Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina patērētājus neiegādāties un nelietot produktu "Detoxic", kas sola cilvēku atbrīvot no parazītu klātbūtnes ķermenī, jo šis produktus nav reģistrēts PVD un Latvijā to nav atļauts izplatīt.

PVD arī novērojis, ka produkts tiek reklamēts dažādos interneta portālos, un reklāmā ir intervijas ar "ekspertiem", kas informē par piedāvātā produkta efektivitāti un pazīmēm, kas varētu liecināt par parazītu klātbūtni.
Pēc informācijas pārbaudes par "Detoxic", atklājās, ka produktu reklamē neesošu institūtu neesoši pētnieki. 

PVD aicina patērētājus būt kritiskiem un akli neuzticēties dažādu zem uztura bagātinātāju nosaukuma maskētu, visbiežāk - neefektīvu un pat potenciāli kaitīgu, "brīnumlīdzekļu" reklāmām.
2016.gadā PVD saņēmis 33 patērētāju sūdzības par uztura bagātinātājiem. Visbiežāk tās bijušas par nereģistrētiem produktiem vai informāciju, kas par tiem sniegta patērētājiem. Šādas sūdzības ir ļoti sarežģīti pārbaudīt, jo parasti tīmekļa vietnes, kas piedāvā iegādāties nereģistrētus produktus, neatrodas Latvijā, regulāri maina adreses un produkta ražotājs, kā arī izplatītājs nav zināmi.

Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa uzsver problēmas saistībā ar patērētāju maldināšanu. ""Detoxic", tāpat kā daudzi citi "brīnumlīdzekļi", tiek piedāvāts mājaslapā, kura ir veidota, vienu un to pašu saturu pielāgojot dažādu valstu patērētājiem, kā arī tajā izmantotas viltus organizāciju, speciālistu un patērētāju atsauksmes.
Šāda veida mājaslapas parasti ir reģistrētas ārpus Eiropas Savienības, kas ierobežo uzraudzības iestāžu, tai skaitā PTAC, iespējas cīnīties ar negodprātīgajiem komersantiem," sacīja Vītoliņa.

PVD atgādina patērētājiem, ka uztura bagātinātājs nav zāles, bet pārtikas produkts ikdienas uztura papildināšanai, kas neārstē slimības.

Patērētāji aicināti neiegādāties uztura bagātinātāju, ja tīmekļa vietnē nav norādīta informācija par produkta ražotāju un izplatītāju, pārdevēja juridiskā adrese un telefona numurs saziņai. 
Šodien eirozonā apgrozībā nonāks jaunās Eiropas sērijas 50 eiro banknotes.

Jaunā banknote ir līdzīga pirmās sērijas 50 eiro banknotei, bet tai ir ir uzlabots dizains un drošība.

Iedzīvotājiem un arī uzņēmējiem nekur nav jāiet speciāli mainīt savu naudu, jo viss notiks automātiski skaidras naudas apstrādes ciklā. Turklāt pirmās sērijas banknotes saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.

50 eiro banknote ir visbiežāk izmantotā eiro banknote gan Latvijā, gan eirozonā kopumā. Eirozonā 50 eiro banknote veido 46% no kopējā banknošu skaita apgrozībā, bet Latvijā - 34%.
Otra biežāk izmantotā banknote ir 20 eiro banknote.

Uz jaunās 50 eiro banknotes redzams logs ar portretu - jauns un inovatīvs pretviltošanas elements, kuru pirmoreiz izmantoja Eiropas sērijas 20 eiro banknotē.

Aplūkojot banknoti pret gaismu, tās augšējā malā hologrammā ietvertais logs kļūst caurskatāms un tajā banknotes abās pusēs redzams grieķu mitoloģijas tēla Eiropas portrets.
Šis portrets redzams arī ūdenszīmē.
Banknotes aversā redzams smaragdzaļš skaitlis - spīdošs skaitlis, kas, banknoti pagrozot, maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu un uz kura saskatāms kustīgas gaismas efekts. Šo pretviltošanas elementu dēļ ir viegli noteikt jaunās 50 eiro banknotes autentiskumu, banknoti aptaustot, apskatot un pagrozot.

Valsts policijas inspektors un pazīstamais bokseris Mairis Briedis kļuvis par medikamentu ražotāja "Rigvir" drošības dienesta vadītāju, liecina Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā atrodamā Brieža amatpersonas 2016.gada deklarācija.

Pērn algā Valsts policijā viņš saņēmis 12 008 eiro. Par darbu "Rigvir" drošības dienestā Briedis saņēmis 9287 eiro. 2015.gadā Briedis vēl nestrādāja "Rigvir", liecina 2015.gada deklarācija.

Bāru nozarē strādājošais uzņēmums "Ahti" viņam pagājušā gadā pārskaitījis 21 765 eiro. Algā no aviācijas sfēras uzņēmuma "Wings 4 Sky Group" viņš saņēmis 4353 eiro, bet honorārā no degvielas tirgotāja "Virš-A" saņēmis 3729 eiro.
Pabalstā no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Briedis saņēmis 819 eiro, savukārt Iekšlietu ministrijas veselības un sporta centrs viņam pārskaitījis 250 eiro.
Ņemot vērā iepriekšminēto Briedis pērn kopumā ienākumos saņēmis 52 211 eiro.

Brieža īpašumā ir zeme un ēka Olaines pagastā. Pērn viņam bija 15 100 eiro lielas parādsaistības.

Briedis šobrīd ir Latvijas labākais bokseris. Viņš pagājušā sestdienā Dortmundē uzvarēja Vācijas pārstāvi Marko Huku un izcīnīja Pasaules Boksa padomes čempiona titulu pirmā smagā svara kategorijā.
Dendroloģe Aija Kaškure aicina ikvienu iesaistīties Latvijas simtgadei veltītajā akcijā “Dāvināsim nākotnes dižkokus mūsu Latvijai” un apzināt ceļmalās esošos kokus, kuru stumbra diametrs ir virs 50 centimetriem un kuru augšanu kaut kas apgrūtina. Ja šiem kokiem palīdzēs, nākotnē tie varētu kļūt par dižkokiem.

Par dižkoku gan tiek uzskatīts koks, kura stumbra diametrs ir vismaz pieci metri, bet, atbrīvojot mazākus kokus no dažādiem traucēkļiem, tie nākotnē varētu kļūt par dižkokiem.

Ja arī tavā  ceļa malā vai saimniecībā aug kāds topošais dižkoks (d>50cm), var sazināties ar Aiju Kaškuri, zvanot uz tālruni 29277393 vai rakstot e-pastu aija.kaskure@inbox.lv.

Dižkokiem ir ne vien īpaša bioloģiskā vērtība, bet arī kultūrvēstures mantojuma nozīme. Pie varenajiem kokiem senču paaudzes lūgušas Dievu, mielojušas veļus, svinējušas svētkus, ierīkojušas dores jeb bišu stropus.
Vēl padomju laikos entuziastu un inteliģences kustība “Dižkoku atbrīvotāju grupa” jeb dageri atrada veidu, kā rūpēties par varenajiem senču ozoliem.
Tagad par to aizsardzību atbild Dabas aizsardzības pārvalde, kas lēš – patlaban apzināti un aizsargājami ir vien piektā daļa dižkoku.


