Divu bērnu mamma no ASV ir izveidojusi zinātkāriem bērniem un viņu vecākiem paredzētu interneta vietni, kurā apkopoti vairāk nekā 2400 aizraujoši un pamācoši video par visdažādākajām tēmām – sākot no mākslas līdz pat tehnoloģijām.

Materiāli apkopoti tematiskās sadaļās: "Zinātne", "Tehnoloģijas", "Kosmoss", "Dzīvnieki", "Daba", "Dari pats!", "Mūzika", "Māksla" un "Animācija". Video var skatīties bērni vieni paši, bet tie aizraus arī pieaugušos, tāpēc bērni tos var skatīties kopā arī ar vecākiem vai skolotājiem, kas bērnam ļaus ieraudzīt, ka zinātkāre ir nozīmīga visos mūža posmos.

Mūsdienās aizņemti ir ne tikai vecāki, bet arī viņu bērni, tādēļ saistošus un jēgpilnus kopīga laika pavadīšanas veidus atrast kļūst arvien grūtāk.
Šajā mājaslapā "Bērnam tas ir jāredz" (TheKidShouldSeeThis.com), tās izveidotāja izveidotāja Riona Nakaja saka: "Internets ir pilns ar interesantiem materiāliem par zinātni, dabu, mākslu, tehnoloģijām un citām aizraujošām tēmām, taču šis saturs ir izkaisīts un bieži veidots pieaugušajiem, tāpēc bērni to visdrīzāk nekad nav redzējuši. Savukārt speciāli bērniem veidotos populārzinātniskos video nereti ir grūti skatīties – tajos ir pārmērīgi vienkāršots vēstījums, muļķīgi dialogi un kaitinoši trokšņi. Mēs cenšamies nenovērtēt par zemu bērnu zinātkāri un izpratnes spējas un apkopot video, kas ir interesanti un jēgpilni cilvēkiem jebkurā vecumā un ko interesanti būtu skatīties ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem."

Vietnē "Bērnam tas ir jāredz" bez maksas pieejami vairāk nekā 2400 video, ko katru nedēļu papildina 8 līdz 12 jauni. 
Latvijas karogu Riodežaneiro olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā nesīs divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs.
Riodežaneiro olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija notiks 5.augustā.

Pasaules titulētākais BMX braucējs Štrombergs ir pasaulē vienīgais divkārtējais olimpiskais čempions savā sporta veidā.

Štrombergs ir arī divkārtējs pasaules čempions. Viņam ir arī trīs Eiropas čempiona tituli.

Riodežaneiro Štrombergam būs trešās olimpiskās spēles karjerā, taču viņš pirmo reizi piedalīsies atklāšanas ceremonijā, kas pirms tam viņam nebija izdevies.

Šobrīd 29 gadus vecais Štrombergs jau ir atzinis, ka šīs viņam būs pēdējās olimpiskās spēles karjerā, taču sportošanu pēc Riodežaneiro viņš vēl nedomā beigt, startējot arī nākamajā sezonā.

Iepriekšējās olimpiskajās spēlēs - 2012.gadā Londonā - atklāšanas ceremonijā karogu nesa pludmales volejbolists Mārtiņš Pļaviņš. Savukārt vēl pirms tam to ir darījuši Raimonds Bergmanis 1992.gadā Barselonā, Einārs Tupurītis 1996.gadā Atlantā, Voldemārs Lūsis 2000.gadā Sidnejā, kā arī Vadims Vasiļevskis 2004.gadā Atēnās un 2008.gadā Pekinā.

Savukārt Latvijas karogu Ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā ir nesuši bobslejisti Jānis Ķipurs, Zintis Ekmanis un Sandis Prūsis, kā arī hokejisti Harijs Vītoliņš, Artūrs Irbe un Sandis Ozoliņš, kā arī skeletonists Martins Dukurs.

Latviju Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs pārstāvēs 33 sportisti 12 sporta veidos.

Riodežaneiro olimpiskās spēles notiks no 5. līdz 21.augustam.
No 28. jūlija līdz 2. augustam Latvijas teritoriju šķērsos starptautiskās labdarības velotūres “Pasaule bez bāreņiem” dalībnieki. Velotūres mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tam, cik nozīmīga vecāku pamestiem bērniem ir ģimeniska aprūpe un, cik svarīgi ir veicināt vecāku pamestu bērnu un bāreņu pieņemšanu ģimeniskā aprūpē – audžuģimenēs, aizbildniecībā vai adopcijā. Pilsētās, kurām dalībnieki brauks cauri, notiks dažāda veida pasākumi, kuros būs iespēja piedalīties ikvienam interesentam un atbalstīt pasaules un Latvijas bērnus, kuri palikuši bez vecākiem. 

Latvijā viena no galvenajām velotūres atbalstītājām ir Irina Čžou,  “Alianse Latvija bez bāreņiem” vadītāja.
Viņa 2015. gadā saņēma balvu “Latvijas Lepnums” nominācijā “Cilvēks cilvēkam”. Irina kopā ar domubiedriem organizē dažādas aktivitātes un projektus, lai palīdzētu bez vecāku apgādības palikušiem bērniem no Latvijas, kā arī bērniem no Ukrainas, kuri cietuši no kara izraisītājām sekām. 

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2015. gadā Latvijā ir vairāk 2 000 bērnu, kuri atrodas sociālās aprūpes iestādēs un ir vieni paši bez vecāku gādības. Savukārt pasaulē ir vairāk kā 132 miljoni bāreņu – bērnu, kuri dažādu iemeslu dēļ ir vieni, bez vecākiem. Lai pievērstu pasaules uzmanību šai problēmai, priesteris Gennādijs Mohņenko 1998. gadā izveidoja labdarības fondu “Piligrim”, kas ir lielākais rehabilitācijas projekts Ukrainā bērniem un pusaudžiem, lai palīdzētu viņiem grūtās dzīves situācijās. Tie ir bērni no ielām, daudzi no viņiem ir atkarīgi no narkotikām, alkohola, toksiskajām vielām, azartspēlēm, liela daļa arī ir HIV inficēti. Tāpat tie arī ir bērni – bāreņi, kuri palikuši bez vecāku gādības un sociālie bāreņi, kurus vecāki nespēj atbalstīt un pietiekoši izglītot. 

