Latvijā aprīlī un jūnijā gaidāmas plašas starptautiskas mācības, kurās piedalīsies simtiem karavīru no NATO valstīm.

No 17.aprīļa līdz 30.aprīlim Latvijas teritorijā plānots organizēt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) un ārvalstu bruņoto spēku vienību kopējās militārās mācības "Summer Shield XIV". Šīs būs apvienotās sauszemes, gaisa spēku, zemessardzes un NBS Apvienotā štāba mācības, kurās plāno piedalīties NATO un "Partnerattiecības - mieram" dalībvalstu militārās vienības no ASV, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Kanādas, Vācijas, Luksemburgas, Slovākijas, Rumānijas, Bulgārijas un Zviedrijas.

Mācības tiek rīkotas, lai pilnveidotu reģionālo stabilitāti un drošību, nostiprinātu partneru kapacitāti un veicinātu uzticību, uzlabojot sadarbību starp NATO un "Partnerattiecības - mieram" dalībvalstu bruņotajiem spēkiem, kā arī pilnveidotu sadarbību ar Zemessardzi, regulāro spēku vienībām un starptautiskajiem partneriem.
Militāro mācību uzdevums ir pilnveidot bataljona līmeņa štābu un apakšvienību kaujas atbalsta elementu plānošanu un vadīšanu dažādās taktiskajās operācijās.


Savukārt 3.jūnija līdz 16.jūnijam Latvijā plānots organizēt NBS un ārvalstu bruņoto spēku vienību kopējās militārās mācības "Saber Strike 17".

Tās būs bataljona līmeņa štābu un apakšvienību mācības taktisko operāciju plānošanai un vadīšanai, sadarbības pilnveidošanai starp bataljonu apakšvienībām un ar starptautiskajiem partneriem, kā arī uguns atbalsta un pretgaisa aizsardzības virsnieku un vienību mācības. Mācībās piedalīsies NATO dalībvalstu militārās vienības no Kanādas, Lielbritānijas, Itālijas, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas, Slovākijas, ASV un Latvijas.
Mācības tiek rīkotas, lai pilnveidotu reģionālo stabilitāti un drošību, nostiprinātu partneru kapacitāti un veicinātu uzticību, uzlabojot sadarbību starp NATO dalībvalstu bruņotajiem spēkiem.

Virknē ASV skolu atjaunotas glītrakstīšanas stundas, kas ASV jau sen vairs nav obligāta prasība.
Tas darīts eksperimentālā kārtā, balstoties uz pētījumiem par to, ka pierakstīšana rokrakstā ir  vērtīgāka nekā tastatūras klabināšana.

"Mēs atjaunojām glītrakstīšanu, jo uzskatām to par nozīmīgu prasmi bērna attīstības procesā. Šī pašā iemesla dēļ mūsu skolā tiek arī atkal pasniegts šahs un balles dejas”, tā norāda ASV Izglītības pārvalde. 

Glītrakstīšana sniedz arī vēl kādu citu prasmi – novērots, ka mūsdienu datoru tastatūru un skārienjūtīgo ekrānu laikmetā jaunajai paaudzei arvien lielākas grūtības sagādā ne vien ātra rakstīšana ar roku, bet arī rokraksta izlasīšana.

Kā smej Ņujorkas skolas skolotājas – viņu audzēkņi būs vieni no retajiem, kas spēs izlasīt vecmāmiņas sūtīto Ziemassvētku apsveikumu.
Rīgā sāk intensīvi ziedēt alksnis un lazda, līdz ar to gaisā pieaug šo koku ziedputekšņu daudzums.

Pēdējās dienās galvaspilsētā reģistrēta liela alkšņa putekšņu koncentrācija un zema līdz vidēja lazdas putekšņu koncentrācija, tai ir tendence palielināties.

Tuvākās nedēļas laikā strauji pieaugs gan lazdas, gan alkšņa putekšņu daudzums, sasniedzot augstas līdz ļoti augstas koncentrācijas robežu.

Augstākā ziedputekšņu koncentrācija ir sausā, siltā un vējainā laikā.


18. martā Kocēnu sporta namā tiks rīkots atlētiskās vingrošanas Latvijas čempionāta otrais posms.

Sacensības paredz pietupienus ar svara stieni plecos un atspiešanos līdztekās, sieviešu kategorija šo vingrinājumu aizstās ar atspiešanos balstā guļus.
Minētie vingrinājumi izpildāmi uz maksimālo atkārtojumu skaitu.
Vīriešu kategorijās jāspēj pietupties ar 120% no ķermeņa masas, sieviešu kategorijās ar 70%, pusaudžiem 40%.

Dalība sacensībās bezmaksas. Sīkāka informācija www.zas.lv
Divu nedēļu ilgajā klausītāju balsojumā noskaidrotas tās grupas un mūziķi, kas pretendē uz Alternatīvās mūzikas balvas apbalvojumu kādā no piecām kategorijām.

Šobrīd rezultāti ir nodoti žūrijai, kurā darbojas ar Latvijas alternatīvo mūziku saistīti profesionāļi, kas sniegs savu vērtējumu un noteiks uzvarētāju.

Izņēmums ir kategorijas "Gada labākā uzstāšanās" un "Zelta Bumbieris", kurās balvas saņēmēju nosaka tikai tautas balsojums.

