Portāls "ziedot.lv" aicina ziedot mūziķim Rolandam Balodim-Ūdrim jeb Ūdrītim, kuru janvārī notrieca automašīna.
Mūziķa veselības atgūšanas kursam ir nepieciešams saziedot 12 000 eiro. 

Mūziķis pēc avārijas tika nogādāts Gaiļezera slimnīcā ar ļoti smagām traumām - viņam bija lauztas abas kājas, bija konstatēts nieres un liesas plīsums, lauztas ribas, saspiestas plaušas un smagas galvas traumas. No gūtajiem smadzeņu bojājumiem mūziķim iestājās koma, tomēr vēlāk viņš pats sāka elpot.

Patlaban Ūdrītis turpina ārstēties slimnīcā, bet mūziķim ir vajadzīga pilna aprūpe un uzmanīga kopšana - viņš nespēj pagriezties uz sāniem, tāpēc ik pēc divām stundām viņš jāpārceļ gultā uz citu pusi, lai nerastos izgulējumi. Balodis-Ūdris pats vēl nevar iet uz tualeti un uzņemt pārtiku, viņu baro caur gastrozondi ar speciālu barību.

Lai arī mūziķa stāvoklis ir smags, tomēr kopš komas ir liels progress, un drīzumā viņu no slimnīcas izrakstīs, un ārsti ir ieteikuši domāt par sociālās aprūpes iestādi, kur Balodi-Ūdri ievietot.
Tomēr mūziķa dzīvesbiedre noskaidrojusi, ka vīrietim var palīdzēt intensīvs rehabilitācijas kurss rehabilitācijas centrā "Vaivari", kas mēnesī izmaksā līdz pat 2000 eiro. Turklāt viņam būs nepieciešams audiologopēds, kas mācīs atsākt runāt.

Ziedot iespējams, zvanot uz labdarības tālruni 90006385.

Jau ziņots, ka 17.janvārī ap pulksten 15.40 Rīgā, Artilērijas ielas posmā starp Aleksandra Čaka un Krāsotāju ielu, "Subaru" markas automašīna uzbrauca gājējam, kurš ceļu satiksmes negadījumā guva smagas traumas. Šoferis pēc negadījuma notikuma vietu nebija pametis.

Jau šo sestdien, 19. martā, visā pasaulē tiks svinēta Zemes stunda, kuras laikā no plkst. 20:30 - 21:30 iedzīvotāji, pašvaldības un uzņēmumi tiek aicināti stundas garumā simboliski nelietot elektrību, tādējādi apliecinot izpratni par klimata pārmaiņu nozīmību. 

“Izslēdzot gaismu Zemes stundā, spersim vēl vienu soli pretī videi draudzīgākam dzīvesveidam. Ikviens uzdosim sev jautājumu – ko es varu darīt, lai mazinātu klimata pārmaiņas un sargātu vidi? Iespēju ir tik daudz! Mēs varam šķirot atkritumus, taupīt elektrību un ūdeni, pēc iespējas atteikties no plastmasas maisiņiem vai biežāk doties ceļā ar kājām vai velosipēdu. Atstāsim pozitīvu ietekmi uz vidi,” aicina Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Šogad Zemes stundas sauklis ir Iededzies pārmaiņām.
Zemes stundas gaidīšanas nedēļā iedzīvotāji un organizācijas tiks aicināti sociālo tīklu Facebook un Twitter kontos dalīties ar mirkļa birku #iedziespārmaiņām un saviem labajiem, zaļajiem ikdienas darbiem. 

Lūk, ko Pasaules dabas fonds iesaka - kā rīkoties videi draudzīgāk:

MĀJOKLIS
-> Noblīvē logus un siltini māju! Tādējādi tu gan samazināsi savu apkures rēķinu, gan taupīsi resursus.
 -> Ja iespējams, izvēlies centralizētu, efektīvu un uz atjaunojamiem resursiem balstītu apkures sistēmu!
 -> Nomaini spuldzītes (uz A klases)!
 -> Izvēlies enerģiju taupošas ierīces un tehniku ar eko vai energoefektivitātes marķējumu (A klase).
 -> Dabiski materiāli ir veselīgāki un dabai draudzīgāki par sintētiskajiem, bet, iegūti nepareizā veidā, tie var noplicināt dabu. Izvēlies mēbeles, papīru un citus koksnes izstrādājumus, kuru izcelsme ir FSC standartam atbilstoši apsaimniekoti meži. Sertifikācija nodrošina, ka mežs tiek apsaimniekots tā, lai saglabātos meža vides dabiskās funkcijas, to skaitā ūdenstilpju tīrība, bioloģiskie resursi un dzīvnieku dabiskā vide.
 -> Izslēdz gaismu un elektroierīces, kad tās neizmanto, – piemēram, televizors gaidīšanas režīmā patērē 25% no strādājošas elektroierīces enerģijas.
 -> Aizgriez ūdens krānu, kad mazgā zobus.
 -> Vienmēr rūpīgi aizgriez ūdens krānus – tā tu ietaupi līdz 13 l piloša ūdens dienā.
 -> Nepārkurini māju – samazinot iekštelpu temperatūru par 1 °C, vari samazināt apkures rēķinu līdz pat 10%.
 
 
PĀRTIKA
-> Izvēlies bioloģiski audzētu pārtiku. Ja tā ir grūti pieejama, pieprasi to veikalos, kur ikdienā iepērcies.
-> Izvēloties uzturā zivis, ņem vērā Pasaules Dabas Fonda padomus.
 -> Lieto uzturā vietējā ražojuma pārtiku atbilstoši sezonai. Arī pārtikas transportēšana atstāj lielu ietekmi uz vidi.
-> Lieto uzturā vairāk dārzeņu un augļu. Veģetāra ēdiena izaudzēšana un pagatavošana patērē mazāk enerģijas nekā gaļas un zivju produkcija. Piemēram, lai iegūtu vienu kaloriju no zivīm, tiek patērēts 50 reižu vairāk enerģijas, nekā iegūstot to no kartupeļiem, un 60 reižu vairāk nekā no auzām
 -> Gatavojot ēdienu, pārsedz pannu un katlus ar vāku, tādējādi tu samazini enerģiju, ko patērē plīts.
 -> Izvēlies mazāk iepakotus produktus un vairākkārt izmantojamos iepakojumus un maisiņus.
-> Dod priekšroku pārtikai un citiem produktiem keramiskos traukos, nevis folijas vai plastikāta iepakojumā.
-> Nepērc ūdeni pudelēs, ja zini, ka Tavas mājas krāna ūdeni dzert ir droši. Ūdens transportēšana no tā ieguves vietas līdz lielveikalu plauktiem ir dārga enerģijas izšķiešana. Plastmasas un stikla pudeles vēl vairāk palielina jau tā milzīgos atkritumu kalnus, ko mēs radām. Savā pašvaldībā vari noskaidrot sava krāna ūdens sastāvu un kvalitāti. Ja tomēr pērc ūdeni pudelēs, iegādājies to no vietēja ražotāja, turklāt tādu, kurš pildīts pārstrādātas plastmasas vai stikla iepakojumā.
 