Latvijas Televīzijas (LTV) konkursā "Par ideju pieteikumu iesniegšanu Latvijas simtgades seriāla radīšanai LTV" par uzvarētāju pasludināts SIA "Red Dot Media" iesniegtais seriāla projekts "Sarkanais mežs".

Seriāls ir uz patiesiem notikumiem balstīta drāma par nacionālās pretošanās kustību Latvijā pēc padomju varas okupācijas, seriāla darbībai stiepjoties vairāku gadu desmitu garumā.

Seriāla galvenie tēli būs latvieši, kas angļu un amerikāņu specdienestu atbalstīti, spītīgi pretojas padomju režīmam, taču saskaras ar nepārvaramu Valsts drošības komitejas pretspēku. Stāsta notikumi norisināsies gan Kurzemes mežos un Rīgā, gan vienā no nacionālo partizānu atbalsta punktiem - Londonā.
Tāpat kā jebkurā laikmeta drāmā, seriālā būs vērojamas arī tai raksturīgās varoņu cilvēciskās kaislības un pārdzīvojumi.

Žūrijas komisijas pārstāvis režisors Viesturs Kairišs atzina, ka konkursa laikā galvenie favorīti iezīmējās ļoti skaidri. Viņš norādīja, ka konkursā tika vērtēta ne tikai iesniegtā seriāla projekta atbilstība Latvijas simtgades konceptam, bet arī tas, kurš no seriāliem būtu kvalitatīvāk īstenojams, lai ideja realizētos maksimāli izcilā rezultātā.

Komisijas otru lielāko balsu skaitu LTV ideju konkursā par simtgadei veltītu seriālu ieguva SIA "Studija Centrums" iesniegtais projekts "Dzejniece", kas ir stāsts par dzejnieces Mirdzas Ķempes likteni. Šī ir biogrāfiski vēsturiska drāma, kas iezīmē būtiskākos notikumus Latvijas 20.gadsimta vēsturē, sākot no valsts izveidošanas laika līdz pat 70.gadiem.
Tos atspoguļo arī Ķempes liktenis - gan aktīvi iesaistoties brīvvalsts kultūras un sabiedriskajā dzīvē, gan kļūstot par okupācijas režīma apdziedātāju un vienlaikus atbalstot jaunu, talantīgu dzejnieku izaugsmi, nonākot konfliktā pašai ar savu talantu un sirdsapziņu. Konkursa komisija pieņēmusi lēmumu turpināt sarunas ar komandu par seriāla scenārija tālāku attīstību.

LTV ideju konkursā par Latvijas simtgadei veltīta seriāla izveidi iesniegto projektu izvērtēšanas termiņš tika pagarināts līdz šā gada marta beigām.
LTV plāno veidot Latvijas valsts simtgadei veltītu seriālu, un izsludināja konkursu par idejām seriāla radīšanai. 
Vidzemes Tūrisma asociācija (VTA), sadarbojoties ar 25 Vidzemes un Dienvidigaunijas pašvaldībām un organizācijām, ir uzsākusi Interreg Igaunijas/Latvijas pārrobežu programmas projekta “Zaļie Dzelzceļi” jeb “Green Railway” īstenošanu.

Projekts "Green Railways" paredz bijušo dzelzceļa līniju infrastruktūras sakārtošanu Vidzemē un Dienvidigaunijā, kopumā izveidojot aptuveni 750 km garu kopīgu velo/kājāmgājēju maršrutu, kura lielākā daļa ved pa bijušajām dzelzceļa līnijām.

Projekta plānotās aktivitātes Vidzemē ietver bijušo dzelzceļa līniju segumu atjaunošanu un piemērošanu nemotorizētajam transportam, koka tiltiņu un margu uzstādīšanu, atpūtas vietu izveidi un bijušo dzelzceļa infrastruktūras objektu uzlabošana, kājāmgājēju, velobraucēju skaitītāju uzstādīšanu, kā arī citas aktivitātes.
Tāpat paredzēta maršruta marķēšana dabā, kā arī vietējās un ārvalstu aktivitātes maršruta popularizēšanai. 

Līdzīgi projekti jau ir īstenoti vairākās Eiropas Savienības valstīs, kur bijušie dzelzceļi tiek veiksmīgi piemēroti tūrismam dodot iespēju vietējiem iedzīvotājiem radīt un attīstīt īpaši interesantu, vēsturisku un kultūras bagātu tūrisma piedāvājumu, kas būtu izmantojams visu gadu, piemēram, dažādiem velo un pārgājienu maršrutiem, nūjošanai, zirgu izjādēm vai slēpošanai un izbraucieniem suņu pajūgos ziemas sezonā.     
Basketbola klubs “VEF Rīga” sadarbībā ar "Rietumu Bankas labdarības fondu"  līdz 31.maijam aicina Latvijas skolēnus piedalīties konkursā un iegūt savai skolai āra basketbola grozu. Kopumā tiks dāvināti seši grozi - trīs skolām Latvijas reģionos un trīs Rīgā.

Projekta mērķis ir popularizēt basketbolu un veselīgu dzīvesveidu, kā arī aktīvu brīvā laika pavadīšanu bērnu un jauniešu vidū.

 Ir divi veidi, kā piedalīties konkursā:

1.  sociālajos tīklos publicē foto vai video, tekstā minot savu skolu, iemeslu, kāpēc tā ir pelnījusi āra basketbolu grozu, kā arī pievienojot haštagu #vefgrozs. Piemēram: "Manai skolai X ir nepieciešams #vefgrozs, jo ...");

2.  sūti pieteikumu vēstuli uz e-pastu info@vefriga.com vai pa pastu uz adresi Blaumaņa ielā 36-9, Rīgā, LV-1011 ar norādi “#vefgrozskonkursam”.

Groza ieguvējus noteiks sacensība sociālajos tīklos Instagram, Twitter, Facebook un iesūtītās vēstules, kā arī vērtējums no žūrijas komisijas, ko veidos "VEF Rīga" un "Rietumu Bankas labdarības fonda" pārstāvji.

Vērtējot pieteikumus sociālajos tīklos, tiks ņemts vērā arī foto, video radošums un oriģinalitāte, kā arī sociālo tīklu lietotāju atbalsts - "patīk" (like) skaits pie konkrētās publikācijas sociālajos tīkos.
Foto, video vai vēstulē jābūt paskaidrotai nepieciešamībai pēc basketbola groza, piemēram, attēlojot pašreizējā groza stāvokli, vai vietu, kur šobrīd basketbola groza nav, bet to vēlētos uzstādīt.

Konkursā var pieteikties skolēni no 1. līdz 12. klasei, piedaloties gan klasei kopā, gan individuāli.
Ar žūrijas vērtēšanas kritērijiem un konkursa nolikumu var iepazīties šeit.

No astoņiem Latvijas novadiem – Viļakas, Aglonas, Auces, Līgatnes, Gulbenes, Aizkraukles, Talsu un Pāvilostas – projekta “LMT Latvijai” ietvaros saņemtas 140 idejas.
Pēc pašvaldību un LMT žūrijas vērtējuma otrajā kārtā izvirzītas 127 ieceres.
Ikviens interesents līdz 21.aprīlim aicināts balsot par labākajām iniciatīvām novadu attīstībai. 

