Sākot ar septembra beigām Valsts policija ir ieviesusi vienotus uzticības tālruņa numurus un e-pastu, vairs nedalot dažādus numurus pa dažādiem Latvijas reģioniem un noziegumu veidiem.

Iedzīvotājus, kuri vēlas anonīmi ziņot par iespējamiem noziegumiem un tos izdarījušām personām, aicinām zvanīt pa tālruni 67075444.

Savukārt Valsts policijas Iekšējā kontroles biroja uzticības tālrunis ir paredzēts informācijas sniegšanai par Valsts policijas nodarbināto iespējamo prettiesisko rīcību - 67075456.
Noklausoties automātiskā atbildētāja atbildi un sagaidot skaņas signālu, iedzīvotāji var atstāt savu ziņojumu.
Informāciju var sniegt arī pa e-pastu uzticiba@vp.gov.lv.

Valsts policijas darbinieki, kas atbild par tālruņa un e-pasta apkalpošanu, regulāri pārbaudīs atstātos ziņojumus un nepieciešamības gadījumā attiecīgi nodos informāciju tālāk izmeklētājiem informācijas tālākajai pārbaudei.

Atgādinām, ka Valsts policijā ir pieejams arī informatīvais tālrunis ceļu satiksmes jautājumos - 67208108. Zvanot pa šo tālruni, iedzīvotāji var noskaidrot interesējošos jautājumus par piemērotajiem administratīvajiem sodiem, kā arī informāciju, kas aktuāla autopārvadātājiem.

************************************

Valsts policijas palīdzības tālrunis – 110

Bezmaksas
Diennakts
Darbojas zvanot gan no mobilā, gan fiksētā tālruņa
Savieno ar jebkuru dežūrdaļu
Visas sarunas tiek ierakstītas
Palīdzības tālrunis paredzēts tiem gadījumiem, kad Jums ir nepieciešama tūlītēja policijas palīdzība – ja notiek nopietns sabiedriskās kārtības apdraudējums, noziegums vai ceļu satiksmes negadījums.
 
Ko un kā teikt, kad Jūs zvanāt uz 110

Izsakieties pēc iespējas ātrāk un skaidrāk – kas ir noticis? Kur ir noticis? Kas zvana?
Saglabājiet mieru un atbildiet uz policijas darbinieka papildjautājumiem!
Atcerieties visu pēc iespējas precīzāk par negadījumā iesaistītajām personām, satiksmes līdzekļiem vai apstākļiem.
Nepārtrauciet sarunu pirms policijas darbinieka!
Izskaidrojiet arī bērniem, kādos gadījumos ir jāzvana uz 110 un kas ir jāsaka!
 

  
Visā Latvijā no 7. līdz 15.oktobrim norisināsies Psiholoģijas dienas, kurās tiks rīkotas konsultācijas, diskusijas un kino vakari.
Šo dienu laikā ir paredzēti 30 dažādi pasākumi, no kuriem lielākā daļa būs bez maksas.
Pasākumi būs domāti ne vien nozares profesionāļiem, bet arī ikvienam interesentam.

Plašāka informācija par gaidāmajiem pasākumiem pieejama mājaslapā "www.psihologijasdienas.lv".
22.septembrī jau 12.reizi notika Latvijā Mīlētāko zīmolu topa apbalvošanas ceremonija.

Pasākumā tika paziņoti 2016.gada patērētāju iecienītākie, ietekmīgākie un drosmīgākie zīmoli vairākās nozarēs, tostarp arī pilsētu zīmoli.

Latvijas pilsētu zīmolu topā ierindojas Rīga, Ventspils, Jūrmala un Sigulda.

Mīlētāko zīmolu tops tiek veidots jau kopš 2004.gada un kalpo kā svarīgs atskaites punkts patērētāju attieksmes, dzīvesstila un ieradumu atainojumā.
15.oktobrī plkst.12.00 Latvijā un visā pasaulē vienlaikus otro gadu pēc kārtas norisināsies Vispasaules diktāts latviešu valodā.
Lai rakstītu diktātu klātienē vienā no sešām Latvijas pilsētām – Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī vai Rēzeknē –, interesenti ir aicināti pieteikties iepriekš šajā interneta lapā.
Savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs šajā pašā vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas vienlaicīgi norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.

Iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu jau no bērnības, veidot ciešākas saiknes ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. 

Gandrīz 300 vārdu garā diktāta teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis. Atšķirībā no pagājušā gada, šoreiz teksts ir uzrakstīts speciāli diktātam. 
Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas.

Diktātu klātienē lasīs sabiedrībā pazīstami cilvēki – kino un teātra aktieris Andris Bulis, aktieri Juris un Vija Āboliņi, Latgales Kultūrvēstures muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā, Latgolys entuziastu grupas “BIĻDIS” pārstāve Ineta Atpile-Jugane, Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektore Evija Voitkāne, “Park Hotel Latgola” direktore Ruta Priede un citi.

Pērnā gada diktātā pēc rakstnieka Jāņa Joņeva romāna “Jelgava 94” motīviem klātienē un tiešsaistē piedalījās 920 dalībnieku.

Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki, savukārt interneta vietnē www.raksti.org tika iesniegts 731 darbs.
No tiem 61 diktāts netika pieņemts pārbaudei diakritisko zīmju trūkuma dēļ un/vai tāpēc, ka bija uzrakstīts tikai daļēji.
No 670 pārbaudei pieņemtajiem darbiem vairākums dalībnieku tos rakstīja tiešsaistē Latvijā (562), citi bija no Lielbritānijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Igaunijas, Luksemburgas, Somijas, Beļģijas, Grieķijas, Īrijas, Norvēģijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas, ASV, Francijas, Gruzijas, Islandes, Itālijas, Kipras un Spānijas.

Seši dalībnieki uzrakstīja 2016.gada diktātu bez nevienas kļūdas, savukārt 12 dalībniekiem bija 50 un vairāk kļūdu.


Štutgartes alus festivāls popularitātē pārspējis slaveno "Oktoberfest" alus dzeršanas pasākumu, kas ik gadu notiek Minhenē.
 
