CSDD šodien sāk   sociālo kampaņu "Skaties ceļam acīs!", skaidrojot, cik  bīstami ir pie stūres lietot mobilo tālruni.

CSDD un Tirgus un sociālo pētījumu aģentūras "Latvijas Fakti" veiktais pētījums liecina, ka viedtālruņus un citas mobilās ierīces pie stūres lieto katrs ceturtais autovadītājs. No viņiem 75% tos lieto sarunām, 43% - īsziņu sūtīšanai un lasīšanai, bet 16% - brīvi lieto  internetu .

CSDD neizslēdz iespēju, ka jādiskutē par bargākiem sodiem šoferiem, kuri pie stūres lieto mobilo telefonu.

Speciālisti norāda, ka, braucot ar ātrumu 90 kilometri stundā, tas ir 35 metru garš aklais brauciens, jo paskatīšanās vien uz mobilo tālruni prasa 1,4 sekundes.

CSDD pārstāvis Jānis Aizpors LTV “Rīta panorāmai” pastāstīja, ka citu valstu pieredze liecina, ka mobilo ierīču lietošana pie stūres izraisa ne mazums negadījumu, Vācijā izpētīts, ka tieši viedtālruņu un citu mobilo ierīču lietošana vainojama 10% negadījumu, Skandināvijā – 20%-25% negadījumu.
Latvijas situācija līdzīga Eiropai un mūsu valstī mobilo ierīču lietošana varētu būt vainojama 15%–20%  negadījumu.  
Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni un informētību par uzņēmējdarbības sākšanu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) īpaši topošajiem uzņēmējiem izveidojis mājaslapas sadaļu "Kā uzsākt savu uzņēmējdarbību?".

Šeit  vienuviet apkopota svarīgākā informācija, kas nepieciešama, lai uzņēmējdarbību sāktu sekmīgi un atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Šajā sadaļā izskaidrotas uzņēmējdarbības reģistrācijas iespējas izvēlētajā darbības veidā un jomā, atbilstošākā nodokļu maksāšanas režīma izvēle, darbinieku un darba rīku reģistrēšana, elektroniskās saziņas ar VID sākšana, kā arī uzskaitītas publiski pieejamās datubāzes ikviena uzņēmēja papildu informācijai un darījumu drošībai.

Kopumā tie ir pieci soļi, kas jāveic topošajam uzņēmējam, lai ideja par savu uzņēmumu vai saimniecisko darbību kļūtu par realitāti.
Pie katra no pieciem soļiem pievienotas arī saites uz tām VID un citu iestāžu mājaslapu sadaļām, kurās iespējams iegūt plašāku un detalizētāku informāciju par attiecīgo uzņēmējdarbības aspektu.

Latvijas 97. gadadienā, 18.novembrī, Smiltenes novada dome pasniedza 21 apbalvojumu tiem novada ļaudīm, kuri ar savu nesavtīgo darbu un augstiem sasniegumiem ir devuši nozīmīgu ieguldījumu Smiltenes novada attīstībā un popularizēšanā Latvijā un pasaulē.
Nominācijas "Smiltenes novada Goda cilvēks" laureāti ir bijušie sporta skolotāji Ilga un Ivars Eisleri, kuri ir devuši nenovērtējamu ieguldījumu veselas, fiziski aktīvas sabiedrības audzināšanā, Smiltenes izglītības iestāžu un Smiltenes pilsētas popularizēšanā, daudzu spilgtu personību veidošanā.

25. novembrī plkst. 18.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā Jaunā Liepājas teātra izrāde bērniem “Svētkus meklējot”.

27. un 28.novembrī Smiltenes pilsētas kultūras centrā Smiltenes un Jaunpiebalgas novadu amatierteātru skate, kurā tiks rādītas septiņas izrādes. 27.novembrī sākums plkst. 18.30, 28.novembrī izrādes sāksies no plkst. 11.00. Ieeja uz katru no izrādēm – 1 EUR.

5. decembrī Smiltenes pilsētas centrā notiks Ziemassvētku egles iedegšana. Visas dienas garumā Smiltenē paredzētas dažādas aktivitātes – gan radošās darbnīcas, gan labdarības koncerts u.c. 
Mazos smilteniešu gaida dažādas rotaļas un aktivitātes, kā arī tikšanās ar Ziemassvētku vecīti. Detalizētāka informācija sekos Smiltenes novada mājas lapā www.smiltene.lv

10. decembrī no plkst. 10.00 līdz 13.00 Valsts asinsdonoru centrs (VADC) rīko asins donoru dienu Smiltenes kultūras un sporta centrā, Smiltene, Gaujas iela 1. Aicinām ziedot asinis visu asins grupu donorus.
Pikšķerētāji jeb lētticīgo makšķerētāji interneta pasaulē atrod arvien jaunus veidus, kā apmānīt interneta lietotājus. Agrāk ļoti populāras bija krāpniekvēstules, kuru sūtītāji centās izmantot saņēmēju empātiju un līdzjūtību: saņēmām saucienus pēc palīdzības no nelaimīgiem "bagātniekiem", kuri nevarot rīkoties ar savos kontos esošajiem līdzekļiem, vai arī pēkšņi uzradās tāls "radinieks", kurš aizgājis aizsaulē un atstājis milzīgu mantojumu.

"Pēdējā laikā populārākas ir krāpniekvēstules, kas kopē lielo korporāciju – YouTube, LinkedIn, Skype uncitu – paziņojumus. Vērojama interesanta tendence – sūtīt īsas vēstules, vien pāris teikumus, lai vēstules saturs izraisītu pēc iespējas mazāk aizdomu, jo
agrāk tieši lauzītā angļu valoda uzreiz norādīja uz to, ka tā ir krāpniekvēstule.”

Drošības eksperti novēro, ka interneta krāpnieki arvien vairāk piestrādā arī pie e-pasta vēstules izskata. Viņi ievieto uzņēmuma logotipu, vēstules beigās ievieto oficiālu korporatīvo paziņojumu. Taču to, ka tā ir krāpniekvēstule, nodod sūtītāja adrese un e-pasta
vēstulē ievietotā hipersaite, kas ved uz pavisam citu vietni, nekā tiek minēts vēstulē.

Lai izvairītos no nepatikšanām un sāpīgām sekām, drošības eksperti iesaka neklikšķināt uz vēstulēs norādītajām hipersaitēm. Labāk pieslēgties konkrētajai interneta vietnei un pārbaudīt, vai patiešām esat saņēmuši vēstuli vai citu paziņojumu, par kuru vēsta saņemtā e-pasta vēstule. Bieži vien krāpniekus nodod arī citas detaļas: lietotājs netiek uzrunāts vārdā, e-pasta vēstulē viņš tiek mudināts kaut ko izdarīt, piemēram, "Jūsu atbildi gaida X" vai arī "Jūs neesat izlasījis vēstuli Youtube".

Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas informācija, galvassāpes ir visizplatītākie nervu sistēmas darbības traucējumi.

PVO savā pēdējā ziņojumā norādījusi, ka 47% pieaugušo vismaz reizi gadā ir sastapušies ar galvassāpēm. Katram desmitajam respondentam vecumā no 18 - 65 gadiem galvassāpju iemesls ir bijusi migrēna.

Jaunākie pieejamie dati par situāciju Latvijā liecina, ka ar migrēnu sirgst pacienti lielākoties vecumā no 25 līdz 34 gadiem (41,4%) - būtiski vairāk sievietes (87,9% no tiem, kas cieš no migrēnas). Katram ceturtajam līdz piektajam aptaujātajam migrēnas lēkmes ir 4 līdz 8 reizes mēnesī. Turklāt katram ceturtajam Latvijas iedzīvotājam galvassāpju epizožu ilgums visbiežāk ir 13 līdz 24 stundas, tikpat daudziem - 25 līdz 48 stundas.