Šobrīd Gennadijs Mohņenko ir audžutēvs vairāk nekā 30 bērniem un pusaudžiem, ar kuriem dodas kopā velotūrē “Pasaule bez bāreņiem”. Viņi visi ir plānojuši veikt pasaules apceļošanu, un šogad dosies braucienā cauri 10 valstīm. 5. jūlijā viņi startēja no Ukrainas galvaspilsētas Kijevas, tālāk dodoties uz Poliju, Lietuvu, Latviju, Igauniju, Somiju, Zviedriju, Norvēģiju, Dāniju un Vāciju. Savukārt nākošajā gadā turpinās braucienu uz Nīderlandi, Beļģiju, Luksemburgu, Šveici, Austriju, Itāliju, Franciju, Spāniju, un finišs būs Portugāles galvaspilsētā Lisabonā.

Pagājušajos četros gados viņi veica 15 000 km garu ceļu, šķērsojot Ukrainas un Krievijas teritorijas, taču tagad, ņemot vērā politisko situāciju pasaulē, viņi izlēma doties cauri Eiropas valstīm. 

“Ikviens var piedalīties un sniegt palīzību šiem bērniem – bāreņiem. Galvenā bērnu problēma, kuri dzīvo bērnu namos, ir neizturamas vientulības sāpes un milzīgs komunikācijas trūkums ar viņam nozīmīgu pieaugušo. Šogad biedrība “Alianse Latvija bez bāreņiem” ir atvērusi mentoringa projektu bērniem, kuri dzīvo bērnu namos. Mentors – tas ir pieaugušais, kuram ir kādas prasmes un zināšanas, un ir vēlme nodot tālāk bērnam. Katram no mums ir daudz pozitīvas pieredzes, kuru sniedzam bērnam jau kopš viņa dzimšanas. Visus mentorus – padomdevējus mēs atbalstām profesionālajā ziņā, kā piemēram nodrošinām konsultācijas un apmācības, lai saziņa ar bērnu būtu pēc iespējas vērtīgāka abiem,” stāsta Irina Čžou, uzsverot, ka ikviens, kurš vēlas, var kļūt par mentoru šiem bērniem, vai arī atbalstīt dalībniekus velobrauciena laikā, pievienojoties velotūrē ceļa posmā no Jelgavas uz Rīgu. Pieteikties var rakstot uz e-pastu: info@labb.lv

Pasākumu grafiks Latvijā: 
• 28. jūlijā plkst. 19.00 – 20.40 Jelgavā, Pasta salā būs iespēja tikties ar velotūres dalībniekiem un viņu vadītāju Gennādiju Mohņenko, un redzēt riteņbraucēju velo šovu, kā arī dzirdēt latviešu jaunietes Santas Daņiļevičas uzstāšanos, kura 2014. gadā bija guvusi lieliskus panākumus Ukrainas talantu šovā “X-Factor”
• 29. jūlijā plkst. 14.00 – 16.00 Rīgā, “Esplanādē” notiks velotūres dalībnieku velo un sporta kluba “Free zone” parkūra sportiskais šovs. Būs iespējams dzirdēt studijas “ART MIX” bērnu - solistu muzikālos priekšnesumus Nadeždas Buharovas vadībā
• 29. jūlijā plkst. 17.30 – 19.00 Rīgā, sporta klubā “Free Zone” pusaudži un bērni sākot no 6 gadu vecuma varēs apmeklēt parkūra, boksa un citu sporta veidu treniņu kopā ar Gennādiju un viņa komandu
• 30.jūlijā plkst. 11.00 – 15.00 Rīgā, 30.jūlijs, Rīga notiks Ģennādija Mohņenko tikšanas ar biedrības „Alianse Latvija bez bāreņiem” vadītāju Irina Čžou un biedrības komandu
• 31. jūlijā plkst. 18.00 – 19.30 Rīgā, kristīgajā centrā “Labā Vēsts” notiks dievkalpojums un tikšanās ar Gennādiju un viņa velobraucēju komandu
• 1. augustā plkst. 14.00 – 15.30 Valmierā pie Valmieras Kultūras centra Gennādija Mohņenko un velokomandas uzstāšanās ar velo šovu

Svētdien 31.jūlijā Rīgā pēc ilgāka laika atgriezīsies vēsturisko automašīnu sacensības „Dzintara aplis”.

Paredzams, ka ar žiguļiem, volgām un vēsturiskajām formulām pa trasi riņķos ne tikai Latvijas, bet arī vairāki desmiti ārvalstu sportisti. Viņu vidū braucēji no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Vācijas, Moldovas, Gruzijas, Lietuvas un Igaunijas.

Rīgā uz starta stāsies piecas šo vēsturisko automašīnu klases: „VAZ 1300”, „VAZ 1600”, „VOLGA”, „Formula Easter” un „Formula Mondial” ar kopumā vairāk nekā 60 dalībniekiem. Katra klase aizvadīs divus sacensību braucienus.
Kopumā „Dzintara aplī” ir seši sacensību posmi un trīs līdzšinējie čempionāta un kausa posmi ir aizvadīti Pērnavas trasē.

Pēc Biķernieku posma vēl vienas sacensības notiks Pērnavā, taču noslēdzošais posms 10.-11. septembrī atkal būs Biķerniekos.

Savukārt Draudzības kausā ir paredzēti vien divi posmi. Pirmais no tiem jau notika jūnijā, Maskavā.
Brīvības ielā Rīgā ceturtdien sāks ceļa seguma atjaunošanu, tādēļ satiksme būs apgrūtināta gandrīz visā ielas garumā.
Būvdarbu laikā iespējami ievērojami satiksmes sablīvējumi un pat slēgta satiksme atsevišķos ielas posmos.

Rīgas domes Satiksmes departamentā informēja, ka seguma atjaunošana Brīvības ielā tiks organizēta sekojošos posmos - no Raiņa bulvāra līdz Lāčplēša ielai un no Gaisa tilta līdz Juglas ielai. Maksimālais atļautais braukšanas ātrums būs līdz 30 kilometriem stundā. Paredzēts arī slēgt vienu braukšanas joslu katrā virzienā. Atsevišķās vietās sabiedriskā transporta pieturvietas nepieciešamības gadījumā tiks pārvietotas.

Ceļa seguma remontdarbus plānots pabeigt līdz jaunā mācību gada sākumam septembrī. Būvdarbus organizēs nepārtraukti, arī nakts stundās, kad tiks veikta asfalta ieklāšana, tādēļ atsevišķos posmos brīvdienās un arī nakts laikā ielu posmi satiksmei varētu būt slēgti.

