Šodien, 14. jūnijā, pieminam komunistiskā terora upurus. Pirms 75 gadiem no Latvijas uz Krievijas attāliem reģioniem un vergu nometnēm tika izsūtīti vairāk nekā 15 000 mūsu valsts iedzīvotāju. Gandrīz puse no viņiem tā arī neatgriezās.  

80 procenti bija latvieši, otra lielāka grupa - 11% - bija ebreji,  pārējie - krievi, baltkrievi, poļi un citi Latvijā dzīvojošu tautību pārstāvji.
Kopumā no 14. jūnijā izsūtītajiem mājās neatgriezās aptuveni 40 procenti, pārējie varēja sākt atgriezieties piecdesmitajos gados, bet dažiem  tas ievilkās līdz pat septiņdesmito gadu sākumam.

1949.gadā 25.martā tika izsūtīts vēl lielāks cilvēku daudzums – 44 000.   
Šī drūmā vēstures lapaspuse šodien tiek pieminēta dažādos pasākumos visā Latvijā.

Rudenī uz kino ekrāniem nonāks  Latvijā pirmā spēlfilma par deportācijām. “Melānijas hronikas”. Galvenā varone stāstā būs juriste un rakstniece Melānija Vanaga – pēc kuras atmiņām filma tapusi. Melānija Vanaga  lopu vagonā  uz Sibīriju, piecus tūkstošus kilometru mēroja trīs nedēļas. 

Un gaidot filmu, tiek sākta akcija -  "Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama".  
Filmas "Melānijas hronika" autori aicina virtuāli izdzīvot Latvijas izsūtīto ceļu uz Sibīriju. Sekot līdzi deportēto ceļam var sociālajos tīklos - Video ilgs 72 stundas.

"Melānija Vanaga savulaik bija aprēķinājusi, ka viņas izsūtījuma maršruts no Cēsu stacijas līdz Tjuhtetai bija 5169 kilometrus garš. Tolaik 1941. gadā deportēto ceļš no Latvijas ilga gandrīz trīs nedēļas, mūsdienās šis ceļš ilgst trīs diennaktis. Mēs gribējām ieraudzīt šo ceļu mūsdienu cilvēka acīm, parādīt to pašu ainavu pēc 75 gadiem, kuru pa lopu vagona logu lūkām vairāku nedēļu garumā vēroja Latvijas izsūtītie, nezinot, kāds liktenis viņus sagaida galā. Mēs šogad devāmies šajā ceļā, lai pa vilciena logu fiksētu šo vairāk nekā piecu tūkstošu kilometru atmiņu ceļu un parādītu to ikvienam," stāsta filmas  producente Inese Boka – Grūbe.

Aplūkojamajā maršrutā redzami tikai dabas skati, kuriem deportētie trīs nedēļu garumā brauca garām vilcienā uz Sibīriju. Aplūkojamais materiāls ir meditatīva parafrāze par to, ko piedzīvoja filmas galvenā varone Melānija Vanaga.

Juriste, žurnāliste, rakstniece Melānija Vanaga un viņas dēls Alnis kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Tjuhtetu Sibīrijā, un Vanagas autobiogrāfija "Veļupes krastā" ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. Tas bija autores pirmais darbs, ko viņa bez tiesībām publicēt padomju apstākļos, sarakstījusi kā izsūtījuma gadu dienasgrāmatu. Pēc viņas rakstītā tapusi filma "Melānijas hronika".
Krievijas pilsētā Permā neredzīgajiem cilvēkiem tagad ir jauna iespēja -   apmeklētājiem ir iespēja gūt labāku iespaidu par valsts prezidentu Vladimiru Putinu, jo muzejā izvietots viņa 3D attēls.

Visi, kas iepriekš iztēlojās Putinu tikai pēc viņa balss, tagad viņu var ieraudzīt, aptaustot ar rokām.

Kopš 3D attēla izvietošanas Permas muzejā ar prezidentu no jauna iepazinušies aptuveni 50 cilvēki. Daudzi pat bez teikšanas ir uzminējuši, kas ir viņu priekšā.

Putina attēls bija pirmais, ko radījis uzņēmums “Vertikāle”. Taču uzņēmums ražo arī citu pasaules līderu portretus neredzīgajiem, starp tiem ASV prezidents Baraks Obama un Vācijas kanclere Angela Merkele.

Izveidojot arī Merilīnas Monro, Čārlija Čaplina un Krievijas reliģisko līderu trīsdimensiju attēlus, uzņēmums plāno atklāt izstādi neredzīgajiem galvaspilsētā Maskavā jau šogad rudenī.
Valsts policijas pretterorisma vienība "Omega" izsludina kandidātu atlasi.

Policija atšķirībā no Nacionālo bruņoto spēku Speciālo uzdevumu vienības gan neatklāj, kādi pārbaudījumi kandidātiem būs jāveic, taču vienībā var pieteikties cilvēki, kuriem nav kriminālās sodāmības, ir vismaz pirmā līmeņa augstākā izglītība, laba fiziskā sagatavotība un laba psiholoģiskā noturība.

Par dienesta iespējām interesenti var rakstīt uz e-pasta adresi ''omega13@vp.gov.lv''.
Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību ERGO pirms Jāņu garajām brīvdienām veica eksperimentu – pārbaudot sabiedrības reakciju brīdī, kad mūsu līdzcilvēks mēģina sēsties pie stūres reibumā. Līdz ar eksperimentu tiek uzsākta satiksmes drošības kampaņa „Dusmīgs, toties dzīvs!”, kura aicina ik katru sabiedrības locekli darīt visu iespējamo, lai neļautu dzērājšoferim sēsties pie auto stūres.
 
Eksperimentā ar slēpto kameru nofilmēts “dzērājšoferis” (aktieris), kurš lūdz garāmgājējiem iedarbināt savu auto, lai varētu doties mājās.  Rezultātā atklājās, ka mūsu līdzcilvēku reakcijas ir ļoti atšķirīgas, taču vienaldzīgu šis lūgums neatstāja nevienu.  Vairāki ļaudis papliķēja pa plecu un godīgi atzina, ka ar viņiem arī tā ir gadījies un “piešķīla” auto ļaujot stūrēt auto reibumā.

Tomēr lielākā daļa (līdz 80%) mēģināja atrunāt, piedāvāja izsaukt taksometru un pat par to samaksāt, bet kāda apzinīga kundze bija gatava pat izsaukt policiju.
Kopumā eksperimenta rezultāti vērtējami pozitīvi.

