Pretendējot uz tradīciju un pasākuma ilglaicību, Krodera fonds ir nobriedis  jau trešajai Krodera balvas pasniegšanas reizei.

Sākotnēji iecerētā 29. februāra vakara vietā, kas tapa izvēlēts ekskluzivitātes dēļ, jo kalendārā parādās tikai reizi četros gados, Krodera pirmdiena tehnisku iemeslu dēļ un piemērojoties citu teātru mēneša repertuāriem pārcelta uz pavasari – 11. aprīli, kad Valmieras teātra Lielajā zālē plkst. 19.00 tiks svinēti teātra svētki. Iepriekš iegādātās biļetes ir derīgas.

Balvu iniciējis un pasniegs „Krodera fonds”, kas dibināts, lai saglabātu ievērojamā režisora piemiņu un veicinātu radošu viņa mākslas un dzīves skatījuma attīstību latviešu teātrī.

Līdz šim to saņēmusi aktrise Indra Briķe un māksliniece Monika Pormale. Pirmās Krodera balvas ieguvēja Indra Briķe, kas šo balvu pēc saņemšanas novērtēja kā augstāko sava mūža atzinību, ar to arī deva emocionālāko apzīmējumu balvas nozīmībai.

Ievērojot tradīciju, šī gada pasākumu atraktīvi un asprātīgi vadīs aktieri Artūrs Skrastiņš un Vilis Daudziņš, un uz Krodera balvu tāpat kā iepriekš pretendēs kāds no divpadsmit nominantiem, kurus balvas pasniedzēji – Krodera fonda valde turēs noslēpumā līdz 11. aprīļa vakaram. „Krodera balva” gada izaicinošākajam izcilniekam būs mākslinieka Aivara Vīlipsōna veidota statuete – mets topošajam Krodera piemineklim, kā arī naudas balva. 

Atšķirībā no „Spēlmaņu nakts”, kas fiksē sezonas augstāko kvalitāti, Krodera balvas mērķis ir izcelt esošās situācijas pārvērtēšanu, skatpunkta maiņu, izraušanos no ierastiem, lai arī pareiziem un stabiliem priekšstatiem. 
Datorologs aicina 9.martā ikvienu pārbaudīt sava datora veselību. Jo: ja katrs Latvijas iedzīvotājs šobrīd pārbaudītu un izārstētu sava datora e-slimības, Latvija jau šonedēļ varētu kļūt par e-veselīgāko valsti Eiropā!, apgalvo Datorologs. 

Datorologs pieņems 9.martā no plkst.10 līdz plkst.16 Raiņa bulvārī 29, Rīgā.
Šogad datora apskatei iespējams pierakstīties iepriekš, rakstot uz "datorologs@cert.lv".
 
Datorologs ir CERT.LV - Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas darbinieks, kurš var diagnosticēt un, ja iespējams, novērst e-slimības un ļaunprātības jūsu datorā, stacionārajā vai portatīvajā, tāpat mobilajā tālrunī un pastāstīt, kā varat pasargāt savu ierīci nākotnē. Visi Datorologa padomi ir bez maksas.
Datorologs nereklamē neviena konkrēta ražotāja izstrādātās antivīrusu programmas.
Datorologs nepārbauda jūsu datora programmu legālo izcelsmi un neuzņemas atbildību, ja esat uzstādījis nelegālu saturu savā datorā.
 
Pirms Datorologa apmeklējuma iesakām pārbaudīt jūsu datora veselību, apmeklējot portālu www.esidross.lv.
Gadījumā, ja jūsu datora IP adrese ir inficēto adrešu sarakstā, parādīsies sarkans brīdinājums.
Taču pilnu diagnozi un ārstēšanu iespējams veikt klātienē pie Datorologa.
 
Eurostat pagājušajā gadā veiktā pētījumā secinājis, ka katrs trešais datorlietotājs ES pēdējā gada laikā saskāries ar datorvīrusu.
 
Lai godinātu Latvijas reņģu ēdājus, ķērājus, kā arī pašu reņģi, 21.maijā Salacgrīvā notiks vēl nebijuši svētki - Reņģēdāju festivāls.

Pasākuma organizatori cer, ka nākotnē šis pasākums kļūs par tradīciju. Šogad tas  kuplinās Salacgrīvas tradicionālos plostnieku svētkus.

Par reņģēdājiem un festivāla ideju  Radio TEV stāsta viens no svētku organizatoriem Dzintris Kolāts: “Reņģēdājs, būtībā, ir tas, kurš ēd reņģes. Zivīs ir daudz fosfora, un, iespējams, reņģēs ir vēl kādas vielas. Tās lietojot, reņģēdājs iegūst tās īpašības, kuras  respektējuši politiķi, lai nosauktu tā Latvijas lielāko sabiedrības daļu. Acīmredzot, viņiem bija kādi pētījumi, kas definētu reņģēdāju sociālo fenomenu. No sākumu cilvēki pret to attiecās ar dusmām un nepatiku. Vēlāk, vērtējot šo reņģēdāju fenomenu, radās doma, kādēļ tad vienmēr tas ir tādā negatīvā gaismā? Reņģēdājs ir liela sabiedrības daļa, kurai līdz šim nebija savu svētku.”

Salacgrīva plašu popularitāti Latvijā un ārpus tās robežām, guvusi, pateicoties “Positivus” un Klasiskās mūzikas festivāliem. Kolāts uzskata, ka trešais varētu būtu Reņģēdāju festivāls, kurš pārstāvētu tieši identitāti. Viņa uzstādījums ir padarīt šo notikumu par regulāru arī nākamajos gados.

Festivālam izvēlēts arī atbilstošs datums, lai reņģes varētu saņemt tieši no jūras. Piemēram,  Zvejnieku svētkos jūlija vidū - kad pavasara zivis ir beigušās un rudens zivju vēl nav - konkrētajā brīdī uz vietas noķerto zivju ir diezgan maz. Turpretim, 21. maijs ir īstais reņģu stāvvadu laiks. 

Kolāts informē, ka līdzīgi svētki notiek arī Lietuvā un Somijā, taču šajās valstīs festivāli paredzēti dažāda veida reņģu sumināšanai, tie galvenokārt virzās uz kulināro dimensiju. ”Mēs izdomājām, ka šī lieta ir jāatver mazliet plašāk, kāpēc tikai reņģi sumināt? Vajag sumināt arī reņģes ķērājus un ēdājus.”

Par pasākuma dalībniekiem humoristiski stāsta organizators: “Reņģēdājs nesaraujami ir saistīts ar savu pamatu – reņģi. Tās māsīca ir brētliņa, kura savukārt pārtop šprotēs, kas izraisa dažādas politiskas un ekonomiskas kaislības, ir vēl otra māsīca – siļķe, zināms, ka tā ir tā pati reņģe tikai ar Norvēģijas algu. Līdz ar to, apkopojot visos šos nosacījumus, nācās secināt, ka Reņģēdāju festivāls ir tas, kas mūsu vidē pietrūkst. Nekļūdīšos sakot, ka 90 % Latvijas cilvēku šim statusam atbilst. Turklāt es domāju, ka būs tiešām interesanti.” 

Festivāls sāksies ar profesora Ivara Ijaba priekšlsījumu “Reņģēdāja sociālais fenomens”, bet tālākā pasākuma programma virzās trijos blokos.
Pirmais – kulinārās aktivitātes -  pavāru sacensības ar nopietnu žūriju, kā arī tirgošanās.
Otrais - pašdarbnieku aktivitāte – dziedāšana, runāšana, teātra spēlēšana arī vietējo dialektu lielīšanās sacensības.
Trešais - fiziskās aktivitātes un prāta asināšana - roku cīņas, kuras vadīs Latvijas čempions Normunds Tomsons, virves vilkšana un citas.
Vakarā - rēņģēdāju koncerts un zaļumballe.

