Rīgas Stradiņa universitāte aicina jauniešus vecumā no 18 līdz 30 gadiem piedalīties pētījumā, kurā tiks noteikta graudaugu pārslu ietekme uz glikozes līmeni un insulīnu, kam ir neatsverama nozīme sāta sajūtas regulēšanā, svara kontrolē, izturības nodrošināšanā sportojot, kā arī cukura līmeņa kontrolē.
Pētījuma norises laiks: 2016. gada augusts un septembris. Pētījuma ilgums: 4–6 nedēļas.

Tie, kas piedalīsies pētījumā – ēdīs veselīgus, Latvijā radītus produktus, dabūs brokastis bez maksas, uzzinās  vairāk par veselīgu uzturu un darīs labu citiem.

Projekts ir īpašs ar to, ka grauds tiks pētīts no selekcijas brīža līdz pat ietekmei uz cilvēka vielmaiņas procesiem. Projektu realizē Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU PTF), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI) un Norvēģijas Bioekonomikas institūts (NIBIO).

RSU pētīs dažādu graudaugu pārslu ietekmi un glikozes līmeni (noteiks glikēmisko indeksu) un insulīnu (noteiks insulīna indeksu). Šiem rādītājiem ir neatsverama nozīme gan sāta sajūtas regulēšanā, gan svara kontrolēšanai, gan izturības nodrošināšanai sportojot, kā arī cukura līmeņa kontrolei cukura diabēta pacientiem.
RSU pētījumu veic RSU Sporta un uztura katedra. Pētījuma komandu veido vadošā pētniece, docente Dr. med. LAILA MEIJA, pētniece Dr. med. LĪGA BALODE, laborante, uztura speciāliste un RSU doktorante GUNA HAVENSONE.
Dalība pētījumā būs labās gribas izpausme, kas palīdzēs dziļāk noskaidrot Latvijas tradicionālo un inovatīvo graudaugu potenciālu veselības nodrošināšanā un dalīties ar šo pieredzi ar citu valstu pētniekiem un progresīviem pārtikas ražotājiem.


Pētījuma autori lūdz atsaukties VESELUS jauniešus.

Pētījumam meklējam jauniešus, kuri atbilst šādiem kritērijiem:
vecums: 18–30 gadi,
stabils svars (ĶMI: 19–25),
nesmēķētāji,
nav pārtikas alerģijas,
nelieto zāles, kontracepcijas tabletes, nav hormonālā spirāle (Mirena),
vismaz divas nedēļas nelieto citus ogļhidrātu vielmaiņu ietekmējošus uztura bagātinātājus (piemēram, vielmaiņas un zarnu trakta darbības regulēšanai – topinambūru pulveri, ceļteku pulveri, pektīnus, hroma preparātus u. tml.),
fiziskās aktivitātes līmenis:
a) nav fizisko aktivitāšu;
b) var būt regulāras fiziskas aktivitātes līdz trim reizēm nedēļā;
c) pētījuma laikā jāatturas no sacensībām, turnīriem, ļoti intensīvas fiziskas slodzes, piemēram, velobraucieniem, basketbola vai tenisa turnīriem visas dienas garumā u. tml.,
ikdienā lieto tradicionālu uzturu (nav vegāns, svaigēdājs, nav ēšanas traucējumu, nelieto sporta uzturu vai neievēro kādu īpašu diētu).
Katram brīvprātīgajam pētījuma dalībniekam paredzētas desmit vizītes uz laboratoriju, kur saņems standarta maltīti, kas ir 50 g glikoze atšķaidīta ar 250 ml ūdens vai graudaugu maltīti (dažādu graudaugu pārslas).
Pacientu atbilstība citiem (laboratoriskajiem) MS diagnostiskajiem kritērijiem tiks noteikta Nacionālais Medicīnas Serviss – Laboratorija Rīgā, Biķernieku ielā 25A.

Ar ko jārēķinās?

Jābūt gatavam ierasties laboratorijā 2–3 reizes nedēļā 4–6 nedēļas no rīta plkst. 9.00 tukšā dūšā
Jāievēro instrukcijas, kā pareizi sagatavoties izmeklējumiem
Laboratorijā būs jāpavada 2,5–3 stundas
Mazliet arī sāpēs, jo asins paraugi tiks ņemti gan no pirksta, gan no vēnas
Būs jāēd graudaugu pārslas un jāuzdzer ūdens
Kā notiks pētījums?
Pētījums tiks veikts no rīta, tukšā dūšā. Iepriekšējās maltītes laiks: pirms 10–12 stundām.
Vispirms tiks paņemtas asins analīzes. Glikozes koncentrāciju noteiks kapilārajās asinīs (analīzi ņems no pirksta), savukārt C peptīda un insulīna koncentrāciju noteiks venozajās asinīs (asinis – no elkoņa vēnas).
Tad katrā reizē (2–3 reizes nedēļā) brīvprātīgajiem tiks piedāvāta kāda maltīte – standarta glikozes šķīdums vai graudaugu maltīte. Gan maltīte, gan standarta paraugs pētījumā iesaistītajai personai būs jāapēd 15–20 minūšu laikā. Papildus tiks piedāvāts 250 ml dzeramais ūdens.
Uzreiz pēc pirmā kumosa tiks uzsākta laika atskaite un attiecīgi sešas reizes (resp., 15., 30., 45., 60., 90. un 120. minūtē) tiks paņemts kapilāro asiņu paraugs, savukārt asins paraugi no vēnas tiks ņemti caur ievadīto katetru.
Kopējais ziedotais asins daudzums katrā apmeklējuma reizē nepārsniegs 30 ml – tik niecīgs asiņu zudums neietekmēs pašsajūtu un veselību.
Vēlāk, izejot no iegūtajiem glikozes un insulīna koncentrācijas datiem, tiks aprēķināts attiecīgā produkta glikēmiskais un insulīna indekss.

Kā pieteikties?

Par gatavību piedalīties lūdzam rakstīt Gunai Havensonei e-pastu uz adresi guna.havensone@gmail.com, norādot vārdu, uzvārdu, vecumu, e-pasta adresi un mobilā tālruņa numuru.
Tālrunis papildu informācijai: 26353142
23 dienu garumā ar velosipēdu apceļot Latvijas pierobežu vairāk nekā 1500 kilometru garumā, iepazīt vietējos iedzīvotājus, viņu ikdienas dzīvi un par ceļojumu veidot arī dokumentālo filmu un rast atbildi uz jautājumu “Ko mūsdienās nozīmē būt latvietim?”. To apņēmusies četru jauniešu komanda projektā „On The Border”.

Projekta idejas autors ir Vidzemes Augstskolas students Toms Treimanis, kurš apgūst tūristu gida – ceļojumu un pasākumu organizatora profesiju, un velobrauciens apkārt Latvijai ir daļa no viņa bakalaura darba. Palīgā piesaistīti arī studenti no Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas.

Filma caur Toma braucienu atspoguļos to, kā latvieši dzīvo un strādā pierobežā, kā izpaužas viņu latviskums un tradīcijas; plānots izveidot arī digitālo velomaršrutu, lai šo braucienu atkārtot varētu arī citi.

Nakšņošanu projekta dalībnieki sarunājuši pie vietējiem iedzīvotājiem, tā turpinot savu ideju par pierobežas iedzīvotāju dzīves iepazīšanu. 

Projekta galvenais mērķis ir – parādīt gan vietējiem, gan arī citu valstu iedzīvotājiem to, kas notiek Latvijas pierobežā .
Gan velobrauciena starts, gan finišs plānots Rīgas centrā.
Šonedēļ Rīgas ostā pietauvots lielākais kuģis, kāds šogad ienācis ostā, - tā garums ir 265 metri, platums 43 metri.
Vienlaikus tas ir lielākais tankkuģis, kāds jebkad pietauvots šajā piestātnē.

Kuģis "STI Oxford"  Rīgā ieradies no Roterdamas ostas. Tā tilpnēs plānots iekraut 105 tonnas dīzeļdegvielas, ko iespējams izdarīt pusotras līdz divu diennakšu laikā. Kuģis Rīgas ostu plāno atstāt svētdien, 7. augustā.