„Jāņu brīvdienās, kas šogad būs četras, skaistas vasaras dienas, mēs aicinām ik vienu  būt sociāli atbildīgam, rūpēties ne tik vien par saviem tuvajiem un mīļajiem, bet arī par katru apkārt esošo līdzcilvēku. Jo, ko var zināt, varbūt tieši tas cilvēks, kas iereibis grasās sēsties pie auto stūres, brauks pretim tavam tuviniekam….,” stāsta CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Kampaņas eksperiments apskatāms CSDD un ERGO YouTube kanālos: https://www.youtube.com/watch?v=QS25h43nyow
 
CSDD apkopotā  statistika liecina, ka 2001.gadā, kad tika uzsāktas Jāņu kampaņas, aicinot nesēsties pie stūres reibumā, gandrīz 15% ceļu satiksmes negadījumu izraisīja šoferi, kas bija vadījuši auto alkohola reibumā. Pērn dzērājšoferu izraisīto avāriju skaits no visiem ceļu satiksmes negadījumiem bija tikai 5,3%.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis uzsver: “Līdzcilvēku attieksmei nenoliedzami var būt izšķiroša nozīme nelaimes novēršanā, tāpēc aicinām būt gataviem iejaukties un novērst iespējamu nelaimi. Ja neizdodas pašu spēkiem atrunāt iereibušo šoferi no vēlmes vadīt transportlīdzekli, nekautrējaties lūgt Valsts policijas palīdzību, zvanot 110. Šajās svētku brīvdienās likumsargi pastiprināti kontrolēs ceļu satiksmes drošību, uzmanību vēršot tam, lai transportlīdzekļu vadītāji nesēstos pie stūres reibumā. Aicinām ikvienu satiksmes dalībnieku būt atbildīgam un pasargāt sevi un citus no neapdomīgas rīcības sekām. Nebrauc un neļauj citiem braukt reibumā!”

Kampaņa „Dusmīgs, toties dzīvs!” tiek daļēji finansēta no OCTA līdzekļiem.
No 13. līdz 16. un no 20. līdz 22.jūnijam Latvijas gaisa telpā virs Vidzemes un Latgales notiks militārās aviācijas zemie lidojumi, kurus veiks ASV tuvā gaisa atbalsta lidmašīnas "A-10C".
Vairāk info var atrast te.

Ģimenei Madonas pusē nodegusi māja ar visu iedzīvi, tāpēc nepieciešama cilvēku palīdzība.

Lūgums ziedot jebkādas mantas, kuras cilvēkiem nav vajadzīgas, bet šai ģimenei, iespējams, ļoti noderētu.

Patlaban lielākā problēma ir mēbeles.

Lūgums sazināties ar šo ģimeni pa tālruni 22116304 - Daiga Ķevere.
 6. augustā jau trešo reizi Liepājā norisināsies Liepājas modes svētki, kuri šogad piedāvās iesaistīties trīs dažādos notikumos.

Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja redzēt krāšņu, starptautisku modes izrādi „Skaistuma Simpozijs”, kura notiks vienā no Liepājas ievērojamākajiem vēsturiskajiem objektiem – atpūtas un darījumu centrā „Romas dārzs”, bez maksas apmeklēt izstādi „Bērni pielaiko karjeru”, kā arī iesaistīties radošajās darbnīcās „Drosme mācīties”, kuru ietvaros norisināsies mākslas un dizaina darbu konkurss.

„Šogad Liepājas modes svētkos vēlamies vērst uzmanību ģimeniskām vērtībām,  kā arī etiķetes, estētikas un labu manieru nozīmi ikdienā. Uzdevums ir  izcelt personību, kas neslēpjas aiz estētikas, bet to pielieto un apzinās savas spējas. Ar izstādes „Bērni pielaiko karjeru” un  radošajām darbnīcām mēs vēlamies iedvesmot bērnus un jauniešus izzināt savus talantus, lai nākotnē veidotu un plānotu veiksmīgu karjeru viņiem interesējošās nozarēs”, stāsta Liepājas modes svētku producente Tatjana Jaremčuka.

Katru gadu modes izrādei „Skaistuma Simpozijs” tiek piemeklēta kāda īpaša kultūrvide.
Šogad izrāde norisināsies vienā no Liepājas vēsturiskajiem objektiem – atpūtas un darījumu centrā „Romas dārzs”.
Izrādes koncepts ir mākslas forma, kura ietvers dažādus stāstus  savijoties vienā, atspoguļojot katra modes dizainera kolekciju un tās ideju  īpašā horeogrāfijā.  Modes izrāde atainos starptautiska mēroga radošumu un kvalitāti, kura būs saistoša ne tikai modes industrijas pārstāvjiem, bet arī pieejama ikvienam mākslas cienītājam.
Projekta – izstādē „Bērni pielaiko karjeru” iesaistītas astoņas, Latvijā zināmas personības, dažādu profesiju pārstāvji, kuru sasniegumi ir starptautiski novērtēti, apliecinot, ka neatlaidība un drosme ir viena no panākumu atslēgām. Izstādes radīšanas procesā, iesaistītās personības kopā ar bērniem ieskatījās viņu profesijas darba ikdienā, kura rezultāts būs atspoguļots vizuāli pārsteidzošā ekspozīcijā atpūtas un darījumu centrā „Romas dārzs” 2016. gada  6.augustā Liepājas modes svētku ietvaros un līdz 2017. gada 2. janvārim T/C „Baata”, koncertzālē „Lielais dzintars” un tuvākajos novadu sabiedriskajos un attīstības centros.

Vairāk informācijas par Liepājas modes svētkiem: www.liepajasmode.lv.
Lai popularizētu Latvijā izgudrotās novusa spēles tradīcijas, šovasar dažādās Rīgas vietās notiks Lāčplēša novusa čempionāts.  
Jau šo sestdien notiks čempionāta trešais posms Zelta boulinga centrā, kurā var piedalīties ikviens interesents.

“Novuss ir unikāla spēle un vienlaikus Latvijas nacionālais lepnums, ko var spēlēt jebkurā vietā kopā ar draugiem, ģimeni vai kaimiņiem. Novusa kustība Latvijā ir ļoti populāra, un to spēlē dažāda vecuma iedzīvotāji gan iekštelpās, gan māju pagalmos. Var teikt, ka Latvijā novuss ir kļuvis par veiksmīgu alternatīvu biljardam. Lāčplēša novusa čempionāts ir vēl viens veids, kā popularizēt šo spēli un iedrošināt iedzīvotājus to spēlēt,” atzīst novusa pazinējs un profesionāls spēlētājs jau 36 gadus Ēriks Celmiņš.

Nākamie Lāčplēsis novusa čempionāta posmi notiks: 10.06. - Zelta boulinga centrs – Uzvaras bulvāris 10, 11.06. - Doma dārzs – Tirgoņu iela 5/7, 17.06. - Fantasy park – Mūkusalas iela 71, 18.06. – Nabaklab - Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris 12, 02.07. - Tims Mint - Jāņa sēta 5 .
Reģistrēšanās katram čempionāta turnīram notiks uz vietas līdz čempionāta sākumam. Balvā – novusa galds.