"Alternative.lv Mūzikas balvas 2017" nominanti:

Labākā jaunā grupa:

Ezeri
Pulse of Nebulae
Pussy Rock
SEVER
Vientuļš Bet Neglīts

Gada labākā uzstāšanās:

Ansamblis Manta - Festivāls “Laba Daba”
Gapoljeri – Albuma prezentācija klubā “Melnā piektdiena”
Sanctimony – Festivāls "Zobens un Lemess"
TESA – divdiennieks krogā "Aptieka" 
Židrūns - Albuma prezentācija Centrāltirgū

Gada video:

Catalepsia – To Escape and Return
Gapoljeri – Pacel acis
SEVER – The Greatest
Wagars – Stabu ielas slaktiņš
Židrūns – Tomiņš

Zelta bumbieris:

Catalepsia
Čipsis un Dullais
Gapoljeri
Juris Simanovičs
Morālā ateja

Gada albums:

Apēdājs – Sēras
Mayla - Possession Of The Wretched 
Rebel Riot - The Good, The Bad And The Heavy
Sanctimony – Unholy Five
Židrūns – Židrūns un tas, ko nevar nest

"Alternative.lv" Mūzikas balvu pasniegšanas koncerts notiks 24. martā.
No šodienas līdz 17.martam vairāk nekā 150 zvērināti advokāti Advokatūras dienās iedzīvotājiem sniegs bezmaksas juridiskās konsultācijas visā Latvijā, šogad īpaši veltot uzmanību bērnu interešu aizstāvībai,  informēja Latvijas Zvērinātu advokātu padome.

Ar bērnu aprūpi saistītie jautājumi kļūst arvien sarežģītāki. Nereti aizbildnības, uzturlīdzekļu jeb alimentu un saskarsmes tiesību jautājumi vecākiem jārisina starptautiskā līmenī, piemēram, nepilngadīga bērna aizvešana uz dzīvi ārvalstīs vai bērna aizgādības tiesības šķiroties ar citas valsts pilsoni. Tāpēc šī gada konsultāciju vadmotīvs ir bērnu tiesības, lai iedrošinātu vecākus būt informētiem un vēl aktīvāk gādāt par savu bērnu interesēm, skaidro zvērināti advokāti.

Šogad bezmaksas konsultācijas sniegs vairāk nekā 150 zvērināti advokāti un viņu palīgi.
Visvairāk zvērinātu advokātu būs Rīgā, kā arī bezmaksas konsultācijas būs nodrošinātas vairāk nekā 20 pilsētās.

Iedzīvotāji var vērsties ne tikai ģimenes un bērnu tiesību, bet arī mantojumu, parādsaistību, nekustamo īpašumu, darba tiesisko attiecību, administratīvo tiesību, krimināltiesību un citos jautājumos. 
Aizsardzības ministrija (AM) noraida maldinošas ziņas par NATO karavīru brīvu pārvietošanos Latvijā ar pielādētiem ieročiem, 
Jāatgādina, ka aizvadītajā nedēļā publiskajā telpā apzināti vai neapzināti arvien plašāk izskanējusi maldinoša ziņa, ka NATO karavīri Latvijā varēs brīvi pārvietoties ar pielādētiem ieročiem, tādējādi apdraudot Latvijas sabiedrību.

AM uzsver, ka neviens NATO karavīrs Latvijā nepārvietojas un nepārvietosies ar pielādētu ieroci pēc paša iniciatīvas, jo jebkura vienība, kas ierodas Latvijā, šeit ierodas pēc Latvijas uzaicinājuma.
Tāpat arī AM un Nacionālie bruņotie spēki koordinē sabiedroto pārvietošanos Latvijā ar un bez ieročiem.
Saldus medicīnas centrā sākusies nopietna gatavošanās ārstu labdarības akcijai „Dzīvo vesels!”.
Akcijas aizsācējs ir  traumatologs ortopēds Kaspars Ūdris, par to raksta portāls lsm.

Akcijas laikā no 23. līdz 25.martam ārstu komanda bez maksas konsultēs vairāk nekā 100 pacientus un veiks gandrīz 20 operācijas un citas procedūras. Akcijas mērķgrupa ir pensionāri, invalīdi, politiski represētas personas — sociāli mazaizsargāti cilvēki, kas, iespējams, citādā veidā nevar saņemt kvalificētu medicīnisku palīdzību.

Akcijā piedalīsies arī ķirurgs Agnis Ļuļāns, kurš strādā gan Kuldīgas slimnīcā, gan Saldus medicīnas centrā, kā arī traumatologs ortopēds Dmitrijs Kirijevs.

Kaspars Ūdris arī iepriekš konsultējis gados vecākus cilvēkus  bez maksas, bet jau pagājušā gadā pirmā akcija notika Jēkabpils slimnīcā, par ko ārsts saņēma balvu „Latvijas lepnums“. 

Vēl pirms akcijas norises Brocēnu un Saldus novada pašvaldības lūdza vietējos uzņēmējus un lauksaimniekus finansiāli atbalstīt šo akciju.
Līdzekļi nepieciešami tehniskajam nodrošinājumam un citiem izdevumiem.

 Augustā atkārtota akcija plānota arī Jēkabpilī.
Latvijas nacionālā aviokompānija ''airBaltic'' 16.maijā sāks iekšzemes lidojumus no starptautiskās lidostas ''Rīga'' uz Liepāju, 
Rīga-Liepāja maršruts sniegs jaunas ceļošanas iespējas starp abām pilsētām, kā arī piedāvās ērtus savienojumus uzņēmējiem un tūristiem.
Aviokompānija no Rīgas uz Liepāju lidojumus veiks trīs reizes nedēļā. Lidojums ilgs 40 minūtes. 
Jauna zibakcija iekaro Latviju – proti – auto marka kā cilvēkus vienojošs spēks uzņem apgriezienus Latvijā. 

Zibakcijas ietvaros jau vairāku auto zīmolu īpašnieki ar automobiļiem izveidojuši savu spēkratu marku logotipu Rumbulas lidlaukā.

Par pirmajiem, kas nolēma pamēģināt ar pašu automašīnām izveidot spēkratu logotipu, kļuvuši 32  ”Mercedes” markas autovadītāji, kas  25. februārī uz Rumbulas lidlauku  izveidoja  savas iecienītās auto markas logotipu un ar drona palīdzību iemūžināja tā veidošanās procesu, kas ilga divas stundas.

Sociālajos tīklos publicētie video un fotogrāfijas  pamudināja arī citus šoferus sarosīties, un 5. martā turpat Rumbulā tapis arī ”Audi” logotips, ko veidoja 150 automašīnas  tajā piedalījušies arī autovadītāji no tālākām Latvijas pilsētām, tostarp Smiltenes, Rūjienas un Liepājas. 