Atkārtoti un ilgstoši galvassāpju uzliesmojumi negatīvi ietekmē ar migrēnu sirgstošā cilvēka dzīves kvalitāti - ģimenes, sociālo, kā arī darba dzīvi. Tajā pašā laikā, kā liecina galvassāpju ekspertu novērojumi, nereti cilvēki ar galvassāpēm nomokās pat trīs gadus ilgi, pirms vēršas pie speciālista.

Lai izglītotu sabiedrību par mūsdienās izplatīto slimību - migrēnu - un aicinātu cilvēkus rūpēties par savu veselību un neizturēties vieglprātīgi pret galvassāpēm, Latvijas Galvassāpju biedrība rītdien, 24.novembrī, plkst.11.00 visus interesentus aicina uz sociālās kampaņas par migrēnu atklāšanu. Pasākums notiks Rīgā, Latvijas Dzelzceļa stacijas centrālajā laukumā, iekštelpās tieši pie galvenās ieejas.

Nereti ar migrēnu sirgstošajiem ir jāsaskaras arī ar neizpratni no līdzcilvēkiem, jo pastāv dažādi stereotipi. Tādēļ kampaņas ietvaros ir izgatavots migrēnas simulators, ar kura palīdzību tiks pievērsta līdzcilvēku uzmanība un uzskatāmi tiks demonstrēts, kā lēkmes laikā jūtas ar migrēnu sirgstošais. Kā pirmie migrēnas simulatoru izmēģinās sabiedrībā zināmi cilvēki, tādējādi aicinot sabiedrību pievērst uzmanību šai problēmai.Latvijā iestājusies meteoroloģiskā ziema - diennakts vidējā gaisa temperatūra stabili noslīdējusi zem nulles, liecina faktiskā laika dati un prognozes.
Par meteoroloģisko ziemu sauc laika periodu, kurā diennakts vidējā gaisa temperatūra pastāvīgi ir zemāka par nulli.

Sagaidāms, ka izmanīgākie slēpošanas trašu īpašnieki līdz nākamās nedēļas nogalei spēs sapūst pietiekami daudz sniega, lai varētu uzņemt pirmos apmeklētājus.

Savukārt astronomiskā ziema sākas ziemas saulgriežos (21. vai 22. decembrī) un beidzas ar pavasara saulgriežiem (19., 20. vai 21. martā). Astronomiskās ziemas sākums parasti sakrīt ar laiku, kad dienas paliek pa minūtei vien garākas un gaišākas.

Saskaņā ar seno tautu tradīcijām ziemas saulgrieži ir ziemas vidus, nevis sākums. Ziemas saulgriežus senlatvieši dēvējuši gan par Ziemassvētkiem, gan par Bluķa vai Dvēseļu vakaru. Saskaņā ar ticējumiem vietām Latvijā Bluķa vakari atzīmēti laikā no Mārtiņiem līdz Sveču dienai, tomēr galvenokārt periodā no ziemas saulgriežiem līdz Jaungadam vai Zvaigznes dienai.


Info no Ārlietu ministrijas:

 21. novembrī Briselē noteikts visaugstākais drošības līmenis – Nr.4, pārējā Beļģijas teritorijā noteikts drošības līmenis Nr.3, atceltas visas sporta sacensības un koncerti.

Stingri iesakām neapmeklēt masu pasākumus - koncertus, seminārus, sporta pasākumus, tūristu iecienītus objektus, tirdzniecības centrus, kā arī atturēties no sabiedriskā transporta lietošanas. Tāpat aicināt uzturēt uzlādētus mobilos tālruņus, lai vajadzības gadījumā ir iespējams sazināties.

Aicinām sekot aktuālajai informācijai medijos. Ārkārtas situācijā aicinām nekavējoties sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv  

Ārlietu ministrija stingri iesaka jebkurai personai, kura dodas uz ārvalstīm, pirms ceļošanas iegādāties dzīvības un veselības apdrošināšanas polisi, kas paredz arī personas repatriāciju slimības vai nāves gadījumā, kā arī reģistrēties konsulārajā reģistrā.

 
Sestdien vairākās vietās Rīgā tiks ierobežota satiksme.

21.novembrī no plkst.19.30 līdz plkst.22.15 notiks "Staro Rīga" skrējiens pa maršrutu: Pils laukums – Muitas iela – Citadeles iela – Krišjāņa Valdemāra iela – Vanšu tilts – nobrauktuve uz Ķīpsalu – Zunda krastmala – uzbrauktuve uz Vanšu tilta – Vanšu tilts – Citadeles iela – Pils laukums.

Ņemt vērā, ka skrējiena maršrutā un maršrutu šķērsojošajās ielās tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme (izņemot operatīvos transportlīdzekļus), savukārt, sabiedrisko transportlīdzekļu satiksme tiks regulēta vai slēgta atbilstoši nepieciešamībai.
21.novembrī no plkst.13.00 līdz plkst. 23.00 tiks aizliegts apstāties un stāvēt (izņemot transportlīdzekļus ar pasākuma organizatora izsniegtām caurlaidēm un operatīvo transportu) Pils laukumā. Atstātie transportlīdzekļi tiks pārvietoti uz tuvāko iespējamo stāvēšanai atļauto vietu.

No plkst.20.00 līdz plkst.22.15 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme (izņemot transportlīdzekļus ar pasākuma organizatora izsniegtām caurlaidēm un operatīvo transportu): Torņa ielas posmā, no Citadeles ielas līdz Pils ielai; Pils ielas posmā, no Torņa ielas līdz Muitas ielai; Muitas ielas posmā, no Pils ielas līdz Citadeles ielai; Citadeles ielas posmā, no Muitas ielas līdz Krišjāņa Valdemāra ielai.

21.novembrī no plkst.13.00 līdz plkst.23.00 tiks slēgta gājēju ietve uz Vanšu tilta posmā un virzienā no Citadeles ielas līdz nobrauktuvei uz Ķīpsalu.

Par pasākumu atbildīgs Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Kopumā 40 skolas no visas Latvijas piedalījušās Eiropas Parlamenta Informācijas biroja (EPIB) Latvijā projektā vidusskolām "Nost ar plāno!", kura mērķis bija rast efektīvāko risinājumu plāno plastmasas maisiņu patēriņa ierobežošanai.
„Izmantojot iespēju praktiski iesaistīties sabiedrībai nozīmīgos jautājumos, kas šobrīd aktuāli visā Eiropas Savienībā, jaunieši ir pierādījuši, ka Latvijas vide ir viņu prioritāte – skolēni ieguldījuši pamatīgu darbu, idejas ir inovatīvas un radošas. Piemēram, Krimuldas skolēni ir izstrādājuši jaunu ceļa zīmi, taču arī pārējo uzvarētāju darbi ir izcili!” gandarījumu pauž EPIB Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Konkursa žūrija, kuras sastāvā bija EPIB, projekta partnera Latvijas Zaļā punkta, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas atkritumu apsaimniekošanas reģionu administrāciju pārstāvji, par konkursa uzvarētajiem atzinusi 9 skolu komandas:

No Rīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona:
1.vieta: Ostvalda vidusskolas komandai;
2.vieta: 92. vidusskolas komandai;
3.vieta: 71. vidusskolas komandai;

No Dienvidlatgales atkritumu apsaimniekošanas reģiona:
1.vieta: Vaboles vidusskolas komandai;
2.vieta: Daugavpils 15. vidusskolas komandai;

No Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģiona:
1.vieta: Limbažu 3.vidusskolas komandai;
2.vieta: Krimuldas vidusskolas komandai;

No Liepājas atkritumu apsaimniekošanas reģiona:
1.vieta: Grobiņas ģimnāzijas komandai;

No Malienas atkritumu apsaimniekošanas reģiona:
1.vieta: Cesvaines vidusskolas komandai.

Visi projekta "Nost ar plāno!" uzvarētāji balvā saņems lielisku piedzīvojuma pasākumu radošuma treneres Vitas Brakovskas vadībā.

VARAM divu komandu darbus ir novērtējusi īpaši augstu, un tām piešķirs ministrijas goda rakstus - Vaboles vidusskolas 10. klases komandai un Grobiņas ģimnāzijas 11.b klases komandai.