Novuss Latvijā parādījās pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, kad kuģu namdaris “Faulbaums” izgatavoja vienu no pirmajiem galdiem. Kā pirmās pilsētas, kur sākuši spēlēt šo spēli, bija ostas - Ventspils, Liepāja un Rīga. Oficiālās novusa sacīkstes Latvijā notiek jau kopš 1930.gada. Gadiem ritot, spēles popularitāte pieauga – tā ap 1980.-to gadu vidu Latvijā ar novusu jau nodarbojās vairāk nekā 55 000 spēlētāju. Mūsdienās novuss ir latviešu nacionālā spēle. To spēlē arī ASV, Kanādā, Austrālijā, Krievijā, Lielbritānijā, Gruzijā, Vācijā, Izraēlā un Somijā.
Rīt, 8.jūnijā  no plkst.12 līdz 14 Smiltenē, Baznīcas laukumā, būs iespēja apskatīt ASV un Latvijas militāro tehniku. Tehnika Latvijā atrodas mācību ietvaros. 
***********
Ceturtdien Smiltenes pilsētas Kultūras centrā no 10.00- 13.00 būs gaidīti asins donori. 
***********
Sākoties aktīvā tūrisma sezonai, no 1. jūnija līdz 31. augustam ir mainījies Smiltenes novada Tūrisma informācijas centra darba laiks. Jūnijā, jūlijā un augustā Tūrisma informācijas centrs būs atvērts septiņas dienas nedēļā. 
************
Līdz 13.jūnijam Smiltenes novada dome izsludinājusi pieteikšanos konkursam "Smiltenes novada sakoptākais īpašums 2016 ".
Konkursam pieteikto īpašumu izvērtēšanu no 15.jūnija līdz 22.jūnijam veiks Smiltenes novada domes apstiprināta komisija.
Konkursa laureāti tiks godināti 30.jūlijā Smiltenes novada svētku laikā Launkalnes pagastā.
Pieteikt īpašumus konkursam iespējams, iesniedzot pieteikumu novada domē, pagastu pārvaldēs vai novada mājaslapā, aizpildot elektronisko pieteikuma anketu.
*************
Smiltenē, Tepera ezerā atklāta peldošā strūklaka, kura turpmāk papildinās Tepera ezera labiekārtoto apkārtni, sniedzot Smiltenes novada iedzīvotājiem un viesiem estētisku baudījumu,
Darbi Tepera ezera apkārtnē turpināsies, proti, Smiltenes novada pašvaldība izstrādājusi tehnisko projektu Vecā parka sakārtošanai. Šogad tiks atjaunoti celiņi no Tepera ezera slūžām līdz viesnīcai "Brūzis". Gar Tepera ezera malu pie laternu stabiem tiks uzstādīti puķupodi.
Valmierā, Jāņa Daliņa stadionā no 10. līdz 11. jūnijam norisināsies Baltijā lielākās vieglatlētikas sacensības - Valsts prezidenta balva vieglatlētikā.

Šis ir jau 22. gads, kad Valmierā norisinās Valsts prezidenta balvas izcīņa. Kopš 2012. gada sacensībām ir jauns formāts, kas paredz, ka par Prezidenta balvu cīnās Baltijas valstu komandas. Kopumā sacensību gaitā tiks izcīnīti pieci kausi - individuāli labākais vieglatlēts un vieglatlēte, labākā vīriešu un sieviešu komanda, kā arī spēcīgākā komanda kopvērtējumā. Cīņā par individuālajām balvām drīkst iesaistīties arī citu valstu sportisti.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sociālās kampaņas “Ar korupciju nav nākotnes” ietvaros izveidots video klips. 

Video klipa autori ir profesionālās izglītības kompetences centra Ogres Valsts tehnikums audzēkņi, kuri sadarbībā ar video režisoru Tomu Ezerieti un Valsts policijas atbalstu realizēja KNAB sociālās kampaņas ideju video materiālā. 
Video klips jau skatāms KNAB twitter kontā @KNABinforme un KNAB Facebook lapā https://www.facebook.com/KNAB.LV .

Video klipa idejas pamats balstīts uz KNAB sociālās kampaņas “Ar korupciju nav nākotnes” vēstījumu, kas redzams izveidotajos plakātos. Luksofora sarkanā krāsa simbolizē prettiesisko jeb nepareizo izvēli, zaļā krāsa − likumīgo un taisnīgo izvēli, savukārt dzeltenā krāsa − izšķiršanos starp nepareizo un pareizo izvēli.

Video klips būs redzams korupcijas riskam īpaši pakļauto institūciju video ekrānos, kuras identificētas KNAB pārbaužu un sociālo aptauju rezultātā, piemēram, Valsts ieņēmumu dienestā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, Ceļu satiksmes drošības direkcijā, kā arī citās publisku personu institūcijās. 

Sociālās kampaņas “Ar korupciju nav nākotnes” mērķis ir aicināt sabiedrību nepieļaut koruptīvas darbības un koruptīvu lēmumu pieņemšanu ikvienā dzīves jomā. Ikviena valsts vai pašvaldības apmaksāta darbinieka pienākums ir kvalitatīvi un efektīvi veikt savu darbu, nepieprasot un nepieņemot par to papildu maksājumu, prettiesisku labumu vai „kukuli”.

KNAB aicina iedzīvotājus un uzņēmējus, kuru rīcībā ir ziņas par prettiesiskas labumu pieprasīšanas gadījumiem, sniegt šo informāciju KNAB Ziņojumu centrā Brīvības ielā 104, Rīgā (bezmaksas uzticības tālrunis: 80002070), knab@knab.gov.lv.  Anonimitāte garantēta.

Videoklips redzams šeit. 
 Eiropas Savienības (ES) tirgus ir viens no lielākajiem garšvielu un garšaugu tirgiem pasaulē. Pārsvarā šīs preces ieved kā ražošanas izejvielas no reģioniem ārpus Eiropas. 

Šomēnes noslēdzies vairākus gadus ilgušais ES projekts "Garšvielu un garšaugu Eiropas tirdzniecības tīklu nosargāšana pret tīšu, nejaušu vai dabisku bioloģisko un ķīmisko piesārņojumu". Projektā kopā ar 10 dažādu citu valstu pētniekiem piedalījās arī Latvijas zinātniskais institūts BIOR.
Piesārņojums var notikt vairākos pārtikas ķēdes posmos un var radīt nopietnu risku lauksaimniekiem, pārstrādātājiem un patērētājiem. 

BIOR vadītājs Aivars Bērziņš norāda, ka vairāku ES valstu pētnieku uzmanība garšvielu un garšaugu kontrolei un iespējamiem riskiem pievērsta pēc  E.coli baktērijas infekcijas izplatības, kas bija saistīta ar dīgstiem, ievestiem no Ēģiptes.
Latvijas ķīmiķu un speciālistu komanda projektā pētīja tieši bioloģiskā piesārņojuma atklāšanas metodes, tā noturību garšvielās un kaltētos augos, kā arī uzdevums bija meklēt veidus, kā paaugstināt piesardzību no iespējamiem riskiem šajā šķietami nelielajā pārtikas grupā.