Drīzumā Rīgā notiks arī citu automašīnu marku autovadītāju tikšanās un iemīļotā spēkratu zīmola logotipa izveide.
Tā 25. martā logotipa veidošanā iesaistīto auto rekordu mēģinās pārspēt ”Volvo” autovadītāji.
Jaunā latviešu režisora Matīsa Kažas dokumentālā filma "Vienu biļeti, lūdzu!" ieguvusi balvu Stokholmas dokumentālo filmu festivālā, kur kopumā sacentās deviņas režisoru - debitantu dokumentālās filmas.

Šī ir pirmā starptautiskā kino balva, ko Kaža ieguva un viņa debijas dokumentālā filma.

Filma "Vienu biļeti, lūdzu!" ir dokumentāls stāsts par Nikiju Kokrenu: Ņujorkas aktīvāko teātra apmeklētāju. Šī indiešu izcelsmes kundze, kurai ir jau 78 gadu, katru dienu pēdējos 25 gadus noskatās vismaz vienu teātra izrādi. Tomēr ne visi ir sajūsmā par viņas kaislību, jo Brodvejas teātru darbiniekiem viņa ir īsts bieds. Pazīstama kā nekārtību cēlāja un blēde, Nikija visiem līdzekļiem cenšas iegūt pēc iespējas vairāk brīvbiļešu, bet, iekļuvusi teātrī, mēģina ieņemt vislabākās vietas un dažkārt teātros ietur pat maltītes. 

Filmu "Vienu biļeti lūdzu!" no šodienas var noskatīties arī Latvijas kinoteātros.
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņojis, ka valstī pagaidām netiks piemērots tā dēvētais parazītu nodoklis. Tas paredzēja sodīt personas, kuras gadā strādā mazāk nekā 183 dienas.

Lukašenko informēja, ka nodoklis netiek atcelts, taču varas iestādēm dots rīkojums to nepiemērot par pagājušo gadu.

Saskaņā ar pretrunīgi vērtēto likumu, nestrādājošajām personām jāmaksā valstij apmēram 237 eiro kompensācija par zaudētajiem nodokļiem.

Nodokļu inspekcijas ziņo, ka pagājušajā gadā Baltkrievijā bija 470 tūkstoši cilvēku, kuri strādāja mazāk nekā 183 dienas gadā, bet nodokli samaksāja tikai 50 tūkstoši cilvēku.
Sadarbībā ar Finanšu ministriju jāmēģina pārskatīt grāmatvedības prasības uzņēmumiem atkarībā no to apgrozījuma, statusa un darbības veida, tādu viedokli pauž Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule.
«Protams, lielajiem uzņēmumiem joprojām būs jāveic pilns grāmatvedības cikls, bet mazajiem prasības varētu atvieglot. Uzskatu, ka mazajos uzņēmumos nemaz nebūtu jābūt grāmatvedim,» sacīja Cīrule.

Viņa norādīja, ka liels atvieglojums mazajam biznesam būs arī «darījumu konts» mazajiem uzņēmējiem. Uzņēmums visu savu darbību veiks caur šo kontu, bet atskaites perioda beigās VID pēc darījumiem šajā kontā aprēķinās un iekasēs apgrozījuma nodokli.
VID kopumā jaunajā informācijas sistēmā MAIS plāno ieviest vienotā konta principu, lai visi nodokļi tiktu maksāti vienā kontā, nevis tā kā patlaban, kad ir 180 konti katrs savam nodokļu veidam.
Sadarbībā ar Īrijas vēstniecību, atzīmējot Svētā Patrika dienu, Rīgas Rātsnama fasādi – pirmdien, 13.martā -  izgaismos zaļā krāsa.
Izgaismojums būs  Līdz 19.martam diennakts tumšajā laikā no plkst.19.15 līdz plkst. 6.30.

Rīgas dome sadarbībā ar Īrijas vēstniecību Latvijā  otro reizi piedalās projektā "Global Greening".
Jau astoto gadu pēc kārtas, atzīmējot īru nacionālos svētkus Svētā Patrika dienu 17.martā, visā pasaulē pazīstamas ēkas un objekti tiek izgaismoti zaļā krāsā. Izgaismoto objektu starpā ir Kolizejs Romā, Pizas tornis, Kristus Pestītāja statuja Riodežaneiro un Nelsona statuja Londonā.

Ik gadu 17. martā Īrijā ar lielu vērienu tiek svinēti īru nacionālie svētki – Svētā Patrika diena, kad  visā valstī ar krāšņām parādēm, svētku koncertiem un pat svētku salūtu tiek godināts Īrijas aizbildnis Svētais Patriks.

Leģenda vēsta, ka tieši Svētais Patriks Īrijā ieviesis kristietību un no salas padzinis visas čūskas. Savukārt cita leģenda stāsta, ka Svētās Trīsvienības jēdzienu Svētais Patriks paskaidrojis ar trejlapu āboliņu. Tāpēc āboliņa lapa kļuvusi par vienu no šo svētku simboliem.

Neatņemama Svētā Patrika dienas tradīcija ir piedalīšanās parādēs. Šajā dienā ielās iziet tūkstošiem zaļās drēbēs ģērbtu īru rudās parūkās un zaļās cepurēs, lai ar vērienu nosvinētu savus nacionālos svētkus.
No šodienas  ''Latvijas valsts ceļi'' (LVC) mājaslapā interaktīvajā kartē visi interesenti var ne tikai noskaidrot braukšanas apstākļus uz galvenās nozīmes ceļiem, bet arī sekot līdzi  ''Latvijas autoceļu uzturētājs'' (LAU) ziemas uzturēšanas tehnikas darbam.

Šis ir abu kompāniju  sadarbības projekts, kas tiek realizēts, lai pēc iespējas vairāk informētu iedzīvotājus par valsts autoceļu tīklā veicamajiem darbiem, kā arī sniegtu autovadītājiem lietderīgu informāciju par satiksmi.

