Mīlētāko zīmolu tops tiek veidots kopš 2004.gada un kalpo kā svarīgs atskaites punkts patērētāju attieksmes, dzīvesstila un ieradumu atspoguļošanā, vakar notika apbalvošanas ceremonija.
Lai noskaidrotu mīlētākos zīmolus, šogad aplūkoti 590 zīmoli 52 kategorijās. 

Latvijas mīlētāko zīmolu saraksta pirmajā vietā ir zīmols "Google".
Otrs mīlētākais zīmols Latvijā ir "Inbox", bet trešais - "Swedbank". "Top10" ceturto vietu ieņem "Youtube", piekto - "Rimi", sestajā vietā ierindojas "Facebook", septītajā - "Lattelecom", astotajā vietā ir "Skype", devītajā vietā "Maxima", bet "Top10" noslēdz "Depo".
              
Par 2015.gada unikālāko zīmolu atzīts "Rīgas Melnais balzams", kvalitatīvākā zīmola statusā ir "Nike", savukārt kā izdevīgākais zīmols ir noteikts "Supernetto".

Žurnāla "Kapitāls" īpašā balva - "Straujāk augošākais zīmols" - tika piešķirta "Statoil", pētījumu aģentūras "GfK" speciālbalvu - "Zīmols ar potenciālu" - ieguva Latvijas Televīzijas 1.kanāls, bet "PHD Latvija" drosmīgākā zīmola statuss tika piešķirts "Amoralle".

Šogad tika apbalvoti arī ietekmīgākie zīmoli sociālajos medijos, pamatojoties uz zīmolu spēju iesaistīt auditoriju Latvijā populārākajos sociālajos tīklos. Par ietekmīgāko zīmolu sociālajos medijos tika atzīta Liepājas pilsēta. 
No 29. septembra līdz 9. oktobrim astoņās Latvijas pilsētās  varēs bez maksas pārbaudīt automašīnu drošības un elektroapgādes sistēmas.  

Pērn līdzīgā akcijā tika pārbaudīti gandrīz 600 automobiļi, vairāk nekā pusei atklājot dažāda līmeņa  nepilnības, par ko daudzi vadītāji pat nenojauta.

Akcijas laikā  tiks pārbaudītas auto elektroapgādes un drošības sistēmas, ko ikgadējās tehniskās apskates laikā parasti nav iespējams kontrolēt, taču to nevainojama darbība ir svarīga drošībai, īpaši palielinoties diennakts tumšo stundu skaitam rudenī un ziemā.

Automašīnu bezmaksas pārbaudes notiks:

29.09., plkst. 12.00 – Rīgā, K.Ulmaņa gatves Statoil
30.09., plkst. 11.00 – Jēkabpilī, Statoil
01.10., plkst. 11.00 – Preiļos, CSDD
02.10., plkst. 11.00 – Daugavpilī, CSDD
03.10., plkst. 11.00 – Rīgā, t/c Mols
05.10., plkst. 11.00 -  Valmierā, CSDD
06.10., plkst. 11.00 – Dobelē, CSDD
07.10., plkst. 11.00 – Kuldīgā, Statoil
08.10., plkst. 11.00 – Liepājā, CSDD
09.10., plkst. 12.00 – Rīgā, Mīlgrāvja Statoil
Baltijas autošosejas čempionāta sezonas nosēguma posms Biķernieku trasē! 27. septembrī Rīgā atkal pulcēsies Baltijas ātrākie braucēji un jaudīgākās automašīnas, lai sadalītu šī gada čempionu titulus!

Kopumā uz starta stāsies vairāk nekā 100 sportisti un 80 automašīnas.

Trasē redzēsim karstas cīņas gan par Baltijas, gan Lietuvas un Latvijas čempionu tituliem. Kopā ar Baltijas autošosejas čempionātu, sezonas pēdējās sacīkstes aizvadīs arī Baltijas 4 stundu izturības sacīkšu dalībnieki.

Programma:
Iesildīšanās braucieni:
09:00 – 09:15 Baltic Touring Cars + LNRT (Open class)
09:20 – 09:35 KUMHO Challenge
09:40 – 09:55 4H izturības čempionāta dalībnieki
10:00 – 10:15 Lietuvas nacionālā čempionāta dalībnieki (A2000, B2000, A3000, RWD)

Sacīkšu braucieni:
10:30 – 10:55 Baltic Touring Cars + LNRT (Open class) 1. brauciens
11:05 – 11:30 KUMHO Challenge 1. brauciens
12:15 – 16:15 4H Baltijas izturības čempionāts noslēdzošais posms
16:30 – 16:55 Lietuvas nacionālā čempionāta dalībnieki (A2000, B2000, A3000, RWD) 2. brauciens
17:05 – 17:30 Baltic Touring Cars + LNRT (Open class) 2. brauciens
17:40 – 18:05 KUMHO Challenge 2. brauciens

18:30 Apbalvošanas ceremonija

Te skati plašāku info.
 26.septembrī Latvijas Tautas Sporta asociācija, sadarbībā ar Ziemeļvidzemes atlētu savienību rīko Latvijas čempionāta atlētiskajā vingrošanā ceturto posmu Amatas novada Zaubes pamatskolā.  

Sacensību mērķis ir popularizēt veselīgu dzīvesveidu, veicināt estētisko un fizisko attīstību Latvijas iedzīvotāju vidū, iesaistīt jauniešus  atlētiskās vingrošanas nodarbībās, sporta aktivitātēs un sacensībās, veicināt Latvijas mazo lauku skolu aktivitātes. Sacensību programma paredz svara stieņa spiešanu guļus uz atkārtojumu skaitu, pievilkšanos kārienā, vēderpreses vingrinājumu, tāllēkšanu no vietas, 60 un 1000 metru skrējienus. Dalība sacensībās bezmaksas.

Dalībnieku reģistrēšana un svēršana no plkst. 11.00 līdz 12.00.
Sacensību sākums 13.00.Sīkāka informācija te.
Sociālais tīkls "Instagram" paziņojis, ka tā lietotāju skaits pārsniedzis 400 miljonus, tiem katru dienu publicējot vairāk nekā 80 miljonus attēlu.

Tādējādi "Instagram" lietotāju skaits palielinājies no 300 miljoniem šā gada sākumā un par gandrīz 100 miljoniem apsteidzis mikroblogu vietnes "Twitter" lietotāju skaitu.
Sociālā vietne "Facebook" 2012.gadā nopirka "Instagram" par aptuveni vienu miljardu ASV dolāru, kas eiro izteiksmē ir aptuveni 803 miljoni.