Šogad konkursā pieteiktajās iecerēs izteikti jūtama novadu gatavošanās Latvijas simtgadei. Idejas lielākoties ietver apkārtējās vides uzlabošanu un sakārtošanu iedzīvotāju atpūtai un sportam, brīvā laika pavadīšanai un sabiedriskās dzīves izaugsmei.

Par visiem projektiem balsot var interneta vietnes www.lmt.lv sadaļā “LMT Latvijai”.

Projektu īstenošanai šogad kopumā tiks sniegts atbalsts 64 tūkstošu eiro apmērā. Konkursa uzvarētāju projektu realizācijai katram novadam paredzēts piešķirt astoņus tūkstošus eiro finansējumu. 

Projekta “LMT Latvijai” mērķis ir veicināt sabiedrisko dzīvi Latvijas novados, atbalstīt privātpersonu, juridisku personu un nevalstisko organizāciju iniciatīvas novadu sabiedriskās dzīves izaugsmei, īpaši sekmējot vides uzlabošanas projektus, projektus ar plašu sabiedrības iesaisti un aktīva dzīvesveida popularizēšanu. 

Kopš 2011.gada projektu konkursa realizācijas laikā kopumā īstenoti vairāk nekā 145 iedzīvotājiem nozīmīgi projekti visā Latvijā.
Šodien Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji prezentēja valsts pārvaldes sociāli informatīvo kampaņu jeb pretkrāpšanas kustību - "#atkrāpies", ar mērķi cīnīties pret ēnu ekonomiku, korupciju un citām negodprātīgām darbībām, kas ietekmē valsts budžetu un kopējo sabiedrības labklājību.
Kustības ilgtermiņa uzdevums ir panākt iedzīvotāju nulles toleranci pret krāpšanos mūsu valstī.

Kampaņas idejas pamatā ir valsts pārvaldes iestāžu, uzņēmēju, sociālo partneru, kā arī ikviena sabiedrības locekļa apvienošanās kopīgai cīņai pret krāpšanu.
Kampaņā īpaša uzmanība tiek pievērsta preventīvajiem pasākumiem, tostarp sabiedrības informētības un izpratnes veicināšanai par ēnu ekonomiku, krāpšanu un negatīvajām sekām, kādas tā atstāj uz katru indivīdu un valsts kopējo labklājības līmeni.

Savukārt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule norādīja, ka krāpšanās, īpaši nodokļu jomā, ir ļoti grūti pakļaujama cīņai, ja sabiedrība pret to izturas kā pret pašsaprotamu parādību. "

Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska sacīja, ka godprātīga sabiedrības attieksme un rīcība ir veiksmes atslēga ēnu ekonomikas un korupcijas apkarošanai, kā arī valsts labklājības līmeņa celšanai.

Šā gada martā veiktās pētījumu kompānijas SKDS aptaujas dati liecina, ka krāpšanas problēma Latvijas sabiedrībai ir ļoti aktuāla.

65,8% aptaujāto atzina, ka, viņuprāt, valstī ir augsts kopējais negodīguma līmenis. Respondenti norāda, ka būtiskākā problēma Latvijā ir kontrabandas alkoholisko dzērienu un cigarešu izplatība - tā domā attiecīgi 50,2% un 50,9% aptaujāto. Savukārt 29,6% respondentu par būtisku problēmu Latvijā uzskata viltotu apģērbu un apavu tirdzniecību. Šīs ir arī jomas, kurās Latvijas iedzīvotāji pēdējo trīs gadu laikā visbiežāk ir saskārušies ar negodīgām darbībām.

Pretkrāpšanas iniciatīvā "#atkrāpies" iesaistījušās vairāk nekā 20 valsts pārvaldes institūcijas un sadarbības partneri.

Pretkrāpšanas kustībā aicināti iesaistīties visi Latvijas iedzīvotāji, uzņēmumi un organizācijas - gan ikdienā apņemoties rīkoties godprātīgi, gan nestāvot malā un ziņojot, ja pamanītas krāpnieciskas darbības. Tāpat kustības atbalstītāji aicināti izmantot kampaņas zīmolu ikdienas komunikācijā. Pretkrāpšanas kustības interneta vietnē "www.atkrapies.lv" iespējams lejupielādēt kampaņas plakātu, vizuālos materiālus mājaslapām un sociālajiem tīkliem, kā arī ir iespēja pieteikties īpašajai uzlīmei, kuru var izvietot uz uzņēmumu, iestāžu vai veikalu durvīm. Tāpat iedzīvotāji tiek aicināti izmantot mirkļbirku "#atkrāpies".

Nākamā mēneša laikā visas kustībā iesaistītās organizācijas nodrošinās plašu informāciju, izglītojot sabiedrību par krāpniecības kaitējumu un sniedzot praktiskus padomus, kā nekļūt par krāpnieku upuriem un neiegādāties viltotas preces. Sadarbībā ar tirdzniecības centru "Rīga Plaza" visu aprīli veikala apmeklētāji varēs apskatīt kampaņas ietvaros tapušo izstādi, lai rūpīgāk iepazītos ar dažāda veida viltojumiem.
Jau no sestdienas, 1. aprīļa Latvijā mainīsies nosacījumi klientu autorizācijai un darījumu veikšanai internetbankās – papildus ierastajām kodu kartēm tiek ieviesti arī jauni, inovatīvi un droši risinājumi.
Tādēļ Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) aicina visus banku klientus pārliecināties, ka arī pēc 1. aprīļa tiem būs pieejamas internetbankas ar atbilstošiem pieejas rīkiem.

Risinājumu klāsts ir plašs – bankās ir padomāts gan par aktīviem mobilo ierīču lietotājiem, gan arī par klientiem, kas nevar vai nevēlas izmantot jaunākos tehnoloģiskos rīkus.

Banku veiktās izmaiņas pieejā internetbankām un  maksājumu veikšanā ir saistītas ar paaugstinātām IT drošības prasībām, kas iekļautas Eiropas Banku iestādes (European Banking Authority) vadlīnijās un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteikumos.

Kodu kartēm pievienosies citi ērti un droši autentifikācijas risinājumi

Virknē lielāko Latvijas banku joprojām būs iespējams izmantot kodu karti, pievienojot tai papildu autorizācijas elementu – īsziņu uz klienta mobilo tālruni.
Īsziņā tiks atsūtīts unikāls kods, kas derīgs konkrētajam darījumam internetbankā.
Lai pēc 1. aprīļa varētu izmantot šo autentifikācijas veidu, klientiem ieteicams jau tagad apstiprināt bankā sava mobilā tālruņa numuru.

Atsevišķos gadījumos tiek paredzētas arī iespējas veikt  maksājumus tikai ar kodu kartēm, un šādas iespējas dažas bankas piedāvā īpaši maza apmēra maksājumiem līdz 30 eiro, maksājumiem starp saviem kontiem, iekšbankas maksājumiem vai maksājumiem uz saņēmējiem tā saucamajā “baltajā sarakstā” – tas ir klienta paša izveidots un apstiprināts uzticamo maksājumu saņēmēju saraksts, kurā var iekļaut, piemēram, komunālo pakalpojumu sniedzējus un citus regulārus maksājumu saņēmējus, kā arī ģimenes locekļus u.c.