Eiropas Parlamenta Informācijas biroja projekta vidusskolām "Nost ar plāno!" mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar Eiropas Parlamenta (EP) pieņemtajiem lēmumiem, veicināt izpratni par konkrēto problēmu un iedvesmot zaļākai domāšanai.

Projekta ietvaros dalībnieki saņēma sadarbībā ar ekspertiem sagatavotu mācību materiālu, lai skolēniem palīdzētu izprast esošo situāciju un izstrādāt projektu - efektīvu risinājumu sabiedrības informēšanai. Pēc tam izstrādātais projekts pašiem bija jāīsteno un radošā veidā jāapkopo rezultāti.

466 – tik daudz plastmasas maisiņu gadā vidēji izlieto katrs Latvijas iedzīvotājs. Līdz ar EP lēmumu šie paradumi būs būtiski jāmaina. Saskaņā ar EP apstiprinātajiem noteikumiem ES dalībvalstīm, t.sk. Latvijai būtiski jāsamazina plāno maisiņu patēriņš. Dalībvalstis var izvēlēties vienu no EP apstiprinātajiem veidiem:
- panākt, lai gada vidējais "plāno" maisiņu patēriņš no 2019. gada nepārsniegtu 90, bet no 2025. gada – 40 maisiņus uz iedzīvotāju;
- nodrošināt, ka no 2018. gada šos maisiņus pircējiem vairs neizsniedz bez maksas.
Patlaban Salacgrīvā notiek aktivitātes, lai nākamā gada sākumā varētu atvērt tirdzniecības un izstāžu zāli, kurā tirgotu pašu novadā ražotu produkciju un piedāvātu vietējo uzņēmēju sniegtos pakalpojumus. 

Ir panākta vienošanās ar SIA „Firma Madara 89” īpašnieku, ka viņa veikalā Salacgrīvā viena telpa tiks atvēlēta vietējās produkcijas tirdzniecības-izstāžu zālei. Pie tam uzņēmējs ir tik pretimnākošs, ka sola pirmos trīs mēnešus neprasīt nomas maksu. Pēc tam vēl arī pašvaldība ir gatava veselu gadu maksāt šos rēķinus no privatizācijas fonda.

Salacgrīvas pašvaldības vadītājs Didzis Straubergs uzskata, ka šis būs tāds sava veida eksperiments.

Ja pa šo laiku uzņēmēji būs sapratuši, ka šāds veikals viņiem ir izdevīgs, viņi paši vienosies, kā segt izdevumus turpmāk. 

Līdzīgs projekts, lai celtu saulītē vietējo ražojumus, jau pusotru gadu īstenots  Limbažos.
Bet nedēļas nogalē vairākas pašvaldības no bijušā Cēsu rajona apvienosies, lai Cēsu pusē atvērtu vietējo ražotāju veikaliņu "Ķimene", tas atradīsies Cēsīs, Rīgas ielā. 
Kopš mēneša sākuma Cēsu centrālā bibliotēkā piedāvā iespēju doties uz aklo randiņu ar grāmatu.

Lasītāji var izvēlēties kādu no iesaiņotajām grāmatām, neredzot tās vāku un paļaujoties vien uz dažiem atslēgvārdiem, kuri liecina par grāmatas piederību konkrētam žanram. 

Kā atzīst bibliotekāre Krista Lauberga, lasītājiem bieži vien ir grūtības izvēlēties tīkamu lasāmvielu, tāpēc bibliotēka nākusi klajā ar jaunu iniciatīvu - akciju "Aklais randiņš ar grāmatu". "Vispār šādas idejas nāk no ārzemēm, kur grāmatu veikalos ievieš šādas akcijas. Es tā iedomājos, ka tas ir diezgan riskanti - nopirkt nezināmu grāmatu, tāpēc iedomājos, ka mēs varētu kaut ko tādu realizēt šeit, bibliotēkā, jo nekad nekas tāds nav bijis," norāda Krista Lauberga.

Līdz šim akcija guvusi lielu atsaucību, pie lasītājiem nonākušas jau aptuveni 50 grāmatas. Zem biezā papīra parasti slēpjas jaunākie un pasaulē iecienītākie literārie darbi. Kā izrādās, arī lasītājiem aklais randiņš ar grāmatu ir iepaticies.

"Mums ir arī izveidota tāda kā atgriezeniskā saite, iekšā ir ielikta lapiņa ar uzrakstu "Un kā tev patika mūsu randiņš?". Tad cilvēks, ja viņš vēlas, var uzrakstīt savas atsauksmes, un brīnumainā kārtā tās atsauksmes arī nāk un ir pozitīvas," saka Krista Lauberga.
"Akcijas noslēgumā mēs šīs lapiņas ieskenēsim un arī izplatīsim sociālajos tīklos, kad varēs visi akcijas gan dalībnieki, arī tie, kuri varbūt nobijās un neizmantoja šo akciju, tad varēs izlasīt un iepazīties ar citu cilvēku vērtējumu, kā tad galu galā viņiem ir paticis šis aklais randiņš ar grāmatām," stāsta Cēsu centrālās bibliotēkas sociālo mediju speciāliste Lāsma Vasmane.

"Aklais randiņš ar grāmatu" ir akcija pieaugušajiem, taču plānots šādu aktivitāti organizēt arī mazajiem bibliotēkas apmeklētājiem.
Lai arī Eiropas Savienība (ES) ir jau vienojusies par vairākām nepieciešamajām procedūrām patvēruma meklētāju uzņemšanai, joprojām nepieciešama aktīvāka dalībvalstu iesaiste šo cilvēku reģistrācijā, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete, kura darbojas EP darbojas Ārlietu komitejā.

Viņa arī uzsvēra, ka ES dalībvalstīm, tostarp Latvijai, būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība ES ārējo robežu nostiprināšanai un kontrolei, lai tajās ik pēc kilometra nebūtu 100 metrus plata plaisa. 
Kalniete norāda, ka cilvēki, kuri ierodas Eiropā, bēg tieši no "Daesh" jeb tā dēvētās "Islāma valsts". 

ES jau ir spērusi nepieciešamos soļus, lai uzlabotu cilvēku uzņemšanu, taču attiecīgās procedūras prasa zināmu laiku, tostarp šo cilvēku reģistrācija. Kā norāda deputāte, tad nedēļā ierodas vairāki tūkstoši cilvēku, šo cilvēku reģistrācijai nepieciešami milzīgi resursi. Pie tam ir rudens ar aukstu laiku, tādēļ šiem cilvēkiem jānodrošina patvērums. 

Kā uzsver Kalniete  - tieši šajā reģistrācijas procesā ir jānošķir patvēruma meklētāji no ekonomiskajiem migrantiem. Tādēļ patlaban Parlaments  virzās uz kopēju ES migrācijas politiku.

Un vēl - Līdzās mūsu nacionālajiem ēdieniem sklandrausim, salinātai rupjmaizei, Carnikavas nēģiem un Latvijas pelēkajiem zirņiem arī Jāņu siers iekļauts Eiropas Savienības (ES) nacionālo produktu reģistrā. Uz šo preču zīmi var pretendēt tikai tādi ES valstu pārtikas produkti, kas tradicionāli tiek lietoti konkrētā teritorijā un kam vismaz 25 gadu garumā ir apliecinājums par receptes nodošanu no vienas paaudzes nākamajai. 

Bet visā pasaulē parādās arī tā sauktie jaunie produkti, tas nozīmē, ka līdzās mūsu tradicionālajiem ēdieniem var parādīties arī, piemērām, grillētas medūzas, circeņi un prusaki. Par to plašāk nākamajā raidījumā. 
Vidzemes augstienē lauku reģionu mājās, kurās ūdeni ņem no akām, izveidojusies krīzes situācija - akas ir izžuvušas, jo zemē aizvien ir zems ūdens līmenis. lai tas atjaunotos, vajadzīgs ilgstošs lietus vai bieza un pavasarī kūstoša sniega sega.