TRANSPORTS
 ->  Cik bieži vien iespējams izmanto sabiedrisko transportu, divriteni vai ej kājām. 
 ->  Nebrauc ar auto viens!
 -> Braucot ar auto, ievēro:
 -> Izslēdz dzinēju, ja apstājies uz laiku, kas pārsniedz divas minūtes.
 -> Brauc uzreiz, kad ieslēdz motoru, – atstājot to sildāmies, tiek piesārņota vide un nodilst tehnika.
 -> No automašīnas izkrāmē visu lieko – krava palielina degvielas patēriņu.
 -> Vadi mašīnu uzmanīgi un iespējami augstākā pārnesumā, lai samazinātu izplūdes gāzu daudzumu.
 -> Ja iegādājies auto – pērc ekonomisku mašīnu, kas patērē pēc iespējas mazāk degvielas.
 
DAŽĀDAS IKDIENAS SITUĀCIJAS
 
-> Ļauj drēbēm izžūt dabiskā veidā, nevis žāvē tās ar elektroierīcēm.
-> Centies izmantot dušu, nevis vannu.
 -> Salabo, nevis izmet vai pērc jaunu!
-> Pērc ilgstošas lietošanas preces, samazinot vienreizējās lietošanas preču izmantošanu (vienreizējie skuvekļi, plastmasas vai papīra galda piederumi, vienreizējās lietošanas fotoaparāti, papīra mutautiņi, pamperi u. tml.).
-> Šķiro atkritumus un nodod tos pārstrādei! Pieprasi šo iespēju savai pašvaldībai!
-> Savāc ūdeni, ko izmanto dārzeņu un augļu mazgāšanai, lai ar to laistītu istabas augus.
-> Izmanto uzlādējamos akumulatorus vienreizlietojamo bateriju vietā.
-> Sūti elektronisku apsveikumu papīra kartiņas vietā.
-> Ejot uz veikalu, ņem līdzi savu somu vai maisiņu, kur ielikt produktus.
-> Izvēlies bioloģiski audzētu dabisku materiālu apģērbu.
-> Izmanto pārstrādāto papīru. Kad vien iespējams, izmanto abas lapas puses. Iepazīsties ar informatīvo materiālu "Papīrs! Kā izvēlēties gudri?" 
 
DĀRZĀ
-> Dārza laistīšanai vāc lietus ūdeni.
-> Stādi vietējās koku sugas.
-> Izmanto organisko kompostu (ja iespējams, veido to pats!) un mulču, lai uz labotu augsnes kvalitāti un samazinātu vajadzību pēc pesticīdiem un mākslīgā mēslojuma.
-> Dārza kopšanā iespējami maz izmanto elektriskos darbarīkus, piemēram, lapu pūtējus un savācējus, jo tie patērē daudz enerģijas un dod maz labuma. Tā vietā izmanto grābekli – tas ir arī noderīgāk Tavai veselībai!
Par godu Pasaules ūdens dienai, ko ik gadu atzīmē 22.martā, arī visā Latvijā tiks rīkoti dažādi pasākumi, lai pievērstu sabiedrības uzmanību ūdens lomai ikdienā.

Ķemeru nacionālajā parkā, izglītības centrā "Meža māja" 19.martā notiks pasākums "Ūdens ceļš: tīrs ūdens". Tā laikā varēs klausīties muzikāli interaktīvu lekciju par ūdens ceļu, kā arī piedalīties izglītojošās un atraktīvās nodarbēs un spēlēs, kas būs domātas gan lieliem, gan maziem.

Izglītības centrā "Rāzna" pasākums notiks 21.martā un tā laikā grāmatas "Lašu stāsti" autors Māris Ansis Mitrēvics stāstīs par brīnumainiem, tomēr patiesiem notikumiem, par ūdeņu lomu dabā un cilvēka dzīvē.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas bibliotēkas lasītavā 23.martā norisināsies Zaļā pēcpusdiena, kurā varēs klausīties stāstus par ūdeni, kā arī aplūkot fotogrāfiju izstādi "Rāznas Nacionālais parks".

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā tiks rīkoti vairāki pārgājieni - 20.martā notiks Strenčupītes iztekas meklēšana, 26.martā varēs piedalīties Sedas upes iztekas meklēšanā, bet 28.martā tiks meklēta Rūjas upes izteka.
Atzīmējot Latvijas advokatūras 95 gadu jubileju, no 14. līdz 18.martam zvērināti advokāti Advokatūras dienās iedzīvotājiem sniegs bezmaksas juridiskās konsultācijas visā Latvijā. Latvijas Zvērinātu advokātu padome mājaslapā "www.advokatura.lv" ir publiskojusi sarakstu ar Advokatūras dienu konsultāciju sniedzējiem.

Advokatūras dienas notiek šogad sesto gadu.
Šogad par Advokatūras dienu vadmotīvu izvēlētas "Ģimenes tiesības".
Prognozēts, ka visvairāk konsultācijas tiks sniegtas par laulību šķiršanu, laulāto mantiskām attiecībām, bērnu aprūpes un saskarsmes jautājumiem.

Visvairāk zvērinātu advokātu būs Rīgā, kā arī bezmaksas konsultācijas nodrošinās 21 pilsētā, tostarp Liepājā, Valmierā, Bauskā, Rēzeknē un Jēkabpilī.

Suņu īpašniekiem  no šodienas vairākos  Rīgas parkos un pastaigu vietās  dalīs bezmaksas maisiņus suņu ekskrementu savākšanai,  informēja Rīgas pašvaldības policijā, norādot, ka katru gadu, iestājoties pavasarim, iekšpagalmos un pilsētas parku zālienā paveras bēdīgs skats – ir redzami suņu ekskrementi, ko dzīvnieku saimnieki nav savākuši.

Tāpēc  līdz 31.martam Rīgas Austrumu izpilddirekcija sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policijas  darbiniekiem rīko akciju "Sakop aiz sava mīluļa", dalot bezmaksas maisiņus suņu kaku savākšanai.

Akcijas laikā maisiņus paredzēts dalīt Miera un Klusajā dārzā, Ķengaraga promenādē, Zinātņu Akadēmijas skvērā, Maskavas dārzā, Pļavnieku Bērzu un Zaļajā birzī.

Ja kāds aiz sava  mīluļa nesavāc, tad par to Rīgā izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu no septiņiem līdz 350 eiro.
Tuberkuloze ir viena no vecākajām, cilvēcei pazīstamām infekcijas slimībām. To pazina jau senajā Ēģiptē. Kopš seniem laikiem pasaule vairākkārt ir piedzīvojusi smagas tuberkulozes epidēmijas.

1882.gada 24.martā vācu ārsts Roberts Kohs Berlīnē pasaulei paziņoja par tuberkulozes izsaucēja – mikobatērijas atklāšanu. Nākamajā dienā par viņa sasniegumu uzzināja visa pasaule. 1905.gadā R.Kohs par šo atklājumu tika apbalvots ar Nobela prēmiju. 
Par godu R.Koha atklājuma 1982.gadā Starptautiskā Tuberkulozes un Plaušu Slimību savienība ieteica 24.martu atzīt par Pasaules Tuberkulozes dienu. 

Inficēties ar tuberkulozi var vieglā nekā ar HIV, ko tā līdzīgi iesnu izraisītājiem izplatās pa gaisu. 
Taču ne katrs, kurš ieelpojis tuberkulozes bacili, inficējas, jo cilvēka organisms ir spējīga aizsargāties no infekcijas. 

Un lai pievērstu uzmanību tuberkulozei – no Šodien  daudzās Latvijas pilsētās sāksies Pasaules tuberkulozes dienai veltīti pasākumi.
Tostarp atvērto durvju dienas HIV profilakses punktos un Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabās.

