Ziemassvētku laikā, 18.decembrī, Rīgas Domā izskanēs komponista Georga Frīdriha Hendeļa oratorija "Mesija", kuru kopā ar profesionāliem mūziķiem izdziedāt tiek aicināts ikviens skatītājs, 

Plānots, ka koncerts kļūs par platformu "Sing Along" jeb kopdziedāšanas tradīcijas aktīvai iedzīvināšanai Latvijas kultūras telpā.

"Sing Along" ir jauns kopdziedāšanas projekts ar ilgtermiņa attīstības redzējumu, kura iecere ir vairākas reizes gadā rīkot īpašus koncertus un piedāvāt klausītājiem kļūt arī par šo koncertu dalībniekiem, dziedot populāras melodijas kopā ar profesionāliem mūziķiem. Kopdziedāšanas tradīcija Eiropā iesakņojusies jau vairākus gadu desmitus un savā ziņā nav sveša arī Latvijai - koru kustības dalībnieki labprāt iesaistās dažādos sadziedāšanās pasākumos. Spilgti piemēri ir Dziesmu svētku izskaņa vai tematiskie lielkoncerti, 

Ikviens interesents, izmantojot īpaši sagatavotu nošu materiālu, tiek aicināts atskaņot "Mesiju" kopā ar Eviju Martinsoni, Sergeju Jēgeru, Mārtiņu Zvīguli, Paulu Putniņu, Vidzemes kamerorķestri, koriem "Balsis", "Aura", "Monēta" un "DeCoro" un diriģentu Intu Teterovski.

Plašāka informācija par projektu drīz būs mājaslapā "singalong.lv".
Lai atstarotājs patiešām pildītu savas funkcijas un padarītu redzamu tā lietotāju tumsā, ir svarīgi izvēlēties drošu un atbilstošu atstarotāju, norāda Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC), kas sagatavojis vairākus ieteikumus atstarotāja iegādei.

PTAC norāda, ka atstarotāji ir nepieciešami ne tikai gājējiem, bet ar tiem jāaprīko arī velosipēdi, bērnu un invalīdu ratiņi u.c. priekšmeti.

Pērkot atstarotājus tirdzniecības vietās, pārliecinieties, ka prece ir “atstarotājs”. Jo tirgū var tikt piedāvāti gaismu atstarojoši priekšmeti, kas nav paredzēti gājējiem – šādas preces tikai vizuāli atgādina atstarotāju.

Atceries, ka atstarotāja lielums nedrīkst būt mazāks par 15 kvadrātcentimetriem (tas ir vismaz sērkociņu kastītes lielumā).

Jāpievērš arī uzmanību materiālam, no kura izgatavots atstarotājs, jo visaugstākā gaismas atstarošanas spēja ir mikroplazmas materiāliem, kā arī – tie ir mīksti un lokani.
Gājējiem nav ieteicami “cietie” atstarotāji - tie ir paredzēti velosipēdiem, piemēram, ievietošanai spieķos. Tad tas ir nofiksēts, labi saskatāms un tā virsma ir perpendikulāri automašīnas staru kūlim. Turpretī piestiprināts pie apģērba, šis atstarotājs kustas līdz ar to samazinot atstarošanas spējas.

Izvēloties atstarotāju, ir jāņem vērā, ka vislabāk pamanāmi ir balti vai citu gaišu toņu atstarotāji. Tad seko dzelteno toņu atstarotāji, bet nav ieteicami tumšo toņu atstarotāji.

Atstarotājs jāpiestiprina tajā ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk ceļa braucamajai daļai. 
Invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons" balvu "Zelta kruķis" par šī gada humānāko ēku cilvēkiem ar invaliditāti ir piešķīrusi Rīgas Motormuzejam, 

"Zelta kruķi" ik gadu saņem objekts, kas atbilst visām likuma prasībām vides pieejamības jomā.

Savukārt nominācijā "Izglītība visiem" balvu saņēma Daugavpils Universitāte.

Par pieejamāko apskates objektu tika atzīts "Latvijas Valsts mežu" dabas parks Tērvetē, kas ir viens no retajiem dabas parkiem, kur ikviens var pilnvērtīgi un ērti baudīt dabu un atpūsties, daudzviet pat patstāvīgi, bez asistenta palīdzības.

Balvu nominācijā "Viesmīlība" saņēma kempings "Apaļkalns".

Savukārt Skrundas muiža saņēma balvu kā pieejamākais kultūrvēsturiskais objekts, pierādot, ka kultūrvēsturiska objekta statuss nav šķērslis, ar ko aizbildināties, lai neveidotu pieejamu vidi, uzsvēra organizācijas pārstāvji.

Par pieejamāko vietu, kur satikties, atzīta Cēsu Centrālā bibliotēka, savukārt kā aktīvākā pieejamības veicinātāja atzīta Liepājas neredzīgo biedrība, kas rīko dažādus seminārus, konsultē uzņēmumus un nenogurstoši strādā pie vides pieejamības attīstības Latvijā.

"Apeirons" kopš 2004.gada veic aktīvu vides pieejamības monitoringu, lai pēc iespējas vairāk popularizētu vides pieejamības un universālā dizaina idejas Latvijā.
Šogad īpaša uzmanība pievērsta Latvijas reģioniem. 
Piektdien, 21.oktobra, vakarā Burtnieku ezera laivu bāzes “Bauņi” apkārtnē pazudis cilvēks, kuru līdz šim nav izdevies atrasts.
Otrdien, 25.oktobrī,  plkst.11.00 brīvprātīgos aicina piedalīties bez vēsts pazudušā vīrieša meklēšanā.

Līdz šim nedz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) glābējiem, nedz policijas darbiniekiem nav izdevies vīrieti atrast, tāpēc kopā ar brīvprātīgajiem iecerēts vēlreiz pārmeklēt ezera krastu laivu bāzēs “Bauņi” apkārtnē.
Pašvaldība aicina līdzcilvēkus būt atsaucīgiem un piedalīties vīrieša meklēšanā.

Vīrietis, kurš it kā grasījās doties zvejot, laivu bāzes “Bauņi” apkārtnē pazuda piektdien ap plkst.18.00.
25.oktobrī, plkst. 15.00, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību, kā arī, lai konstatētu bojājumus vai traucējumus trauksmes sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamībā.

Šajā dienā iedzīvotājiem nav pamata uztraukties un nekāda turpmākā rīcība nav nepieciešama. VUGD aicina viesnīcu administrāciju informēt savus ārvalstu klientus par gaidāmo trauksmes sirēnu pārbaudi, lai nerastos panika. 

Trauksmes sirēnas ir paredzētas iedzīvotāju ātrai brīdināšanai gadījumos, kad notikusi dabas vai tehnogēna katastrofa, vai arī pastāv to draudi. VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, tās izdzirdot, jāieslēdz radio vai televizors, kur tiks pārraidīta informācija par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un turpmāko rīcību. 

Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas, kuras ir izvietotas tā, lai  raidītais skaņas signāls būtu dzirdams apmēram 1,5 kilometru rādiusā (atkarībā no sirēnas izvietojuma augstuma, teritoriālās apbūves īpatnībām, gaisa mitruma un vēja stipruma). 
No 21. līdz 26.oktobrim visā Latvijas teritorijā norisinās kompleksās valsts līmeņa civilās aizsardzības mācības “STORMEX 2016”, kurās ar dažādu apdraudējuma scenāriju izspēli tiek pārbaudīta valsts un pašvaldību institūciju, operatīvo dienestu un citu iesaistīto organizāciju gatavība, savstarpējā sadarbība un reaģēšanas spējas katastrofu gadījumos.

Mācību scenārijs paredz, ka Latviju skar postošs orkāns – vēja spēks brāzmās sasniedz 42-48 m/s un visā valstī nodarīti infrastruktūras bojājumi, elektroenerģijas piegādes pārtraukumi, traucēta pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem un citas sekas. 
Mācībās vairāk nekā 50 valsts iestādes, pašvaldības un citas institūcijas izspēlēs 15 dažādas praktiskās un teorētiskās epizodes. Mācības sāksies 21.oktobrī plkst. 13:00 ar desmit pašvaldību civilās aizsardzības komisiju sasaukšanu, kurās ir pārstāvētas šādas pašvaldības – Liepājas,  Jelgavas,  Jēkabpils,  Valmieras, Rēzeknes, Rīgas pilsētas, kā arī Jelgavas, Ozolnieku, Krustpils, Salas, Viesītes, Aizputes, Rucavas, Nīcas, Pāvilostas, Durbes, Vaiņodes, Priekules, Grobiņas, Burtnieku, Kocēnu, Beverīnas, Rūjienas, Mazsalacas, Naukšēnu, Bauskas, Dobeles, Tērvetes un Auces novadi, kā arī Valsts enerģētiskās krīzes centrs un Krīzes vadības padome, kurās tiks spriests un lemts par dabas katastrofas radīto seku likvidāciju un iespējamo starptautiskās palīdzības pieprasīšanu.

Līdzās tam mācību ietvaros Ventspilī risinās tehnoloģiskās darbības traucējumus uzņēmumā,  bet Ogrē – dzelzceļa sastāva negadījuma ar ķīmiskās vielas noplūdi radīto piesārņojumu, AS “Augstsprieguma tīkls”, AS “Sadales tīkls” un AS “Latvenergo” risinās ārkārtas situāciju saistībā ar elektroenerģijas pakalpojumu pārtraukumiem, Liepājā ārstniecības iestāde aktivizēs Katastrofu medicīnas plānu, savukārt operatīvie dienesti teorētiski pārbaudīs iespējamo rīcības scenāriju ar ārkārtas numuru 112 un 113 pakalpojumu īslaicīgu pārtraukumu.