Štutgartes "Cannstatter Volksfest" festivālu pirmajās trijās dienās apmeklēja apmēram viens miljons cilvēku - divas reizes vairāk, nekā pirmajās trijās dienās pēc atklāšanas spēja pulcēt "Oktoberfest".
 
Tikmēr "Oktoberfest", kas tika atklāts 17.septembrī, piedzīvoja apmeklētāju skaita kritumu. Pirmajā nedēļas nogalē uz to ieradās pusmiljons alus baudītāju. Par apmeklētāju skaita krituma ticamākajiem iemesliem uzskata bažas par drošību, kā arī sliktos laika apstākļus.


Sestdien, 1. oktobrī, Smiltenes novada Tūrisma informācijas centrs aicina piedalīties velobraucienā ‘’Ieriteņo rudenī’’ un aizraujoši un aktīvi atzīmēt tūrisma sezonas noslēgumu Smiltenes novadā.
Katram pasākuma dalībniekiem būs iespējams izvēlēties saviem spēkiem piemērotāko velobrauciena distanci – 24 vai 40 km garumā. Pasākuma sākums 10.30 Smiltenē, līdzās Tiltleju ezeram. Dalībnieki aicināti ņemt līdzi kādu foto ierīci, ūdeni, našķi un pats galvenais labu garastāvokli.


12. novembrī Smiltenes pilsētas Kultūras centrā viesosies leģendārais rokmūziķis, liepājnieks Ivo Fomins, dāvājot neaizmirstamu koncertu “Nekas jau nebeidzas”. Programmā-dziesmas no jaunā studijas albuma ar tādu pašu nosaukumu, kā arī sen tautā iemīļoti mūziķa superhiti.
 

Latvijas Darba devēju konfederācija aicina Vidzemes uzņēmējus pieteikties Gada balvai 2016.
Balvas labākajiem darba devējiem un laureātiem vairākās citās nominācijās tiks pasniegtas noslēguma ceremonijā, kura 16. novembrī norisināsies Rīgā, Melngalvju namā.
2015. gadā Gada balvu kā labākais darba devējs Vidzemē saņēma AS "Smiltenes piens".
 


Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti Latvijas mežos sākuši mazo susuru izpēti.

Jau pavasarī mežos tika izvietoti 50 susuru būrīši, un pagājušajā nedēļā eksperti devušies apraudzīt būrīšus, jo drīz mazie dzīvnieciņi dosies ziemas guļā. Nākotnē ilgākā laikā iegūtie dati palīdzēs šīs īpaši aizsargājamās sugas aizsardzības plāna izstrādē.

Pagājušajā nedēļā eksperti apsekoja divus parauglaukumus - vienu Līvbērzes mežos, otru dabas parkā "Talsu Pauguraine". Vēl atlicis apmeklēt trešo vietu - dabas parku "Medumu ezeraine". Līvbērzes mežos izliktajos būros savas migas bija ierīkojuši mazie susuri, turklāt piecās no tām izdevies atrast arī pašus dzīvnieciņus.

Savukārt otrajā parauglaukumā dabas parkā "Talsu pauguraine" DAP inspektori atrada astoņu susuru migas, no kurām sešās bija arī paši iemītnieki.

Mazie susuri būrīšos nedzīvo visu gadu - oktobrī tie pārvācas uz savām ziemas mītnēm, kas galvenokārt ir migas uz zemes starp nobirušajām lapām. Būrīšos tie atgriežas atkal maijā. Lai arī susuri dabīgos apstākļos savus midzeņus ierīko koku dobumos, cilvēku izgatavotie mākslīgie mitekļi ir laba alternatīva, kur iemitināties. Arī susuru pētniekiem tie būtiski atvieglo izpēti, jo būrīšus ir vieglāk apsekot un pārbaudīt, kas tajos iemitinājies.

Šis ir pirmais mēģinājums Latvijā sīkāk izpētīt mazos susurus, kas ir aizsargājama suga un iekļauta Eiropas Padomes Sugu un biotopu direktīvas II pielikumā, Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, kā arī Latvijas Sarkanās grāmatas 3.kategorijā.


Angļu dziedātājs Robijs Viljamss paziņojis, ka novembrī laidīs klajā jaunu studijas ierakstu ar nosaukumu "Heavy Entertainment Show".
 
Par dziedātāja jauno albumu tika paziņots ar reklāmu, kurā bija redzams Viljamss atveidojam divus boksa cīkstoņus.
 
42 gadus vecais Viljamss atklājis, ka albums tapis jau trīs gadus. Albums tiks izdots 4. novembrī.


Šodien, 26. septembrī, 80 gadu jubileju svin izcilais latviešu kinorežisors un scenārists Jānis Streičs , vēsta Latvijas Nacionālais arhīvs.

Streičs režisējis 22 spēlfilmas, kā arī veidojis kinoscenārijus septiņām savām spēlfilmām, un arī pats atveidojis vairākas kinolomas.

Jānis Streičs par savu darbu atzinību guvis daudzos starptautiskos kinofestivālos, režisora spēlfilma „Cilvēka bērns” 1992. gadā ieguva galveno balvu Sanremo autorfilmu festivālā. 


Aktualizējot plastmasas maisiņu pārmērīga patēriņa radītās problēmas, vides piesārņojumu un drauduscilvēka veselībai, “Zaļā josta” laidusi klajā jaunu informatīvi izglītojošu īsfilmu “Plastmasas maisiņa ceļš”.
 
Filmā atklājas dokumentāli kadri no pasaules piesārņotākajām vietām un plastmasas iepakojuma radītā piesārņojuma dēļ cietušajiem dzīvniekiem un putniem. Sniegts ieskats maisiņu izgatavošanas un pārstrādes procesā.

Filmu “Plastmasas maisiņa ceļš” veidojis žurnālists Sandijs Semjonovs, būtiskākos vides aspektus uzsvēris biologs un vides raidījumu vadītājs Māris Olte.
 