Pētnieki atlasīja tādus populārākos garšvielu pasaules produktus kā piparus, baziliku. Tāpat vairāk uzmanību pievērsa tām garšvielām un garšaugiem, kuri iepriekš bija nonākuši Eiropas ātrās brīdināšanas sistēmā par kādu piesārņojumu. Bez riskiem projektā meklētas arī garšvielu viltojumu noteikšanas iespējas.

Rīgas Centrāltirgus paviljonos sastaptie pircēji lielākoties atzina, ka patiešam mēdz apjautāties pārdevējiem par garšvielu izcelsmi un sastāvu. Tiesa gan, vairāk nevis satraucoties par kādiem veselības riskiem, bet gan bažījoties, ka vēlamā garšviela nebūs kvalitatīva.

Autors: Sintija Ambote
Jau otro gadu pēc kārtas Pasaules Dabas Fonds Latvijā īstenos kampaņu “Spoku tīkli”, kas veidota ar mērķi attīrīt Latvijas ezerus no pamestiem, pazaudētiem un nelegāliem zvejas rīkiem, kā arī informēt sabiedrību par šādu rīku negatīvo ietekmi uz zivju resursiem un ekosistēmu kopumā.

“Spoku tīklu” kampaņa tiks atklāt ar informatīvu pasākumu vietējiem iedzīvotājiem 10.jūnijā plkst. 12:00 Limbažu Lielezera pludmalē. 
 
Pagājušajā vasarā “Spoku tīklu” kampaņa notika pirmo reizi, tās laikā sadarbībā ar Pārgaujas novada pašvaldību tika apsekoti 5 ezeri: Ungura ezers, Raiskuma ezers, Sāruma ezers,  Auciema ezers un Riebiņa ezers. Kampaņas laikā ezeros tika atrasti tīkli, murdus, barotavas, ūdas, makšķerēšanas auklas ar visiem āķiem, kā arī grozi, tādejādi parādot, ka iekšzemes ūdeņi ir pilni ar dažādiem pamestiem zvejas rīkiem.  

Kampaņas ietvaros tika izveidota arī informatīva filmiņa, kurā redzama kampaņas norise, tā atrodama PDF Youtube vietnē: "Spoku tīkli" 2015.
 
“Kampaņas “Spoku tīkli” mērķis ir ne tikai attīrīt Latvijas ezerus, bet arī uzsākt diskusiju sabiedrībā – pamestie zvejas rīki ir cieši saistīti ar maluzvejniecības problēmu. Sabiedrības ieinteresētība un atsaucība pagājušā gada kampaņas laikā mums ļāva saprast, ka cilvēki nav vienaldzīgi un labi iesāktais darbs jāturpina, “ stāsta Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis.
 
Jau vairākus gadu desmitus zvejas rīku izgatavošanā izmanto dabā ļoti lēni sadalošos sintētiskos materiālus. Vairums no zvejas rīkiem tiek norauti, pazaudēti vai atstāti ezeros turpinot gūstīt zivis un citus ezera iemītniekus un pakļaujot tos neizbēgamai nežēlīgai bojāejai. Termins „Spoku tīkli” („Ghost Fishing” – eng.) apzīmē ūdenstilpnēs pazaudētos un atstātos zvejas rīkus, kas turpina nekontrolēti zvejot ūdens iemītniekus.
Pasaulē ir veikti vairāki pētījumi par „Spoku tīklu” ietekmi uz ekosistēmu, kuros skaidri norādīta to aizvien pieaugošā negatīvā ietekme un nepieciešamība veikt preventīvus pasākumus norauto un atstāto zvejas rīku meklēšanai un neitralizācijai.
 
Pirmie no pieciem plānotie “Spoku tīkli” pasākumi:
7.-10. jūnijs Limbažu novads (Augstrozes Lielezers);
14.-17. jūnijs Dagdas novads (Dagdas ezers un Ežezers)Starptautiskā Olimpiskā komiteja panākusi vienošanos ar 27 starptautiskajām sporta veidu federācijām par strādāšanu kopā, veidojot jauno Olimpisko televīzijas kanālu.
 
Kā izteicās SOK prezidents Tomass Bahs, "tuvākajās nedēļās" tiks paziņots datums, kad jaunais digitālais kanāls sāks darbu. Kanāls pārraidīs 365 dienas gadā un 24 stundas diennaktī. Olimpiskais televīzijas kanāls pārraidīs sacensības tiešraidē, ziņas un vēsturiskas
olimpiskās pārraides.
 
Bahs pauda, ka kanāls "iezīmēs būtiskas pārmaiņas, kā Olimpiskā kustība visa gada garumā sadarbojas ar jauniešiem".


Nereti atkritumu konteineros var manīt izmestas grāmatas, turklāt nevis vienu vai divas, bet gadu desmitiem krātas mājas bibliotēkas. Skaidrojumi tam gan atšķiras – vieni saka, ka mainījušās cilvēku vērtības un grāmatas kļuvušas maznozīmīgas, bet citi uzsver – grāmatlasītāju aizvien netrūkst, tikai mainās mode.

Skaidrojot grāmatu izmešanas fenomenu, antropoloģe Silva Suhaņenkova norāda uz populāro grāmatu atšķirīgo vērtību: “Psiholoģiski grāmatas izmešana nav viegla. Bet grāmatu plaukta saturs mūsdienās ir krietni personiskāks, krietni vairāk stāsta par pašu cilvēku.”

Psihoterapeite Ināra Vārpa to saista ar laikmetu un ātro dzīves tempu: “Mēs katrs atceramies laiku, kad metām ārā ozolkoka mēbeles, to vietā likām skaidu plašu mēbeles. Šobrīd ir plašums un seklums – cilvēki grib dzīvot ātri, bet grāmata ir kaut kas ilgs.”

Apzinīgākiegrāmatas nevis izmet mēslainē, bet nogādā labdarības veikalos. “Stāsti ir dažādi - nomiruši vecāki un daudzas grāmatas palikušas. Citi pārvācas uz citu dzīvesvietu, arī nav, kur likt,” iemeslus grāmatu atdošanai uzskaita labdarības veikla "Otra elpa" pārstāve Mārīte Žagare.

Viņa arī noliedz, ka grāmatu vērtība būtu zudusi, jo ļoti daudz grāmatas lasa jaunieši, pievēršoties arī 70. un 80. gadu literatūrai, klasikai. 

Avots: lsm.lv
Ginesa rekordu grāmata bibliotēkās ir visvairāk zagtā grāmata. Un tas arī ir savdabīgs rekords.

10. Novembrī 1951 gadā galvenais Ginesa alus rūpnīcas vadītājs Hjū Bīvers bija izbraucis ar draugiem putnu medībās pie kādas upes Īrijā, kur viņam sanāca strīds ar vienu no viņiem par to, kurš ir vis ātrākais putns Eiropā. Pēc medībām, kad viņi centās atrast atbildi grāmatās, viņiem tas neizdevās.