Domē norāda, ka Brīvības ielas ceļa seguma atjaunošana var radīt ne tikai nopietnus satiksmes sablīvējumus, bet arī papildu ceļā pavadīto laiku, tādēļ autovadītāji aicināti ar izpratni izturēties pret ieviestajiem ierobežojumiem un ievērot satiksmes organizācijas kārtību. Būvdarbu dēļ ieteicams jau laicīgi plānot ikdienas maršrutu, rēķinoties ar satiksmes ierobežojumiem un, ja tas iespējams, apbraukt tos, izvēloties citu ikdienas maršrutu.

Jau ziņots, ka šajā būvsezonā plānoti apjomīgi seguma atjaunošanas darbi Lāčplēša ielā, Brīvības ielā, kā arī Juglas ielā. Darbus Rīgā veic četri būvniecības uzņēmumi - "Igate", "ACB", "Ceļu pārvalde" un "Binders".
Foto: riga.lv

Latvijā pirmo reizi gaidāmajam pasaules čempionātam skeitborda slalomā pieteikušies aptuveni 100 sportisti no 17 valstīm.

Pasaules čempionāts  skeitborda slalomā norisināsies no 5. līdz 7.augustam divās vietās - Lucavsalā, Rīgā, un Cēsu olimpiskā centra Priekuļu biatlona trasē.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja rekomendējusi skeitborda iekļaušanu Tokijas olimpiskajās spēlēs 2020.gadā.
Latvijā skeitbordam ir liela vēsture un ir daudz panākumu it īpaši slaloma disciplīnu jomā. Tāpēc Latvijai vēlme ir noteikti cīnīties par šo disciplīnas iekļaušanu olimpiskajās spēlēs.
Sakarā ar strauju veselības pasliktināšanos ar lūgumu palīdzēt -  pie cilvēkiem vērsies mūziķis Roberts Gobziņš.

Sociālās saziņas vietnē «Facebook» Gobziņš  naktī rakstījis, ka viņa dzīvoklī noticis ugunsgrēks un pašam ir strauja  veselības pasliktināšanās. Tāpēc mūziķis lūdz palīdzēt. Tāpat lūgumu palīdzēt mūziķim izplatījuši arī viņa draugi.

Mūziķa Roberta Gobziņa telefonu var atrast Facebook lapā.  
 3.augustā, četru studentu komanda dosies ceļojumā apkārt Latvijai, lai īstenotu projektu On The Border (Uz robežas).

Projekta galamērķis ir kultūrvēsturiskā mantojuma izstrāde unikālas daudzsēriju dokumentālās filmas formātā, to papildinot ar vēl nebijušu publiski pieejamu digitālu velo maršrutu, iekļaujot lielāko daļu Latvijas robežteritorijas.

23 dienu garajā ceļojumā ar velosipēdu tiks mēroti gandrīz 1500 km, uzsākot un noslēdzot braucienu galvaspilsētā-Rīgā, kā laikā tūristu gids un velo entuziasts Toms Treimanis un viņa filmēšanas komanda iepazīsies ar latvisko dzīvesveidu, tradīcijām un vērtībām.

Ko mūsdienās nozīmē būt latvietim? Atbildi uz šo jautājumu meklēs komanda, kuras sastāvā ir Toms Treimanis, operators un montāžas speciālists Roberts Pogožeļskis, producente Agnese Lāce un režisors Miks Jeluškins, gan sarunās ar vietējiem iedzīvotājiem, gan nejauši satiktiem ceļotājiem par viņiem svarīgām tēmām.

On The Border veidotāji ir  pārliecināti, ka arī šodien Latvija ir pilna rūpīgi glabātu kultūras noslēpumu un tradīciju, kas raksturīgas katram novadam,kā arī gudru cilvēku un apbrīnas vērtu stāstu, ko uzklausīt. 
“Ideja radās pavisam nejauši, īstajā laikā un īstajā vietā, sastopoties vēlmei ar jau sen lolotu sapni par Latvijas glabāto vērstību skatīsānu aci pret aci. Ar mērķtiecību un uzsvaru uz to, kas šobrīd ir aktuāls, tika noteiktas galvenās vērtības, kurām sekot visa brauciena laikā - skatīties tālāk, redzēt plašāk un darīt vairāk,” atklāj On The Border komanda. 
 
No šodienas var pieteikties Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) organizētajai Gulbenes tehniskās apskates naktij.

Pierakstīties var, izmantojot CSDD e-pakalpojumus vai autovadītājam ierodoties CSDD nodaļās. Tāpat tehniskās apskates naktis šogad notiks Talsos un Daugavpilī, kā arī Rīgā. Tehniskās apskates naktīs Gulbenes, Talsu un Daugavpils CSDD nodaļās bezmaksas auto diagnostiku varēs veikt tikai pēc iepriekšēja pieraksta.

Pēc CSDD paustā, projektā "Tehnisks apskates nakts" būtiski, ka automašīnu īpašniekiem nav vienaldzīgs spēkrata tehniskais stāvoklis. Iepriekšējos gados auto diagnostika veikta gandrīz pieciem tūkstošiem automašīnu visos Latvijas reģionos. Šo auto kopējās raksturīgās iezīmes - vidējais vecums ap 10 līdz 15 gadiem, 80% no tiem tika atklāti lielāki vai mazāki defekti, turklāt lielākā daļa no šiem auto ikdienā piedalās ceļu satiksmē. Galvenās auto diagnostikā atklātās problēmas saistītas ar ritošo daļu, bremžu sistēmu un auto gaismām, kas primāri braucējiem garantē drošību ceļu satiksmē.

Tāpat CSDD norādīja, ka Latvijas autoparka vidējais vecums ir aptuveni 13 gadi, tas ir gandrīz divas reizes vecāks nekā vidēji Eiropā, kur vecums ir seši līdz astoņi gadi.

Latvijā katra otrā automašīna tehniskajā apskatē ir ar bojājumiem, kas norāda, ka ikdienā par auto ir jārūpējas rūpīgāk un regulārāk. Turklāt katru dienu tehniskajā apskatē tiek atklāti satiksmes drošībai pilnībā nepieņemami bojājumi, piemēram, katru dienu katrā otrajā tehniskās apskates stacijā kādam automobilim nedarbojas bremžu sistēma.
Augustā tiks izsludinātas pierakstīšanās Talsu un Daugavpils tehniskās apskates naktīm, bet Rīgā tehnisko apskati varēs veikt ierastajā kārtībā.
Nu jau veikalos var novērot iepirkšanos, saistībā ar jauno mācību gadu – jo daudzas ģimenes dara prātīgi –  iepērkas tagad, negaidot vasaras brīvlaika pēdējās dienas, kad burzma veikalos ir krietni lielāka.
Viens no lielākajiem pirkumiem ir skolas soma. Diemžēl vecumā ap 11-12 gadiem  meitenes nereti grib būt lielas dāmas un vēlas nēsāt plecu somas vai pie rokas nesamas somas, bet ne mugursomas.