''Ik ziemu uzklausām autobraucēju pārmetumus, ka snieg, ceļi ir slideni, bet neviena ceļu uzturētāja mašīna nav redzama. Ceļu uzturēšanas darbi ziemā pārsvarā notiek ļoti agrās rīta stundās, un līdz 6-7 no rīta, ja neturpinās snigšana, ceļu tīrīšanas un kaisīšanas darbi faktiski ir pabeigti. Tieši tādēļ nereti autovadītāji  sniega tīrītājus uz ceļiem neredz,'' saka LAU valdes priekšsēdētājs Vladimirs Kononovs.

speciālisti arī risina  tehniskos jautājumus, lai tuvākajā laikā  ziemas uzturēšanas darbam varētu sekot arī navigācijas lietotnē ''Waze''.
Šodien  "Veselības centrā Vivendi"  Rīgā, atklās Galvassāpju centru.

Galvassāpju centrā strādās pieredzējuši sāpju ārsti kopā ar  speciālistu komandu, kuri savā ikdienas darbā izmantos pasaulē jaunākās metodes un tehnoloģijas.

Kā liecina dati, no galvassāpēm lielākoties cieš aktīvā vecuma cilvēki - aptuveni 66% sieviešu un 44% vīriešu vecumā no 20 līdz 50 gadiem sūdzas par regulārām galvassāpēm. Stresa un pārslodzes dēļ mūsdienās galvassāpes arvien biežāk piemeklē arī bērnus.

Ir zinātniski pierādīts, ka ne mazāk kā 80% planētas iedzīvotāju vismaz reizi dzīvē ir piemeklējušas galvassāpes, interesanti, ka  pašas smadzenes sāpes nejūt, jo tām nav sāpju receptoru.

Arī  daži produkti un dzērieni  var ietekmēt galvassāpēs -  , īpaši sarkanais vīns, šokolāde, augļi, marinādes, siers, gaļas konservi, rieksti, kafija,  u.c.

Galvassāpju fizioloģiskie iemesli joprojām nav zināmi. Pastāv vismaz 4 galvenās teorijas, kas izskaidro to rašanos.

Galvassāpes var būt vismaz 45 dažādu slimību un traucējumu izpausme. 
Pirms 58 gadiem šajā dienā, 9.martā, veikalu plauktos parādās pirmās lelles Bārbijas. Tās nāk no Amerikas, un vajadzēja 2 gadus, lai lelle iekarotu arī Eiropas mazo meiteņu sirdis.
 
 Pirmā Bārbija maksāja 3 dolārus. Tagad par šī izlaiduma  retu lelli kolekcionāri gatavi atdot pat 10 000 dolāru.
Aprēķināts, ka mūsdienās lelle ienes vismaz 2 miljardu dolāru peļņu gadā.

Bārbijai radīts arī draugs, kuru lelles radītāja Rūta  Hendlere  nosauca sava jaunākā dēla vārdā par Kenu.

Līdz 2000. gadam Bārbijai bija kustīgs viduklis un nebija nabas. Viņas izskats ticis mainīts: krūtis ir mazākas, viduklis nekustīgs, rokas un kājas var izplest uz sāniem,  gurni  kļuvuši platāki.
Lai gan pirms pāris gadiem tika radītas arī apaļīgas Bārbiju versijas – tā teikt – lellītes ar lieko svaru. Tas darīts, lai mazām meitenēm nepotētu prātos, ka skaistas sievietes parametri  ir tikai 90-60-90.

Tikusi izgatavota pat Bārbija invalīde. Diemžēl viņas braucamkrēsls neiet iekšā pa  lelles smalkās mājas durvīm.2003. gadā lelli aizliedza pārdot Saūda Arābijā, argumentējot, ka tā simbolizē Rietumu pasaules pagrimumu.
 
Šo gadu gadu laikā Bārbijas apģērbiem izmantots:
 – vairāk nekā 100 miljonu metru auduma
 – saražoti vairāk nekā 1miljards pāru apavu
 – ik sekundi uz Zemes tiek pārdotas trīs Bārbijas
Sociālajos tīklos plašas diskusijas raisījis kāds sociālās vietnes «Instagram» profils, kas piedāvā izīrēt rožu pušķi uz 10 minūtēm, lai ātri uzņemtu vēlamos attēlus, bet pēc tam to atdotu īpašniekam.

«Instagram» nule kā izveidots profils ar nosaukumu «rentroses» jeb - izīrē rozes, piedāvā izīrēt ziedu pušķi ar 101 rozi.

Uzņēmums par papildus samaksu piedāvā izīrēt arī dārglietu zīmolu kārbiņu, ko fotogrāfijā novietot blakus ziediem.
Singapūras, Ķīnas un ASV zinātnieki ir apkopojuši datus par ceļu satiksmes negadījumiem, kuros iesaistīti taksometri.
Noskaidrots, ka dzeltenas krāsas taksometri ir drošāki nekā zilas krāsas taksometri. 

Noskaidrots, ka tieši zilas krāsas automobiļi visbiežāk iekļūst ceļu satiksmes negadījumos un autokatastrofās.
Iekļūt smagā avārijā ar zilu automobili ir par 9 procentiem vairāk, nekā ar dzeltenu taksometru. 

Pētnieki pieļauj, ka diennakts tumšajā laikā zilas krāsas auto ir mazāk pamanāms uz ceļa, tādēļ tas biežāk iekļūst avārijās. 
Sakarā ar pavasara atkusni un šķīdoni uz grants ceļiem, jau ir ieviesti 70% no ikgadēji plānotajiem autotransporta masas ierobežojumiem uz valsts autoceļiem ar grants segumu.
Masveida ierobežojumi pagaidām vēl nav ieviesti Valkas, Balvu, Limbažu, Liepājas, Rēzeknes, Talsu un Valmieras apkārtnē.
 
Pavasara atkušņa un ilgstošu nokrišņu dēļ šķīdonis ir iestājies uz grants ceļiem praktiski visā valsts teritorijā. Tāpēc uz šiem ceļiem tiek ieviesti autotransporta masas ierobežojumi – tiek liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par 10 tonnām.