Līdzīga situācija Latvijā esot piedzīvota pagājušā gadsimta 50.gados, šādi sausuma periodi nav kaut kas ārkārtējs. Dabā ik pa brīdim kaut kas tāds notiekot reizi 50 vai 100 gados.
Meteorologu novērojumi liecina, ka pirmajos divos šā gada rudens mēnešos nolijusi tikai puse no nokrišņu normas.

Oktobris bijis sausākais meteoroloģisko novērojumu vēsturē, kas sniedzas gandrīz 100 gadus senā pagātnē. Tie nokrišņi, kas nolīst novembrī un kas gaidāmi tuvākajā periodā, tik ātri nepaaugstinās gruntsūdeņu līmeni, lai akas piepildītos ar ūdeni.

Gulbenes novada Lejasciema pagasta pārvalde ir gatava nodrošināt dzeramā ūdens piegādi iedzīvotājiem.
Pašlaik ar lūgumu palīdzēt saistībā ar ūdens trūkumu akā ir vērsusies viena ģimene, kurai divas reizes ar ūdens cisternu piegādāts ūdens.
Vairāk neviena mājsaimniecība pagasta pārvaldē līdz šim nav griezusies pēc palīdzības.

Lejasciema pagasta iedzīvotājiem ir iespēja izmantot veļas mazgāšanas un dušas pakalpojumus, kas pieejami Lejasciema veco ļaužu dzīvojamajā mājā Lejasciemā, Rīgas ielā 6. Šo pakalpojumu var izmantot ikviens pagasta iedzīvotājs, it īpaši situācijā, kāda izveidojusies šoruden, kad māju akās ir ļoti maz ūdens.

Tikmēr Apes novada pašvaldība centusies risināt aku izžūšanas problēmu, lūdzot atbalstu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), taču atbalsts netika gūts.
Apes novads ir starp tām pašvaldībām, kurās daļai iedzīvotāju akās šajā vasarā un rudenī trūkst ūdens.

Lai risinātu dzeramā ūdens problēmu Apes pilsētas daļā, kur dzeramais ūdens tiek gūts no akām, jau šogad pašvaldība sākusi gatavot darba uzdevumu tehniskā projekta izstrādei un nākamā gada pavasarī varētu sākt ūdensvada ierīkošanu.

Ilgtermiņā vienīgais risinājums, lai izvairītos no situācijas, ka akās trūkst ūdens, ir aku padziļināšana vai dziļurbumu veidošana, kas savukārt saistās ar izmaksām vairāku tūkstošu eiro apmērā, atzīst Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis.
"Pirmais posms - ir jāapzinās, cik daudz cilvēku tas skar šodien, kāda ir speciālistu prognoze par turpmāko, un tad ir jāizdomā, ko darīt. Vienīgais risinājums jau droši vien ir dziļurbumi," uzskata Jaunsleinis.
Viņš norāda, ka pašvaldību pienākums ir atbalstīt un sniegt palīdzību un dzeramo ūdeni piegādāt. Pašvaldību savienībā neviens oficiāli nav vērsies.
Latvijas 97. gadadienā, 18.novembrī, Smiltenes novada dome pasniedza 21 apbalvojumu tiem novada ļaudīm, kuri ar savu nesavtīgo darbu un augstiem sasniegumiem ir devuši nozīmīgu ieguldījumu Smiltenes novada attīstībā un popularizēšanā Latvijā un pasaulē. 

Vēl pirms Smiltenes domes apbalvojumu pasniegšanas Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas Atzinības rakstu par izciliem sasniegumiem darbā ar skolēniem, sagatavojot viņus valsts matemātikas un ekonomikas olimpiādēm, saņēma Smiltenes ģimnāzijas skolotāja Ārija Viļuma.

Par "Smiltenes novada Goda cilvēku" atzīti bijušie sporta skolotāji Ilga un Ivars Eisleri, kuri ir devuši nenovērtējamu ieguldījumu veselas, fiziski aktīvas sabiedrības audzināšanā, Smiltenes izglītības iestāžu un Smiltenes pilsētas popularizēšanā, daudzu spilgtu personību veidošanā. Ilga Eislere dalījās ar vērtīgu atziņu, ar kuru bieži skaidrojusi audzēkņiem sporta nozīmi: “Jaunībā ir jāskrien tāpēc, lai vecumdienās varētu pavilkties!”

"Gada balva Kultūrā" tika piešķirta Smiltenes Mūzikas skolas skolotājai un jauktā kora “Vidzemīte” diriģentei Dzidrai Jēkabsonei. Viņas vadītais koris “Vidzemīte” sagādāja diriģentei īpaši saviļņojošu apsveikumu ar svinīgu dziesmu un sirsnīgiem sveicieniem.

"Gada balvu Izglītībā" saņēma Smiltenes tehnikuma direktors Andris Miezītis par ieguldīto darbu profesionālās izglītības, Smiltenes tehnikuma un Smiltenes novada attīstībā, un sakarā ar 25 gadu darba jubileju. A.Miezīti sveikt bija ieradusies arī kolēģe no Smiltenes tautas teātra - izrādes “Vilki un Aitas” pavedinošā Glafira.

"Gada balva Tautsaimniecībā" tika piešķirta Z/S “Kalējiņi 1” īpašniekam Kasparam Putrālim, kura mērķtiecība, spēcīgā ģimene un saliedētais kolektīvs ļāvuši izveidot modernu un lielu saimniecību.

"Gada balvu Sportā" saņēma jaunais šķēpmetējs Matīss Velps, kurš sī gada augustā ieguva sudraba medaļu šķēpa mešanā Eiropas Jaunatnes olimpiādē Tbilisi. 

"Gada balva Tūrismā" tika piešķirta Blomes pagasta “Donu” saimniecei Ilzei Briedei par devumu Smiltenes novada popularizēšanā. Ilzi sveikt bija ieradušies arī rūķi no “Piparkūku darbnīcas”, pasniedzot “Donu” saimniecei paši savu medaļu.

"Gada balvu Veselības aizsardzībā un sociālajā aprūpē" saņēma Smiltenes Sarkanā Krusta slimnīcas ārste Tija Zaļkalne, kura, tik ilgus gadus pildot atbildīgo un grūto ārstes misiju, nav zaudējusi līdzcietību un labestību.

"Gada balva Sabiedriskajā darbībā" tika piešķirta biedrības “Lauku iedzīvotāju sadarbības apvienība (LISA) “Variņi”” valdes priekšsēdētajai Ilzei Jaunpetrovičai, ar kuras iniciatīvu pēdējo gadu laikā īstenoti projekti Variņu pamatskolā, atjaunots rotaļu laukums Variņos un šobrīd tiek īstenots projekts “Ieklausies un sadzirdi”.

Goda rakstus par nopelniem un ieguldījumu sportā, tautsaimniecībā, izglītībā, kultūrā, veselības aizsardzībā un sociālajā aprūpē, sabiedriskajā darbā un par novada vārda popularizēšanu Latvijā un pasaulē saņēma:
• Aldis Lapiņš, OK “Azimuts” vadītājs, orientēšanās sacensību rīkotājs un karšu zīmētājs;
• Ruta Kalniņa, Smiltenes tehnikuma skolotāja;
• Mudīte Pavasare, Variņu bibliotēkas vadītāja;
• Māris Stabiņš, Grundzāles pamatskolas sporta skolotājs un BJSS treneris;
• Aigars Vīvuliņš, Smiltenes NKUP valdes loceklis;
• Velta Tauriņa, bijusī mediķe, brīvprātīgā Smiltenes Sarkanā Krusta nodaļā;
• Astrīda Pinkovska, Smiltenes tehnikuma ēdnīcas vadītāja.