Praktiskās mācību epizodes norisināsies šādās vietās:

• no 23.oktobra plkst. 16.00 līdz 24.oktobra plkst. 14.00 Jaunjelgavas apkārtnē operatīvie dienesti meklēs un sniegs palīdzību mežā pazudušiem cilvēkiem, kuru lomās iejutīsies Latvijas skautu un gaidu organizācijas pārstāvji. Cilvēku meklēšanas un glābšanas darbos piedalīsies vairāk kā 160 Valsts policijas (VP), Valsts robežsardzes koledžas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvji, kurus atbalstīs Jaunjelgavas pašvaldība un vietējais Zemessardzes 55.kājnieku bataljons. Cilvēku meklēšanas darbos tiks izmantots Valsts robežsardzes (VRS) gaisa kuģis un kinologi;
• 24.oktobrī no plkst. 8.00 līdz 13.00 norisināsies meklēšanas un glābšanas darbi uz ūdens. No Skultes ostas jūrā dosies zvejas kuģis, uz kura tiks izspēlēts nelaimes gadījums. Zvejas kuģa meklēšanu Rīgas jūras līča teritorijā koordinēs Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes dienesta Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs, vienlaicīgi Jūras spēku flotiles patruļkuģis, krasta apsardzes kuģis, Gaisa spēku aviācijas bāzes helikopters un VRS kuģošanas līdzeklis veiks meklēšanas un glābšanas darbus, savukārt no zvejas kuģa nolaisto laivu ar cilvēkiem, kuri dosies pēc palīdzības, krasta zonā glābs ugunsdzēsēji glābēji. Šajā mācību epizodē cietušo personu lomās iejutīsies VRS pārstāvji, savukārt Saulkrastu novada dome mācībās piedalīsies, nodrošinot helikoptera nosēšanas laukuma izveidi un norobežošanu;
• 25.oktobrī no plkst. 9.00 līdz 12.00 Daugavpilī norisināsies epizode, kurā transportlīdzekļu avārijas rezultātā notiek bīstamas ķīmiskas vielas noplūde Šuņicas upē, kuras likvidācijā iesaistīsies VUGD, Valsts Vides dienesta, Neatliekamās medicīniskās palīdzības, VP, Daugavpils Zemessardzes 34.artilērijas bataljona un Daugavpils pašvaldības pārstāvji. Piesārņojumu upē tiks imitēts ar dūmu sveču un pārtikas popkorna palīdzību;
• 25.oktobrī no plkst. 11.00 līdz 17.00 Hipokrātu ielā 6, Rīgā, tiks veikta Rīgas sociālā aprūpes centra “Gaiļezers” iemītnieku evakuācija. Mācību scenārijs paredz, ka gāzes eksplozijas rezultātā daļēji sabrūk četrstāvu dzīvojamā māja, kurā atrodas ap 100 cilvēkiem. Iemītnieku evakuāciju veiks aprūpes centra personāls sadarbībā ar Rīgas pašvaldības institūcijām, bet ugunsdzēsēji glābēji veiks cilvēku meklēšanas un glābšanas darbus ēkas sagruvušajā daļā. Lai imitētu notikušo, tiks radīti dūmi un  iestudēti cilvēku saucieni un kliedzieni.


Iedzīvotāju ievērībai:

operatīvie dienesti uz praktisko mācību norises vietām dosies kā uz reālu izsaukumu, tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus izturēties ar sapratni pret operatīvā transporta pārvietošanās radītajiem apgrūtinājumiem un iespējamiem īslaicīgiem satiksmes ierobežojumiem kādā no mācību epizožu norises vietām. VUGD norāda, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukumam, jo mācību ietvaros netiks apdraudēta cilvēku veselība vai dzīvība, kā arī radīts piesārņojums apkārtējai videi.
Lai arī mūsu “Dinamo” neiepriecina ar spožām uzvarām uz ledus, hokejisti ar saviem darbiem gan prot iepriecināt.

Latvijas hokeja izlases pārstāvju vārdā Kaspars Daugaviņš atklātā vēstulē paziņojis, ka izlases hokejisti ar cerībām uztver LHF vadībā notikušās pārmaiņas, turklāt gatavi hokeja attīstībā ielikt arī savu artavu. Daugaviņš Latvijas izlases vārdā paziņo par 40 tūkstošu eiro lielu finansiālo atbalstu Latvijas Bērnu un jaunatnes hokeja čempionātam. 

"Līdzšinējie notikumi LHF un tās saimniecībā īsti neveicināja šī sporta veida attīstību, par ko liecināja neskaitāmie skandāli un intrigas, kuras nereti tika pārnestas arī uz izlases ģērbtuvi. Taču līdz ar jaunajām pārmaiņām LHF iekšienē mēs, izlases hokejisti, ceram, ka negatīvā aura ap izlasi un citas negācijas ir izgaisušas un nākotnē pret spēlētājiem un Latvijas valstsvienību būs tikai un vienīgi pozitīva attieksme. Ar šo vēstuli vēlamies arī apliecināt savu gatavību pārstāvēt Latvijas nacionālo izlasi un cīnīties par augstām vietām," rakstīts vēstulē.

"Tieši bērnu un jauniešu hokejā ir meklējami nākamie mūsu izlases papildinājumi, par ko liecina arī jauniešu un junioru izlašu rezultāti. Gan U-18, gan U-20 izlases spēlē augstākajā divīzijā, bet šo spēlētāju nākamais solis jau būs nacionālā izlase. Mēs paši esam gājuši šo ceļu, esam pelti un arī lutināti, mums ir bijusi iespēja veidot savu karjeru ne tikai caur klubiem, bet arī caur valstsvienību, un secinām, ka nākotnes vārdā ir laiks arī pašiem dot savu ieguldījumu Latvijas hokejā," paziņoja hokejisti.
Otro gadu pēc kārtas, īstenojot laba servisa kustību valsts pārvaldē, ikvienam ir iespēja novērtēt, kā pakalpojumus sniedz valsts pārvaldes iestāžu darbinieki, un  kanceleja aicina līdz 17.novembrim nobalsot par labāko klientu apkalpošanas speciālistu valsts pārvaldes iestādēs – to var izdarīt - aizpildot anketu tīmekļa vietnē "Mazaksslogs.gov.lv" un mobilajā lietotnē "Futbols".

Valsts kancelejas direktors Mārtiņš Krieviņš norāda, ka kampaņas laikā tiks godināti trīs visatzinīgāk novērtētie darbinieki, kā arī iestāde, kas būs saņēmusi visvairāk iedzīvotāju balsu.

Saskaņā ar Valsts kancelejas šoruden veikto valsts iestāžu darbinieku aptauju gandrīz puse respondentu jeb 46,5% klientu apkalpošanu valsts pārvaldē kopumā vērtē kā labu, 

Svinīgais pasākums, kurā labākajiem klientu apkalpošanas speciālistiem pasniegs balvu "Teicams piemērs 2016", notiks 7.decembrī.
30.oktobrī, Latvijā un daudzviet citur pasaulē notiks pāreja atpakaļ no vasaras laika, kad pulksteņa rādītāji jāpagriež par vienu stundu atpakaļ.
Pāreja uz vasaras laiku atkal notiks nākmagad 26.martā.Ziema nereti pārsteidz nesagatavotus gan Latvijas autobraucējus, gan ceļu uzturētājus, tāpēc vējstiklu slotiņu Trico un auto spuldžu Osram oficiālais izplatītājs Latvijā – uzņēmums „Getz Nordic” sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju, apdrošināšanas kompāniju „Seesam Insurance AS” un Latvijas Autoinženieru asociāciju no 21. oktobra līdz 3. novembrim jau piekto gadu pēc kārtas piedāvās bezmaksas pārbaudi tiem automašīnu mezgliem, kas nodrošina drošu braukšanu ziemā. 

Ar katru gadu palielinoties autovadītāju interesei par auto sagatavošanu drošiem braukšanas apstākļiem ziemā, pieaug arī kampaņas „Pārsteidz ziemu!” aktualitāte. Aizvadītajos 4 gados kampaņa izpelnījusies atzinību daudzu autovadītāju vidū (4 gadu laikā kopumā pārbaudītas vairāk nekā 3000 automašīnas). Gadiem ejot, kampaņas mērķis palicis nemainīgs - autovadītāju uzrunāšana, uzsverot 5 faktorus, kas ietekmē drošu pārvietošanos ar auto pa Latvijas ceļiem ziemas periodā. Šīs 5 lietas, kas nodrošina drošu braukšanu ziemā un tiks pārbaudītas kampaņas laikā, ir: akumulatora jauda, riepu spiediens, riepu protekotra dziļums, spuldžu intensitāte un lukturu augstums, vējstiklu slotiņas. 

