Šobrīd vecāki Latvijā ir uztraukušies, ka nebūs iespējams aizvest savu bērnu pie valsts apmaksāta zobārsta. Nacionālais veselības dienests (NVD) atzīst, ka ir speciālisti, kuri atteikušies slēgt līgumu ar valsti par zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem bez maksas. Līgumu slēgšana ir vēl procesā, taču atsevišķās pilsētās ar zobārsta pieejamību var būt problēmas.

Vairāk par situāciju stāsta Māra Āboliņa, NVD pārstāve: “Nevajag ļauties bailēm un panikai, ka zobārstu pakalpojumi bezmaksas Latvijā nav pieejami. Problēmas ar zobārsta pieejamību šobrīd ir atsevišķās vietās Latvijā - tās ir Cēsis arī Madona - bet pārējā Latvijā bažām no iedzīvotāju puses nav pamata. Tuvākajās dienās būs beigusies līgumu slēgšana ar zobārstniecībām, un izskatās, ka visi plānotie līgumi tiks noslēgti. Ja tomēr kāda no zobārstniecībām līgumu nenoslēgs, to būs ļoti maz.”

Kopumā līgumus parakstījušas 260 no 264 iestādēm, ar kurām bijis paredzēts līgumu noslēgt. Atsevišķos reģionos zobārstniecības pakalpojumi tiek nodrošināti gan pilsētās, gan novadu centros. Taču daudzās zobārstniecības iestādēs pastāv milzīgas rindas, zobārsti nav gatavi apkalpot tikai bērnus un tikt pie valsts apmaksāta speciālista akūtā gadījumā praktiski nav iespējams.

Āboliņa skaidro: “Atsevišķos gadījumos būs jāgaida rindā nedēļas vai varbūt mēneši. Ir jāsaprot, ka šis ir plānveida pakalpojums - bērni ir jāatrāda zobārstam regulāri. Caurumi nerodas ne dažu dienu, ne mēnešu laikā – tas ir ilgstošs process. Ja bērns regulāri apmeklē zobu higiēnistu, kas reizi gadā arī ir valsts apmaksāts pakalpojums ( 7,11 un 12 gadu vecumā divas reizes gadā) , ja bērns arī regulāri tiek atrādīts zobārstam, tad nevajadzētu rasties akūtām situācijām, kad bērnam sāp zobs un pāris dienās ir jātiek pie zobārsta. Zobārstniecība ir plānveida veselības aprūpe, un kā tāda tā arī būtu jāveic, tad akūto gadījumi būs ļoti maz.”
“Vecākiem arī iesakām nevērsties tikai dažās populārajās iestādēs, kā viņi ir paraduši. Rīgā vairāk kā 60 iestādēs ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi. Ja vecāki sastopas ar gaidīšanas rindu, var sazvanīt arī citas iestādes, kurās ir līgumattiecības ar NVD.

Ir jāinteresējas pie zobārstniecības iestādes, vai ir iespējams pieņemt akūtu pacientu. Es negribētu apgalvot, ka tas jebkurā gadījumā būs maksas pakalpojums. Ir iestādes, kuras diezgan īsā laikā piedāvā pierakstu plānveidā. Ir arī atsevišķas iestādes, kas rezervē atsevišķus laikus akūtiem pacientiem. Bet tas ir atkarīgs no iestādes darba organizācijas.”

Informācija par iestādēm, kuras sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus un rindām tajās, atrodama vietnē "rindapiearsta.lv".
Taču šo informāciju ārstniecības iestādes atjauno tikai reizi mēnesi, līdz, sniegtā informācija var nebūt precīza, reizēm pat vairāk kā mēnesi veca.
Taču vietnē atrodama kontaktinformācija, kur precīzus datus par situāciju iespējams noskaidrot.

Sagatavoja Laima Ķevere
Zinātnieki pirmo reizi vēsturē novērojuši Alberta Einšteina relativitātes teorijas vienādojumos ietvertos gravitācijas viļņus, ziņo LTV.  
Šī fenomena novērošana tiek pielīdzināta Higsa bozona jeb tā sauktās Dieva daļiņas atklāšanai un tiek saukta par vienu no nozīmīgākajiem sasniegumiem pēdējos gadu desmitos.

Tas bija 1915.gads, kad Einšteins apgāza kopš Ņūtona laikiem valdošo izpratni par laiku un telpu, kā arī masu un enerģiju, izveidojot vispārīgo relativitātes teoriju. Einšteins ielika pamatu jaunai astrofizikai, uz kura līdz pat šodienai būvēti zinātniskie atklājumi un visuma izpēte.

Tagad, 100 gadus vēlāk, divās ļoti dārgās un gadiem ilgi veidotās laboratorijās ASV izdevies novērot dzīvē vienu no šīs teorijas pamatelementiem. Ar sarežģītām lāzeriekārtām konstatēti gravitācijas viļņi jeb viļņošanās laiktelpā.

Šos gravitācijas viļņus radīja divi melnie caurumi, kas sadūrās, veidojot vienu melno caurumu pirms 1,3 miljoniem gadu. Tie konstatēti ar visprecīzākajiem mērinstrumentiem, kādi pašlaik pasaulē pieejami. Zinātnieki uzsver, ka viņi atver jaunu logu uz Visumu.
Savukārt to saplūšanas rezultātā ir iegūta enerģija, kura ir 30 reizes lielāka nekā Saules enerģija.

Einšteins pierādīja, ka gaismas stari, kuriem nav masas un līdz ar to visumā nav iespējams lielāks ātrums par vakuumā vienmēr konstanto gaismas ātrumu, liecas masīvu ķermeņu ietekmē. Tas notiek, jo šie ķermeni iedarbojas uz laiktelpu, radot tajā gravitācijas viļņu. To attāli var pielīdzināt ūdens viļņiem, kurus rada iedarbība uz tā virsmas.

Piecdesmit gadus šos gravitācjias viļņus zinātnieki nespēja konstatēt un daudziem tas pat šķita neiespējami, taču tagad tas ir beidzot izdevies.
Un zinātniekiem, kas pie tā strādājuši, Nobela prēmija fizikā, visticamāk, jau faktiski ir kabatā. 
Eiropas Parlamentā (EP) Briselē 1.martā notiks Latvijā jau atzinību guvušās dokumentālās filmas "Prāta vētra: starp krastiem" seanss, kurā piedalīsies arī žurnālists un filmas režisors Sandijs Semjonovs.

Pati grupa norādījusi, ka ziņa par dokumentālās filmas izrādīšanu ārpus Latvijas kinoteātriem ļoti iepriecina. "Mēs ceram, ka skatītāji gan smiesies, gan raudās tāpat kā mēs paši, pirmo reizi noskatoties filmu Rīgā," pauda "Prāta vētras" pārstāvji.

Filmas demonstrēšanu EP organizē deputāts Krišjānis Kariņš, kurš skaidroja, ka "Prāta vētra" ir viens no Latvijas mūzikas dārgumiem, kas guvis arī starptautisku atzinību.

Filmu veidojis Sandijs Semjonovs, Audinga Kucinskaite, Undīne Buka, Gundars Rēders, Edgars Dubrovskis. Filma tapusi studijā "Skuba films".
Lai mazinātu vecāka gadagājuma cilvēku sociālo izolētību, Rīgā sācis darboties zvanu centrs senioriem.

Tas darbosies astoņus mēnešus katru darba dienu no plkst.10 līdz 14.
Darbosies trīs mobilo tālruņu numuri 20224913, 25643438 un 29438355, pa kuriem brīvprātīgie seniori atbildēs uz citu senioru zvaniem, sniedzot informāciju gan par brīvprātīgā darba, gan brīvā laika pavadīšanas iespējām un dažādām citām aktivitātēm, ko piedāvā Rīgas pašvaldība, kā arī varēs vienkārši izrunāties par sev aktuālām tēmām un atrast saprotošus domubiedrus.

Lai tiem, kas zvanīs pa šiem tālruņiem, nenāktos tērēt savus līdzekļus, pēc zvana saņemšanas viņiem tiks piedāvāta iespēja atzvanīt.