Filma bezmaksas skatāma “Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv, kā arī uzņēmuma Youtube kanālā.
 
Gada laikā visas planētas iedzīvotāji patērē triljonu plastmasas maisiņu. Tas ir 1 000 000 000 maisiņu minūtē, taču pārstrādāta tiek tikai daļa no tiem – pārējais nonāk izgāztuvēs, apglabāts poligonos vai nokļūst dabā.
 
Aptuveni 80% no visiem Eiropas jūru atkritumiem ir plastmasas atkritumi. Lielākie plastmasas atkritumu krājumi veidojas pasaules okeānos, kur tie ar straumi tiek sanesti no visiem kontinentiem, veidojot atkritumu zupu 20 m dziļumā zem ūdens. Lielākā
plastmasas atkritumu sala izveidojusies Klusajā okeānā un aizņem tikpat lielu teritoriju kā trīs Pireneju pussalas.
Bobsleja un kamaniņu trasē „Sigulda” no septembra sākuma ir atsākusi darboties mākslīgā ledus starta estakāde, kas nodrošina iespēju sportistiem uzlabot starta uzrāvienu. 

Pašlaik mākslīgā ledus starta estakādē trenējas skeletonisti, bobslejisti un kamaniņu braucēji no Polijas, Beļģijas un  Gruzijas, kā arī Latvijas Nacionālo izlašu sportisti. Tāpat ledus estakādē Murjāņu Sporta ģimnāzijas un Latvijas Bērnu un jaunatnes kamaniņu sporta skolas audzēkņi apgūst un nostiprina starta pamatus.

Mākslīgā ledus starta estakāde Bobsleja un kamaniņu trasē „Sigulda” tika atklāta 2009.gada septembrī, lai nodrošinātu iespēju Latvijas kamaniņu braucējiem, bobslejistiem un skeletonistiem sagatavoties sacensībām.
Mākslīgā ledus starta estakādes būvniecību veica AS „Siguldas Būvmeistars”.

Pasaulē ir mazāk par 10 mākslīgā ledus estakādēm, tādēļ Siguldas piedāvātās treniņu iespējas ir saistošas arī daudziem ārvalstu sportistiem.
Šogad Latvijas filmu producenti izvērtēšanai izvirzīšanai "Oskara" balvai no Latvijas pieteikuši trīs spēlfilmas un vienu dokumentālo filmu.

Par izvirzīšanu "Oskara" balvas sacensībai konkurēs Renāra Vimbas spēlfilma "Es esmu šeit", Dāvja Sīmaņa spēlfilma "Pelnu sanatorija", Lailas Pakalniņas spēlfilma "Ausma" un Vitālija Manska dokumentālā filma "Saules staros".
Filma, kas no Latvijas tiks izvirzīta "Oskara" balvai nomināciju kategorijā "Labākā ārzemju filma", tiks paziņota piektdien.

89tā."Oskara" balvas pasniegšanas ceremonija, kurā godinās labākos 2016.gada kinodarbus, notiks 2017.gada 26.februārī Losandželosā, nominantus paziņos 2017.gada 24.janvārī.
Šogad rudens var sākties agri, bet būs garš, temperatūru ziņā mērens un pārsvarā mitrs, prognozē laika vērotājs Vilis Bukšs.

Ticējumu par dzeguzi, kas beidz kūkot Jāņu laikā, šogad var attiecināt arī uz laika vērojumu un tas liecina, ka rudens atnāks laicīgi, saka Bukšs.
Liepzieds šogad bija bagāts, bet mitrs un pirmās dzeltenās lapas purva bērzos parādījās jūlija vidū, kas norāda par vēsu un mitru rudeni oktobra otrajā pusē un Mārtiņa mēnesī jeb novembrī. Šajā laikā gan nakts sals, gan vairāk nokrišņu un bez lietus arī atkala un sniegs.

Šogad bagātīgi zied baltais un sarkanais āboliņš un pīlādži dāsni ar ogām. Tā, savukārt, ir zīme, ka rudens lielākoties būs nokrišņiem bagāts.
Šeit gan jāpiezīmē, ka meža sērmūkslis, vismaz austrumu pierobežā, ar ogām nav tik bagāts kā dārzos un apstādījumos. Pavasara Māras naktī (25. martā) dažviet bija sals, un tas norāda, ka oktobra otrajā pusē var būt gan sals, gan sniegs, bet laikā ap Andrejiem (30. novembri) var izveidoties arī ziemai raksturīgi laika apstākļi.

Skudriņas savus pūznīšus sabūvējušas augstus un turpina gatavoties mitram rudenim un sniegainai ziemai. Varžu un krupju šogad arī daudz un parasti tas ir uz mitru rudeni.

Ticējums saka, ja Bērtulī (24. augustā) bezdelīgas aizlidojušas, būs auksts rudens. Viļakas pusē pēdējoreiz bezdelīgas vēl Bukšs novērojis 15. septembrī, un tā ir zīme, ka rudens būs normas robežās. Lai gan svīres jau pazuda augusta pirmajās dienās un ap Bērtuli (24. augustu) arī čurkstītes vairs nemanīja. Savukārt stārķi aizlidoja laicīgi un savos novērojumos austrumu pierobežā pēdējo stārķi manīju 28. augustā, norāda Bukšs.

Labrencis (10. augusts) bija silts un arī naktis laikā ap Uguns dienu (10. augustu) bija siltas. Tāpat arī laiks Bērtulī (24. augustā) bija jauks un tas ir apstiprinājums kopumā mērenam un garam rudenim.

Atbilstoši Annai (26. jūlijam), 1. augustam un nozīmīgām dienā augusta vidū, tad septembra pirmās puses aizejošās vasaras siltumu mēneša otrajā pusē nomainīs īsti rudenīgi laika apstākļi. Oktobris kopumā varētu būt ar mainīgiem laika apstākļiem. Laikā līdz Vecajam Miķelim (12. oktobri) laika apstākļi būtiski neatšķirsies no laika apstākļiem septembra pēdējā nedēļā.