Atvērto durvju dienā varēs bez maksas un anonīmi veikt HIV eksprestestu, sifilisa, hepatīta B, C eksprestestus un saņemt speciālista konsultācijas, kā arī informatīvos materiālus par infekcijas slimībām.

Kādas ir tuberkulozes pazīmes?

Tuberkulozes pazīmes slimības sākumā ir gandrīz nemanāmas, bet, slimībai attīstoties, tās kļūst arvien izteiktākas. Visbiežāk novērojamas šādas pazīmes:
Klepus 3 nedēļas un ilgāk;
Nespēks, nogurums;
Svīšana naktīs;
Svara zudums;
Nedaudz paaugstināta temperatūra;
Sāpes krūtīs

Latvija ir trešajā vietā ES pēc saslimstības ar tuberkulozi aiz Rumānijas un Lietuvas. 
Latvijā pērnā gada laikā reģistrēts 621 jauns tuberkulozes saslimšanas gadījums, no tiem 4% ir bērni un pusaudži, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.
Pasaules Tuberkulozes dienas pasākumi norisināsies divu nedēļu garumā - līdz 24.martam.
Balstoties uz tiešsaistes kamerā uzņemtiem materiāliem 2015.gada ligzdošanas sezonā, izveidota īsfilma par jūras ērglēnu Durbertu un viņa ģimeni, vēsta portāls dabasdati.lv.

2015.gada ligzdošanas sezonā Latvijas Dabas fonds izvietoja tiešsaistes kameras pie melnā stārķa, lielā dumpja, zivjērgļa ligzdas un jūras ērgļu ligzdas. No visām ar tiešsaistes kameru aprīkotājām aizsargājamo putnu ligzdām, jūras ērgļu ligzda vērotāju vidū bija vispopulārākā, sasniedzot 7 miljonus skatījumu.

Jūras ērgļu ligzdošana norisinājās veiksmīgi, ligzdā izaugot jūras ērglim Durbertam, kas vēlāk pēc analīžu veikšanas atklāja savu patieso dzimumu un kļuva par Durbertīni.

Ar tiešsaistes kameru aprīkotā ligzda atrodas Kurzemē, Durbes novadā. Šī ligzdošanas teritorija zināma kopš 2014. gada, kad tika atrasta pirmā šī pāra ligzda, kas bija uzbūvēta cirsmā atstātā priedē. 2014. gadā ērgļu pāris ligzdoja ļoti sekmīgi – tā bija viena no četrām šai gadā zināmajām jūras ērgļu ligzdām Latvijā, kurās tika izaudzināti trīs mazuļi. 2015. gadā ērgļi nolēma pārcelties uz jaunu ligzdu un sāka to būvēt netālu esošas vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs. Lauzuma vietai apkārt apauguši vairāki zari, kas veidoja ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 25 metru augstumā.

Kamera uzlikta vienā no galotnes zariem janvāra nogalē – laikā, kad ligzdas būvēšana bija tikko uzsākta, tā dodot retu iespēju vērot jaunas ligzdas būvēšanas procesu, – līdz šim kameras liktas galvenokārt pie jau vairākus gadus apdzīvotām jūras ērgļu ligzdām.
Ligzda ir būvēta eglē, bet egles jūras ērgļi ligzdošanai izvēlas reti, – šī ir tikai ceturtā līdz šim Latvijā zināmā eglē būvētā ligzda.

Aptuveni puse no visām jūras ērgļu ligzdām tiek būvēta priedēs, trešā daļa – apsēs un mazākā skaitā arī bērzos, melnalkšņos un ozolos.
Eglēs ligzdas parasti tiek būvētas tieši uz šādām nolauztām galotnēm un parasti atrodas augstu virs zemes.
Augstākā zināmā jūras ērgļu ligzda Latvijā atrodas Ķemeru nacionālā parka teritorijā 31,5 metrus virs zemes un arī ir būvēta eglē.

Filmiņu var noskatīties šajā lapā.

Vakar  "Cert.lv" organizēja  bezmaksas  datoru pārbaudes  pie "datorologa", lai ikvienam interesentam dotu iespēju bez maksas pārbaudīt sava datora veselību jeb to, vai tajā nav kādas ļaunas programmas.
 
Un izrādās -  kādā datorā konstatēti 1446 potenciāli ļaundabīgi faili.

Šoreiz par akciju bijusi lielāka interese nekā iepriekš. To apmeklēja 59 interesenti, kamēr pērn šāda akcija pulcēja vien 27 cilvēkus.

Runājot par biežāk konstatētajām problēmām, "Cert.lv" pārstāvji minēja neatjauninātu programmatūru un programmatūras neapdomīgu instalēšanu no nezināmām vietnēm, instalācijas laikā spiežot "ok", "ok", neiedziļinoties, kas zem šī "ok" slēpjas.
Rezultātā dators tiek piepildīts ar nevajadzīgām lietotnēm, kas bremzē tā darbību.

Otra populārākā kļūda ir daudzi antivīrusi uz viena datora. Šis nav tas gadījums, kad vairāk ir labāk, jo tie traucē viens otram strādāt un bremzē datora darbību, atgādina "Cert.lv".

Vēl diezgan bieži konstatētas situācijas, kurās lietotāji uztraucās par vīrusu datorā, jo regulāri nav varējuši pieslēgties tīklam, vai nav varējuši sinhronizēt savas ierīces, bet problēmas cēlonis izrādījās nepareizi iestatījumi vai iekārtas konfigurācija.
Bezpilota gaisa kuģi  jeb droni, kura kopējā pacelšanās masa pārsniedz 1,5 kilogramus, būs jāapdrošina pret trešajam personām nodarīto kaitējumu.

Normai par dronu apdrošināšanu pret trešajām personām nodarīto kaitējumu paredzēts pārejas periods līdz 2017. gada 1. janvārim.

Kā skaidro Satiksmes ministrijā, spēkā esošais normatīvais regulējums par bezpilota gaisa kuģiem nav visaptverošs un ir novecojis, tāpēc nolemts precizēt virkni normu, izdodot jaunus noteikumus.

Tāpat noteiktas pamatprasības attiecībā uz lidojumiem, kā arī prasības bezpilota gaisa kuģa pilotam un lidojumu novērotājam - fiziskai personai, kas sniedz atbalstu pilotam vizuālā kontakta nodrošināšanai ar bezpilota gaisa kuģi un drošu lidojumu veikšanai. Tiks noteiktas prasības pilota un novērotāja vecumam, pilota identificēšanas iespējamībai, lidojumu novērotāja pieaicināšanas nepieciešamība, nosacījumi par alkoholisko un citu apreibinošo vielu lietošanu.

Noteikumi arī noteiks kārtību, kādā veic bezpilota gaisa kuģa lidojumus Latvijas kontrolējamā gaisa telpā un tās tuvumā.
Projekts nosaka militārās infrastruktūras objektus, virs kuriem un kuru tuvumā ir aizliegts lidot.

Jāpiebilst, ka  Saeima patlaban izskata grozījumus likumā par aviāciju, kas paredz, ka Latvijas armija varēs nosēdināt vai iznīcināt bezpilota gaisa kuģi pie militārajiem objektiem vai to tuvumā.
Par jauno MK noteikumu apstiprināšanu lems valdība. 
Laikapstākļiem kļūstot siltākiem un tuvojoties pavasarim, Latvijas iedzīvotāji jau sākuši domāt par dārza darbiem un stādu iegādi.