Mediķi gan atgādina, ka šajā laikā turpinās skeleta augšana un attīstība, tāpēc vislabāk ir nesāt mugursomu. Taču arī mugursomas skolēniem mēdz būt piekrautas un ilgstoši nēsājot smagas somas, vēl vairāk – uz viena pleca – rodas nepareiza stāja.
Aplūkojot skolēnu fizisko veselību atklāts, ka  tikai trim procentiem audzēkņu ir nevainojama stāja. 

Lai nopirktu labu somu, speciālisti iesaka lūkot pēc tādas, kas tukša sver ne vairāk par vienu kilogramu.
Piekrautai somai ir šādi normatīvi, ieteicams, lai:
izglītojamajiem, kuri ir jaunāki par 9 gadiem, — nenesu vairāk par 2,5-3,5 kg;
9-11 gadus veciem izglītojamajiem — 3,5-4 kg;
12-13 gadus veciem izglītojamajiem — 4-4,5 kg;
14-15 gadus veciem izglītojamajiem — 4,5-5 kg;
16 gadus veciem un vecākiem izglītojamajiem — 5 kg un vairāk.

Ņemot vērā, ka skolēna svars var neatbilst bērna vecumam, noderēs vēl kāds princips: piepildītas mugursomas svaram nevajadzētu pārsniegt 10% no bērna svara.

Mugursoma ir jānesā uz abiem pleciem, turklāt tai jāatrodas apmēram 5 cm zem plecu līmeņa un ne vairāk kā 10 cm zem vidukļa līmeņa. Jāievēro, ka mugurai jābūt taisnai, nekādā gadījumā nedrīkst saliekties uz priekšu.

Ja skolas soma izrādās par smagu, pirmais ieteikums ir pārliecināties, vai tajā nav lēvenis lieku priekšmetu. Pētījumi liecina, ka bieži vien līdz pat trešdaļai skolēna somas svara veido ar mācībām nesaistīti priekšmeti – dažādas rotaļlietas, spēļu konsoles, uzkodas, gāzēti dzērieni un citas lietas. Ir arī bērni, kuri somā pastāvīgi nēsā līdzi teju visu mācību priekšmetu grāmatas ar pārliecību: man viss vienmēr ir līdzi.

Pārbaudes ar svariem liecina, ka somas smagums vienas klases skolēniem vienā un tajā pašā dienā var atšķirties par kilogramu un vairāk. Tātad tas, vai skolēns regulāri pārstiepjas, lielā mērā ir atkarīgs no viņa paša un vecāku attieksmes.
Latvijas Banka 19. jūlijā, laidīs apgrozībā 2 eiro piemiņas monētu ar govs attēlu. Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā un citās eiro zonas dalībvalstīs. Monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.
 

Latvijas brūnā govs izsenis bijusi svarīga ne tikai mūsu tautsaimniecībai, bet arī kā lauku ikdienas ritējuma neatņemama sastāvdaļa. Latvijas brūnā ir slaucamo govju pamatšķirne mūsu valstī, šīs šķirnes dzīvnieki ir ražīgi, izturīgi, samērā pieticīgi un ilgmūžīgi, piemērojušies vietējiem klimatiskajiem apstākļiem. Latvijas brūno priecājamies ieraudzīt, kad, nesteidzīgāk braucot, vērojam lauku ainavu. Dzejnieks Imants Ziedonis, kam bijusi nozīmīga loma atjaunotā lata naudas zīmju dizaina filozofiskās tēlainības veidošanā, poētiski parādījis brūnās govs un cilvēka dzīves cikla saikni: "Un, kamēr mazs brūns teliņš./ Caur brūnu govi rit, / Jūs arī varat paspēt / Kaut ko vēl padarīt."
 
 
Latvijas Banka turpina īpaša dizaina apgrozības monētu kalšanas tradīciju Latvijā. Ikvienai eiro zonas valstij ir tiesības katru gadu emitēt divas šādas īpaša dizaina 2 eiro apgrozības monētas jeb piemiņas monētas, kā arī vēl vienu piemiņas monētu kalt vairāku eiro zonas valstu kopīgas programmas ietvaros, ja tāda tiek organizēta. Šogad vēl plānots laist apgrozībā 2 eiro piemiņas monētu "Vidzeme", kas ievadīs valsts simtgadei veltīto piemiņas monētu sēriju.
 

 


Barselonas tiesa futbola superzvaigznei Lionelam Mesi un viņa tēvam Horhem Mesi par krāpšanos ar nodokļiem piespriedusi 21 mēnesi cietumā, vēsta Spānijas mediji.

Atbilstoši Spānijas likumdošanai, jebkurš cietumsods, kas mazāks par 24 mēnešiem, var tikt piespriests nosacīti, ja notiesātajam līdz tam nav bijusi krāpnieciska pagātne. Līdz ar to maz ticams, ka "Barcelona" spēlētājam nāksies izciest reālu cietumsodu.
 
Jau vēstīts, ka Lionels Mesi un Horhe Mesi tika apsūdzēti nodokļu krāpniecībā, un tika uzskatīts, ka viņi laika posmā no 2007. gada līdz 2009. gadam Spānijai izkrāpuši 4,16 miljonus eiro.Lai festivālos gūstamo pozitīvo pieredzi nesabojātu nelāgi starpgadījumi, Valsts policija aicina gan apmeklētājus, gan festivālu norises vietas iedzīvotājus rūpēties par savu personisko drošību.

Policija aicina ikvienu autovadītāju, kas dodas uz pasākuma norises vietas, savlaicīgi plānot gaidāmo maršrutu, rēķinoties ar iespējamajiem satiksmes ierobežojumiem un sastrēgumiem. Tāpat policija mudina autovadītājus cienīt sevi un citus satiksmes dalībniekus, nepārkāpjot atļauto braukšanas ātrumu, kā arī ievērojot citus ceļu satiksmes noteikumus.