 Oktobra otrajā pusē dažviet Latvijas ziemeļos un ziemeļaustrumos dzestrie ziemeļu puses vēji atnesīs pirmo sniedziņu, bet rudens sals nokodīs pēdējos šīs vasaras ziedus. Mēneša otrajā pusē nokrišņu arī būs vairāk.

Novembra pirmā puse paies rudenīgi mainīgu laika apstākļu zīmē. Laikā ap Mārtiņiem un mēneša vidū gaidāmi nokrišņi gan lietus, gan sniega veidā. Novembra otrajā pusē, pirms Katrīnām (25. novembri), Austrumlatvijā sals saglabāsies arī dienas laikā, un šeit iestāsies neliela ziemiņa.

Ja ielūkojas ziemas pirmajā mēnesī decembrī, tad vairākas pazīmes norāda, ka ziemas sākums varētu būt ar nelielu salu un sniegains.
Skatoties tālāk zīmes dabā pagaidām norāda uz mēreni aukstu, bet ne bargu un nokrišņiem bagātu ziemu.
Avots: apollo.lv
Starptautiskās kampaņas "Gulbju lidojums" laikā Latviju motorizētā paraplānā šķērsos vides aktīviste no Lielbritānijas Saša Denča, informēja Dabas aizsardzības pārvaldē.

Vides aktīviste, kura pārstāv organizāciju "Wildfowl and Wetland Trust", ar paraplānu pacēlusies debesīs, lai kopā ar mazajiem gulbjiem no to ligzdošanas vietām Krievijas polārajos apgabalos veiktu vairāk nekā 7000 kilometrus garu lidojumu pāri 11 valstīm, tostarp Latvijai.

Ceļojuma laikā vides aktīviste plāno filmēt tā norisi, un divreiz nedēļā filmētais materiāls tiks pārraidīts video dienasgrāmatās, kas būs skatāmas kampaņas mājaslapā "www.flightoftheswans.org". Savukārt, tiekoties ar cilvēkiem, viņa stāstīs, kāpēc pēdējo 20 gadu laikā ir tik strauji samazinājies to gulbju skaits, kas sasniedz ziemošanas vietas Lielbritānijā un citās valstīs.

Starptautiskās kampaņas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību mazajam gulbim, jo šīs sugas īpatņu skaits Eiropā pēdējo gadu laikā ir samazinājies teju uz pusi un turpina samazināties vēl vairāk.

Latvijā kampaņas laikā iedzīvotāji aicināti piedalīties konkursā "Iepazīsti lielo ceļotāju - mazo gulbi!".
Tās laikā dalībniekiem sev tuvākajā radošajā tehnikā ir jāattēlo vai jāizgatavo mazais gulbis.
Gulbim jābūt attēlotam tādā veidā, kas palīdzētu iepazīt tā dzīvesveidu, - perējot ligzdā, atpūšoties, barojoties, pārlidojumā.
Konkursa darbus vērtēs žūrija, nosakot uzvarētājus četrās vecuma grupās. Konkursa labāko darbu autori balvās saņems binokli, ceļojumu speciālista vadībā kādā no Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, kā arī piemiņas veltes ar akcijas simboliku.

Eksperti lēš, ka 1995.gadā Eiropā bija apmēram 29 000 mazo gulbju, 2010.gadā to skaits samazinājās līdz 18 100, un arī patlaban tas turpina sarukt. Potenciālie iemesli sugas apjoma sarukšanai ir nelikumīgas medības, kā arī piemērotu atpūtas vietu trūkums migrācijas ceļā, kā arī polārlapsu uzbrukumi, klimata pārmaiņas un elektrolīniju izplatība.
Latvijas skeletona organizatori aicina jaunos talantus uz atlasi, kas notiks 1. oktobrī plkst. 10:00 Siguldā, Laurenču stadionā.

Brāļi Dukuri nebūs mūžīgi, tāpēc nepieciešams audzināt jaunos talantus, kuriem var rasties iespēja cīnīties par 2022. olimpiskajām spēlēm.
2020. gadā notiks pasaules jauniešu olimpiskās spēles. Līdz ar to tagad tiek aicināti jaunieši, kuri dzimuši laika posmā no 2002. gada 1. janvāra līdz 2005. gada 31. decembrim. 

Iepriekšēja pieteikšanās obligāta uz e-pastu: info@skeleton.lv, norādot vārdu, uzvārdu, dzimšanas datumu un kontakttālruni. Kandidātiem vēlama iepriekšēja pieredze vieglatlētikā. Paredzētās disciplīnas: 20m sprints gaitā un 20m sprints no vietas. Līdzi jāņem sprinta kurpes.
Saūda Arābijā sievietēm vienīgā iespēja legāli sēsties pie stūres ir, dodoties uz atrakciju parku. Tieši tādēļ piekrastes pilsētas Džedas Al Šalalas atrakciju parkā reizi nedēļā tiek rīkots īpašs daiļā dzimuma vakars, kura gaitā dāmas kaut nedaudz var remdēt vēlmi vadīt auto, par ko uz ielas draud reāls sods.

Sieviešu vakari ir arī lieliska iespēja dāmām padalīties jaunākajās modes tendencēs. Šī ir vieta un brīdis, kad krīt melnie nikābi un skatam paveras plēsti džinsi un frizūras astoņdesmito gadu stilā.

Kā norāda The Wall Street Journal, izņemot tuksneša karalistes nomaļos nostūrus, kur beduīnu sievietes šad tad sēžas pie auto stūres, atrakciju parks ir reta iespēja sievietēm izkopt braukšanas prasmes. 