Tad Hjū Bīvers iedomājās, ka pasaulē noteikti ir ļoti daudz cilvēku, kas nevar atrast atbildi uz dažādiem jautājumiem, un tā arī radās ideja par grāmatu, kuras saturā būs atbildes uz dažādiem jautājumiem. 
Kāds darba biedrs ieteica Bīvers  konsultēties ar diviem dvīņu brāļiem, kuru lielākais hobijs bija visādu faktu izpēte. Darba biedrs domāja, ka viņi spētu lieliski sadarboties šīs grāmatas veidošanā. Pēc sarunas ar abiem vīriem, Hjū Bīvers
 nolīga viņus darbā. Viņu darbs bija meklēt visādus rekordus.

27. Augustā 1955. gadā tikā pārdota pirmais grāmatas izlaidums.
Tā gada beigās šī grāmata bija visvairāk pārdotā grāmata Anglijā. Nākamajā gadā grāmata tika arī izlaista Amerikā, kur tika pārdoti 70,000 eksemplāri.

Tad arī Ginesa rekordu grāmata palika ļoti slavena un šodien tā ir sarakstīta 25 dažādās valodās.. Tajā ir atrodami visdažādākie rekordi pasaulē.

Ik gadus tiek organizētas īpašas rekordu uzstādīšanas ar visdažādāko tematiku, kurās visā pasaulē piedalās desmitiem tūkstošu cilvēku, uzstādot simtiem jaunu rekordu. 

Dažus rekordu paveidus izdevniecība tagad vairs nepublicē – piemēram, smagākos mājdzīvniekus, jo ir atklājies, ka saimnieki mēdz vārda tiešā nozīmē nežēlīgi pārbarot savus mīluļus, lai viņiem mājās būtu pašiem savs Ginesa rekordists. Kopš 1991. gada no reģistriem izslēgti ar alkohola dzeršanu saistītie rekordi, un arī tādas veselībai potenciāli bīstamas pārmērības kā koku un velosipēdu apēšana.
Šā gada oktobrī Rīga un Biķernieku trase debitēs vienā no jaunākajiem un prestižākajiem autosporta seriāliem - FIA pasaules rallijkrosa čempionātā ("World RX").

Trasē šobrīd pilnā sparā notiek būvniecības darbi, bet gala iznākums tiek solīts ļoti labs.

Biķernieku trase uzbūvēta 60tajos gados un ir morāli un arī fiziski novecojusi. 

Līdz šim Latvijā visaugstākā iespējamā - FIA pasaules čempionāta - līmeņa sacensības autosportā nav notikušas, no motoru sporta veidiem planētas meistarsacīkstes pie mums rīkotas tikai motokrosā. 

Pirmās sacensības jaunajā Biķernieku trasē paredzēts aizvadīt jūlija beigās, līdz 17. jūlijam trasei ir jābūt pilnībā pabeigtai. 
Šajā laikā daudziem putniem šķiļas mazuļi, daļa no tiem jau izšķīlusies un  dažreiz cilvēkiem gadās atrast kādu putnēnu. Ko darīt šādās situācijās?

Pie tam, pēdējā laikā vairākās pilsētās dzīvo kaijas un nereti pilsētnieki atrod kaiju mazuļus,

Kā liecina Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā pieejamā informācija, atrodot mazuli, nav vēlams to pārvietot, jo tā vecāki ir blakus. 

Kaiju mazuļi mēdz atstāt ligzdu, vēl pirms iemācījušies kārtīgi lidot.
Tādēļ šajā laikā pilsētnieki nereti savā pagalmā var atrast pelēcīgi brūnraibu sudrabkaijas mazuli (vistas izmērā), kas pametis savu uz ēkas jumta esošo ligzdu.
Ornitologi brīdina – neiztieciet to un atstājiet turpat. Pieaugušās kaijas turpina jauno putnu pieskatīt, aizsargāt un barot, līdz tas iemācās patstāvīgi lidot. Ja kaijas mazulis ir acīmredzami apdraudēts, to var pārvietot nelielā attālumā uz drošāku vietu.

Iespējama situācija, ka kaiju pieaugušie putni pārāk aktīvi aizsargā savu pēcnācēju, pikējot uz cilvēkiem un mājdzīvniekiem.
Tā kaijas cenšas aizbaidīt "uzbrucējus" prom no sava mazuļa. Šādā gadījumā vislabāk apiet jauno putnu ar līkumu.
Parasti sudrabkaijas pikē uz cilvēkiem ar kājām uz priekšu, īsi pirms galvas piebremzē un aizlido prom, tāpēc tās nevar nodarīt miesas bojājumus.
Vasaras brīvlaiks sācies ar svelmi.
Mazo ekspertu skolas (www.mazoekspertuskola.lv) pediatre Anna Birka atklāj – nereti bērni un vecāki tā aizraujas ar vasaras baudīšanu, ka piemirst par tik elementārām lietām kā galvassega vai pietiekams ūdens patēriņš. Ārste atgādina vēl pāris pamatnoteikumus, kas it sevišķi svarīgi gada siltajā sezonā.
 
“Pārkaršanas sekas var būt ārkārtīgi nopietnas. Slikta dūša, reiboņi, ģībšana, ādas apdegumi, iesnas un galvas sāpes ir tikai dažas no pazīmēm. Ārkārtīgi bīstama ir atūdeņošanās, tādēļ karstumu un stipru sauli nevajadzētu uztvert vieglprātīgi,” saka A. Birka.
 
Nost ar sintētiskiem lakatiem un vākiem! 30+ grādos liela kļūda ir pārklāt bērnu ratiņus ar vāku vai sintētisku, karsējošu materiālu un ļaut bērnam gulēt “pamperos”. Ņem vērā, ka ratiņos temperatūra ir vēl augstāka, nekā tā ir ārā. Mazajam vēl nav nostabilizējusies termoregulācija, tādēļ labāk ratiņu apsegšanai lieto kokvilnas autiņu vai dvielīti. Lielākam bērnam neļauj staigāt jakās.

Sargi galvu! Gan sev, gan mazajam liec cepuri vai lakatiņu, kā arī – saulesbrilles. Vislabāk D vitamīns tiek uzņemts bez sauļošanās krēma, tomēr vasarā šo vitamīnu var uzņemt arī ēnā. Tādēļ saulē obligāti lieto bērnam atbilstošu sauļošanās krēmu un izvairies būt intensīvā saulē no plkst. 11.00 līdz 15.00.

Ļauj pēdām elpot! Daļa joprojām staigā slēgtos apavos, lai gan vasara jau sen sākusies. Šis nav īstais laiks “stilot”! Ja ir iespēja, velc sadales, kas elpo. Kedas un slēgtas kurpes atstāj vēsākam laikam. Izvēlei par labu sandalēm ir arī estētiska un ētiska nozīme – citiem nav jāelpo sasvīdušu kāju smaka.