Seniori, kuri darbosies zvanu centrā, būs apmācīti un informēti par Rīgas pašvaldībā notiekošajām brīvā laika pavadīšanas aktivitātēm. Pirmie dežuranti būs Rīgas senioru organizāciju pārstāvji, pie kurām projekta īstenotāji vērsās ar aicinājumu iesaistīties zvanu centra darbībā, bet turpmāk laipni gaidīts būs ikviens vecāka gadagājuma rīdzinieks.

Centrs Rīgā izveidots, īstenojot projektu "Būsim aktīvi! Vecāka gadagājuma cilvēku sociālās izolētības mazināšana caur brīvprātīgo darbu Igaunijā, Latvijā un Somijā".

Tiesas lieta par dziesmas "Happy Birthday" autortiesībām noslēgusies ar to, ka ierakstu kompānija "Warner/Chappell Music" piekritusi samaksāt 14 miljonus ASV dolāru un vairs neiekasēt autoratlīdzību par dziesmas izpildīšanu.
 
Lieta aizsākās 2013. gadā, kad ierakstu kompānija no mazbudžeta filmas par "Happy Birthday to You" vēsturi veidotājiem pieprasīja samaksāt 1500 dolārus par apsveikuma dziesmas atskaņošanu kinolentē.

Filmas veidotāji saņems trešdaļu no ierakstu kompānijas samaksātās summas. Atlikusī summa tiks sadalīta starp pārējiem, kuri maksājuši kompānijai par dziesmas izmantošanu.

"Volkswagen Audi" sāk īstenot koriģējošus pasākumus dīzeļdzinējiem Baltijas valstīs un galveno uzmanība veltīs tam, lai dzinēju koriģējošie pasākumi nekaitētu klientam.

Lai pasākumu īstenošana noritētu veiksmīgi, problēmas skartie automobiļu modeļi ir iedalīti vairākās grupās.
Tiek plānots arī atjaunināt 1,2 litru, 1,6 litru un 2,0 litru "EA189" dzinēju programmatūru. Tam paredzētais laiks neaizņems vairāk par pusstundu. 1,6 litru dzinējam gaisa masas mērītāja priekšā tiks uzstādīts plūsmas pārveidotājs, kas aizņems mazāk par 45 minūtēm, ieskaitot programmatūras atjaunināšanu.

Pēc tehnisko pasākumu īstenošanas automobiļi atbildīs piemērotajiem izmešu standartiem, un mērķis ir to panākt, neietekmējot dzinēja jaudu, degvielas patēriņu vai veiktspēju.

Klientu ērtībām ir izveidota īpaša tīmekļa vietne, kur visi "Volkswagen" un "Audi" klienti var paši pārliecināties, vai viņu automobili skārusi dīzeļdzinēju problēma.

Vietnē "http://recall.volkswagen.lv" un "http://recall.audi.lv" ir iespējams ievadīt automobiļa identifikācijas numuru, lai iegūtu precīzu informāciju.
Turklāt automobiļu īpašniekiem būs pašiem jāpiesaka tikšanās ar sevis izvēlēto "Volkswagen/Audi" partneri, lai viņu automobilim tiktu īstenoti tehniskie risinājumi. Koriģējošo pasākumu īstenošana notiks visa 2016.gada laikā.

Kā ziņots, "Volkswagen" pērn septembra beigās izraisīja globālu skandālu, kad uzņēmums atzina, ka pasaulē līdz pat 11 miljoniem automašīnu aprīkoti ar konkrētu dīzeļdzinēju tipu, kuriem uzstādīta kaitīgo izmešu falsificēšanas programmatūra. Automobiļi ir tehniski droši un braukšanai piemēroti, tie var piedalīties ceļu satiksmē bez ierobežojumiem, uzsver kompānijā.
Lai iekļautu ceļa nodokli degvielas cenā, divu nedēļu laikā portālā “Manabalss.lv” izdevies savākt  vairāk kā 13 tūkstošus parakstu. Saeimā jau atrodas iniciatīva, kurai  trīs gadu laikā, tika savākti paraksti, lai, pirmkārt, tiktu atjaunots ceļa fondu un, otrkārt, ceļa nodoklis tiktu iekļauts degvielas cenās, kā tas ir Igaunijā un Lietuvā.
Šādas iniciatīvas apstiprināšana atceltu līdzšinējo Latvijas sistēmu, kas nosaka, ka ceļa nodoklis jāmaksā atsevišķā maksājumā neatkarīgi no nobrauktā attāluma.

Par iniciatīvu un tās strauji augošo atbalstu stāsta portālā "Manabalss.lv" lietotāju kopienas vadītāja Annija Emersone: “ Viena iniciatīva jau ir Saeimā, bet cilvēki tomēr vāc parakstus un gatavi iesniegt iniciatīvu vēlreiz, ja nu pirmo neatbalsta. Arī atsaucība ir ļoti liela. Paraksti tiek vākti rekordlielā ātrumā. Var redzēt, ka bez nekādām lielām reklāmām un mārketinga izdevumiem vienkārša līdzcilvēka iniciatīva ir uzrunājusi ļoti lielu Latvijas daļu. Galvenokārt parakstās cilvēki virs 25, 35 un uz augšu. Parakstus sniedz arī jaunieši. Turklāt arī vecākiem cilvēkiem tas ir ļoti svarīgi – ir cilvēki, kuri  ir pensijā, viņi nelieto automašīnu katru dienu.”

Voldemārs Mellups, iniciatīvas pārstāvis, portālā skaidro, ka esošā nodokļa iekasēšanas kārtība ir netaisnīga pret neregulārajiem transportlīdzekļu lietotājiem, kuru maksā vienādu nodokli ar autobraucējiem, kuri savus auto izmanto regulāri.
Viņš uzskata, ka turpmāk nepieciešams izveidot nodokļa iekasēšanu ar reālo degvielas patēriņu, kuras rezultātā, sabiedrībai tiktu sniegta iespēju ekonomēt naudu, braukt ar mašīnām, kuras šobrīd stāv dīkstāvē un pirkt jaunas mašīnas. Tādā veidā tikšot veicināta valsts ekonomika, jo šobrīd daudziem ceļa nodokļa slogs esot grūti panesams, turklāt cilvēki neizmantojot privāto transportu tik daudz un bieži, cik gribētu.

Piemēram, ceļa nodoklis Latvijā ir 80 eiro, un, ja Igaunijā liek vienu centu pie litra, tad Latvijas piemērā automašīnai ar astoņu litru patēriņu gadā jāveic 100 000 kilometru noskrējiens, kas lielākai daļai privātā autotransporta īpašnieku ir fiziski nereāli, pauda Mellups.
Ja nodoklis ir 160 eiro, gadā jānobrauc 200 000 kilometru. 
Iniciatīvas pieteikumā uzsvērts, ka pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem vidējais privātā autotransporta noskrējiens ir 10 000-20 000 kilometru. Igaunijā ceļa segums ir labākā stāvoklī, kas nozīmē, ka Latvijas iekasēšanas modelis pēc autotransporta masas ir aplams.
 
Annija Emersone stāsta: “Cilvēks izvēlējās vākt parakstus, neatkarīgi no tā, ka šī iniciatīva jau atrodas Saeimā. Portāls nevar ietekmēt to, vai Saeima veiks izmaiņas likumā. Mēs palīdzam vākt parakstus. Protams, mēs varam paaugstināt uzmanību sabiedrībā, stāstīt, ka ir vēl viena iniciatīva. Ja Saeima pirmo neatbalsta, ja neuzskata tautas viedokli par svarīgu, tad mēs nākam ar otro. Mēs varam rosināt diskusiju sabiedrībā. Netieši ietekmēt politiķus – cerēt, ka viņi būs ieinteresēti lemt par labu pilsoņiem, nevis savām interesēm.”

Pagājušajā gadā 5. martā Saeima noraidīja Latvijas Reģionu apvienības ierosinājumu no 2016. gada atcelt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli un nepieciešamās izmaksas turpmāk iekļaut degvielas akcīzes nodoklī. Tomēr Emersone uzsver: “Mēs redzam, ka par abām iniciatīvām savākti vairāk kā 25 tūkstoši parakstu, tas nozīme, ka kaut kas tiek darīts nepareizi. Saeimai ir kaut kas jādara - ir jālabo šī sistēma, kas daudzus braucējus neapmierina. Igaunijā un Lietuvā sistēma ir sakārtota, tagad pienākusi kārta Latvijai.”