No visa Latvijas valsts autoceļu tīkla vairāk nekā puse ir ceļi ar grants segumu - 11 075 kilometri, un ikgadējie masas ierobežojumi tiek ieviesti gandrīz uz visiem - uz aptuveni 10 000 kilometru. 
 
Šķīdonis uz grants ceļiem rodas pavasarī un rudenī, kā arī atkušņa laikā, kad uz ceļiem nonāk liels ūdens daudzums. Ceļa pamatnei atkūstot un pārmitrinoties, grants seguma ceļu nestspēja būtiski samazinās. Lai novērstu šo ceļu sabrukumu, uz daudziem valsts vietējiem un dažiem reģionālajiem autoceļiem tiek ieviesti pagaidu satiksmes ierobežojumi kravas autotransportam. Šāda prakse ir vispāratzīta un to īsteno arī citās valstīs ar līdzīgiem klimatiskiem apstākļiem.
 
Informācija par ieviestajiem masas ierobežojumiem tiek regulāri atjaunota Latvijas Valsts ceļi mājaslapā - skatīt šeit.
 
Par apgrūtinātiem braukšanas apstākļiem un šķīdoni uz valsts ceļiem lūgums informēt Satiksmes informācijas centru pa bezmaksas diennakts tālruni 8000 5555, uz e-pastu: sic@lvceli.lv vai LVC Twitter un Facebook kontos.
Šovakar  Latvijas Nacionālajā operā un baletā notiks "Lielo mūzikas gada balvu 2016" pasniegšanas ceremonija.

"Lielajai mūzikas gada balvai" kategorijā "Gada mūziķis" nominēti dziedātājs Jānis Apeinis, vijolniece Eva Bindere un pianists Reinis Zariņš, bet kategorijā "Gada jaunais mākslinieks" nominēts čellists Kristaps Bergs, pianists Daumants Liepiņš un dziedātāja Laura Teivāne.

Balvu par mūža ieguldījumu pirmo reizi ar Kultūras ministrijas atbalstu saņems divi Latvijas mūzikā nozīmīgi mākslinieki - diriģents Edgars Račevskis un čelliste Ellionora Testeļeca.

"Lielā mūzikas balva" ir augstākais Latvijas valsts apbalvojums mūzikā, un šogad pasākums notiks 23.reizi. 
Jo 1993.gadā KM pēc toreizējā kultūras ministra Raimonda Paula iniciatīvas pieņēma lēmumu ik gadu izcilākos sasniegumus mūsu valsts mūzikas dzīvē godināt ar speciālu balvu.
Latvijas Televīzija (LTV) radījusi jaunu interneta televīzijas programmu latviešiem ārzemēs "visiemltv.lv", kurā redzami LTV1 un LTV7 kanālu raidījumi.

Tādējādi LTV raidījumus varēs redzēt arī ārpus Latvijas dzīvojošie skatītāji, kuriem tie bieži vien nebija pieejami autortiesību ierobežojuma dēļ.

Interneta kanāla raidījumi ir sadalīti vairākos blokos, un tos var vērot visā pasaulē 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā.
Programmā ir iekļauti labākie LTV oriģinālraidījumi, informatīvi dokumentālie, sporta, kultūras, bērnu un izklaides raidījumi, kā arī skatītājiem ir nodrošināta tiešraide ziņu raidījumiem - "Rīta Panorāma", "Dienas ziņas" un "Panorāma" vakarā.

LTV mērķis ir uzrunāt visus Latvijai piederīgos, neatkarīgi no viņu atrašanās vietas, stiprinot vienotu kultūrvēsturisko telpu. Latvijas simtgades svinību laikā šis uzdevums ir īpaši aktuāls, tāpēc jaunais interneta televīzijas kanāls "visiemltv.lv" piedāvās LTV skatītājiem ārzemēs sekot līdzi daudzveidīgajam Latvijas simtgades notikumu klāstam sev ērtā vietā un laikā un iejusties kopīgajā svinību gaisotnē," sacīja LTV.


Turpinoties globālajai sasilšanai, līdz šā gadsimta beigām augšanas sezonas garums Latvijā palielināsies par vienu vai pat diviem mēnešiem, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra izstrādātie klimata pārmaiņu scenāriji.

Augšanas jeb veģetācijas sezonas ilgums ir dienu skaits gadā starp periodiem, kad pirmo un pēdējo reizi vismaz sešas dienas pēc kārtas diennakts vidējā gaisa temperatūra ir virs +5 grādiem.

1961.-2010.gada vidējais augšanas sezonas garums Latvijā bijis no 184 dienām Alūksnē līdz 208 dienām Liepājā.
Augšanas sezonas pagarinājums par aptuveni vienu mēnesi prognozēts atbilstoši scenārijam RCP 4,5, kurā siltumnīcefekta gāzu koncentrācija pasaulē palielinās līdz 2050.gadam, savukārt sezonas pieaugums par diviem mēnešiem prognozēts RCP 8,5 scenārija gadījumā, saskaņā ar kuru siltumnīcefekta gāzu daudzums atmosfērā turpina palielināties līdz pat šā gadsimta beigām.
Liepājā prognozēts veģetācijas perioda pieaugums no vidēji 210 dienām šobrīd līdz 240-270 dienām gadsimta beigās, Jelgavā - attiecīgi no 200 līdz 225-250 dienām, Alūksnē - no 185 līdz 210-230 dienām.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs no 2015. līdz 2017.gadam pētīja līdzšinējās klimata pārmaiņas, veicot detalizētu meteoroloģisko datu analīzi par laika periodu no 1961. līdz 2010.gadam, kā arī sadarbībā ar Somijas Meteoroloģijas institūtu aprēķināja nākotnes klimata pārmaiņu prognozes līdz 2100.gadam.