Kuģa ievešanai Rīgas ostā piesaistīti četri lielie velkoņi. Rīgas ostas kapteiņa dienesta Kuģu vadības centra vadītājs Jurijs Zariņš skaidro, ka tik lielu kuģu ievešana Rīgas ostā prasa ne tikai labu loča un velkoņu tehnoloģisko aprīkojumu, bet arī augstu profesionalitāti.
Vismazākā kļūda varot radīt neparedzamas sekas, jo, piemēram, kuģa priekšgala novirzīšanās par vienu grādu no kursa, nozīmē, ka kuģa pakaļgals var atdurties pret Daugavas krastu. 

Rīgas ostas kapteiņa dienestam esot pieredze lielo kuģu uzņemšanā - vairākkārt ostā ienācis kruīzu kuģis "Costa Pacifik", kura garums ir 294 metri. 13. jūlijā ienācis līdz šim lielākais "ro-ro" kravu kuģis "Independence II", kura garums ir 199 metri un kas Latvijā nogādāja NATO spēku tehniku.
Uz Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm devušies gan sportisti, gan oficiālās amatpersonas.
Kopā ar sporta tērpiem un cita veida atribūtiku ceļa somās līdzi paņemti arī Latvijas karogi. Vispirms to uzdevums būs izcelt vietu, kur olimpiskajā ciematā dzīvos Latvijas atlēti, bet pēc tam arī, cerams, to pielietojums būs nepieciešams uzvaras gadījumā.

Jau ceturtdien Rio olimpiskajā ciematā tiks pacelts Latvijas karogs, bet  olimpiskās spēles oficiāli atklās piektdien. Rio atkāšanas ceremonija  risināsies plkst. 2 naktī uz sestdienu (Latvijas laiks). 

Tikmēr leģendārais Brazīlijas futbolists Pelē no organizatoriem saņēmis piedāvājumu Riodežaneiro olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā iedegt olimpisko uguni.
75 gadus vecais brazīlietis pagaidām nav sniedzis atbildi, jo viņam šis jautājums jāapspriež ar saviem sponsoriem.  Bet kā brazīlietis viņš būtu laimīgs iedegt  uguni,norādīja viens no sava laika pasaules labākajiem futbolistiem. 

Jāpiebilst, ka pašas spēles faktiski jau sākas šodien - jau šovakar, kad olimpiskajos laukumos tiks aizvadīti pirmie futbola mači.

Olimpiskā futbola turnīra sākums pirms atklāšanas ceremonijas nav nekāds īpašs pārsteigums kalendārā, jo citādi gluži vienkārši nepietiek laika, lai 16 vīriešu un 12 sieviešu izlases līdz 21. augustam sadalītu divus medaļu komplektus. 

Ņemot vērā, ka olimpiāde pirmoreiz notiek ne tikai Brazīlijā, bet vispār Dienvidamerikā, kur futbola kā sporta veida numur viens statusu neapdraud praktiski nekas, futbola turnīri šoreiz piesaistījuši īpašu interesi. 
Olimpiskā turnīra neapšaubāmi lielākā zvaigzne būs Neimārs, Spānijas superkluba „Barcelona” futbolists.  Tik augsta līmeņa zvaigznes olimpiskajā futbola turnīrā ir retums, , tāpat arī nav noslēpums, ka futbolā olimpiskā zelta prestižs ir krietni zemāks nekā, piemēram, kontinentu čempionātiem, nemaz nerunājot par Pasaules kausu.

Futbola līdzjutējiem arī jāņem vērā, ka FIFA izmēģinājuma programmas ietvaros olimpiskajos turnīros darbībā būs jaunais noteikums, kas pieļauj ceturtās maiņas veikšanu papildlaikā. Tāpat arī tiks izmēģinātas jaunas tehnoloģijas vārtu guvumu noteikšanai.

Lai informētu sabiedrību par iespējām pārbaudīties, Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests sāk mēnesi garu informatīvu kampaņu ar mērķi - mudināt sabiedrību pārbaudīt veselību par valsts līdzekļiem.
Kaut gan saslimšana ar onkoloģiskajām slimībām pieaug, iespēju veikt valsts apmaksātas vēža pārbaudes izmanto  tikai trešā daļa cilvēku.

Kā skaidro speciālisti - iemesli noteikti ir ļoti dažādi un individuāli. Tās var būt gan bailes no šo pārbaužu veikšanas, arī, protams, bailes no sarunas ar ārstu par šo tematu, un bailes, ka pārbaudes rezultātā tiešām varētu būt kaut kas atklāts.

Daudzkārt vēstīts, ka viens no līdzekļiem cīņā ar vēzi ir tā savlaicīga noteikšana, kā arī profilakse.
3.augustā, Latvijas Pasts Latvijas iedzīvotāju, uzņēmumu, ministriju, iestāžu sasieto sveicienu kamolu Latvijas olimpiešiem svinīgi nodos Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) tālākai nogādāšanai uz trīsdesmit pirmo Vasaras Olimpisko spēļu norises vietu Riodežaneiro.

Kamolā iesiets vismaz 1000 sveicienu, ko olimpiešiem adresējuši atbalstītāji. 
Sveicienu kamols Latvijas olimpiešiem tika aizsākts jūlijā 10. mūzikas festivālā Salacgrīvā, kur tika iesiets vairāk nekā 300 sveicienu, un tālāk turpinājās pasta centrā Sakta un vairākos ceļojošajos kamolos starp Latvijas uzņēmumiem, iestādēm, pašvaldībām, organizācijām un privātpersonām.

Starp sveicienu rakstītājiem bija Ministru kabinets, Satiksmes ministrija, Finanšu ministrija, Iekšlietu ministrija, Tieslietu ministrija, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Rīgas Motormuzejs, Statoil, biznesa augstskola Turība, Swedbank, LMT, Junior Achievement Latvija, Ziedot.lv, rehabilitācijas centrs Poga, Cēsu novada pašvaldība, Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Bobsleja un skeletona federācija, Latvijas Kamaniņu sporta federācija, Latvijas Slēpotāju savienība, AirBaltic, Lattelecom, lidosta Rīga, Sportland, Madara Cosmetics, 220.lv, SEB, Amoralle, Maxima, Moller Auto un citi interesenti.

Sveicienus kamolos iesējuši gan ministri, ministriju, uzņēmumu un organizāciju darbinieki, gan arī, piemēram, Raimonds Pauls, Andrejs Ērglis, Guntis Ulmanis, Renārs Zeltiņš u.c.

Sveicieni ir ļoti dažādi, bet pamatā, protams, tiek vēlēta veiksme un izturība gaidāmajā Olimpiādē: piemēram, Raimonds Pauls “Esiet stipri!”, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola “Par čempioniem kļūst tie, kas izdara mazliet vairāk, kad šķiet, ka nav spēka. Izdariet vairāk!”, Satiksmes ministrija “Novēlam veiksmi un uzvaru!’”, Swedbank “Veselību, cīņassparu un iedvesmu, protams!” u.tml.

Labo vēlējumu kamola ceļam veltīta arī īpaša mājas lapa http://sveicieniuzrio.lv/, kurā uzskaitīti saņemtie sveicieni un redzama interaktīva karte ar kamolu ceļu, kā arī apskatāmi vēlējumi un bildes no sveicienu rakstīšanas procesa dažādās vietās.

Latvijas Olimpiskajā komandā startiem Riodežaneiro ir apstiprināti 34 atlēti 13 sporta veidu disciplīnās: vieglatlētikā, BMX un šosejas riteņbraukšanā, brīvajā cīņā, smaiļošanā un kanoe airēšanā, džudo, tenisā, pludmales volejbolā, svarcelšanā, peldēšanā, burāšanā un šaušanā.

Latvijas olimpiešu sarakstu iespējams aplūkot te.

2016.gada Olimpiāde Riodežaneiro būs jau trīsdesmit pirmās Vasaras Olimpiskās spēles un risināsies no 5.  līdz 21.augustam. Plānots, ka tajās piedalīsies ap 12 500 sportistu no 205 valstīm.
Latvijas karogu nesīs divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs.
Rio atkāšanas ceremonija risināsies plkst. 2 naktī uz sestdienu (Latvijas laiks).