Divas reizes dienā pie jahtu piestātnes piebrauks laiva taisni no jūras tīkla, kura dalīs reņģes, pirmais spainītis ir par brīvu. “Ja laba raža, tad reņģu vajadzētu pietikt ar vienu laivu, bet, ja ar reņģēm no abām laivām nepietiks, tad ir skaidrs, ka šī zivs ir viena svarīga lieta jau pašā sākumā. Tomēr labāk, lai nepietiek, nekā paliek pāri,” stāsta Kolāts.

Viena no aktivitātēm paredz, ka  uz vietas tiks rādīts, kā reņģes tiek kūpinātas no paša sākuma līdz zeltainai garšai.

Pasākuma organizators stāsta: “Man garšo uz oglēm ceptas un uz restītēm arī kūpinātās reņģes. Garšo arī – kūpinātas reņģes, ar kurām man ir nostaļģiskas atmiņas, jo mana mamma ilgus gadus strādāja zivju kūpinātavā. Taču pasākumā varēs nogaršot visdažādākās lietas. Es ceru, ka kāds varēs uztaisīs arī reņģu desertu.”

Reņģes ir saimnieciski nozīmīga Baltijas jūras zivs. Mazā, sudrabotā zivtiņa ir viena no uzturam veselīgākajām Latvijas teritorijā dzīvojošajām zivīm.

Sagatavoja Laima Ķevere

SIA"Saniteks" pēc ražotāja pieprasījuma no tirdzniecības Latvijā jāatsauc Nīderlandes rūpnīcā "Mars" ražotā produkcija, jo pastāv aizdomas, ka tā var saturēt plastmasas gabaliņus un apdraudēt patērētāju veselību.

Dienests aicina patērētājus būt uzmanīgiem un iegādājoties "Mars", "Milky Way", "Snickers", "Celebrations" un "Mini Mix" šokolādes tāfelītes pievērst uzmanību derīguma termiņiem un partijas numuriem, kas norādīti pie produktu iepakojuma.
PVD dosies uz "Saniteks" noliktavām, lai pārliecinātos, ka piesārņotie produkti tiek atsaukti no tirdzniecības.

Ražotājs informējis produkcijas saņēmējus dažādās pasaules valstīs, ka no tirdzniecības jāatsauc sekojoši produkti:

MARS (Single, Duo Pack, Multipack, Mini’s, Miniatures) - PARTIJAS NR. 550*, 551*, 552*,553*,601*,602*,603* - DERĪGUMA TERM. 07 aug 2016 - 16 okt 2016

MILKY WAY (Mini) - PARTIJAS NR. 550*, 551*, 552*, 553*, 601*, 602*, 603* - DERĪGUMA TERM. 04 sep 2016 - 08 jan 2017

SNICKERS (Single, Duo Pack, Multipack, Mini’s, Miniatures) - PARTIJAS NR. 549*, 550*,551*, 552*,553*, 601*, 602*,603* - DERĪGUMA TERM. 03 jul 2016 - 11 dec 2016

CELEBRATIONS - PARTIJAS NR. 550*,551*,553*,601*,602*,603*,605*,606*,607* - DERĪGUMA TERM. 19 jun 2016 - 28 aug 2016

MINI MIX - PARTIJAS NR. 
550*,601*,602*,603*,604*,607* - DERĪGUMA TERM. 10 jul 2016 - 18 sep 2016

27. februārī Smiltenes novada tūrisma informācijas centrs aicina doties kopīgā pārgājienā "Cilpu cilpām, rakstu rakstiem", lai dzītu prom ziemu un ātrāk varētu iestāties pavasaris.
Pārgājiena sākums no veikala "Top!", Bilskā 27. februārī plkst. 9:30. Pārgājiens būs aptuveni 14 km garš, sāksies Bilskā un pāri laukiem, gar purviem un cauri mežiem vedīs uz Smilteni.
Iepriekšēja pieteikšanās līdz 25. februārim Smiltenes novada tūrisma informācijas centrā klātienē vai zvanot uz 29395200, sūtot e-pastu tourism@smiltene.lv.

27. februārī plkst.10.00 Variņu pamatskolas sporta zālē notiks Smiltenes novada čempionāta volejbolā 4:4 trešā kārta.
Savukārt Smiltenes pilsētas Kultūras centra lielajā zālē 27. februārī plkst. 18.00 deju kolektīvu sadraudzības koncerts “Deja atnes pavasari”. Piedalās deju kopas “Ieviņa”, “Lielupe”, “Līgo”, “Saime”, “Vektrors” un “Dadži”.

Šonedēļ Smiltenes kinoteātrī romantiska filma “Visi ceļi ved uzRomu”, trilleris “Lūzuma punkts”, savukārt 28. februārī pirmizrāde latviešu filmai “Es esmu šeit”. Vairāk info: www.smilteneskino.lv.

5. martā plkst.18.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā ar skaistu koncertu savu 55 gadu jubileju svinēs Smiltenes Pūtēju orķestris. Koncertā piedalīsies bijušie un esošie orķestra dalībnieki.
6. martā plkst.16.00 Kultūras centrā gaidāms Latvijā iemīļotās grupas "Galaktika" koncerts "Labvakar, draugi!".
 
11. martā plkst. 21.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centra lielajā zālē Starptautiskajai Sieviešu dienai veltīta balle - groziņvakars ar grupu “Klaidonis”.
Savukārt 12. martā plkst. 17.00 un 13. martā plkst. 16.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā būs skatāma Smiltenes Tautas teātra iestudējuma "Daži vasaras vakari zem saules" pirmizrāde.
 
22. aprīlī plkst. 19.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā gaidāms leģendārās rokgrupas "OPUS PRO" 30 gadu jubilejas koncerts "Rozā lietus".
 
Braukšanu reibumā varētu rosināt noteikt par kriminālpārkāpumu, pieļauj Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Likumsargi šā gada janvārī konstatējuši 662 gadījumus, kad autovadītājs pie sava spēkrata stūres bija sēdies alkohola reibumā. Tas ir par 143 gadījumiem vairāk nekā pērnā gada attiecīgajā mēnesī.

Krapsis norādīja, ka "sodi par braukšanu reibumā nav bargi. Iespējams nepieciešami likumdošanas grozījumi un jāmaina kopējā politika".

Igaunijā kriminālatbildība iestājas, ja autovadītājs ir braucis vienas promiles reibumā. Savukārt Latvijā jau iepriekš ir bijusi diskusija, ka krimināli sodīt varētu autovadītājus, kuri ir 1,5 promiļu reibumā.


Pērn palielinājies pret galvaspilsētas sabiedriskā transporta uzņēmuma "Rīgas satiksme" kontrolieriem vērsto fizisko uzbrukumu skaits, atzina uzņēmuma Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Viņa uzsvēra, ka katra pasažiera pienākums pēc iekāpšanas sabiedriskajā transportā ir nekavējoties veikt brauciena reģistrāciju vai iegādāties biļeti.

2015. gadā konstatēti 152 gadījumi, kad pasažiera rīcība un uzvedība ir bijusi agresīva, no kuriem 48 gadījumos pret kontrolieriem tika pielietots fizisks spēks.


Zvanot uz kādu uzņēmumu vai iestādi, dažkārt krietni ilgi nākas klausīties paziņojumus un mūziku, līdz zvanītājam atbild iestādes darbinieks.
Cilvēki bieži nezina, ka arī par šo „gaidīšanas režīmu” ir jāmaksā, tādēļ ir neizpratnē, kad par elektronisko sakaru pakalpojumiem saņem negaidīti lielu rēķinu, to pētijis sabiedriskais medijs.