Īpaši jārūpējas par savu bērnu drošību, neatstājot viņus bez uzraudzības. Tāpat iepriekš japārrunā, kā rīkoties, ja bērns no vecākiem tomēr nošķiras. Ja bērns ir pazudis, nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie policijas darbiniekiem vai pasākuma organizatoriem.

Tā kā festivālu apmeklētāju skaits ir ļoti liels, tad pūlī viegli nozust arī kabatzagļiem, svarīgi parūpēties par to, lai mantas atrodas drošā vietā, piemēram, oficiālā mantu glabātuvē, ja tāda pieejama.  

Lai izvairītos no vērtīgu lietu nozaudēšanas, jau pirms došanās uz festivālu var pāskatīt līdzi paņemto, rūpīgi izvērtējot, vai tiešām viss ir nepieciešams. Jo mazāk mantu, jo vieglāk parūpēties par to drošību.

Gadījumā, ja pasākuma apmeklētājs saskāries ar kādu no iepriekš aprakstītajiem gadījumiem vai nepieciešama tūlītēja policijas palīdzība, nekavējoties jāzvana uz tālruņa numuru 110.


Paziņoti 20 rakstniekiun ilustratori, kas izvirzīti Starptautiskajai Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvai bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Savukārt Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir somu dzejniece Heli Lāksonena,bet balvu par viņas grāmatas “Piec ait kalns" atdzejojumu latviešu valodā saņems Guntars Godiņš.
 
Šogad dzejnieka Jāņa Baltvilka vārdā nosauktā balva, ko dibinājusi Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, tiks pasniegta 12. reizi. 
 
Balvas uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi – bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu grāmatu latviešu valodā.
 
Žūrija vērtējusi latviešu valodā izdotās bērnugrāmatas, kas iznākušas no 2015. gada maija līdz šā gada maijam, un nosaukusi 20 nominantus.
 
Pērn balvu "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā saņēma ilustrators Mārtiņš Zutis par bilžu grāmatu "Nenotikušais atklājums". Baltvilka balvu pargrāmatu sēriju "Mākslas detektīvi" saņēma rakstniece Luīze Pastore kopā ar mākslinieci Elīnu Brasliņu, bet starptautisko balvu - Maima Grīnberga par Ainas Pervikas grāmatas "Prezidents" tulkojumu.


NASA zonde "Juno" 5. jūlija rītā, 6:18 pēc Latvijas laika, pēc piecu gadu ceļojuma veiksmīgi iegājusi Jupitera orbītā, lai sniegtu ziņas par gāzu giganta un citu Saules sistēmas planētu izcelšanos.

Misija izmaksājusi 1,1 miljardu ASV dolāru un tās ietvaros zonde nolidojusi 2,7 miljardus kilometru.

"Juno"nākamos 20 mēnešus 37 reizes apriņķos Jupiteru, atrodoties aptuveni 5000 kilometru augstumā virs planētas virsmas un būs vistuvākais planētai pielidojušas kosmosa aparāts.

Galvenais"Juno" uzdevums ir noskaidrot, cik daudz uz Jupitera ir ūdens un vai planētas centrs ir ciets vai arī tā viscaur sastāv no gāzveida vielām.Jūlijs un augusts Latvijā ir negaisu laiks, kad zibens spērieni nodara vislielākos postījumus. Kā liecina statistika, šī gada jūnija beigās un jūlija sākumā, salīdzinot ar aizvadītā gada attiecīgo laikaposmu, zibens nodarīto postījumu skaits palielinājies par aptuveni 30%.
Visbiežāk no zibens spērieniem cieš dažādas elektroierīces - televizori un to dekoderi, datori, elektriskās plītis un ēku signalizācijas sistēmas, taču vislielākos un finansiāli sāpīgākos postījumus zibens nodara ēkām, sagraujot to jumtus un izraisot ugunsgrēkus.
 
Lai sevi un savu īpašumu pasargātu no zibens postījumiem, jāņem vērā sekojošais:

1.Zibens spēriens parasti skar visus enerģiju nesošos tīklus, tāpēc, sākoties negaisam, no strāvas jāatvieno visas sadzīves ierīces – un jāatceras no strāvas atvienot visas antenas – arī bezvadu.
 
2.Sākoties negaisam, jāaizver mājām logi un dūmvadu aizvērtņi, kā arī īpaši jāpieskata gan bērni, gan mājdzīvnieki, lai tie neuzturētos ūdens krānu vai radiatoru tuvumā.
 
3. Ja negaiss pārsteidzis, atrodoties ārpus mājas, nevajadzētu stāvēt zem augsta koka.
 
4.Zibeņošanas laikā nav ieteicams nodarboties ar sportiskām aktivitātēm un uzturēties ūdens tilpņu tuvumā.
 
6. Automašīna tiek uzskatīta par vienu no drošākajām vietām, kur paslēpties. Riskantāka pārvietošanās negaisa laikā ir ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri – tos negaisa laikā nevajadzētu izmantot.


Darbu sācis e-veselības portāls; šobrīd tiek veikta portāla satura papildināšana un to plānots regulāri veikt arī turpmāk.

Tā e-veselības portāla daļa, kas ir pieejama bez autorizēšanās, satur informatīvus rakstus par slimību profilaksi un ārstēšanu, veselības jomas aktuālās ziņas, kā arī citu informāciju. Savukārt veselības nozares profesionāļi varēs autorizēties e-veselības portālā un iepazīt sistēmas sniegtās iespējas pēc līguma noslēgšanas ar Nacionālo veselības Dienestu par sistēmas lietošanu. 

Iedzīvotāju veselības dati (arī izrakstītās e-receptes un e-darbnespējas lapas) būs apskatāmi, tiklīdz veselības nozares profesionāļi noslēgs līgumu, sāks e-veselības sistēmas lietošanu un sāks ievadīt tajā pacientu datus.

Veselības nozares profesionāļiem līgumus par e-veselības lietošanu ir jānoslēdz līdz šī gada 1.novembrim, savukārt sistēmas obligāta lietošana ir jāsāk no 1.decembra.

Lietotāji e-veselības sistēmā varēs autorizēties, izmantojot internetbanku autorizācijas līdzekļus, e-parakstu vai ID karti.

Ņemot vērā, ka e-veselības portāls "www.eveseliba.gov.lv" tiks regulāri papildināts,  tā darbībā var tikt novēroti pārtraukumi.


Līdz ar ogu un sēņu sezonu, Valsts ieņēmumu dienesta redzeslokā iepriekšējos gadus nonāca arī  dabas velšu vācēji, tirgotāji un uzpircēji. 
 