Klientiem arī turpmāk būs pieejami dažādi kodu kalkulatori, kas nodrošina brīvu darbošanos internetbankā.
Tāpat klientiem, kas vēlas, ir iespēja izvēlēties sadarbību ar tādu banku, kas piedāvā ienākšanai internetbankā izvēlēties Latvijas valsts oficiālo e-parakstu. Virkne banku jau piedāvā, un vairākām ir tuvākajos nākotnes plānos ieviest dažādus risinājumus mobilajām ierīcēm – mobilās lietotnes.

Internetbanku lietotāju skaits Latvijā 2016. gada beigās, pēc LKA datiem, bija 1,44 miljoni banku klientu, kas ir par ~30 tūkstošiem klientu vairāk nekā 2015. gada beigās.

Par augsta riska teritorijām, kur bērni var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu, šogad atzīti 27 Latvijas novadi,  informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Valsts apmaksātā vakcinācija kopumā Latvijā paredzēta aptuveni 34 200 bērniem no gada līdz 18 gadu vecumam, kuru dzīvesvieta deklarēta ērču encefalīta endēmiskajās teritorijās - Alsungas, Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Pārgaujas, Engures, Dundagas, Kocēnu, Lubānas, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Amatas, Baldones, Talsu, Vārkavas, Mērsraga, Aizputes, Sējas, Rugāju, Priekuļu, Durbes, Mālpils, Grobiņas, Gulbenes un Rojas novados.

Tāpat valsts apmaksāta vakcinācija pilnā apmērā paredzēta arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem visā Latvijas teritorijā neatkarīgi no dzīvesvietas.

Lai izveidotos noturīga imunitāte, bērnam jāsaņem trīs vakcīnas devas.

Lai saņemtu valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, bērna vecākiem jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un abpusēji jāvienojas par izdevīgāko vakcinācijas veikšanas laiku.

Endēmiskajos rajonos pērn valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu tika uzsākta 3506 bērniem no gada līdz 17 gadiem, kas ir par 422 bērniem vairāk nekā 2015.gadā, kad vakcinācija tika sākta 3084 bērniem.

Pērn Latvijā reģistrēti 230 saslimšanas gadījumi.

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā.
Pēc SPKC datiem, aptuveni 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, ir inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.

Saslimstību ietekmē ne tikai ērču aktivitāte un inficētība, bet arī iedzīvotāju samazināts vai palielināts kontakts ar ērču izplatības vietām, ko savukārt nosaka laika apstākļi, sēņu un ogu daudzums, rekreācijas vietu, parku un dārzu sakoptība, iedzīvotāju informētība par saslimstības profilakses pasākumiem, imunizācijas līmenis un citi faktori, norāda SPKC.

Visvairāk saslimšanas gadījumu ar ērču encefalītu pērn konstatēti Alsungas novadā. Augsta saslimstība novērota arī Pāvilostas , Ventspils , Kuldīgas , Pārgaujas un Dundagas novados.
Turpinot iepriekšējo gadu sadarbību, AS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) ir noslēgusi līgumu ar Valsts asinsdonoru centru (VADC) par Donordienu rīkošanu Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā.

Šogad asins varēs ziedot divas reizes mēnesī.
To varēs darīt Rīgas Centrālās stacijas bijušajā uzgaidāmajā telpā no plkst.9 līdz plkst.14.

Ziedot varēs 31.martā, 7.aprīlī un 28.aprīlī, 13.maijā un 26.maijā, 9.jūnijā un 30.jūnijā, 14.jūlijā un 28.jūlijā, 11.augustā un 25.augustā, 8.septembrī un 29.septembrī, 13.oktobrī un 27.oktobrī, 10.novembrī un 24.novembrī, kā arī 8.decembrī un 29.decembrī.

LDz sadarbojas ar VADC vairākus gadus, piesaistot vairākus simtus asins ziedotāju un tādējādi palīdzot daudziem nelaimē nonākušajiem, kuriem nepieciešama palīdzība.

Lai ziedotu asinis, personai ir jābūt vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Donoram jābūt veselam un paēdušam un jāsver vismaz 50 kilogramu. Pirms asins ziedošanas nedrīkst smēķēt un dzert alkoholiskos dzērienus.
Par asins ziedošanu donors saņems četrus eiro, izziņu darbavietai par papildu brīvdienas piešķiršanu, donora apliecību un konfidenciālus analīžu rezultātus.
Latvijas Banka 28.martā, izlaidīs kolekcijas monētu "Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš".

Šī ir trešā kolekcijas monēta īpašā monētu sērijā, kas veltīta tautā iemīļotām un zīmīgākām latviešu pasakām.
Pirmā šīs sērijas monēta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" tika izlaista 2015.gadā, savukārt 2016.gadā tapa kolekcijas monēta "Pasaku monēta II. Ezīša kažociņš".

Monētu  varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, un Liepājā, Teātra ielā 3.

Kolekcijas monēta "Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā, tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.

Latvijas Banka skaidro, ka pasakas "Vecīša cimdiņš" morāle ieslēgta šķietami jautrā un panaivā stāstiņā, kaut ar mazliet skumjām beigām.
Viedas dzīvošanas mācība pasakā sniegta metaforiski, proti, katram cilvēkam jāiemācās cieņa pret dzīvību, līdzcietība pret nelaimē nonākušiem, līdzjūtība grūtībās un vēlme un prasme sadarboties, lai vairotu kopīgo labklājību.
No 1.aprīļa mainās nosacījumi, lai iegūtu tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Personām, kuras bezdarbnieka statusu iegūs, sākot no 1.aprīļa, tiesības uz bezdarbnieka pabalstu būs, ja par viņām sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veiktas vai bija jāveic 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Savukārt personām, kurām bezdarbnieka statusu Nodarbinātības valsts aģentūra būs piešķīrusi līdz 31.martam, tiesības uz bezdarbnieka pabalstu tiks noteiktas tāpat kā iepriekš, līdz ar to tiesības uz pabalstu būs, ja iemaksas bezdarba apdrošināšanai veiktas vai bija jāveic deviņus mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā.

Pārējie nosacījumi bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai nemainās. Tāpat kā līdz šim personai ir jābūt bezdarbnieka statusā, ko piešķir Nodarbinātības valsts aģentūra, un kopējam apdrošināšanas stāžam ir jābūt vismaz gadam.

BBC raidījuma  "Globālie jautājumi" veidotāji aicina Latvijas iedzīvotājus būt klāt  raidījuma filmēšanā un uzdot savus jautājumus, ko pēc tam redzēs skatītāji visa pasaulē.
BBC filmēšana paredzēta Melngalvju namā šo piektdien.
 Līdz šim Lielbritānijas raidorganizācija BBC vēl nav filmējusi auditorijas raidījumus Latvijā.

Piedaloties filmēšanā, Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja izteikties par raidījumā aktualizētajiem tematiem: vai Maskava un Vašingtona var uzlabot attiecības un ko tas nozīmētu Baltijas valstīm; vai Krievijas ietekmes iejaukšanās Amerikas iekšpolitikā rada globālus drošības riskus.