"Instagram" galvenais mērķis ir dalīties ar fotoattēliem, kurus var uzlabot, izmantojot dažādus attēlu filtrus. Sociālais medijs  norāda, ka vairāk nekā puse no pēdējiem  lietotājiem, kas pievienojušies sociālajam tīklam, dzīvo Eiropā vai Āzijā.
Arī mūsu radio tev profils ir atrodams Instagrammā – meklē to šeit

Gulbenes novada amatnieku biedrība sadarbībā ar Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centru organizē akciju „Raksti gulbenieša rakstu”. 

Akcijas organizatori piedāvā novada iedzīvotājiem un viesiem atstāt savu un savas ģimenes rokdarbus mustursegai: ar krāsainu dziju izstrādātus – adītus vai tamborētus – 12 x 12 cm lielus fragmentus, kurus paredzēts savienot vienā lielā Gulbenes novada mustursegā, tā atstājot savu rakstu novada vēsturē. 
Sodien  plkst.11.21 Zemes ziemeļu puslodē – tas nozīmē, ka arī Latvijā  beidzas astronomiskā vasara un iestājas rudens.

Šajā laikā abas Zemes puslodes saņem vienādu Saules gaismas un siltuma daudzumu. Diena un nakts visā pasaulē ir aptuveni vienāda garuma, tādēļ šo laiku mēdz dēvēt par vienādībām.

Vēl šodien  dienas garums Latvijā vēl par 11 minūtēm pārspēj nakts garumu.
Dienas un nakts ilgums vistuvākais būs 25.septembrī, bet tad gan - katru nākamo dienu saule spīd par četrām minūtēm un 46 sekundēm mazāk.
Līdz protams ap 21. decembri viss mainīsies, dienas kļūs par minūti vien garākas....

Bet atgriežoties pie rudens sākuma,  dažādas Eiropas tautas agrāk šajā laikā  atzīmēja  ražas svētkus .
Latvijas teritorijā gan rudens svinības  laika gaitā piesaistīti Miķeļa dienai - 29.septembrim. 
Nedēļas nogalē daudzviet tiks svinēti rudens atnākšanas svētki, tostarp arī  Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā tie tiks atzīmēti šo svētdien,  kad no plkst.10 līdz 16 būs tirgus, ķirbju zupas duelis, labības kulšana ar kuļmašīnu, kā arī folkloras festivāls.

Latvijā kustība "Par dzīvību" sadarbībā ar citām organizācijām no šodienas līdz 1.novembrim organizē akciju "40 dienas dzīvībai". 
Šī ir starptautiskā akcija, kurai Latvija pievienosies otro gadu pēc kārtas.

Akcijas  mērķis ir lūgties par atvērtību dzīvībai tautā, stiprām un harmoniskām ģimenēm un katru jaunu dzīvību. Akcijas laikā būs ne tikai kopīgi lūgšanu brīži, bet arī sabiedrību informējošas tikšanās un lekcijas, kas palīdzēs dziļāk izprast dzīvības vērtību.
Akcijas starptautiskā devīze ir "Abortu beigu sākums", jo tās rīkotāju dziļākās ilgas ir, lai ikviens bērns pasaulē ienāktu gaidīts un tiktu mīlēts, lai vairs nebūtu vecāku, kuri nožēlo reiz veikto abortu, lai medicīnas personāls atbalstītu ģimenes bērna gaidīšanas laikā un atrunātu no nepārdomātiem soļiem. Akcija vienlaicīgi notiks vairākās pasaules valstīs.

Šodien plkst.16.40 notiks "Nedzimuša bērna krustaceļš" Rīgas Sv.Jēkaba katedrālē, bet vakarā interesenti ir aicināti uz "Iepazīšanās vakaru", kurā varēs izlozēt ārstu un kļūt par viņa "sargeņģeli", lūdzoties, lai viņš, sekojot savai sirdsapziņai, izvēlētos dzīvību.
25.septembra vakarā interesenti ir aicināti uz Svētās Terēzes no bērna Jēzus draudzi, kur sāksies lūgšanu un informatīva nedēļas nogale.

Akcijas laikā notiks trīs lūgšanu gājieni - 26.septembrī, 17.oktobrī, 31.oktobrī - uz Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu.
Tie ar misi plkst.8 sāksies Rīgas Svētā Alberta baznīcā, lūdzot svētību ārstiem, īpaši tiem, kuri ir atbildīgi par vēl nedzimušo bērnu piedzimšanu.
Saistībā ar ielas seguma atjaunošanu no šodienas  gaidāmi būtiski satiksmes ierobežojumi Rīgā, Krišjāņa Barona ielā.

No šodienas  līdz 23.oktobrim slēgs transportlīdzekļu, izņemot sabiedriskā transporta, satiksmi  Barona ielas posmā no Elizabetes ielas līdz Blaumaņa ielai.

No šodienas  līdz 5.oktobrim slēgs transportlīdzekļu, izņemot sabiedriskā transporta, satiksmi Krišjāņa Barona ielas posmā no Ērgļu ielas līdz Zemitāna ielai, kā arī posmā no Bruņinieku ielas līdz Ērgļu ielai.
Lai popularizētu vietējos bioloģiskos pārtikas produktus, kampaņas "BioLoģiski" rīkotāji aicina šodienu atzīmēt kā Bioloģiskās pārtikas dienu.

Vairākās Eiropas valstīs septembri kā bioloģiskās pārtikas mēnesi un 22. septembri kā Bioloģiskās pārtikas dienu atzīmē jau vairākus gadus. Tikmēr Latvijā šī būs pirmā reize, kad šajā dienā aicinās pievērst uzmanību bioloģiskās pārtikas un bioloģiskās lauksaimniecības nozīmīgumam.

Bioloģiskās pārtikas zīmols ir zaļa ekolapiņa. Eiropas Savienībā tas ir vienīgais marķējums, kas garantē, ka produkts ir audzēts saskaņā ar bioloģiskās lauksaimniecības principiem, un to ievērošana tiek regulāri kontrolēta. Patlaban to pazīst mazāk nekā puse iedzīvotāju, tāpēc septembrī iedzīvotāji aicināti meklēt ekolapiņu visās tirdzniecības vietās - tikai tā patērētājs var būt drošs, ka iegādāts īsts bioloģiskais produkts.

Savukārt Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis informēja, ka šogad bioloģiskie zemnieki izaudzējuši 12 450 tonnas rudzu, 28 000 tonnas auzu, 20 000 tonnas kartupeļu, 10 257 tonnas ābolu, kā arī daudzveidīgu šķirņu burkānus, bietes, ķirbjus, patisonus, sīpolus, ķiplokus, mārrutkus, plūmes, bumbierus, cidonijas, smilstērkšķus - kopumā aptuveni 100 dažādas kultūras. Vairāk nekā 1000 hektāros audzēti garšaugi un ārstniecības augi.