Taču Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pārstāve Inese Krūmiņa skaidro, ka tieši tā tas ir – zvani gaidīšanas režīmā ir uzskatāmi par veiktu sarunu.

Parasti uzņēmumi, kuriem ir liels ienākošo zvanu skaits, izvēlas zvanu centra risinājumus. Taču mēdz būt situācijas, kad vienlaicīgi ir ļoti liels ienākošo zvanu skaits, un uzņēmumam ir ierobežoti personāla resursi, kas zvanus apkalpo.
Kamēr zvanu centra darbinieks nevar atbildēt uz izsaukumu, tad zvanu centra iekārta klientam atskaņo mūziku vai kādu citu paziņojumu. Līdzīgi ir arī ar auto atbildētājiem un faksa aparātiem.

Lai izvairītos no maksas par “gaidīšanas režīmu”, iedzīvotāji tiek aicināti izmantot citus veidus, kā kontaktēties ar iestādēm, piemēram, rakstot e-pastu.
Par maksu nebūs tādi telefona zvani, kuru numuri sākas ar 800 sēriju. 
21.februārī Latvijā un citviet pasaulē atzīmēja  dzimtās valodas dienu. Šajā dienā UNESCO aicina novērtēt valodu un kultūru daudzveidību. 

Šogad Latvijas iedzīvotāji aicināti piedalīties folkloras materiālu pārrakstīšanas akcijā “Valodas talka” un  palīdzēt pētniekiem atšifrēt dažādos rokrakstus piezīmēs un novadpētniecības materiālos no 19. un 20. gadsimta.
To akcijas laikā var darīt portālā garamantas.lv.

Šajā vietnē ir iespējams reģistrēties, izmantojot sociālo tīklu profilus vai e-pastus. Tad ir iespēja izvēlēties kādu materiālu 10 dažādās valodās, un, ja jūtams, ka materiāls vai rokraksts ir par sarežģītu, lai atšifrētu, tad var izvēlēties citu.
Akcijas mērķis – lai iesaistītie nāk talkā folkloristiem pārrakstīt šos materiālus datorrakstā. 
Režisora Renāra Vimbas spēlfilma „Es esmu šeit” ir saņēmusi jauniešu žūrijas balvu un ieguvusi Berlīnes kino festivāla „Kristāla lāci” kā labākā filma kategorijā „14 plus”.

Latvijas kino vēsturē līdz šim bijis tikai viens Berlināles Kristāla lācis – 1995. gadā to konkursa "Generation Kplus" īsfilmu sadaļā saņēma režisors Nils Skapāns par filmiņu "Lidojam?!" no seriāla "Munks un Lemijs", 
Latvijā filma būs skatāma no nākamās piektdienas, 26. februāra.

Tikmēr Berlīnes kinofestivāla  galveno balvu "Zelta lāci" saņēmusi itāļu režisora Džan-franko Rozi dokumentālā filma  "Uguns jūrā", kas vēsta par bēgļu krīzes pārņemto Lampedūzas salu.
Šī ir pirmā reize vairāk nekā sešu gadu desmitu laikā, kad "Zelta lācis" piešķirts dokumentālai filmai. 

Festivāla žūrijas "Grand Prix", kas tiek uzskatīta par Berlināles otru prestižāko godalgu, saņēma Bosnijas režisors Daniss Tanovičs par fimu  "Nāve Sarajevā".
Tanoviča filma vēsta par mūsdienu Bosniju, kas joprojām nav atbrīvojusies no pagātnes spriedzes un kur mafijai izdodas gūt virsroku.
Šomēnes Latvijā tiks pārstāts izdot žurnālu "National Geographic".
Februāra beigās iznāks pēdējais žurnāla numurs latviešu valodā.

Žurnālu izdeva Lietuvas uzņēmuma "Alma Littera Group" meitas uzņēmums Latvijā "ALG periodika LV", kura darbība pilnībā tiks izbeigta 31.martā.

"Alma Littera Group" ir mainījusi savu ilgtermiņa stratēģiju, koncentrējot izglītojošo saturu galvenokārt Lietuvā.
Periodiskie izdevumi Latvijā un Igaunijā vairs nav stratēģijas prioritāte.

Visiem abonentiem ir izsūtītas vēstules pa pastu vai elektroniski ar informāciju par naudas atdošanu.

Ja līdz nedēļas beigām abonents šādu vēstuli nav saņēmis, ieteicams sazināties ar žurnāla redakciju, rakstot uz e-pastu "birojs@nationalgeographic.lv" vai zvanot pa tālruni 26576696.
Sazinoties ar redakciju, iespējams arī iegādāties jebkuru no 2012.gada oktobra līdz 2016.gada martam izdotajiem žurnāla numuriem.
Žurnālus, kas netiks pārdoti, redakcija tradicionāli ziedos skolām un bibliotēkām.

Līdz 31.martam tiks noskaidroti un apbalvoti "National Geographic Latvia" ceļojumu aprakstu konkursa un fotokonkursa uzvarētāji. Uzvarētāju vārdi tiks publicēti "Draugiem.lv" un "Facebook" vietnēs.
"National Geographic Latvija" ceļojošā izstāde "Putni Latvijā un pasaulē" Latvijā būs apskatāma līdz marta beigām. Tā viesosies Cesvainē no 22. februāra līdz 11. martam, pēcāk Madonā no 14. līdz 27. martam.
Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) aicina jauniešus bezdarbniekus vecumā no 18 līdz 29 gadiem pieteikties dalībai atbalsta pasākumā komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai, kas tiek īstenots Eiropas Savienības projekta “Jauniešu garantija” ietvaros.

Pasākumā var iesaistīties tie NVA reģistrētie jaunieši bezdarbnieki, kuri ir ieguvuši profesionālo vidējo vai augstāko izglītību uzņēmējdarbības, biznesa vadības vai citā tām pielīdzināmā jomā, vai izvēlētās komercdarbības vai pašnodarbinātības jomā. Pasākumā var piedalīties arī tie jaunieši, kuri apguvuši tādas profesionālās izglītības programmas, kas nodrošina uzņēmējdarbības uzsākšanai un vadībai nepieciešamās zināšanas, vai ir ieguvuši profesionālo vidējo vai augstāko izglītību un apguvuši ar uzņēmējdarbības vadību saistītu neformālās izglītības programmu.

Iesaistoties komercdarbības vai pašnodarbinātības atbalsta pasākumā, jaunietis ar NVA piesaistīto profesionālo uzņēmējdarbības konsultantu palīdzību izstrādās biznesa plānu, kas vēlāk tiks iesniegts izvērtēšanai ekspertiem.
Ja eksperti uzskatīs, ka izstrādātais biznesa plāns ir dzīvotspējīgs un tā īstenošanai nepieciešams atbalsts, NVA piedāvās jaunietim slēgt līgumu par atbalsta pakalpojumu saņemšanu.

Noslēdzot līgumu ar NVA, jaunietis varēs saņemt uzņēmējdarbības profesionāļu konsultācijas biznesa plāna īstenošanas pirmajā gadā, komercdarbības dotāciju biznesa plāna īstenošanai - līdz 3000 eiro atbilstoši apstiprinātajai biznesa plāna tāmei un ikmēneša dotāciju valstī noteiktās minimālās darba algas apmērā pirmo sešu mēnešu biznesa plāna īstenošanas laikā.

Saņemt detalizētāku informāciju un pieteikties pasākumam jaunieši var NVA filiālē, kurā ir reģistrējušies.
Aģentūras filiāļu kontaktinformācija atrodama NVA interneta lapā.
Kalendārā pavasara pirmā pusē Latvijā gaidāmi aukstuma viļņi un sniegs, kopumā pavasaris būs vēss, prognozē ASV meteoroloģijas organizācija "AccuWeather".