BBC iedrošina pieteikties Latvijas iedzīvotājus, kuri vēlētos uzdot jautājumus Baltijas reģiona, Krievijas un ASV politiskajām un publiskajām personām.

”Global Questions” jeb "Globālie jautājumi" ir pasaulē augstu respektu un starptautisku atpazīstamību ieguvusi televīzijas kanāla BBC World News un radio World Service aktuālo notikumu programma ar auditoriju vairāki miljoni cilvēku uz planētas, kas šoreiz ceļo uz Rīgu, lai kopā ar Latvijas iedzīvotājiem diskutētu kā attiecības starp prezidentu Putinu un prezidentu Trampu varētu ietekmēt Baltiju un plašāku reģionu.

”Global Questions” ieraksts notiks Melngalvju namā pulksten 18:00, piektdien, 31.martā.
Diskusijā ar jautājumiem BBC aicina piedalīties, tā sauktos, vienkāršos iedzīvotājus no tautas, kuru profesionālā ikdiena nav saistīta ar politiskajiem jautājumiem.

Lai varētu piedalīties BBC raidījuma klātienes auditorijā un uzdot jautājumus, BBC aicina pieteikties, sūtot e-pastu uz globalquestions@bbc.co.uk vai sūtīt īsziņu aplikācijā Whatsapp message to +44 7497371629.
Pieteikumus pieņem līdz ceturtdienai, 30.martam.
Latvijas Raidorganizāciju asociācija (LRA) ir vērsusies Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP) ar lūgumu nodrošināt lietderīgu un efektīvu valsts piešķirto līdzekļu izlietojumu.
Tā saukto “deputātu kvotu” ietvaros padomei 2017. gadā ir piešķirti papildu līdzekļi EUR 130 000 apmērā ar mērķi izveidot multimediālu mūsdienu latviešu aktuālās populārās mūzikas platformu.

9. janvārī NEPLP tikās ar mediju nozares pārstāvjiem un kopīgi secināja, ka šāds finanšu izlietojuma mērķis nebūs lietderīgs, jo šobrīd jau ir izveidotas vairākas mūsdienu latviešu populārās mūzikas platformas, kas darbojas gan interneta vidē, gan mobilajās aplikācijās.
Vēl vienas multimediju platformas izveidošana neveicinās deputātu nospraustā mērķa – latviešu mūzikas popularitātes un pieprasījuma palielināšana jauniešu vidū – sasniegšanu.

Lai latviešu mūzika būtu pieprasīta, par to ir jāuzzina plašam potenciālo klausītāju lokam. Nepietiek tikai ar pašu mūziķu veidotām reklāmas un informatīvajām kampaņām un populāru dziesmu rotāciju radio programmās.
LRA ierosina finansējuma apguvi organizēt lietderīgi un efektīvi un aicina NEPLP vērsties Saeimā un Finanšu ministrijā ar lūgumu mainīt finansējuma izlietojuma mērķi, paredzot NEPLP finansējumu konkursa kārtībā novirzīt 4-6 lielākajām radio programmām, regulāru raidījumu veidošanai par latviešu mūziku.

LRA uzskata, ka latviešu mūzikas pieprasījums ir jāveicina ar sistēmisku un regulāru klausītāju izglītošanu un informēšanu par latviešu mūzikas jaunumiem, aktualitātēm, kā arī dodot radio ētera platformu pašiem mūziķiem.
Ar pieejamo finansējumu ir iespējams izveidot vismaz 260 stundu garus oriģinālraidījumus, kas ir uzskatāms par samērā lielu apjomu un līdz ar to būtu garants nosprausto mērķu sasniegšanai.
Vienlaicīgi šāds risinājums kalpotu arī kā atbalsts vietējā oriģinālsatura veidošanai, tādējādi tiktu veicināta gan latviešu mūzikas atpazīstamība un pieprasījums, gan sniegts atbalsts vairākām Latvijas radio programmām.

Latvijas Raidorganizāciju asociācijas biedri ir “Latvijas Neatkarīgā televīzija”, “TV3 Latvia”, “Pirmais Baltijas kanāls”, “RīgaTV 24”, “Radio SWH”, “Radio Skonto”, “Star FM”, “Kurzemes radio”, “Valmieras TV”, “Latgales reģionālā televīzija”, “Radio MIX FM”, “Top radio” un “Baltkom radio”.
Ņemot vērā pašvaldību vēlēšanu tuvošanos, politisko partiju kampaņas un ar tām saistīto nepieciešamību pēc finansējuma, zvērinātu advokātu birojs Primus ir sagatavojis īsu ieskatu par būtiskākajiem Latvijas normatīvo aktu nosacījumiem, kas cilvēkiem būtu jāzina par partiju finansēšanu – to, kas ir atļauts, kas ir aizliegts un ar ko jābūt uzmanīgiem.

1. Juridiskām personām ir aizliegts finansēt partijas vai to priekšvēlēšanu kampaņas – tātad, partijas var finansēt tikai privātpersonas, Latvijas pilsoņi vai personas, kurām ir tiesības uz nepilsoņa pasi;

2. Viena persona gada laikā partijai var sniegt finansējumu ziedojuma, biedra naudas vai iestāšanās naudas veidā 50 minimālo mēnešalgu apmērā – šobrīd tie ir 19 000 eiro gadā;

3. Partijas nedrīkst finansēt citu personu uzdevumā un nedrīkst veikt finansējuma starpniecību;

4. Aizliegts finansēt partijas no citu personu dāvinājumiem vai aizdevumiem;

5. Partijas drīkst finansēt tikai no saviem personīgajiem ienākumiem, turklāt tikai no ienākumiem, kas gūti tajā pašā gadā vai divus gadus pirms tam;

6. KNAB veic jebkuru partiju finansētāju pārbaudi un var pieprasīt informāciju par finansējuma izcelsmi – šī informācija ir jāsniedz 30 dienu laikā;

7. Par partiju nelikumīgu finansēšanu draud kriminālatbildība, tostarp cietumsods, ja partija nelikumīgi finansēta lielā apmērā (vismaz 50 minimālo mēnešalgu apmērā) vai ja to izdarījusi personu grupa (divas personas un vairāk) pēc iperiekšējas vienošanās. Līdzīga kriminālatbildība ir paredzēta arī par starpniecību partiju nelikumīgā finansēšanā;

8. Ir aizliegti anonīmi ziedojumi – turklāt tie netiks atmaksāti, bet gan ieskaitīti valsts budžetā;

9. KNAB savā mājas lapā publicē informāciju par visiem partiju finansētājiem, kuri ir veikuši jebkāda apmēra ziedojumu kādai no partijām. Tātad, ziedotāja vārds un uzvārds kļūs publiski zināms (pieejams);

10. Jāatceras, ka ziedojums partijai nav tikai nauda – tas faktiski ir jebkurš labums, kuram ir materiāla vērtība, piemēram, pakalpojums, tajā skaitā, pakalpojums, par kuru saņemtā maksa ir mazāka par tirgus vērtību. Šie nosacījumi ir īpaši uzmanīgi jāizvērtē visiem, kam ir dažādas cilviltiesiskas vai komerciālas attiecības ar politiskām partijām.