Pateicības rakstus par godprātīgu darbu, aktīvu dalību pašvaldības rīkotajos pasākumos, par ieguldījumu izglītībā, kultūrā, tautsaimniecībā, sabiedriskajā darbā un par sadarbību ar Smiltenes novada domi saņēma:
• Inga Sīmane, Smiltenes Bērnu un jauniešu interešu izglītības centra direktore;
• Inguna Slapjuma, Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādes “Pīlādzītis” audzinātāja;
• Gunta Mežule, Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādes “Pīlādzītis” audzinātāja;
• Gita Skadiņa, Blomes pagasta tautas nama vadītāja, pašdarbības kolektīvu vadītāja;
• Aija Reņģe, Smiltenes grāmatnīcas darbiniece;
• Mirdza Lēģere, Smiltenes NKUP puķkope.

Svētku noskaņu papildināja Smiltenes mūzikas skolas audzēkņu un Smiltenes pūtēju orķestra priekšnesumi, kā arī Latvijā un pasaulē pazīstamās grupas “Latvian Voices” meiteņu izpildītās dziesmas oriģinālās apdarēs.
Paldies ikvienam Valsts svētku pasākuma dalībniekam, lai patriotisms un lepnums par piederību Latvijai un Smiltenes novadam mūs pavada ne tikai valsts svētku mēnesī, bet arī visa gada garumā!
22.novembrī, Mirušo piemiņas dienā, atsevišķos Rīgas sabiedriskā transporta maršrutos tiks organizēti papildu reisi, kā arī tiks norīkoti lielākas ietilpības transporta līdzekļi, lai nodrošinātu ērtu pasažieru nokļūšanu līdz Rīgas teritorijā esošajām kapsētām.Mirušo piemiņas dienā papildu reisi tiks organizēti 11.tramvaja maršrutā, 24.trolejbusa maršrutā, kā arī 11., 19., 20., 29., 36., 37., 39., 48.autobusa maršrutā.11.maršruta tramvaji visas dienas garumā kursēs pēc pagaidu kustības saraksta. Laikā, kad pasažieru plūsma ir vislielākā, tramvaji kursēs ar 4 līdz 5 minūšu intervālu.11. un 19. maršruta autobusi no plkst.9 līdz plkst.18 visos reisos abos virzienos iebrauks Jaunciema kapos.Pasažieru ērtībām tiks nodrošināti lielākas ietilpības transporta līdzekļi 9., 11., 12., 13., 19., 20., 29., 36., 37., 48., 52. un 56.maršruta autobusā un 19.trolejbusa maršrutā.
  No 23.novembra līdz 26.novembrim Latvijas skolās norisināsies "Iespējamās misijas" akcija "Iedvesmo mācīties!", kurā 36 atzītākie savas jomas profesionāļi, iejūtoties skolotāju godā, aicinās skolēnus mācīties.

  Ar skolēniem tiksies un mācīties aicinās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, "Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube un citi.

  Akcijā iesaistīto personu uzdevums būs novadīt vienu mācību stundu un, pastāstot par savu mācīšanās un darba pieredzi, iedvesmot skolēnus izvirzīt augstākus mērķus un būt neatlaidīgiem to sasniegšanā.

  "Iespējamās misijas" direktors Mārtiņš Kālis skaidroja, ka skolotāja loma mūsdienās ir ļoti tuva organizācijas vadītāja lomai - noteikt klases kopīgos mērķus, palīdzēt katram skolēnam saprast individuālos mērķus, sekot to izpildei, motivēt un nodrošināt, ka skolēniem ir iespēja tos sasniegt. Gan motivācijai, gan apguvei svarīgi ir parādīt zināšanu un prasmju pielietojumu dzīvē, tādēļ šādu iespēju nodrošinās akcijas "Iedvesmo mācīties!" viesi.

  Akcijas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar reālo dzīvi, lai rādītu skolēniem pēc iespējas pilnīgāku priekšstatu par dažādu jomu un profesiju darba ikdienu un tajās nepieciešamajām zināšanām un prasmēm.
  Rīgas maratons piekto gadu pēc kārtas ieguva Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) Bronzas kvalitātes marku un arvien ir vienīgais maratons Ziemeļeiropā un viens no 55 pasaulē, kas saņēmis prestižo IAAF novērtējumu. Baltijas jūras reģionā IAAF Bronzas kvalitātes zīmi vēl ir ieguvuši Dānija ar Kopenhāgenas pusmaratonu.

  Šogad IAAF kvalitātes zīmi pasaulē drīkstēja izmantot tikai 55 maratoni, tostarp prestižākie un pazīstamākie pasaules maratoni Ņujorkā, Tokijā, Romā, Parīzē, Berlīnē, Londonā un Bostonā. IAAF kvalitātes zīme rīkotājiem palīdz rosināt ārvalstu skrējēju interesi par Rīgu, gan paplašinot "Lattelecom" Rīgas maratonā pārstāvēto valstu ģeogrāfiju, gan  pulcējot augstākas raudzes maratonistus. 

  Šogad Rīgas maratons, kur sacensības bija ne tikai klasiskā maratona distancē, pulcēja dalībnieku rekordskaitu, tostarp gandrīz 3000 ārvalstnieku no 69 valstīm. Krita arī trases rekords, trijiem skrējējiem vīriešu konkurencē 42,195 kilometru distanci veicot ātrāk par iepriekšējā gada labāko rezultātu. Jauno trases rekordu izdevās labot par vairāk nekā minūti - divas stundas, 12 minūtes un 28 sekundes.

  IAAF kvalitātes zīmi maratons var saņemt, katru gadu atkārtoti izpildot precīzi definētus kritērijus, kas aptver visus pasākuma norises aspektus, sākot no trases kvalitātes un organizācijas, dalībnieku un līdzjutēju servisa un mārketinga, līdz sasniegtajiem sportiskajiem rezultātiem un elites skrējēju kvalifikācijas līmenim.

  Nākamgad rīkotāji plāno, ka maratons notiks 15.maijā, Rīgā startēs arī vadošie Latvijas sportisti - Jeļena Prokopčuka un Valērijs Žolnerovičs.
  Eiropas Sporta pilsētu asociācija (ESPA) trešdien ceremonijā Briselē apbalvojusi Liepājas pilsētas domes pārstāvjus ar titulu „Eiropas Sporta pilsēta 2016”.
  Liepāja ir pirmā Baltijas reģiona pilsēta, kas šādu Eiropas Sporta pilsētu asociācijas novērtējumu.

  Jūlijā Liepājā uzturējās Eiropas Sporta pilsētu asociācijas delegācija, kura iepazinās ar Liepājas sporta infrastruktūru, paveikto sporta nozares attīstībā un izvērtēja Liepājas atbilstību Eiropas Sporta pilsētas nosaukumam.
  Asociācija ir bezpeļņas organizācija no Briseles, kura kopš 2001.gada novērtē un sniedz Eiropas sporta galvaspilsētu, pilsētu, kopienu un ciemu titulēšanu.

  Eiropas sporta pilsētas tituls var tikt vienlaicīgi piešķirts vairākām pilsētām Eiropā, kurās iedzīvotāju skaits ir no 25 000 līdz 500 000.
  Ņujorkā sākas ažiotāža ap latviešu basketbolistu Kristapu Porziņģi - vietējie mediji vēsta, ka pilsētas sporta veikalos sākot aptrūkties Ņujorkas "Knicks" kreklu ar 6. numuru.

  Kā novēroja izdevums "New York Daily News", Nacionālās Basketbola asociācijas mājas lapā vispār nav iespējams nopirkt Porziņģa kreklus, ko manīgi izmanto sporta preču tirgotāji, taču pēc pēdējām spēlēm, kurās latviešu basketbolists atkal uzrādīja fantastisku sniegumu, arī viņi netiek galā ar pieprasījumu.

  Pēc otrdienas mača pret iepriekšējo "Knicks" fanu mīluli Džeremiju Linu un Šarlotas "Hornets", kurā Kristaps Porziņģis izcēlās ar 29 punktiem, sporta preču pārdevēju "Modell" interneta veikalā "Knicks" kreklus ar 6. numuru izpirka "pa tukšo", bet šīs kompānijas veikalā, kas atrodas blakus komandas spēļu arēnai "Madison Square Garden", bija palikuši vien deviņi.