Organizācija izplatījusi pavasara prognozi Eiropai, kurā Igaunijai un Latvijai paredz vēsu pavasari, bet Lietuvā gaidāmas sevišķi krasas temperatūras svārstības, kad siltu laiku nomainīs īslaicīgs sals un sniegs, par to arī vēsta portāls lsm.

Martā un aprīlī Polija, Baltija un Baltkrievija būs kaujas lauks aukstajām gaisa masām un no dienvidiem nākošajam pavasarīgajam siltumam, skaidro meteorologi.

Aukstās gaisa masas saglabāsies virs Skandināvijas, ik pa laikam aizplūstot tālāk uz dienvidiem līdz Baltijai, biežāk Igaunijai un Latvijai, un dažkārt līdz Lietuvai, Polijai .
Šajos aukstuma periodos gan martā, gan aprīlī Baltijā vēl iespējams sniegs.

Jācer, ka šādi laika apstākļi netraucēs jau atlidojušajiem stārķiem.

Kā ziņots, 17.februārī Ķekavā reģistrēti arī pirmie stārķi un tik agri tie vēl nekad Latvijā nav atgriezušies.  Par to sociālajā tīklā «Twitter» ziņo putnu vērotājs Kaspars Funts.
Viņš skaidroja, ka iepriekšējais zināmais agrākais balto stārķu atgriešanās laiks bija 4.marts 
Līdz 20.martam notiek virtuālās vēlēšanās par iekļūšanu “Jauniešu Saeimā”.

29. aprīlī 100 ievēlētie jaunieši no visas Latvijas diskutēs par pašu izvirzītajām idejām, sev svarīgiem jautājumiem, un uzzinās, ko nozīmē būt deputātam. Darbs Jauniešu Saeimā ir pietuvināts Latvijas parlamenta darbam – likumu izstrādes procesam komisijās un Saeimas sēdēs.

Vairāk par projektu stāsta Saeimas sabiedrisko attiecību biroja pārstāve Ieva Šķendere:
“Jauniešiem ir iespēja paust un aizstāvēt savas idejas, tuvāk iepazīst deputāta ikdienu un caur paša pieredzi izprast, kā strādā likumdevējs – šajā gadījumā pārstāvēt jauniešu intereses, aizstāvēt tās no tribīnes un pārliecināt citus, lai ideja tiktu iekļauta Jauniešu Saeimas deklarāciju projektos. Jaunieši atzīst, ka būt par Jauniešu Saeimas deputātiem ir liels gods, jo viņi tāpat kā parlaments tiek ievēlēti no sabiedrības. ”

Ievēlēto deputātu iesniegtās idejas tiek apkopotas deklarāciju projektos, kuras jaunieši izskata Jauniešu Saeimas dienā, kad viņiem vēl ir iespēja sniegt priekšlikumus deklarāciju pilnveidei. Kad ir noslēdzies pasākums un deklarācijas ir pieņemtas, tās tiek nodotas atbildīgajām Saeimas komisijām un frakcijām, lai visi deputāti varētu ar tām iepazīties, izvērtēt iespēju šīs idejas aktualizēt Saeimas komisiju darbā.

“Ideju īstenošana ir atkarīga no jauniešiem. Ir Jauniešu Saeimas deputāti, kuri pirms vai pēc dalības pasākumā dibina nevalstiskās organizācijas (NVO), piedalās parlamenta komisiju sēdēs, tādā veidā vecinot ideju īstenošanu. Piemēram, iepriekšējos gados jaunieši iesniedza idejas par patriotiskās audzināšanas veicināšanu skolās, veselīgu uzturu, veselības aprūpes sistēmu un tās pieejamību, jauniešu iesaisti Latvijas un Eiropas Savienības  attiecību veicināšanā.”
 
“Prieks, ka jaunieši, kuri piedalās Jauniešu Saeimā ir aktīvi. Ir tādi, kuri jau kļuvuši par deputātu palīgiem. Tāpat viņi darbojas gan NVO, gan medijos, runā par politiskiem jautājumiem. Prieks redzēt to, ka projekts arī palīdzējis jauniešiem kļūt aktīvākiem, runāt par savām idejām, to, kas viņiem aktuāls, kā ari darboties sabiedrības interesēs, ” stāsta Šķendere.

Jauniešu Saeima sadalās divos posmos – vēlēšanas un Jauniešu Saeimas diena, kurā Jauniešu Saeimas deputāti strādās nozaru komisijās, kuras vadīs Saeimas deputāti ― komisiju priekšsēdētāji kopā ar līdzpriekšsēdētājiem no jauniešu vidus. 6. Jauniešu Saeimas Prezidijs apstiprinās Jauniešu Saeimas sēdes darba kārtību, savukārt jauniešu parlamenta sēdes vadīs Saeimas priekšsēdētāja, viņai asistē četri jaunieši, kas ieguvuši visvairāk balsu.

Daļa īsto deputātu šajā dienā piedalīsies pasākumā, bet citi - paralēli saviem ikdienas darbiem vēros Jauniešu Saeimas darbību no malas.

Lai kļūtu par 6.Jauniešu Saeimas deputātu, jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem piedalās virtuālajās vēlēšanās, reģistrējot savu ideju mājaslapā www.jauniesusaeima.lv.
Tāda vecuma robeža noteikta, jo Satversmes nosaka, ka no 21 gada vecuma jau iespējams kļūt par deputātu.

Vēlēšanu kampaņa norisinās gandrīz mēnesi - no 15.februāra līdz 20.martam.

Savu dalību vēlēšanās iespējams pieteikt, reģistrējot savu ideju mājaslapā www.jauniesusaeima.lv līdz 13.martam Kandidātiem iespējams pieteikt savas idejas kādā no četriem tematiem: izglītība un kultūra, sabiedrība un cilvēktiesības, aizsardzība un drošība, kā arī „Es un Eiropas Savienība”. 100 populārāko ideju autori 29.aprīlī tiks aicināti doties Saeimas namu.

Saeimas pārstāve atklāj: “Ja es būtu šajā vecuma grupā arī es mēģinātu piedalīties projektā. Paskatītos, kā darbojas parlaments, vai strādāt par deputātu ir grūti. Man šķiet interesanti tas, ka pašam ir jānāk, jārunā un jābūt klāt šajā procesā.”
Jauniešu Saeimā katrs kandidē atsevišķi, un programmas vietā ir viena ideja, kas ir tik svarīga, ka to nepieciešams risināt valsts līmenī.

Reģistrēties dalībai projektā un balsot par jauniešu piedāvātajām idejām var portāla Draugiem.lv un Facebook.com lietotāji.

Sagatavoja Laima Ķevere


Valsts kancelejas aplikācija “Futbols” ieguvusi atzinību ne tikai starptautiskos konkursos - par to ir ieinteresējusies arī Eiropas Komisija (EK).
Šobrīd risinās process, lai nodotu visu nepieciešamo informāciju EK, kura sāks izstrādāt lietotni savām vajadzībām.

Valsts kancelejas komunikācijas departamenta vadītāja vietniece Zaiga Barvida Radio TEV stāsta: “Mēs šobrīd esam procesā, lai nodotu visu nepieciešamo informāciju EK. Tad arī tur, saziņā ar iedzīvotājiem un noskaidrojot iedzīvotāju viedokli par valsts pārvaldes sniegtajiem pakalpojumiem, būs iespējams izmantot šo aplikāciju. Tā tiks pielāgota konkrētajai valstij un tās infrastruktūrai. Finansējumu Latvija negūs. Mēs varam pierādīt, ka esam spējīgi izmantot un veiksmīgi īstenot savas ieceres digitālajā saziņā ar iedzīvotājiem. Šādā veidā Latvijas vārds izskan ES - tas ir mūsu pozitīvais ieguvums. Latvija var - Latvija sevi apliecina kā digitāla valsts. Mums ir iespējas izlauzties ar saviem digitālajiem produktiem arī ārpus valsts robežām.” 