"Kampaņā aicinām iedzīvotājus, kuri vēl nelieto bioloģisko pārtiku, sākt ar to, ka ikdienā vienu produktu nomainīt uz bioloģiski sertificētu, un darīt to regulāri. "Tīras pārtikas lietošana ir ieguvums katram, turklāt bioloģiskā pārtika palīdz samazināt vides piesārņojumu, jo augsnē, gaisā un ūdeņos nenokļūst ķimikālijas," uzsver Norkārkls.

Latvijā patlaban jau ir aptuveni 3500 bioloģiski sertificētu saimniecību, kuras kopumā apsaimnieko ap 200 000 hektāru zemes.

Kā ziņots, izglītojošā kampaņa "BioLoģiski!" tika sākta pērn, ilgs divus gadus un ar dažādām aktivitātēm skaidro Latvijas iedzīvotājiem, kas ir bioloģiskā pārtika, kā to pazīt, kā notiek tās sertificēšana. Kampaņa palīdz patērētājiem atrast, kur iegādāties bioloģisko pārtiku, kā arī iepazīstinās ar audzētājiem un ražotājiem. Kampaņas mājaslapa ir plašs informatīvais resurss, kurā atrodama informācija par bioloģisko pārtiku, tās audzēšanu un ražošanu. Eiropas Parlaments kopā ar Eiropas Savienības Padomi, kurā Latvija nesen bija prezidējošā valsts, pieņem ES likumus, kas pēc tam ietekmē Latvijas likumus. Taču EP deputāti  var iniciēt likumus, kuri pēc viņu domām, būtu Eiropas pilsoņu interesēs.  

Lai noskaidrotu vēlētāju gaidas no Eiropas Parlamenta, jūlijā un augustā EP Informācijas birojs Latvijā īstenoja pētījumu, kura  gaitā izkristalizējušies vairāki tēmu bloki, par ko vēlētāji labprāt dalījās savās pārdomās, gaidās un arī šaubās. 
Pētijumā tika aplūkoti 3 aktuāli bloki – enerģētika, patērētāju tiesības un pilsoņi digitālā laikmetā. 

Aizvadītajā nedēļā, prezentējot šo pētījumu, tika pieaicināti arī EP deputāti – Krišjānis Kariņš, Andrejs Mamikins un Inese Vaidere, kuri komentēja pētījuma rezultātus. 

Kā pētījuma rezultātus komentē EP biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele, tad enerģētikas jomā 72% aptaujāto ir pārliecināti, ka Eiropai ir visas iespējas samazināt energoatkarību no Krievijas. Vienlaikus 20% ir pārliecināti, ka neatkarība energoresursu jomā rezultēsies ar cenu pieaugumu. 
“Ar enerģētikas jautājumiem Eiropas Parlamentā nodarbojas Krišjānis Kariņš, viņš komentēja, ka ja, piemēram, infrastruktūra ir pieejama dažādiem gāzes piegādātājiem, tad Lietuvas pieredze rāda, ka līdz ar šo energoneatkarību, cenas samazinās. Līdz ar to šīm bažām nav pamata.”

Runājot par patērētāju tiesībām, 90% respondentu atklāj, ka vēlētos, lai nākotnē uz visām patēriņa un pārtikas precēm tiktu norādīta izcelsmes valsts. 
“Cilvēki uzskata, ka Latvija pilsoņi tiek uzskatīti par  otrās šķiras cilvēkiem, jo uz šejieni tiek sūtītas zemākas kvalitātes preces. Bija daudz komentāru, ka marēķējumi nereti ir neskaidri un haotiski.”
Pausts satraukums arī par  pārtikas kvalitāti skolu ēdnīcās. Ar šiem un citiem jautājumiem strādā eiroparlamentāriete Inese Vaidere.

Pētījuma dati nodoti deputātiem zināšanai, un kā uzsver Marta Rībele, tad ar daudziem no jautājumiem, ko vēlētāji norādījuši kā svarīgus, par kuriem vēlētos arī atskaiti, ir jau tagad deputātu darba kārtībā.

Sīkāk par pētijumu Lasi Eiropas Parlamenta biroja Latvijā Facebook lapā. 

Šeit lasi, kā EP depitāti komentē vēlētāju gaidas
Valsts kanceleja, sadarbībā ar valsts pārvaldes institūcijām, šogad, 9.oktobrī, visā Latvijā organizē Atvērto durvju dienu.

Šajā dienā valsts pārvaldes iestādes būs atvērtas ikvienam interesentam un piedāvās ekskursijas, izstāžu ekspozīcijas, konkursus, seminārus, prezentācijas un klātienes tikšanās ar amatpersonām un valsts pārvaldē strādājošajiem speciālistiem. 

Izmanto iespēju un iepazīsti valsts pārvaldi no cita skatpunkta! 

Seko informācijai šeit, saraksts ar iestādēm katru dienu tiek papildināts. 
Nedēļas garumā noritēs e- pakalpojumu popularizēšanas akcija "Dienas bez rindām", kurā jau otro reizi  valsts un pašvaldību iestādes visā Latvijā konsultēs iedzīvotājus un uzņēmējus par e-pakalpojumu lietošanu, parādot, kā tas darbojas praksē. 

Rīgas centrā pie Laimas pulksteņa līdz piektdienai darbosies e- telts, kur ikviens interesents varēs testēt e-pakalpojumus, kā arī pieteikties elektroniskajai identifikācijas kartei jeb eID kartei.

Akcijā piedalās vairāk nekā 80 iestādes vairāk nekā 400 vietās Latvijā, ar akcijas dalībnieku sarakstu var mājas lapā


Šonedēļ visā Eiropā un arī Latvijā notiek Veselības nedēļa. Veselības nedēļa tiks organizēta lai parādītu, ka ir daudzi vienkārši un visiem pieejami veidi, kā ikdienā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kas vērstas uz cilvēka veselības uzlabošanu.

Projektu jau ceturto gadu organizē Starptautiskā Sporta un kultūras asociācija  sadarbībā ar Eiropas valstu tautas sporta (sports visiem) nacionālajām organizācijām.
Latvijā Veselības nedēļu koordinē Latvijas Tautas sporta asociācija.

Veselības nedēļas ietvaros visā Latvijā notiks dažādi jau bijuši un jauni pasākumi, kuros aicināti piedalīties visi iedzīvotāji neatkarīgi no vecuma, dzimuma un sportiskās sagatavotības. Pasākumu organizatori nodrošina jebkādas fiziskās aktivitātes iedzīvotājiem visas nedēļas garumā, piemēram, skriešana, nūjošana, pārgājieni, riteņbraukšana, pievilkšanās, lēkšana ar lecamauklu u.c.

Šeit uzzini par vietām Latvijā, kur vari piedalīties dažādās aktivitātēs.