No šodienas  līdz 7.aprīlim Likteņdārzs aicina piedalīties akcijā “Ieraksti savu vārdu Latvijā!”.
Tā ir iespēja iekalt Latvijas laukakmenī savu, tuvinieku vai draugu vārdus.

Latvijas laukakmeņu bruģis tiek ieklāts Likteņdārza draugu alejā, kas ved uz dārza centrālo daļu – amfiteātri pie Daugavas. Alejas izveidei nepieciešami 113 000 bruģakmeņu. Šobrīd ir ieklāti  20% no ceļa.

Savu Bruģakmeni iespējams pasūtīt mājas lapā www.liktendarzs.lv vai ziedojot  „Kokneses fonda” norēķinu kontā. 


Latvijā un daudzviet citur pasaulē svētdien,  notiks pāreja uz vasaras laiku.
Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiks naktī no sestdienas uz svētdienu, plkst. 3 - pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu uz priekšu. 
Par godu Pasaules ūdens dienai,  internetā veikta aptauja, lai noskaidrotu iedzīvotāju zināšanas par ūdens resursiem Latvijā. Tās ietvaros tika noskaidrots, ka katrs trešais iedzīvotājs nezina, kas ir  garākā upe un dziļākais ezers Latvijā.


Jautājumā par garāko upi Latvijā 31% aptaujātā atbildēja, ka tā ir Daugava, 2% - Venta, atlikušie 67% atbildēja pareizi, sakot, ka tā ir Gauja. Tās garums Latvijā sasniedz 452km.

Grūtības sagādāja arī jautājums par dziļāko ezeru Latvijā – 25% aptaujāto kļūdījās, norādot, ka tas ir Lubānas ezers, kurš patiesībā ir lielākais ezers Latvijā. Dziļākais ezers ir Drīdzis, sasniedzot 65,1m dziļumu. Domas dalījās arī jautājumā par salām bagātāko ezeru, tikai 58% atbildēja pareizi, sakot, ka tas Ežezers un teju 30% atbildēja, ka tas ir Rāznas ezers.

Ļoti daudz pareizo atbilžu tika sniegtas uz jautājumu par platāko ūdenskritumu Eiropā – 97% norādīja, ka tas atrodas Ventā. Savukārt izteiciens “zilo ezeru zeme” tikai retajam ir svešs, jo 99% aptaujāto zina, ka tā tiek dēvēta Latgale ezeru skaita dēļ.

Pārsteidzošs šķiet fakts, ka, savienojot visas Latvijas mazās un lielās upes kopā, tās spētu gandrīz apvīties apkārt zemeslodei pa ekvatoru. Latvijas upju kopējais garums ir vairāk nekā 37 tūkst. km, un ekvatora garums ir nieka nepilnus 3 tūkst. km lielāks – nedaudz vairāk kā 40 tūkst. km.
Atbildot uz šo jautājumu, tikai puse aptaujāto ir spējusi tam noticēt, liekot vairāk apzināties to, cik Latvijas zeme ir ar ūdens resursiem bagāta.

Salas Latvijā nav tas dabas resurss, kas tiktu uzskatīts par bieži sastopamu.
Tomēr Latgalē atrodas Ežezers, kuram ir ap 33 salām, un to skaits var pat pieaugt mainoties ūdenslīmenim.
Pašvaldību vēlēšanu iecirkņa adresi pilsoņi uzzinās no pa pastu izsūtītiem paziņojumiem.

Ja tomēr balsstiesīgais nebūs saņēmis sev sūtīto paziņojumu, sava vēlēšanu iecirkņa adresi varēs uzzināt pa telefonu 67049999.
Tālrunis sniegs uzziņas no 27.marta darba dienās no plkst.8 līdz plkst.20.
Tāpat iecirkņa adresi būs iespējams uzzināt mājaslapā "www.pmlp.gov.lv".

Paziņojumu izsūtīšana pa pastu notiks līdz 24.martam. Tas nozīmē, ka paziņojumus savās pastkastītēs vēlētāji varētu saņemt nākamās nedēļas laikā. Kopā tiks izsūtīti 1 419 856 paziņojumi.

Apmēram 28 000 cilvēku nesaņems paziņojumus pa pastu, taču viņi ir iekļauti vēlētāju sarakstos un varēs balsot konkrētā iecirknī. Šiem cilvēkiem nav aktīvas deklarētās dzīvesvietas, tāpēc viņu iecirknis būs noteikts pēc pēdējās deklarētās dzīvesvietas. 

Pašvaldību vēlēšanu diena ir  3.jūnijs.
Pasaules veselības organizācija iesaka cilvēkam ik dienu veikt vismaz 10 tūkstošus soļu, kas ir aptuveni septiņi kilometri, to paveicot būtu izpildīts ieteikums – vismaz stundu pavadīt kustībā.

Latvijas Olimpiskās komitejas projektā “Sporto visa klase” tika veikts eksperiments, lai noskaidrotu, cik tuvu šo ieteikumu izpildīšanai ir skolnieki un viņu vecāki.

Eksperimenta dalībnieku vidējie rādītāji atpaliek no vēlamā – ja sākumskolas un sevišķi ”Sporto visa klase” projekta bērni, kam sports ir 5 reizes nedēļā, vajadzīgo daudzumu soļu noiet, tad vidusskolniekiem rezultāti ir sliktāki, savukārt vecāki vidēji veic ap tikai 7 000 soļu, aktīvi kustoties 26 minūtes. 

“Sporto visa klase” projektā šobrīd iesaistījušies jau 3 000 bērnu no 103 skolām un nākamnedēļ sāksies jaunu klašu pieteikšanās nākamajam mācību gadam.
2018.gada "Dakaras" rallijreids 6.janvārī sāksies Peru galvaspilsētā Limā un pēc viesošanās arī Bolīvijā noslēgsies Argentīnā.

Sacensības notiks vēsturē 40.reizi un desmito reizi Dienvidamerikā.
Trase vīsies pa Klusā okeāna piekrasti Peru un Bolīvijā pirms straujas došanās iekšzemē Argentīnā, sacensībām 20.janvārī noslēdzoties Kordovas pilsētā.

Rallijreids sākotnēji risinājās Āfrikā, tomēr terorisma draudu dēļ 2008.gadā to nācās atcelt, bet kopš 2009.gada sacensības tiek aizvadītas Dienvidamerikas kontinentā.

"Neesam braukuši Peru piecus gadus, bet mums ir liela vēlme tur atgriezties," pauda trases direktors Etjēns Lavinjs. 

Sacensībām Peru bija plānots risināties arī 2016.gadā, bet tad šī valsts no rīkošanas atteicās klimatiskās parādības "El Ninjo" dēļ, turklāt arī šoreiz tas raisa bažas vai valstī nebūs spēcīgs lietus.

Francijas autosporta leģenda Stefans Peteransels šogad uzvarēja automobiļu konkurencē, sacensībās triumfējot 13.reizi karjerā.
Viņam sacensībās bija sīva konkurence ar deviņkārtējo pasaules čempionu rallijā Sebastjanu Lēbu.
Tikmēr motobraucēju konkurencē šogad pirmo reizi par uzvarētu kļuva britu sportists Sems Sanderlends.
Šveices futbola izlases vārtsargi vakar, gatavojoties Pasaules kausa kvalifikācijas spēlei ar Latviju, izmēģinājuši saulesbrilles, kas sola uzlabot sniegumu.