Aizņemies spāņu tradīcijas! Lai arī ierasti vairums iet pastaigāties pirms vai pēc pusdienām, karstumā izvēlies agrākus rītus vai vakarpusi. Arī siltajās zemēs, piemēram, Spānijā vai Itālijā, cilvēki cenšas pusdienlaiku pavadīt mājās. Kad temperatūra krītas un nav vairs tik karsti, peldini bērnu biežāk. Lielākiem bērniem ļauj skriet basām kājām!

Izvairies no traumām un slimībām!
* Ja dodaties izbraukumā ar velosipēdu, obligāti liec ķiveri.
* Pēdu rūdīšana ir apsveicama, tomēr pievērs uzmanību stikliem vai citām lauskām – ja redzi saplēstu pudeli, lūdz atvasi nekavējoties uzvilkt apavus.
* Uzmanīt bērnu peldes laikā nozīmē būt blakus ūdenī, nevis sēdēt krastā, ar acs kaktu vaktējot peldētāju.
* Mazākiem piemīt tendence visu bāzt mutē – uzpasē, lai rokās nenonāk kas indīgs, ass vai citādi bīstams.
* Ārpus mājas labāk neēd salātus ar majonēzi – tā samazināsi saindēšanās risku.
* Nespied bērnu ēst. Tā vietā iedod padzerties vieglu jogurtu, kefīru vai sulu.

Dzer pietiekami! Dzeriet daudz ūdens. Pudelītei ar šķidrumu vienmēr jābūt līdzi pastaigās. Svarīgi pieradināt bērnu, ka ūdens ir pirmais un svarīgākais padzēriens slāpju veldzēšanai.
Ja bērnam negaršo ūdens, atšķaidi to ar dabīgu ogu vai augļu sulu.

Kusties! Karstumā liels vilinājums ir nogulēt visu dienu mājās. Par spīti sagurumam dodies ar bērnu ārā, atrodi ēnu vai vietu, kur saule nekarsē tik spēcīgi, un uzspēlē kādu mierīgu vai vidējas intensitātes spēli, piemēram, klusos telefonus vai paslēpes.
Tradicionālo pagalma spēļu noteikumus meklē šajā mājas lapā.

 

Definīcija saka, ka nauda var but jeburš priekšmets, ko cilvēki savstarpēji akceptē par maksājuma līdzekli. Vēsturiski par naudu tika uzskatīti lopi, gliemežvāki, koka gabali, taču šobrīd ar naudu saprotam papīru un metāla monētas, kas stāv mūsu makā.
Taču cilvēki izdomājuši finansiālu vērtību piešķirt jaudīgām, datoru radītām ciparu kombinācijām un nosaukuši to par virtuālo valūtu.

Vispopulārākā virtuālā valūta pasaulē ir “bitcoin”, kas interneta vidē parādījās 2009.gadā un kas aizņem aptuveni 90% no visa virtuālās valūtas tirgus.

Bitcoinus lietotājs nopelna, atvēlot “Bitcoin”sistēmas darbībai vietu savā datorā jeb padaloties ar resursiem. Pēc tam lietotājs iegūtos bitcoinus var pārdot par dolāriem vai citām valūtām.
Šodien viens bitcoins maksā 545 dolārus.

Tomēr “Bitcoin” platformas netiek regulētas un bitcoinu vērtbā var mainīties ik dienu.

Virtuālā valūta strādā līdzīgi kā bankas karte. Kad maksājam par preci ar bankas karti, patiesībā maksājam ar virtuālo naudu, jo fiziski naudu neatdodam. Norēķinoties ar karti, bankai tiek nosūtīta informācija, bet vēlāk banka veic fizisko norēķinu. Kamēr neizņemam naudu no bankas konta, tā ir tikai cipari ekrānā.
Atšķirībā no bankas kartes, virtuālā valūta ir tiešs norēķins starp divām personām, neiesaistot banku vai kādu citu trešo personu.

Tieši tāpēc, ka darījumos netiek iesaistītas citas puses, tas dod vairākus bonusus. 
Tiek izslēgti nodokļi, kuri būtu jāmaksā, izmantojot reālo naudu, piemēram pievienotās vērtības nodoklis. Tāpat to var izmantot starptautiski, bez komisijas maksas, kā arī to var lietot neierobežoti.

Un ir arī mīnusi - darījumu veicēji neatskaitās nevienai iestādei. Piemēram, Valsts ieņēmumu dienests gan gribētu zināt, kur jums pēkšņi bankā radušies 2 miljoni eiro, lai gan jūsu alga ir 500 eiro.
Galvenā "bitcoin" priekšrocība ir anonimitāte, un tāpēc šī virtuālā nauda ir kļuvusi populāra kā  maksāšanas līdzeklis kriminālās aprindās, lai to izmantotu narkotiku, nelegālo ieroču, naudas atmazgāšanas un dažādos citos nelegālos darījumos. Un šī s naudas lietotāji nemaksā nodokļus.

Eiropas Parlamenta deputātiem bažas rada tas, ka "bitcoin" un citas virtuālās valūtas var kalpot par veidu, kā finansēt terorismu.
Tādēļ deputāti uzdevuši Eiropas Komisijai izveidot darba grupu, kas vērtēs iespējas regulēt virtuālās valūtas ar tiesību aktiem. 
Eiropas Komisija šobrīd jau apsver variantus, kā vislabāk attiecināt uz virtuālajām valūtām Eiropas Savienības direktīvu pret naudas atmazgāšanu. Par to plašāk spriedīs Eiropas Parlamenta deputāti jau šomēnes. .

Gan Latvijas Banka, gan Finanšu un kapitāla tirgus komisija iepriekš ir publiski paziņojušas, ka iesaka iedzīvotājiem izvairīties no "bitcoin" lietošanas. Tā kā šī valūta nav regulēta, neviens normatīvais akts neaizsargā patērētāju, kas ir laba augsne krāpniekiem. Tomēr ne visus šādi brīdinājumi ir atturējuši. Piemēram, pašmāju nacionālā aviokompānija "airBaltic" 2014. gadā kļuva par pirmo lidsabiedrību pasaulē, kas pieņem šo virtuālo naudu. 
Tāpat bitcoinus pieņem “WordPress”, ziedojumos pieņem arī “WikiLeaks”. 
Valsts asinsdonoru centrā (VADC) ir ļoti sarukuši 0 rēzus negatīvās un B rēzus negatīvās grupas asiņu krājumi. 
Atlikušas vien pāris desmiti devu.
Bet  gaidīti tiek arī citu asinsgrupu donori.

14. jūnijā pasaulē atzīmē Starptautisko pasaules asinsdonoru dienu, tāpēc sestdien, 11. jūnijā, Lūznavas muižā Rēzeknes novadā VADC organizē svētku pasākumu. Šī būs lieliska iespēja apvienot asins ziedošanu brīvdienās ar ekskursiju un izklaidi.