Konkursā "Draudzīgs velosipēdistam" apbalvojumus par ieguldījumu velokultūras veicināšanā un infrastruktūras attīstīšanā, publiskās vietās uzstādot kvalitatīvas velonovietnes un ieviešot citus riteņbraucējiem draudzīgus risinājumus.

Lai palīdzētu velobraucējiem izvērtēt, kur atstāt savu braucamo, uz drošajām velonovietnēm turpmāk tiks izvietotas kvalitātes zīmes. Visdrošākās novietnes tiks apzīmētas ar trīs augšup pavērstiem īkšķiem, bet mazāk drošas ar diviem un vienu īkšķi. Ekspertu žūrija visas pieteiktās novietnes novērtēja desmit kategorijās, piemēram, iespēja pieslēgt velosipēda rāmi un riteņus, statīva materiāla izturība un stabilitāte, novērošanas kameras un apsarga esamība, kā arī vērtēts tika tas, vai teritoriju var aizslēgt un virs tās ir jumts.

Piemēram, par konkursa laureātiem kļuva Carnikavas novada pašvaldība par Latvijā garāko velosipēdistu un gājēju tiltu, kas savieno abus Gaujas krastus, un velonovietnēm pie publiskām ēkām un daudzdzīvokļu namiem, kā arī Smiltenes novada pašvaldība un Tūrisma informācijas centrs par velomaršrutu izstrādāšanu un apvienotu gājēju un veloceliņu izveidošanu.

Alūksnes Tūrisma informācijas centrs tika godalgots par velosipēdistu un gājēju tilta izveidi, bet Strenču novada dome par trīs kilometrus gara veloceļa izbūvi un velobraucējiem piemērota tūrisma maršruta izstrādāšanu.

Limbažu Tūrisma informācijas centrs savukārt izveidojis veloceļus un četrus velomaršrutus, kā arī iekārtojis velonovietnes pie bibliotēkas ēkas un pamestu dzelzceļu pārveidojis par velo un gājēju ceļu.

Vidzemes Tūrisma asociācijas struktūrvienība "Saviļņojošā Vidzeme" apbalvota par velomaršrutu izstrādāšanu Saulkrastos un "laivosipēdošanas" maršrutu Salacgrīvā, kur pusi ceļa jāveic laivā un pusi ar velosipēdu. Asociācija arī izstrādājusi Latvijā pirmo karti, kurā atzīmēti labākie marķētie velomaršruti.

Konkursa "Draudzīgs velosipēdistam" mērķis ir popularizēt labās prakses piemērus un veicināt kvalitatīvu velonovietņu izvietošanu un velokultūras attīstību visā Latvijā.
Rudens Latvijā ir pats noslēpumainākais gadalaiks, jo zinātnieki to ir pētījuši vismazāk, līdz ar to arī informācija par rudens iestāšanos ir visai nosacīta. Mūsu mazajā Latvijā zelta rudens dažādos novados iestājas atšķirīgos laikos, un tas skaidrojams ar temperatūru svārstībām, kuras koki saprot kā ziemas tuvošanos un laiku, kad jāsāk taupīt resursi. 

"Mēs esam analizējuši no 1927.gada datus, un tendences ir tādas, ka atsevišķās vietās lapas sāk dzeltēt vēlāk, bet ir arī vietas, kur rudens iestājas vēl agrāk nekā kādreiz, un mums diemžēl nav vēl tam izskaidrojuma, tāpēc mēs ļoti aicinām cilvēkus ziņot par rudeni, jo zelta rudens, manuprāt, ir viens no skaistākajiem gadalaikiem," Latvijas Televīzijai pastāstīja Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes docente un pētniece Gunta Kalvāne.

Dažādās Latvijas teritorijās rudens iestājas atšķirīgi, un dažviet lapas kokiem nodzeltē ātrāk.

"Dienas garuma samazināšanās, pakāpeniska temperatūras samazināšanās, tuvojoties rudenim, augiem signalizē par to, ka
tuvojas skarbi laika apstākļi, kuros augi nevarēs uzņemt ūdeni no zemes, jo zeme būs sasalusi, dienas būs gaužām īsas, līdz ar to augos dominējošais zaļais pigments hlorofils nevarēs ražot ogļhidrātus - organiskās vielas, un pamazām hlorofils jeb zaļais pigments sāk noārdīties," skaidro LU Bioloģijas fakultātes profesors Uldis Kondratovičs.

Zinātniekiem patīk statistika, un vidēji 22.septembris ir datums, kad bērzi sāk dzeltēt, kuriem dažas dienas vēlāk seko kļavas. Bet visagrāk iekrāsojas liepas un ievas, ko var redzēt dzeltējot aptuveni nedēļu pirms bērziem.
Galvaspilsētā Rīgā pagaidām vēl ir salīdzinoši zaļš, taču ir vietas Latvijā, kurās zelta rudeni var vērot visātrāk. "Ja pavasaris pie mums Latvijā iestājas no dienvidrietumiem un pakāpeniski divu nedēļu laikā aiziet uz ziemeļaustrumiem, tad rudenī ir pretēji - no Alūksnes augstienes uz leju, bet tas, protams, gadu no gada atšķiras," turpina LU profesors Uldis Kondratovičs.

Pirmās lapas sāk krāsoties kokiem tajās vietās, kur temperatūra straujāk pazeminās, kur ir vērojama strauja temperatūru maiņa, bet visintensīvākā un aktīvākā krāsošanās saistībā ar temperatūru ir novērojama vietās, kur temperatūra strauji nokrīt, bet tikai līdz zemajām pozitīvajām temperatūrām, tātad nedaudz virs nulles.

Gadu no gada tas atšķiras, bet iespējams, ka Alūksnē varētu priecāties visagrāk par dzeltenajām lapām, tāpat arī Latgales iedzīvotāji, un visvēlāk rudens varētu būt piejūras zemienē no Liepājas, Ventspils virzienā uz Kolku. Respektīvi, zelta rudens Latvijā iestāsies pavisam drīz, taču tiem, kas nespēj to sagaidīt – pirmā vieta, kur to varēs ieraudzīt, būs Alūksnes pusē.

Autors: 4. studija, LTV raidījums
 
Eiropas Parlamentā ir Lūgumrakstu komiteja, jebkuram ES pilsonim ir tiesības iesniegt tai  petīciju jeb lūgumrakstu, kas ir ES kompetencē un kas tieši skar šo pilsoni.

Lūgumrakstu drīkst iesniegt jebkurš ES pilsonis, dalībvalsts pastāvīgais iedzīvotājs, kā arī  uzņēmuma vai organizācijas pārstāvis.