  "Šobrīd mums ir Porziņģa krekli 40 veikalos Ņujorkā, un drīz piegādāsim ievērojamu skaitu arī mūsu interneta veikalā un ļoti, ļoti daudz kreklu veikalā blakus arēnai," sola "Modell" pārstāvis Deivs Brauns. "Nākamnedēļ kreklu apjumu četrkāršosim un izvietosim tos visos ķēdes veikalos, jo pēc otrdienas spēles vien pa trim dienām tika izpirkts tikpat daudz kreklu kā visas iepriekšējās nedēļas laikā. Viņa krekls šobrīd noteikti ir vispārdotākais no "Knicks" spēlētājiem."

  Porziņģa aģents Endijs Millers izteicies, ka plānos ir izveidot arī ikdienas apģērbu ar Porziņģa 6. numuru. "Es pagaidām nedrīkstu izpaust procesa specifisku un detaļas, taču mums ir ideja ieviest gan sporta, gan ikdienas apģērbu kolekciju," viņš saka. "Sarunas notiek un turpinās, taču nu jau tās ir kļuvušas agresīvākas. Tas gan neietekmēs zīmola veidošanas procesu." Aģents norāda, ka neesot lietas kursā, kā līga izvēlas spēlētāju kreklus suvenīriem, bet Porziņģi "iepriecinot" fanu entuziasms.

  Džeremijs Lins bija iepriekšējais "Knicks" popularitātes fenomens ar tā saukto "Linsanity" ("Lina trakums"), taču sporta preču tirgotāji norāda, ka viņš popularitātes kalngalā bija vien četras nedēļas, kamēr Latvijas basketbolistam ar Ņujorkas komandu ir ilgtermiņa līgums, turklāt aiz Lina bija miljonos mērāmā lielā Āzijas izcelsmes ņujorkiešu "armija". "Ņujorkā nav liela latviešu fanu bāze," norāda sporta mārketinga kompānijas "Sportscorp Ltd." prezidents Marks Dženiss. "Lina gadījumā tas bija jauns spēlētājs no Hārvardas, tas bija lielisks stāsts par ikdienas iespējām. Ja Porziņģis spēs kļūt par spēlētāju, kas pēkšķi parādās un laukumā paveic lielas lietas, ja komanda sāks uzvarēt, fani viņu dievinās."

  "Porziņģis ir ļoti nosvērts, nobriedis un tas runā par labu viņa ģimenei un pašam," saka Dženiss. "Viņš nekautrējas prasīt padomus, kad tas nepieciešams, pazemīgi uzklausa ieteikumus un ļoti reāli skatās uz to, ko vēlas sasniegt. Ja viņš spēlētu mazāk nozīmīgā tirgū, mēs šobrīd nesarunātos, taču viņš darīs savu darbu un turpinās augt. Vēl ir tāls ceļš ejams."

  Gaidāmajā svētku brīvdienā, 18. novembrī, medicīniskas konsultācijas vienkāršu saslimšanu gadījumos varēs saņemt visu diennakti, zvanot uz valsts organizēto Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
   
  Pieredzējuši mediķi pa tālruni sniegs medicīniskas konsultācijas iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams ģimenes ārsta padoms, bet sūdzības par veselības stāvokli ir parādījušās ārpus ārsta darba laika.
   
  Ar Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa mediķiem ieteicams konsultēties arī tad, ja ir šaubas, vai konkrētajā situācijā nepieciešams vērsties slimnīcas uzņemšanas nodaļā, vai pat zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.

  Svētku dienās un brīvdienās tālrunis darbojas visu diennakti, bet darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00. Konsultāciju iespējams saņemt arī rakstot e-pastu uz medkonsultacija@gmail.com vai rakstot saziņas programmā „Skype” (lietotājvārds: „medkonsultacija”).
   
  Ja apdraudēta veselība, neatliekamos gadījumos palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas. Pirms došanās uz uzņemšanas nodaļu, ieteicams ar to sazināties un noskaidrot, vai tajā iespējams saņemt konkrētajā gadījumā nepieciešamo palīdzību, jo uzņemšanas nodaļās pieejamo pakalpojumu klāsts var būt atšķirīgs.
   
  Ja dzīvībai draud briesmas, nekavējoties jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, zvanot uz tālruņa numuru 113.
   
  Šogad konsultatīvā tālruņa mediķi snieguši vidēji 6000 konsultāciju mēnesī. Visbiežāk tiek sniegtas konsultācijas saistībā ar saaukstēšanos,asinsspiediena izmaiņām, sāpēm vēderā, drudzi,gūtām traumām un medikamentu lietošanu.
  Sabiedriskie mediji aicina Latvijai simtgadē uzdāvināt laiku akcijā “Uzdāvini laiku!”. 

  "Jagribam izdarīt kaut ko lielu, ir pēdējais brīdis sākt," aicina Latvijas Radio radošā direktore Una Rozenbauma un norāda, ka noteikti jālieto vārds "dāvināt" nevis "ziedot". Jo šī taču ir Latvijas dzimšanas dienā un dzimšanas dienā dāvina.

  Jaunā platforma izveidota, lai ar cilvēku dāvināto laiku varētu īstenot notikumus. Vajag dāvināt brīvprātīgās stundas, lai notiktu simtgades lielie pasākumi, kaut vai Dziesmu svētki.

  Lai piedalītos akcijā, mājas lapā lv100.lv jāizpilda tests un tas iezīmē, ko katrs cilvēks varētu darīt simtgades labā – būt kurators, digitālais palīgs, koordinators, spēka palīgs vai vēstnesis.

  Tenisa līdzjutējiem Sieviešu tenisa asociācijas (WTF) mājaslapā iespējams nobalsot par četrām pretendentēm uz 2015. gada Atgriešanās balvu, un to vidū ir arī Latvijas spēlētāja Anastasija Sevastova.

  Pārējās pretendentes ir amerikānietes Venusa Viljamsa un Betānija Mateka-Sandsa, kā arī ukrainiete Katerina Bondarenko.

  Sevastova 2013. gadā slimības un savainojumu dēļ paziņoja par karjeras beigšanu, tomēr šogad janvārī viņa atgriezās kortā, uzvarēja pirmajās 13 spēlēs un uzvarēja divos Starptautiskās tenisa federācijas turnīros. Jaunākajā rangā Sevastova patlaban ieņem 112. vietu.

  Savukārt 35 gadus vecā Viljamsa aizvadīja labāko sezonu pēdējo gadu laikā, Mateka-Sandsa sekmīgi atgriezusies pēc pagājušā gadā veiktās gūžas operācijas, bet Bondarenko - pēc bērna piedzimšanas.

  Galvenais kritērijs balvai ir spēlētājas progress rangā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pēc vietu zaudēšanas tajā savainojuma vai personisku iemeslu dēļ. Uzvarētāju nosaka mediju un līdzjutēju balsojumā. Līdzjutēju balsojums atbilst vienam medija balsojumam.

   
  Pie Eiropas Parlamenta Briselē pusmastā nolaisti Francijas un ES karogi. Uzzinot  par Parīzes traģēdiju, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs sacīja: "Teroristi gribēja dot triecienu rietumu civilizācijai, tās vērtībām un cilvēkiem. Viņi gribēja izplatīt bailes un mūs šķelt. Taču Eiropa ir vienota cīņā pret terorismu un mūsu apņemšanās aizsargāt mūsu vērtības – brīvību, vienlīdzību, demokrātiju un tiesiskumu – ir spēcīgāka kā jebkad." 

  Tikmēr EP deputāte no Latvijas Sandra kalniete uzskata, ka sadarbība starp Eiropas Savienības (ES) drošības dienestiem joprojām ir nepietiekama, jo starp tiem joprojām pastāv pārspīlēta piesardzība.