Pašreiz Latvijā vieglajiem automobiļiem pirmo reizi reģistrētiem līdz 01.01.2005. nodokļa likmi nosaka atbilstoši pilnai masai, taču vieglajiem automobiļiem pirmo reizi reģistrētiem pēc 01.01.2005. - summējot atbilstoši pilnās masas, motora tilpuma un motora maksimālās jaudas likmes. Savukārt nodokli nemaksā par tādu vieglo automobili, kas pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas.

Sagatavoja Laima Ķevere
Indijas varasiestādes  paziņojušas, ka krītošs meteorīts Tamilnādas štatā nogalinājis autobusa šoferi un ievainojis vēl trīs cilvēkus.

Ja tiks apstiprināts, ka viņa nāvē tiešām vainojams meteorīts, tas būs pirmais zināmais šāds nāves gadījums cilvēces vēsturē.

Incidents noticis privātas mācību iestādes teritorijā. Krītošā objekta ietekmes rezultātā zemē izveidojies liels krāteris, tuvējām ēkām logiem izbiruši stikli un gājis bojā autobusa šoferis, kurš tobrīd gājis garām.

Vietējos medijos publiskotajos attēlos redzams zilgans akmens, ko Tamilnādas galvenais ministrs raksturojis kā meteorītu, lai gan zinātnieki to vēl nav apstiprinājuši.
Vairums meteoru nekad nesasniedz zemes virsmu, jo pilnībā iztvaiko un sadeg atmosfērā.
Šogad 19. martā laikā no 20:30-21:30 jau desmito reizi visā pasaulē tiks svinēta Zemes stunda.
Kā katru gadu iedzīvotāji, pašvaldības un uzņēmumi ir aicināti Zemes stundas svētkus sagaidīt simboliski izslēdzot apgaismes objektus. 

Šogad Zemes stundas sauklis ir Iededzies pārmaiņām! un tās laikā ikviens tiks aicināts dalīties ar saviem labajiem darbiem un ikdienas paradumiem.

Pasaules Dabas Fonds atgādina, ka Zemes stunda nav elektroenerģijas taupīšana vienas stundas ietvaros, bet iedzīvotāju informēšana un izglītošanas akcija nepārtraukti. 

PDF Zemes stundā aicina  19. martā no plkst. 20:30 līdz 21:30 iespēju robežās  pašvaldības un uzņēmumus izslēgts fasādes apgaismojums labi pamanāmām un pazīstamām, centrālām ēkām (ēkai) vai objektiem (baznīcas, domes ēkas, kultūras nami u.c.), neradot riskus iedzīvotāju drošībai.

Iedzīvotāji tiek aicināti  organizēt Zemes stundai un dabas aizsardzībai veltītus pasākumus savās mājās, darba vietās, uzņēmumos un organizācijās.

Sekot Zemes stundas jaunumiem var arī sociālajos tīklos http://www.draugiem.lv/zemesstunda un www.facebook.com/zemesstunda, kā arī Pasaules Dabas Fonda mājas lapā www.pdf.lv. 

Paņemot no zemes kādu priekšmetu, uzskatot, ka tas ir dzintars, apdegumus Liepājā guvusi kāda sieviete,  informēja Valsts policija.
Negadījums noticis Liepājā pie Gulbīšu dīķa.  Cietusī nogādāta slimnīcā.

Policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem dzintara meklējumos un nejaukt tos ar bieži līdzīgo fosforu, ko  pirms 20 gadiem padomju armija nogremdēja jūrā. 

Baltais fosfors pēc izskata atgādina dzintaru, bet, kad to nedaudz paberzē vai arī tas siltumā sāk žūt, tas uzliesmo. Fosforu no dzintara var atšķirt pēc tā, ka ķīmiskā viela nav tik caurspīdīga kā dzintars.
Viltus dzintari Liepājas pludmalē visvairāk tiek izskaloti pēc vētras vai spēcīga vēja jebkurā gadalaikā. Visbiežāk tos atrod pludmales joslā starp Bernātiem un Liepāju.
Rīgas iedzīvotāji aicināti pieteikties bezmaksas latviešu valodas kursiem, finansējums kursu organizēšanai tika piešķirts astoņām iestādēm.

Latviešu valodu bez maksas A un B līmenī varēs apgūt pieaugušie galvaspilsētā deklarētie iedzīvotāji, izņemot skolēni un bezdarbnieki.

Bez maksas šogad latviešu valodu varēs apgūt vairāk nekā 1200 rīdzinieki.

Valodas apmācības vietu Rīgas iedzīvotāji varēs izvēlēties paši sev izdevīgā vietā, izvēloties konkrēto iestādi no piedāvātā saraksta.

Kopš 2011. gada, kad Rīgas pašvaldība sāka īstenot šo projektu, ik reizi ir bijis liels pieprasījums. 
 Beidzoties publiskajam balsojumam, ir noskaidroti mūzikas portāla "Alternative.lv" gada balvas nominanti kategorijās "Gada albums", "Gada video", "Zelta bumbieris", "Gada jaunā grupa" un "Gada labākā uzstāšanās", par to  informēja mūzikas portāla pārstāvis Jānis Sildniks.

Kategorijā "Gada video" uz balvu pretendē grupa "Darrva" ar dziesmu "Salna", "Inokentijs Mārpls" ar "Brīvību Latvijai", "Rīgas modes" ar "Es nesaprotu", "Skyforger" ar "Melnās buras", "Zāle" ar "Mitago". Kategorijā "Labākā jaunā grupa" par apbalvojumu sacenšas "Chomsky Chess Club", "Harta", "Protean", "Velnezers" un "Zāle", uz balvu "Zelta bumbieris" pretendē DJ "Krankenwagen", "Morālā ateja", "Origo Boys", "Rīta stienis" un "Zaķis".

Kā "Gada labākais albums" nominēts grupas "Indygo" ieraksts "Stars", grupas "Laika suns" albums "Gaismas lādiņš", "Omerta" ieraksts "Crown Of Seven", "Skyforger" "Senprūsija" un "Tesa" "G H O S T".

Kategorijā "Gada labākā uzstāšanās" sacenšas grupa "Aurora" ar festivālā "Laba daba" sniegto priekšnesumu, "Huskvarn" ar pēdējo koncertu "Melnajā piektdienā", "Skyforger" ar albuma "Senprūsija" prezentāciju "Sapņu fabrikā", "Tesa" ar albuma "G H O S T" prezentāciju "Ģertrūdes ielas teātrī" un "Židrūns" ar koncertu "Ādmiņu ielā".

Nominācijās "Gada labākā uzstāšanās" un "Zelta bumbieris" gala vārds piederēs klausītājiem, taču pārējās kategorijās piecas grupas, kuras būs saņēmušas augstāko vērtējumu, tiks nodotas kompetentas žūrijas izvērtēšanai.
Portāla pārstāvji pasniegs arī "Alternative.lv special" balvu par īpašu ieguldījumu Latvijas alternatīvās skatuves mākslas attīstībā.

Šogad "Alternative.lv" gada balvai bija pieteiktas 93 grupas.

Šogad īpaša uzmanība tiks pievērsta balvu pasniegšanas svinīgajai daļai. Ar īpašiem akustiskajiem priekšnesumiem uzstāsies grupas "S.I.L.S.", "Laika suns", "Laime pilnīga", kā arī jaunā apvienība "Ādažu Shipsi" un Latvijas ska un pankmūzikas pionieri "All Day Long". Par mūziku visa vakara garumā gādās DJ "AI-VA".

"Alternative.lv" gada balvas pasniegšana notiks 12.februārī.

Aizvadītajā gadā balvu par gada labāko albumu saņēma ansamblis "Manta", savukārt "Darrva" tika atzīta par gada jauno grupu. Video nominācijā uzvarēja "Momend" ar klipu dziesmai "Another Human Being", bet klausītāju balsojumā "Zelta bumbieri" saņēma apvienība "Jūdas graši". Tāpat "Alternative.lv" balvu pasniedza grupai "Aurora" par "Gada atgriešanos", savukārt studijas "Hodila records" saimnieks Ģirts Laumanis saņēma specbalvu par ieguldījumu Latvijas skatuves mākslas attīstībā.
Šogad Ēnu diena, ko rīko praktiskās biznesa izglītības biedrība Junior Achievement Latvija, notiks 10. februārī. Portālā “ēnudiena.lv”  jau reģistrējušies 29 tūkstoši jaunieši un 1044 uzņēmumi, kuri piedāvā aptuveni 7500 vakances. Ēnu dienas ietvaros skolēni četru līdz sešu stundu garumā vēros sev interesējošo profesiju pārstāvjus. 