Kā skaidro Eiropas Parlamenta deputāte, kas darbojas šajā komisijā – Tatjana Ždanoka,  komitejas mērķis ir reaģēt uz visiem lūgumrakstiem un, ja iespējams, nodrošināt to  jautājumu izskatīšanu ārpustiesas kārtībā. Lūgumrakstam jābūt rakstītam kādā no ES oficiālajām valodām, tātad arī latviešu, un to ir iespējams iesniegt gan rakstiski pa pastu – pie tam nav nepieciešama kāda speciāla blanka, gan elektroniski tiešsaistē – saite atrodas Eiropas Parlamenta mājas lapā 

“Ir gan jāievēro viena lieta, cilvēkam, kurš raksta lūgumrakstu, jāatsaucas uz kāda likuma vai līguma pārkāpumu. Ar vidi saistītu lūgumrakstu mums ir visvairāk. Tekstu var sagatavot iepriekš, ja aizpilda formu elektroniski. Tātad, jāapskatās, kurš likuma punkts ir pārkāpts un tas jāpiemin”, skaidro Ždanoka. 

Komiteja saņem arī iesniegumus, kuri nebalstās likuma normās, bet subjektīvās cilvēka vēlmēs, tādos gadījumos komiteja šos rakstus nepieņem. Taču kā norāda eiroparlamentāriete, ikviens Latvijas iedzīvotājs var vērsties pie jebkura Eiropas parlamenta deputāta, un no Latvijas tādi ir ievēlēti 8, lai konsultētos par korektu lūgumrakstu rakstīšanu.

Ždanoka stāsta, ka Latvijas iedzīvotāji vēl īsti šo kanālu pilnvērtīgi neizmanto, čempioni lūgumrakstu iesniegšanā ir spāņi. Tāpat deputāte vērš uzmanību, ka jāsaprot – kura atbildības jomā konkrētais jautājums ir:
“Bieži nākas atbildēt – ka jautājums, par kuru sūdzaties vai uz ko vēršat uzmanību, neattiecas uz Eiropas Parlamenta lūgumrakstu komiteju, bet ir konkrētas valsts pārziņā. Tie ir jautājumi, kas saistīti ar medicīnu, ar izglītību, ar pabalstiem – tā ir katras valsts kompetence, kur Eiropas Savienība nevar iejaukties. Taču, ir virkne jautājumu, kuros varam cilvēkam palīdzēt, kaut vai jau pieminētie vides jautājumi.”

Visvairāk rakstus iesniedz rietumvalstu iedzīvotāji. Čempioni līgumrakstu iesniegšanā ir spāņi. 

Un par ko tad iedzīvotāji šai komitejai sūdzas: kāds iesniedzējs pieprasa informāciju par maksu ko prasa par medicīniskās lietas kopēšanu Neapoles slimnīcā, cits raksta par to, ka Itālijā vasaras mēnešos aizliegts izmantot dažu konkrētu veidu ziemas riepas; viņa automobilim ir piemērotas tikai aizliegtā veida riepas. Kāds sūdzas par to, ka Bilbao metro darbība rada troksni, citam nepatīk maksa par notāru pakalpojumiem. . Ļoti daudz ir rakstu par dzīvnieku labturības noteikumu pārkāpumiem. 

Vairāk informācijas  par šo un citiem jautājumiem var atrast Eiropas Parlamenta Facebook lapā 
Patlaban Limbažos norit aptauja, ko iesākt ar pieminekli padomju jūrniekiem, kas atrodas Limbažu skvērā pie sākumskolas.  
“Daugavas vanagi” rosina  to demontēt.

Piemineklis ir atklāts tieši pirms 40 gadiem 7. maijā.
Tas veltīts Otrā pasaules karā kritušo 26 padomju jūrnieku piemiņai. Viņi 1941. gadā gājuši bojā cīņā par Limbažiem. piemineklis šobrīd ir bezsaimnieka manta.

Biedrības “Daugavas vanagi Latvijā” Limbažu nodaļai ir iecere sakārtot šo skvēru. Un arī Limbažu novada dome ir atbalstījusi “Daugavas vanagu” ieceri.

Aptauju Viedokļi vēl nav apkopoti, bet saprotams, ka tie ir dažādi. Pirmās anketas liecina, ka respondenti principā atbalsta Daugavas vanagu ieceres.
Viens no Siguldas atpazīstamības simboliem – panorāmas rats - pagaidām netiks nojaukts. 

Panorāmas rats siguldiešus un viesus vizina jau 40 gadus, bet pašvaldībai pieejamos dokumentos nav norādīts, cik ilgs ir tā ekspluatācijas termiņš. Arī atrakcijas izskats licis šaubīties par tās drošību. Siguldas novada pašvaldība pērn pieļāva domu to nojaukt, uzskatot, ka tas savu laiku ir nokalpojis un kļuvis bīstams.

Lai gan jau 40 gadus vecs, Siguldas panorāmas rats savu popularitāti nav zaudējis. Ik mēnesi to apmeklē 3000 - 5000 cilvēku. 

Pēc ekspertu norādījumiem apsaimniekotājam bija vien jāaizmetina konstrukcijā radušās nelielās plaisas, erozijas mazināšanai jānotīra un jāuzliek papildu betona kārta balstu pamatnēm un jānovērš citi maznozīmīgi defekti.

Par panorāmas rata saglabāšanu pagājušajā gadā iedzīvotāji vāca arī parakstus, pret pilsētas atpazīstamības simbola nojaukšanu parakstījās vairāk kā 2000 siguldiešu.
Iestājoties rudenīgam laikam, satiksmes eksperti vērš  autobraucēju vērību uz to, ka atbilstoši jāpielāgo arī savus braukšanas paradumus, lai novērstu iespējamas bīstamas satiksmes situācijas.
 
Rudenī strauji sarūk gaišais diennakts periods, ir iespējama migla un satiksme rītos un vakaros norit sliktākas redzamības apstākļos. Īpaši neapgaismotajos posmos ceļš kļūst grūtāk pārredzams un var savlaicīgi nepamanīt satiksmes traucējumus – citus transportlīdzekļus vai gājējus.
 
Rudenim raksturīgas arī vētras un spēcīgas vēja brāzmas, kas uz ceļa var sagāzt kokus vai to zarus. Ja tādus novērojat, lūdzam par tiem informēt Latvijas Valsts ceļu Satiksmes informācijas centru pa tālruni 80005555.
 
Aicinām arī gājējus un velosipēdu vadītājus rūpēties par satiksmes un savu drošību, diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām un apdzīvotās vietās posmos, kuri nav pietiekami un vienmērīgi apgaismoti, lietot apģērbu vai vesti ar labi saskatāmiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.
Latvijas labākā garo distanču skrējēja Jeļena Prokopčuka novembrī trešo gadu pēc kārtas piedalīsies prestižajā Ņujorkas maratonā, kas viņai šajās sacensībās kopumā būs jau septītā dalības reize.
Prokopčukai būs sestais augstākais personiskais rekords no sportistēm, kas šogad skries maratonā.