Pavasarī Eiropas Parlaments nosacīja - visām dalībvalstīm jāievieš Jauniešiem līdz 16 gadu vecumam drīz nāksies prasīt atļauju vecākiem, lai piereģistrētos sociālajos tīklos – piemērām draugiem.lv,  vai ''Facebook'' . Regula Eiropas savienības dalībvalstīm būs jāievieš līdz 2018. gada maija beigām.

Valstis gan varēs slieksni samazināt līdz 13 gadu vecumam.

''Bērns neaptver, ka tas, ko viņš ieraksta sociālajos tīklos, ir zināms un redzams visiem.'' - skaidro Latvijas Tieslietu ministrija. 
Bērni mēdz sociālajos tīklos atklāt ģimenes finansiālo stāvokli, dzīvesvietu, atrašanās vietu un citas ziņas, ko varētu izmantot krāpnieki. Nepieļaut bērnu patvaļīgu reģistrēšanos portālos varētu, izmantojot dažādas identifikācijas kartes, tādas jau ir dažās valstīs. 

Veids, kā pārliecināties par lietotāja vecumu, ir jāizdomā pašiem sociālo tīklu uzturētājiem. Pasaulē populārākā sociālā tīkla ''Facebook'' lietošanas noteikumi jau šobrīd nosaka, ka reģistrēties drīkst tikai no 13 gadu vecuma. Šobrīd gan nekas netraucē par savu vecumu melot, tādēļ ''Facebook'' paļaujas uz citiem lietotājiem, ka tie ziņos par bērnu atvērtiem kontiem, lai tos varētu dzēst.

Tikmēr  Latvijas  sociālajam tīklam draugiem.lv vecuma ierobežojuma nav. Aptuveni 60 000 draugiem.lv lietotāju ir vecumā no 10 – 14 gadiem, savukārt aptuveni 30 tūkstoši ir vēl jaunāki. 

Nākamgad Tieslietu ministrija vērtēs, vai Eiropas noteikto 16 gadu vecuma slieksni Latvijā pazemināt līdz 13 gadiem, kā to pieļauj regula. 
Šodien un rīt  Baltijas valstu piekrastē gaidāmi piemēroti apstākļi, lai veidotos ūdens stabi jeb virpuļviesuļi virs ūdens.

Silts ūdens jūrtā un aukstākas gaisa masas – tie ir priekšnoteikumi – lai  virs jūras veidotos lieli lietus gubu mākoņi, kuros var veidoties ūdens stabi.

Ūdensstaba veidošanās pirmā pazīme ir tumšs ūdens aplis, ko gan nevar novērot no krasta, bet no skatoties uz jūras virsmu no augšas. Vēlāk no mākoņa pamata uz šo punktu sāk nolaisties piltuvveida mākonis, vienlaikus virs ūdens vējš jau griežas virpulī, šļakstot ūdeni pa apli. Ūdens stabs ir pilnībā izveidojies, kad piltuvveida mākonis sasniedz ūdens virsmu.

Lielākoties ūdensstabi ir tik vāji, ka nemaz neuzsūc sevī ūdeni no jūras virsmas.
Ja ūdensstabam izdodas sasniegt krastu, tas parasti dažu sekunžu laikā izgaist, jo zaudē savu enerģijas avotu - silto ūdens virsmu.

Citviet pasaulē, tropiskos reģionos, veidojas ūdensstabi, kuri var pāraugt spēcīgā virpuļviesulī - tornado, un tie, sasniedzot krastu, var arī neizzust un nest postījumus.

Mūsu reģionā ūdensstabi ir vāji, taču peldētājiem no tā vienalga jāizvairās, tāpat arī laivām un citiem peldlīdzekļiem.

Pēdējos gados arvien biežāk parādās ziņas par ūdensstabiem Latvijas piekrastē. Nav pazīmju, ka tie būtu kļuvuši biežāki, taču mūsdienu tehnoloģijas ļauj tos biežāk nofotografēt vai nofilmēt un īsā laikā ziņas var izplatīties sociālajos tīklos vai ziņu portālos.
Valdība apstiprināja grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību, paplašinot ĀCM riska zonas Latvijā.

Apstiprinātie grozījumi papildina ĀCM pirmo riska zonas teritoriju, kurā papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem turpmāk ietilps arī Baldones, Bauskas, Iecavas, Ķekavas un Stopiņu novads, Siguldas pilsēta, Siguldas novada Allažu un Siguldas pagasts, kā arī Vecumnieku novada Vecumnieku, Stelpes, Bārbeles un Skaistkalnes pagasts. 

Izmaiņas nosaka arī to, ka ĀCM otrās riska zonas teritorijā ir iekļauti Ķeguma, Amatas, Mālpils, Salaspils, Ikšķiles, Jaunjelgavas, Neretas, Salas un Viesītes novadi, kā arī Siguldas novada Mores pagasts un Vecumnieku novada Valles un Kurmenes pagasti. Tāpat ĀCM otrajā riska zonas teritorijā ietilpst viss Ogres novads un Limbažu pilsēta.

Savukārt ĀCM trešās riska zonas teritorijā, papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem, turpmāk ietilpst arī Ainažu un Salacgrīvas pilsēta.

ZM atgādina - visiem dzīvnieku īpašniekiem un dzīvnieku izcelsmes produkcijas ražotājiem, kuri iepriekš ietilpa kādā no ĀCM brīvā zonā, bet tagad ir iekļuvuši kādā ierobežojuma zonā, ir jāseko līdzi noteikumu izmaiņām un jāievēro visi attiecīgajā zonā noteiktie ierobežojumi un nepieciešamie biodrošības pasākumi.

ĀCM dēļ Latvijā ir noteiktas trīs ierobežojumu teritorijas. Pirmā jeb riska teritorija, kurā ĀCM gadījumi nav konstatēti, taču teritorija robežojas ar otro un trešo teritoriju un dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest.

Par otro jeb inficēto zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatēta meža cūku saslimšana ar ĀCM . No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest.

Tāpat ir trešā jeb kritiskā teritorija, kurā ir konstatēta gan meža, gan mājas cūku saslimšana ar ĀCM , un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.
Iespējams no nākamā gada bezrecepšu medikamenti varētu kļūt dārgāki. 

Šādu variantu idejiski atbalstījusi Nacionālā trīspusējās sadarbības padomē ietilpstošie ministrijas sadarbības partneri. Mainot nodokļu likmi, nākamgad varētu iegūt papildu sešus miljonus eiro, kas tiktu tērēti veselības nozares akūtākām vajadzībām.
Gala lēmums tiks pieņemts ceturtdien.

Pievienotās vērtības nodokļa jeb PVN standarta likme ir 21%, bet samazinātā likme, kāda šobrīd ir bezrecepšu zālēm – 12%.

Plānots, ka iegūtos līdzekļus novirzīs veselības aprūpes sistēmai. Tie būtu papildu seši miljoni eiro nākamajā gadā.

Veselības ministrijas pārstāvji gan izrāda ne visai pozitīvu  attieksmi par priekšlikumu paaukstināt bezrecepšu zālēm PVN no pašreizējiem 12 uz 21%.

Iedzīvotājiem palielināsies izdevumi par medikamentiem. Bezrecepšu zāles parasti ir pirmais ārstniecības līdzeklis, ko cilvēki lieto, sajūtot kādas slimības simptomus, skaidro speciālisti -  pacienti ar zemākiem ienākumiem bezrecepšu zāles lietos retāk, kas ilgtermiņa varētu pasliktināt viņu veselības stāvoklis.
No 1.augusta stājas spēkā jaunie elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifi, tajos iekļaujot fiksētu komponenti.

Lietotājiem tiks piemērots divdaļīgs tarifs - viena daļa būs fiksēta atkarībā no pieslēguma parametriem, savukārt otra daļa būs mainīgā - atkarībā no patērētās elektroenerģijas apmēra.

Salīdzinot ar spēkā esošo "Sadales tīkla" tarifu, mājsaimniecību, kurām ir vidējs elektroenerģijas patēriņš un atbilstošas pieslēguma jaudas, maksājumi par sadales pakalpojumiem pie jaunās tarifu struktūras nepieaugs. Tajās pieslēguma vietās, kur mājsaimniecību patēriņš nav vispār vai ir tuvu nullei, maksājums par sadales sistēmas pakalpojumu pieaugs.