Šobrīd gan dārzeņu un puķu dēstus audzē vien siltumnīcās un tirdzniecība vēl tikai priekšā. Tomēr, kad sāksies pavasara darbu sezona, jāatceras, ka nepieciešams izvērtēt, kādus stādus labāk izvēlēties. Piedāvājums ir diezgan plašs - dažādus stādus pat iespējams iegādāties lielveikalos.

Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra  eksperts dārzkopībā, norāda, ka, izvēloties stādus tieši lielveikalā, pirms iegādāšanās tos nepieciešams rūpīgi izvērtēt, jo pastāv arī  iespēja, ka tie nemaz neatbilst Latvijas klimata apstākļiem un šķirnes nenogatavojas.  Turklāt Latvijas lielveikalu tīklos ievestie stādi rada risku, ka kopā ar tiem varētu tikt ievests kāds svešzemju kaitēklis vai pat slimība. 

Narvils  norāda arī to, ka ne visi lielveikalos atrodamie stādi nav piemēroti mūsu dārziem, taču novērojumi liecina, ka liela daļa tomēr domāti citiem reģioniem. Līdz ar to pastāv iespēja, ka tie, piemēram, nepārziemo.  

Stādus vajadzētu izvēlēties no Latvijā atpazīstamiem audzētājiem - profesionāļiem, kuri audzē profesionālā līmenī.
Savukārt, izvēloties sēklas, jāatceras, ka labāk dot priekšroku tādām, kuras ir folijā, kas tās var pasargāt, ne tām, kuras ir tikai papīra iepakojumā.  

Iesācējiem, kuri tikai ar šo gadu nolēmuši pievērsties stādu audzēšanai, Narvils iesaka uzkrāt zināšanas un pamācīties - stādu audzēšana nav vienkārša. 
Horvātijas pilsētā Dubrovnikos sākta zinātniski fantastiskās sāgas "Zvaigžņu kari" 8. filmas uzņemšana.

Vietējie iedzīvotāji cer, ka šis notikums dos reālu pienesumu pilsētas ekonomikā. 

"Zvaigžņu karu" turpinājums tiks filmēts pilsētas cietoksnī, kā arī uz galvenās gājēju ielas. Uzņemšana ilgs astoņas dienas un to laikā tiks slēgtas vairāki pilsētas rajoni, taču vietēji epar to nebēdā, jo būt klāt slavenās filmas uzņemšanā esot nebijis notikums šajā pilsētā.

Varas iestādes aprēķinājušas, ka filmēšanas grupa pilsētā iztērēs apmēram piecus miljonus eiro.
Filmas uzņemšana arī veicināšot tūristu iecienītās pilsētas atpazīstamību.

Iepriekšējās "Zvaigžņu karu" filmas - “Spēks mostas” pirmizrāde notika pagājušā gada 17. decembrī. Tā guva pozitīvas atsauksmes  skatītāju un kritiķu vidū visā pasaulē.
Rīgā, Krišjāņa Barona ielā, blakus tramvaja sliedēm un bruģim izveidota gluda rekomendējoša velojosla.
Līdz ar to, kopš februāra beigām, autovadītājiem maksimālais braukšanas ātrums šajā ielā ir vien 30km/h.  Arī ielas rekonstrukcija pagaidām nav pabeigta.

Kā paredz jaunie Ceļu satiksmes noteikumi - no šī gada velobraucējiem ietves nepieciešams atstāt gājējiem, bet pašiem jāizvēlas tieši ceļa braucamā daļa.
Rekomendējošā velojosla galvenokārt gan domāta autovadītājiem, un  tās pamatmērķis ir uzsvērt un atgādināt viņiem to, ka šajā joslā satiksmē piedalās arī riteņbraucēji.

Tomēr riteņbraucējiem jau radušās neskaidrības par to, kam šajā joslā tiek dota priekšroka.

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka rekomendējošās joslas noteikumu ziņā neatšķiras no pārējām braucamajām daļām citur pilsētā. Šīs joslas ir informatīvas, un velosipēdistiem nepiešķir priekšrocības attiecībā pret citiem satiksmes dalībniekiem. Līdz ar to nav skaidrs, vai rekomendējošās velojoslas iespējams uzskatīt par velo infrastruktūru.

Velosipēdistiem nepieciešams ievērot visus Ceļu satiksmes noteikumi, kas attiecas uz ceļu satiksmi - viņiem ir jābrauc pa brauktuvi, pēc iespējas tuvāk brauktuves labajai malai. Lai pastiprinātu drošību, tiek samazināta ātruma starpība starp velobraucējiem un automašīnām. Maksimālais atļautais braukšanas ātrums šajā ielā ir 30km/h. 

Rīgā šāda velojosla netiek izveidota pirmo reizi.  Pirmās trīs rekomendējošās velojoslas Elizabetes, Dzirnavu un Lāčplēša ielās veiksmīgi tika pārveidotas par parastām velojoslām.
Līdz ar to uz Krišjāņa Barona ielas atrodas vienīgā šāda velojosla galvaspilsētā. 

Tikmēr Nīderlandē šādas rekomendējošās velojoslas atzītas par sliktu esam, jo uz tām notiek vairāk ceļu satiksmes negadījumi ar cietušajiem, kā parastās brauktuvēs.

Sagatavoja Laima Ķevere
Nākamajā nedēļā, no 14. – 18.martam, sāksies skolēnu pavasara brīvlaiks un, lai šis laiks nesagādātu raizes, ir svarīgi pārliecināties, ka bērns izprot ar drošību saistītos jautājumus gan esot mājās, gan piedaloties ceļu satiksmē, gan ārpus mājas rotaļājoties ar draugiem - par to atgādina Valsts policija.

Pirmkārt, kā vecākiem, tā arī bērniem ir jāatceras un jāievēro, ka, ja jūsu bērns nav sasniedzis 16 gadu vecumu, viņš nedrīkst atrasties sabiedriskā vietā bez vecāku vai viņu pilnvarotas pilngadīgas personas klātbūtnes laikā no 22.00 līdz 6.00. Tāpat jāatceras, ka bērns līdz 7 gadu vecumam nedrīkst atrasties mājās bez vecāku vai uzticamas personas uzraudzības un saskaņā ar likumu vecākiem ir pienākums nodrošināt bērna uzraudzību.

Ja bērns brīvlaikā mājās atrodas viens, tad noteikti jāatgādina, ka vienmēr mājokļa ārdurvis ir jāaizslēdz, arī gadījumos, kad bērns ir mājās. Vēlreiz izrunājiet un atgādiniet, ka mājoklī nav vietas svešiem, bērnam nepazīstamiem, cilvēkiem un svešiniekus ielaist mājoklī nedrīkst, kā arī nesarunājiet, ka pie jums nāks kādi draugi vai paziņas, kad ziniet, ka mājās būs tikai jūsu bērns. Ja ieradies kāds neaicināts viesis, lūdziet, lai bērns šādā gadījumā jūs informē, pirms iedomājies atvērt durvis.

Nav noslēpums, ka bērniem arvien patīk eksperimentēt, mēs to noteikti varam ļaut darīt, ja varam paši būt blakus un piedalīties bērna izziņas procesos, vai vismaz šo procesu uzraudzīt. Lai novērstu nesaskaņotus eksperimentus izrunājiet darbības un to iespējamās sekas. Sērkociņi, šķiltavas, sveces, dažādu bērnam neparedzētu elektroierīču lietošana – potenciāli draudi ugunsgrēkam. Maisījumi no sadzīves ķīmijas līdzekļiem var būt bīstami veselībai, tāpat lietderīgi ir parūpēties, lai bērnam mājās ēdiens ir viegli pieejams un nav nepieciešama nopietna gatavošana. 