Prokopčuka 2005. un 2006.gadā šajās sacensībās spēja triumfēt. 
Sacensības risināsies 1.novembrī. 

Prokopčuka, kura nākamajā pirmdienā atzīmēs 39. dzimšanas dienu, jau kādu laiku mīklaini izsakās par savu nākotni, liekot vedināt uz domām, ka drīzumā grasās noslēgt karjeru.
Iepriekš sportiste atzina, ka, iespējams, šogad viņa aizvadīs pēdējo maratonu savā karjerā.

Lai cīnītos ar ēnu ekonomiku un veicinātu darba drošību, drīzumā būvniecības nozarē varētu tikt ieviestas elektroniskās identifikācijas kartes, stāsta Valsts darba inspekcijas (VDI) direktors Renārs Lūsis.
Lūsis minēja, ka priekšlikums nācis no nozares puses.

Plānots, ka karte tiktu izmantota būvlaukumos. Tai būtu divas pamatfunkcijas - darbinieka identifikācijas nodrošināšana un garantija, ka viņš ir apmācīts darba drošības jautājumos.

VDI direktors skaidroja, ka līdz ar karšu ieviešanu būtu mazākas iespējas nelegāli nodarbināt cilvēkus, kā arī uzlabotos darba drošība. Darbinieki, viņaprāt, būtu tikai ieguvēji - faktiski tiktu legalizēti darbinieku ienākumi, nebūtu iespēja «spēlēties» ar darba laiku, jo, ieejot un iznākot no objekta, tas uzreiz tiktu fiksēts.

«Jāsāk ar būvniecību, pēc tam vērtēsim, vai var ieviest tālāk. Ja kartes pierādītu, ka ir spējīgas darboties un funkcionēt vienā nozarē, es ticu, ka varētu darboties arī turpmāk citās nozarēs,» norādīja Lūsis.

VDI direktors akcentēja, ka arī šogad būvniecības nozare ieņem pirmo vietu nelegālās nodarbinātības ziņā. Šā gada astoņos mēnešos VDI nozarē pieķērusi jau vairāk nekā 200 nelegāli nodarbinātos.

Pozitīvi, ka šogad nozarē mazinājušies darba negadījumi.
Tehnoloģiju milzis "Google" uzsācis ziedojumu kampaņu, kuras mērķis ir piesaistīt 11 miljonus ASV dolāru organizācijām, kas palīdz bēgļiem Eiropā.

Uzņēmums "Google" plāno pirmos ziedojumus 5,5 miljonu ASV dolāru apmērā piesaistīt caur mājaslapu 

Ziedojumi tiks sadalīti četru nevalstisko organizāciju starpā, kas nodrošina bēgļiem pārtiku, ūdeni, pajumti un medicīnisko aprūpi.
Ziedojumus saņems: organizācija "Ārsti bez robežām", Starptautiskās glābšanas komiteja, organizācija "Glābiet bērnus" un Apvienoto Nāciju Augstā komisāra bēgļu jautājumos birojs (UNHCR).

Uzņēmums "Google" līdz ar paziņojumu par kampaņu publicējis kāda darbinieku emuārus, kurš septiņu gadu vecumā aizbēdzis no Afganistānas uz Eiropu.

Vēstīts, ka Eiropa piedzīvo lielāko migrantu krīzi kopš Otrā pasaules kara beigām. Lielu daļu ES ieceļojošo imigrantu veido sīrieši, kas bēg no kara plosītās valsts.
Mēģinot pa jūru sasniegt Eiropu, šogad bojā ir gājuši tūkstošiem migrantu no Āfrikas un Tuvajiem Austrumiem. Saskaņā ar ANO datiem šogad Vidusjūru jau šķērsojuši vairāk nekā 350 000 migrantu, 2600 šai ceļā gājuši bojā.
Ventspils Jaunrades nama observatorijā agrā 28.septembra rītā varēs vērot pilno Mēness aptumsumu
. Jau 27.septembra vakarā sāksies izglītojošs un izklaidējošs vakars un nakts observatorijā.

28.septembra rīta agrumā, ja vien laikapstākļi būs labvēlīgi, visā Latvijas teritorijā būs iespēja novērot pilnu Mēness aptumsumu.

No plkst. 3:12 naktī  - veselu stundu un 12 minūtes Mēness pilnībā atradīsies mūsu planētas ēnā, tādēļ debesīs būs redzams sarkanīgi brūns Mēness disks.  Lai arī Mēness aptumsumus varam novērot biežāk nekā Saules aizklāšanu, tomēr katra reize ir ļoti gaidīta – tā stāsta astronomi.
Šis aptumsums sakrīt ar vēl kādu interesanta notikumu, proti, Zemes vienīgā dabīgā pavadoņa aptumšošanās notiks laikā, kad tas atradīsies Zemei īpaši tuvu. Mēness riņķo ap Zemi pa nedaudz eliptisku orbītu, tādēļ attālums starp abiem debess ķermeņiem mēdz atšķirties. Vidējais attālums ir 384 000 kilometru, bet dažkārt Mēness pietuvojas pavisam tuvu, un šoreiz aptumsuma laikā Mēness attālums no Zemes būs vien nepilni 357 000 kilometru.

Novērotājs no Zemes pamanīs, ka Mēness būs vizuāli lielāks, nekā ierasts.
Kad Mēness disks būs pilnībā aizklāts, plkst.5.11 sāksies pilnās fāzes daļa, kad Mēness kļūs tumšsarkans. 

Lai novērotu aptumsumu, nav nepieciešamība pēc īpaša aprīkojuma - to viegli varēs redzēt ar neapbruņotu aci. Ar tālskati būs iespēja to izbaudīt vēl krāšņāk, taču ir jācer uz labiem laikapstākļiem. 
24. septembrī plkst 18.00 "Daugavas" stadionā Liepājā notiks labdarības spēle ar Latvijas mēroga zvaigžņu dalību, vēsta futbola klubs "Liepāja".

Laukumā tiksies divas komandas, kuras vadīs divi draugi jau no bērnu dienām, šobrīd FK "Liepāja" darbinieki - kluba prezidents Māris Verpakovskis un komandas otrais treneris Mareks Zuntners.

Abi komandu kapteiņi savās komandās pulcēs savus draugus, dažādu savu dzīves posmu līdzcilvēkus. Dalību pasākuma apstiprinājušas tādas personības vai kolektīvi kā grupa "Prāta Vētra", Viktors Dobrecovs, Dons, Edgars Gauračs, Andris Bulis, Mihails Zemļinskis, Kristaps Grebis, un daudzi citi. Komandas laukumā vadīs un norādījumu dos treneri - abu kapteiņu tēvi - Ilmārs Verpakovskis un Jānis Zuntners.