Šogad dienests atzīst, ka īpašas pārbaudes nerīkos, jo iepriekšējo gadu pieredze apliecinājusi, ka nodokļu nenomaksas risks šajā jomā ir mazs.
 
Meža velšu sezona ir tikko sākusies. Ļoti daudzi cilvēki piepelnās ar to,ka visu vasaru lasa ogas, sēnes un vīngliemežus.
 
Ja fiziskas personas peļņa no savvaļas velšu pārdošanas nepārsniedz 3000 eiro gadā, iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, kā arī nav nepieciešams kases aparāts. Paši sēņotāji un ogotāji šādu summu parasti nepārsniedz, liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati.
 
Ogu uzpircējiem, kas dabas veltes realizē lielā apjomā, gan ir jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējiem, kā arī jāizsniedz piegādātājiem kvītis par pieņemto preču apjomu un par to samaksāto naudu. Tomēr VID izpratnē, dabas velšu uzpircējiem ir zems nodokļu ne-nomaksas risks, tāpēc īpaši tos nepārbauda.
 Karstās un saulainās dienās mediķiem nereti nākas palīdzēt cilvēkiem, kuri pārkarsuši vai sasirguši pēc saules dūriena.

Visvairāk bīstams karstais laiks ir cilvēkiem ar sirds un asinsvadu saslimšanām, zīdaiņiem un maziem bērniem, kā arī vecāka gada gājuma cilvēkiem.

Saules dūriens no svelmainas saules bez cepures un karstuma dūriens telpās var piezagties nemanot. Tādēļ ārsti aicina izvairīties no ilgstošas uzturēšanās tiešos saules staros, karstā laikā nelietot alkoholiskus dzērienus un, ja iespējams, izvairīties no smagām
fiziskām aktivitātēm.

Simptomi ir galvas reiboņi,galvassāpes, slikta dūša – viss atkarīgs no saules dūriena pakāpes. Ir trīs pakāpes: viegla, vidēja un smaga. Pie smagas pakāpes cilvēks ir uzbudināts, neadekvāts vai tieši otrādi – ļengans un nosvīdis. Saules dūrienu parasti pavada sejas apsārtums, nogurums, augsta ķermeņa temperatūra pat ap 40 grādiem.

Protams, D vitamīns cilvēka organismā ir nepieciešams, tādēļ bērniem, bet ne zīdaiņiem, uzturēšanās saulē pat ir vajadzīga. Tomēr nevajag pārmērīgi sauļoties. Jo mazāks bērns, jo vecākiem jābūt uzmanīgākiem ar karstumu. Dienās, kad termometra stabiņš ir virs
25 grādiem, mediķi aicina pastiprinātā daudzumā dzert ūdeni.


Šodien, 29. jūnijā, ir Pēterdiena, kas ir Vasaras saulgriežu laika noslēgums. Saskaņā ar seno laika skaitīšanas sistēmu un pēc latviešu tautas tradīcijām sākas siena laiks, pēdējo reizi vēl ieskanas Līgo dziesmas un zinātāji pareģo laiku.

Kā vēsta ticējumi, ja dzeguze beidz kūkot ap Pēteriem, tad būs silts rudens, ja Pēterdienā līst, tad līs līdz Annas dienai, 26.jūlijam. Ja Pēterdiena lietaina, tad viss siena laiks būs lietains.

Pēterdienu sauc arī par Lapu vai Pērkona dienu. Pētera dienā nav brīv strādāt. Tāpat kā Jāņi, arī Pēteri ir jaunu ļaužu lūkošanās un derību laiks.

Pēterdienai ir zināma līdzība arJāņu dienu, jo šajā dienā līgotāji iet no viena Pētera pie otra. Parasti izlīdzas ar tradicionālajām līgo dziesmām, kurās vārda «Jānis» vietā liek «Pēteris».
Svētdien Cēsīs ar elites vīrugrupas braucienu noslēdzās 2016. gada Latvijas čempionāts šosejas riteņbraukšanā.
Spožu uzvaru, demonstrējot pārliecinošu un aktīvu sniegumu visas distances garumā, izcīnīja 29 gadus vecais smiltenietis Gatis Smukulis. “Astana” komandas sportistam šis bija pirmais elites grupas brauciena čempiona tituls.

*

Tiek organizēts konkurss no Latvijā ražotiem produktiem “BIEZPIENA UN MAIZES GARDUMI UZ SVĒTKU GALDA”.
Piedalīties konkursā aicināts ikviens, kas vēlas parādīt savu prasmi biezpiena un maizes gatavošanā. Smiltenē konkurss norisināsies 16. jūlijā, Smiltenes pilsētas svētku ietvaros.  
Konkursa dalībnieku uzdevums ir pagatavot un ierasties konkursa vietā ar saldu vai sāļu gardumu, kura gatavošanā obligāti jāizmanto biezpiens un maize. Pieteikties konkursam var, sūtot pieteikumu uz e-pastu: sieraklubs@inbox.lv.

*

7. jūlijā plkst.19.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā norisināsies pašmāju komiķa un rakstnieka Maksima Trivaškeviča stand-up komēdijas šovs „Stand- up izrāde latviešu valodā”, kuras humoristiskā veidā vēstīs par valstu un valodu kopīgajiem un atšķirīgajiem aspektiem, kā arī par pašlaik un vienmēr aktuālo.
Ārlietu ministrija aicina Latvijas iedzīvotājus par jaunāko informāciju saistībā ar sprādzieniem Stambulā interesēties, zvanot uz ārkārtas tālruni +371 26 33 77 11.

Savukārt Latvijas valstspiederīgie kuriem nepieciešama konsulārā palīdzība var sazināties arī ar Latvijas vēstniecību Turcijā zvanot uz +905334827259.

Kā zināms, vakardien vakarā Turcijas galvaspilsētā Stambulā, Ataturka lidostā, nogranduši divi sprādzieni, kuros gājuši bojā vismaz 36 cilvēki, bet vairāk nekā 140 ievainoti.

Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sociālajā"Twitter" vēsta, ka Ārlietu ministrija rūpīgi seko līdzi notikumu attīstībai pēc sprādzieniem lidostā. Ministrs arī izsaka līdzjūtību bojā gājušo tuviniekiem.

Pagaidām ĀM rīcībā nav informācijas par cietušiem Latvijas valstspiederīgajiem. Ir zināms, ka īsi pirms sprādziena Ataturka lidostā piezemējusies arī lidmašīna no Rīgas. 