Donoru centrs dodas arī izbraukumos, lai asinis varētu ziedot tuvāk savai dzīvesvietai.
Centra mājaslapā  apskatāms saraksts, kur būs sastopams donoru busiņš un var uzzināt - kā kļūt par donoru.
ASV zemo cenu aviokompānijas "JetBlue" darbinieki aizlieguši iekāpt lidmašīnā kādai pasažierei, uzskatot, ka viņas šorti ir pārāk īsi.

Burleskas dejotāja Megija Makmafina pēc uzstāšanas Bostonā vēlējās doties uz Sietlu, ģērbusies tīģera krāsas džemperī, melnbaltos šortos un garajās zeķēs, bet pirms izlidošanas aviokompānijas darbiniece viņai paziņoja, ka "apģērbs nav piedienīgs". 

Lai izvairītos no iespējas, ka viņu neielaiž lidmašīnā, sieviete par 20 eiro lidostas veikalā iegādājās īpaši lielas sieviešu pidžamas bikses.

Pēc incidenta "JetBlue" sievietei  kompensēja par pidžamas biksēm iztērēto naudu un piedāvāja 145 eiro kredītu turpmākiem lidojumiem, tomēr viņa atzina, ka nevēlas vairāk izmantot šīs kompānijas pakalpojumus.
Sieviete pauda cerību, ka "JetBlue" atvainosies un ieviesīs skaidri saprotamus ģērbšanās noteikumus.
Šodien plkst.13 Kaņiera ezera laivu bāzē AS "Latvijas Valsts meži" (LVM) atklās savos apsaimniekotajos ezeros īstenoto akciju "atlaid mammu!".

Pasākumā šodien klāt esošie tiks iepazīstināti ar akcijas mērķiem un konkursa gaitu, tiks prezentētas "atlaid mammu!" goda makšķernieka medaļas, kā arī zivju siles.

Šis būs pirmais lomu konkurss Latvijā plēsīgo zivju spiningotājiem, kas apvienos saudzējošas un estētiskas makšķerēšanas piekritējus. Lai piedalītos konkursā visas sezonas garumā, noķertā līdaka vai asaris nav jānogalina, bet jāizmēra un jānofotografē oficiālajā zivju silē. Pēc tam zivs saudzīgi jāatlaiž, un paveiktais jāiemūžina bildēs vai videoformātā.

Par lielākajām noķertajām un atlaistajām līdakām trīs kategorijās tiks piešķirtas "atlaid mammu!" medaļas. 
Zelta medaļa par zivi vairāk par vienu metru, sudraba - par zivi no 75 centimetriem līdz vienam metram, bronza - par zivi no pusmetra līdz 75 centimetriem.

Par citiem interesantiem un ievērību pelnījušiem lomiem tiks mammadaba.lv  mājaslapā.

Zivju un trofejzivju konkurss norisināsies LVM apsaimniekotajos ezeros - Kaņierī, Lielauces ezerā, Tērvetes ūdenskrātuvē un Gulbju ezerā.
No 6. līdz 9.jūnijam Latgali un Vidzemi šķērsos  armijas – gan Latvijas, gan ASV armijas militārā tehnika, tas notiek mācību   “Dragoon Ride II” ietvaros. Militārā tehnika dosies   uz Igauniju. Šo  mācību marša laikā iedzīvotājiem būs iespēja apskatīt ASV un Latvijas militāro tehniku. Tā būs aplūkojama  Daugavpilī,  Rēzeknē  arī pie Ludzas un Varakļānu vidusskolām, Gulbenē un  Smiltenē.

Nacionālie bruņotie spēki lūdz iedzīvotājus un autovadītājus ar sapratni izturēties pret notiekošajām mācībām un iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem.

Atgādināsim, ka  kopš aprīļa Latvijā sācies aktīvs militāro mācību periods, un daudzās no mācībām šogad piedalīsies arī  sabiedroto valstu karavīri ar savu militāro tehniku.

Tāpat NBS informē, ka jūnijā Latvijas gaisa telpā notiks zemie  gaisa kuģu – lidmašīnu un helikopteru - lidojumi, kuri ir nepieciešami, lai to piloti varētu uzturēt kvalifikāciju un atbilstošas spējas.

Zemos lidojumus Latvijas gaisa telpā lidmašīnas veic ne zemāk par 61 metru virs pārlidojamās virsmas, bet helikopteri – ne zemāk par 15 metriem virs pārlidojamās virsmas.

Zemos lidojumus  veic diennakts gaišajā laikā, tos uzsākot ne agrāk kā pulksten 08.00 un pabeidzot ne vēlāk kā pulksten 18.00 pēc vietējā laika.
Tos veic ne vairāk kā četri gaisa kuģi vienā grupā, un laika intervāls starp grupām ir ne mazāks par 30 sekundēm.

Šeit skatāma plašāka informācija par plānotajiem lidojumiem. 
 


Latvijas Institūts ar akciju "Līgo video stāstu medībās" mēģinās parādīt pasaulei, cik labi latvieši līdz mūsdienām ir saglabājuši vasaras saulgriežu svinēšanas tradīcijas.
 
Lai piedalītos "Līgo video stāstu medībās", nepieciešams uzfilmēt līdz divām minūtēm garu video stāstu, kurā īsi parādīta vismaz viena Jāņu svinēšanas tradīcija. Tā kā materiālus paredzēts izmantot komunikācijā gan Latvijā, gan arī ārvalstīs, video var veidot vai nu
latviešu, vai citā valodā, vai arī bez ierunāta teksta.
 
Gatavos stāstus jāievieto kādā no sociālajiem medijiem un jāizvieto "Facebook" kontā "Kaut kas mīļš no Latvijas", pievienojot tēmturi "#LīgoLīgo".


Latvijas iedzīvotāju mīļākā pagalma spēle ir paslēpes, noskaidrots iniciatīvas “Mīļākā pagalma spēle Latvijā” balsojumā. Otrajā vietā ierindojusies tautas bumba, savukārt trešajā – lecamās gumijas. Šodien, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, iecienītākās spēles atklātas vairākos Rīgas parkos un būs pieejamas visu vasaru bez maksas. Tas darīts, lai aicinātu vecākus pavadīt vairāk laika ar bērniem un veicinātu aktīvu atpūtu svaigā gaisā. 
 
“Vēlamies veicināt pagalma spēļu tradīciju, kas mūsdienās šķiet nepelnīti aizmirsta. Tomēr spēlēties ir svarīgi – īpaši tāpēc, ka pagalma spēles ne tikai rosina ģimenes un draugu kopā būšanu, bet arī uzlabo bērnu fizisko sagatavotību, iztēli un sociālās prasmes. Ne velti vecāki norāda, ka labākais viņu bērnībā bija svaigs gaiss un ar draugiem kopīgi spēlētās spēles, un novēl tādu pašu pieredzi arī savām atvasēm,” atklāj Gunta Jurča, “Latvijas mīļākā pagalma spēle” idejas autore.
 