Bērnam gandrīz visur (skolā, pulciņos, treniņos) ir kārtības noteikumi, kas vienlaikus disciplinē un pasargā. Ieviesiet šādus noteikumus arī mājās, izveidojiet plakāta veida sarakstu ar iekšējiem kārtības un drošības noteikumiem kopā ar bērnu. Svarīgi, ka arī pats bērns šajā procesā piedalās, jo tad viņam tos gribēsies ievērot. Varbūt neliela neērtība jums – tie attieksies arī uz pārējiem ģimenes locekļiem. 

Tā kā laikapstākļi kļūst arvien labvēlīgāki āra aktivitātēm, izrunājiet ar bērnu tos maršrutus pa kuriem viņš var doties viens.
Tāpat nebaidaties runāt ar bērnu par gadījumiem, ja viņu uzrunā kāda sveša, maz pazīstama persona (svarīgi bērnam izskaidrot, kas ir svešs un kas nav. Piemēram bērna krusttēvs nebūs svešs, taču drauga krusttēvs būs svešs). Bērnam ir jāzin, ka šādā situācijā viņām nav jāiesaistās sarunā, nekādā gadījumā nepiekrist piedāvājumiem nopirkt saldumus, našķus vai doties kaut kur līdzi, lai, piemēram, palīdzētu, jo pieaugušam cilvēkam palīdzība jāprasa otram pieaugušajam nevis bērnam.
Ja bērns nonāk šādā situācijā, ir jādodas tādas vietas virzienā, kur ir vairāk cilvēku, piemēram, veikalā un nekavējoties jāzvana vecākiem, ja vecāki nav tajā mirklī sasniedzami, tad noteikti jāparūpējas par to, ka bērnam ir vēl kāds radinieks pieaugušais.

Ja tas ir izbraukums ar velosipēdu, tad noteikti parūpējaties, lai gan velosipēdam, gan tā vadītājam ir viss, kas garantē drošu braukšanu. Velosipēdam visu cauru gadu ir jābūt atbilstoši aprīkotam, to kā patstāvīgs ceļu satiksmes dalībnieks var vadīt bērns no 10 gadu vecuma un ja ir iegūta velosipēda vadīšanas apliecība, kas ir garants tam, ka bērns zin ceļu satiksmes noteikumus. Ir vēl divas obligātas prasības – ķivere (būs vēl drošāk, ja esat parūpējušies un sagādājuši ceļu un elkoņu sargus) un, ja braukšana notiek, kad ārā jau tumsa – atstarojošā veste.
Ja velosipēda vadītāja apliecības nav, tad bērns nedrīkst piedalīties ceļu satiksmē, viņš var braukāt pa savas mājas pagalmu vai izbraukumā doties kopā ar pilngadīgu personu, kurai ir vadītāja apliecība.

Policija aicina vecākus dažādās dzīves situācijās un jomās būt bērnu pozitīvajam piemēram.


Pēc vairākus mēnešus ilgajiem būvdarbiem 11. novembra krastmala Rīgā atkal pilnībā atvērta satiksmei.
Uz Rīgas centru tagad Pārdaugavas iedzīvotāji var nokļūt vidēji par 15 minūtēm ātrāk.

 Autovadītāji var braukt ierastajā ritmā pa 11.novembra krastmalu, sākot jau no Centrāltirgus. 

Bet tajā pat laikā no  9.marta, uz vairāk nekā gadu tiek slēgta transportlīdzekļu satiksme Rīdzenes ielas posmā Vecrīgā, transportlīdzekļu satiksme līdz 2017. gada 25. augustam tiks slēgta saistībā ar rekonstrukcijas darbiem Vaļņu ielā 47. 
Sestdien  Kocēnu sporta namā tiks rīkots atlētiskās vingrošanas Latvijas čempionāta otrais posms.
Sacensības paredz pietupienus ar svara stieni plecos un atspiešanos līdztekās, sieviešu kategorija šo vingrinājumu aizstās ar atspiešanos balstā guļus.
Minētie vingrinājumi izpildāmi uz maksimālo atkārtojumu skaitu.
Dalība sacensībās bezmaksas. Sīkāka informācija www.zas.lv
Biedrībām un nodibinājumiem ir iespēja ar Nodarbinātības valsts aģentūras atbalstu darbā sabiedrības labā iesaistīt jauniešus bezdarbniekus, piedaloties Eiropas Savienības projekta "Jauniešu garantija" atbalsta pasākumā "Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība nevalstiskajā sektorā".

Aģentūra biedrībām vai nodibinājumiem palīdzēs izvēlēties to darbības specifikai un prasībām visatbilstošākos kandidātus no NVA reģistrētajiem jauniešiem bezdarbniekiem vecumā no 18 līdz 24 gadiem.

Piedāvāt darba vietas jauniešiem bezdarbniekiem var jebkura Latvijā reģistrēta biedrība vai nodibinājums (izņemot politiskās partijas), kas sociāli nozīmīgu darbību veic tādās jomas kā labdarības projekti, sociālā aprūpe, lauksaimniecība, māksla, kultūra, izglītība, ēdināšana, sporta pasākumi, administratīvais darbs un citas.

Jaunietis, piedaloties pasākumā, no NVA saņems ikmēneša stipendiju 90 eiro apmērā proporcionāli mēnesī nostrādātajām dienām un būs apdrošināts pret nelaimes gadījumiem. Darba pienākumi biedrībā vai nodibinājumā jaunietim jāveic piecas dienas nedēļā: ne mazāk kā četras stundas un ne vairāk kā astoņas stundas dienā. Jaunieša iesaistes ilgums pasākumā būs līdz sešiem mēnešiem, atkārtota iesaiste iespējama ne ātrāk kā 12 mēnešus pēc iepriekšējās dalības pabeigšanas.

Jau ceturto gadu žurnāls “Veselība” rīko svētkus ģimenes ārstiem, organizējot akciju “Meklējam labu ģimenes ārstu!”. Tās mērķis – pateikt publisku paldies par nesavtīgu darbu un izcilu attieksmi. 

“Ar lasītāju un ģimenes ārstu pacientu palīdzību vēlamies teikt paldies katram ārstam, kurš bijis pašaizliedzīgs, strādājis no visas sirds, darot pat vairāk, nekā prasa pienākums. Šodien ģimenes ārsts ir atbildīgs ne vien par mūsu fizisko, bet arī emocionālo veselību. Sajust, saprast, uzklausīt – to gaidām no patiešām laba ārsta", saka akcijas organizatori.

Žurnāls “Veselība” aicina uz īsu brīdi nolikt malā ikdienas darbus, aizmirst rūpes un veltīt nedaudz laika, lai izstāstītu mums par savu ģimenes ārstu un/vai ģimenes ārsta māsiņu.
To var izdarīt dažādos veidos – atsūtot vēstuli uz redakciju pa pastu uz adresi Andrejostas iela 4A, Rīga, LV-1045, ar norādi “Akcijai “Meklējam labu ģimenes ārstu!””; elektroniski uz e-pasta adresi: gimenesarsts@veseliba.lv; bet var arī aizpildīt anketu mājaslapā www.dienaszurnali.lv.