  Deputāte norādīja, ka datu reģistrs – pie kā strādā EP -  ir tikai viens no faktoriem, kas varētu novērst līdzīgu terora aktu gadījumu, jo tas lielākoties domāts aviopasažieriem, taču liela daļa cilvēku Eiropā nonāk pa sauszemi vai kuģojot pa jūru. 

  Deputāte arī uzsvēra, ka potenciālo terora aktu novēršanai nepieciešamas vairākas pakāpes, taču pašlaik būtu nepieciešams fokusēties uz Eiropas drošības dienestiem, kuriem lielākoties ir zināmi cilvēki, kuru darbība potenciāli var apdraudēt citus. 

  Arī Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks nosoda teroraktus Parīzē un uzskata, ka teroristu veiktie uzbrukumi Francijas galvaspilsētā Parīzē ir uzbrukumi arī Rietumu vērtībām.
  “Mums ir jārēķinās, ka terorisma draudi un akti tuvākajā dekādē Eiropā un visā pasaulē tikai pieaugs. Mēs nevaram totāli izolēties, mums ir maksimāli jādarbojas ES, NATO un nacionālo institūciju līmenī,” pauž deputāts. 

  **********************

  Taču darbs Eiropas parlamentā turpinās – šonedēļ  vienpadsmit lielu starptautisku uzņēmumu pārstāvji piedalās Parlamenta darbā   un diskutē par deputātu ieteikumiem taisnīgākas uzņēmumu nodokļu sistēmas izveidei.

  Vairāki Konstitucionālo jautājumu komitejas deputāti  devušies uz Londonu, lai ar ministriem, parlamentāriešiem un civilās sabiedrības pārstāvjiem pārrunātu gaidāmo Lielbritānijas referendumu par dalību Eiropas Savienībā.
  
  Dienu pirms valsts svētkiem publicēts 2018. gadā gaidāmās filmas "Dvēseļu putenis" tīzeris.

  Galvenais mērķis, uzņemot mākslas filmu "Dvēseļu putenis" pēc rakstnieka Aleksandra Grīna autordarba motīviem, ir izstāstīt vēsturiski nozīmīgu, personīgu stāstu mūsdienu kino valodā, uzsvēruši tās veidotāji.

  No gandrīz 800 lapaspušu romāna iecerēts izveidot filmu, kas attēlo galvenā varoņa pieredzi Pirmā pasaules kara laikā, aizvedot līdz apziņai par neatkarīgas valsts ideju.

  Filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrāde paredzēta 2018. gada 18. novembrī, un tās režisors ir Dzintars Dreibergs.


  Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienā 18.novembrī Rīgā tiks slēgta 11.novembra krastmala, kā arī noteikti citi satiksmes ierobežojumi pilsētas centrā.

  No 17. novembra plkst.18. līdz 18.novembrim plkst.23 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksmi 11.novembra krastmalas posmā no Akmens tilta līdz Muitas ielai. Daļēji satiksmes ierobežojumi 11.novembra krastmalā tiks ieviesti jau no 17.novembra rīta. Savukārt transportlīdzekļiem apstāties un stāvēt minētajā šajā ielas posmā būs liegts no 16.novembra plkst.20.

  18. novembrī no plkst.18 līdz 19.15 slēgs transportlīdzekļu satiksmi Krišjāņa Valdemāra ielas posmā un virzienā no Citadeles ielas līdz Raiņa bulvārim un Citadeles ielas posmā no Krišjāņa Valdemāra ielas līdz Torņa ielai.

  Nepieciešamības gadījumā tiks ierobežota vai slēgta transportlīdzekļu satiksme: 18.novembrī no plkst.20.30 līdz 22 krastmalas posmā no 13.janvāra ielas līdz Kaļķu ielai, izņemot sabiedriskā transporta satiksmi un operatīvā transporta satiksmi; 18.novembrī no plkst.13 līdz 14 un no plkst.19 līdz plkst.23 Kaļķu ielas posmā no 11.novembra krastmalas līdz Rātslaukumam.

  Savukārt 18.novembrī no plkst.20.45 līdz 21.30 slēgs transportlīdzekļu satiksmi, izņemot sabiedriskā transporta satiksmi, kuru regulēs atbilstoši nepieciešamībai, uz Akmens tilta, Uzvaras bulvāra posmā no Valguma ielas līdz Akmens tiltam, Mūkusalas ielas posmā no Akmeņu ielas līdz Kuģu ielai, Kuģu ielas posmā no Mūkusalas ielas līdz Trijādības ielai, Trijādības ielas posmā no Kuģu ielas līdz Valguma ielai, kā arī 11.novembra krastmalas posmā no Akmens tilta līdz ēkai 11.novembra krastmalā Nr.31.

  No 17.novembra plkst.18 līdz 18.novembrim plkst.23 slēgs smago transportlīdzekļu satiksmi Eksporta ielas posmā no Hanzas ielas līdz Muitas ielai un Krasta ielas posmā no Salu tilta līdz 13.janvāra ielai.

  Transportlīdzekļiem tiks liegts apstāties un stāvēt: no 17.novembra plkst.20 līdz 18.novembrim plkst.22 Aspazijas bulvāra abās pusēs, 50 metru  garā posmā un virzienā no Kaļķu ielas līdz Teātra ielai, kā arī Zigfrīda Annas Meierovica bulvāra abās pusēs, 50 metru garā posmā, virzienā no Kaļķu ielas līdz Smilšu ielai; 18. novembrī no plkst.7 līdz 10.30 ielas abās pusēs starp Herdera laukumu un Doma laukumu, kā arī Herdera laukumā; 18.novembrī no plkst.7 līdz 15 Bruņinieku ielas kreisajā pusē, posmā no Brīvības ielas līdz Krišjāņa Valdemāra ielai; 18. novembrī no plkst.7 līdz 23 Kaļķu ielas posmā no 11.novembra krastmalas līdz Rātslaukumam, izņemot tūristu autobusus, transportlīdzekļus ar Valsts prezidenta kancelejas izsniegtajiem ielūgumiem.

  No 18. novembra plkst.9. līdz 19.novembrim plkst.9 nepieciešamības gadījumā ierobežos vai slēgs ūdens transportlīdzekļu satiksmi Daugavas akvatorijā starp Akmens tiltu un Vanšu tiltu.
  Saistībā ar 13.novembra traģiskajiem notikumiem Francijas galvaspilsētā Parīzē, šodien visā Latvijā izsludinās oficiālo sēru dienu un klusuma brīdi plkst.13 kopā ar visām Eiropas valstīm.

  Premjere Laimdota Straujuma norāda, ka "Eiropa ir piedzīvojusi vienu no lielākajā traģēdijām tās vēsturē, tāpēc šajā skumjajā brīdī mums visai Eiropai jābūt vienotai un vienoti jāaizstāv savas vērtības un pamattiesības".
  "Aicinu visus Latvijas iedzīvotājus kopīgi aizlūgt un pieminēt Parīzes terora akta upurus. Būsim stipri un vietoti Eiropas skumjās," tā Straujuma.

  Saskaņa ar ĀM rīcībā esošo informāciju, teroraktos Latvijas valstspiederīgie nav cietuši.
  Rīgā valsts svētkos, 18.novembrī, sabiedriskajā transportā (tramvajs, trolejbuss, autobuss) iedzīvotāji un pilsētas viesi varēs braukt bez maksas.

  Tāpat arī maksas autostāvvietas, kuras apkalpo "Rīgas satiksme", svētku dienā varēs izmantot bez maksas, izņemot apakšzemes stāvvietu Krišjāņa Valdemāra ielā 5a, kur par auto novietošanu būs jāmaksā atbilstoši spēkā esošajiem tarifiem.

  Sabiedriskais transports 18.novembrī kursēs pēc brīvdienu saraksta. Minibusi kursēs pēc svētdienu un brīvdienu saraksta, bet par braucieniem minibusos ir jāmaksā ierastajā kārtībā.