Iniciatīva “Mīļākā pagalma spēle Latvijā” sākās jau aprīlī ar mērķi atbalstīt ģimeņu kopā būšanu un kvalitatīvu laika pavadīšanu svaigā gaisā. Aptaujā noskaidrots, ka divas trešdaļas vecāku darbadienās ar bērniem ārā pavada mazāk nekā stundu laika vai arī vispār to nedara. Vecākiem lielākoties nav pietiekami brīvā laika, taču daudzi vēlētos arī vairāk bezmaksas spēļu, drošu rotaļlaukumu un arī ideju spēlēm svaigā gaisā. Jo vairāk būs iespēju un ideju, kā pavadīt laiku ar bērniem svaigā gaisā, jo biežāk ģimenes to darīs.
 
Papildu rotaļu un spēļu laukumi ir īpaši nozīmīgi arī tāpēc, ka tikai četri no desmit bērniem vasaru pavada laukos, kamēr pārējie gada siltāko gadalaiku piedzīvo pilsētā – mājās (29%), bērnudārzā (28%) vai ārā, tomēr pilsētā (26%).

Četros Rīgas parkos no jūnija sākuma izvietotas krāsainas un bērniem saistošas pagalma spēles, kas pieejamas visu vasaru bez maksas. Lucavsalā bērnus priecēs “klasītes”, kuras zīmējis mākslinieks Dainis Rudens, un “klusie telefoni”. Ziedoņdārzā, blakus basketbola groziem, pieejama lielākā no spēlēm – košs “tautas bumbas” laukums. Ģimeņu iecienītajā Mežaparkā uzzīmēta “jūra bango”, savukārt Vērmanes dārzā –“augstāk par zemi”.
 


Mangaļsalas pludmalē sāksies baskāju skriešanas treniņi, gatavojoties ikgadējam Baltijas Baso pēdu ultramaratonam, kas šogad notiks ceturto reizi, informē Latvijas Baskāju skriešanas biedrība.

No 2. jūnija līdz 18. augustam katru ceturtdienas vakaru plkst.19 Mangaļsalas pludmalē tiks rīkoti bezmaksas baskāju skriešanas treniņi. Dalībai treniņā nav nepieciešama speciāla fiziskā sagatavotība.

Treniņos plānots iepazīties ar baskāju skriešanas tehnikas specifiku un veikt 2-8 km garu skrējienu gar jūru, taču distances garumu katrs dalībnieks var izvēlēties individuāli, izvērtējot savas spējas.

Baltijas Baso pēdu ultramaratona distances būs 53 km, 34 km un 11 km garumā. Sacensības tiek organizētas Kurzemes jūrmalā – posmā no Mazirbes līdz Rojai. Šogad sacensības notiks 27.augustā.

Lai iedvesmotu seniorus un ikvienu sabiedrības locekli novecot skaisti un, dzīvojot aktīvi, 16. jūnijā, Esplanādes parkā Rīgā pirmo reizi notiks īpaši vecākajai paaudzei veltīts festivāls Zelta ritmi.
 
Festivāls senioriem ir paredzēts kā ikgadējs pasākums, kas kopā pulcē sabiedrības vecāko paaudzi un vienlaikus citās vecuma grupās aktualizē jautājumu par skaistu novecošanu un pilnvērtīgām vecumdienām.
 
Kā atklāj profesors, gerontologs un festivāla “Zeltaritmi” vēstnesis Jānis Zaļkalns, “jo agrākā vecumā cilvēks sadzird un sāk piekopt veselīga dzīvesveida ieteikumus, jo lielākas garantijas, ka viņš novecos skaisti un dzīvos pilnvērtīgi arī vecumdienās. Šāds festivāls ir nepieciešams kā tradīcija – tā būtu uzruna, aicinājums skaistai novecošanai.”
 
Festivāla ietvaros notiks koncerts ar dziesmām un dejām, iedvesmas lekcijas, ko vadīs dažādu jomu speciālisti, notiks vingrošanas atklātās mācībstundas, kā arī radošo senioru rokdarbu tirdziņš.
 
Tāpat ikviens seniors varēs izmēģināt gleznošanu mākslinieka Jāņa Anmaņa vadībā, kā arī iedvesmoties aktīvam dzīvesveidam no Latvijā pazīstamās seniores, veselīga dzīvesveida piekritējas Ineses Ziņģītes, kura vadīs īpašu meistarklasi.Vidzemē ar tiešsaistes kameru aprīkotajā zivjērgļa ligzdā ir izšķīlies pirmais mazulis.

Tiešsaistes kameras videomateriālā redzams, ka putnēns ir vēl pavisam mazs un vārgs, tomēr kāri stiepjas pēc vecāku sagādātās barības.

Ligzdā vēl atrodas divas olas, un, ņemot vērā, ka perēšana tiek sākta jau no pirmās olas izdēšanas, nākamie putnēni izšķilsies vēlāk.

Ligzda atrodas Vidzemē, zivjērgļu ligzdošanas teritorijā, kas ir zināma kopš 2011.gada. Šajā gadā zivjērglis pirmo reizi pie ligzdas tika manīts 29.martā, bet nedēļu vēlāk - jau divi putni. Pirmā ola tika izdēta 22.aprīlī, otrā ola 25.aprīlī, bet trešā - 27.aprīlī.

Tiešraidē zivjērgļu ģimeni un citus putnus vēro Latvijas Dabas fona mājaslapā. 

Foto: diena.lvVakardien Latvijā reģistrēta līdz šim lielākā ultravioletā radiācija šajā gadā, un tuvākajās dienās tā vēl pieaugs, jo saruks ozona slānis.

Ultravioletās radiācijas indeksa maksimālais rādījums vakardien, 29. maijā, bija 6,4 punkti. Rīt ozona slānis samazināsies līdz 300 Dobsona vienībām. Līdz ar to ultravioletā radiācija sasniegs vienu no augstākajiem līmeņiem novērojumu vēsturē.

Visintensīvākais ultravioletais starojums ir dienas vidū – laikā no plkst.12 līdz 15. Šajā periodā cilvēki ar jutīgu ādu saulē var apdegt 10-15 minūtēs. Lietojot aizsargkrēmu, saulē var atrasties ilgāk. No kaitīgā starojuma sevi var pasargāt, nēsājot galvassegu, saulesbrilles ar ultravioleto staru filtru un apģērbu, kas nosedz arī rokas un kājas.

Jāņem arī vērā, ka daudzas virsmas, it īpaši ūdens un baltas smiltis, atstaro ultravioleto radiāciju, tādēļ ēna reizēm aizsargā tikai par 50 procentiem.

Ultravioletā starojuma ietekmē āda ātrāk noveco, ievērojami palielinās risks saslimt ar ādas vēzi un acu slimībām. No saules ietekmes īpaši jāsargā bērni. Ļoti jāuzmanās arī cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu.

Avots: bns.lv

Facebook Draugiem Twitter Instagram