Šobrīd pabeigti aptuveni 35% no visu plānoto darbu apmēra Krišjāņa Barona ielas atjaunošanā,  pastāstīja Rīgas domes Satiksmes departamenta Būvdarbu vadības nodaļas vadītājs Uģis Broža.

Pirmās kārtas būvdarbu posma termiņš ir šā gada 29.decembris, bet darbu izpilde notiek straujos tempos. Tāpēc bažas par to, ka varētu nepaspēt pagaidām nav.

Tostarp viņš pastāstīja, ka Rīgā vēl ir veikta seguma atjaunošana četrās ielās - posmos Raiņa bulvārī, Sporta ielā, Artilērija ielā un Avotu ielā. "Šajos posmos darbi jau ir pabeigti, ir nelieli sakopšanas darbi atlikuši, bet pamatdarbi ir pabeigti un bez kavēšanās. kopsummā esam apmierināti gan ar termiņu, gan ar darba kultūru," klāstīja Broža.

Runājot par nākamā gada lielākajiem projektiem, Broža atzīmēja, ka tiks rekonstruēta Brīvības iela - posmā no Brīvības pieminekļa līdz Lāčplēša ielai un posmā no VEF tilta līdz Juglai.
Novembra sākumā plānots pilnībā atvērt Salu tilta brauktuvi - visas trīs joslas abos braukšanas virzienos, arī uz  Salu tilta darbi norit ļoti labi un patlaban pilnībā pabeigta brauktuves asfaltēšana un tiek skrūvētas vidējās tilta robežbarjeras,  darbu izpildes termiņš ir 1.decembris, bet tas tiks apsteigts.
Kinoteātros visā Latvijā būs skatāma jauna pašmāju spēlfilma "Romeo n' Džuljeta", kuras pamatā ir stāsts par mūsdienu jauniešu attiecību līkločiem.

"Romeo n' Džuljeta" ir režisora Māra Martinsona un scenāriju autora Nila Saksa darbs, kuri kā filmas sižetisko vadlīniju izraudzījušies visā pasaulē labi zināmo Viljama Šekspīra traģēdiju , tikai šoreiz darbība pārcelta uz mūsdienām, uz reālo Latvijas vidi Jūrmalā un Rīgā, kur gandrīz skaitliskā līdzsvarā dzīvo divu valodu kopienas. Filmā satiekas nevis divas naidīgi noskaņotas dzimtas, bet gan divu nāciju jaunieši, kas dzīvo vienā valstī, bet dažādās sabiedrībās.

Jaunā pašmāju spēlfilma ir domāta jauniešiem.

Filmas režisors min, ka ļoti vēlētos, lai šī filma Latvijā dzīvojošiem cilvēkiem būtu atspēriena punkts raudzīties uz ieilgušajām nacionālajām problēmām no cita skatu punkta. Lai cilvēki negaidītu valdības viedokli par šo konfliktu atrisināšanu, bet sāktu paši ar sevi. Viņš uzskata, ka šī filma varētu kļūt par ļoti aktuālu un nepieciešamu Latvijai.

Filmas mūzikas autori ir Māra Upmane-Holšteine, Andis Ansons, bet tituldziesmu radījuši Raimonds Pauls un Guntars Račs.
Vasarā  Latvijā savu darbu uzsāka kolektīvo ieguldījumu platforma. Tā ir interneta lapa projektubanka.lv,  kas kopā saved radošu un inovatīvu ideju autorus ar cilvēkiem, kuri šīs idejas vēlas finansiāli atbalstīt.

Pirmajos piecos mēnešos savāktie 17 tūkstoši eiro -   un tikušas atbalstītas septiņas idejas.
Ar Projektu bankas starpniecību izdevies atrast finansējumu gan cilvēkiem, kuri uzsākuši sulu ražošanas biznesu, gan bērnu lasītprasmju veicināšanas spēlei, gan publisko klavieru uzstādīšanai Valmierā.

Kā stāsta idejas autori, tad ziedojumu summas ir no 5 līdz 100 eiro, bet vidējais ieguldījums ir ap 20 eiro, stāsta Projektu bankas idejas autors Māris Cīrulis.

Šobrīd uz ieguldītāju dāsnumu cer arī filmas “Kriminālās ekselences fonds” autori. 
Finansējumu gaida arī Sandris Akmans, kurš vēlas izveidot bišu dravu radošām un drošām skolēnu ekskursijām.
Uz Projektu bankas atbalstu cer vīru kopa “Vilki”, kam nepieciešama nauda latviešu karavīru dziesmu albuma "Cīņai sveiks!" ierakstīšanai. 