2015.gada sākumā arī Zviedrijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūts publicēja prognozes par gaidāmajām klimata pārmaiņām Eiropā. Vidējā prognoze paredz, ka līdz šā gadsimta beigām gaisa temperatūra Latvijā paaugstināsies par trim grādiem un veģetācijas periods kļūs pat par diviem mēnešiem garāks.

Saskaņā ar Zviedrijas speciālistu prognozēm veģetācijas periods straujāk pieaugs Kurzemē, lēnāk - valsts austrumos. Samazināsies pavasara un rudens salnu risks, un kopumā gaidāmi labvēlīgāki lauksaimniecības apstākļi, kas pavērs iespējas iegūt lielākas ražas un audzēt jaunas kultūras.

Gaidāms arī nokrišņu daudzuma pieaugums, it īpaši ziemā un pavasarī, un palielināsies lietusgāžu izraisītu plūdu risks.
Vasarās, īpaši jūlija un augusta mēnešos, biežāk iespējami lieli karstuma un sausuma viļņi.
Martā turpinās uzņemšana Dramaturgu teātra 17.aktiermeistarības studijā, kas darbu sāks aprīlī.

Nodarbības studijā vadīs teātra galvenais režisors, dramaturgs un skatuves mākslas pedagogs Hermanis Paukšs, kas gandrīz četrdesmit gadus nodarbojas ne vien ar režiju un rakstniecību, bet arī ar teātra pedagoģiju.
Paukšs ir izveidojis un turpina pilnveidot efektīvu aktieru apmācības sistēmu.

Saskaņā ar Dramaturgu teātra tradīcijām studijā tiek uzņemti visi interesenti, kas to vēlas un ir sasnieguši 14 gadu vecumu - bez iestājeksāmeniem vai citiem priekšnoteikumiem. Studijas dalībnieku maksimālais vecums nav noteikts.

Mācību programma organizēta tā, lai katrs, kuram ir vēlēšanās iemācīties brīvi kustēties, sadzirdami un saprotami runāt, uzstāties lielas auditorijas priekšā, iegūtu šīs iemaņas. Ne visi, kas atnāk uz studiju, pēc tās beigšanas plāno nopietni nodarboties ar teātri. Liela daļa audzēkņu vēlas paaugstināt savas izredzes citās profesijās, apgūstot iemaņas valdīt pār sevi, pārvarēt kautrību, nedrošību un uztraukumu atbildīgos brīžos, nezaudēt vēsu prātu kritiskās situācijās, bet citi apmeklē nodarbības, lai patīkamā gaisotnē emocionāli izlādētos pēc saspringta ikdienas darba.

Mācību process studijā ilgst 18 mēnešus.

Pieteikšanās un dalībnieku reģistrācija notiek pie studijas vadītāja Paukša, rakstot uz e-pasta adresi "hermanis.paukss@gmail.com".
Pieteikumā interesentam jānorāda savs vārds, uzvārds, e-pasta adrese un tālruņa numurs.
Jau 2.aprīlī tiks atklāta 2017.gada motokrosa sezona Latvijā.
Pirmais Latvijas Čempionāta posms paredzēts Liepājā!
Plānots, ka sacensībās piedalīsies sportisti no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un arī Somijas. 

Sezonas pirmais posms nebūs viegls, jo Liepājas smilšainā trase ir ciets rieksts daudziem sportistiem.

Zināms, ka šogad Latvijas čempionāta MX1 klasē startēs komandas “MX Moduls” sportists Kārlis Sabulis, kurš ir pagājušā gada MX2 klases čempions. 
Kā atzīst viens no MX1 klases līderim, Dāvis Ivanovs, kas šogad sacensībās startēs individuāli: “Esmu piesardzīgs, apzinos, ka smilšu trasēs neesmu pats spēcīgākais. Šajās sacensībās katra kļūda maksā dārgi. Vidēji cieta seguma trasēs, kas ir Latvijā visbiežāk, esmu par sevi vairāk nekā pārliecināts, bet smilšu trasē ir labas iespējas arī konkurentiem, pirmās sacensības būs spraigas!” 

Gaidām arī jaunumus no komandām, Latvijas Čempionātā ne tikai sacenšas individuāli sportisti, bet  notiek spraigas cīņas starp komandām, tiek pieaicināti un algoti sportisti. Sportistu rezultāti tiek summēti un veidots kopvērtējums. Pagājušā gadā līderi bija “MX Moduls”, bet tuvākie sekotāji “Rodeo”  un “MX Ādaži” – ir informācija, ka sagaidāmi pārsteigumi no citām, tostarp jaunām komandām.

1.aprīlī notiks skrējiensoļojums Rīga-Valmiera jeb "Gladiatoru pastaiga", kurā plānots vākt līdzekļus Burtnieku novadā dzīvojošās Lāsmas Zukures ārstēšanai "Ziedot.lv" rehabilitācijas centrā "Poga".

107 kilometrus garajā skrējienā "Gladiatoru pastaiga" no Brīvības pieminekļa Rīgā līdz Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas kliņķim pagaidām pieteikušies 135 dalībnieki, to starpā arī pārstāvji no Igaunijas, Vācijas, Spānijas, Francijas un Norvēģijas.
Jaunākajam dalībniekam sacensību dienā būs 18 gadu, vecākajai dalībniecei - 76.

Lai sagaidītu līderus, interesentiem 1.aprīlī pie Sīmaņa baznīcas būs jāierodas jau pirms plkst.8.

2015.gadā "Gladiatoru pastaigas" laikā tika savākts ap 2600 eiro cēsnieces Undīnes Ozoliņas ārstēšanai ar delfīnterapiju, bet 2016.gadā - vairāk nekā 3000 eiro valmierieša Jēkaba Bluķa ārstēšanai Minskā.

Sacensības "Gladiatoru pastaiga" rīko Latvijas ultra garo skrējienu un taku skriešanas asociācija sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību, "Ziedot.lv" rehabilitācijas centru "Poga" un Latvijas Vieglatlētikas savienību.
Latvijā 20 amatpersonas ar lielāko aktīvo amatu skaitu ieņem 695 amatus 648 uzņēmumos,  pavēstīja "Lursoft" komunikāciju vadītāja Indra Urtāne.