Ņemot vērā, ka pārbaudi veiks sertificēti autoinženieri – Latvijas Autoinženieru asociācijas biedri -, katram kampaņas dalībniekam tiks sniegti padomi drošas braukšanas apstākļu nodrošināšanai ziemā. Katrs akcijas apmeklētājs pēc sava auto pārbaudes saņems tehnisko anketu, kurā būs atzīmēti pārbaudes rezultāti, kas automašīnas tehnisko nepilnību gadījumā autovadītājam ļaus jau informētam doties uz autoservisu, lai trūkumus laikus novērstu un pienācīgi sagatavotos drošai braukšanai rudens un ziemas laika apstākļos. Sīkāka informācija par kampaņu, kā arī konkrētas pārbaudes vietas pieejama mājaslapā: www.parsteidzziemu.lv. Pirmā kampaņas norises diena – rīt, 21.oktobrī plkst.16:00 - 20:00 Rīgā pie veikaliem „Maxima XXX” Deglava ielā 67 un Saharova ielā 20a. 

Kampaņa „Pārsteidz ziemu!” pirmo reizi norisinājās 2012. gadā, kad divu nedēļu laikā Rīgā un Latvijas lielākajās pilsētās kopumā tika pārbaudītas vairāk nekā 600 automašīnas. Kā rāda dati par 2015. gada kampaņu, no visiem pārbaudītajiem automobiļiem gandrīz pusei jeb 48% riepas bija ar atbilstošu protektora un spiediena līmeni, kas garantē drošus braukšanas apstākļus ziemā.
Priecē fakts, ka vairums no kampaņas laikā pārbaudītajām automašīnām jau bija aprīkotas ar ziemas riepām, kas apliecina autovadītāju apzinīgumu, negaidot pirmo sniegu vai salu, lai sāktu domāt par riepu nomaiņu. Salīdzinot ar 2014.gadu, būtiski nebija mainījusies situācija pārbaudīto automašīnu akumulatoru mērījumos – par darba kārtībā esošiem tika atzīti 65% jeb 550 pārbaudīto akumulatoru.
Visiepriecinošākie dati minami par pārbaudīto lukturu gaismas intensitāti, kur 2015. gadā 80% no pārbaudītajiem auto tā bija ideālā darba kārtībā, garantējot labu redzamību uz ceļa gada tumšākajā periodā un neradot risku apžilbināt citus autovadītājus. To pašu var attiecināt uz vējstiklu slotiņām – 70% jeb 585 no pārbaudītajām automašīnām vējstiklu slotiņas spēja nodrošināt labu redzamību lietus un slapja sniega gadījumā.Eiropieši strādā gandrīz par piektdaļu mazāk darba stundu gadā nekā amerikāņi. Par to liecina jauns pētījums, kuru veikuši trīs ekonomisti no ASV, Kanādas un Vācijas. 

Būtiskāko šo darba laiku atšķirību nodrošina lielāks apmaksātu brīvdienu skaits Eiropā. Nodarbinātības laika atšķirību veicinošs faktors ir arī augstāks bezdarba līmenis eiropiešiem.

Pētījumā tika apstrādāti dati no 18 Eiropas valstīm un ASV. Vismazāk, salīdzinot ar amerikāņiem, darbam laiku atvēl itālieši un franči. Viņu darba stundas ir gandrīz par trešdaļu mazākā skaitā. Ievērojami īsāku laiku nekā ASV darbā pavada arī beļģi, vācieši un poļi.

Savukārt čaklākie starp eiropiešiem ir Šveices iedzīvotāji, viņi strādā tikai par 4 procentiem īsāku laiku nekā amerikāņi.

Pētnieki atzīst, ka šie dati paver jaunas iespējas pētījumu veikšanai par to, kāpēc amerikāņi strādā ilgāku laiku nekā eiropieši un kuri faktori visvairāk ietekmē darba ražīgumu.  


Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" šodien organizē bezmaksas portatīvo datoru pārbaudes pie "datorologa”. 

Kā skaidro"Cert.lv", "datorologs" ir IT drošības speciālists, kurš var diagnosticēt un, ja iespējams, novērst e-slimības un ļaunatūras datorā, sniegt konsultācijas, kā pasargāt datoru nākotnē. Visi "datorologa" padomi ir bez maksas.

"Datorologs" pieņems 19. oktobrī no plkst.10 līdz plkst.16 Raiņa bulvārī 29, Rīgā.

"Datorologa" pakalpojums pieejams jebkuram datorlietotājam, kurš vēlas pārliecināties, ka viņa dators nav inficēts, kā arī tiem, kas vēlas izārstēt datoru no iegūtiem datorvīrusiem. "Datorologa" konsultācija palīdzēs arī tiem, kuri nezina, kā pasargāt savus datus, privāto dzīvi un naudu e-vidē. Tikspārbaudītas arī "Android" un "Apple" ierīces. 

Pirms"datorologa" apmeklējuma "Cert.lv" aicina apmeklēt portālu esidross.lv, lai noskaidrotu, vai datora IP adrese nav inficēto adrešu sarakstā. Ja datora IP adrese ir inficēta, tad ekrānā parādīsies sarkans brīdinājums.

"Datorologs" nepārbauda datora programmu legālo izcelsmi un neuzņemas atbildību par nelegālu datora saturu.
No 21. līdz 26.oktobrim visā Latvijas teritorijā norisināsies kompleksās valsts līmeņa civilās aizsardzības mācības “STORMEX 2016”, kurās tiks izspēlēti dažādi apdraudējumi un pārbaudīta valsts un pašvaldību institūciju, operatīvo dienestu un citu iesaistīto organizāciju gatavība, savstarpējā sadarbība un reaģēšanas spējas katastrofu gadījumos.

Civilās aizsardzības mācību scenārija pamatā ir situācija, kuras ietvaros pāri Latvijai virzās postošs orkāns, kura vēja spēks brāzmās sasniedz 45-48 m/s, kā rezultātā visā valstī nodarīti infrastruktūras bojājumi, novērots elektroenerģijas padeves pārtraukums, traucēta pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem (piemēram, ūdensapgāde, siltumapgāde).
Mācību scenārijs paredz, ka dabas stihijas laikā Jaunjelgavas novada mežos apmaldīsies cilvēki, Rīgas jūras līča teritorijā pazudīs zvejas kuģis, Rīgā sagrūs ēkā, bet Daugavpilī notiks bīstamas ķīmiskas vielas noplūdes. Mācību laikā operatīvie dienesti arī pārbaudīs iespējamo rīcības scenāriju saistībā ar ārkārtas numuru 112 un 113 pakalpojumu īslaicīgu pārtraukumu.
Līdztekus mācību laikā tiks sasauktas vairākas pašvaldību civilās aizsardzības komisijas, Valsts enerģētiskās krīzes centrs un Krīzes vadības padome. Kopumā mācību laikā tiks imitētas 15 dažādas praktiskās un teorētiskās apdraudējuma epizodes, kurās iesaistītas vairāk kā 50 valsts iestādes, pašvaldības vai citas institūcijas. 
Mācību “STORMEX 2016” mērķis ir pārbaudīt katastrofu pārvaldīšanā iesaistīto institūciju un organizāciju rīcību un savstarpējo sadarbību valsts mēroga katastrofas gadījumā – prasmes izvērtēt situāciju un pieņemt lēmumus. Iesaistīto institūciju gatavība tiks pārbaudīta atbilstoši Valsts civilās aizsardzības plānā noteiktajiem pasākumiem. 

Turpinot mācībās izspēlēto scenāriju par postoša orkāna radītajām sekām, no 27. līdz 30.oktobrim Rīgas reģiona, Jūrmalas un Ogres pašvaldību teritorijās norisināsies starptautiskās civilās aizsardzības moduļu mācības “LatMODEX 2016”, kuru ietvaros orkāna radīto plūdu likvidēšanai tiks lūgta starptautiskā palīdzība.
Mācību laikā starptautiskās civilās aizsardzības komandas un eksperti īstenos plūdu apdraudējuma situācijām pietuvinātus uzdevumus – veiks iespējamo plūdu skarto vietu novērtējumus, īstenos praktiskus ūdens pārsūknēšanas darbus, meklēšanas un glābšanas pasākumus, kā arī tiksies ar plūdu skarto pašvaldību, valsts institūciju un komersantu atbildīgajiem pārstāvjiem.

VUGD aicina iedzīvotājus izturēties ar sapratni, ja operatīvā transporta pārvietošanās radīs apgrūtinājumus un ja kādā no mācību epizožu norises vietām būs nepieciešams īslaicīgi ierobežot satiksmi.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2008.gada 22.septembra noteikumu Nr.772 “Noteikumi par civilās aizsardzības mācību veidiem un organizēšanas kārtību” 6.punktu, šāda veida valsts mēroga mācības tiek rīkotas vismaz reizi četros gados. 
Sestdien, 22. oktobrī, Liepājas Olimpiskā centra Rožu zālē notiks pirmizrāde īsfilmai “Kristaps Porziņģis. There`s no place like home” (Kristaps Porziņģis. Nekur nav tik labi kā mājās).

Dokumentālā īsfilma uzņemta 2016. gada vasarā, pēc veiksmīgi aizvadītās pirmās sezonas NBA klubā “New York Knicks”. Filma attēlo daļu no Kristapa Porziņģa ikdienas Liepājā, kā arī vairākus pasākumus, kurus sportists aizvadījis šajā vasarā un kur pats arī piedalījies. Gatavojoties nākamajai NBA sezonai, sportists Liepājā izmantojis trenažieru zāli, basketbola zāli, peldbaseinu, SPA kompleksu un stadionu.