Junior Achievement valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns stāsta: “Ēnu diena palīdz skolēniem veidot saikni starp izglītību un nākotnes darbu.  Tā parāda to, kā skolēnam iegūtās zināšanas nākotnē varētu noderēt konkrētā karjeras veidošanā. Ēnu dienas dalībniekiem būtu jāapzina nākotnes plānotā profesija, ar kuru viņi gribētu saistīt savu dzīvi, jāatrod kāda no piedāvātajām vakancēm portālā enudiena.lv, tad jāpiesakās un jāpārliecinās, vai izvēlētā profesija dzīvē strādā tā, kā skolēns to ir iztēlojies. Bieži vien stereotipi, kas izveidojušies par dažādām profesijām patiesībā atšķiras no realitātes.”

Katru gadu Ēnu dienā tiek akcentēta konkrēta sfēra, šogad uzmanība tiek vērsta uz inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju nozarēm. Šobrīd Latvijā tajās vērojams kvalificēta darbaspēka trūkums, līdz ar to jauniešu uzmanība jāvērš tieši uz šīm jomām. Arī Latvijas darba tirgū pastāv situācija, ka darba devēju pieprasījums pēc kvalificētiem un motivētiem speciālistiem ir lielāks par piedāvājumu. Tāpēc katru gadu pieaug arī uzņēmēju skaits, kuri Ēnu dienā sniedz iespēju ielūkoties sava uzņēmuma darbībā jauniešiem, kuri vēl tikai meklē savu nākotnes nodarbošanos. 

Tomēr ne visas vakances tiek aizpildītas, situāciju skaidro Jānis Krievāns: “Jaunieši piesakās atpazīstamam uzņēmumam vai personai. Piemēram, inženieris lielos atpazīstamos uzņēmumos nestrādā savādāk, kā tad, ja viņš strādātu reģiona uzņēmumā. Piedāvātās vakances netiek aizpildītas tieši reģionu uzņēmumos. Savukārt uz atsevišķām atpazīstamām vakancēm, piemēram, kā šī gada pieprasītāko vietu - kruīza vadītāju - pieteikušies 136 jaunieši, tas nozīmē, ka būs milzīgs konkurss. Kad tiek saņemts atteikums, ēnotājiem ir jānoreaģē un jāpiesakās uz citām vakancēm.” 

“Pirmajā vieta no pieprasītāko nozaru topa ir aviācijai, kur iekļaujas nacionālā aviokompānija un Nacionālie bruņotie spēki. Jaunieši ļoti vēlas ēnot aviācijas nozares speciālistus. Otrajā vietā ir finanses un banku darbība, tāpat valsts pārvalde, arī izglītība. Tālāk veselības aprūpe un rehabilitācija jeb slimnīcas darbības sistēma, kur ierindojas ārsti, ķirurgi un dažādi speciālisti, kuri jauniešiem interesē. Tāpat ļoti populāra ir komunikācija un mediji. Inženierzinātnes, informācijas un tehnoloģijas arī ierindojas topa 10. vietā – jaunieši ir pieteikušies uz ļoti daudzām informācijas tehnoloģiju piedāvātajām profesijām, piemēram, ēnot programmētājus, programmēšanas projektu vadītājus.”

Lai gan Ēnu dienās lielākais dalībnieku skaits ir tieši vidusskolas vecumā, tiek aicināti piedalīties arī jaunāki skolēni, lai būtu iespējams izmēģināt dažādas nozares, ar kurām nākotnē varētu saistīt savu dzīvi.

Savukārt paši mazākie, piemēram, pirmās klases skolēni Ēnu dienā var aiziet pie vecākiem – uz viņu darba vietām un saprast, ko vecāki ikdienā dara, kādu izglītību viņi ir ieguvuši - šādus jautājumus Junior Achievement sagatavo, lai bērni var iet ēnu dienā jau no pirmās klases.

Ēnu diena ir visā pasaulē populāra karjeras izglītības akcija, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darbavietu un četru līdz sešu stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Gūtā pieredze atvieglo studiju virziena un nākotnes profesijas izvēli, palīdz sagatavoties darba tirgum, kā arī demonstrē saistību starp izglītību un karjeru. 

Sagatavoja Laima Ķevere

Ko tad īsti sola mums tik maz zināmais dzīvnieks un kā īsti mums vajadzētu rīkoties, lai būtu veiksmīgi, kamēr ugunīgais Pērtiķis staigās pa zemes virsu?

Ugunīgo Pērtiķi rietumu pasaulē labāk saukt par holērisko Pērtiķi, lai būtu labāk saprast tā dabu.
Sāksim ar to, ka pērtiķi ir bara dzīvnieki, tas nozīmē, ka mēs 2016. gadā varēsim redzēt, ka pasaulē pie politikas un uzņēmumu “šprices” sāks mēģināt nokļūt jauni līderi, kuri centīsies vecos bara vadoņus izspiest no amatiem un krēsliem. Tātad 2016. gadā būs jauni politiskie līderi, kuri būs savākuši savu baru, ar kura palīdzību sāks diktēt mums savus noteikumus.
Pasaule vēl vairāk polarizēsies un atzīmēs savas darbības robežas. Katrs pērtiķu bars cīnīsies par savu ietekmes teritoriju, par iespēju pārvaldīt savu pilsētu, ciematu, valsti. Ja partijā līderis nemācēs sevi pasniegt, aizstāvēt savas tiesības, viņš tiks nomainīts. Partiju darbība arī būs krietni agresīvāka gan ar citām partijām, gan, pats trakākais, arī partiju iekšienē. Jaunais, stiprais un holēriskais negribēs piekāpties vecajam. No bara atšķēlušies indivīdi šogad var  veidot jaunus politiskos spēkus.

Ņemsim vērā, ka pērtiķis no visiem dzīvniekiem ir vislīdzīgākais cilvēkam. Viltība viņam nav sveša,  pērtiķis tāpat kā cilvēks visu apšauba, nekam netic un negrasās ievērot nekādus noteikumus, ja viņam nekas nedraud. Ugunīgā Pērtiķa gads dāvās veiksmi tiem, kuri būs drosmīgi un nebaidīsies pamēģināt ko jaunu, veiksme būs tiem, kuri uzdrīkstēsies, veiksme – pārgalvīgajiem. Mūsu viens no svarīgākiem uzdevumiem, spēt noturēt interesi un azartu, jo Ugunīgā Pērtiķa gadā pastāv risks ātri zaudēt interesi un nodomāto nenovest līdz galam. Risks kļūt pārāk iedomīgiem un neņemt vērā noteikumus un tradīcijas, bet censties tos izmantot tikai savtīgos nolūkos vai traktēt kā pašam labpatīk.

Šogad mums nepatiks rutīna un vienveidība. Viena lieliska lieta – varēsim viegli pielāgoties jebkurai dzīves situācijai, ja tikai paši to vēlēsimies. Izrādās viss ir mūsu rokās un mums sevi tikai nedaudz jāmotivē un jācenšas noturēt uzmanība vienā virzienā un gads būs laimes un veiksmes pilns. Kopumā Ugunīgā Pērtiķa gads mūs neierobežo, liekot izvēlēties kaut ko vienu, mums ir iespēja savu dzīvi dažādot, ienesot tajā jaunus hobijus, varam apgūt jaunu profesiju un iegūt jaunas iemaņas, vienīgā bremze šogad varam būt mēs paši un nespēja izvēlēties.

Slikta tendence šogad būs mēģinājumi paņemt to, ko nedod vai nedrīkst, piesavināties un neatzīt nodarīto. Šogad jābūt īpaši uzmanīgiem pret savu mantu un lietām, jo vienmēr būs kāds, kurš paņems to, kas atrodas aiz sētas vai pat atslēgas. Slikti, ka ņēmējs par sekām šogad nedomās un atsevišķiem pērtiķēniem nespēsim iekustināt sirdsapziņu.