Vienlaikus pieaugums iespējams arī mājsaimniecībām, kuru pieslēgumos uzstādītā jauda pārsniedz faktiski nepieciešamo. Savukārt mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu un patēriņu virs 100 kilovatstundām (KWh) mēnesī maksājums samazināsies. Mājsaimniecībām ar trīsfāžu pieslēgumu maksājuma izmaiņas atkarīgas no ievadaizsardzības aparāta (drošinātāju) strāvas lieluma, piemēram, ar ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumu 16 ampēri (A) maksājums samazināsies, ja patēriņš pārsniedz 260 KWh mēnesī.

Ātri un ērti salīdzināt rēķina izmaiņas, kas gaidāmas no 1. augusta, var ar tarifu salīdzināšanas kalkulatoru, kas ir izvietots mājaslapā www.sadalestikls.lv klientu apakšsadaļā pie informācijas par tarifiem.
Cīņai ar izspiedējvīrusu tiesībsargājošās iestādes un informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumi izveidojuši izglītojošu mājaslapu.
Mājaslapa ir www.nomoreransom.org. Projekta nosaukums ir „No More Ransom”, kas tulkojumā no angļu valodas valodas nozīmē – nē izpirkšanas maksai.

Lapa izveidota, lai cīnītos ar tādu datorvīrusu veidu kā šifrējošajie izspiedējvīrusi, tā gan ir angļu valodā. 
Mājas lapa satur arī rīkus savu datu atgūšanai. Aktivizējot vīrusu, tas padara nenolasāmas, piemēram, datorā saglabātās bildes vai dokumentus. Pēc tam no lietotāja pieprasa izpirkuma naudu par piekļuves atjaunošanu saviem datiem.

Atverot inficētu tīmekļa vietni vai e-pasta vēstules pielikumu, savā vai uzņēmuma datorā viegli var ieperināt šifrējošo izspiedējvīrusu. Šo ļaunprogrammatūru pirmo reizi konstatēja pirms diviem gadiem.
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija „Cert.lv” ziņoja, ka šī gada otrajā ceturksnī šis datorvīrusa veids bija aktuālākais apdraudējums virtuālajā vidē.

Tieši e-pasta vēstuļu pielikumu atvēršana ir viens no izplatītākajiem veidiem, kā lietotāji aktivizē datorvīrusus.

Datu šifrēšana sākumā notiek cilvēkam nemanāmi. Tikai pēc kāda laika failus vairs nevar atvērt un datora ekrānā parādās brīdinājumi un samaksas pieprasījumi.
Gandrīz katru nedēļu „Cert.lv” saņem no šī datorvīrusa upuriem jautājumus par tālāko rīcību. Datorvīruss var padarīt failus nenolasāmus ne tikai vienā datorā, bet arī veselu uzņēmumu koplietošanas serverī.
Arī Valsts policija ziņojumus par šādiem gadījumiem saņemot diezgan bieži.


Jaunākie dati liecina, ka mobilās spēles "Pokemon Go" popularitāte sāk izplēnēt tikai dažas nedēļas pēc aplikācijas iznākšanas.

"Pokemon Go" šomēnes kļuva parvisu laiku veiksmīgāko mobilo aplikāciju ASV. Tā ir tikpat populāra kā tviteris un vēl populārāka par iepazīšanās aplikāciju "Tinder".
 
Iznākšanas dienā aplikācija "Pokemon Go" tika lejupielādēta gandrīz sešus miljonus reižu, taču 20.jūlijā aplikāciju savos viedtālruņos sāka lietot viens miljons cilvēku.

Izmantojot "Google Trends" datus, noskaidrojies, ka aplikācija internetā visvairāk apspriesta 16.jūlijā, bet pēc tam tās popularitāte sarukusi.


Šodien, 27. jūlijā, Liepājas pludmalē sākti pirmā līnijbola laukuma Latvijā montāžas darbi.

Līnijbols tiek spēlēts kā galda futbols, tikai reālajā vidē ar īstiem spēlētājiem. No pēcpusdienas tas jau būs pieejams visiem interesentiem un pludmales apmeklētājiem.

Laukums ir 15 x 6 metrus liels, izgatavots no saliekamām metāla konstrukcijām, kas apšūtas ar ūdensizturīgu finieri.

Liepāja ir ieguvusi titulu “Eiropas Sporta pilsēta 2016”, un, kā norāda Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Vitkovskis, “ieguldījumi pilsētas sporta infrastruktūrā arī turpmāk ir loģisks un mērķtiecīgs solis.”

Spēle funkcionē līdzīgi kā galda futbols,tikai ar īstiem spēlētājiem. Divas komandas, kurās katrā ir seši spēlētāji, stāv laukumā, turoties pie stangām, kas izvietotas perpendikulāri laukumam. Visiem spēlētājiem, neatlaižot rokas no stangām un kustoties tikai gar stangu pa labi vai kreisi, jāmēģina iesist bumbu vārtos.
Piektdien, 29. jūlijā Gulbenes CSDD nodaļā, Parka ielā 2 no plkst. 19:00 līdz 02:00 notiks šī gada pirmais „Tehniskās apskates nakts” pasākums. Tā devīze – „Mēs par drošu auto!”.

Līdzīgi pasākumi šogad notiks Talsu (13. augustā), Daugavpils (20. augustā) un Rīgas (27. augustā) CSDD nodaļās. Tehniskās apskates nakts pasākuma nolūks ir mudināt autobraucējus piedalīties ceļu satiksmē ar drošiem un tehniskā kārtībā esošiem transportlīdzekļiem.

Pasākuma laikā Gulbenes tehniskās apskates stacijā bez maksas būs pieejama vieglo automobiļu tehniskā stāvokļa diagnostika. Atkarībā no diagnostikas rezultātiem būs iespējams saņemt CSDD pakalpojumu par tehnisko apskati, veicot nepieciešamos maksājumus kasē.

Šā gada jaunums - Gulbenes, Talsu un Daugavpils CSDD nodaļās bezmaksas auto diagnostiku var veikt tikai pēc iepriekšēja pieraksta.  Pierakstīties var, izmantojot CSDD e-pakalpojumus (e.csdd.lv), vai arī autovadītājam ierodoties CSDD nodaļās.

Bezmaksas diagnostika tiks piedāvāta tikai vieglajiem auto ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām, motocikliem diagnostika netiks veikta.

Papildus būs arī izglītojoši – izklaidējošās aktivitātes:
·                     CSDD satiksmes drošības tests;
·                     stends “Apgāžamais auto”;
·                     reibuma brilles.

Gulbenē pērn tika pārbaudīti 10 390 automobiļu. Dienā Gulbenes tehniskās  apskates stacija vidēji apkalpo 41 klientu. Ar pirmo reizi tehnisko apskati Gulbenē iziet 59,3% automobiļu (Latvijā šis rādītājs 2015. gadā bija 59,7%). 
30. jūlijā notiks ikgadējie Smiltenes novada svētki, kuri šogad norisināsies Launkalnē ar nosaukumu “Kas kaitēja nedzīvot, diža meža maliņā..” Tā kā Launkalnes pagasts ir Smiltenes novada mežiem bagātākais pagasts, tad šoreiz īpašā godā tiks celts mežs un tā veltes.

Svētki sāksies plkst. 14.00 ar svētku gājienu, turpinājumā tiks atklāts Launkalnes skvērs pie Tautas nama, tiks godināti konkursa “Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2016” laureāti. Notiks izstādes, aktivitātes un spēles Meža tematikā. Būs iespēja doties izbraukuma ekskursijās uz lielajiem kokapstrādes uzņēmumiem “Stora Enso Latvija” un “Graanul Invest”, kā arī uz atpūtas bāzi “Silmači”.

Plkst. 19.00 koncerts ar folktronikas  grupu “ZARI”, bet plkst. 21.00 Svētku balle ar grupām “Rumbas kvartets”, “Tumsa” un Fēliksu Ķiģeli. Pusnaktī – svētku salūts.