EK plānots nodot mobilās aplikācijas pirmkodu, tehnisko dokumentāciju, kur aprakstīta sistēmas vispārējā uzbūve, kā arī lietotnes darbības vadlīnijas. Kopējā lietotnes bilances vērtība ir 7125 eiro. 

Mobilā aplikācija "Futbols" iedzīvotājiem sniedz iespēju nekavējoties novērtēt valsts iestāžu darba kvalitāti, izmantojot digitālu rīku. Tajā ir apkopota visu valsts iestāžu kontaktinformācija  un darba laiki, kas var palīdzēt, lai nokļūtu uz vajadzīgo iestādi. Tāpat aplikācijā ir iespējams sniegt vērtējumu par saņemtā valsts pakalpojuma kvalitāti un izteikt priekšlikumus tā pilnveidošanai.  Valsts pārvaldes darba procesu un pakalpojumu uzlabošana ir viena no prioritātēm, kuras rezultātā iespējams mazināt administratīvo slogu un birokrātiju valstī.

Vairāk par aplikāciju stāsta Valsts kancelejas pārstāve: “Aplikācija “Futbols” ir radīta ar mērķi, lai mēs uzzinātu sabiedrības novērojumus un to, kā sabiedrība izturas pret valsts pārvaldes iestādēm. Mums ir ļoti svarīga sabiedrības līdzdalība un atgriezeniskā saite. Jebkurš var novērtēt, kā konkrēta valsts pārvaldes iestāde ir uzņēmusi viņu savā mītnes vietnē, kā konkrētais darbinieks ir ar viņu komunicējis. Diemžēl ir arī sūdzības. Katru, kuru saņemam, mēs izvērtējam un nododam norādītajai iestādei. Tālāk tās vadības kompetencē ir skatīties, kā rīkoties - izlemt, vai izteikt darbiniekam rājienu vai veikt pārrunas par darba uzlabošanu, vai risināta situāciju savādāk. ”
“Nevarētu teikt, ka šajā aplikācijā mēs vērtējam cilvēku neapmierinātību. Cilvēki iesniedz savus priekšlikumus. Svarīgi ir tas, lai šie priekšlikumi būtu izsvērti, loģiski, pamatoti. Mēs aicinām iedzīvotājus sniegt informāciju, ja bijušas problēmas ar pakalpojumu saņemšanu, nav ievērots kaut kas no klientu rokasgrāmatā minētiem standartiem, apkalpošana bijusi nelaipna vai tamlīdzīgi. Vērtējumi ir ļoti dažādi. Tie vienmēr būs aktuāli par pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, VID, LAD, CSDD.” 

Mobilā aplikācija "Futbols" sāka darboties 2013.gada 5.novembrī. To izstrādāja Valsts kanceleja sadarbībā ar aģentūru CUBE un radošo nozaru ekspertiem - Zigurdu Zaķi un Voldemāru Dūdumu.
Šobrīd aplikāciju aktīvi lieto tie iedzīvotāji, kuri bieži apmeklē valsts pārvaldes iestādes. Mobilajās platformās tā lejupielādēta 3000 reižu.

Lai stiprinātu sabiedrības līdzdalības iespējas un nesamērīgās birokrātijas mazināšanu, jau vairāk kā trīs gadus iedzīvotāji tiek aicināti izmantot arī Valsts kancelejas izstrādātās iniciatīvas - „Mazinām slogu kopā!” interneta vietni www.mazinamslogu.gov.lv. Katrs vietnē www.mazinamslogu.gov.lv iesniegtais priekšlikums tiek izskatīts un izvērtēts.

”Šeit ļoti bieži iedzīvotāji ir snieguši savus priekšlikumus par elektronisko dokumentu aprites veicināšanu, par valsts iestāžu datu bāzu darbību, par starpinstitūciju sadarbību, nepamatotu dokumentu pieprasīšanu. Liela daļa no iedzīvotāju sniegtajiem priekšlikumiem darbības uzlabošanai un birokrātiskā sloga mazināšana ir īstenoti dzīvē", tā Radio TEV pastāstīja Valsts kancelejā. 

Valsts kanceleja norāda, ka iedzīvotājiem nepieciešams  ziņot par identificētu absurdu birokrātiju vai nesamērīgu administratīvo slogu. Izmantojot mobilās aplikācijas, to iespējams izdarīt uzreiz pēc situācijas novērošanas.

Sagatavojusi Laima Ķevere
 20.februārī Pārgaujas novada Auciemā notiks Latvijas čempionāts atlētiskajā vingrošanā pirmais posms.

Katram dalībniekam būs jāizpilda  noteikts vingrinājumu komplekss.
Dalība bezmaksas,sīkāka informācija šeit. 
Latvijas diriģents Andris Nelsons ASV saņēma prestižo mūzikas ierakstu balvu "Grammy" kategorijā “Labākais orķestra sniegums” par viņa vadībā ierakstītu Bostonas simfoniskā orķestra atskaņojumu Dmitrija Šostakoviča 10. simfonijai.

Diriģentu un viņa vadīto Bostonas simfonisko orģestri jau apsveicis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, norādot, ka šis panākums apliecina mūsu kultūras bagātību, plašumu un augstvērtību.
 
Savukārt kategorijā "Labākais klasiskās vokālās mūzikas albums" balvai bija nominēts arī "Sony Classical" izdotais "Nessun Dorma - The Puccini Album", kura ierakstā piedalījusies latviešu operdziedātāja Kristīne Opolais, tomēr šis albums pie "Grammy" balvas nav ticis.Reaģējot uz medijos aktualizēto problēmu, kad ģimenes valsts pabalsta palielinājums iegrūdis daudzas ģimenes vēl lielākā trūkumā, labklājības ministrs Jānis Reirs sola labot situāciju un aicina pieteikties
Labklājības ministrijā visas tās ģimenes, kurām radusies līdzīga situācija.

Kā piemērs minamas ģimenes, kurās, palielinoties ģimenes valsts pabalstam, izrādās, ka tiek pārsniegta robeža, līdz kurai var kvalificēties trūcīgo statusam. Līdz ar to šīs ģimenes zaudē arī visu līdzšinējo pabalstu un kļūst stipri trūcīgākas nekā iepriekš.

Kā norādīja Reirs, viņš ar situāciju ir iepazinies un sola rīkoties. Glābiņš šajā situācijā ir jau izstrādāta programma valsts līmenī minimālo ienākumu līmeņa noteikšanai. 

Tāpēc, lai apzinātu iesaistītās pašvaldības un tur dzīvojošās ģimenes, kurām radusies šāda situācija, ministrs aicina visus, kuri cietuši no ģimenes valsts pabalsta palielināšanas, darīt to zināmu Labklājības ministrijai.

Ģimenes var zvanīt labklājības ministra palīdzei pa tālruni 67021600 vai rakstīt uz ministrijas e-pasta adresi lm@lm.gov.lv.

Jau sesto gadu jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem var kandidēt virtuālajās vēlēšanās par iekļūšanu Jauniešu Saeimā.

Un 100 jauniešiem no visas Latvijas 29.aprīlī būs iespēja diskutēt par sev svarīgiem jautājumiem, kā arī gūt priekšstatu, ko nozīmē būt deputātam. Jauniešu Saeimas darbs ir pietuvināts Latvijas parlamenta darbam.

Lai kļūtu par 6.Jauniešu Saeimas deputātu, jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem piedalās virtuālajās vēlēšanās, līdz 13.martam reģistrējot savu ideju vēlēšanu platformā - mājaslapā "www.jauniesusaeima.lv".