Tas prasīs tikai dažas minūtes, bet sagādās prieku un gandarījumu cilvēkam, kurš ir blakus neziņas pilnos brīžos, kad pašam vai kādam tuviniekam gadījies saslimt.


Jauniešiem izsludināts fotokonkurss "Laikmeta elpa manas ģimenes fotogrāfijās", gatavojoties Latvijas simtgadei, aicinot izzināt valsts vēsturi caur savu dzimtu.

Lai piedalītos fotokonkursā, skolēniem elektroniski jāiesūta ne vairāk kā trīs savas dzimtas fotogrāfijas, kas atspoguļovalsts vēsturē svarīgus notikumus, kādu vēsturisku personu vai personu grupu. Fotogrāfijai jāpievieno apraksts par atspoguļoto notikumu, personām un laika posmu. Vēlams iesniegt dzimtas fotogrāfijas, kas aptver dažādus laika posmus Latvijas vēsturē. 

Konkursā tiks noskaidroti 10 interesantākie un vēsturiski precīzākie darbi. Konkursā var startēs jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem.
Nesen  atklātībā nāca informācija par godalgotās Krievijas tenisistes Marijas Šarapovas dopinga analīzēm – tajās uzrādās šogad aizliegtā viela meldonijs.
Tagad zināms, ka šī viela konstatēta vēl vairākiem augsta līmeņa Krievijas sportistiem. Dopinga analīzes tiks ņemtas vēl vairākiem tūkstošiem sportistu, starp kuriem ir arī potenciālie olimpisko spēļu dalībnieki.

Jāatgādina, ka no  1.janvāra meldonijs, kas ir sastāvā Latvijā radītajam un ražotajam medikamentam "Mildronāts", iekļauts Pasaules Antidopinga aģentūras aizliegto vielu sarakstā, un tā konstatēšana atlētu analīzēs tiek klasificēts kā antidopinga noteikumu pārkāpums.

Tikmēr  Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs Ivars Kalviņš uzskata, ka Visa pasaules sporta elite tā vai citādāk lieto "Mildronātu", kurā iekļauta aktīvā viela meldonijs, līdz ar to tuvākajā laikā dzirdēsim par arvien vairāk antidopinga noteikumu pārkāpumiem, pārliecināts pats "Mildronāta" izstrādātājs. 

Viņš skaidroja, ka ir saprotama sportistu vēlme savu sportista karjeru nodrošināt pēc iespējas ilgākam laikam un "Mildronāts" palīdz sportistiem nosargāt savas sirds veselību, līdz ar to preparāta iekļaušana aizliegto vielu sarakstā ir nepareiza.

Kalviņš skaidroja, ka aptuveni 17% sportistu, kuriem veiktas dopinga analīzes, konstatēta meldonija klātesamība. Tas, kā uzsvēra Kalviņš, liecina par plašo preparāta lietojumu sportistu vidū.

Kalviņš skaidroja, ka "Mildronāts" aizkavē pienskābes veidošanos, kuras pārlieku liels daudzums var ļoti negatīvi atsaukties uz cilvēka veselību, tostarp izsaukt nāvi. "Mums ir piemēri, kas nav tālu jāmeklē. Ir mums Rīgas mērs Nils Ušakovs (S), kurš pārlieku liela pienskābes daudzuma dēļ maratonā gandrīz aizgāja bojā ," atgādināja Kalviņš.

Mildronāts ir Latvijā izgudrots oriģināls medikaments sirds un asinsvadu slimību (piemēram, sirds išēmiskās slimības) ārstēšanai, sirds enerģētiskā patēriņa samazināšanai un vispārējai darbaspēju paaugstināšanai.
Mildronāts, atkarībā no ordinētās devas, tiek lietots gan kā recepšu medikaments dažādu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā, gan darbaspēju paaugstināšanai veseliem cilvēkiem pie fiziskām un garīgām pārslodzēm un atveseļošanās periodā.
Šobrīd mildronāts ir AS Grindeks vispieprasītākais oriģinālprodukts.
Nelielās intereses dēļ atcelts 13.aprīlī Lielbritānijā, Ņūkāslā, plānotais grupas "Prāta vētra" koncerts, kas bija iecerēts grupas Eiropas koncerttūres laikā.
Tā vietā grupa uzstāsies Notinghemā,  pulcējot klausītājus 15.aprīlī.

Jau ziņots, ka aprīlī "Prāta vētra" ar koncertu Viļņā atklās sava pēdējā albuma "7 soļi svaiga gaisa" Eiropas koncerttūri.
Tūres laikā grupa uzstāsies Lielbritānijā, pēc tam sekos četri koncerti Krievijā. Grupas plānos ir pavasarī uzstāties arī Igaunijā, bet maijā Īrijā, savukārt augustā "Prāta vētra" klausītājus priecēs Liepājā, uzstājoties stadionā "Daugava".
Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) portālā "manabalss.lv" iesniegusi iniciatīvu par mežizstrādes miera periodu putnu ligzdošanas laikā un aicina to parakstīt ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kuram rūp Latvijas putnu labklājība.

Katru gadu valsts mežos vien mežizstrādes dēļ bojā iet vairāk nekā 50 000 putnu ligzdu, aplēsusi biedrība.
Mežizstrādes radītais traucējums ligzdošanas sezonas laikā apdraud arī tos putnus, kuru ligzdas fiziski netiek izpostītas.
Piemēram, melnajam stārķim šis ir viens no galvenajiem sliktu ligzdošanas sekmju iemesliem. Stārķis jūtas iztramdīts un pēcnācējus vairs ligzdā nerada. 

LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus norāda, ka biedrība pirms četriem gadiem ar līdzīgu  lūgumu vērsās valdībā, bet tas tika noraidīts.

LOB aicina noteikt vispārēju mežizstrādes un jaunaudžu kopšanas pārtraukumu no 1.aprīļa līdz 30.jūnijam .

Biedrība uzskata, ka, nosakot mežizstrādes miera periodu, tiks īstenotas sabiedrības vairākuma vēlmes un stiprināta pārliecība, ka likumdevējs darbojas sabiedrības, nevis atsevišķu interešu grupu labā.
Vidzemes augstskolā, Cēsu ielā 4, 11 martā plkst. 17:15 tiks demonstrēta dokumentālā filma “Ģenerālplāns”.

Dokumentālā filma  pēta metodes, kā Krievija ietekmē Baltijas valstis - šķeļot vietējo sabiedrību, sējot ilgas pēc Padomju Savienības un noniecinot Baltijas valstu atgūto neatkarību.

Uzsverot filmas aktualitāti, filmas režisors Juris Pakalniņš secina: “Nupat rezonansi  un nervozitāti Latvijas sabiedrībā radīja LTV demonstrētā BBC filma „Trešā pasaules kara komandcentrā”. Vairāk nekā gadu ir tapusi mūsu dokumentālā filma „Ģenerālplāns”.  Vai abu šo filmu vienlaicīga parādīšanās uz ekrāniem ir nejaušība?  Vērojot pēdējo gadu notikumus Latvijā un tās tuvakajās kaimiņvalstīs, kā arī uzklausot pasaulē pazīstamu ekspertu viedokļus, mēs savā filmā mēģinājām saprast, vai tā tiešām ir tikai sagadīšanās.”