***
6. augustā plkst. 19:00 Palsmanes Brīvdabas estrādē viesosies
grupa “CanZone”un dziedošā Milleru - Balandīnu ģimene, kura pirms pāris gadiem piedalījās televīzijas šovā “Dziedošās Ģimenes 5″. 
Šobrīd Milleru-Balandīnu ģimene izveidojusi īpašu koncertprogrammu, kuru muzikālajās skaņās palīdz ietērpt jaunā un daudzsološā grupa “CanZone” 
Sliktu laika apstākļu gadījumā pasākums notiks telpās.

10. augustā plkst. 19.00 Launkalnē notiks sacensības “Dullais Augustiņš”. Aicinām pieteikties komandas četru dalībnieku sastāvā!

12.augustā plkst.22.00 vasaras ballīte Jāņukalna estrādē kopā ar grupu "FLAME & THE ROLLTONES".

23.septembrī plkst.19.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā  izskanēs koncertprogramma "Kungi uzlūdz dāmas".
Tajā uzstāsies Guntis Skrastiņš, Artis Robežnieks, Andris Skuja, Žoržs Siksna un Dainis Porgants, kā arī izcilais saksofona virtuozs Raivo Stašans.
Koncertā skanēs latviešu estrādes "zelta" dziesmas, kā arī vairāki pirmatskaņojumi. 


 Rīgas Zooloģiskajā dārzā 26.jūlijā plkst. 15,  jau sešpadsmito reizi tiks svērti Galapagu bruņrupuči, kurus uz svariem liks aizsardzības ministrs, kādreizējais svarcēlājs Raimonds Bergmanis, viņam palīdzēs Latvijas armijas karavīri.

Bruņurupuču svēršanas un mērīšanas rezultātus pierakstīs Rīgas mērs Nils Ušakovs.

23 gadus vecās Galapagu bruņrupuču meitenes uz Rīgu tika atvestas 1995.gadā, un pirmajā svēršanas reizē 2001.gada vasarā to svars nepārsniedza 40 kilogramus. Tad ar celšanu un nešanu Bergmanis tika galā viens pats. Gadu gaitā Trīna pieauga līdz pat 110 kilogramiem, bet Čelsija gandrīz 90 kilogramiem un palīgā tika aicināti teju vai visi Latvijas, un ne tikai, dižākie svarcēlāji un stiprinieki.

Tagad jau dažus gadus bruņrupuču svars nedaudz samazinās, jo radikāli izmainīta to ēdienkarte, palielinot veselīgo zaļumu īpatsvaru. 

Savvaļā Galapagu bruņrupuči dzīvo Galapagu salās, kur uz atsevišķām saliņām kādreiz bija sastopamas 15 šo rāpuļu pasugas. Piecas no tām pašlaik jau ir pilnībā iznīcinātas.
No 4.augusta līdz 6.augustam Limbažos notiks gadskārtējie Limbažu pilsētas svētki, kuros tiks svinēta pilsētas 793.jubileja.

Šogad pašvaldība ir paredzējusi vairākas aktivitātes, kas būs unikālas ne tikai pilsētas un novada kontekstā, bet arī Latvijas mērogā.

Ceturtdien, 4.augustā, plkst.19.30 Limbažu evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks svētku ieskaņas koncerts. Tajā piedalīsies pūtēju orķestris "Lemisele" un koris "Fackenburg-Stockelsdorfer Quartett Verein" no Vācijas.

Piektdien, 5.augustā, no plkst.16 ezermalā notiks airēšanas biedrības "Lemisele" nama atklāšana, kā arī Antas Eņģeles koncerts.

Plkst.18.30 paredzēts svētku gājiens no Baumaņu Kārļa laukuma, savukārt plkst.19.30 - svētku atklāšana ezermalā. Atklāšanas programmā iekļauti pašdarbības kolektīvu priekšnesumi, vikingu laivu sacensības, radošās darbnīcas un atrakcijas bērniem, ekspozīcija par Limbažu airēšanas vēsturi biedrības "Lemisele" namā, nodibinājuma "Limbažu fonds" labdarības loterija "Bumbu rallijs", audiovizuālās apvienības "SƎN" performance uz ūdens u.c.

Savukārt no plkst.23.30 līdz 3 notiks diskotēka ar DJ Mārtiņu Kreili.

Sestdien, 6.augustā, no plkst.8 Baumaņu Kārļa laukumā un Vecpilsētas ielās notiks amatnieku un Latvijā ražoto preču tirgus. Plkst.10 paredzēts pūtēju orķestra tradicionālais pūtiens "Mosties, limbažniek!".

No plkst.10 līdz 12 notiks Limbažu rogainings (komandu apvidus orientēšanās). Starts uz Cēsu un Mūra ielas stūra. Sacensībās būs gan ģimeņu, gan sportistu trases. Reģistrēšanās rogainingam no plkst.9. Plkst.14 notiks Limbažu rogaininga uzvarētāju apbalvošanas ceremonija.

Plkst.11 Lielezera pludmalē sāksies pludmales volejbola turnīrs "Tēvi un dēli".

No plkst.10 līdz 16 notiks Hanzas svētki Limbažu viduslaiku pilskalnā.

No plkst.11 līdz 15 Baumanu Kārļa laukumā notiks Lielā Limbažu svētku izsole, kā arī pagastu lielīšanās ar pašdarbnieku kolektīvu koncertiem, vietējo ražotāju produkciju, skultiešu zivju zupu u.c. Plkst.14.15 notiks grupas "Skinny Cheese" koncerts.

Savukārt Dzirnavu iela no plkst.10 līdz 15 pārtaps Mākslas ielā.

Vienības parkā no plkst.10 līdz 16 plānota bērnu programma, kurā būs animācijas darbnīca, Rīgas Skolēnu pils teātra "Zīļuks" "Joku parks", braukšana amerikāņu kalniņos "Baltas" virtuālās realitātes teltī, piepūšamās atrakcijas u.c.

No plkst.11 līdz 17.30 Rīgas ielā 12 būs iespēja vērot grafiti šovu ar mākslinieku Daini Rudeni, bet plkst.15 notiks lekcija par grafiti mākslu. Savukārt no plkst.15.30 līdz 17.30 darba tapšanā aicināti piedalīties visi interesenti.

Plkst.15 Limbažu evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks koncerts "Mūsu dienu skaņu celiņš" kopā ar grupu "Sigma" un latviešu dzejniekiem Kārli Vērdiņu, Ingu Gaili, Annu Auziņu un Arvi Vigulu.

Savukārt plkst.20 notiks svētku koncerts un balle "Sapnis par Limbažiem", kurā piedalīsies Limbažu jaunie talanti, grupa "My Radiant U", muzikālā apvienība "Vintāža", solisti Ginta Krievkalna un Gatis Supe. Būs iespēja vērot arī videofilmas par Limbažiem un Limbažu bērnu animācijas filmas "Sapnis par Limbažiem" pirmizrādi.
Pasaules Miera skrējiens ir pasaulē garākais stafetes veida skrējiens, kurš arī šogad  - augustā - dodas cauri Latvijai.

Miera skrējiens (no 2005. līdz 2012. dēvēts arī kā Pasaules Sadraudzības skrējiens) ir skrējiens, kurā cilvēki, nododot no rokas rokā miera lāpu, tiecas vairot mieru, draudzību un harmoniju kā sevī, tā arī līdzcilvēkos. 

Miera skrējienu 1987.gadā dibināja miera filozofs, mākslinieks un Mahatmas Gandija miera balvas laureāts Šri Činmojs (1931-2007). Šo gadu laikā Miera skrējiens ir iesaistījis vairāk kā 10 miljonus cilvēku no vairāk kā 150 pasaules valstīm. 

Sīkāk par Miera skrējienu lasi te.

Skrējiens būs Latvijā no 6. – 11. augustam, un visi interesenti, skriet un atbalstīt gribētāji, ir laipni un mīļi gaidīti pievienoties/atvienoties jebkurā mirklī, jebkurā vietā, uz cik daudz vai maz kilometriem/metriem  ir vēlēšanās un iedvesma.
Latvijas pilota Ralfa Sirmača ekipāža šogad gatavojās startēt piecos Eiropas rallija čempionāta (ERČ) grants posmos un divās sacīkstēs izcīnīja uzvaru, apliecinot spēju cīnīties ar spēcīgākajiem konkurentiem.