Vēlēšanu kampaņa norisināsies līdz 20.martam. Jauniešu Saeimas deputātu kandidāti ir aicināti pieteikt savas idejas kādā no četriem tematiem: izglītība un kultūra, sabiedrība un cilvēktiesības, aizsardzība un drošība, kā arī "Es un Eiropas Savienība".

Autori 100 populārākajām idejām, par kurām būs saņemts lielākais balsu skaits, šī gada 29.aprīlī tiks aicināti uz Saeimas namu, lai nepastarpināti izprastu likumdevēja darba specifiku un no Saeimas tribīnes uzrunātu vienaudžus par sabiedrībā aktuālām tēmām. Jauniešu Saeimas deputātiem būs iespēja mācīties pierādīt savas idejas pamatotību, tās ieviešanas nepieciešamību un meklēt kompromisus. No jauniešu idejām taps deklarāciju projekti, kuriem ievēlētie deputāti varēs iesniegt priekšlikumus un par noslēguma dokumentiem vienoties, debatējot Saeimā.
Šodien sākas pieteikšanās Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) izsludinātajam konkursam "Skolēns, kuram es gribu pateikt paldies" un "Pedagogs, kuram es gribu pateikt paldies".

Piesakoties dalībai konkursā, skolēniem jāizvirza pedagogi vai pedagogiem skolēni, kuri viņu dzīvē bijuši īpaši svarīgi, devuši kādu nozīmīgu dzīves mācību vai palīdzējuši ar savu piemēru vai konkrētu rīcību. Pieteikumā jāapraksta vai jāattēlo, kas tieši bijis tas īpašais un svarīgais, ko šī persona devusi tās pieteicējam.

Konkursa organizētāji uzsver, ka šis nav konkurss par labāko pedagogu vai skolēnu. "Varbūt tieši kāds "grūtais" skolēns licis paskatīties uz dzīvi citām acīm vai arī kāds skolotājs ārpus stundas ar savu rīcību vai piemēru bijis paraugs turpmākajai dzīvei". Tieši tāpat konkursa pieteikuma varonis var būt jau beidzis savas skolēna vai pedagoga gaitas.

Savus pieteikumus konkursa dalībnieki var iesūtīt elektroniski vai pa pastu. Pieteikuma izveidošanā var izmantot dažādas tehnikas - eseju, prezentāciju, fotokolāžu un tamlīdzīgi, taču īpaši tiek gaidīti videopieteikumi. Konkursa darbus var iesniegt no šodienas līdz 22.aprīlim.

Labāko darbu autori tiks uzaicināti uz īpašu pasākumu šī gada rudenī.


Šobrīd vecāki Latvijā ir uztraukušies, ka nebūs iespējams aizvest savu bērnu pie valsts apmaksāta zobārsta. Nacionālais veselības dienests (NVD) atzīst, ka ir speciālisti, kuri atteikušies slēgt līgumu ar valsti par zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem bez maksas. Līgumu slēgšana ir vēl procesā, taču atsevišķās pilsētās ar zobārsta pieejamību var būt problēmas.

Vairāk par situāciju stāsta Māra Āboliņa, NVD pārstāve: “Nevajag ļauties bailēm un panikai, ka zobārstu pakalpojumi bezmaksas Latvijā nav pieejami. Problēmas ar zobārsta pieejamību šobrīd ir atsevišķās vietās Latvijā - tās ir Cēsis arī Madona - bet pārējā Latvijā bažām no iedzīvotāju puses nav pamata. Tuvākajās dienās būs beigusies līgumu slēgšana ar zobārstniecībām, un izskatās, ka visi plānotie līgumi tiks noslēgti. Ja tomēr kāda no zobārstniecībām līgumu nenoslēgs, to būs ļoti maz.”

Kopumā līgumus parakstījušas 260 no 264 iestādēm, ar kurām bijis paredzēts līgumu noslēgt. Atsevišķos reģionos zobārstniecības pakalpojumi tiek nodrošināti gan pilsētās, gan novadu centros. Taču daudzās zobārstniecības iestādēs pastāv milzīgas rindas, zobārsti nav gatavi apkalpot tikai bērnus un tikt pie valsts apmaksāta speciālista akūtā gadījumā praktiski nav iespējams.

Āboliņa skaidro: “Atsevišķos gadījumos būs jāgaida rindā nedēļas vai varbūt mēneši. Ir jāsaprot, ka šis ir plānveida pakalpojums - bērni ir jāatrāda zobārstam regulāri. Caurumi nerodas ne dažu dienu, ne mēnešu laikā – tas ir ilgstošs process. Ja bērns regulāri apmeklē zobu higiēnistu, kas reizi gadā arī ir valsts apmaksāts pakalpojums ( 7,11 un 12 gadu vecumā divas reizes gadā) , ja bērns arī regulāri tiek atrādīts zobārstam, tad nevajadzētu rasties akūtām situācijām, kad bērnam sāp zobs un pāris dienās ir jātiek pie zobārsta. Zobārstniecība ir plānveida veselības aprūpe, un kā tāda tā arī būtu jāveic, tad akūto gadījumi būs ļoti maz.”
“Vecākiem arī iesakām nevērsties tikai dažās populārajās iestādēs, kā viņi ir paraduši. Rīgā vairāk kā 60 iestādēs ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi. Ja vecāki sastopas ar gaidīšanas rindu, var sazvanīt arī citas iestādes, kurās ir līgumattiecības ar NVD.

Ir jāinteresējas pie zobārstniecības iestādes, vai ir iespējams pieņemt akūtu pacientu. Es negribētu apgalvot, ka tas jebkurā gadījumā būs maksas pakalpojums. Ir iestādes, kuras diezgan īsā laikā piedāvā pierakstu plānveidā. Ir arī atsevišķas iestādes, kas rezervē atsevišķus laikus akūtiem pacientiem. Bet tas ir atkarīgs no iestādes darba organizācijas.”

Informācija par iestādēm, kuras sniedz valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus un rindām tajās, atrodama vietnē "rindapiearsta.lv".
Taču šo informāciju ārstniecības iestādes atjauno tikai reizi mēnesi, līdz, sniegtā informācija var nebūt precīza, reizēm pat vairāk kā mēnesi veca.
Taču vietnē atrodama kontaktinformācija, kur precīzus datus par situāciju iespējams noskaidrot.

Sagatavoja Laima Ķevere
Zinātnieki pirmo reizi vēsturē novērojuši Alberta Einšteina relativitātes teorijas vienādojumos ietvertos gravitācijas viļņus, ziņo LTV.  
Šī fenomena novērošana tiek pielīdzināta Higsa bozona jeb tā sauktās Dieva daļiņas atklāšanai un tiek saukta par vienu no nozīmīgākajiem sasniegumiem pēdējos gadu desmitos.

Tas bija 1915.gads, kad Einšteins apgāza kopš Ņūtona laikiem valdošo izpratni par laiku un telpu, kā arī masu un enerģiju, izveidojot vispārīgo relativitātes teoriju. Einšteins ielika pamatu jaunai astrofizikai, uz kura līdz pat šodienai būvēti zinātniskie atklājumi un visuma izpēte.

Tagad, 100 gadus vēlāk, divās ļoti dārgās un gadiem ilgi veidotās laboratorijās ASV izdevies novērot dzīvē vienu no šīs teorijas pamatelementiem. Ar sarežģītām lāzeriekārtām konstatēti gravitācijas viļņi jeb viļņošanās laiktelpā.

Šos gravitācijas viļņus radīja divi melnie caurumi, kas sadūrās, veidojot vienu melno caurumu pirms 1,3 miljoniem gadu. Tie konstatēti ar visprecīzākajiem mērinstrumentiem, kādi pašlaik pasaulē pieejami. Zinātnieki uzsver, ka viņi atver jaunu logu uz Visumu.
Savukārt to saplūšanas rezultātā ir iegūta enerģija, kura ir 30 reizes lielāka nekā Saules enerģija.

