forsbergu un japāņu leģendu Daigo Saito, kam autosacīkstēs Rīgā pretim stāsies iespaidīga Eiropas drifteru izlase.

Saito šobrīd tiek uzskatīts Par pasaulē labāko sānslīžu meistaru.
Par labāko drifta nāciju Eiropā uzskatīto Poliju sacīkstēs pārstāvēs pieci sportisti. 

Arī latviešiem ir savs jaunais talants - 12 gadus vecais Nikolass Bertāns. Pasākumā sestdien gan viņš nepiedalīsies, jo savu auto aizlienēs amerikāņu čempionam Forsbergam. 
Šodien 51. dzimšanas dienu svinēs mūsu  Valsts prezidents Raimonds Vējonis. 

Vējonim nav īpašu dzimšanas dienu tradīciju, taču parasti viņš savus šūpuļa svētkus nosvin, vakariņojot kopā ar ģimenes locekļiem.

Lai gan bērnību raimonds Vējonis  pavadījis Madonas pusē, dzimis viņš ir Krievijā, Pleskavas apgabalā. Izskaidrojums vienkāršs – viņa tēvs tur dienēja armijā, un māte bija aizbraukusi apciemot tēvu.

Latvijas Valsts prezidenta amatu Vējonis ieņem kopš 2015.gada 8.jūlija.
Pirms tam viņš bijis Latvijas aizsardzības ministrs, gandrīz deviņus gadus – vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, kā arī Saeimas deputāts.

Brīvajā laikā Raimonds Vējonis aizraujas ar dažādiem sporta veidiem.
Jaunībā trenējies vieglatlētikā – augstlēkšanā, tāllēkšanā un 100 metru sprintā. Šobrīd Vējonis ir aktīvs basketbolā un ir basketbola komandas «Ogres Milži» spēlētājs, nodarbojas arī ar volejbolu un niršanu.
Kopā ar dzīvesbiedri regulāri dodas ceļojumos, kā arī kopj dārzu un audzē puķes.

Prezidents atzīstas, ka 40 gadu jubileju tomēr svinējis, taču nekādu «četrdesmitgadnieku krīzi» gan neesot pārdzīvojis. «Nekādas garīgās mokas man nav bijušas,» viņš smejas. «Esmu dzirdējis, ka pat viens otrs trīsdesmitgadnieks domā: viss, dzīve ir beigusies! Nu kādi nieki! Dzīve tikai sākas. Un mans noskaņojums vienmēr bijis optimistisks.»
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija sadarbībā ar nodibinājumu „Sociālo pakalpojumu aģentūra” aicina Latvijas audžuģimenes, adoptētājus un aizbildņus uz reģionālajām atbalsta grupu salidojumiem šajā vasarā.

Salidojumu laikā bērniem kopā ar pieaugušajiem paredzētas radošās darbnīcas, sporta un izklaides aktivitātes bērniem.
Savukārt vecākiem, aizbildņiem un adoptētājiem notiks lekcijas par inovatīvām bērnu audzināšanas un disciplinēšanas metodēm.

Plānoti četri salidojumi Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales reģionos.

Nākamo pasākumu norises laiki un vietas:

Latgalē pasākums notiks jau 17.un 18.jūnijā. Atpūtas kompleksā “Aglonas Alpi”, Aglonā. Notikumu plānojusi apmeklēt Latvijas audžuģimeņu patronese, Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone.
1.un 2.jūlijā Zemgales reģionā – atpūtas kompleksā „Turbas”, Ikšķiles novadā, pieteikšanās līdz 26.jūnijam.
15.un 16.jūlijā Vidzemes reģionā – konferenču un atpūtas kompleksā „Ratnieki”, Līgatnes novadā, pieteikšanās līdz 9.jūlijam.
5.un 6.augustā Kurzemes reģionā – Vaiņodes internātpamatskolā, Vaiņodē, pieteikšanās līdz 30.jūlijam.

Lai nodrošinātu aktivitātes bērniem, izmitināšanu un ēdināšanu un izslēgtu nepatīkamus pārpratumus, nepieciešams zināt precīzu dalībnieku skaitu, tādēļ audžuģimenēm, adoptētājiem un aizbildņiem ļoti svarīgi pieteikties iepriekš!