Ekipāža vēlētos startēt arī ERČ asfalta posmā “Rally Rzeszow”, kas notiks no 4. līdz 6. augustam Polijā, taču tam nepieciešams rallija fanu atbalsts, ziedojot naudu bankas kontā, par to informēja sportistu pārstāvētajā “Sports Racing Technologies” (SRT) komandā.

Autosporta kluba SRT vadītājs Ģirts Krūzmanis uzskata, ka Sirmača ekipāžai ir iespējas uzvarēt ne tikai atsevišķos posmos, bet arī sezonas kopvērtējumā. Taču tādā gadījumā nepieciešams starts arī vienā no asfalta rallijiem, kādi kalendārā palikuši tikai divi - augusta sākumā Polijā un augusta beigās Čehijā.

Lai 22 gadus vecā Sirmača ekipāža piedalītos ERČ posmā Polijā, nepieciešami 40 000 eiro. 
Pērn Eiropas rallija čempionātā junioru ieskaitē Sirmacis izcīnīja vicečempiona titulu. Šogad Sirmacis no priekšpiedziņas automašīnas pārkāpa pilnpiedziņas spēkratā "Škoda Fabia R5", kas ir spēcīgākais auto šajā čempionātā. Debiju ar jauno mašīnu Sirmacis duetā ar stūrmani Artūru Šimins sāka lieliski, uzvarot vienā no sarežģītākajiem posmiem pasaulē – Akropoles rallijā Grieķijā. Vēlāk ar stūrmani Māri Kulšu tika gūta uzvara arī Igaunijas posmā.

Lai gan Sirmacis startējis tikai trijos sezonas posmos, viņš kopvērtējumā ir trešajā vietā ar labām izredzēm arī kļūt par Eiropas rallija čempionu.

Sirmača dalību ERČ rallijā Polijā var atbalstīt ar maksājumu atsevišķā kontā:
Biedrība – Sporta klubs “Spice”
Reģ.Nr.: 40008064692
Konta Nr.: LV07HABA0551042204591
Divu bērnu mamma no ASV ir izveidojusi zinātkāriem bērniem un viņu vecākiem paredzētu interneta vietni, kurā apkopoti vairāk nekā 2400 aizraujoši un pamācoši video par visdažādākajām tēmām – sākot no mākslas līdz pat tehnoloģijām.

Materiāli apkopoti tematiskās sadaļās: "Zinātne", "Tehnoloģijas", "Kosmoss", "Dzīvnieki", "Daba", "Dari pats!", "Mūzika", "Māksla" un "Animācija". Video var skatīties bērni vieni paši, bet tie aizraus arī pieaugušos, tāpēc bērni tos var skatīties kopā arī ar vecākiem vai skolotājiem, kas bērnam ļaus ieraudzīt, ka zinātkāre ir nozīmīga visos mūža posmos.

Mūsdienās aizņemti ir ne tikai vecāki, bet arī viņu bērni, tādēļ saistošus un jēgpilnus kopīga laika pavadīšanas veidus atrast kļūst arvien grūtāk.
Šajā mājaslapā "Bērnam tas ir jāredz" (TheKidShouldSeeThis.com), tās izveidotāja izveidotāja Riona Nakaja saka: "Internets ir pilns ar interesantiem materiāliem par zinātni, dabu, mākslu, tehnoloģijām un citām aizraujošām tēmām, taču šis saturs ir izkaisīts un bieži veidots pieaugušajiem, tāpēc bērni to visdrīzāk nekad nav redzējuši. Savukārt speciāli bērniem veidotos populārzinātniskos video nereti ir grūti skatīties – tajos ir pārmērīgi vienkāršots vēstījums, muļķīgi dialogi un kaitinoši trokšņi. Mēs cenšamies nenovērtēt par zemu bērnu zinātkāri un izpratnes spējas un apkopot video, kas ir interesanti un jēgpilni cilvēkiem jebkurā vecumā un ko interesanti būtu skatīties ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem."

Vietnē "Bērnam tas ir jāredz" bez maksas pieejami vairāk nekā 2400 video, ko katru nedēļu papildina 8 līdz 12 jauni. 
Latvijas karogu Riodežaneiro olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā nesīs divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs.
Riodežaneiro olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija notiks 5.augustā.

Pasaules titulētākais BMX braucējs Štrombergs ir pasaulē vienīgais divkārtējais olimpiskais čempions savā sporta veidā.

Štrombergs ir arī divkārtējs pasaules čempions. Viņam ir arī trīs Eiropas čempiona tituli.

Riodežaneiro Štrombergam būs trešās olimpiskās spēles karjerā, taču viņš pirmo reizi piedalīsies atklāšanas ceremonijā, kas pirms tam viņam nebija izdevies.

Šobrīd 29 gadus vecais Štrombergs jau ir atzinis, ka šīs viņam būs pēdējās olimpiskās spēles karjerā, taču sportošanu pēc Riodežaneiro viņš vēl nedomā beigt, startējot arī nākamajā sezonā.

Iepriekšējās olimpiskajās spēlēs - 2012.gadā Londonā - atklāšanas ceremonijā karogu nesa pludmales volejbolists Mārtiņš Pļaviņš. Savukārt vēl pirms tam to ir darījuši Raimonds Bergmanis 1992.gadā Barselonā, Einārs Tupurītis 1996.gadā Atlantā, Voldemārs Lūsis 2000.gadā Sidnejā, kā arī Vadims Vasiļevskis 2004.gadā Atēnās un 2008.gadā Pekinā.

Savukārt Latvijas karogu Ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā ir nesuši bobslejisti Jānis Ķipurs, Zintis Ekmanis un Sandis Prūsis, kā arī hokejisti Harijs Vītoliņš, Artūrs Irbe un Sandis Ozoliņš, kā arī skeletonists Martins Dukurs.

Latviju Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs pārstāvēs 33 sportisti 12 sporta veidos.

Riodežaneiro olimpiskās spēles notiks no 5. līdz 21.augustam.
No 28. jūlija līdz 2. augustam Latvijas teritoriju šķērsos starptautiskās labdarības velotūres “Pasaule bez bāreņiem” dalībnieki. Velotūres mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tam, cik nozīmīga vecāku pamestiem bērniem ir ģimeniska aprūpe un, cik svarīgi ir veicināt vecāku pamestu bērnu un bāreņu pieņemšanu ģimeniskā aprūpē – audžuģimenēs, aizbildniecībā vai adopcijā. Pilsētās, kurām dalībnieki brauks cauri, notiks dažāda veida pasākumi, kuros būs iespēja piedalīties ikvienam interesentam un atbalstīt pasaules un Latvijas bērnus, kuri palikuši bez vecākiem. 

Latvijā viena no galvenajām velotūres atbalstītājām ir Irina Čžou,  “Alianse Latvija bez bāreņiem” vadītāja.
Viņa 2015. gadā saņēma balvu “Latvijas Lepnums” nominācijā “Cilvēks cilvēkam”. Irina kopā ar domubiedriem organizē dažādas aktivitātes un projektus, lai palīdzētu bez vecāku apgādības palikušiem bērniem no Latvijas, kā arī bērniem no Ukrainas, kuri cietuši no kara izraisītājām sekām. 

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2015. gadā Latvijā ir vairāk 2 000 bērnu, kuri atrodas sociālās aprūpes iestādēs un ir vieni paši bez vecāku gādības. Savukārt pasaulē ir vairāk kā 132 miljoni bāreņu – bērnu, kuri dažādu iemeslu dēļ ir vieni, bez vecākiem. Lai pievērstu pasaules uzmanību šai problēmai, priesteris Gennādijs Mohņenko 1998. gadā izveidoja labdarības fondu “Piligrim”, kas ir lielākais rehabilitācijas projekts Ukrainā bērniem un pusaudžiem, lai palīdzētu viņiem grūtās dzīves situācijās. Tie ir bērni no ielām, daudzi no viņiem ir atkarīgi no narkotikām, alkohola, toksiskajām vielām, azartspēlēm, liela daļa arī ir HIV inficēti. Tāpat tie arī ir bērni – bāreņi, kuri palikuši bez vecāku gādības un sociālie bāreņi, kurus vecāki nespēj atbalstīt un pietiekoši izglītot. 