Einšteins pierādīja, ka gaismas stari, kuriem nav masas un līdz ar to visumā nav iespējams lielāks ātrums par vakuumā vienmēr konstanto gaismas ātrumu, liecas masīvu ķermeņu ietekmē. Tas notiek, jo šie ķermeni iedarbojas uz laiktelpu, radot tajā gravitācijas viļņu. To attāli var pielīdzināt ūdens viļņiem, kurus rada iedarbība uz tā virsmas.

Piecdesmit gadus šos gravitācjias viļņus zinātnieki nespēja konstatēt un daudziem tas pat šķita neiespējami, taču tagad tas ir beidzot izdevies.
Un zinātniekiem, kas pie tā strādājuši, Nobela prēmija fizikā, visticamāk, jau faktiski ir kabatā. 
Eiropas Parlamentā (EP) Briselē 1.martā notiks Latvijā jau atzinību guvušās dokumentālās filmas "Prāta vētra: starp krastiem" seanss, kurā piedalīsies arī žurnālists un filmas režisors Sandijs Semjonovs.

Pati grupa norādījusi, ka ziņa par dokumentālās filmas izrādīšanu ārpus Latvijas kinoteātriem ļoti iepriecina. "Mēs ceram, ka skatītāji gan smiesies, gan raudās tāpat kā mēs paši, pirmo reizi noskatoties filmu Rīgā," pauda "Prāta vētras" pārstāvji.

Filmas demonstrēšanu EP organizē deputāts Krišjānis Kariņš, kurš skaidroja, ka "Prāta vētra" ir viens no Latvijas mūzikas dārgumiem, kas guvis arī starptautisku atzinību.

Filmu veidojis Sandijs Semjonovs, Audinga Kucinskaite, Undīne Buka, Gundars Rēders, Edgars Dubrovskis. Filma tapusi studijā "Skuba films".
Lai mazinātu vecāka gadagājuma cilvēku sociālo izolētību, Rīgā sācis darboties zvanu centrs senioriem.

Tas darbosies astoņus mēnešus katru darba dienu no plkst.10 līdz 14.
Darbosies trīs mobilo tālruņu numuri 20224913, 25643438 un 29438355, pa kuriem brīvprātīgie seniori atbildēs uz citu senioru zvaniem, sniedzot informāciju gan par brīvprātīgā darba, gan brīvā laika pavadīšanas iespējām un dažādām citām aktivitātēm, ko piedāvā Rīgas pašvaldība, kā arī varēs vienkārši izrunāties par sev aktuālām tēmām un atrast saprotošus domubiedrus.

Lai tiem, kas zvanīs pa šiem tālruņiem, nenāktos tērēt savus līdzekļus, pēc zvana saņemšanas viņiem tiks piedāvāta iespēja atzvanīt.

Seniori, kuri darbosies zvanu centrā, būs apmācīti un informēti par Rīgas pašvaldībā notiekošajām brīvā laika pavadīšanas aktivitātēm. Pirmie dežuranti būs Rīgas senioru organizāciju pārstāvji, pie kurām projekta īstenotāji vērsās ar aicinājumu iesaistīties zvanu centra darbībā, bet turpmāk laipni gaidīts būs ikviens vecāka gadagājuma rīdzinieks.

Centrs Rīgā izveidots, īstenojot projektu "Būsim aktīvi! Vecāka gadagājuma cilvēku sociālās izolētības mazināšana caur brīvprātīgo darbu Igaunijā, Latvijā un Somijā".

Tiesas lieta par dziesmas "Happy Birthday" autortiesībām noslēgusies ar to, ka ierakstu kompānija "Warner/Chappell Music" piekritusi samaksāt 14 miljonus ASV dolāru un vairs neiekasēt autoratlīdzību par dziesmas izpildīšanu.
 
Lieta aizsākās 2013. gadā, kad ierakstu kompānija no mazbudžeta filmas par "Happy Birthday to You" vēsturi veidotājiem pieprasīja samaksāt 1500 dolārus par apsveikuma dziesmas atskaņošanu kinolentē.

Filmas veidotāji saņems trešdaļu no ierakstu kompānijas samaksātās summas. Atlikusī summa tiks sadalīta starp pārējiem, kuri maksājuši kompānijai par dziesmas izmantošanu.

"Volkswagen Audi" sāk īstenot koriģējošus pasākumus dīzeļdzinējiem Baltijas valstīs un galveno uzmanība veltīs tam, lai dzinēju koriģējošie pasākumi nekaitētu klientam.

Lai pasākumu īstenošana noritētu veiksmīgi, problēmas skartie automobiļu modeļi ir iedalīti vairākās grupās.
Tiek plānots arī atjaunināt 1,2 litru, 1,6 litru un 2,0 litru "EA189" dzinēju programmatūru. Tam paredzētais laiks neaizņems vairāk par pusstundu. 1,6 litru dzinējam gaisa masas mērītāja priekšā tiks uzstādīts plūsmas pārveidotājs, kas aizņems mazāk par 45 minūtēm, ieskaitot programmatūras atjaunināšanu.

Pēc tehnisko pasākumu īstenošanas automobiļi atbildīs piemērotajiem izmešu standartiem, un mērķis ir to panākt, neietekmējot dzinēja jaudu, degvielas patēriņu vai veiktspēju.

Klientu ērtībām ir izveidota īpaša tīmekļa vietne, kur visi "Volkswagen" un "Audi" klienti var paši pārliecināties, vai viņu automobili skārusi dīzeļdzinēju problēma.

Vietnē "http://recall.volkswagen.lv" un "http://recall.audi.lv" ir iespējams ievadīt automobiļa identifikācijas numuru, lai iegūtu precīzu informāciju.
Turklāt automobiļu īpašniekiem būs pašiem jāpiesaka tikšanās ar sevis izvēlēto "Volkswagen/Audi" partneri, lai viņu automobilim tiktu īstenoti tehniskie risinājumi. Koriģējošo pasākumu īstenošana notiks visa 2016.gada laikā.

Kā ziņots, "Volkswagen" pērn septembra beigās izraisīja globālu skandālu, kad uzņēmums atzina, ka pasaulē līdz pat 11 miljoniem automašīnu aprīkoti ar konkrētu dīzeļdzinēju tipu, kuriem uzstādīta kaitīgo izmešu falsificēšanas programmatūra. Automobiļi ir tehniski droši un braukšanai piemēroti, tie var piedalīties ceļu satiksmē bez ierobežojumiem, uzsver kompānijā.
Lai iekļautu ceļa nodokli degvielas cenā, divu nedēļu laikā portālā “Manabalss.lv” izdevies savākt  vairāk kā 13 tūkstošus parakstu. Saeimā jau atrodas iniciatīva, kurai  trīs gadu laikā, tika savākti paraksti, lai, pirmkārt, tiktu atjaunots ceļa fondu un, otrkārt, ceļa nodoklis tiktu iekļauts degvielas cenās, kā tas ir Igaunijā un Lietuvā.
Šādas iniciatīvas apstiprināšana atceltu līdzšinējo Latvijas sistēmu, kas nosaka, ka ceļa nodoklis jāmaksā atsevišķā maksājumā neatkarīgi no nobrauktā attāluma.