Pagaidām automašīnas vadīšana sievietēm ir aizliegta, tomēr netrūkst dažādu aktīvistu, rakstnieku un pat atsevišķu politiķu, kuri aicina aizliegumu atcelt. Viņu spēcīgākais arguments - pat sievietes, kuras strādā, bieži vien nevar atļauties personīgo šoferi, un iespējai brīvi pārvietoties tādēļ ir liela nozīme.
Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) būs iespējams pieteikties ikgadējai Jauno mediķu akadēmijai (JMA) - divu semestru nodarbību ciklam, kura laikā vidusskolēni RSU docētāju, tostarp ārstu, vadībā iepazīst mediķa profesiju.
Nmot vērā lielo interesi Latvijas reģionos, šogad universitāte sadarbībā ar Valmieras Valsts ģimnāziju sāks pirmo reģionālo JMA.
Kā liecina pagājušo gadu lekciju cikli, aptuveni 85% no jauniešiem, kas apmeklē JMA, iestājas RSU. 
Bijušais Saeimas deputāts un publicists Visvaldis Lācis 92 gadu vecumā svētdien pēc astoņām stundām 13 minūtēm un 51 sekundes finišēja Latvijas čempionātā maratonā, kas notika Valmierā.
.
Tādējādi Lācis ir kļuvis ja ne par visvecāko, tad vismaz par vienu no vecākajiem skrējējiem – soļotājiem, kas finišējuši 42,195 kilometrus garajā leģendārajā distancē.

Pieejamie dati dažādos interneta resursos liecina, ka par visvecāko maratonistu pasaulē nav īstas skaidrības. 2011. gadā Toronto maratonu 100 gadu vecumā astoņās stundās un 11 minūtēs pabeidza indiešu izcelsmes Lielbritānijas pilsonis Fauža Singhs. Tomēr nav pārliecības, ka Singhs patiešām bija 100 gadus vecs, jo viņa dzimšanas dati dzimtajā Indijā varētu būt kļūdaini.

Atšķirībā no citiem dalībniekiem, kuri distancē devās plkst. 9, Lācim starts bija plkst. 7 no rīta. Tādējādi Lācis cerēja iekļauties sacensību kontrollaikā – proti, līdz plkst. 15 visiem maratona dalībniekiem bija jāfinišē.  Visu distanci Lāci pavadīja divi velosipēdisti, kas uzmanīja sirmo kungu.

Pēc finiša Lācis paziņoja, ka vēlas kefīru un grib soļot maratonu arī 2017.gada septembrī.

Kopumā Valmieras maratonā uz starta izgāja 155 dalībnieki, no kuriem pieci nefinišēja. Tradicionāli Valmieras maratons, kas vienlaikus ir arī Latvijas čempionāts, notiek septembra otrajā dekādē.
Svētdien, 25. septembrī plkst. 18 Liepājas promenādē koncertēs vīru jūrasbraucēju koris, kas Liepājā ieradīsies ar burinieku “Zawisza Czarny” no Polijas.
Savukārt pirmdien, 26. septembrī burinieks promenādē būs atvērts apskatei apmeklētājiem.

Burinieka “Zawisza Czarny” vīru jūrasbraucēju koris ir vienīgais šāda veida koris Polijā un viens no labākajiem koriem šajā kategorijā pasaulē.
Kora sastāvā ir 50 vīrieši vecumā no 18 līdz 70 gadiem, turklāt korī dzied vairāki tēvi kopā ar saviem dēliem.

Koris izpilda jūras ziņģes jeb shanty – dziesmas, kas senatnē tika bieži dziedātas, strādājot uz lielajiem tirdzniecības buru kuģiem. Arī mūsdienu izpratnē šīs dziesmas tiek dziedātas par darbu un sajūtām, esot jūrā. Tāpat kora repertuārā ir arī ceremoniālas dziesmas un mūsdienu jūras tautasdziesmas.

Koris savā četru gadu pastāvēšanas laikā ir ieguvis arī vairākas galvenās balvas Polijas lielākajos jūras zinģu festivālos.
Šogad koris izdeva jau otro mūzikas albumu.
Nedēļas garumā visā Latvijā norisināsies kampaņa "Dienas bez rindām", kuras laikā iedzīvotāji tiek mudināti iepazīties ar e-pakalpojumu piedāvājumu un iespējām, atstājot formalitāšu aizpildīšanu uz papīra pagātnē.

Latvijā darbojas vairāk nekā 1700 publiskās bibliotēkas, kur bez maksas var piekļūt valsts un pašvaldību e-pakalpojumiem, kā arī bibliotekāri neskaidrību gadījumā palīdzēs ar padomu.

Kampaņas "Dienas bez rindām" mērķis ir nedēļas garumā iepazīstināt sabiedrību ar tiem pašvaldību un valsts piedāvātajiem e-pakalpojumiem, kurus cilvēki var izmantot, neizejot no mājas, un ietaupīto laiku lietderīgi pavadīt kopā ar ģimeni.
Līdz 29. septembrim Latvijas dermatologi aicina bez maksas vairākās pilsētās pārbaudītu dzimumzīmītes un aizdomīgus ādas veidojumus.
Pavasarī Latvijā un visā pasaulē notiek Melanomas dienas, taču tik pat svarīgi ir pārbaudīt dzimumzīmes pēc vasaras sezonas beigām, jo vasaras mēnešos āda bija pakļauta pastiprinātai saules ietekmei. 

 Ar bezmaksas konsultāciju sarakstu var iepazīties vietnē www.melanoma.lv, 

Ādas vēzis planētas gaišādaino iedzīvotāju vidū ir pirmajā vietā starp visām ļaundabīgo audzēju formām. Lai gan melanoma ir viens no agresīvākajiem vēža veidiem, savlaicīgi atklājot, to iespējams salīdzinoši viegli izārstēt.

Turklāt ar melanomu bieži slimo gados jauni cilvēki. Melanomas attīstību veicinošs faktors ir ilgstoša un nepārdomāta atrašanās saulē.

Saslimstība ar ādas vēzi Latvijā un daudz kur citur pasaulē pēdējos gados pieaug. Prognozes liecina, ka šāda tendence saglabāsies līdz 2030.gadam. Pēc tam tā mazināsies, jo nāks jauna cilvēku paaudze, kura būs sapratusi, ka pārmērīga sauļošanās var novest līdz ādas vēzim. 
Piektais Siguldas novada atklātais čempionāts ātrajā šahā notiks šī gada 1. un 2. oktobrī Siguldas Valsts ģimnāzijā.
 