Kristaps Porziņģis ir dzimis liepājnieks, kurš savus pirmos soļus basketbolā aizsāka trenējoties Liepājas sporta spēļu skolā. Pateicoties ģimenes atbalstam un cītīgiem treniņiem, jau 17 gadu vecumā debitējis Spānijas basketbola līgā un pārstāvējis Latviju jaunatnes izlasē. Pēc 2015. gada NBA Drafta, Porziņģi, ar ceturto numuru, izvēlējās “New York Knicks”, līdz ar to, viņš kļuva par visaugstāk izvēlēto starp visiem Baltijas valstu basketbolistiem. Ar pārliecinošu debiju 2015.- 2016. gada sezonā, atpazīstamību ne tikai Latvijā un Amerikā, bet visā pasaulē.


Filmas režisors ir Mikus Austers, operatori - Mikus Austers, Egils Šusts un Jānis Jostmanis, un mūzikas autors Ģirts Feldmanis.

Te filmas ielūgums un dažu sekunžu ieskats.
15. oktobrī Arēnā Rīga atgriezās FIM Motofrītaila pasaules čempionāta Latvijas Grand Prix, kurā to sagaidīja vieni no pasaulē skaļākajiem skatītājiem un varens pārsteigums – latviešu FMX debitants Kalvis Skrastiņš.
Latvijas Grand Prix pirmo reizi izcīnīja Maikls Melero, savukārt Kalvis Skrastiņš visus pārsteidza un apsteidza "Whip" lēcienu sacensībās, kļūstot par pirmo latvieti, kurš ir piedalījies FMX sacensībās un pirmo latvieti, kurš ir uzvarējis sacensībā kādā no FMX elementiem.

Kvalifikācijas sacensībās sportisti pierādīja, ka visas tiesnešu un pašu sportistu izteiktās prognozes, par to, ka Rīgā būs ļoti asa konkurence un cīņa spars, kā arī triku sarežģītība sasniegs savu apogeju. Kvalifikācijā pārliecinošu uzvaru izcīnīja Latvijas publikas mīlulis, čehs Libors Podmols, kurš demonstrēja perfektu, drosmīgu un uzvarētāja cienīgu braukšanas stilu. Pēdējā lēcienā, par ko pienākas punkti dubultā, viņš parādīja lielisku "California Roll". Ļoti līdzīgu sniegumu kvalifikācijā demonstrēja spānis Maikls Melero, čehs Petrs Pilats un austrālietis Robs Adelbergs. Kvalifikācijā lielu pārsteigumu sagādāja austrālietis Pets Bovdens, kurš parādīja ļoti interesantus "Ruler Flip" un "Hart Flip". Kvalifikācijā labāko sešiniekā izdevās iekļūt arī francūzim Braisam Izzo.

Pēc kvalifikācijas visa Arēna Rīga tika nodota latviešu motofrīstaila debitantam Kalvim Skrastiņam, kurš pēc savu pirmo triku un pirmā "back flip" parādīšanas Latvijā, apstiprināja, ka piedalīsies "Whip" lēcienu sacensībās. Neviens, izņemot tos, kuri bija redzējuši Kalvi treniņos, nespēja prognozēt, ka viņš spēs cīnīties ar daudz, daudz pieredzējušākajiem sportistiem. Taču savas publikas atbalsts un jaunā censoņa talants, ļāva Kalvim nokļūt finālā pret pasaulē labi zināmu "whip" lēcienu speciālistu Petu Bovdenu. Jāatzīst, ka lēcienu laikā nebija iespējams noteikt, kurš no abiem ir debitants. Protams, ovācijas Arēnā Rīga bija neaprakstāmas, kad tiesneši paziņoja, ka fināla dueļa uzvarētājs ir Kalvis Skrastiņš.

Augstlēkšanas sacensībās par uzvaru cīnījās itālis Massimo Bionkončinī un čehs Libors Podmols. Viņiem abiem izdevās pārvarēt 8,00 metru atzīmi, kā arī abiem neizdevās uzlēkt augstāk, tādējādi abi dalīja uzvarētāja laurus.

Finālā tikās kvalifikācijas labāko sešinieks un visi gaidīja ar ko noslēgsies šī cīņa. Pirmais sevi uzvarai nopietni pieteica Robs Adelbergs, kurš parādīja ļoti tehniski tīru un precīzu braucienu ar "Tsunami" un "Cliffhanger" salto, kā arī "California Roll". Taču līdera krēslā Adelbergam ilgi nebija jāsēž – ja pēc tiesnešu domām Petrs Pilats nespēja gāzt viņu no troņa, tad spānim Maiklam Melero tas izdevās, neskatoties uz sāpošo roku. Taču visi gaidīja uzvaras gājienu no Libora Podmola, kurš uzvarēja gan iepriekšējā čempionāta posmā, gan kvalifikācijā Rīgā. Ņemot vērā, ka Libors startēja pēdējais, viņš zināja, ka, lai uzvarētu, ir jāiet uz pilnu risku. Viņa sniegums bija perfekts un elpu aizraujošs – "Tsunami Flip", "Cliffhanger Flip", "California Roll", "LP Roll", lieliski nosēdināts "Egg Roll"... Atlika vien pēdējais lēciens ar dubultpunktiem. Taču jau iepriekš parādītais "Volt body varial" nesanāca. Libors smagi piezemējās blakus savam motociklam. Šī neveiksme maksāja ne vien uzvaru Rīgā, bet arī iezīmēja sezonas beigas – atslēgas kaula lūzumu Liboram Podmolam neizdosies sadziedēt līdz sezonas beigām. Tādējādi uz FMX Latvijas Grand Prix goda pjedestāla stājās Maikls Melero, Robs Adelbergs un Petrs Pilats.

Pēc posma Rīgā čempionāta kopvērtējuma līderis ar 140 punktiem aizvien ir Maikls Melero, savukārt uz otro vietu ir pakāpies Robs Adelbergs, kura kontā ir 122 punkti. Uz trešo vietu ar 106 punktiem ir atkritis Remī Bizārs, kurš Latvijā ieradās ar lauztu plaukstu un nespēja būt konkurētspējīgs. Čempionāts turpināsies ar diviem posmiem oktobra beigās Ķīnā un noslēgsies 19. novembrī Gdaņskā, Polijā.

Labāko triku video no posma Rīgā. 

FMX Latvijas GP atskats meklējams te.

FMX Latvijas Grand Prix 2016 fināla rezultāti

1. Maikls Melero  ESP RFME  KTM  390 punkti
2. Robs Adelbergs  AUS MA  Yamaha  379 punkti
3. Petrs Pilats   CZE ACCR  KTM  360 punkti
4. Libors Podmols  CZE ACCR  Yamaha  336 punkti
5. Braiss Izzo   FRA FFM  Yamaha  322 punkti
6. Pets Bovdens   AUS MA  Yamaha  313 punkti

Kvalifikācijas rezultāti

1. Libors Podmols  CZE ACCR  Yamaha  357 punkti
2. Maikls Melero  ESP RFME  KTM  327 punkti
3. Petrs Pilats   CZE ACCR  KTM  324 punkti
4. Robs Adelbergs  AUS MA  Yamaha  323 punkti
5. Pets Bovdens   AUS MA  Yamaha  307 punkti
6. Braiss Izzo   FRA FFM  Yamaha  299 punkti
7. Marks Pinjols  ESP RFME  Kawasaki 287 punkti
8. Hanns Akermanns  GER DMSB  KTM  183 punkti
9. Nikolajs Ivankovs  RUS MFR  Yamaha  148 punkti
10. Remī Bizārs   FRA FFM  Kawasaki     4 punkti

Čempionāta kopvērtējums

1. Maikls Melero  ESP RFME  Yamaha  140 punkti
2. Robs Adelbergs  AUS MA  Yamaha  122 punkti
3. Remī Bizārs   FRA FFM  Kawasaki 106 punkti
4. Petrs Pilats   CZE ACCR  KTM    99 punkti
5. Deivids Rinaldo  FRA FFM  Yamaha    96 punkti 
6. Libors Podmols  CZE ACCR  Yamaha    70 punkti
7. Braiss Izzo   FRA FFM  Yamaha    59 punkti
8. Luks Akermans  GER DMSB  Husqvarna   55 punkti
9. Pets Bovdens   AUS MA  Yamaha    55 punkti
10. Hose Miralles  ESP RFME  KTM    49 punkti
11. Hanns Akermanns  GER DMSB  KTM    46 punkti
12. Marks Pinjols  ESP RFME  Yamaha    33 punkti

Plašāka informācija: www.nightofthejumps.com
Foto: NOTJ 
Sestdien, 15. oktobrī, plkst. 12.00 aicinām ikvienu interesentu pārbaudīt savu rakstītprasmi, piedaloties II vispasaules diktātā latviešu valodā klātienē kādā no sešām Latvijas pilsētām (Rīga, Ventspils, Liepāja, Valmiera, Rēzekne, Daugavpils) vai tiešsaistē vietnē raksti.org.

Atzīmes netiks liktas, diktātu varēs rakstīt, gan norādot savu vārdu, gan anonīmi, jo iniciatīvas mērķis ir sniegt iespēju ikvienam novērtēt savas zināšanas latviešu valodas pareizrakstībā. Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās, savukārt tie, kuri būs uzdevumu pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt vietnē www.raksti.org uz to saite pieejama arī šeit.

Diktoru lomu, lasot diktātu klātienē, uzņemsies sabiedrībā pazīstami cilvēki. Gandrīz 300 vārdu garā diktāta teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis. Diktāta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača.