Par iniciatīvu un tās strauji augošo atbalstu stāsta portālā "Manabalss.lv" lietotāju kopienas vadītāja Annija Emersone: “ Viena iniciatīva jau ir Saeimā, bet cilvēki tomēr vāc parakstus un gatavi iesniegt iniciatīvu vēlreiz, ja nu pirmo neatbalsta. Arī atsaucība ir ļoti liela. Paraksti tiek vākti rekordlielā ātrumā. Var redzēt, ka bez nekādām lielām reklāmām un mārketinga izdevumiem vienkārša līdzcilvēka iniciatīva ir uzrunājusi ļoti lielu Latvijas daļu. Galvenokārt parakstās cilvēki virs 25, 35 un uz augšu. Parakstus sniedz arī jaunieši. Turklāt arī vecākiem cilvēkiem tas ir ļoti svarīgi – ir cilvēki, kuri  ir pensijā, viņi nelieto automašīnu katru dienu.”

Voldemārs Mellups, iniciatīvas pārstāvis, portālā skaidro, ka esošā nodokļa iekasēšanas kārtība ir netaisnīga pret neregulārajiem transportlīdzekļu lietotājiem, kuru maksā vienādu nodokli ar autobraucējiem, kuri savus auto izmanto regulāri.
Viņš uzskata, ka turpmāk nepieciešams izveidot nodokļa iekasēšanu ar reālo degvielas patēriņu, kuras rezultātā, sabiedrībai tiktu sniegta iespēju ekonomēt naudu, braukt ar mašīnām, kuras šobrīd stāv dīkstāvē un pirkt jaunas mašīnas. Tādā veidā tikšot veicināta valsts ekonomika, jo šobrīd daudziem ceļa nodokļa slogs esot grūti panesams, turklāt cilvēki neizmantojot privāto transportu tik daudz un bieži, cik gribētu.

Piemēram, ceļa nodoklis Latvijā ir 80 eiro, un, ja Igaunijā liek vienu centu pie litra, tad Latvijas piemērā automašīnai ar astoņu litru patēriņu gadā jāveic 100 000 kilometru noskrējiens, kas lielākai daļai privātā autotransporta īpašnieku ir fiziski nereāli, pauda Mellups.
Ja nodoklis ir 160 eiro, gadā jānobrauc 200 000 kilometru. 
Iniciatīvas pieteikumā uzsvērts, ka pēc Ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem vidējais privātā autotransporta noskrējiens ir 10 000-20 000 kilometru. Igaunijā ceļa segums ir labākā stāvoklī, kas nozīmē, ka Latvijas iekasēšanas modelis pēc autotransporta masas ir aplams.
 
Annija Emersone stāsta: “Cilvēks izvēlējās vākt parakstus, neatkarīgi no tā, ka šī iniciatīva jau atrodas Saeimā. Portāls nevar ietekmēt to, vai Saeima veiks izmaiņas likumā. Mēs palīdzam vākt parakstus. Protams, mēs varam paaugstināt uzmanību sabiedrībā, stāstīt, ka ir vēl viena iniciatīva. Ja Saeima pirmo neatbalsta, ja neuzskata tautas viedokli par svarīgu, tad mēs nākam ar otro. Mēs varam rosināt diskusiju sabiedrībā. Netieši ietekmēt politiķus – cerēt, ka viņi būs ieinteresēti lemt par labu pilsoņiem, nevis savām interesēm.”

Pagājušajā gadā 5. martā Saeima noraidīja Latvijas Reģionu apvienības ierosinājumu no 2016. gada atcelt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli un nepieciešamās izmaksas turpmāk iekļaut degvielas akcīzes nodoklī. Tomēr Emersone uzsver: “Mēs redzam, ka par abām iniciatīvām savākti vairāk kā 25 tūkstoši parakstu, tas nozīme, ka kaut kas tiek darīts nepareizi. Saeimai ir kaut kas jādara - ir jālabo šī sistēma, kas daudzus braucējus neapmierina. Igaunijā un Lietuvā sistēma ir sakārtota, tagad pienākusi kārta Latvijai.”

Pašreiz Latvijā vieglajiem automobiļiem pirmo reizi reģistrētiem līdz 01.01.2005. nodokļa likmi nosaka atbilstoši pilnai masai, taču vieglajiem automobiļiem pirmo reizi reģistrētiem pēc 01.01.2005. - summējot atbilstoši pilnās masas, motora tilpuma un motora maksimālās jaudas likmes. Savukārt nodokli nemaksā par tādu vieglo automobili, kas pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas.

Sagatavoja Laima Ķevere
Indijas varasiestādes  paziņojušas, ka krītošs meteorīts Tamilnādas štatā nogalinājis autobusa šoferi un ievainojis vēl trīs cilvēkus.

Ja tiks apstiprināts, ka viņa nāvē tiešām vainojams meteorīts, tas būs pirmais zināmais šāds nāves gadījums cilvēces vēsturē.

Incidents noticis privātas mācību iestādes teritorijā. Krītošā objekta ietekmes rezultātā zemē izveidojies liels krāteris, tuvējām ēkām logiem izbiruši stikli un gājis bojā autobusa šoferis, kurš tobrīd gājis garām.

Vietējos medijos publiskotajos attēlos redzams zilgans akmens, ko Tamilnādas galvenais ministrs raksturojis kā meteorītu, lai gan zinātnieki to vēl nav apstiprinājuši.
Vairums meteoru nekad nesasniedz zemes virsmu, jo pilnībā iztvaiko un sadeg atmosfērā.
Šogad 19. martā laikā no 20:30-21:30 jau desmito reizi visā pasaulē tiks svinēta Zemes stunda.
Kā katru gadu iedzīvotāji, pašvaldības un uzņēmumi ir aicināti Zemes stundas svētkus sagaidīt simboliski izslēdzot apgaismes objektus. 

Šogad Zemes stundas sauklis ir Iededzies pārmaiņām! un tās laikā ikviens tiks aicināts dalīties ar saviem labajiem darbiem un ikdienas paradumiem.

Pasaules Dabas Fonds atgādina, ka Zemes stunda nav elektroenerģijas taupīšana vienas stundas ietvaros, bet iedzīvotāju informēšana un izglītošanas akcija nepārtraukti. 

PDF Zemes stundā aicina  19. martā no plkst. 20:30 līdz 21:30 iespēju robežās  pašvaldības un uzņēmumus izslēgts fasādes apgaismojums labi pamanāmām un pazīstamām, centrālām ēkām (ēkai) vai objektiem (baznīcas, domes ēkas, kultūras nami u.c.), neradot riskus iedzīvotāju drošībai.

Iedzīvotāji tiek aicināti  organizēt Zemes stundai un dabas aizsardzībai veltītus pasākumus savās mājās, darba vietās, uzņēmumos un organizācijās.

Sekot Zemes stundas jaunumiem var arī sociālajos tīklos http://www.draugiem.lv/zemesstunda un www.facebook.com/zemesstunda, kā arī Pasaules Dabas Fonda mājas lapā www.pdf.lv. 

Paņemot no zemes kādu priekšmetu, uzskatot, ka tas ir dzintars, apdegumus Liepājā guvusi kāda sieviete,  informēja Valsts policija.
Negadījums noticis Liepājā pie Gulbīšu dīķa.  Cietusī nogādāta slimnīcā.

Policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem dzintara meklējumos un nejaukt tos ar bieži līdzīgo fosforu, ko  pirms 20 gadiem padomju armija nogremdēja jūrā. 

Baltais fosfors pēc izskata atgādina dzintaru, bet, kad to nedaudz paberzē vai arī tas siltumā sāk žūt, tas uzliesmo. Fosforu no dzintara var atšķirt pēc tā, ka ķīmiskā viela nav tik caurspīdīga kā dzintars.
Viltus dzintari Liepājas pludmalē visvairāk tiek izskaloti pēc vētras vai spēcīga vēja jebkurā gadalaikā. Visbiežāk tos atrod pludmales joslā starp Bernātiem un Liepāju.
Facebook Draugiem Twitter Instagram