Piesakoties lūgums norādīt dalībnieku vārdus, uzvārdus, personas datus, dzīves vietu, bērna piederību ģimenei, ja nepieciešams - ēdināšanas īpatnības (alerģijas, kādu produktu nepanesamība u.c.)  un nakšņošanas nepieciešamību (nakšņošana telpās vai līdzpaņemtās teltīs). Nakšņošana telpās primāri tiks nodrošināta ģimenēm ar bērniem līdz trīs gadu vecumam un bērniem ar īpašām vajadzībām.

Dalība un visu pasākumu programma reģionālajās atbalsta grupās ir bez maksas!

Pieteikties: Aiga Romāne-Meiere tel. 29728401; e-pasts: aromane@inbox.lv. Vairāk informācijas par pasākuma norisi: Evija Rācene, tel. 27794994; e-pasts: r.evija@inbox.lv
Pārgājieni, vakariņas dārzā vai uzterases, izbraucieni ar laivu, sauļošanās vai vakars pie ugunskura – tā ir tikai daļa no iecienītiem brīvā laika pavadīšanas veidiem šajā gadalaikā. Diemžēl bieži atpūtu bojā, kā arī riskus veselībai rada dažādi kukaiņi, piemēram, dunduri, odi un ērces.

Viens no visiedarbīgākajiem veidiem, kā izvairīties no kodumiem, ir dažādu aromātu izmantošana. Parasti odiem, knišļiem, dunduriem un pat ērcēm nepatīk vielas ar spēcīgu smaržu – dažādu augu ēteriskās eļļas. Visiedarbīgākie aromāti ir eikalipta, Austrālijas tējas koka, piparmētras, anīsa, baldriāna, lavandas, bergamotes un citronellas ēteriskās eļļas. Tāpat labi iedarbojas arī krustnagliņu vai kanēļa eļļa – šie aromāti īpaši piemēroti būs videi, kur atrodas bērni.

Izvēloties pretinsektu līdzekli,jāņem vērā tas, cik intensīvu un ilglaicīgu vēlamies aizsardzību. Noturīgāki un ar ilgstošāku darbības laiku ir tieši uzsmērējamie līdzekļi, kas jāklāj uz ādas. Tie veido aizsargkārtiņu, kas atbaidīs kukaiņus, kā arī, pateicoties ādas siltumam, tie pamazām izgaros un nodrošinās vajadzīgo rezultātu. Izsmidzināmie līdzekļi darbosies īsāku laiku, taču tos var izsmidzināt tieši uz ādas vai apģērba, tādējādi nosedzot lielāku laukumu. 
Pēc ilgām diskusijām  valdību veidojošās partijas šodien beidzot izšķīrās par finansējuma avotu veselības aprūpei – papildu naudu plānots iegūt, par vienu procentpunktu palielinot sociālo nodokli. Pusi no tā maksās darba devējs, un pusi – darba ņēmējs.
Pašlaik obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas likme, ko maksā darba devējs, ir 23,59%, bet darba ņēmēja likme ir 10,5%.
Nodokļa palielināšana ļaus iegūt 70 - 80 miljonus eiro.

Lai izvestu veselības aprūpes nozari no krīzes, nepieciešami 200 miljoni eiro, un vēl aptuveni 120 miljonus eiro plānots iegūt uz budžeta deficīta rēķina.

Palielinot nodokli, plānots arī saistīt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus ar nodokļa nomaksu.
Ģimenes ārstiem būs pieejama datu bāze, kurā viņi redzēs, vai cilvēks maksā nodokļus. Ja nodokļi maksāti, pacients varēs saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus, analīzes un citus pakalpojumus, ko arī šobrīd nodrošina valsts. Ja nodokļi nav maksāti, valsts pacientam apmaksās tikai ģimenes ārsta vizīti, apkārtējiem bīstamo slimību ārstēšanu, neatliekamo palīdzību un grūtnieču aprūpi, par pārējiem pakalpojumiem cilvēkam būs jāmaksā pašam pēc noteiktā cenrāža.  
Ar svinīgu pasākumu Ķemeru nacionālajā parkā šodien visā Latvijā atklāta dabas skaitīšana, kuras laikā tiks apzināta Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamo biotopu jeb dzīvotņu izplatība un kvalitāte, informē Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).