Šogad mēs būsim tik veikli un attapīgi, ka varēsim darīt vairākas lietas vienlaicīgi. Ugunīgais Pērtiķis vairāk apbalvos tos, kuri nebaidīsies no jauniem izaicinājumiem. Mēs ne tikai spēsim darīt vairākas lietas vienlaicīgi, bet arī bez grūtībām varēsim kontrolēt vairākus procesus.
Varētu teikt, ka Ugunīgais pērtiķis mums dāvās stratēģa un skaitļotāja talantu, diemžēl iedomība arī trīskāršosies. Šogad mums būs krietni labāka atmiņa pret detaļām, pamanīsim katru sīko niansi, kā arī mācēsim izmantot cilvēkus, laiku un apstākļus, lai sasniegtu savus mērķus. Šogad mums patiks jauni izaicinājumi, bet nepatiks pelēkā rutīna un vienveidība.

Tie, kuri pieraduši, ka visi klausa vecākos un ievēro zināmus noteikumus, būs vīlušies, jo šogad tie, kas būs iejutušies pērtiķa ādā spēlēs tikai pēc sev izdevīgiem noteikumiem. Šo vajadzētu atcerēties visiem, jo arī politiskajās un starpvalstu attiecībās nekas negarantē, ka tiks ievēroti iepriekš parakstītas vienošanās. Tikko tiks pamanīta kāda sprauga, tā tiks izmantota. Katra valsts tagad domās par savu izdevību un būs grūtāk vienoties (arī Eiropas Savienības valstīm) par vienotu nostāju daudzos jautājumos. Varētu teikt, ja šogad nesabruks Eiropas Savienība, tad tā pastāvēs vēl ļoti ilgi. Man gan nav šaubu, ka Eiropas Savienības valstis atradīs risinājumu, lai savienība turpinātos, bet būs ne mazums runu un mēģinājumu to sagraut. Cerēsim, ka visas pārmaiņas būs saistītas tikai ar valstu un partiju līderu nomaiņām. Būs maz valstu, kurās līderpozīciju saglabās iepriekšējie vadītāji. Politiskajās spēlītēs šogad būs grūti pateikt, kam taisnība, kam ne, tik viltīgi tiks pītas intrigas.

Pērtiķi ir ārkārtīgi ziņkārīgi, tas norāda, ka šogad mūs gaida jauni atklājumi. Drosmīgi varam meklēt jauno un mesties avantūrā, pat šķietami fantastiskā vai nereālā.
Sagatavojis astrologs Edijs Spāre 
Vējupītē Ādažu novadā ūdens piesārņojuma dēļ iekrāsojies rozā krāsā, ūdens Ādažu pilsētā, netālu no centra rajona, iekrāsojies rozā.

Dienesta Lielrīgas reģionālā vides pārvalde šodien saņēmusi satrauktu Ādažu novada iedzīvotāju sūdzības par ūdens piesārņojumu Vējupītē. Inspektori jau noņēmuši paraugus, rezultāti varētu būt zināmi pēc pāris dienām. 

VVD lūdz iedzīvotājus sazināties ar Lielrīgas reģionālo vides pārvaldi, ja kādam ir informācija par piesārņojuma iespējamo izcelsmi, pa tālruni 67084278, 25666365 vai e-pastu: "lielriga@lielriga.vvd.gov.lv".

Salacgrīvā atvēra tirdzniecības – izstāžu zāle, kurā tiek piedāvāta vietējo uzņēmēju ražota produkcija, kā arī viņu sniegtie pakalpojumi, tas ir pašvaldības projekts “Radīts Salacgrīvas novadā”.

Veikals atrodas ļoti izdevīgā vietā, tieši ceļa “Via Baltica” malā, Rīgas ielā 13, Salacgrīvā, Veikalā TOP, veikala īpašnieki pirmo laiku sola atlaist nomas maksu. Vietējiem uzņēmējiem atbalstu arī sniedz pašvaldība, kas apņēmusies no privatizācijas fonda līdzekļiem segt tirdzniecības-izstāžu zāles darbību pirmajā gadā.

Salacgrīvas novada domē stāsta, ka pēc pirmā darbības gada varēs saprast, vai šāda zāle tiem ir nepieciešama.

Te izvietota gan vietējo uzņēmumu, gan mājražotāju produkcija. Iegādājami zivju konservi, tējas, medus, sīrupi, sukādes, konditorejas izstrādājumi, kastes mūzikas instrumentu pārvadāšanai, adījumi, krelles. Interesanti, ka Salacgrīvas pusē top tāda lieta kā sniega kurpes. Savu produkciju izstādījuši līdz 20 uzņēmējiem, bet uz pusi vairāk piedāvā savus pakalpojumus.
Šobrīd pasaulē aktīvas kļuvušas diskusijas par Zikas vīrusu. Tas izplatījies Dienvidamerikā un Centrālamerikā, bet konstatēts arī ceļotājiem no Eiropas. Slimība visplašāk skārusi Brazīliju, kur šogad notiks Olimpiskās spēles. 

Šo vīrusu pārnēsā Aedes albopictus un Aedes aegypti sugas odi, un ar to var inficēties pēc moskīta koduma. Tropu reģionam raksturīgās odu sugas mūsu klimatiskajos apstākļos nav dzīvotspējīgas.
Līdz ar to Latvijā Zikas vīruss ar šāda tipa odiem nevar izplatīties.
Taču Latvijas iedzīvotāji ar slimību var inficēties, ceļojot uz kādu no Zikas vīrusa izplatības reģioniem.

Slimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, un iekaisušas acis, var būt arī galvas un acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Ja slimība attīstās līdz ļoti smagai formai, nepieciešama hospitalizācija. 

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus, kuri apmeklē vīrusa skartās valstis, ievērot individuālus profilakses pasākumus, jo pret Zika vīrusu nav ne vakcīnu, ne medikamentu. Gan iekštelpās, gan ārpus tām jāizvairās no odu kodumiem, īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu aktivitāte ir vislielākā. Īpaša piesardzība jāievēro grūtniecēm un cilvēkiem, kuri cieš no imūnsistēmas traucējumiem vai smagām hroniskām slimībām, kā arī tiem, kuri ceļo ar maziem bērniem.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Katastrofu medicīnas centrs tūristiem aizsardzībai pret to kodumiem iesaka šādus pasākumus:

• uzturoties ārpus telpām, jāvalkā apģērbs ar garām piedurknēm un garās bikses
(vēlams, no bieza auduma), kā arī jālieto odu atbaidītāji – repelenti, precīzi ievērojot to lietošanas instrukcijas un nepārsniedzot atļauto daudzumu;
• atbilstoši Pasaules Veselības organizācija ieteikumiem, vēlams izvēlēties repelentu, kas satur DEET (N, Ndietil-m-toluamīdu) 30% koncentrācijā;
• repelenti ir kairinoši, tādēļ ar tiem nav ieteicams apstrādāt seju, acis vai muti, jutīgu vai bojātu ādu. Jāizvairās arī no repelentu iekļūšanas acīs un uz mutes gļotādām, šī iemesla pēc nevajadzētu ar tiem apstrādāt rokas bērniem. Pēc repelenta lietošanas vienmēr jānomazgā rokas;
• apstrādi ar repelentu vēlams atkārtot ik pēc 3–4 stundām, īpaši karstā un mitrā klimatā. (repelenta darbības ilgums ir garāks, ja ar to ir apstrādātas arī drēbes);
• ja 12 dienu laikā pēc atgriešanās no ceļojuma pa valstīm, kur reģistrēta vīrusa infekcija, novērojams drudzis un muskuļu sāpes, nepieciešams vērsties pie ārsta un informēt par ceļojumu.

Zikas vīruss ir Flaviviridae tipa vīruss, ko pirmo reizi atklāja rēzus pērtiķiem Ugandā 1947.gadā. Līdz pirmajiem slimības uzliesmojumiem 2007. un 2013.gadā  Zikas vīrusu uzskatīja par relatīvi vieglu slimību, kuras ietekme uz cilvēka veselību plašāk pētīta netika un joprojām nav zināma.
Pēdējā gada laikā vīruss strauji izplatās, un tā izplatība konstatēta jau 25 pasaules valstīs.
Atsevišķi Zikas vīrusa gadījumi reģistrēti Dānijā, Vācijā un citās Eiropas valstīs, ceļotājiem atgriežoties no slimības skartajiem reģioniem.