  Lai pasažieriem būtu ērtāk nokļūt uz/no pasākumu norises vietām, 18.novembrī tiks nodrošināti papildu reisi no pulksten 18 līdz pulksten 24 no pilsētas centra šādos sabiedriskā transporta maršrutos: 2., 3., 11., 12., apvienotajā 12., 23. un 26. (pa Akmens tiltu), 18., 24., 25., 37., 40., 41., 50., 51., 52., 53.autobusa maršrutā; 4., 5., 6., 7., 10. un 11.tramvaja maršrutā; 9., 14., 15., 17., 18., 22. un 27.trolejbusa maršrutā.

  Nacionālo bruņoto spēku parādes norises laikā ir iespējami sabiedriskā transporta kavējumi maršrutos, kas skar Akmens tiltu, Aspazijas bulvāri, Raiņa bulvāri, Merķeļa ielu, Brīvības bulvāri, Brīvības ielu un Bruņinieku ielu.

  Savukārt lāpu gājiena laikā no pulksten 18 līdz 20 iespējami īslaicīgi sabiedriskā transporta kavējumi maršrutos, kas skar Krišjāņa Valdemāra ielu un Zigfrīda Annas Meierovica bulvāri.

  Svinīgā pasākuma un Valsts prezidenta uzrunas laikā, kas notiks pie Brīvības pieminekļa, no pulksten 19 līdz pulksten 20.30 ir iespējami īslaicīgi sabiedriskā transporta kavējumi maršrutos, kas skar Zigfrīda Annas Meierovica bulvāri, Aspazijas bulvāri, Raiņa bulvāri, Brīvības bulvāri un Brīvības ielu.

  Svētku uguņošanas laikā būs sabiedriskā transporta kavējumi maršrutos, kas šķērso Akmens tiltu un Vanšu tiltu un 22.maršruta autobusi tiks novirzīti pa Salu tiltu. 22.maršruta autobusi pa maršrutu kursēs līdz pieturvietai "Centrālā stacija", tad apgriezīsies pretējā braukšanas virzienā un brauks pa Gogoļa ielu, Lāčplēša ielu, Salu tiltu, Mūkusalas ielu, Akmeņu ielu, Valguma ielu, Uzvaras bulvāri un tālāk pa maršrutu. Mainītajā posmā 22.maršruta autobusi apstāsies visās sabiedriskā transporta pieturvietās. Pieturvietas "13.janvāra iela" un "Grēcinieku iela" netiks apkalpotas, savukārt pieturvieta "Nacionālā bibliotēka" tiks pārcelta aiz Uzvaras bulvāra un Valguma ielas krustojuma.


  13.novembra vakarā sešās dažādās Parīzes vietās notika terorakti, kuros dzīvību zaudēja vairāk nekā 100 cilvēki, ir vairāki simti ievainoto. Bojāgājušo skaits tiek precizēts. Francijā ir izsludināts ārkārtas stāvoklis, atcelti plānotie izklaides pasākumi.

  Latvijas valstspiederīgie, atsaucoties uz ievietoto informāciju Ārlietu ministrijas un Latvijas vēstniecības Francijā mājas lapās, aktīvi sazinājās ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu un vēstniecību, informējot par savu klātbūtni Parīzē un par to, ka atrodas drošībā.
  Līdz šim saskaņā ar Francijas Ārlietu ministrijas Krīzes centra sniegto informāciju bojāgājušo un cietušo vidū nav Latvijas valstspiederīgo.

  Saskaņā ar “airBaltic” sniegto informāciju Ārlietu ministrijai, Parīzes lidostu darbība nav traucēta, bet tajās ieviesti stingrāki drošības pasākumi, kā arī atjaunota robežkontrole, un tiek veikta personu apliecinošu dokumentu pārbaude Ņemot vērā minēto, aicinām ceļotājus ierasties lidostā laicīgi. Patlaban ierobežojumi lidojumiem no/ uz Parīzes lidostām nav noteikti, bet Latvijas nacionālā aviokompānija rūpīgi seko notikumu attīstībai Parīzē. Ceļotājiem ir jārēķinās ar to, ka saistībā ar pastiprinātu drošības kontroli ir iespējama reisu kavēšanās Parīzes lidostās.
  Tāpat jārēķinās ar iespējamu dokumentu (un/vai automašīnas) pārbaudi, ceļojot Francijas teritorijā, kā arī ieceļojot un izceļojot no Francijas pa sauszemes un jūras ceļiem, Līdz ar to jāņem vērā, ka Francijas robežas šķērsošanai var būt nepieciešams ilgāks laiks. Ministrija aicina ceļotājus no Latvijas, kuri atrodas vai tuvākajā laikā plāno doties uz Parīzi, rūpīgi sekot līdzi aktuālajai informācijai Latvijas un Francijas plašsaziņas līdzekļos par drošības situāciju pilsētā un iespējamiem pārvietošanās ierobežojumiem, kā arī Latvijas mobilo sakaru operatoru īsziņām.

  Šobrīd Parīzē nav noteikti ierobežojumi apmeklēt konkrētas vietas, bet tādi var tikt ieviesti. Publiskā pulcēšanās ir aizliegta. Stingri iesakām rūpīgi izvērtēt nepieciešamību atrasties publiskās vietās Parīzē. No 16.novembra sabiedriskās iestādes Parīzē ir atsākušas savu darbību, sabiedriskā transporta satiksme Parīzē ir atjaunota pilnā apmērā un tiek nodrošināta arī no/līdz lidostām.

  Ārkārtas gadījumā aicinām ceļotājus, kuri atrodas Parīzē, sazināties ar Latvijas vēstniecību Francijā pa tālruni + 33 1 53 64 58 10, savukārt tuviniekus, kuriem nav izdevies sazināties ar ģimenes locekļiem vai draugiem Parīzē, ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni + 371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv
   

   
  Finanšu ministrija atklāj kampaņu par godprātīgas nodokļu nomaksas nozīmi, kampaņa šoreiz īpaši centīsies  uzrunāt jauniešus, un tajā iesaistījās arī reperu apvienība “Olas”. 

  Kampaņa uzrunās jauniešus, jo šodien viņi varbūt vēl tikai mācās, bet drīz būs darba devēji un darba ņēmēji.
  Reperu apvienības "Olas" pārstāvis savukārt pastāstīja, ka piekrituši iesaistīties projektā, jo viņiem bieži norādīja, ka viņu daiļrade ir izklaidējoša, un vajadzētu kādu vēstījumu auditorijai, kas pārsvarā ir jaunieši, un reperi ir pārliecināti, ka "mums  vajag gludus ceļus, ārstu pakalpojumus, un mūsu glābēji, policisti, ārsti pelnījuši ko vairāk".

  Finanšu ministrijas kampaņas mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par nodokļu nomaksas nozīmi valsts ilgtermiņa attīstībā, parādot, kāds ir visas sabiedrības un katra iedzīvotāja ieguvums.

  Visbiežākais iemesls tam, kāpēc iedzīvotāji ir skeptiski un nevēlas maksāt nodokļus, ir informācijas trūkums, kā arī tas, ka iedzīvotāji nezina, kāds ir viņu personīgais ieguvums no nodokļu nomaksāšanas un kādas ir nodokļu nemaksāšanas sekas.

  Kampaņā ar vienkāršiem un saprotamiem komunikācijas pasākumiem tiks skaidrots, kur paliek nodokļos samaksātā nauda, kādiem mērķiem tā tiek novirzīta un kādus labumus no tā gūst sabiedrība. Ir ļoti svarīgi atgādināt sabiedrībai, kādas sekas raisa ēnu ekonomika un izvairīšanās no nodokļu nomaksas gan personai individuālā līmenī, gan sabiedrībai un tās vajadzību nodrošināšanai kopumā. 

  18.novembrī- plkst. 16  pie Valmieras Kultūras centra   būs iespēja iegādāties kādu no 100 Valmieras bērnu un jauniešu ar roku darinātām svētku svecītēm.
  Ienākumi tiks ziedoti Kristīgā žēlsirdības fonda zupas virtuvei. 

  Sīkāka informācija pa tālruni: 25985601
  Facebook Draugiem Twitter Instagram