Pasākumā futbola spēles starplaikā norisināsies labdarības izsole, kurā būs izdevība iegādāties dažādas ekskluzīvas lietas, kā piemēram, Kristapa Porziņģa spēļu apavus un kreklu ar parakstu, kā arī pašas futbola spēles ekskluzīvos kreklus ar abu komandu dalībnieku autogrāfiem u.tml. Spēli klātienē komentēs un pasākumu vadīs Armands Simsons.

Ieeja Daugavas stadionā notiks par ziedojumiem, un visi pasākumā savāktie līdzekļi tiks novirzīti labdarībai - Liepājas maznodrošinātajām daudzbērnu ģimenēm, kurām šobrīd, uzsākot skolas gaitas, šie līdzekļi ir ļoti nepieciešami.

Rīgā sākas Eiropas Mobilitātes nedēļa, un iedzīvotāji aicināti ikdienas gaitās doties ar velosipēdu, kā arī mudināt kolēģus, draugus un radus pārvietoties ar šo videi draudzīgo transporta veidu.

Tiem autovadītājiem un iedzīvotājiem, kuri vēlētos izmēģināt pārvietoties Rīgas ielās ar velosipēdu, visas nedēļas garumā velonoma "Sixt" piedāvās nomāt divriteņus bez maksas divas stundas dienā. Velonoma piedāvā bez maksas izmantot velosipēdu, lai izmēģinātu doties uz darbu vai pusdienās. Lai izmantotu piedāvājumu, jāreģistrē kupons ar kodu 918291 "Sixt" velo nomas kontā. Plašāka informācija pieejama šeit

Tradicionāli Eiropas Mobilitātes nedēļā tiek piedāvātas arī riteņbraukšanas sacensības bērniem Uzvaras parkā un Biķernieku trasē. Bērnu un jauniešu velosacensības rīko "Riteņvasara", un tās ir bez maksas. Plašāka informācija pieejama "www.ritenvasara.lv".

17.septembrī, velosalons "Ērenpreiss" plkst.19 rīko "video" nakti, kurā varēs labvēlīgā atmosfērā baudīt izlasi ar lieliskiem, atjautīgiem, iedvesmojošiem, pikantiem un atraktīviem riteņbraukšanas video.

Arī Sarkandaugavas biedrība šogad iesaistījusies riteņbraukšanas popularizēšanā un aicina vietējos Sarkandaugavas iedzīvotājus izbraucienā ar velosipēdu. Brauciens notiks sestdien, 19.septembrī, plkst.12, lai jaukā kompānijā no Brasas stacijas gar dzelzceļu dotos līdz Mangaļsalai.

Savukārt 22.septembrī būs "Diena bez auto", kad tiks rīkoti Krišjāņa Barona ielas svētki. Svētku laikā vietējie iedzīvotāji un uzņēmēji tiks iepazīstināti ar ielas pārbūves projektu. Jau ziņots, ka Barona ielā turpmākajos trijos gados gaidāmas lielas pārmaiņas. Ielai tiks atjaunots bruģa segums, salabotas ietves, radot vides pieejamību ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesim, un iela tiks labiekārtota.
Šajā būvsezonā tiks īstenots pirmais posms - atjaunots segums visā ielas garumā no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības ielai. Brauktuves segums tiks atjaunots, pilnībā to nobruģējot, arī tajā ielas posmā, kur šobrīd ir asfaltbetona segums. Brauktuves abās pusēs ar speciālu bruģi tiks iezīmēta un izveidota rekomendējošā velojosla, autovadītāji pa šo joslu drīkstēs braukt, taču viņiem būs jārēķinās ar velobraucējiem.

Savukārt Latvijas Ainavu arhitektūras biedrība ar ekspertiem izstrādās un piedāvās ielas labiekārtošanas risinājumus. Plašāka informācija par pasākumiem dienas garumā būs pieejama Rīgas domes Satiksmes departamenta mājaslapā "www.rdsd.lv".

Eiropas Mobilitātes nedēļu Rīgā jau 13.gadu rīko Rīgas domes Satiksmes departaments sadarbībā ar sabiedriskajām un nevalstiskajām organizācijām.
Tradicionāli šī nedēļa norisinās no 16.-22.septembra.

Galvenā uzmanība šajā nedēļā tiek pievērsta velobraucējiem un kājāmgājējiem paredzētajai infrastruktūrai, satiksmes intensitātes mazināšanai, transporta piekļuves uzlabošanai un aktīvākai informēšanai par ilgtspējīgiem pārvietošanās paradumiem.

11.septembrī, Smiltenē tikās Valmieras, Cēsu un Smiltenes jeb “Vidzemes ekonomiskā trijstūra” domju priekšsēdētāji, lai kopā ar sporta pārvalžu vadītājiem izrunātu sporta nozares aktualitātes un attīstību.
Ar situāciju Smiltenes novadā iepazīstināja Sporta pārvaldes vadītājs Guntars Markss, kurš cēsniekiem un valmieriešiem pastāstīja par iedzīvotājiem pieejamo infrastruktūru – plašo sporta veidu klāstu, kurā Smiltenes novada cilvēki var trenēties, kā arī par Sporta pārvaldes darbības principiem, tās budžetu un padotībā esošajām iestādēm.

Kā iepriekš sacījis Jānis Baiks: “Smiltene, Cēsis un Valmiera ir trīs spēcīgi centri Vidzemē. Sadarbojoties var iegūt gan novadi, gan viss Vidzemes reģions, attīstot uzņēmējdarbību, profesionālās izglītības iespējas, veidojot tūrisma maršrutus.

Pasākumi septembrī:
18.septembrī pl.18.00, Grundzāles kultūras namā, Signes Lielpēteres autordziesmu koncerts. Piedalās Launkalnes sieviešu vokālis ansamblis "Anemones". Ieeja bezmaksas

18. septembrī plkst. 19.30 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā Vijciema amatierteātra “Čiekurs” traģikomēdija “Igauņu bēres”. Izrādes autors- Andruss Kivirehs. Režisors- Valdis Šaicāns. Ieeja- ziedojumi teātra rekvizītu iegādei. 

19. septembrī plkst. 17.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā Dzejas dienām veltīta pēcpusdiena “Vārdu pērles dzejas krellēs”. Piedalās Smiltenes novada dzejnieki un jaunie talanti. Īpašais viesis: dzejniece Amanda Aizpuriete. Mūzika: Reinis Alberts Miders. Darbosies grāmatu maiņas punkts. Ieeja bez maksas.