Dabas skaitīšana ilgs līdz 2019.gada nogalei, un šajā laikā DAP uzdevumā eksperti veiks aizsargājamo biotopu pārbaudi gan valsts, gan privātajās zemēs. 
Trīs gadu laikā plānots saskaitīt visus Latvija esošos Eiropas nozīmes biotopus – mežu, ūdeņu, zālāju un citus. 

Tik visaptveroša inventarizācija biotopus apzināšanai Latvijā līdz šim nav veikta. Līdzšim uzskaite veikta īpaši aizsargājamās teritorijās, kas veido vien ap 10% no kopējās Latvijas teritorijas.

Lai skaidrotu dabas skaitīšanas norisi, ir izveidota mājas lapa - skati to šeit .

Plānots ar organizēt informatīvus seminārus pašvaldībās, kā arī vairākās Latvijas pilsētās būs iespēja apskatīt informatīvo stendu – lielizmēra dabas skaitīkļus.
Ņujorkā  nupat noslēdzies piektais Ņujorkas ''Kūku šovs'', kurā kūkas un cepumi bija no cukura puķēm līdz cilvēku un dzīvnieku skulptūrām.

Šī gada šova tēmu iedvesmoja Ņujorkas slavenie Brodvejas teātri.
Starp kūkām bija saskatāmi varoņi un simboli no tādiem Brodvejas mūzikliem un izrādēm kā “Lauvu Karalis”, “Operas spoks” un “Skaistule un briesmonis”.

Ņujorkas ''Kūku šovs'' pulcina gan profesionālus konditorus, gan iesācējus, kuri cep pašu priekam un ir to sākuši tikai nesen. 

Par  zvaigzni kļuva kūku studijas īpašniece no Bruklinas - Ešlija Holta, kura ieguva žūrijas simpātijas balvu. 
Holta saka, ka viņas torte tika apgāzta vakarā pirms šova, un viņai nācās pavadīt visu nakti, lai to saliktu atpakaļ, ļaujot viņai pagulēt vien pusstundu. 
 
Privātajos pensiju fondos uzkrāto līdzekļu apmērs šogad pirmajos piecos mēnešos ir pieaudzis par  4,6%, sasniedzot 398,217 miljonus eiro, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas publiskotā informācija.

Arī  privāto pensiju fondu dalībnieku skaits gada pirmajos piecos mēnešos ir palielinājies.
Līdzekļus privātajos pensiju fondos Latvijā maija beigās krāja 277 998 cilvēki.

Tāpat asociācijas dati liecina, ka privātie pensiju fondi kopš gada sākuma dalībniekiem nodrošinājuši vidēji 2,32% ienesīgumu. 

Latvijā šobrīd darbojas seši privātie pensiju fondi (pieci - atklātie pensiju fondi un viens slēgtais pensiju fonds), piedāvājot 17 dažādus pensiju plānus, kas atšķiras pēc līdzekļu ieguldīšanas stratēģijas.

Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. 
Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. 
Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.
Saeimā jau gadiem spiež par iespēju ieviest Latvijā depozīta sistēmu Pet pudelēm – tas nozīmē, ka iedzīvotāji nododot taru, arī plastmasas pudeles, saņemtu par to atlīdzību.

Vidzeme TV kolēģi noskaidrojuši, ka Valkas iedzīvotāji jau pie šādas sistēmas tikuši, jo Valcēnieši uz kaimiņpilsētu Valgu Igaunijā ik dienu dodas ne vien, lai iegādātos daudzas lētākas preces, bet arī lai nodotu iztukšoto dzērienu iepakojumus. Pārsvarā tās ir plastmasas pudeles, un par katru var atgūt 10 centus.        

Daži valkas iedzīvotāji, kuri izmanto iespēju PET pudeles nodot pret atlīdzību Valgā – stāsta, ka  kopš  izmanto jau pirms daudziem gadiem Igaunijā ieviesto depozīta sistēmu, vairs pat prātā nenākot doma šāda veida tukšo taru izmest atkritumos.
Valcēnieši uzskata, ka dzērienu iepakojumu depozītu sistēmu vajadzētu ieviest arī Latvijā. 