Atsaucoties uz "Lursoft" veikto pētījumu, viņa norādīja, ka līderi ir Ralfs Jansons, kurš ieņem 72 amatus, un itālietis Paolo Bettiol, kurš ieņem 62 amatus. Tostarp Jansona vārds pārsvarā saistīts ar nekustamo īpašumu jomā strādājošiem uzņēmumiem, no kuriem senākais reģistrēts 1996.gadā, bet Bettiol ieņem amatus lielākoties uzņēmumos, kuri reģistrēti pēdējo divu gadu laikā un pārsvarā to darbība saistīta ar citur neklasificētu individuālo pakalpojumu sniegšanu.

Jaunākā TOP20 iekļuvusī amatpersona ir Edgars Turlajs, kurš nepilnu 30 gadu vecumā iecelts amatos 31 uzņēmumā. 

Pēc "Lursoft" datiem, starp TOP20 amatpersonām ir tikai viena sieviete - Dina Abaja. Abaja ieņem amatus 26 uzņēmumos.

Lai gan lielais amatu skaits varētu liecināt par personu īpaši augstajām darba spējām un varēšanu veiksmīgi attīstīt, vadīt uzņēmumu, to finanšu rādītāji nereti rāda pretēju ainu. "Lursoft" apkopotā informācija rāda, ka no visām TOP20 amatpersonām tikai sešas personas var lepoties, ka to vadīto uzņēmumu kopējie finanšu rezultāti 2015.gadā uzrādījuši peļņu. 
Šis gads veselības jomā aizsācies ne vien ar kārtējo gripas epidēmiju, bet arī infektologu, epidemiologu un citu sabiedrības veselības speciālistu bažām par epidemioloģisko situāciju saistībā ar difteriju Latvijā un uzliesmojuma risku. 

Bažas ir pamatotas: difterijas gadījumi mūsu valstī joprojām tiek reģistrēti, bet vakcinācija, kura pasargā no šīs bīstamās slimības, diemžēl daudziem iedzīvotājiem nav primāri darāmo lietu sarakstā – gandrīz katra trešā persona, kura pārsniegusi 25 gadu vecumu, nav atkārtoti vakcinējusies pret difteriju un, līdz ar to, samazinoties specifisko antivielu daudzumam šo cilvēku organismā, samazinās arī spēja pretoties difterijai. 

Difterija ir elpceļu infekcijas slimība, kuras sākotnējās pazīmes ir mēreni paaugstināta ķermeņa temperatūra, kakla iekaisums, sāpes kaklā, rīšanas grūtības, bāli pelēks aplikums uz mandelēm un rīkles galā. 

Ar difteriju var saslimt jebkurš, kurš nav imūns pret šo slimību, ja nav vakcinējies, vai veicis revakcināju, un ir saskāries ar slimības ierosinātāju.
Ar difteriju var inficēties, ieelpojot sīkus pilienus, kas izplatās inficētajai personai runājot, klepojot vai šķaudot, kā arī, saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem ir infekcijas izraisītājs.
Tas var notikt veikalā, sabiedriskajā transportā, darbavietā, skolā, bērnudārzā, kinoteātrī, koncertzālē, kafejnīcā, klubā utt. 

Atkārtoti vakcinēties pret difteriju vajag ik pa 5-10 gadiem, pote ir bezmaksas un par to var jautāt savam ģimenes ārstam.
Automašīna ir ne tikai mūsu pārvietošanās līdzeklis, komforta zona vai statusa apliecinājums, tā ir arī vieta, kur nedrīkst aizmirst par pieklājību.
Lai negadītos nepatīkami pārpratumi, atsvaidzināsim zināšanas par to, kā tad jāuzvedas šoferītim, kā – pasažieriem.
Konsultē protokola un etiķetes speciāliste Kristīna Sprūdža. 


KAS JĀZINA ŠOFERĪTIM 

■ Pirms aicināt kādu savā auto, padomājiet par to, vai citiem būs patīkami tajā uzturēties, – automašīnas virsbūves un salona tīrība, kā arī svaigs gaiss ir priekšnoteikumi patīkamai atmosfērai. 
■ Ātruma pārkāpšana, agresīva braukšana vai kaskadiera cienīgi triki, riskējot ar pasažieru veselību un dzīvību, ir nepieļaujami. 
■ Pirms braukšanas uzsākšanas vēlams atgādināt visiem par nepieciešamību lietot drošības jostu. Šoferim ir tiesības nesākt braukt, kamēr visi braucēji nav piesprādzējušies. 
■ Pasažieri, iekāpjot automašīnā, kļūst par salona viesiem. Automašīnas vadītājs ir atbildīgs par to, lai līdzbraucēji justos labi, esiet uzmanīgi un vērīgi, regulējot temperatūru salonā, izvēloties mūziku un braukšanas ātrumu. Saprāta robežās ievērojiet pasažieru vēlmes un lūgumus. 
■ Personu novietojums auto atkarīgs no tā, kāds viesis vai viesi tajā sēž. Protams, viesim vienmēr var un vajag pajautāt, kur viņš vēlētos sēdēt, bet pamatprincips ir šāds: augstāku viesi sēdina aizmugurējā sēdeklī no šofera pa diagonāli, sev līdzīgu vai zemāku – blakus. Ja automašīnā brauc vairāk pasažieru, ļaujiet viņiem pašiem sadalīt vietas. 
■ Lielīšanās ar savu mašīnu, tās ekstrām vai braukšanas piedzīvojumiem nav labais tonis. 
■ Šoferim braukšanas laikā ir jākoncentrējas uz ceļu, tomēr gadās visādi. Ilgstošas telefonsarunas automašīnā noteikti nerisina. Kad automašīnā neesat viens, arī atbildēšana uz zvanu skaļruņa režīmā nebūs laba izvēle. Gadījumos, kad auto braucat kopā ar savējiem – ģimeni, draugiem –, pieklājīgi būtu zvanītāju uzreiz informēt, ka zvans ir skaļruņa režīmā un mašīnā ir vēl citi cilvēki. Šāda pieeja visiem aiztaupīs neērtus brīžus vai pārpratumus.
■ Automašīnā nesmēķē. Tas nav pieklājīgi, turklāt kaitē visu līdzbraucēju veselībai.
■ Pie stūres nedrīkst sēsties alkohola reibumā, un tas pat neprasa tālākus paskaidrojumus. 