Filmas seanss un diskusija ar filmas veidotājiem un politikas ekspertiem 11. martā  Vidzemes augstskolā, Valmierā. 
Ieeja bez maksas. 
Kāds Kipras ierēdnis nosūtījis vēstuli valsts prezidentam, sūdzoties par augsto atalgojumu par nekā nedarīšanu visu pagājušo gadu.
Maris Drušiotis sūdzas, ka viņš kopš darba sākšanas Enerģētikas, tirdzniecības un tūrisma ministrijā 2015.gada februārī joprojām nav paveicis kaut vienas dienas darbu.
Uz viņa galda nav nonācis neviens dokuments un priekšniecība nav uzdevusi viņam nevienu darbu.
"Es to uzskatu par nepieņemamu, ka darbiniekam ar labu apmaksu   ir piespiedu dīkstāve," vēstulē Kipras prezidentam  raksta Drušiotis. "Manuprāt, valsts būtu ietaupījusi, ja man būtu teikts palikt mājās un alga tiktu man nosūtīta. Valsts arī būtu ietaupījusi uz mana biroja apkuri un gaismu."
Šādas kategorijas ierēdņi Kiprā mēnesī saņem aptuveni 5000 eiro, salīdzinot ar vidējo algu valstī , kas ir nedaudz virs 1500 eiro. Sabiedrības acīs ierēdņi ir pārmaksāti un slinki.
Aprīlī atsāksies periods, kad par iebraukšanu Jūrmalā jāmaksā nodeva - divi eiro.

Nodeva par iebraukšanu kūrortpilsētā ir spēkā no 1.aprīļa līdz 30.septembrim, bet rudens un ziemas periodā par iebraukšanu Jūrmalā nav jāmaksā.
Automašīnu novietošana pašvaldības ierīkotās autostāvvietās kūrortpilsētā ir bez maksas visu gadu.

2015.gadā Jūrmalas pašvaldība par transportlīdzekļu iebraukšanu īpaša režīma zonā pērn ieņēmusi 2,02 miljonus eiro.

Šobrīd var pieteikties ilglaicīgajām iebraukšanas atļaujām Jūrmalā. Pašvaldība norāda, ka atcelts transportlīdzekļu skaita ierobežojums caurlaides "Uzrādītājam" lietotājiem. Tie autobraucēji, kuri šogad iegādājušies caurlaidi "Uzrādītājam" noteiktam transportlīdzekļu skaitam, varēs lietot caurlaidi neierobežotam transportlīdzekļu skaitam tā, kā tas bija iepriekš.

Bez maksas iebraukt Jūrmalas pilsētā atļauts elektromobiļiem.
Bez nodevas samaksas iebraukt Jūrmalā atļauts arī tiem transportlīdzekļiem, kuri pielāgoti vadītājam ar invaliditāti vai kuri pārvadā I grupas invalīdus, bērnus invalīdus vai invalīdus, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās.
Zviedrijas nomaļā piekrastes pilsētā iedzīvotājiem radusies vēl nebijusi iespēja – iepirkties veikalā, kurā nav neviena pārdevēja.
Vietējam uzņēmējam šāda ideja radusies, kad kādā vēlā naktī viņš nav spējis savā dzimtajā pilsētā nopirkt bērnu pārtiku.

Mazajā piekrastes pilsētā  Vikenā dzīvo aptuveni 4200 cilvēku. Lai iekļūtu veikalā un iegādātos produktus, klienti izmanto viedtālruņu aplikāciju.

Veikalā  ir aptuveni 450 produktu - nedaudz no visa, kam ir jābūt lauku veikalā, stāsta uzņēmējs Roberts Ilijasons, kuram pieder šis veikals. 
Veikalā nav pārdevēju, un tas palīdz ievērojami samazināt pašizmaksas. 

Viss, kas veikala klientiem jāizdara iepirkšanās reizē, jānoskenē preces svītrkods.
Samaksāt par pirkumiem viņi var, reizi mēnesī saņemot rēķinu.

Par drošību veikalā rūpējas sešas novērošanas kameras un tas pats durvju atslēgu mehānisms.
Balstoties uz sabiedriskās domas pētījumu centra “SKDS” veiktu aptauju, izveidots Latvijā populārāko vaļasprieku tops, ar ko iedzīvotāji lepojas.
Pirmajā vietā ir grāmatu un žurnālu lasīšana, otrajā - ceļošana, bet trešajā - sēņošana un ogošana.

Starp nākamajiem TOP 10 vaļaspriekiem iedzīvotāji ir iecienījuši dārza darbus (4.vieta), teātra apmeklēšanu (5.vieta), kā arī kulināriju un ēst gatavošanu (6.vieta), koncertu apmeklēšanu (7.vieta), braukšanu ar velosipēdu (8.vieta), krustvārdu mīklu minēšanu (8.vieta), fotografēšanu (9.vieta), kino (9.vieta) un peldēšanu (10.vieta).

Lai gan starp top vaļaspriekiem ir maz sporta veidu, tomēr iedzīvotāji ir gana sportiski, jo gandrīz 60% atzīst, ka vismaz reizi nedēļā sporto vai nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, bet gandrīz katrs desmitais to dara katru vai pārsvarā katru dienu. Vairāk nekā 60% respondentu vismaz reizi nedēļā ir aktīvi brīvā laika pavadītāji pie dabas.

SKDS vadītājs un sociologs Arnis Kaktiņš atzinīgi vērtē to, ka lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir vaļasprieks un viņi ar to lepojas, bet tajā pašā laikā aptauja parāda to, ka laiks, ko cilvēks velta savam vaļaspriekam, iet mazumā.

Foto: dziedataja.blogspot.com

Šodien pasaulē atzīmē Starptautisko dzirdes dienu. Šogad šīs dienas devīze ir "Zobus pārbaudīji? Redzi pārbaudīji? Bet dzirdi?".

šodien plkst.14 Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā studentu Otorinolaringoloģijas pulciņa entuziasti visiem interesentiem stāstīs par to, kas ir dzirde, kā tā veidojas un kā par to rūpēties. Kā arī būs iespēja iesaistīties dažās aktivitātēs un sajust, kā tas ir, ja kaut kas traucē dzirdēt kā ierasts.

Savukārt sestdien,  plkst.12 Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" telpās notiks tikšanās ar "Sadzirdi.lv" biedri, vājdzirdīgo rakstnieci Rūtu Mežavilku, kura pastāstīs par savu pieredzi, kopš bērnības sadzīvojot ar nopietniem dzirdes traucējumiem.

Latvijā cilvēku ar dzirdes traucējumiem ir ļoti daudz, ir uzskats, ka pat katrs desmitais, pēc 65 gadu vecuma - katrs sestais. 

Dzirde ir viens no svarīgākajiem maņu orgāniem, kas nekad neiemieg, bet visu laiku analizē apkārt notiekošo. Tāpēc bieži vien jaunajās mājvietās vai svešās vietās bieži trūkstamies augšā. Jo dzirde sūta smadzenēm signālu, tās savukārt organismam dod impulsu: hei, celies augšā un paskaties vai viss ir kārtībā?
Tie, kas svešās vietās guļ ciešā miegā, ir apveltīti ar stiprāku nervu sistēmu.

Auss kā skaņas uztvērējs ir apbrīnojami jūtīgs dabas veidojums. Vēl neviena cilvēka roku mākslīgi veidota ierīce nespēj uztvert skaņu tik labi kā auss.