Tas gan rada lielus zaudējumus Igaunijas ekonomikai un ik pa laikam arī pavīd runas, ka tiekot domāts par kādu ierobežojumu ieviešanu.
Daudzās valstīs šāda sistēma ir ieviesta – piemērām - Vācijā par plastmasas pudeli atmaksā 25 centus, par stikla 8 – 10 centus. 

Lielāka skaidrība par to, vai un kad Latvijā šī sistēma tikts ieviesta – varētu būt pavasarī, kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nāks klajā ar informatīvu ziņojumu, kas tai pēc deputātu lūguma jāsagatavo, lai izvērtētu šīs sistēmas ieviešanu Latvijā. 
Zviedrijas Dzelzceļš aicina savus darbiniekus implantēt biļetes zem ādas.
Šādā veidā pasažieri var aizmirst raizes par mājās aizmirstām biļetēm, jo mikročips vienmēr ir līdzi.

Zviedrijas Dzelzceļš sola, ka mikroshēmu implantos iestrādātas biļetes padarīs ceļošanu ērtāku, lai gan tehnoloģiju eksperti brīdina par konfidenciālas informācijas noplūšanas draudiem.
Zviedrijas valsts dzelzceļa pakalpojumus ik dienu izmanto teju 130 000 cilvēku. 
Zviedrijas valsts dzelzceļš šobrīd ir vienīgā ceļošanas kompānija pasaulē, kas devusi pasažieriem iespēju izmantot mikroshēmu implantus parastu biļešu vietā.

Mikroshēmu izmantošana Zviedrijā strauji kļūst arvien populārāka.
Piemēram, Stokholmas digitālo tehnoloģiju kompānijā “Epicenter” jau  vairāk nekā 150 darbinieku izmanto šādus implantus, lai atvērtu durvis.

Mikroshēmai nav jābūt zem ādas – to var iestrādāt arī rokaspulkstenī vai gredzenā. 

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par aizliegumu lielveikalos tirgot stipro alkoholu. Kā iniciatīvas iesniedzējs norādīts Mārtiņš Bambals.

Iniciatīvas autors vēlas mazināt alkoholisma izplatību valstī.
Lai to paveiktu, viņš iesaka pārņemt Zviedrijas pieredzi, kur lielveikalos aizliegts pārdot alkoholiskos dzērienus, kuriem alkohola procentuālais sastāvs pārsniedz 3,5%.

Tas nozīmētu, ka stiprākus dzērienus, tāpat kā Zviedrijā, būtu ļauts tirgot tikai specializētos valsts kontrolē esošos veikalos.
Viņš rosina pieņemt likumu, ka  stipros alkoholiskos dzērienus,  drīkstētu tirgot tikai specializētos alkohola veikalos vai veikalu nodaļās ar atsevišķu kasi.

Šādas iniciatīvas rezultātā, viņaprāt, gados jauni cilvēki nepirktu stipros alkoholiskos dzērienus, bet, ja pirktu alkoholu lielveikalos, to alkohola procentuālais sastāvs būtu mazs. 
Ceturtdien,  Liepājā svinīgi tiks atklāts otrais āra basketbola laukums, ko savai dzimtajai pilsētai dāvinājis Nacionālās basketbola asociācijas komandas Ņujorkas "Knicks" spēlētājs Kristaps Porziņģis.
Laukuma atklāšanā  piedalīsies  arī pats Porziņģis ar ģimeni.
 
Āra basketbola laukums ierīkots Liepājā, Ventspils ielas parkā. Tas atbilst NBA standartiem.
Laukums aprīkots ar sēdvietām un apgaismojumu.

Pērnvasar tika atklāts āra basketbola laukums Jūrmalas parkā, stadiona "Daugava" rezerves laukuma teritorijā.

Radio TEV aizvaditaja nedēļā stāstīja par spineriem, kas bērnu un pusaudžu vidū iemanto popularitāti. No angļu valodas burtiskā tulkojumā skan - "nervozēšanas vērpe", tādēļ latviski tiek dēvēts vienkārši par spineri.