Vairāk informācijas par vīrusu, tā radītajām sekām un izplatības teritorijām: http://m.lvportals.lv/visi/skaidrojumi?id=276769
http://www.who.int/topics/zika/en/
http://www.spkc.gov.lv/aktualitates-celotajiem/1250/informacija-celotajiem-par-zika-virusslimibu

Sagatavoja Laima Ķevere

Lai noteiktu radioaktīvās vielas - radona - gāzes koncentrāciju Latvijā, Valsts vides dienests (VVD) kopā ar Radiācijas drošības centru (RDC) veiks mērījumus 500 mājsaimniecībās un dzeramā ūdens ņemšanas vietās visā Latvijā.
Šādus mērījumus jāveic saskaņā ar Eiropas Savienības direktīvu, kura nosaka drošības pamatstandartus aizsardzībai pret jonizējošā starojuma radītajiem draudiem, tai skaitā arī nosacījumus attiecībā uz radonu, tā noteic arī tiesību aktu pārskatīšanu līdz 2018. gadam.

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina Radio TEV informēja: „ Katrai Eiropas dalībvalstij nepieciešams noteikt radona gāzes koncentrāciju, īpaši mājsaimniecībās. Latvija ir viena no dalībvalstīm, kura to vēl nav izdarījusi, nav izstrādāts arī kopējais novērtējumus, aptverot visu valsti. Līdz 2018. gadam nepieciešams konstatēt radona koncentrācijas līmeni un jāizdara secinājumi, kā rīkoties, ja tiks konstatēti noteiktās normas pārsniegumi.”
"Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" (LVĢMC) sadarbosies ar pašvaldībām un veiks radona gāzes koncentrācijas mērījumus dzeramā ūdens ņemšanas vietās, no kurām tas tiek piegādāts iedzīvotāju patērēšanai. VVD mērījumus veiks dzīvojamajā platībā - 500 mājsaimniecībās dažādās apdzīvotās vietās - tādā veidā gūstot informāciju par radona gāzes koncentrāciju Latvijā kopumā un katru no novadiem atsevišķi.  Lai dati būtu uzticami, mērījumi mājsaimniecībā tiks iegūti ilgstošā procesā, aptverot laika posmu no 6 līdz 10 mēnešiem, un, ņemot vērā Latvijas klimata īpatnības, kā apkures sezonas periods, kad mājsaimniecībās telpas tiek vēdinātas mazāk.  Iedzīvotāji varēs arī paši pieteikt savu mājsaimniecību šādam testam, par to VVD plašāku informācija sniegs februāra nogalē.

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste skaidro: “Latvijas ģeoloģiskā situācija neliecina par to, ka radona koncentrācija varētu būt paaugstināta. Šobrīd ēkā vai dzīvoklī koncentrācija nedrīkst pārsniegt 200 Bq/m³.  – līdz šai robežai risks cilvēkam nedraud. Pēc mērījumu veikšanas un apkopošanas, kas visticamāk būs nākošā gada sākumā, VVD informēs par situāciju, ja būs nepieciešams, tiks izstrādāts plāns un ieteikumi, kā iespējamo koncentrāciju samazināt. Iespējamie varianti – ventilācijas nodrošināšana, tādā veidā, izvadot gāzi, veicot gaisa apmaiņu. ”

Pirmos radona mērījumus Latvijas mājokļos veica zviedru speciālisti. 1993. un 1994.gadā.gadā. Tika izvēlēti simts mājokļi dažādos Latvijas rajonos, izmērot radona saturu iekštelpu gaisā. Lielākā daļa mērījumu rādīja, ka radona koncentrācija nepārsniedz normu. Tomēr ir teritorijas, kur tā sastopamība ir paaugstināta, piemēram, gar Daugavu.

“Dabiskā radiācija ir visapkārt. Tā nāk no zemes, kosmosa un saules, cilvēka organisms katru dienu ir tai pakļauts un spēj to panest. Tas ir dabisks process, taču jāievēro mērvienības, kurās  radona koncentrācija nerada risku cilvēka organismam. Ir izpētīts, ka radons var ierosināt plaušu vēzi, taču tie ir tikai nedaudzi gadījumi pasaulē. Šī viela kaitējumu cilvēkam var izdarīt tikai tādā gadījumā, ja viņš ilgstoši uzturas telpās, kurās radona koncentrācija pārsniedz normas. Lai izslēgtu šos riskus pavisam, ir jāveic šādi mērījumi, pēc kuriem izdarīt secinājumus par tālāk veicamajiem uzdevumiem,” stāsta VVD pārstāve.

Radons ir gāze bez krāsas un smakas, tas ir 7,5 reizes smagāks par gaisu un šķīst ūdenī.
Tas nereti sastopams dzeramā ūdens gūšanas urbumos, kā arī mājokļos un sabiedriskās ēkās. Galvenais radona avots telpās ir ģeoloģiskā vide, no kuras caur augsni un konstrukciju nepietiekami blīvām vietām radons ieplūst telpās. Augsta tā koncentrācija var veidoties tikai zemes virsmas tuvumā, ne augstāk par dzīvojamās mājas otro vai trešo stāvu.

Radona koncentrāciju veido arī būvmateriāli ar paaugstinātu radona koncentrāciju - piemēram, granīts, marmors, māla ķieģelis, betons, cements.
Tieši radons ir galvenais komponents kopējā cilvēka uzņemtā radiācijas daudzumā.

Materiāli sagatavoja Lāsma Ķevere
Pasaules veselības organizācija iesaka, ka  lai cilvēks būtu vesels, nostiprinātu imunitāti - Dienā jānoiet 10 000 soļu vai 7 kilometri. Bet – katru dienu!

Tas ir aptuveni pusotras stundas gājiens, ko var arī sadalīt – puse no rīta un puse vakarā. Var arī pusstundu pavingrot, lai vaigos iesitas sārtums. 

Bet kā zināt, cik daudz tas ir? Te palīgā var nākt dažādas aplikācijas – meklētājā var ierakstīt podometrs jeb soļu skaitītājs un bez maksas savā tālrunī var iedabūt dažādas aplikācijas. Vienas tikai mērīs soļu skaitu, citas aprēķinās kalorijas, bet dažas spēs atcerēties arī noietos maršrutus.

Vēl kāda aplikācija - "Moves" jeb "Kustības" ir aplikācija, kas skaita lietotāja kustības.
Soli pa solim tiks reģistrētas visas dienas gaitā veiktās aktivitātes, un varēsiet novērtēt, cik daudz esat kustējušies – soļi, pakāpieni un pat mītie pedāļi – viss būs iegrāmatots. Aplikācija arī aprēķina to, cik daudz kaloriju sadedzināts.
Tas viss tiek pasniegts, kā viegli uztverama laika līnija, lai aplikācija būtu ērti lietojama. 

Soļojot ar ātrumu vismaz 8 km/h jūs sadedzināsiet vairāk kaloriju, nekā ja tādā pašā ātrumā, t. i., lēni skriesiet, raksta The Journal of Sports medicine and Physical fitness.
Un būsim reāli – stundu ir vieglāk staigāt, nekā skriet – ja vien protams cilvēks nav maratonists. 
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) paziņojis par reģistrācijas procedūras sākšanu Eiropas Savienības aizsargātai ģeogrāfiskās izcelsmes norādei Rucavas baltajam sviestam.

Ar baltā sviesta gatavošanu Latvijā nodarbojas Rucavas Tradīciju klubs, šis sviests no pārējiem atšķiras ar īpašu kulšanas metodi un ir īpaši vijīgs un smaržīgs.

Tas nozīmē, ka viena mēneša laikā pēc pieteikuma publicēšanas PVD mājaslapā jebkura persona var iesniegt iebildumu paziņojumu par Latvijā ražota produkta reģistrāciju aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā, nosūtot to PVD.

Kā ziņots, ES nacionālo produktu reģistrā jau iekļauti Latvijas nacionālie ēdieni sklandrausis, salināta rupjmaize, Carnikavas nēģi, Latvijas pelēkie zirņi, kā arī Jāņu siers.