Pērnā gada diktātā pēc rakstnieka Jāņa Joņeva romāna “Jelgava 94” motīviem klātienē un tiešsaistē piedalījās 920 dalībnieki. Klātienē Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 189 cilvēki, savukārt vietnē raksti.org tika iesniegts 731 darbs. No tiem 61 diktāts netika pieņemts pārbaudei diakritisko zīmju trūkuma dēļ un/vai tāpēc, ka bija uzrakstīts tikai daļēji. No 670 pārbaudei pieņemtajiem darbiem vairākums dalībnieku tos rakstīja tiešsaistē Latvijā (562), citi bija no Lielbritānijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Igaunijas, Luksemburgas, Somijas, Beļģijas, Grieķijas, Īrijas, Norvēģijas, Polijas, Vācijas, Zviedrijas, ASV, Francijas, Gruzijas, Islandes, Itālijas, Kipras un Spānijas.

Seši dalībnieki uzrakstīja 2015. gada diktātu bez nevienas kļūdas, savukārt 12 dalībniekiem bija piecdesmit un vairāk kļūdu.

Diktāta pamatprincipi:

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums ikvienam interesentam visā pasaulē.

Brīvprātīgs – neviens nevar tikt piespiests rakstīt diktātu ar varu vai tikt iesaistīts tā organizēšanā.

Bezmaksas – iekasēt samaksu par dalību diktāta rakstīšanā, kā arī par darbu labotāju konsultācijām ir kategoriski aizliegts. Organizatoru pienākums ir nodrošināt katram rakstīt gribētājam pildspalvu un numurētu veidlapu diktāta rakstīšanai.

Visiem interesentiem – nevienam interesantam nedrīkst būt atteikta dalība diktāta rakstīšanā, kā atteikuma iemeslu minot viņa vecumu, dzimumu, seksuālo orientāciju, pilsonību, tautību vai latviešu valodas zināšanu līmeni.

Iespējamas anonimitātes princips – nevienam no dalībniekiem nav veidlapā jānorāda savs vārds, ja viņš to nevēlas darīt.

Profesionālas pieejas darbu labošanai princips – katrā pilsētā un valstī, kur notiek diktāta rakstīšana, pārbaudes komisijas priekšgalā atrodas profesionāls pasniedzējs – filologs.

Laika, teksta, norises kārtības, pārbaudes kritēriju vienlīdzība – diktāts norisinās šogad otro reizi – 2016. gada 15. oktobrī plkst. 12.00 – visās izvēlētajās Latvijas un ārvalstu pilsētās vienlaikus. Visās norises vietās dalībnieki raksta vienu un to pašu tekstu. Visur pasākums notiek pēc vienota, skaidri zināma scenārija. Visas pārbaudes komisijas vadās pēc vienotiem, iepriekš izstrādātiem un saskaņotiem kritērijiem.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības Madonas vietējā grupa aicina ikvienu madonieti, novadnieku un apkārtējo novadu putnu draugus mācīties un piedalīties astoņu nodarbību ciklā – putnu kursos Madonas novada bibliotēkā. To laikā būs iespēja četru mēnešu laikā no novembra līdz martam iepazīties ar dažādām putnu sugām. Putnu kursi paredzēti interesentiem un iesācējiem putnu vērošanā. 

Tumšie rudens un ziemas mēnešu vakari ir lielisks brīdis, lai sniegtu sev iespēju apgūt jaunas prasmes un, iespējams, īstenot savus hobijus – iemācīties biežāk sastopamos Latvijas putnus. Tādus, kas mājo ikviena mazdārziņā, apciemo barotavu un peld piemājas dīķī vai pavasarī ar dziesmām pieskandina pļavas un mežus.

Nodarības notiks katru otro otrdienu vakaros astoņas reizes četru mēnešu garumā, sākot jau no 8. novembra plkst. 18:30 – 20:00, lai to apmeklējumu varētu apvienot ar darbu. Putnu kursu nodarbību ciklā ietilpst arī divu dienu ekskursija uz Latvijas lielāko ezeru – Lubānu – un dabas liegumu „Lubāna mitrājs” kopā ar kursu vadītāju un putnu pētnieku Andri Avotiņu juniors. 

Putni kursi noris sadarbībā ar Madonas novada bibliotēku. 
Dalības maksa par visu nodarbību ciklu ir 48 EUR no cilvēka, un apmācību kursi tiks īstenoti, ja pieteiksies vismaz 10 interesenti. 
Ja ir radusies interese un vēlaties pieteikties, kā arī precizējošu jautājumu gadījumā sazinieties ar mums pa tālruni – 29234956 vai rakstiet e-pastu – infolubans@inbox.lv.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis pasniedzis balvas konkursa “Skaistākā lauku saimniecība” laureātiem.

Šogad par “Skaistāko lauku saimniecību 2016” atzīta Guntara un Jolantas Bartkeviču z/s “Amatnieki/Riekstiņi” Baltinavas novadā. “Food Union” speciālo balvu “Ilgtspējīgākā saimniecība 2016” saņēma Sandras un Viestura Liepiņu saimniecība “Kalndunduri” Krimuldas novadā. Savukārt žurnālā “Ievas Māja” speciālbalvu “Straumēnu gara mantinieki 2016” ieguva Sandras un Imanta Kristovsku saimniecība “Zemturi” Kuldīgas novadā.

“Konkursa "Skaistākā lauku saimniecība" laureāti ar savu darbu parāda, ka jebkurā Latvijas novadā ir iespējams izveidot skaistu saimniecību un tajā sekmīgi darboties. Novēlu, lai jūsu saimniecības plaukst un zeļ, jo tikai tad varēs uzplaukt arī Latvija!,” stāsta Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Guntara un Jolantas Bartkeviču iekoptā saimniecība “Amatnieki/Riekstiņi” atrodas pie pašas Latvijas un Krievijas robežas. Bartkeviču īpašumi mērāmi teju 2000 hektāros, kuros lekni aug graudi, veiksmīgi darbojas kokapstrāde, un saimniecības teritorija ir sakopta, sākot no pagalma, beidzot ar saimniecības ēkām, ceļiem un taciņām. Bartkeviču ģimenes balvā saņēma goda plāksni, kas apliecina “Skaistākās lauku saimniecības 2016” statusu un apmaksātu braucienu divām personām uz Berlīnes Zaļo nedēļu – pasaules lielāko starptautisko pārtikas, lauksaimniecības un dārzkopības izstādi 2017.gada 20.–29. janvārī.

Latvijas vadošā piena pārstrādes uzņēmuma “Food Union” speciālbalvu par sīkstumu un darba mīlestības nodošanu jaunajai paaudzei ar nosaukumu “Ilgtspējīgākā saimniecība 2016” saņēma Krimuldas pusē saimniekojošais zemnieks Viesturs Liepiņš ar ģimeni. Zemnieku saimniecība „Kalndunduri“ nodarbojas ar piena lopkopību, tās ganāmpulku veido ap 200 ragulopu. Saimnieks tic lopkopībai Latvijā, viensētām un tam, ka iespējams veiksmīgi saimniekot, neņemot kredītus.

“Ilgtspējīga lauku saimniecība ir tāda, kura domā par to, kas būs svarīgs jaunajai paaudzei, kura saimniecību pārņems, pēc pieciem, desmit vai piecpadsmit gadiem. Tas, ko nozīmē dzīve un darbs laukos, laikam ejot ir mainījies. Būt par zemnieku šodien nenozīmē visu savu dzīvi pavadīt govij “pie astes”. Drīzāk zemnieku saimniecības loma ir radīt iespējas cilvēkiem būt vai atgriezties laukos, veidot ap sevi vidi, kurā augt un attīstīties bērniem, radīt pievienoto vērtību saviem saimniekiem, savai nozarei, savam novadam un savai valstij. Viestura un Sandras Liepiņu ģimene ir radījuši šādas zemnieku saimniecības paraugu,” uzsver Harijs Panke, Food Union padomes priekšsēdētāja vietnieks. 
 
Vienīgā lauku dzīvesstila žurnāla “IEVAS Māja” speciālbalva “Straumēnu gara mantinieki 2016” tika piešķirta Sandras un Imanta Kristovsku saimniecībai “Zemturi” Kuldīgas novadā, jo “Zemturu“ saimniecībā augstā godā tur senču mantojumu un darba tikumu. Saimnieki pielāgojas laikam, nebaidās izmēģināt ko jaunu, taču neaizmirst arī gadu desmitiem pārbaudītus tikumus. “Zemturi” audzē trušus, gatavo unikālus kulināros izstrādājumus un māca mīlēt laukus. 

“Zemnieki ir mūsu valsts sargi. Kamēr vien Latvijas laukos kāds latviešu zemnieks ars, ecēs, sēs, novāks ražu, kamēr vien Latvijas pļavās ganīsies govis, aitas un zirgi, pastāvēs Latvijas valsts. Mūsu spēks ir tieši šajos sīkstajos un uzņēmīgajos zemniekos, kuri nebēg prom nedz uz Rīgu, nedz ārzemēm. Viņi ar savu darbu stāv sardzē par Latviju!,” pārliecināta ir žurnāla “IEVAS Māja” galvenā redaktore Kristīne Vilīte.

Konkursa finālā iekļuva arī Ilzes Stabulnieces saimniecība “Klajumi” Krāslavas novadā, Rihardija Logina saimniecība “Pīlādži” Balvu novadā, Atmatu ģimenes saimniecība “Atmati” Ogres novadā, Kalniņu ģimenes saimniecība “Veģi/Zvārguļi” Burtnieku novadā, Duges ģimenes saimniecība “Terēni” Jelgavas novadā.