Spineris ir neliels, vienas rokas pirkstos turams nieciņš ar gultni pa vidu, kas ļauj to griezt ap savu asi.
 Spineris var būt ražots no visdažādākajiem materiāliem, var būt no plastmasas, no metāla, pat no koka, tam ir visdažādākās formas un krāsas, ir pieejamas pat versijas ar mirgojošām lampiņām. Bērni var sacensties, kuram izdosies to griezt visilgāk, taču internetā atrodami neskaitāmi video, kur ar rotaļlietu tiek veikti dažādi triki, to griežot pat uz deguna vai kāju pirkstiem.

Ārzemēs daudzās skolās spineri ir aizliegti, kaut arī rotaļlietu ražotāji to pozicionē kā labu palīgu stresa noņemšanai bērniem ar autismu un uzmanības deficītu.
 
Spinera izgudrotāja ir Katrīne Hetingere no Floridas. 62 gadus vecā ķīmijas inženiere spinera patentu pieteica 1990.gados, taču tas ir beidzies pirms vairāk nekā 10 gadiem. Katrīne Hetingere savulaik izgudroja spineri, lai izklaidētu savu septiņus gadus veco meitu, un drīz vien pamanīja, ka šai rotaļlietai ir arī nomierinošs efekts.
Izgudrotāja ar savu izgudrojumu pati nav nopelnījusi ne kapeikas, neviens no ražotājiem pat nav ar viņu sazinājies, jo tad, kad patentam beidzas termiņš, tas kļūst publiski pieejams.
Spinera patents beidzās 2005. gadā, jo Katrīne Hetingere nevarēja atļauties samaksāt aptuveni 400 eiro par patenta atjaunošanu.
Šobrīd mājaslapā nometnes.gov.lv reģistrētas vairāk nekā 1000 bērnu un jauniešu vasaras nometnes.

Populārākās šogad, līdzīgi kā citus gadus, ir piedzīvojumu, sporta un ar mākslu saistītās nometnes. Nometņu organizatori stāsta, ka interese esot liela. 

Atbildīgās institūcijas aicina vecākus savus bērnus sūtīt tikai uz tām nometnēm, kas reģistrētas mājaslapā nometnes.gov.lv un kuras ir saņēmušas visas atļaujas.

Saskaņojumus var redzēt  mājaslapā  - ja pie nometnes parādās zaļā gaisma – zaļi aplīši tā kā luksoforā – tad nometne ar visiem dienestiem ir saskaņota  un  nometne ir legāla.
Ja tur parādās vai nu dzelteni aplīši, vai pelēki aplīši, tad ir skaidrs, ka kaut kas īsti nav.

Tāpat mājaslapā iespējams pārbaudīt, vai nometņu organizētāji ir sertificēti sniegt šādu pakalpojumu.
Ja atļaujas nav, tad nometne būs nelegāla un trīs reizes ir jāpadomā, vai vērts riskēt ar savu bērnu, sūtot viņu uz šādu pasākumu.
Pēdējā laikā policija arvien vairāk reģistrē ceļu satiksmes negadījumus, kuros ir notikusi sadursme ar dzīvniekiem. Kā liecina policijas informācija, pērn piecos mēnešos reģistrēti 144 šādi negadījumi, savukārt šogad piecos mēnešos negadījumu skaits ir teju divreiz lielāks - 226.

Iepriekšminētais gan neatspoguļo reālo situāciju, jo liela daļa autovadītāju par sadursmēm ar dzīvniekiem policijai nemaz neziņo.

Dzīvnieka notriekšanas gadījumā ir jāziņo policijai.
Pēc tam likumsargi par to informē attiecīgos dienestus, kas dzīvniekam nepieciešamības gadījumā sniegs palīdzību vai to nogādās utilizēšanai. 

Pēc dzīvnieka notriekšanas autovadītājs nekādā gadījumā nedrīkst atstāt notikuma vietu, jo šāda situācija uzskatāma par ceļu satiksmes negadījumu.
Tāpat arī ar likumu noteikts, ka pēc sadursmes ar dzīvnieku to nedrīkst aizvest no negadījuma vietas.
Pagājušajā nedēļā Kokneses novadā manīts lācis, atsaucoties uz mednieku kluba "Ķepainis" ziņoto, informēja Kokneses novada pašvaldībā.
Lācis esot bijis liels un pastaigājies Vārnukalna apkārtnē, Bebru pagasta teritorijā netālu no pagrieziena uz Caunēm. Ķepaini iemūžinājis mednieks Juris Tarasovs, kurš bija devies uz zvēru barotavu Vārnukalnā, lai pārbaudītu nolikto nakts redzamības kameru.