No šīs nedēļas populāro apsveikuma dziesmu "Happy Birthday to You" drīkst brīvi izmantot bez maksas.
 
"Dziediet to skaļi,dziediet to lepni un par brīvu," paziņoja advokātu birojs "Donahue Fitzgerald", kas Losandželosas tiesā izskatītajā lietā pārstāvēja apsūdzības pusi.
 
Lieta aizsākās 2013.gadā, kad ierakstu kompānija no mazbudžeta filmas par "Happy Birthday to You" vēsturi veidotājiem pieprasīja 1500 dolārus par apsveikuma dziesmas atskaņošanu kinolentē. Filmas veidotāji ierosināja pret kompāniju lietu to cilvēku vārdā, kas maksājuši ierakstu kompānijai par dziesmas izmantošanu.
 
Septembrī Losandželosas tiesas tiesnesis lēma, ka ierakstu kompānijai "Warner/Chappell Music" nepienākas autortiesības uz dziesmu. Tiesāšanās noslēdzās ar to, ka ierakstu kompānija piekrita atmaksāt 14 miljonus ASV dolāru (12,7 miljonus eiro) un vairs neiekasēt autoratlīdzību par dziesmas izpildīšanu.

"Donahue Fitzgerald" lietas atrisinājumu nodēvēja par "milzu uzvaru", no kuras iegūšot sabiedrība un mākslinieki, kuri dziesmu vēlas izmantot savos darbos. 

Par dziesmas rašanās laiku tiek uzskatīts 1893.gads, kad vācu emigrantes Mildreda Hilla un Petija Hilla sacerēja īsu dzīvespriecīgu dziesmiņu "Good Morning to All" bērnudārza audzēkņiem. Dziesmas teksts bieži mainīts, pielāgojot to dažādiem svētkiem, tostarp dzimšanas dienas svinībām.
Jāņu laikā un pēc svētkiem cilvēki stāv garās rindās Infektoloģijas centrā. Iemesls – daudzus sakodušas ērces.
 
Latvijas Infektoloģijas centrā četras svētku brīvdienas pagāja visai karsti. Kopumā tika saņemta un uz īpašu pārbaudi nosūtīta 321 ērce, savukārt dienas laikā centra personāls noņēma ap 80 ērcēm.

Šogad no vairāk nekā 1500 pārbaudītām ērcēm ar ērču encefalītu bija inficētas 59. Tas nozīmē, ka inficēto bija nedaudz zemāk par 4%, kas ir normāls apmērs.  
 
Latvijā ērces var pārbaudīt tikai uz encefalītu, savukārt Laboratoriski konstatēt, vai ērce pārnes tādu bīstamu slimību kā Laima borelioze, nav iespējams. Valstī nav arī vakcīnas pret šo slimību, taču tieši Laima borelioze ir visizplatītākā kaite, ko Latvijā pārnes ērces.
 
Ārsti atgādina, ka, ja ērce ir piesūkusies un trīs nedēļu laikā parādās gripai līdzīgi simptomi, tostarp augsta temperatūra, galvas un muskuļu sāpes, ir jāvēršas pie ģimenes ārsta vai infektologa.

Svots: skaties.lv


Karstais laiks nedēļas nogalē ir atstājis savas sekas, un daudzi jauno darba nedēļu sāk ar sārtiem, saulē apdegušiem un sāpīgiem pleciem, vaigiem un ne tikai. Lai mazinātu apdeguma radītās sekas un ātrāk ar tām cīnītos, ir ieteicams ievērot dažādus ieteikumus.

Āda vispirms ir jāatvēsina, un tam noderēs auksta ūdens komprese vai atvēsinoša duša. Tomēr jāatceras, ka apdegušu ādu nedrīkst mazgāt ar ziepēm, lai to nekairinātu. Kompreses gan nedrīkst likt uz ādas pūslīšiem, kas radušies apdeguma gadījumā.

Pēc atvēsināšanas āda noteikti ir jāpabaro – var izmantot želeju ar alveju, ieteicama ir olīvu vai persiku eļļa, kā arī krēmi, kas satur A un E vitamīnus.

Saules apdegumu dziedēšanai palīdz kakao sviests, smiltsērkšķu eļļa, E vitamīns, Tautā atzīta un novērtēta ir ziede Evija.

Noteikti ir jādzer arī daudz šķidruma – vēlams vismaz divus litrus diennaktī.

Ja apdeguma vietā veidojas čūlas, tūskas vai jūtamas stipras sāpes, nekavējoties jāgriežas pēc palīdzības pie ārstiem, piemēram, Valsts Apdegumu centrā.Šodien,  27. jūnijā, pēc latviešu tautas ticējuma ir Septiņu gulētāju diena. Ja šajā dienā spīdēs saule, tad tā spīdēšot vēl septiņas dienas pēc kārtas, taču, ja līs lietus, tad līšot vēl septiņas dienas. Turklāt, ja pēc septiņām dienām lietus nerimsies, tad līs vēl septiņas nedēļas, stāsta tautas ticējumi.

Senāk latviešiem šādas dienas nav bijis, tā parādījusies salīdzinoši nesen.

Septiņi gulētāji izmantoti arī maģiskām izdarībām. Ja kādam nenāk miegs, tad vajag septiņu gulētāju vārdus uzrakstīt uz papīrīša un slepeni pabāzt bezmiedzim zem spilvena. Senie latvieši tādam, kas sasirga septiņu gulētāju dienā, sita septiņas reizes pa sāpošo vietu
un teica: "Slimība, paliec guļot kā septiņi gulētāji!"

Ja gulētāju dienā guļ ilgi no rīta, tad visu gadu no rītiem jākaujas ar miegu.

Tautas ticējumos zīmīgs datums tālāko laikapstākļu noteikšanā ir arī 29.jūnijs - Pētera diena. Ja Pēterdienā līst, tad līs līdz Annas dienai, kas ir 26.jūlijā. Tautas ticējumi arī paredz - ja Pēterdienā līst, tad līs visu siena laiku. Taču, ja dzeguze beidz kūkot līdz Pēteriem, tad būs silts rudens. 

Avots: delfi.lv


Katru gadu Līgo svētku laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi sniedz palīdzību smagi cietušajiem, tostarp pieaugušajiem un bērniem. Negadījumi notikuši gan peldoties, gan lecot ūdenī, kā arī neievērojot drošību aktivitātēs pie ugunskuriem, griliem.
 