Kā ziņots, patlaban Eiropas Savienības (ES) Aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā ir reģistrēti un pieteikti vairāk nekā 700 produkti, no tiem Aizsargātu cilmes vietu nosaukumu reģistrā ir apmēram 600 produkti, tostarp Latvijas pelēkie zirņi, bet Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā - vairāk nekā 60 produkti, kuru vidū arī sklandrausis, salināta rudzu rupjmaize un Carnikavas nēģi.

Uz ES preču zīmi var pretendēt tikai tādi ES valstu pārtikas produkti, kas tradicionāli tiek lietoti konkrētā teritorijā un kam vismaz 25 gadu garumā ir apliecinājums par receptes nodošanu no vienas paaudzes nākamajai. Šī preču zīme patērētājiem visā ES liek pievērst uzmanību konkrētajiem produktiem, jo tā norāda - šie produkti ir tradicionāli tikai vienam ES reģionam.

Līdz šim preču zīme Eiropā piešķirta virknei produktu, no kuriem Latvijā zināmākie ir Itālijas svaigais siers "Mozzarella" un "Pizza Napoletana", Spānijā ražotais īpašos apstākļos žāvētais šķiņķis "Jamon Serrano", kā arī Beļģijas augļu alus "Kriek". Preču zīmi EK piešķīrusi arī Lietuvas tradicionālajam ēdienam skilandim - cūkas kuņģī pildītai kapātai gaļai.
No šī gada marta Latvijas Reģionu Televīzija “Re:TV” demonstrēs jau ceturto raidījumu cikla “Es varu būt zaļš” sezonu. Lai veicinātu sabiedrības, īpaši jaunākās paaudzes interesi par iespējām un nepieciešamību dzīvot videi draudzīgāk, Re:TV komanda raidījumā aicina piedalīties skolēnus no visas Latvijas skolām.

Dalībai raidījumā var pieteikties 1. – 12. klašu skolēni. Konkursa pieteikumā brīvā formā jānorāda idejas apraksts – ar kādu labo darbu un radošām idejām skolēni (klase un klases audzinātājs/-a) palīdzēs uzlabot vides stāvokli Latvijā. Piemēram, pērn konkursa uzvarētāji no Gulbenes 2.vidusskolas izgatavoja iepirkuma maisiņus no audumu gabaliņiem un dāvināja tos Gulbenes iedzīvotājiem. Konkursa mērķis ir iedvesmot citus bērnus un jauniešus rīkoties līdzīgi, lai rosinātu ikdienā īstenot videi draudzīgu rīcību. 

Konkursa kārtībā tiks izvēlētas desmit klases, kuru iesniegtās idejas raidījumu cikla veidotāji uzskatīs par videi vērtīgākajām un radošākajām. Idejai noteikti jābūt realizējamai. Sākot ar šī gada martu, filmēšanas komanda dosies pie desmit izraudzītajām klasēm, lai dokumentētu procesu, kā skolēni realizē savu ideju.

Visas desmit klases, kuras piedalīsies raidījumos ar savām idejām, saņems veicināšanas balvas.
Savukārt pēdējā raidījumā, šī gada decembrī, vides eksperti un projekta īstenotāji, noskatoties visus

Re:TV komandas izveidotos sižetus, izvērtēs, kura ir bijusi veiksmīgākā, videi draudzīgākā un vērtīgākā idejas realizācija. Rezultātā viena klase saņems galveno pateicības balvu – apmaksātu braucienu un ekskursiju (līdz 25 personām) uz klases izvēlētu dabas izglītības centru, dabas taku vai dabas muzeju Latvijā.

Konkursā var piedalīties arī tie skolēni, kuri savas idejas realizēja jau iepriekšējā raidījuma sezonā. Pieteikumu ar “videi draudzīgās” idejas aprakstu, kontakttālruni, pārstāvētās mācību iestādes nosaukumu un atrašanās vietu sūtiet uz e-pastu redakcija@retv.lv līdz 22. februārim! Konkursa rezultāti tiks paziņoti līdz 25. februārim Re:TV mājas lapā (www.retv.lv), sociālajos medijos un arī personīgi caur norādīto kontaktinformāciju.

Pirmais "Es varu būt zaļš" raidījums Re:TV ēterā būs redzams 12. martā, plkst. 20:30. 

Raidījumu ciklu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.
Valsts policijā atsaukušies vairāki liecinieki, kuru sniegtā informācija ir noderīga un palīdz izmeklēšanā par ceļu satiksmes negadījumu, kurā smagas traumas guva mūziķis Rolands Balodis-Ūdris.

Policija aicina atsaukties arī citus aculieciniekus, kuru sniegtā informācija var būt noderīga izmeklēšanas gaitā. Negadījuma aculieciniekus policija lūdz zvanīt pa tālruni 26 653 628 vai 110.

Jau ziņots, ka 17. janvārī Rīgā, Artilērijas ielas posmā starp Aleksandra Čaka un Krāsotāju ielu, "Subaru" markas automašīna uzbrauca gājējam, kurš ceļu satiksmes negadījumā guva smagas traumas.
Šoferis pēc negadījuma notikuma vietu nebija pametis.
Igaunija un Somija izstrādā sabiedriskā transporta biļešu sistēmu, kas ļautu izmantot vienotu sabiedriskā transporta biļeti gan Tallinā, gan Helsinkos.

Amatpersonas norāda, ka kopīgā biļešu sistēma ir solis uz abu valstu vienotu digitālo transporta pakalpojumu sniegšanu, kurā varētu tikt integrēti visi transporta līdzekļi un pakalpojumi, sākot no lidmašīnām un beidzot ar velosipēdu nomu un taksometru pakalpojumu "Uber".

Pēc Igaunijas ekonomikas un infrastruktūras ministra vārdiem, pakalpojuma aktivizēšanai varētu izmantot ne vien kādu no transporta kartēm, bet arī bankas karti. Turklāt rēķins par visiem braucieniem tiktu sagatavots mēneša beigās.
Līdz ar jaunas sistēmas ieviešanu iedzīvotājiem arī rastos iespēja izplānot braucienu ar jebkādu transporta veidu, izmantojot tikai un vienīgi savu viedtālruni.
Pasaules pretvēža dienā, 4.februārī, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” izsludina atvērto durvju dienu. Visas dienas garumā ikviens interesents tiek aicināts uz biedrības biroju Rīgā, Melnsila ielā 13-1, lai iegūtu pilnvērtīgu informāciju par onkoloģijas nozari.

Lai sniegtu iespēju gan biedrības biedriem, gan jebkuram citam interesentam saņemt atbildes par pilnvērtīgu dzīvi un tiekšanos uz to, 4.februārī no plkst.10 līdz 12 biedrības telpās konsultēs Latvijas Onkoloģijas centra ārste psihoterapeite, un rehabilitācijas programmas „Spēka avots” lektore Maija Kārkliņa.

Savukārt pēcpusdienā no plkst.15 līdz 17 ar mākslas terapiju un tās lomu rehabilitācijas procesā iepazīstinās biedrības „Dzīvības koks” valdes locekle, sociālā darbiniece un mākslas terapijas vadītāja Ramona Kokina

. Konsultācijas atvērto durvju dienu ietvaros būs bez maksas.

Krūts vēža pacientēm būs iespējams bez maksas saņemt krūts protēzes, ko „Dzīvības koks” saņēmis dāvinājumā no dažādiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem. Tāpat atvērto durvju dienā sievietes varēs saņemt bez maksas parūkas, ko ziedojušas privātpersonas.
Šogad aprit trīsdesmit gadi, kopš augstākais televīzijas tornis Eiropas Savienībā - Zaķusalas TV tornis - nodrošina regulāru TV un radio programmu apraidi.
 
"Tas, ka trīsdesmit gadoskopš torņa uzcelšanas TV tornis Zaķusalā vēl ar vien ir augstākais tornis Eiropas savienībā un trešais augstākais Eiropā, apliecina, cik inženiertehniski sarežģīta un vērienīga būve ir tornis," stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdespriekšsēdētājs Jānis Bokta, norādot, ka TV torni pērn apmeklējuši 15 000 tūristu.
 
Publiskai apskatei pieejamāsvietas ir TV torņa vestibils, skatu laukums 97 metru augstumā un tornim piegulošā teritorija - šodien šīs vietas izskatās tieši tāpat kā pirms trīsdesmit gadiem.
 