Pasākumi oktobrī: 
3.oktobrī Smiltenes novada tūrisma sezona noslēgsim ar velobraucienu “Ieriteņo rudenī 2015”.

4. oktobrī plkst. 16.00 Smiltenes pilsētas Kultūras centrā Latvijas Nacionālās operas izrāde “Mūzikas skaņas”. Ieeja: € 8,00 un € 10,00
Šonedēļ Grieķijā gaidāmas ārkārtas vēlēšanas, jo pirms nepilna mēneša Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs paziņoja par savu atkāpšanos no amata. 

Kā zināms, Grieķijai ir nopietnas finanšu problēmas. Lai tās risinātu, Grieķijai, kā savulaik Latvijai krīzes gados, ir iespēja aizņemties naudu no starptautiskajiem aizdevējiem. Kuri, protams, pretī prasa krasus taupības pasākumus. 
Ciprs bija premjers, kas iebilda pret šiem  pasākumiem. Tieši tāpēc Eirozonas līderiem ne reizi vien bija kopā sanākšanas, lai vienotos par jaunu Grieķijas glābšanas programmu.

Arī Latvijas iedzīvotāji pauž bažas, ka citām valstīm, tostarp mums, nāktos maksāt par Grieķijas vēlmi dzīvot ar vērienu. Interneta komentāros pat lasāms, ka Eiropas parlaments dod akceptu jaunas naudas izsniegšanai Grieķijas vajadzībām. Šos mītus lauž Eiropas parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš, skaidrojot, ka Eiropas Parlaments nav starptautiskie aizdevēji:
“Pirmkārt, nav īsti skaidrs, kā Eiropas Parlaments var iesaistīties šajā jautājumā. Atgādinu, ka EP ir likumdevējs, nevis izpildvara. Bet ir daži ļoti aktīvi parlamentārieši, kuri saredz parlamentam visvarenu lomu. Bet man šķiet, ka viņiem vajadzētu orientēties uz darāmajiem darbiem, uz to, ko varam reāli izdarīt, nevis nākt klājā ar dažādiem populistiskiem un tukšiem paziņojumiem, kuriem īsti nav seguma.”

Grieķija un Latvija  ir vienā savienībā, vienā tirgū. Un, protams, mēs esam cieši saistīti viens ar otru, tāpēc faktiski visi eirozonas dalībnieki ir  ieinteresēti situāciju atrisināt. Arī Latvija ir ieinteresēta tajā, skaidro Kariņš:
“Risinājums ir atrasts. Eiropā ir izveidots fonds – Eiropas stabilizācijas mehānisms, kurā Latvija ar savu iemaksāto naudiņu ir kā akcionārs lielā uzņēmumā. Šis fonds no valūtas biržām aizņemas naudu, ko tālāk aizdos Grieķijas valdībai. Tātad Latvijas nodokļu maksātāji ir tikai pastarpināti iesaistīti šajā procesā, no mūsu maciņiem papildus nekas netiks maksāts.”

Runājot par jostu savilkšanu, Krišjānis Kariņš norāda, ka Grieķi piedzīvo to pašu ko mēs, iespējams, vēl smagākā veidā -  mums taupības režīms bija sāpīgs, bet īss. 
“Grieķi izvēlējās, manuprāt, neauglīgāko ceļu. Ieviest taupības pasākumus pa gabalam, nevis kā kompleksu pasākumu. Teikt, ka viņi nesavelk jostas, arī nebūs pareizi. Viņi ilgi spirinājās pretī, un rezultātā viņiem tās sāpes un izjūtas ir lielākas kā mums krīzes gados.”

Iespējams, jaunas vēsmas Grieķijas glābšanas plāna īstenošanā ienesīs jaunā Grieķijas valdība.  

Seko Eiropas Parlamentam arī šeit - Facebook lapā
Latvijas Okupācijas muzejs meklē leģionārus, kuri brīvprātīgi atgriezās Latvijā 1946.gadā.

Sabiedrības palīdzība faktu noskaidrošanā nepieciešama, jo Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks Andrejs Edvīns Feldmanis veic pētījumu un veido dokumentālo filmu par latviešu leģionāriem Zedelgemā.

Otrā pasaules kara beigās sabiedroto gūstā angļiem padevās 11 727 latviešu leģionāri, kuri tika novietoti kara gūstekņu nometnē Beļģijā, Flandrijas provinces pilsētiņā Zedelgemā.
1946.gada 6.aprīlī padomju armijas pārstāvjiem angļi nodeva 199 karavīrus, kuri brīvprātīgi vēlējās atgriezties dzimtenē.
Apmēram 30 latviešu leģionāri tika atvesti uz Rīgu un novietoti filtrācijas nometnē Ganību dambī 40.

Okupācijas muzejs lūdz atsaukties šos karavīrus, viņu tuviniekus vai personas, kuras kaut ko zina par šo notikumu.

Personas, kuras var sniegt kādu informāciju, muzejs aicina sazināties, zvanot 66 117 657.

Kā skaidro Feldmanis, muzeja rīcībā ir dokumenti, taču vēsturniekiem vajag cilvēkus, lai noskaidrotu, kas ar šiem leģionāriem notika tālāk.
Filmu "Zedelgema" paredzēts pabeigt rudenī un pirmizrādīt jau 11.novembrī kinoteātrī "K.Suns".
Nākamnedēļ, no 21.septembra līdz 27.septembrim, visā Eiropā un arī Latvijā norisināsies Veselības nedēļa, kuras laikā iedzīvotāji tiks mudināti piedalīties dažādās fiziskajās aktivitātēs.

Kā informēja Latvijas Tautas sporta asociācijas ģenerālsekretāre Gaļina Gorbatenkova, Latvija šajā kampaņā piedalās jau ceturto gadu un tās dalībnieku skaits ar katru gadu pieaug.

Gorbatenkova stāstīja, ka Veselības nedēļas laikā notiks dažādi bezmaksas pasākumi un aktivitātes visā Latvijā, kuros aicināti piedalīties visi iedzīvotāji neatkarīgi no vecuma, dzimuma un sportiskās sagatavotības. Pasākumu organizatori piedāvās fiziskās aktivitātes iedzīvotājiem visas nedēļas garumā, piemēram, skriešanu, nūjošanu, pārgājienus, riteņbraukšanu, lēkšanu ar lecamauklu.

Pasākums tiek organizēts, lai parādītu, ka ir daudzi vienkārši un visiem pieejami veidi, kā ikdienā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kas vērstas uz cilvēka veselības uzlabošanu.

Vairāk informācijas par pasākumiem iespējams atrast mājaslapā "www.sportsvisiem.lv" vai pašvaldību mājaslapās.
Facebook Draugiem Twitter Instagram