Lai nepieļautu negadījumus, mediķi aicina Līgo svētku brīvdienās nebūtpārgalvīgiem.

Dodoties svinēt svētkus pie dabas vai lauku mājās/vasarnīcās – jānoskaidrosava atrašanās vieta.  Tādējādi vajadzības gadījumā, izsaucot operatīvos dienestus, varēs precīzi izstāstīt, kur cilvēks atrodas. Noderēs arī GPS funkcija mobilajā tālrunī.

Jāievēro degmaisījumu lietošanas norādījumi – piemēram, aizdedzinot ugunskuru,tajā nevar liet benzīnu vai citus degmaisījumus, kas var strauji uzliesmot un radīt plašus un smagus apdegumus.

Ugunskura tuvumā jāpiesargās. Ja aizdedzies apģērbs, liesma jānodzēš un apdegušo vietu nekavējoties dzesē ar vēsu ūdeni.

Un, protams, ūdenstilpnes – peldvietā nevar lekt no augstuma ne uz galvas, ne uz kājām. Noteikti nedrīkst iet peldēties naktī, īpaši nezināmās peldvietās, kā arī vienam pašam, kur nu vēl alkohola reibumā.

Ja notikusi nelaime un gūta smaga trauma neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt zvanot uz ārkārtas tālruni 113. Saistībā ar svētku pasākumu "Līgosim krastmalā!" šodien Rīgā tiks ieviesti satiksmes ierobežojumi, tostarp būs slēgta 11.novembra krastmala.
No 21.jūnija plkst.21 līdz plkst.23 tiks slēgta transportlīdzekļu kustība 11.novembra krastmalas posmā no Akmens tilta līdz Muitas ielai, Poļu gātē posmā līdz Pils ielai, kā arī Bīskapa gātē līdz Herdera laukumam.Savukārt transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšanas ierobežojumi posmos no Akmens tilta līdz Muitas ielai un krastmalai pieguļošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē starp Poļu gāti un Jaunielu tiks ieviesti no 21.jūnija plkst.20 līdz 24.jūnija plkst.23.No 21.jūnija plkst.21 līdz 24.jūnija plkst.23 tiks organizēta divvirzienu satiksme Pils ielā, posmā no Poļu gātes līdz Doma laukumam, un Doma laukumā, posmā no Pils ielas līdz Jēkaba ielai, bet līdz 24.jūnija plkst.22 pie Poļu gātes tiks atslēgts luksofors.Vienlaikus no 23.jūnija plkst.17 līdz 24.jūnija plkst.6 būs slēgta kuģošanas līdzekļu satiksme Daugavas akvatorijas labajā pusē, posmā starp Akmens tiltu un Vanšu tiltu.Rīgas Dome brīdina arī par iespējamo trokšņa līmeni, kura līmenis var pārsniegt pieļaujamo svētku pasākuma iekārtošanas un demontāžas darbu laikā.Sabiedriskais transports Rīgā 23.jūnijā un 24.jūnijā būs pieejams bez maksas. "Rīgas satiksme" Līgo naktī organizēs papildu autobusu, tramvaju un trolejbusu reisus
Līgo un Jāņi šogad Latvijā gaidāmi ar karstu un pārsvarā sausu laiku, liecina prognozes.

Šīs nedēļas sākumā siltums vēl būs mērens un klimatiskajai normai atbilstošs, bet līdz ar svētkiem gaisa temperatūra paaugstināsies un šīs nedēļas četras brīvdienas būs ar svelmi.

Līdz trešdienai vietām uzlīs, būs silts, bet Līgo dienā kļūs karstāks.

Pašreizējās prognozes rāda, ka Līgo dienā būs saulains laiks, vietām Vidzemē un Latgalē var izveidoties nelieli negaisa mākoņi, kas uz brīdi atnes lietu. Gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +23..+28 grādiem, vietām piekrastē ap +20 grādiem. Līgo vakars, visticamāk, visā Latvijā paies bez nokrišņiem, būs ar lēnu vēju un silts.

Jāņu naktī nelīs, pūtīs lēns dienvidaustrumu vējš, vietām, īpaši ūdeņu tuvumā, veidosies neliela migla. Gaisa temperatūra rīta agrumā būs pazeminājusies līdz +11..+16 grādiem.

Jāņu diena būs karsta - temperatūra paaugstināsies līdz +25..+30 grādiem, mazliet vēsāks var būt Rīgas līča piekrastē Kurzemē - Kolkā, Rojā, Engurē, Mērsragā. Lietus maz iespējams.

Līdz šim karstākā Jāņu diena Latvijā bija 1935.gadā, kad gaisa temperatūra paaugstinājās līdz +30,6 grādiem. Šogad rekordam būsim tuvu, iespējams, tas tiks pārspēts.

Arī atlikušajās brīvdienās saglabāsies karsts laiks, temperatūra nedēļas nogalē vietām pat pārsniegs +30 grādu atzīmi, taču arvien biežāk veidosies pērkona lietusgāzes. Tās gan būs lokālas un skars nelielu daļu valsts.
Naktī uz otrdienu, 21mo jūniju, plkst. 1:34 sāksies astronomiskā vasara. Un šī būs gada īsākā nakts.

Gada īsākās nakts ilgums Latvijā būs no piecām stundām un 48 minūtēm valsts tālākajā ziemeļu punktā (Rūjienas novadā pie Igaunijas robežas) līdz sešām stundām un 28 minūtēm valsts tālākajā dienvidu punktā (Daugavpils novadā pie Lietuvas un Baltkrievijas robežas).

Sākot ar vasaras saulgriežiem, saules augstums ar katru dienu pamazām samazināsies, dienas paliks īsākas, un naktis - garākas. 

Šis gads ir viena no retajām reizēm, kad vasaras saulgrieži, 21.jūnijs, sakrīt ar Pilnmēness kulminācijas svētkiem, tādēļ svētki piepildīti  tieši ar to Jāņu maģiju, kas aprakstīta tautas paražās.

Taču sinoptiķi sola ļoti labus laika apstākļus oficiālajās brīvdienās, Jāņos līdz pat +30. Un tas nozīmē, ka šie būs pēdējo gadu siltākie Jāņi.

 Savukārt pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Latvijā visvairāk Jāņu ir vecuma grupā no 36 līdz 60 gadiem. Savukārt, visvairāk Līgu ir vecumā no 19-35 gadiem. Abu vārdu īpašniekus visvairāk var sastapt Rīgā un Rīgas rajonā. 
Facebook Draugiem Twitter Instagram