Visizplatītākās auss slimības: dzirdes pavājināšanās  un vidusauss iekaisums..
Dzirdes pasliktināšanās visbiežāk rodas no liela trokšņa. Ilgstošs troksnis sabojā dzirdes receptorus un pasliktinās dzirde. Pārāk liels troksnis var pārplēst bungplēvīti.
Vidusauss iekaisums rodas no mikrobiem, kas nonāk vidusausī. Cilvēkam pasliktinās dzirde. Smagākos gadījumos vidusauss sāk strutot. Strutas izlaužas uz āru un uz iekšējām smadzenēm, kur sabojā līdzsvara un dzirdes orgānus.

Troksnis, kas izraisa sāpe sākas no 130 decibeliem (dB). Ilgstošs  troksnis, kas izraisa dzirdes bojājumus: 90 dB. Trokšņa līmenis naktī klusā istabā: 20 dB. Trokšņa līmenis bārā vai restorānā: 90 dB. Trokšņa ielu labošanas darbos: 110 dB.
Ja cilvēka darbs saistās ar pastāvīgu troksni, ir jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi – austiņas vai ausu aizbāžņi. Negatīvi dzirdi ietekmē skaļas mūzikas klausīšanās.

Lai pārbaudītu vai ar dzirdi viss kārtībā, var veikt dzirdes testu:
Ja kaut uz vienu no tiem tava atbilde ir JĀ, ir vērts padomāt par dzirdes speciālista jeb lora apmeklējumu.

* Kad skatāties TV pārraides kopā ar pārējiem, vai jums ir jāuzslēdz televizora skaņa skaļāk, nekā citiem nepieciešams?
* Vai jūs bieži lūdzat, lai cilvēki atkārto teikto?
* Vai jums ir problēmas ar sarunas uztveri, ja ir fona troksnis vai vairāki cilvēki runā vienlaicīgi?
* Vai ģimenes locekļi/kolēģi/draugi ir jautājuši, vai jums ir dzirdes problēmas?
* Vai jūs jūtaties noguruši vai stresa pārņemti, kad jums ir bijis jārunā vai jāklausās ilgu laika periodu?
* Vai jums ir jāsēž tuvāk runātājam sapulcē, dievkalpojumos vai pie pusdienu galda, lai uztvertu sacīto?
* Vai jums bieži ir dzirdes traucējumi un jūs nedzirdat, ko citi jums saka, ja jums ar runātāju nav acu kontakta?
* Vai jums ir grūti noteikt, no kuras puses nāk skaņa?

Dažus interesantus faktus par skaņu, apkopojis portāls rigabrain.com:

Mūzikas skaņas labvēlīgi ietekmē 99,9 % cilvēku.

Skaņa gaisā izplatās ar ātrumu aptuveni 335 m/s ( atkarīgs no gaisa temperatūras), taču skaņa nevar izplatīties vakumā. 
Ūdenī skaņa pārvietojas aptuveni četras reizes ātrāk nekā gaisā.

Zinātni kas pēta skaņu sauc par akustiku. Un skaņu plaši izmanto medicīnā.

Galvenā aktīvā maņa mazulim mātes vēderā ir dzirde,tādēļ skaņa ir primārā maņa caur ko embrijs saņem informāciju.

Interesanti, ka dzirdot smagā metāla mūziku termīti koksni sagrauž divas reizes ātrāk.
Uzņēmumā ''Latvijas Valsts ceļi'' (LVC) informē, ka uz grants seguma ceļiem ievērojami pasliktinājies to stāvoklis, jo jau kopš janvāra otrās puses bieži ir mainīgi laika apstākļi.

Kritiskais stāvoklis ir iemesls, kāpēc uz daudziem grants ceļiem visā valstī agrāk, nekā ierasts, ir iestājies šķīdonis un ir noteikti masas ierobežojumi.
Šķīdonis uz grants ceļiem turpinās jau otro mēnesi un uzlabojumi ir atkarīgi no laikapstākļiem.

Visvairāk masas ierobežojumu patlaban ir spēkā Dagdas, Daugavpils, Dobeles, Jēkabpils, Ogres un Tukuma apkārtnē. Sākot ar nākamo nedēļu, tos paredz ieviest Alūksnes, Balvu, Bauskas, Jelgavas, Kuldīgas, Liepājas, Ludzas, Talsu un Ventspils pusē, bet marta otrajā pusē - arī ap Cēsīm un Valmieru.

Pašreizējos laikapstākļos uz šiem ceļiem nevar veikt ikdienas uzturēšanas darbus. Grants ceļus nevar kvalitatīvi greiderēt, tam nebūs jēgas, kamēr grants segas ir pārmitrinātas vai sasalušas. Greiderējot ceļus, kas nav nožuvuši, tos var vēl vairāk sabojāt ar smago tehniku, jo pašreizējā stāvoklī grants ceļi ir zaudējuši savu nestspēju - tādēļ arī ieviesti masas ierobežojumi.

Šajās dienās daudzviet masas ierobežojumi ir noņemti un ceļa zīmes ir aizsegtas, jo ceļi ir piesaluši, ievērojamu nokrišņu nav bijis un ceļu nestspēja ir uzlabojusies. Tas attiecas uz Smiltenes, Gulbenes, Preiļu, Limbažu, Rēzeknes, Madonas un Saldus apkaimes grants ceļiem. Taču saskaņā ar laika prognozi drīzumā atkal kļūs siltāks, gaidāmi nokrišņi. Tas nozīmē, ka tiks atjaunoti arī atceltie ierobežojumi, un pārsvarā tas attieksies uz transportlīdzekļiem ar 10 tonnu masu.
Latvijas Grāmatizdevēju asociācija aicina piedalīties balsojumā grāmatu mākslas konkursā "Zelta ābele" un izvēlēties skaistāko pagājušā gadā Latvijā izdoto grāmatu.
Balsojums ilgs  līdz 30. martam (ieskaitot), savukārt grāmatu mākslas konkursa „Zelta ābele” uzvarētāju apbalvošana notiks 31. martā .

Skaistāko grāmatu konkurss notiek jau 23. reizi. Šogad konkursā 42 izdevēji bija pieteikuši 101 grāmatu, no tām deviņās kategorijās nominētas 43.

Nominēto grāmatu izstādes būs skatāmas Rīgas Centrālajā bibliotēkā (14.03. –27.04.), Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāvā ( 02.04. – 01.04.2017.) un "2015. gads Latvijas grāmatniecībā" Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkā (27.03. – 20.05).
Līdz 31.martam iedzīvotāji tiek aicināti uzslavēt lielus un mazus uzņēmumus,

Uzslavas var iesniegt iniciatīvas mājaslapā "www.labsserviss.lv", kurā uzslavas sniedzējam vienmēr ir jānorāda uzņēmums, par kuru uzslava tiek izteikta, bet pēc izvēles iespējams novērtēt klientu apkalpošanas darbiniekus konkrētās filiālēs un ierakstīt uzslavu par saņemto apkalpošanu. Ikviens interesents interneta vidē var iesniegt uzslavu reizi dienā.

Iniciatīvā šogad izlēmuši piedalīties 56 zīmoli ar vairāk nekā 640 klientu apkalpošanas vietām un vairāk kā 9700 klientu servisa darbiniekiem.
Kampaņai pieteikušās arī iestādes no valsts un pašvaldību sektora.

Latvijā laba servisa uzslavēšana notiek   jau 12.gadus un tās laikā tiks noskaidroti un apbalvoti uzņēmumi un to darbinieki vairāk nekā 48 nominācijās.
Klientu servisa izcilības balvas tiks pasniegtas 14.aprīlī.
Facebook Draugiem Twitter Instagram