Neskatoties uz visai mākoņainu dienu, vārtsargi  lietoja Japānas kompānijas izstrādātas  saulesbrilles, kas sola radīt lēnas kustības efektu, vārtsargiem palielinot spēju prognozēt bumbas lidojumu.

Kā sola izstrādātāji, brilles arī novērš vecuma izraisītu redzes asuma pasliktināšanos. Tāpat brilles spēj uz brīdi cilvēku padarīt aklu, kas pēc tam palīdz stimulēt redzes fokusu.

Latvijas un Šveices izlašu spēle notiks sestdien Ženēvā.
Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības projekts “Dakter, es labi redzu!” turpina veikt bezmaksas redzes pārbaudes lauku skolās, un šajā mēnesī acu ārsts apmeklē skolas Vidzemē.

Šāda akcija norit jau piekto gadu, un mērķis ir pārbaudīt bērnu redzi visās mazajās lauku skolās Latvijā. 

Skolotāji nereti novērojuši, ka, skatoties uz tāfeli vai lasot mācību materiālu, bērni mēdz piemiegt acis, kas tad arī rada bažas, ka varētu būt kādas redzes problēmas. Šī kampaņa ir lieliska iespēja to noskaidrot.

Labdarības projekta “Dakter, es labi redzu!” laikā kopumā redzes pārbaudes bērniem veiktas jau vairāk nekā 370 lauku skolās. Atsaucīgas ir visas, jo daudzās ģimenēs ir finansiālas grūtības un vecāki vienkārši nespēj regulāri aizvest bērnu pie acu ārsta un, ja nepieciešams, arī iegādāties jaunas brilles.
Būtisks ieguvums arī, ka bērniem ar redzes problēmām izsniedz dāvanu karti 45 eiro vērtībā, kas vienlaikus ir recepte, ar ko vecākiem doties uz optikas veikalu.

Lielākajai daļai skolēnu acu ārsts konstatē tuvredzību, un tas skaidrojams ar viņu ikdienu, kas pamatā paiet, lasot grāmatas, pildot mājasdarbus un daudz laika arī pavadot pie datora vai telefona. Retāk redzi ietekmē ģenētiskās izmaiņas.

Acu ārsti uzsver, ka bērnu redzi var uzlabot, ja problēmas konstatē laicīgi un regulāri veic vingrinājumus. 

2010.gadā Latvijas skolās bērniem tika veikts redzes skrīnings, kas parādīja, ka redzes korekcija nepieciešama vairāk nekā 40% jaunāko klašu skolēnu.
Lapsas, jenoti un vāveres ir mazi, ,īļi savvaļas dzīvnieciņi, taču, ja kādam prātā ienāk ideja kādu no šiem  dzīvniekiem vest mājās –ir jāatceras, ka tā ir nelikumīga darbība.

Saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likumu, savvaļas dzīvnieku turēšana mājas apstākļos ir aizliegta, par ko var dabūt arī sodu – līdz pat 700 eiro. 

Latvijā mājās  atļauts turēt  tādus dzīvniekus kā suņus un kaķus, kā arī tos, kurus iespējams nopirkt zoo veikalos – grauzējus, putnus, bruņurupučus, un tamlīdzīgus.

Taču ir arī izņēmumi – savvaļas dzīvniekus drīkst turēt tie, kas ir reģistrējuši tos kā kolekciju vai zooloģisko dārzu. Piemēram, veterinārs ir izglābis vairākus savvaļas dzīvniekus, un tad viņš tos var reģistrēt kā kolekciju. Šis izņēmums attiecas uz tiem, kas ar dzīvniekiem nodarbojas profesionāli, nevis kā ar izklaidi.

Jāatzīmē, ka Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori Latvijā  ir konfiscējuši  arī samērā eksotiskus dzīvniekus – kā  krokodilus vai  pitonus. 
Pirms vairākiem gadiem Olaines novadā krokodils izbēdzis no krātiņa – to atrada, guļot saulē, līdzās kartupeļu laukam. 
Sestdien, jau 10 reizi visā pasaulē notiek Zemes stunda.

Tas ir  starptautisks pasākums, kura dalībnieki tiek aicināti izslēgt gaismu un maznozīmīgās elektriskās iekārtas uz vienu stundu  -  sestdienas vakarā no 20:30 līdz 21:30.
Simboliskās akcijas mērķis ir aktualizēt klimata pārmaiņas un popularizēt elektroenerģijas taupīšanu ikdienā.

Klimata izmaiņu sekas ir iespējams novērot visā pasaulē - kūstoši ledāji, jūras līmeņa celšanās, spēcīgākas vētras un plūdi, mazāk sniega ziemeļos un lielāks sausums dienvidos.
Paredzams, ka šīs pārmaiņas turpināsies un ka ekstrēmas laikapstākļu izpausmes, kas rada tādus riskus kā plūdi un sausums, kļūs biežākas un intensīvākas.
Akcijas rīkotāju mērķis nav biedēt ar dabas katastrofām, bet gan pastāstīt, kā paši iedzīvotāji ar savu rīcību var palīdzēt zemei taupīt tās resursus. 

Šogad, Zemes stundas akcijas ietvaros notiek dažādi pasākumi, par tiem vairāk var uzzināt šeit - Pasaules Dabas Fonda mājas lapā.

Pirmo reizi Zemes stunda notika Sidnejā 2007. gada 31. martā, kad to aizsāka Pasaules Dabas fonda Austrālijas nodaļa, gadu vēlāk - 2008. gadā akcija norisinājās visā pasaulē 370 pilsētas, akcijā piedalījās 50 miljoni cilvēku.

Kā Tu vari piedalīties Zemes stundā?

• 25. martā 20:30 uz stundu izslēgt gaismu savā mājā, dzīvoklī, istabā
• Jau tagad izveidot savu izaicinājuma video vai pieņemt citu cilvēku izaicinājumus videi draudzīgākai rīcībai ikdienā
• Aicināt Zemes stundā piedalīties savus draugus, radus, kolēģus, kaimiņus – mutiski, rakstiski, video veidā vai izvietojot Zemes stundas plakātus 
• Organizējot Zemes stundas pasākumu par vides tematiku pirms, Zemes stundas laikā vai pēc tās saviem draugiem, radiem vai pašvaldības iedzīvotājiem
• Apmeklēt citu rīkotus Zemes stundas pasākumus
• Uzņēmumi, iestādes, organizācijas un pašvaldības aicinātas apņemties un uzsākt videi draudzīgas iniciatīvas ikdienā.
Šajā sezonā Latvijas Nacionālajā reģionu kausa izcīņā motokrosā gaidāmi jauninājumi.
Komandas Latvijas Nacionālajam reģionu kausam tiks veidotas, balstoties uz iesniegumiem, neskatoties, kāda licence motosportistam izsniegta.
Tādējādi ikvienam būs iespēja piedalīties sacīkšu seriālā, kas Latvijā tiks rīkots pirmo reizi.