Konkursu organizē vadošais piena pārstrādes uzņēmums “Food Union” un vienīgais lauku dzīvesstila žurnāls Latvijā “IEVAS Māja”. Konkursa laureātus un finālistus svinīgā ceremonijā sveica tā patrons Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Konkursā varēja piedalīties ikviens Latvijas zemnieku saimniecības īpašnieks, pārvaldnieks vai cita pilnvarota persona, kura veic lauksaimniecisko darbību un kura ir izveidojusi skaistu un sakoptu lauku sētu. Konkursā tika vērtēts gan saimniecības tēls, sākot no ceļa rādītāja un izpļauta grāvja līdz pagalmā lepni paceltam karogam, gan tas, kā saimniekošana sadzīvo ar koptu dārzu. 

Šeit pieejamas fotogrāfijas no preizdenta pieņemšanas un laurētu apbalvošanas. 


Šodien jubileju svin Vinnijs Pūks, jo 1926. gadā Anglijā iznāk Alana Milna grāmata par Vinniju Pūku.
Tātad Vinnijs ir cienījamā vecumā – 90 gadi.

Tiesa, Pūks parādījās vēl gadu agrāk – kad  Londonas laikrakstā "London Evening News" publicēts stāstā "Nepareizās bites".
Taču pirmā grāmata, kurā apkopoti stāsti par Vinnija Pūka un viņa draugu piedzīvojumiem, tika izdota pirms 90 gadiem – šajā dienā, 14.oktobrī.
Grāmatas par Vinniju Pūku ir tulkotas vairāk nekā 40 pasaules valodās.

Daudzviet pasaulē,  katru gadu notiek pūksprunguļu laišana upēs. Pūksprunguļu spēle aprakstīta grāmatā "Vinnijs Pūks un viņa draugi". Spēlētāji no tilta malas iemet upē koka sprunguli un skrien uz otru tilta pusi skatīties, kura sprungulis atpeldēs pirmais.

Milns savus stāstus rakstīja savam dēlam - Kristoferam Robinam Milnam, aprakstot viņa rotaļu lācīša Vinnija Pūka piedzīvojumus Simtjūdžu mežā.

Īstajam Kristoferam Robinam bija mīļākais rotaļu lācītis, kuru viņš sauca par Vinniju Pūku par godu Vinnijam - Kanādas lācim, kuru viņš bija redzējis Londonas zooloģiskajā dārzā, tāpat zēnam bija arī citas mantas -  - ķengurs, sivēns un ēzelis, kas tāpat nonākuši Milna stāstos. Oriģinālās rotaļlietas pašlaik atrodas Ņujorkas publiskajā bibliotēkā.

Pēc Milna nāves autortiesības uz Vinnija Pūka un pārējo grāmatas varoņu tēliem iegādājās Volts Disnejs, kura meitām ļoti patikuši stāsti par medu mīlošo lāci.

Pēc žurnāla "Forbes" datiem, Vinnijs Pūks ir otrais pelnošākais izdomātais tēls, atpaliekot tikai aiz Mikipeles un gadā nopelnot aptuveni 5,6 miljardus ASV dolāru.

Padomju multfilmā Pūku ierunāja Jevgēnijs Leonovs, ko daži varbūt atceras no filmas Fortūnas Džentelmeņi – bet  Lai panāktu vēlamo Vinnija Pūka runas efektu, aktiera balss ieraksts tika paātrināts par 30 %. 

Daži citāti no grāmatas:

Sivēns – “Kā pareizi raksta vārdu mīlestība?”
Pūks – “To neraksta, to jūt!”

Tu nevari visu laiku sēdēt un gaidīt, kad kāds nāks pie Tevis. Dažreiz Tev ir jāiet pie viņiem.

Daži cilvēki pārāk daudz rūpējas. Man šķiet, to sauc par mīlestību.

Cik es esmu laimīgs, ka man ir kaut kas tāds, kas padara ardievas tik smagas.

Ja pienāk tāda rītdiena, kad mēs neesam vairs kopā… Ir kaut kas, kas tev vienmēr jāatceras. Tu esi Drosmīgāks, nekā tev liekas, Stiprāks, nekā tev šķiet un Gudrāks nekā tu domā. Bet vissvarīgākā lieta – pat, ja mēs esam šķirti… es vienmēr būšu ar tevi.

Iesim ciemos pie visiem pēc kārtas, — sacīja Pūks. — Jo, kad tu esi jūdzēm tālu gājis pa aukstu vēju un pēkšņi ieej kāda mājās, un tad kāds tev saka: “Sveiks, Pūk, tu esi atnācis taisni laikā, lai mēs mazliet uzkostu!” — un jūs uzkožat… tad diena nav vis veltīgi, bet Draudzīgi Pavadīta.

Vajag darīt tā, kā darīt vajag, bet darīt tā, kā nevajag darīt, nevajag.

Vinnijs Pūks Sivēnam jautāja: “Kas šodien ir par dienu?” Sivēns atbildēja: “Šodiena” Vinnijs nopriecājās: “Šodiena ir mana mīļākā diena!”


Neformālā gaisotnē tika prezentēta sporta žurnālista Armanda Pučes un baksetbolista Kristapa Porziņģa brāļa Jāņa Porziņģa kopīgi veidotā grāmata "Brālis" - par latviešu basketbolistu Kristapu Porziņģi.
Grāmata  veidota Kristapa Porziņģa pirmās Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezonas laikā, kurā viņš lieliski debitēja Ņujorkas "Knicks" sastāvā.
Uz grāmatas prezentāciju bija uzaicināti arī jaunie basketbolisti, kuri šovasar spēlētāja dzimtajā pilsētā Liepājā piedalījās Porziņģa rīkotajā nometnē.

Grāmatā ir divas daļas - Pučes saruna ar Kristapa Porziņģa brāli Jāni, kā arī bilžu sadaļa, kur jau pats NBA basketbolists stāsta par savām dzīves gaitām un pirmo nopietno spēli Ņujorkā.
"Tajā mērogā, kurā šobrīd atrodas Kristaps Porziņģis, neviens latvietis vēl nav bijis," tikmēr norādīja Puče, piebilstot, ka Porziņģu ģimeni kopā tur ļoti spēcīga sieviete - mamma Ingrīda, ko Armands Puče raksturo kā stipru sievieti, kura arī tad šo veču baru satur kopā un ļauj būvēt panākumus. 
Viņš cer, ka Porziņģa fenomens Latvijā veicinās milzu grūdienu sporta veida attīstībā, kas ilgs vismaz vairākus gadu desmitus. 

Kristapa brālis Jānis uzsver arī Kristapa neapšaubāmo talantu. Jānis Porziņģis atzina, ka sākotnēji par grāmatas rakstīšanas ieceri bijis noskaņots skeptiski, bet vēlāk jau melnraksts viņu pārliecinājis, ka izvēlēts pareizais ceļš. 
"Ja kāds puika varēs sev no šīs grāmatas paņemt kaut divus teikumus - arī tam būs vērtība," to atzīst  otrs grāmatas veidotājs un Kristapa brālis Jānis Porziņģis. 

Puče sarakstījis vairākas grāmatas par Latvijas sportistiem - Sandi Ozoliņu, Artūru Irbi, Kristeru Serģi, Kasparu Kambalu, Viktoru Hatuļevu, kā arī romānu "Slazds" par aviokatastrofu, kurā gāja bojā Kārlis Skrastiņš.
 
Jau 25.oktobrī Porziņģis  Ņujorkas "Knicks" komandas sastāvā uzsāks savu otro gadu pasaules spēcīgākajā līgā.
Tieši grāmatas prezentācijas dienā Latvijas Basketbola savienība paziņoja, ka Porziņģis atzīts par šā gada Latvijas labāko basketbolistu.
Foto avots: delfi.lv
Ceļu satiksmes drošības direkcija atgādina, ka 1.novembrī stāsies spēkā grozījumi noteikumos par autovadītāju apmācību, kas uzlabos autoskolu sniegto pakalpojumu kvalitāti, kā rezultātā labāk tiks sagatavoti jaunie autovadītāji un ikviens uz ceļa varēs justies drošāk.
Grozījumu nepieciešamību apliecina arī tas, ka situācija satiksmes drošības jomā Latvijā nav tik laba kā vidēji Eiropas Savienībā. 

Latvijā 2015.gadā ceļu satiksmes negadījumos bojā gājuši 94 cilvēki, rēķinot uz miljonu iedzīvotāju, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Augstāki rādītāji ir tikai Rumānija un Bulgārija.

Ar 1.novembri tiks ieviestas jaunas tēmas teorētiskās apmācības procesā (piemēram, bīstamu situāciju paredzēšana, risku novēršana u.c.), kā arī tiks palielināts minimālais braukšanas stundu skaits. 
Vadīšanas apmācību plānots papildināt ar braukšanu slidena ceļa apstākļos un diennakts tumšajā laikā. 

Maksa par CSDD sniegtajiem pakalpojumiem - eksāmeniem un vadītāju apliecību izsniegšanu, nemainās.


"Latvijas Pasts" aicina iedzīvotājus nosaukt katra reģiona labāko pastnieku un pasta nodaļas operatoru, informē uzņēmumā.

No oktobra "Latvijas Pasts" sācis konkursu "Mans pastnieks 2016", lai katrā Latvijas reģionā noteiktu to pastnieku un pasta nodaļas operatoru, kuru klienti atzinuši par zinošāko, atbildīgāko un uzticamāko.