Latvijas mežos reti sastopamais dzīvnieks arī pagājušajā gadā tika manīts Kokneses novada teritorijā. Mednieku kluba "Ķepainis" biedri aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem.

Latvijas paviljonu izstādē "Astana Expo 2017" Kazahstānā līdz šim apmeklējuši 2000 cilvēku, šodien Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotajā izstādes "Astana Expo 2017" atklāšanas pasākumā sacīja Latvijas paviljona direktors Ansis Egle.

Viņš norādīja, ka izstādes apmeklētāju skaits ik dienu pieaug un sagaidāms, ka augustā apmeklētāju plūsma būs vēl lielāka, jo tas ir atvaļinājumu laiks. Par Latvijas paviljonu izstādē ir liela interese arī Kazahstānas medijiem.
LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš teica, ka Latvijas stenda apmeklētība izstādē ir samērā augsta un, ņemot vērā pirmās dienas, Latvijas stenda kopējais apmeklētāju skaits visas izstādes laikā varētu sasniegt plānotos 110 000 apmeklētāju.

Viņš atgādināja, ka Latvijas paviljons starptautiskajā izstādē "Astana Expo 2017" tika nodots ekspluatācijā un svinīgi atklāts 10.jūnijā. Stenda izveides kopējās izmaksas ir 779 000 eiro. Vienam dalībniekam, uzņēmumam dalība izstādē izmaksā apmēram 3000 eiro.

Endziņš pastāstīja, ka paviljonā piedāvātas trīsdimensiju video iespējas. Divās no trim paviljona telpām atrodas 3D realitātes konsoles, ar kuru palīdzību var iejusties Latvijas dabas, bobsleja trases un Rīgas vidē.

Viņš piebilda, ka vienā no paviljona trijām telpām ir iekārtots suvenīru veikaliņš, kur var iegādāties dažādus izstrādājumus no Latvijas, tostarp "Dzintars" produkciju un sveces.
Par suvenīriem ir tik liela interese, ka to, ko bija iecerēts pārdot visas izstādes laikā, būs izdevies pārdot jau pirmajā nedēļā. Līdz ar to suvenīru klāstu būs nepieciešams papildināt.

Latvijas stenda izstādē "Astana Expo 2017" konceptuālais nosaukums ir "Tikšanās vieta Latvija - enerģija ir mūsu dabā". Ar šo nosaukumu tiek uzsvērtas Latvijas ģeogrāfiskā novietojuma priekšrocības un iespējas radīt pievienoto vērtību, ko sniedz Latvijas uzņēmumi un augsta līmeņa eksperti dažādās nozarēs.

Izstāde no 10.jūnija līdz 10.septembrim norisināsies Astanā, Kazahstānā. Izstādes plānotais apmeklētāju skaits ir 2-5 miljoni cilvēku, no kuriem 85% varētu būt Kazahstānas iedzīvotāji, bet 15% - viesi no citām valstīm.
Izstādes tēma ir "Nākotnes enerģija".
Parādījies jauna veida kiberuzbrukums, kurā iespējams inficēt datoru pat neklikšķinot uz kaitīgās saites, brīdina informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv".

Institūcijā skaidro, ka sākumā lietotājs saņem e-pastu, kura pielikumā ir "PowerPoint" dokuments. Ja lietotājs izvēlas šo pielikumu atvērt, parādās saite "Loading... Please wait" un brīdī, kad lietotājs uzbrauc ar datorpeli uz šīs saites, pat bez klikšķināšanas, datorā izpildās "PowerShell" komanda, un dators tiek inficēts ar "Zusy" jeb "Tinba" banku trojāni.

"Zusy" trojānis spēj pārtvert pārlūka datu plūsmu un izmainīt datu ievades formas internetbanku tīmekļa vietnēs.