Iniciatīva nākusi no pašu sportistu puses, lai būtu interesantākas sacīkstes.
Sportisti apsprieduši aizvadīto sezonu, un kāds nācis klajā ar stāstu par Īrijas pieredzi, kur sacensības notiekot savādāk - dalībniekus iedala nevis grupās pēc vecuma, bet pēc ātruma trasē, un arī pēc kubatūras nešķiro.

Latvijas Nacionālā reģionu kausa izcīņa būs individuālajā un komandu vērtējumā, kur sportisti tiks sadalīti līgās, balstoties uz sportiskajiem sasniegumiem, nevis vecuma ierobežojumiem un motocikla jaudas.

Starts Reģionu kausa sezonai tiks dots jau 17. aprīlī, un kopumā būs četri posmi četros Latvijas reģionos.
Šodien sācies interneta balsojums, lai izvēlētos kopīgas Baltijas valstu 100 gadu jubilejai veltītas divu eiro piemiņas monētas dizainu.

Sabiedrības vērtējumam nodoti seši dizaina piedāvājumi (pa diviem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas), kurus var apskatīt un par izraudzīto dizainu nobalsot interneta vietnē "www.baltijasmoneta.eu".

Atzīmējot Baltijas valstu 100 gadu jubileju, trīs Baltijas valstu centrālās bankas - Latvijas Banka, "Lietuvos Bankas" un "Eesti Pank" - plāno 2018.gada sākumā izlaist divu eiro piemiņas monētu ar vienotu dizainu.
Šī monēta gan Baltijas valstu, gan visas eirozonas iedzīvotājiem atgādinās par Baltijas nāciju apņēmību aizstāvēt savu neatkarību.
Tāpat monēta apliecina Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vienotību un gatavību sadarboties neatkarības un brīvības vārdā.

Šī ir pirmā divu eiro piemiņas monēta, kuras dizainu kopīgi izvēlas triju Baltijas valstu iedzīvotāji.
Tāpat kā citas divu eiro piemiņas monētas arī šīs tirāžas monētas būs derīgas norēķiniem visā eirozonā.
Monētām būs kopīgs, sabiedrības balsojumā izvēlēts valsts puses dizains, bet atšķirsies tajā ietvertais valsts nosaukums.

Triju Baltijas valstu centrālās bankas aicina ikvienu interesentu līdz 2017.gada 5.aprīlim (ieskaitot) balsot un piedalīties arī monētu izlozē.
Kopumā tiks izlozēti 100 laimētāju, un katrs no viņiem saņems trīs monētas "Brilliant Uncirculated" kvalitātē īpašā suvenīriesaiņojumā - pa monētai no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kaluma. Balvu ieguvēju vārdi tiks publiskoti vietnē "www.baltijasmoneta.eu", bet laimētāji balvas saņems 2018.gada sākumā, kad būs tapušas monētas.

Pirmās kopīgās Baltijas valstu piemiņas monētas izveide, sadarbojoties ar tuvākajiem kaimiņiem, ir viens no spilgtākajiem akcentiem programmā, ko Latvijas Banka plāno īstenot valsts 100 gadu jubilejas kontekstā.
Kopš 16.marta Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) jau saņēmusi zvanus par pirmajiem septiņiem piekrastē sastaptiem roņu mazuļiem.
DAP speciālisti līdz pat aprīļa beigām aicina iedzīvotājus, baudot atpūtu piekrastē (īpaši, Rīgas jūras līča piekrastē), būt uzmanīgiem, jo krastā būs izkāpis ne viens vien roņu mazulis.

Svarīgi atšķirt veselīgus, savvaļā izdzīvot spējīgus ronēnus no tādiem, kuri ir novārguši, dažreiz pat ievainoti un pašu spēkiem vairs nevar izdzīvot. Palīdzība nepieciešama tikai otrajiem.
Šādā gadījumā lūgums zvanīt DAP speciālistiem pa tālruni 29198590. Iedzīvotājiem pašiem pludmalē atrastos ronēnus nav ieteicams glābt vai pārvietot.

„Bieži vien liedagā guļošs, vientuļš ronēns cilvēkos raisa līdzjūtību un vēlmi dažādos veidos palīdzēt, taču jāatceras, ka ne vienmēr šāds ronēns ir bezpalīdzīgs. Iespējams, viņš izlīdis no ūdens sasildīties un pagulēt, tādēļ pirmais un būtiskākais priekšnosacījums, atrodot roņu mazuli, ir novērtēt situāciju. Jāzina atšķirība starp ronēnu, kuram nepieciešama palīdzība, no ronēna, kurš itin labi var izdzīvot arī bez cilvēku iejaukšanās,” skaidro DAP Dabas aizsardzības departamenta vecākais eksperts un ilggadējs roņu pētnieks Valdis Pilāts.

„Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un jāturas no tā pa gabalu. Savukārt, ja ronēns izskatās novārdzis, nevis vienkārši aizmidzis, vai pat ievainots, jāzvana mums uz Pārvaldi, mūsu speciālisti izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā sazināsies ar Rīgas Zooloģisko dārzu,” turpina V. Pilāts.

Lai palīdzētu novērtēt roņu mazuļu stāvokli, DAP visbiežāk apmeklētajās Rīgas jūras līča piekrastes teritorijās ir izvietojusi arī informatīvus plakātus. 
Ronēni līdz Rīgas jūras līča piekrastei lielākoties nokļūst no Igaunijas. Martā un aprīlī pelēko roņu mazuļi dzimst uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem, un līdz Latvijas pludmalei nokļūst peldus vai retos gadījumos uz dreifējošiem ledus gabaliem.

„Siltās ziemās kā šī, kad Baltijas jūras līci pilnībā neklāj ledāji, roņu mātēm mazuļi jādzemdē ierobežotā platībā uz mazām saliņām, kur burzmā pastāv ļoti augsts risks roņu mazuļus pazaudēt. Šādā gadījumā pēc kāda laika roņu mazuļi, saprotot, ka ir palikuši vieni, dodas jūras ūdeņos meklēt barību un tā rezultātā izklīst pa visu Rīgas jūras līci. Lielai daļai šādu mazuļu iespējas izdzīvot ir nelielas. Viņi nav paspējuši ar mātes pienu uzņemt nepieciešamās uzturvielas pienācīga taukādas slāņa uzaudzēšanai, kas palīdz aukstajā ūdenī izdzīvot. Tādēļ vēl jo būtiskāk, ieraugot pludmalē mazu ronēnu ar pūkas atliekām, to nedzīt atpakaļ ūdenī – visticamāk tas piekrastē sildās un uzkrāj spēkus,” uzsver V. Pilāts.

Roņu eksperts arī norāda, ka šajā periodā, pastaigājoties pa pludmali, ļoti būtiski pieskatīt savus četrkājainos draugus, kuri nereti novārgušiem ronēniem rada vislielākos draudus, tos sakožot.
Tādēļ pastaigu laikā savus mīluļus ieteicams vest pavadā. Turklāt jāatceras, ka ronēns var būt slims ar kādu infekcijas slimību, ar kuru tad var inficēties arī kodējs. 
Facebook Draugiem Twitter Instagram