Spēcīgu šahistu dalība ir veicinājusi plašu šaha amatieru interesi par turnīru – iepriekšējos četros gados Siguldā ir spēlējuši 10 valstu pārstāvji.

Ir sagaidāms, ka šogad turnīrā piedalīsies vairāk nekā 100 dalībnieki no Latvijas un tuvākajām kaimiņvalstīm. Pērn 4. Siguldas čempionāts pulcēja 117 šahistus no 7 valstīm un bija dalībnieku skaita ziņā lielākais ātrā šaha turnīrs Latvijā. 

Atbilstoši turnīra rezultātiem tiks apbalvoti pirmo 8 vietu ieguvēji, tiks noteikti trīs labākie Siguldas novada šahisti, kā arī tiks piešķirtas speciālbalvas dažādās spēlētāju kategorijās – labākais juniors, seniors, dāma, ārzemnieks un citas.

Čempionāta nolikums paredz, ka sacensībās var piedalīties ikviens šaha spēles cienītājs. Pieteikties turnīram var, līdz šī gada 28. septembrim nosūtot e-pastu galvenajam tiesnesim Albertam Cimiņam alberts.cimins@inbox.lv .

Reģistrēto dalībnieku saraksts ir skatāms šajā interneta vietnē.
Jau vienpadsmito gadu pēc kārtas notiks „Latvijas lielākā ķirbja čempionāts”, kurā čempionāta organizētāji, veikalu tīkls „Maxima Latvija”, aicina pieteikties ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kuram šosezon izdevies savā dārzā izaudzēt ražena izmēra ķirbi. Pieteikties čempionātam iespējams līdz 19. oktobrim.

Šī gada raženākā dārza karaļa – ķirbja – kronēšana notiks 25. oktobrī jau par tradīciju kļuvušajā vietā – Rīgas Zooloģiskajā dārzā. Čempionātā ikviens varēs vērot klātienē, kā Latvijas spēcīgākie vīri sver un mēra izteiksmīgākos ķirbjus, tādējādi noskaidrojot čempionāta uzvarētājus. Iespējams tiks sagaidīts arī jauns rekords – iepriekšējā gada rekordu, 165,5 kilogramus smago ķirbi izdevās izaudzēt dagdēnietei Innai Kozlovskai.
 
Lai piedalītos konkursā, dalībniekiem jānomēra sava ķirbja apkārtmērs gan horizontāli, gan vertikāli. Šie dati kopā ar ķirbja atrašanās vietu un savu tālruņa numuru jānorāda pieteikuma anketā. Anketa  aizpildāma šeit.
 
Tāpat konkursam pieteikties iespējams arī zvanot pa bezmaksas tālruni 80002020. 
Detalizētāka informācija par konkursu atrodama „Maxima Latvija” mājaslapas www.maxima.lv sadaļā „Jaunumi”. Par kvalificēšanos finālam katrs dalībnieks tiks informēts personīgi.
Aicinām Smiltenes novada iedzīvotājus, valsts un pašvaldības iestādes, novada uzņēmumus un nevalstiskās organizācijas līdz 17. oktobrim pieteikt apbalvošanai ar pašvaldības apbalvojumu cilvēkus, kas devuši īpašu ieguldījumu novada attīstībā un popularizēšanā. Arī šogad aicinām novada iedzīvotājus un organizācijas izvirzīt apbalvošanai cilvēkus nominācijās „Smiltenes novada Goda cilvēks” un „Gada balva” - Izglītībā; Kultūrā; Sportā; Tautsaimniecībā; Veselības aizsardzībā un sociālajā aprūpē; Sabiedriskajā darbībā; Tūrismā. 
Ierosinājumus par apbalvojumu piešķiršanu aicinām iesniegt līdz šā gada 17.oktobrim Smiltenes novada domē, Klientu apkalpošanas centrā, Dārza ielā 3, tālr. 64707588, 64774844, pa pastu vai elektroniski - uz e-pastu dome@smiltene.lv. Nolikums www.smiltene.lv 

****

Smiltenes novada dome sadarbībā ar biedrību “Tehniskais sporta klubs “Smiltene”” realizēs projektu “Kartingu trases atjaunošana”.
Projekta mērķis ir attīstīt un daudzveidot daudzfunkcionālā sporta un atpūtas kompleksa “Teperis” piedāvāto pakalpojumu klāstu, lai piesaistītu vairāk apmeklētājus, īpaši jauniešus. Atjaunojot kartingu trasi būs iespēja nodrošināt divus jaunus un uzlabotus pakalpojumu veidus – “trases izmantošana kartingu sportam” un “trases izmantošana skrituļslidotājiem un skrituļslēpotājiem”.
Vairāk par projektu skatīt šeit http://www.smiltene.lv/aktualitates/open/6295

*****

Lai atvieglotu iedzīvotājiem pakalpojumu pieejamību pašvaldībā, Smiltenes novada dome ir nolēmusi pirmdienās pagarināt darba laiku līdz plkst. 18.00. Līdz šim pašvaldības darba laiks sakrita ar vairumu iestāžu un organizāciju darba laiku, tādēļ iedzīvotājiem pēc 17.00 nebija iespējams nokārtot formalitātes pašvaldībā. Vēlamies ņemt vērā iedzīvotāju ierosinājumus un dot iespēju mūsu iedzīvotājiem nokārtot formalitātes sev ērtā laikā.
Savukārt piektdienās darba laiks būs līdz plkst. 16.00. Pārējās dienās darba laiks saglabāsies kā ierasts no plkst. 8.00 līdz 17.00, ar pusdienas pārtraukumu no plkst. 12.00-13.00. Vairāk informācijas novada mājas lapā http://www.smiltene.lv/aktualitates/open/6207
17. septembrī no divpadsmitiem dienā līdz pat pusnaktij galvaspilsētas centrā un Brīvības ielā risināsies jau par tradīciju kļuvušais aktīvās atpūtas, veselīga dzīvesveida un sporta festivāls „Rīgas Sporta nakts”.

Ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesim „Rīgas Sporta naktī” būs iespēja iepazīties ar jaunumiem, aktualitātēm veselīga dzīvesveida jomā, kā arī iesaistīties dažādos sportiskos izaicinājumos un piedalīties aizraujošās sacensībās, kas garantēs atpūtu, jautras aktivitātes visām gaumēm, interesēm un jebkurai vecuma grupai.

Pasākuma laikā iedzīvotāji varēs vērot sportistu gājienu, kurā piedalīsies vairāki desmiti sporta organizāciju un sporta veidu pārstāvji, kā arī sabiedrībā zināmi atlēti un sporta veterāni. Būs gan 12 stundu garš florbola maratons, gan spēkavīru čempionāta superfināls, “roller disko” ballīte, kā arī kausa izcīņa airēšanā. Sporta naktī darbosies arī “Dzīvo vesels” zona ar dažādu uzņēmumu pakalpojumu prezentācijām un piedāvājumiem.

Iedzīvotāji varēs iesaistīties azartiskās orientēšanās sacensībās, kērlinga spēlēšanā, ruļļu cīņās uz velosipēda,  spēlēt volejbolu, basketbolu, piedalīties velosacensībās un skrituļošanas īsmaratonā pa Kronvalda parka celiņiem. Ikvienam būs iespēja izmēģināt spēkus kāpšanā pa alpīnisma sienu, veikt labirinta trasi, vērot cīņas sporta paraugdemonstrējumus un meistarklases ringā.

Kronvalda parkā galvenais notikums šoreiz būs talantu konkurss „Rādi, ko māki”, kur bērni un jaunieši varēs prezentēt savas prasmes dažādos sporta veidos. Savukārt pie Rīgas Kongresu nama būs izvietota  Latvijas Dzelzceļa drošības zona „Dzirdi Redzi Dzīvo”. Paši mazākie aicināti piedalīties „Mazā stiprinieka olimpiskajos piedzīvojumos”.

„Rīgas Sporta nakts” kulminācija paredzēta plkst. 23.00, kad pirmo reizi Rīgas vēsturē notiks skrituļslidu, skūteru, skrituļdēļu un roller-slēpju nakts brauciens pa pilsētas galveno ielu. Būs slēgta satiksme un nekādu automašīnu. Aizraujošs brauciens pa jauno Brīvības ielas asfaltu. Starts pie tirdzniecības parka „Alfa”, tālāk līdz VEF Kultūras pilij un atpakaļ.

Oficiālā „Rīgas Sporta nakts” atklāšana plkst. 17.00 paredzēta Brīvības pieminekļa pakājē.

„Rīgas Sporta nakts” mājas lapā: www.sportanakts.lv pieejama aktuālā informācija par visām pasākumā paredzētajām norisēm.
Tāpat turpinās pieteikšanās talantu konkursam, augstskolu airēšanas sacensībām un, protams, var arī rezervēt dalībnieka vēlmēm atbilstošu prezentācijas vietu.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina iedzīvotājus iesaistīties ikgadējās sēņu izstādes veidošanā, piedaloties akcijā "Nāc ar savu sēni!".

Ķemeru nacionālā parka dabas izglītības centrā "Meža māja" sestdien, 17.septembrī, norisināsies izzinošs pasākums par sēnēm, uz kuru apmeklētāji ir aicināti ierasties ar vismaz vienu sēni, kas augusi parka teritorijā. Tas būs gan ieguldījums savu personīgo zināšanu pilnveidošanai par sēnēm, gan palīdzība Latvijas Dabas muzeja speciālistiem ikgadējās sēņu izstādes veidošanā.

Vispirms visas atnestās sēnes būs skatāmas "meža mājā", bet nākamajā dienā tās tiks nogādātas Rīgā uz Dabas muzeja telpām, kur notiks ikgadējā sēņu izstāde.
Lai mudinātu cilvēkus ieskatīties patiltēs, zem sliktā stāvoklī esošajiem valsts tiltiem biedrība «Latvijas Ceļu būvētājs» (LCB) ir izlikusi spēles elementus - slēpņošanas jeb «Geocaching» slēpņus, kuros ir iespēja uzzināt vairāk gan par konkrētajiem tiltiem, gan par to apkārtni, informēja LCB izpilddirektors Zigmārs Brunavs.

Valsts budžeta finansējums jau daudzus gadus tiltu sakārtošanai ir nepietiekams, tādēļ LCB aicina sabiedrību iepazīties ar daļu sliktā stāvokli esošo valsts tiltu, pirms tie nav sabrukuši pavisam.

No valsts pārziņā esošajiem gandrīz 1000 tiltiem ceturtā daļa ir sliktā, bet 150 - ļoti sliktā stāvoklī. 

Patlaban «Geocaching» slēpņi ir ievietoti 12 patiltēs Vidzemē, Kurzemē un Zemgalē, taču divu nedēļu laikā ir plānots šo sarakstu papildināt ar valsts tiltiem arī Latgales reģionā. 

Brunavs informēja, ka, piemēram, slēpņa atradēji zem tilta pāri Braslas upei ne tikai redzēs tilta bēdīgo stāvokli, bet arī uzzinās, ka rajona padome iegādājās tilta konstrukcijas no Cēsīs lokalizētās bijušās PSRS armijas krājumiem. Lai arī tiltu uzstādīja kā pagaidu risinājumu, lai varētu ekspluatēt Eiķēnu karjeru, tas tiek izmantots jau vairāk nekā 20 gadus. Vienīgie uzlabojumi, kas šajos gados veikti, ir tilta krāsošana.

LCB aicina, esot pie konkrētā objekta, pašiem uzņemt tiltu foto, ievietot tos savā «Facebook» vai «Twitter» kontā ar tēmturi «#BedigieTilti»,  un dažos vārdos raksturot tiltu stāvokli.
Tiem, kuri līdz 2016.gada 30.oktobrim savā «Facebook» un «Twitter» kontā publicēs vismaz trīs tiltu foto, būs iespēja laimēt auto navigācijas ierīci.
Šī gada 17.septembrī Valmierā notiks Latvijas čempionāts atlētiskajā vingrošanā 7.posms ”Riteņbraukšana”.
Sacensībās būs jāveic distance 30km garumā.
Sacensības neparedz vietu dalījumu, katrs dalībnieks, kurš būs veicis distanci saņems posma vērtējumā 32 punktus.