Kaitīgie "PowerPoint" pielikumi tiek izplatīti ar viltus e-pastiem, norādot, ka tas ir pasūtījums vai pirkuma apstiprinājums.

"Cert.lv" eksperti atgadina, ka vislabākā aizsardzība pret šo kiberuzubrukuma veidu ir izvairīties atvērt pielikumus no nepazīstamiem sūtītājiem.

Ja nu tomēr pielikums tiek atvērts, izmantojot "Office 2013" vai "Office 2010", un ekrānā parādās saite "Loading... Please wait", tad lietotājam, ja tas pārbrauc ar peles kursoru pāri kaitīgajai saitei, tiek parādīts brīdinājums par kaitīgu saturu. Brīdinājumā tiek jautāts, vai lietotājs atļauj iespējot satura palaišanu. To nedrīkst ļaut.

Ja "PowerPoint" dokumenta atvēršanai tiek izmantots "PowerPoint Viewer", kaitīgais kods netiek izpildīts.


Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien nolēma izsludināt atkārtotu balsošanu Ķekavas novada 785.iecirknī.

Lēmums par jaunu vēlēšanu izsludināšanu tika pieņemts, jo balsošanas kastē tika atrasts par sešām derīgām vēlēšanu aploksnēm vairāk, nekā iecirknī nobalsojušo iedzīvotāju, un šīs sešas balsis ir pietiekamas, lai ietekmētu rezultātus,  skaidroja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Ķekavas novada vēlēšanu komisijas pārstāvji CVK sēdē pieļāva, ka neatbilstības varētu būt radušās, jo iepriekšējās balsošanas laikā 11 cilvēki esot aizgājuši prom no iecirkņa ar saņemtajām aploksnēm, neizmantojot iespēju nobalsot. Tāpēc neesot izslēgts, ka vēlēšanu dienā varēja tikt izmantotas kādas no šīm aploksnēm.

Iecirkņa vēlēšanu komisija vēlēšanu naktī informēja CVK par šādu situāciju, ka kastē ir atrasts par sešām aploksnēm vairāk nekā vēlētāju sarakstos.
Tika nolemts veikt vēlēšanu rezultātu pārskaitīšanu ar cerību, ka šīs sešas balsis nemainīs vēlēšanu rezultātus.
Tomēr secināts, ka šo balsu dēļ var mainīties gan sarakstu iegūto vietu skaits, gan ievēlētie kandidāti, tāpēc nepieciešams rīkot atkārtotu balsošanu, skaidroja Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.
Viņš iecirkņa komisijas rīcību šajā situācijā novērtēja kā profesionālu.

Ķekavas iecirknī izsludināta atkārtota balsošana, jo atšķirībā no atkārtotām vēlēšanām, izsludinātajā atkārtotajā balsošanā izvēli varēs izdarīt par tiem pašiem iepriekš pieteiktajiem kandidātiem.
Balsot varēs tie vēlētāji, kas iepriekš ir reģistrēti kā šī iecirkņa vēlētāji un vēlēšanu dienā būs balsstiesīgi, tas nozīmē, ka uz vēlēšanām būs iespējams aiziet arī tiem cilvēkiem, kuri 3.jūnijā konkrētajā iecirknī to neizdarīja.

Lauku atbalsta dienests (LAD) izsludinās projektu iesniegumu pieņemšanu "Lauku saimniecību un uzņēmējdarbības attīstības" apakšpasākuma "Atbalsts ieguldījumiem ar lauksaimniecību nesaistītu darbību radīšanā un attīstīšanā" otrās kārtas trijām aktivitātēm, kurās kopumā būs pieejams 20 miljonu eiro finansējums.

Projektu iesniegumu pieņemšana aktivitātēs notiks no 2017. gada 1. augusta līdz 31.augustam.

Plašāka informācija par atbalsta pasākumiem ir lasāma LAD mājaslapā izvēlnē "Atbalsta pasākumi".
1.un 2. jūlijā ar ekskluzīvām automašīnām un pasaules mēroga slavenībām Rīgā atgriežas dzīvesstila rallijs Gumball 3000, kas plašākai sabiedrībai pazīstams ar ekskluzīvām automašīnām, izsmalcinātām ballītēm un pasaules līmeņa slavenībām, kuras ik gadu apvienojas un dodas sešu dienu tūrē.