Šobrīd Gennadijs Mohņenko ir audžutēvs vairāk nekā 30 bērniem un pusaudžiem, ar kuriem dodas kopā velotūrē “Pasaule bez bāreņiem”. Viņi visi ir plānojuši veikt pasaules apceļošanu, un šogad dosies braucienā cauri 10 valstīm. 5. jūlijā viņi startēja no Ukrainas galvaspilsētas Kijevas, tālāk dodoties uz Poliju, Lietuvu, Latviju, Igauniju, Somiju, Zviedriju, Norvēģiju, Dāniju un Vāciju. Savukārt nākošajā gadā turpinās braucienu uz Nīderlandi, Beļģiju, Luksemburgu, Šveici, Austriju, Itāliju, Franciju, Spāniju, un finišs būs Portugāles galvaspilsētā Lisabonā.

Pagājušajos četros gados viņi veica 15 000 km garu ceļu, šķērsojot Ukrainas un Krievijas teritorijas, taču tagad, ņemot vērā politisko situāciju pasaulē, viņi izlēma doties cauri Eiropas valstīm. 

“Ikviens var piedalīties un sniegt palīzību šiem bērniem – bāreņiem. Galvenā bērnu problēma, kuri dzīvo bērnu namos, ir neizturamas vientulības sāpes un milzīgs komunikācijas trūkums ar viņam nozīmīgu pieaugušo. Šogad biedrība “Alianse Latvija bez bāreņiem” ir atvērusi mentoringa projektu bērniem, kuri dzīvo bērnu namos. Mentors – tas ir pieaugušais, kuram ir kādas prasmes un zināšanas, un ir vēlme nodot tālāk bērnam. Katram no mums ir daudz pozitīvas pieredzes, kuru sniedzam bērnam jau kopš viņa dzimšanas. Visus mentorus – padomdevējus mēs atbalstām profesionālajā ziņā, kā piemēram nodrošinām konsultācijas un apmācības, lai saziņa ar bērnu būtu pēc iespējas vērtīgāka abiem,” stāsta Irina Čžou, uzsverot, ka ikviens, kurš vēlas, var kļūt par mentoru šiem bērniem, vai arī atbalstīt dalībniekus velobrauciena laikā, pievienojoties velotūrē ceļa posmā no Jelgavas uz Rīgu. Pieteikties var rakstot uz e-pastu: info@labb.lv

Pasākumu grafiks Latvijā: 
• 28. jūlijā plkst. 19.00 – 20.40 Jelgavā, Pasta salā būs iespēja tikties ar velotūres dalībniekiem un viņu vadītāju Gennādiju Mohņenko, un redzēt riteņbraucēju velo šovu, kā arī dzirdēt latviešu jaunietes Santas Daņiļevičas uzstāšanos, kura 2014. gadā bija guvusi lieliskus panākumus Ukrainas talantu šovā “X-Factor”
• 29. jūlijā plkst. 14.00 – 16.00 Rīgā, “Esplanādē” notiks velotūres dalībnieku velo un sporta kluba “Free zone” parkūra sportiskais šovs. Būs iespējams dzirdēt studijas “ART MIX” bērnu - solistu muzikālos priekšnesumus Nadeždas Buharovas vadībā
• 29. jūlijā plkst. 17.30 – 19.00 Rīgā, sporta klubā “Free Zone” pusaudži un bērni sākot no 6 gadu vecuma varēs apmeklēt parkūra, boksa un citu sporta veidu treniņu kopā ar Gennādiju un viņa komandu
• 30.jūlijā plkst. 11.00 – 15.00 Rīgā, 30.jūlijs, Rīga notiks Ģennādija Mohņenko tikšanas ar biedrības „Alianse Latvija bez bāreņiem” vadītāju Irina Čžou un biedrības komandu
• 31. jūlijā plkst. 18.00 – 19.30 Rīgā, kristīgajā centrā “Labā Vēsts” notiks dievkalpojums un tikšanās ar Gennādiju un viņa velobraucēju komandu
• 1. augustā plkst. 14.00 – 15.30 Valmierā pie Valmieras Kultūras centra Gennādija Mohņenko un velokomandas uzstāšanās ar velo šovu

Svētdien 31.jūlijā Rīgā pēc ilgāka laika atgriezīsies vēsturisko automašīnu sacensības „Dzintara aplis”.

Paredzams, ka ar žiguļiem, volgām un vēsturiskajām formulām pa trasi riņķos ne tikai Latvijas, bet arī vairāki desmiti ārvalstu sportisti. Viņu vidū braucēji no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Vācijas, Moldovas, Gruzijas, Lietuvas un Igaunijas.

Rīgā uz starta stāsies piecas šo vēsturisko automašīnu klases: „VAZ 1300”, „VAZ 1600”, „VOLGA”, „Formula Easter” un „Formula Mondial” ar kopumā vairāk nekā 60 dalībniekiem. Katra klase aizvadīs divus sacensību braucienus.
Kopumā „Dzintara aplī” ir seši sacensību posmi un trīs līdzšinējie čempionāta un kausa posmi ir aizvadīti Pērnavas trasē.

Pēc Biķernieku posma vēl vienas sacensības notiks Pērnavā, taču noslēdzošais posms 10.-11. septembrī atkal būs Biķerniekos.

Savukārt Draudzības kausā ir paredzēti vien divi posmi. Pirmais no tiem jau notika jūnijā, Maskavā.
Brīvības ielā Rīgā ceturtdien sāks ceļa seguma atjaunošanu, tādēļ satiksme būs apgrūtināta gandrīz visā ielas garumā.
Būvdarbu laikā iespējami ievērojami satiksmes sablīvējumi un pat slēgta satiksme atsevišķos ielas posmos.

Rīgas domes Satiksmes departamentā informēja, ka seguma atjaunošana Brīvības ielā tiks organizēta sekojošos posmos - no Raiņa bulvāra līdz Lāčplēša ielai un no Gaisa tilta līdz Juglas ielai. Maksimālais atļautais braukšanas ātrums būs līdz 30 kilometriem stundā. Paredzēts arī slēgt vienu braukšanas joslu katrā virzienā. Atsevišķās vietās sabiedriskā transporta pieturvietas nepieciešamības gadījumā tiks pārvietotas.

Ceļa seguma remontdarbus plānots pabeigt līdz jaunā mācību gada sākumam septembrī. Būvdarbus organizēs nepārtraukti, arī nakts stundās, kad tiks veikta asfalta ieklāšana, tādēļ atsevišķos posmos brīvdienās un arī nakts laikā ielu posmi satiksmei varētu būt slēgti.

Domē norāda, ka Brīvības ielas ceļa seguma atjaunošana var radīt ne tikai nopietnus satiksmes sablīvējumus, bet arī papildu ceļā pavadīto laiku, tādēļ autovadītāji aicināti ar izpratni izturēties pret ieviestajiem ierobežojumiem un ievērot satiksmes organizācijas kārtību. Būvdarbu dēļ ieteicams jau laicīgi plānot ikdienas maršrutu, rēķinoties ar satiksmes ierobežojumiem un, ja tas iespējams, apbraukt tos, izvēloties citu ikdienas maršrutu.

Jau ziņots, ka šajā būvsezonā plānoti apjomīgi seguma atjaunošanas darbi Lāčplēša ielā, Brīvības ielā, kā arī Juglas ielā. Darbus Rīgā veic četri būvniecības uzņēmumi - "Igate", "ACB", "Ceļu pārvalde" un "Binders".
Foto: riga.lv

Latvijā pirmo reizi gaidāmajam pasaules čempionātam skeitborda slalomā pieteikušies aptuveni 100 sportisti no 17 valstīm.