Obligāta iepriekšēja pieteikšanās līdz 9.septembrim - to var izdarīt mājas lapā -  www.zas.lv.

Dalība sacensībās bezmaksas. 

Vairāk lasi te, šeit aatradīsi arī nolikumu un pieteikšanās anketu. 
Eiropas Sporta nedēļu 2016. gada 17. septembrī no pulksten 12:00 dienā līdz pusnaktij atklās ar Latvijā vēl nebijušu 12 stundu Florbola maratonu Rīgā pie Brīvības pieminekļa, tā atzīmējot decembra sākumā Latvijā gaidāmo pasaules čempionātu florbolā vīriešiem.

Dalībai Eiropas Sporta nedēļas atklāšanas "Florbola maratonā" komandas tiek aicinātas pieteikties, aizpildot pieteikuma anketu https://goo.gl/forms/HX1YgSV5FDZmRfut2.
Komandām dalība pasākumā ir bez maksas, tomēr, tā kā spēļu skaits ir ierobežots, katras reģistrētās komandas dalība tiks apstiprināta atsevišķi. 

Starptautiskā Florbola Federācija (IFF) Latvijai pirmoreiz uzticējusi rīkot pasaules čempionātu florbolā vīriešiem, un gada nogalē ikviens varēs klātienē redzēt par čempiona titulu cīnāmies pasaules 16 spēcīgākās florbola izlases, tostarp, - Latvijas izlasi. 17. septembrī Rīgas centrā izmēģināt florbolu un skatīties paraugspēles aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs. 

Sākoties pulksten 12:00 dienā, Florbola maratonā līdz pusnaktij pie Brīvības pieminekļa savā starpā sacentīsies Rīgas un Latvijas reģionu florbolisti, spēlētāju komandām mainoties ik pēc stundas. Apmeklētājiem būs gan iespēja florbola laukumā redzēt Latvijā pazīstamas personības, gan piedalīties dažādos konkursos un aktivitātēs visas dienas garumā.

Eiropas Sporta nedēļas svinīgā  un Latvijas valsts un Rīgas Domes amatpersonu uzrunas Florbola maratona arēnā notiks pulksten 17:00, pie Brīvības pieminekļa noslēdzoties brīvā laika un sporta festivāla "Rīgas Sporta nakts" sportistu gājienam.

Florbola maratonu noslēgs Latvijas čempionāta florbolā vīriešiem sezonas atklāšanas spēle, kurā pašreizējie valsts čempioni – komanda "Lielvārde" -sacentīsies ar vienu no Rīgas reģiona spēcīgākajām komandām – "Ulbroka".

Eiropas Sporta nedēļa Latvijā notiks no 17. līdz 23. septembrim.
Tās laikā  iedzīvotāji aicināti piedalīties vairāk nekā 500 dažādos pasākumos visā Latvijā, neatkarīgi no fiziskās sagatavotības līmeņa.
Vērienīgi sporta pasākumi notiks visos Latvijas Olimpiskajos centros, bet sadarbībā ar Sporta federācijām –  17. septembrī Rīgā, Ķīpsalas peldbaseinā notiks "Nakts peldējums", savukārt Smiltenē – bērnu un jauniešu riteņbraukšanas sacensības "Cerību kauss".
18. septembrī Valmieras Maratona ietvaros notiks #BeActive Bērnu skrējiens.
23. septembrī Sporta nedēļa tiks noslēgta ar Latvijas Olimpiskās komitejas organizēto "Olimpisko dienu 2016". 

Ar visiem Eiropas Sporta nedēļas pasākumiem var iepazīties vietnē: www.beactivelatvia.lv.
Vienlaikus ikvienai organizācijai ir iespēja iekļauties Eiropas Sporta nedēļas pasākumos, pievienojot savu publisko sporta pasākumu.
Eiropas Sporta nedēļa ir Eiropas Komisijas iniciatīva ar mērķi pievērst Eiropas iedzīvotājus aktīvam dzīvesveidam un skaidrot tā pozitīvo ietekmi uz cilvēka dzīves kvalitāti.
Eiropas Sporta nedēļas pasākumu Nacionālais koordinators Latvijā ir Latvijas Sporta federāciju padome.
Šo sestdien, 10.septembrī, ikviens interesents tiek aicināts piedalīties Pasaules pievilkšanās dienā (World Pull Up Day), kas līdz šim plašāk bija pazīstama kā Vislatvijas Spēka diena.
Pasākuma ideja un aktivitāte – pievilkšanās pie stieņa – paliek nemainīga. 

Pasākuma galvenais mērķis ir mudināt sabiedrību domāt par veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, kā arī apzināties labas fiziskās formas nozīmi ikdienas dzīvē. Protams, liels izaicinājums ir uzrādīt labu rezultātu uz citu pasaules valstu fona, ko Latvijai visus iepriekšējos gadus ir lieliski izdevies izdarīt, stāsta Latvijas Ielu vingrotāju sporta biedrības vadītājs Māris Šlēziņš.

Spēka dienas tradīcija aizsākās 2012. gadā, kad VAS “Latvijas dzelzceļš” kopā ar Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrību pirmo reizi rīkoja šo pasākumu. Gadu gaitā šī pasākuma ideja iemantoja lielu atbalstītāju skaitu ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē.

Pērn  Pasaules pievilkšanās dienā kopumā piedalījās 29 000 dalībnieku 71 pasaules valstī. Šogad organizatoru mērķis ir pulcēt vismaz 50 000 dalībnieku 80 valstīs. Pērn Latvijā tika uzstādīts jauns Spēka dienas rekords – piedalījās 9692 fiziski aktīvu cilvēku, kuri kopumā pievilkās pie stieņa 96 030 reižu. 
Facebook Draugiem Twitter Instagram