Šogad rallija starta pilsētu izvēlēta Rīga, dodot nebijušu iespēju gan rīdziniekiem, gan pilsētas viesiem Brīvības bulvārī klātienē aplūkot vairāk nekā 120 sporta automašīnas, kā arī satikt tādas pasaules superzvaigznes kā dīdžeju Afro-jack, reperi Īvu, amerikāņu elektroniskās deju mūzikas apvienību Meidžor  Lazer un daudzus citus.

Pa visam kopā šogad Gumball 3000 tūre vedīs pa Eiropu no Rīgas līdz grieķu Mikonas salai Egejas jūras krastā, un tajā dosies vairāk nekā 120 ekskluzīvas automašīnas un 500 dalībnieki.

Katrā no rallija pieturas punktiem notiks iespaidīga automašīnu ekspozīcija, dodot ne tikai visiem interesentiem un pilsētas viesiem iespēju klātienē aplūkot izsmalcinātās automašīnas, bet arī iepazīties ar autosporta vēsturi, sākot no senlaicīgas klasikas līdz pat mūsdienu superauto, tostarp Pagani, Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Porsche, Aston Martin, Koenigsegg, BAC Mono, AMG, Mercedes, Jaguar, Bentley un Rolls Royce, kā arī ar slaveno Betmobīli un citām automašīnām.

Tiem, kas netiek uz starptautiskām automobiļu izstādēm Ženēvā, Parīzē, Frankfurtē vai citviet pasaulē, šī varētu būt laba iespēja vienkopus aplūkot dārgas mašīnas. 
Amerikāņu popzvaigzne Ariana Grande vakar Parīzē paaugstinātas drošības apstākļos gatavojas atsākt savu pasaules koncerttūri, kas pirms vairāk nekā divām nedēļām pārtrūka Mančestrā, kur viņas koncertā teroraktā tika nogalināti 22 cilvēki.

Pēc terorakta dziedātāja atcēla Lielbritānijā, Beļģijā, Vācijā, Polijā un Šveicē paredzētos koncertus un atgriezās ASV.

Svētdien Grande kopā ar citām pasaules slavenībām Mančestrā rīkoja labdarības koncertu terorakta upuru atbalstam.

Te var noskatīties labdarības koncertu. 
Lielbritānijā šodien sākušās parlamenta vēlēšanas un durvis vēruši vairāk nekā 40 000 vēlēšanu iecirkņi.
Šīm pirmstermiņa vēlēšanām reģistrējušies aptuveni 46,9 miljoni vēlētāju un tajās tiks izraudzīti 650 parlamenta deputāti. Daļa vēlētāju jau nobalsojuši iepriekš pa pastu. 

Pirmie balsu skaitīšanas rezultāti, kas ļaus spriest par vēlēšanu iznākumu atsevišķos apgabalos, varētu kļūt zinām  (šonakt  ap plkst.2 pēc Latvijas laika), taču galīgie rezultāti gaidāmi tikai rīt  pēcpusdienā.

Ārkārtas parlamenta vēlēšanas rosinājusi premjere Terēza Meja, lai palielinātu viņas vadītās Konservatīvās partijas vairākumu parlamentā, pirms uzsākt vismaz divus gadus ilgas sarunas ar Briseli par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Tas nozīmē, ja Mejas partija uzvarēs, tad tas liecināšot, ka kurš - izstāties Lielbritānijai no ES ir pareizs. 

Vēlētāju aptauju dati uzrāda ļoti atšķirīgas prognozes. Daži joprojām paredz Mejas vadītajiem konservatīvajiem 11% pārsvaru. Savukārt citas aptaujas – tikai par 3-4% procentiem vairāk nekā leiboristiem.
Tomēr sociologi pieļauj iespēju, ka premjerministres Mejas partija neiegūs absolūto vairākumu parlamentā.
Galvenais tā iemesls ir pēdējo mēnešu laikā  notikušie teroristu uzbrukumi, kas būtiski ietekmēja priekšvēlēšanu kampaņas gaitu.
Britu premjere ilgu laiku bija iekšlietu ministre, un viņai tiek pārmesta policistu skaita samazināšana.


Facebook Draugiem Twitter Instagram