Iedzīvotāji ir aicināti aizpildīt konkursa anketas, kuras oktobra sākumā ir izsūtītas kopā ar "Latvijas Pasta" 2017.gada abonēšanas katalogu un ievietotas to klientu pastkastītēs, kuri pēdējo trīs gadu laikā "Latvijas Pastā" abonējuši kādu no preses izdevumiem.
Aizpildītas anketas līdz nākamā gada 31.janvārim jāievieto jebkurā "Latvijas Pasta" vēstuļu kastītē vai jānodod pasta nodaļā - anketas nosūtīšana ir apmaksāta.

Anketu var aizpildīt un iesniegt arī tiešsaistē .

Līdz šim jau ir saņemtas vairāk nekā 500 aizpildītas anketas. Konkursa "Mans pastnieks 2016" laikā tiks noskaidrots Rīgas, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Latgales labākais pastnieks un pasta operators, kā arī viens pastnieks vai pasta operators, kas tiks atzīts par atsaucīgāko darbinieku visas Latvijas mērogā.

"Latvijas Pasta" konkurss "Mans pastnieks" notiek sesto reizi.


Festivāls "LMT Summer Sound" izvirzīts starptautiskajai Eiropas populārās mūzikas festivālu balvai "European Festival Awards" par labāko vidēja lieluma festivālu, informēja festivāla pārstāve Linda Zajarska.
 
Tāpat Eiropas festivālu balvai par labāko vidēja lieluma festivālu izvirzīti festivāli "Positivus" Salacgrīvā un "Kubana" Rīgā.
 
Eiropas festivālu balva tiks pasniegta jau astoto reizi. Balvai kategorijā "Labākais vidējā lieluma festivāls" izvirzīti apmēram 75 festivāli no visas Eiropas. Rezultāti tiks apkopoti līdz 21.novembrim, kad tiks publiskoti katras kategorijas divdesmit labākie festivāli.

Finālā iekļuvušos festivālus vērtēs mūzikas industrijas ekspertu veidota žūrija, bet uzvarētājus paziņos Eiropas lielākās mūzikas industrijas konferences "Eurosonic Noorderslag" atklāšanas vakarā nākamā gada 11.janvārī Groningenā, Nīderlandē. 

Publiskajā balsojumā internetā var piedalīties līdz 31.oktobrim.
Šonedēļ 25 Latvijas pilsētās un novados notiek Karjeras nedēļa. Tās tēma šogad ir “ES BŪŠU darba tirgū”, aicinot jauniešus iepazīt mūsdienu darba tirgu, tā prasības un daudzveidīgo piedāvājumu.
Pirmo reizi Karjeras nedēļa notiekarī Smiltenes novadā. Šodien, 11. oktobrī, Palsmanes pamatskolas skolēni iepazīst mediķa profesiju, rītdien stikla pūtēju profesiju un turpmākajās dienās vēl citas karjeras iespējas.
Karjeras nedēļas jaunumiem var sekot līdzi sociālajos tīklos Facebook un Draugiem.lv.

***

Smiltenes pilsētas kultūras centrs aicina bērnus un jauniešus pieteikties jaunajām deju nodarbībām.
11. oktobrī sāksies Sarīkojuma deju nodarbības skolēniem vecuma grupā no 1. līdz 4. klasei. Nodarbības notiks katru trešdienu no 16:00 – 17:00.
Ceturtdien savukārt sāksies Estrādes deju nodarbības. Dejotāji tiks sadalīti grupās atbilstoši vecumam, un nodarbības notiks katru ceturtdienu.

***

Sestdien, 15.oktobrī, Smiltenes pilsētas Kultūras centra lielajā zālē norisināsies jau trešais vokālistu konkurss “Smiltenes balsis 2016”. Pasākuma īpašai viesis-Uldis Marhilēvičs.
Baudīt un novērtēt konkursa dalībnieku sniegumu ir aicināts ikviens interesents. Pēc koncerta visi ir laipni aicināti uz rudens balli kopā ar grupu “Vēja runa”.
No šodienas tiek atcelti vasaras laikā uz atsevišķiem ceļiem noteiktie atļautā braukšanas ātruma izņēmumi un nekur Latvijā vairs nedrīkst braukt ātrāk par 90 kilometriem stundā (km/h), arī tur, kur vasarā bija atļauts braukt ar ātrumu 100 km/h.
Iestājoties rudenim, no šodienas visā valsts autoceļu tīklā maksimālais atļautais ātrums ir 90 km/h.
 
Paaugstinātais maksimālais ātrums vasarā bija šādos ceļu posmos:
Tallinas šosejas (A1) Saulkrastu apvedceļā un posmā no Jelgavkrastiem līdz Svētciemam;
Vidzemes šosejas (A2) posmā no Rīgas apvedceļa līdz pārvadam pār dzelzceļu Garkalnē;
Daugavpils šosejas (A6) posmā no Salaspils līdz Ikšķilei un no Nīcgales līdz Daugavpils apvedceļam;
Jelgavas šosejas (A8) posmā no Rīgas robežas līdz satiksmes pārvadam Jelgavas apvedceļā;
atsevišķos posmos uz Jēkabpils–Rēzeknes ceļa (A12).

Saeimā šodien atklāta fotogrāfiju izstādi "Turpināt dzīvot… skaisti", kas stāsta par sievietēm, kuras uzvarējušas krūts vēzi.

Izstādes mērķis ir kliedēt aizspriedumus par vēzi kā neārstējamu slimību.

Speciālisti uzsver, ka  krūts vēzis patlaban Latvijā ir biežākā onkoloģiskā saslimstība sieviešu vidū, turklāt vērojama tendence, ka pacientes kļūst arvien jaunākas.
Izstāde iepriekš bija apskatāma vairākās vietās Latvijā.

Ikvienai sievietei ieteicams reizi mēnesī veikt krūšu pašpārbaudi, jo tas ir veids, kā laicīgi var konstatēt izmaiņas krūtīs un nepieciešamības gadījumā vērsties pie ārsta. Tāpat reizi gadā sievietēm līdz 50 gadu vecumam krūtis jāpārbauda ar ultrasonogrāfijas metodi, to var kombinēt ar mamogrāfiju reizi 2 – 3 gados.  

Savukārt sievietēm paaugstināta saslimšanas riska vecumā no 50 līdz 69 gadiem ir ieteicams izmantot valsts dāvāto iespēju piedalīties krūts vēža agrīnas atkalšanas programmā un veikt valsts apmaksātu mamogrāfiju.
4.oktobrī, tiek atzīmēta Pasaules dzīvnieku aizsardzības diena.
Ugunsdzēsēji glābēji šogad devušies palīgā vairāk kā 680 dzīvniekiem, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus pieskatīt un parūpēties par saviem mīļdzīvniekiem, lai viņi nenonāktu nelaimē. 

Šogad deviņos mēnešos ugunsdzēsēji glābēji veikuši jau 5147 glābšanas darbus un no tiem 686 gadījumos palīdzība bija nepieciešama tieši dzīvniekiem. Apkopotā statistika liecina, ka visbiežāk ugunsdzēsēji glābēji palīdzējuši bezpalīdzīgā situācijā nonākušiem mājdzīvniekiem – 381 gadījumos, savukārt 276 gadījumos savvaļas dzīvniekiem un putniem, bet 29 gadījumos palīdzība bija nepieciešama mājputniem un mājlopiem.

Visbiežāk dažādās nelaimēs nokļūst tieši kaķi – 316 gadījumos glābēji devās palīgā kaķiem, kuri uzrāpās kokā, bet saviem spēkiem nespēja tikt lejā, ielīda caurulēs vai arī iekrita ventilācijas šahtās un akās.
Otrajā vietā ierindojas putni – 140 gadījumos baloži, bezdelīgas, dzeguzes, gārņi, kaijas, kovārņi, kraukļi, pīles, stārķi, strazdi, vanagi, vārnas, zīlītes un citi putni bija nokļuvuši nelaimē, piemēram, ielidojot ventilācijas šahtā un nespējot izkļūt laukā, sapinoties makšķernieku auklās utt.
Trešajā vietā ir izsaukumi uz glābšanas darbiem, kuros palīdzība bija nepieciešama suņiem, kopumā 64 reizes. 

Ugunsdzēsēju glābēju palīdzība ir nepieciešama gan laukos, gan arī pilsētās mītošajiem dzīvniekiem – šogad 278 gadījumos glābēji steigušies palīgā dzīvniekiem novados, 219 gadījumos – dzīvniekiem Rīgā, bet 188 gadījumos devušies uz citām republikas pilsētām. Pilsētās iedzīvotājiem bažas rada ne tikai mājdzīvnieki, bet arī ieklīdušie meža dzīvnieki, piemēram, čūskas.

Lauku reģionos bieži ugunsdzēsēju glābēju palīdzība ir nepieciešama tieši meža dzīvniekiem vai lieliem mājlopiem, kuri, piemēram, ir iestiguši dubļos, iekrituši akās vai vircas bedrēs. Nereti bez apkārtējo cilvēku palīdzības nebūtu iespējams izglābt mājlopus, kas iekrituši akās vai bedrēs – tieši apkārtējo cilvēku piesaistītā traktortehnika ir sekmējusi dzīvnieku ātru izglābšanu.