Svinot TV torņa darbības trīsdesmitgadi, torņa apmeklētājiem un citiem interesentiem tiks piedāvātas aktivitātes gan ikgadējās muzeju nakts laikā, gan valsts svētku mēnesī. Jau šobrīd LVRTC sociālajā vietnē "Facebook" ir izsludināts TV torņa foto konkurss,
kas ilgs līdz pat 30. decembrim.

Tallinas mūzikas nedēļas festivāls, "Music Estonia" un Igaunijas dziesmu konkurss "Eesti Laul" marta beigās rīkos pirmo profesionālo dziesmu rakstīšanas nometni Baltijā.

Nometnei aicināti pievienoties dziesmu autori un producenti no Igaunijas un kaimiņvalstīm. 16 izvēlētiem dziesmu autoriem būs iespēja sadarboties un radīt jaunu mūziku kopā ar astoņiem starptautiskiem profesionāļiem. Rakstnieki tiks sadalīti astoņās komandās, kurās būs iekļauts viens pieredzējis dziesmu autors un divi pazīstami reģionālie rakstnieki.

Komandas strādās kopā ar māksliniekiem un nometnē savas dziesmas ierakstīs. Pēc divām darba pilnām dienām katra komanda prezentēs visas radītās dziesmas "Tallin Muisc Week" konferencē.
Pieteikumus dziesmu rakstīšanas nometnei var iesniegt līdz 15. februārim. Pieteikšanās anketa atrodama šeit

Tallinas mūzikas nedēļa notiks jau astoto reizi, un tās programma būs baudāma no 28. marta līdz 3. aprīlim. 

Plašu popularitāti iemantojušās programmas „Skolas auglis” darbība tiks pagarināta par trim nedēļām, tas ir, līdz 26. februārim. Programmas ietvaros Latvijas skolu audzēkņi trīs reizes nedēļā bez maksas saņem dažādus augļus un dārzeņus, piemēram, ābolus, lielogu
dzērvenes un mizotus burkānus.

Programma iemantojusi plašu popularitāti. Sākotnēji - 2010./2011.gadā - tajā piedalījās 63% Latvijā esošo izglītības iestāžu, bet iepriekšējā mācību gadā programmā iesaistījušos izglītības iestāžu skaits jau pārsniedza
90%.

Lielāko daļu no “Skolas augļa” programmas izmaksām sedz Eiropas Savienība.Daugavpils Universitātes vaboļpētnieki atklājuši unikālu vaboļu pasugu – Švarcera koksngrauzi "Pseudodoliops elegans schwarzeri".

Pasugu vācu entomologs Šulce pēc viena eksemplāra aprakstīja kā zinātnei jaunu 1934. gadā no Filipīnu arhipelāgā esošās Mindanao salas tropiskajiem lietus mežiem. Pērnā gada janvārī vietējie kukaiņu ievācēji pēc DU zinātnieku pasūtījuma vāca pētījumiem nepieciešamās vaboles Mindanao salas "Agusan del Norte" apkārtnē. Viņiem izdevās ievākt otru pašlaik pasaulē zināmo šīs pasugas īpatni. Atkārtota atrašana notikusi astoņdesmit divus gadus pēc tās atklāšanas.

Vaboļpētniekiem pagaidām nekas nav zināms par šīs sugas bioloģiju – nedz koku vai krūmu suga, uz kuras tā attīstās, nedz biotops, kur to meklēt. Ievāktais eksemplārs bija iekritis logu lamatās, kas izliktas tropu mežā starp džungļiem, tāpēc vabole varēja lidot no jebkuras koku vai krūmu sugas, vai no kādas kritalas.

Ap vienu centimetru garā vabole no virspuses ir melna, ar zilganu atspīdumu, bet uz segspārniem tai ir ar divas baltas šķērsjoslas. Tai ir rūsgansārtas kājas ar aptumšotām locītavu vietām un pēdiņām, kā arī diezgan gari, raibi taustekļi.

Atklājums būtiski maina priekšstatu par šīs pasugas izplatību. Vietā, kur jaunievāktais eksemplārs atklāts, vēl ir daudz neskartu tropisko mežu. Tāpēc ir cerība, ka līdz nākamā eksemplāra atklāšanai nebūs jāgaida astoņdesmit divi gadi un daudz ātrākā laikā izdosies atklāt šīs vaboles bioloģiju un sagatavot priekšlikumus tās aizsardzībai.


Par godu komponista Raimonda Paula 80.gadu jubilejai Rīgas Rātsnama zvani februārī sāks atskaņot maestro melodijas, kuras ieteikuši iedzīvotāji, visbiežāk izvēloties melodiju no kinofilmas "Ilgais ceļš kāpās".

Daudz neatpaliek "Vella kalpu dziesma" un "Manai dzimtenei".
Kopumā pašvaldībā saņemti ieteikumi par 58 maestro melodijām.

Vēl līdz 1.februārim Rīgas domes sociālo tīklu Rīgas domes profilos "Facebook" un "Twitter" var nodot ierosinājumus par to, kādas Paula melodijas iedzīvotāji vēlētos dzirdēt Rātsnama zvanu repertuārā. Savus ieteikumus var sūtīt arī uz Rīgas domes e-pastiem "nsa@riga.lv" un "apc@riga.lv" vai zvanīt pa bezmaksas informatīvo tālruni 80000800.

Plānots, ka Rātsnama zvani katru stundu spēlēs tikai maestro melodijas. To pielāgošanu zvanu skanējumam veic komponists Mārtiņš Brauns, kurš jau adaptējis patlaban atskaņotās zvanu melodijas. 

Gaidāms, ka visas jaunās melodijas regulāri sāks skanēt no februāra vidus, tomēr precīzu datumu pagaidām pateikt neesot iespējams, jo melodiju pielāgošana ir radošs process, kuru grūti prognozēt.

Pašlaik Rātsnama zvani no plkst.8 līdz 23 ik pēc stundas atskaņo kādu klasisku un tautā zināmu skaņdarbu, starp kuriem nav nevienas Paula melodijas.
No Vācijas atvestie un šīs valsts speciālistu uzstādītie 30 datorizētie zvani uz Rātsnama terases sāka skanēt 2006.gadā.
Ārlietu ministrija informē, ka saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju Dienvidamerikas un Centrālamerikas valstīs turpina izplatīties Zikas vīrus.
Brazīlijā Zikas vīrusslimības gadījumi reģistrēti 14 štatos, savukārt Kolumbijā – piecos apgabalos. Zikas vīrusslimības uzliesmojumi līdz šim reģistrēti Āfrikas kontinentā (Gabonā, Ugandā, Centrālāfrikas Republikā, Kaboverdē), Dienvidaustrumāzijā (Pakistānā, Indonēzijā, Filipīnās, Malaizijā, Kambodžā un Taizemē) un kopš 2007. gada arī Klusā okeāna salās (Mikronēzijā, Kuka salās, Franču Polinēzijā, Jaunkaledonijā, Guamā, Samoa, Vanuatu un Zālamana salās).

Detalizēta informācija par Zikas vīrusa izplatību un skartajiem reģioniem ir pieejama Pasaules Veselības organizācijas mājas lapā , kā arī Eiropas Komisijas Humānās palīdzības un civilās aizsardzības ģenerāldirektorāta mājas lapā.

Ar Zikas vīrusu var inficēties no Aedes ģints odu kodieniem. Biežākie Zikas vīrusslimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, iekaisušas acis; var būt arī galvassāpes, acu sāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagas slimības formas gadījumā nepieciešama hospitalizācija.

Ārlietu ministrija aicina ceļotājus, kuri apmeklē vīrusa skartās valstis, ievērot individuālus profilakses pasākumus - gan iekštelpās, gan ārpus tām izvairīties no odu kodumiem, it īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu aktivitāte ir vislielākā. Īpašu piesardzību aicinām ievērot grūtniecēm, cilvēkiem, kuri cieš no imūnsistēmas traucējumiem vai smagām hroniskām slimībām, kā arī tiem, kuri ceļo ar maziem bērniem.

Pirms došanās uz vīrusa skartajiem reģioniem Ārlietu ministrija aicina ceļotājus iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra sagatavoto informāciju un ieteikumiem ceļotājiem: tas ir šeit
 
Facebook Draugiem Twitter Instagram