Pasaules čempionāts  skeitborda slalomā norisināsies no 5. līdz 7.augustam divās vietās - Lucavsalā, Rīgā, un Cēsu olimpiskā centra Priekuļu biatlona trasē.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja rekomendējusi skeitborda iekļaušanu Tokijas olimpiskajās spēlēs 2020.gadā.
Latvijā skeitbordam ir liela vēsture un ir daudz panākumu it īpaši slaloma disciplīnu jomā. Tāpēc Latvijai vēlme ir noteikti cīnīties par šo disciplīnas iekļaušanu olimpiskajās spēlēs.
Sakarā ar strauju veselības pasliktināšanos ar lūgumu palīdzēt -  pie cilvēkiem vērsies mūziķis Roberts Gobziņš.

Sociālās saziņas vietnē «Facebook» Gobziņš  naktī rakstījis, ka viņa dzīvoklī noticis ugunsgrēks un pašam ir strauja  veselības pasliktināšanās. Tāpēc mūziķis lūdz palīdzēt. Tāpat lūgumu palīdzēt mūziķim izplatījuši arī viņa draugi.

Mūziķa Roberta Gobziņa telefonu var atrast Facebook lapā.  
 3.augustā, četru studentu komanda dosies ceļojumā apkārt Latvijai, lai īstenotu projektu On The Border (Uz robežas).

Projekta galamērķis ir kultūrvēsturiskā mantojuma izstrāde unikālas daudzsēriju dokumentālās filmas formātā, to papildinot ar vēl nebijušu publiski pieejamu digitālu velo maršrutu, iekļaujot lielāko daļu Latvijas robežteritorijas.

23 dienu garajā ceļojumā ar velosipēdu tiks mēroti gandrīz 1500 km, uzsākot un noslēdzot braucienu galvaspilsētā-Rīgā, kā laikā tūristu gids un velo entuziasts Toms Treimanis un viņa filmēšanas komanda iepazīsies ar latvisko dzīvesveidu, tradīcijām un vērtībām.

Ko mūsdienās nozīmē būt latvietim? Atbildi uz šo jautājumu meklēs komanda, kuras sastāvā ir Toms Treimanis, operators un montāžas speciālists Roberts Pogožeļskis, producente Agnese Lāce un režisors Miks Jeluškins, gan sarunās ar vietējiem iedzīvotājiem, gan nejauši satiktiem ceļotājiem par viņiem svarīgām tēmām.

On The Border veidotāji ir  pārliecināti, ka arī šodien Latvija ir pilna rūpīgi glabātu kultūras noslēpumu un tradīciju, kas raksturīgas katram novadam,kā arī gudru cilvēku un apbrīnas vērtu stāstu, ko uzklausīt. 
“Ideja radās pavisam nejauši, īstajā laikā un īstajā vietā, sastopoties vēlmei ar jau sen lolotu sapni par Latvijas glabāto vērstību skatīsānu aci pret aci. Ar mērķtiecību un uzsvaru uz to, kas šobrīd ir aktuāls, tika noteiktas galvenās vērtības, kurām sekot visa brauciena laikā - skatīties tālāk, redzēt plašāk un darīt vairāk,” atklāj On The Border komanda. 
 
No šodienas var pieteikties Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) organizētajai Gulbenes tehniskās apskates naktij.

Pierakstīties var, izmantojot CSDD e-pakalpojumus vai autovadītājam ierodoties CSDD nodaļās. Tāpat tehniskās apskates naktis šogad notiks Talsos un Daugavpilī, kā arī Rīgā. Tehniskās apskates naktīs Gulbenes, Talsu un Daugavpils CSDD nodaļās bezmaksas auto diagnostiku varēs veikt tikai pēc iepriekšēja pieraksta.

Pēc CSDD paustā, projektā "Tehnisks apskates nakts" būtiski, ka automašīnu īpašniekiem nav vienaldzīgs spēkrata tehniskais stāvoklis. Iepriekšējos gados auto diagnostika veikta gandrīz pieciem tūkstošiem automašīnu visos Latvijas reģionos. Šo auto kopējās raksturīgās iezīmes - vidējais vecums ap 10 līdz 15 gadiem, 80% no tiem tika atklāti lielāki vai mazāki defekti, turklāt lielākā daļa no šiem auto ikdienā piedalās ceļu satiksmē. Galvenās auto diagnostikā atklātās problēmas saistītas ar ritošo daļu, bremžu sistēmu un auto gaismām, kas primāri braucējiem garantē drošību ceļu satiksmē.

Tāpat CSDD norādīja, ka Latvijas autoparka vidējais vecums ir aptuveni 13 gadi, tas ir gandrīz divas reizes vecāks nekā vidēji Eiropā, kur vecums ir seši līdz astoņi gadi.

Latvijā katra otrā automašīna tehniskajā apskatē ir ar bojājumiem, kas norāda, ka ikdienā par auto ir jārūpējas rūpīgāk un regulārāk. Turklāt katru dienu tehniskajā apskatē tiek atklāti satiksmes drošībai pilnībā nepieņemami bojājumi, piemēram, katru dienu katrā otrajā tehniskās apskates stacijā kādam automobilim nedarbojas bremžu sistēma.
Augustā tiks izsludinātas pierakstīšanās Talsu un Daugavpils tehniskās apskates naktīm, bet Rīgā tehnisko apskati varēs veikt ierastajā kārtībā.
Nu jau veikalos var novērot iepirkšanos, saistībā ar jauno mācību gadu – jo daudzas ģimenes dara prātīgi –  iepērkas tagad, negaidot vasaras brīvlaika pēdējās dienas, kad burzma veikalos ir krietni lielāka.
Viens no lielākajiem pirkumiem ir skolas soma. Diemžēl vecumā ap 11-12 gadiem  meitenes nereti grib būt lielas dāmas un vēlas nēsāt plecu somas vai pie rokas nesamas somas, bet ne mugursomas.

Mediķi gan atgādina, ka šajā laikā turpinās skeleta augšana un attīstība, tāpēc vislabāk ir nesāt mugursomu. Taču arī mugursomas skolēniem mēdz būt piekrautas un ilgstoši nēsājot smagas somas, vēl vairāk – uz viena pleca – rodas nepareiza stāja.
Aplūkojot skolēnu fizisko veselību atklāts, ka  tikai trim procentiem audzēkņu ir nevainojama stāja. 

Lai nopirktu labu somu, speciālisti iesaka lūkot pēc tādas, kas tukša sver ne vairāk par vienu kilogramu.
Piekrautai somai ir šādi normatīvi, ieteicams, lai:
izglītojamajiem, kuri ir jaunāki par 9 gadiem, — nenesu vairāk par 2,5-3,5 kg;
9-11 gadus veciem izglītojamajiem — 3,5-4 kg;
12-13 gadus veciem izglītojamajiem — 4-4,5 kg;
14-15 gadus veciem izglītojamajiem — 4,5-5 kg;
16 gadus veciem un vecākiem izglītojamajiem — 5 kg un vairāk.

Ņemot vērā, ka skolēna svars var neatbilst bērna vecumam, noderēs vēl kāds princips: piepildītas mugursomas svaram nevajadzētu pārsniegt 10% no bērna svara.

Mugursoma ir jānesā uz abiem pleciem, turklāt tai jāatrodas apmēram 5 cm zem plecu līmeņa un ne vairāk kā 10 cm zem vidukļa līmeņa. Jāievēro, ka mugurai jābūt taisnai, nekādā gadījumā nedrīkst saliekties uz priekšu.

Ja skolas soma izrādās par smagu, pirmais ieteikums ir pārliecināties, vai tajā nav lēvenis lieku priekšmetu. Pētījumi liecina, ka bieži vien līdz pat trešdaļai skolēna somas svara veido ar mācībām nesaistīti priekšmeti – dažādas rotaļlietas, spēļu konsoles, uzkodas, gāzēti dzērieni un citas lietas. Ir arī bērni, kuri somā pastāvīgi nēsā līdzi teju visu mācību priekšmetu grāmatas ar pārliecību: man viss vienmēr ir līdzi.

Pārbaudes ar svariem liecina, ka somas smagums vienas klases skolēniem vienā un tajā pašā dienā var atšķirties par kilogramu un vairāk. Tātad tas, vai skolēns regulāri pārstiepjas, lielā mērā ir atkarīgs no viņa paša un vecāku attieksmes.
Facebook Draugiem Twitter Instagram