KAS JĀZINA PASAŽIERIEM

■ Ja automašīnā ir tikai divi braucēji – šoferis un jūs –, labais tonis prasa ieņemt vietu blakus šoferim, nevis aizmugurē. 
■ Iekāpjot automašīnā, ir pieklājīgi atvērt durvis līdzbraucējiem, nevis pa galvu, pa kaklu mesties ieņemt labākās vietas. 
■ Sasveicināšanās, iekāpjot automašīnā (ja vēl neesat tajā dienā tikušies), ir obligāta, bet sarokošanās gan ne – to parasti dara, pieceļoties kājās. Ja vēlaties sarokoties, tas jādara pie auto, satiekoties.
■ Pasažieriem ir jāatceras, ka viņi automašīnā ir viesi – uzspiest savas vēlmes vai izteikt piezīmes par automašīnas vadīšanu nav pieklājīgi. 
■ Pasažieri ir atbildīgi par savu drošību, nepiesprādzējoties jūs izrādāt necieņu šoferim un pakļaujat sevi nevajadzīgam riskam.
■ Pasažieri ar savu uzvedību nedrīkst traucēt un novērst šofera uzmanību no ceļa. 
■ Arī tad, ja neesat pie stūres, sarunāties pa telefonu vajadzētu, cik iespējams, maz – veikt tikai neatliekamus zvanus un sarunas ilgumu ierobežot. Citādi sarunā, pašiem to negribot, nāksies piedalīties visiem auto sēdošajiem. Ja nu tomēr ir nepieciešams sazvanīties, vismaz nedariet to paralēli ar vēl kādu – tas traucēs gan šoferim, gan citiem līdzbraucējiem.
■ Lietišķas biznesa sarunas automašīnā parasti nerisina, jo tas traucēs koncentrēties uz ceļu. Labāk runāt par tēmām, kas ir vieglas un „neuzvelk” klātesošos. 
■ Ja automašīnā brauc cilvēki ar atšķirīgu dzimto valodu, svarīgi ir sarunāties tajā, ko saprot visi. 
■ Automašīnā nav pieklājīgi ķemmēt matus, krāsot lūpas un arī novilkt apavus.
■ Bez automašīnas īpašnieka atļaujas nav pieļaujams automašīnā ieturēt maltīti. Ja vienojaties par uzkodām auto, vēlams, lai ēdiens nebūtu ļoti drupans, lipīgs vai ar izteiktu smaržu. 
■ Ja jābrauc ļoti garas distances, iemigšana ir pieļaujama. Tomēr būtu labi pirms laišanās miegā par to painformēt līdzbraucējus. Svarīgi, ka vismaz šofera blakussēdētājs paliek nomodā un uztur sarunu, lai nav tā, ka miegs uzvar visus. Ja nepieciešams, līdzi paņemiet kakla balstu vai spilventiņu, kas ļaus atpūsties, nekļūstot par apgrūtinājumu pārējiem. 
■ Atkritumu atstāšana salonā vai to mešana ārā pa auto logu nav pieļaujama. 
■ Līdzbraucēji automašīnā ne-
smēķē, pat lūgt atļauju uzsmēķēt cita cilvēka automašīnā ir slikts stils. 
■ Ikvienam ir tiesības atteikties sēsties automašīnā, ko vada iereibusi persona. 

VĒL DAŽI SĪKUMI, KAS NEMAZ NAV SĪKUMI 

■ Piebraucot pie tikšanās vai pasākuma vietas, šoferis izlaiž pasažierus pēc iespējas tuvāk ieejai, bet pats brauc novietot auto. Pārējie sagaida viņu pie ieejas vai vestibilā. Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad ģimene dodas uz teātri vai koncertu. 
■ Prestižākā pasažieru sēdvieta automašīnā ir aizmugurē, pa diagonāli no auto vadītāja. Tā ir ne tikai goda vieta, bet tiek uzskatīta arī par ērtāko un drošāko (tas, protams, attiecas uz valstīm, kur satiksme, tāpat kā Latvijā, notiek pa ceļa labo malu). 
■ Ja braucat taksometrā un esat vienīgais pasažieris, jums jāsēž aizmugurējā sēdeklī, pa diagonāli no šofera. Ja taksometrā brauc divi pasažieri, abiem jāsēž aizmugurējā sēdeklī. Būtu jauki, ja kungs pie iekāpšanas atvērtu dāmai automašīnas aizmugurējās labās puses durvis, pārliecinātos, vai viņai ir ērti, un tad tās aizvērtu, bet pats ieņemtu vietu viņai blakus, auto kreisajā pusē.

Avots: Rīgas apriņķa avīze, to internetā var lasīt lapā aprinkis.lv
No 1.marta automašīnām vairs nav obligāti jābūt aprīkotam ar ziemas riepām.
Laika posmā no 1.decembra līdz 1.martam automobilim un autobusam, kura pilna masa nepārsniedz 3,5 tonnas, jābūt aprīkotam ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos.

Savukārt laika posmā no 1.maija līdz 1.oktobrim aizliegts braukt ar transportlīdzekli, kuram ir riepas ar radzēm.

Taču ņemot vērā laika apstākļus, speciālisti tomēr neaicina vēl mainīt ziemas riepas, ņemot vērā, ka vēl martā iespējams neliels sals, un tāpat brīžos, kad gaisa t ir ap 0, veidojas apledojums uz ceļiem un ar vasaras riepām nebūtu visai droši braukt.
Facebook Draugiem Twitter Instagram