Ne visos gadījumos, steidzoties palīgā nelaimē nokļuvušam dzīvniekam, šo palīdzību arī izdodas un ir iespējams sniegt, jo, piemēram, gadās, ka cilvēks, kurš izsaucis glābējus, iebilst cauruma izsišanai sienā, lai atbrīvota aiz tā iesprūdušu putnu. Šādos gadījumos ugunsdzēsēji glābēji palīdzēt dzīvniekiem nevar. 

VUGD atgādina, ka iedzīvotājiem ir jāpieskata un jāparūpējas par saviem četrkājainajiem draugiem, lai nevērības vai neuzmanības dēļ dzīvnieki neciestu.
Piemēram, dzīvojamo māju iemītniekiem ir jāizvērtē, vai gadījumā, ja logs tiek atstāts vēdināšanas režīmā, ar četrkājaino draugu nevar notikt kāda nelaime.

Aicinām ņemt vērā, ka ugunsdzēsēji glābēji nedodas uz visiem izsaukumiem, kuros nepieciešama palīdzība dzīvniekiem: gadījumos, ja dzīvnieks ir slims vai cietis, tad viņam var palīdzēt tikai veterinārārsts.
Ugunsdzēsēji glābēji dodas uz tiem izsaukumiem, kuros nelaimē nokļuvušais dzīvnieks atrodas tādā situācijā, no kuras viņš nevar izkļūt pats saviem spēkiem un ir apdraudēta viņa veselība un dzīvība. 

VUGD aicina iedzīvotājus rūpēties par dzīvniekiem tā, lai tie nenokļūtu nelaimē un viņiem pēc iespējas mazāk būtu nepieciešama glābēju palīdzība!
Autovadītāji no 5. līdz 14. oktobrim Rīgā un lielākajās Latvijas pilsētās tiek aicināti uz bezmaksas automobiļu pārbaudēm, kurā būs iespēja noskaidrot automobiļu drošības sistēmu un to elektroapgāžu darbību.
Paralēli tiks pārbaudīti arī lukturi un to regulējums, kā arī riepu atbilstība. 

Pasākuma laikā interesenti varēs uzdot jautājumus kvalificētiem auto aprūpes speciālistiem un gūt informāciju par mūsdienīgu auto diagnostiku, apkopi un uzturēšanu.  

„Vēlamies aicināt autovadītājus aizdomāties, cik kvalitatīvu un atbilstošu aprūpi mūsu auto saņem ikdienā. Tēma ir aktuāla katru gadu, jo īpaši iestājoties tumšākam un aukstākam laikam. Aizvien biežāk mūsdienu automašīnu kvalitatīvai apkopei nepieciešamas īpašas diagnostikas iekārtas, ar kuru palīdzību autovadītāji ziemā var justies drošāk, jo viņi rod lielāku pārliecību, ka to automobiļi darbojas pilnvērtīgi,” stāsta DBS Autoskolas direktors Jānis Vanks.

Bezmaksas pārbaudes visās pilsētās tiks veikta auto elektronikas un drošības sistēmu diagnostiska, varēs novērtēt riepu stāvokli (protektora atlikums, ražošanas gads u.c.), veikt nepieciešamo riepu spiediena korekciju, lampu gaismas stara novērtējumu un noskaidrot citu informāciju.  
.
Automašīnu bezmaksas pārbaudes notiks no plkst. 11.00 līdz 18.00:
05. oktobris TC ”Alfa” Brīvības gatve 372, Rīga
06. oktobris Jelgavā CSDD (Satiksmes iela 2a) un  Statoil DUS (Brīvības bulv.1)
7. oktobris Liepājā CSDD (Brīvības iela 148) un Statoil DUS (Cukura iela 3)
12. oktobris Valmiera CSDD (Eduarda Lācera iela 3) un Statoil DUS (Ausekļa iela 26)
13. oktobris Daugavpils CSDD (Kraujas iela 3) un Statoil DUS (Ventspils iela 28)
14. oktobris TC “Spice” Lielirbes iela 29, Rīga
Sociālā tīkla "Facebook"  izplatījies kārtējais vīruss jeb ļaunprātīgā aplikācija, kas, piekļūstot lietotāja profilam, ļauj veikt ierakstus viņa vārdā.

Ļaunprātīgā aplikācija "Slinky" datorā automātiski lejupielādējusies pēc tam, kad tiek atvērta saite kas iekopēta paziņu vai draugu sūtītās vēstulē. 

Šī aplikācija gan nav nekāds jaunums, un, saskaņā ar informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv"  pausto, tā nemērķē uz lietotāja datoru, bet dod tiesības veikt ierakstus viņa vārdā.

Speciālisti  skaidroja, ka jābūt kritiskam un nevajag sekot visiem pamudinājumiem apskatīt interesantus video un citu informāciju, kas pēkšņi parādās draugu profilos, īpaši, ja tā ir saite, kas ved uz kādu aizdomīgu resursu.
Lai ceļu satiksmē atturētu agresīvos autovadītājus, pirmo reizi par Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) kampaņas ”Pierādi sevi citur, nevis uz ceļa!” galveno varoni kļuvis rallijkrosists Reinis Nitišs.
Viņš uzskata, ka ceļu satiksmes noteikumu ievērošana nemazina un neapdraud šofera personību vai statusu. Sportista un kampaņas aicinājums autovadītājiem ir apliecināt savas spējas un izlādēt enerģiju sporta zālē, virtuvē, darbā vai citur, nevis pie stūres, agresīvi un ātri braucot.

”Agresīva braukšana ir likumā definēti ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi, taču ikdienas praksē pārkāpuma robežas ir grūti nosakāmas, tāpēc ar agresīvu braukšanu saprot nevis vienu bīstamu manevru, bet braukšanas stilu kopumā, kas rada nevajadzīgu spriedzi un haosu ikdienas ceļu satiksmē,” saka CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “Latvijas Faktu” pirms kampaņas veiktais pētījums liecina, ka agresīvie autobraucēji lielākoties ir vīrieši vecumā līdz 40 gadiem. Zīmīgi, ka viņi ir enerģiski, ambiciozi, ar vēlmi sevi pierādīt. Pētījums liek secināt, ka cīņā pret ātrajiem un agresīvajiem braucējiem ir divi efektīvi paņēmieni - sodu paaugstināšanu un aktīva kontrole uz ceļiem.  

“Vairums aptaujāto autovadītāju spriež ļoti racionāli, viņi ir labi informēti par sodiem un radariem, kas kontrolē braukšanas ātrumu,” skaidro sociologs Aigars Freimanis  “Nav šaubu, ka autovadītāju uzskatu maiņu iespaido arī sociālās kampaņas, kuru vēstījums spilgti ilustrē riskus, ar kuriem saskaras jebkurš likuma pārkāpējs. Kampaņas vēstījums ir jābūt emocionālam, mērķauditoriju aizskarošai, varbūt biedējošai, bet noteikti -  motivējošai, kas summējas ar visiem ieviestajiem ātruma kontroles un soda mehānismiem.”
CSDD tic, ka satiksmes harmonizēšana iespējama ne tikai ar bargāku likumu vai kontroles palīdzību – tā ir arī pašu autobraucēju rokās. Tāpēc kampaņas “Pierādi sevi citur, nevis uz ceļa!” laikā autovadītāji ar dažādām aktivitātēm tiks izaicināti sevi pierādīt hobijos, darbā un citur, nevis trakojot uz ceļa.

Šobrīd likumā noteikts, ka agresīva braukšana izpaužas kā vairākkārtēja braukšanas joslu maiņa, vairāku sastrēgumā esošu vai kolonnā braucošu transportlīdzekļu apdzīšana pa pretējā virziena joslu vai apbraukšana pa sabiedriskā transporta joslu, ceļa nomali, ietvi, gājēju ceļu, velosipēdu ceļu vai citām vietām, kas nav paredzētas transportlīdzekļu braukšanai. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs atzīst: “Ar agresīviem braucējiem uz ceļiem nākas saskarties ik dienu. Tā ir aktuāla problēma, kurai cenšamies rast efektīvāku risinājumu. Tādēļ Valsts policija ierosināja veikt izmaiņas likumprojektā ar mērķi paplašināt agresīvas braukšanas definīciju.  Līdz ar grozījumu ieviešanu Valsts policijai būs plašākas iespējas saukt pie atbildības kā autovadītājus, tā arī motociklistus, kuri apzināti neievēro ceļu satiksmes noteikumus, izraisot bīstamas un satiksmi traucējošas situācijas.”

“ERGO vairāku gadu dati par auto negadījumu statistiku liecina, ka vismazāk avāriju izraisa šoferi vecumā no 40 līdz 50 gadiem, bet īpaši bīstama autovadītāja profils ir jaunietis līdz 24 gadiem ar nelielu - zem 2 gadiem - stāžu un salīdzinoši jaunu jaudīgu automašīnu, kas visbiežāk pārvietojas pilsētas intensīvajā satiksmē. Tieši tāds, kā redzams kampaņas klipā. Redzams, ka lielā daļā pieteikto negadījumu iemesls ir neapdomība un pārlieka bravūra.
Tomēr neatkarīgi no vecuma un automašīnas markas ikvienam jāielāgo, ka auto vadīšana ir nopietna atbildība – gan pašam par savu un pasažieru, gan arī citu satiksmes dalībnieku drošību..
 
Kampaņu „Pierādi sevi citur, nevis uz ceļa!” organizē CSDD, Satiksmes ministrija un Valsts policija, atbalsta – apdrošināšanas sabiedrība ERGO un Statoil. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem.
Facebook Draugiem Twitter Instagram