Rindā gaida vēl vairākas interesantas idejas, kuras var aplūkot lapā projektubanka.lv

Projekta autorus ikviens interesents var atbalstīt kaut vai ar dažiem eiro.
Organizatori cer, ka Latvijas sabiedrība ir gatava ne tikai iesaistīties labdarības akcijās, bet arī palīdzēt tiem, kuri vēlas radīt jaunus produktus, kas būs noderīgi visai sabiedrībai kopumā.

Starp citu, Latvijā tapušais tehnoloģiju projekts "Airdog" finansējumu savāca starptautiskajā kolektīvo ieguldījumu platformā “Kickstarter”.

 
Šodien sākas skatītāju balsojums par labāko izrādi, aktieri un aktrisi. "Spēlmaņu nakts" notiek jau 22. reizi. 23.novembra vakarā uz Dailes teātra skatuves tiks godināti sezonas spilgtākie un veiksmīgākie individuālie sniegumi un Latvijas profesionālo teātru iestudējumi, kā arī pasniegta balva “Par mūža ieguldījumu teātra mākslā”.

Latvijas teātru balva "Spēlmaņu nakts" par mūža ieguldījumu teātra mākslā piešķirta Latvijas Nacionālā teātra aktieriem - Uldim Dumpim un Ģirtam Jakovļevam. 

Skatītāji līdz 20.novembrim var balsot mājas lapā un izteikt savu viedokli, no tā būs atkarīgas arī skatītāju simpātiju balvas.

Balsojuma kastes pieejamas 11 teātros visā Latvijā -  Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Valmieras Drāmas teātrī, Liepājas teātrī, Daugavpils teātrī, Leļļu teātrī, Latvijas Nacionālajā operā, "Dirty Deal Teatro" un Ģertrūdes ielas teātrī.Pavasarī veterinārārsti Latvijā ziņoja par kādu ļoti bīstamu tendenci – aizvien vairāk suņu konstatēja dzīvībai bīstamu slimību barības vada paplašināšanos jeb dilatāciju. Situācija nav uzlabojusies. Arī pētījums, kas šobrīd norit, lai izskaidrotu šīs slimības pēkšņo uzliesmojumu Latvijā, pagaidām vēl nav nesis rezultātus. 

Barības vada paplašināšanās jeb dilatācijas pazīmes:

balss izmaiņas,
izmaiņas ēšanā (ēdot izstiepj kaklu, atkāpjas no bļodas),
grūtības norīt barību,
atraugāšanās, kā laikā var iztecēt šķidrums, barība vai putas,
apetīte var saglabāties, bet svars zūd,
klepus, smakšana.
Slimībai progresējot, dzīvnieks nevar uzņemt barību un ūdeni. Viss tiek atgrūsts pēc norīšanas.

Kā saimnieks var ķepainim līdzēt? Ir speciāli statīvi, kur sunīti ievieto iekšā gluži kā krēslā, kur suns gluži kā cilvēks pie galda sēž vai stāv ar taisnu muguru. "Tad viņš kaut kā mēģina ēst, un barība pa taisno krīt kuņģī iekšā. Baro ar mazākām porcijām, baro biežāk," skaidro veterinārārsts Jānis Baltkājis. "Visdrīzāk tā būtu kāda šķidrāka pārtika, nevis sausā barība, un arī pēc ēšanas dzīvnieku aiz priekšķepām patur vertikālā pozīcijā 10–15 minūtes, lai barība nokļūst kuņģī."
Minējumi, kādēļ ir pieaugusi saslimstība ar šo slimību, ir dažādi, taču pagaidām tie ir un paliek tikai minējumi. Jo zinātniska pamatojuma tam nav.

"Neviens nezina. Tā ir tāda problēma, kas šogad kaut kā ir aktualizējusies daudz vairāk. Pieļauju, ka ir kāds faktors, kas to provocē, bet kuru mēs īsti nezinām," atzīst dakteris. "Ir tendence vainot kādu suņu barības firmu – kurš vaino vienu, kurš citu, bet tā nav tā problēma. Drīzāk problēma ir vienveidīga barošana. Vēl varbūt ir kādi faktori, kuri nav zināmi."

Objektīva situācijas analīze šobrīd nav pieejama. Vien ir skaidrs, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, saslimušo skaits ir pieaudzis. Ja iepriekšējos gados tie bija no diviem līdz trim pacientiem gadā, tad šobrīd pacientu skaits visās lielajās klīnikās ir krietni pieaudzis.
Gaismas festivāls "Staro Rīga" šogad notiks no 18. līdz 21.novembrim, un tā devīze būs "Gaismu sauca... Latvijas māju sajūtu meklējot".

Festivālā būs skatāmas četras gaismu instalāciju programmas: festivāla pamatprogramma "Latvijas māju sajūtu meklējot", starptautiskā projekta "Baltic Light Chain" ("Baltijas gaismas ķēde") darbu programma, līdzdalības akcijas "Rīgas karnevāls" gaismas instalācijas un 2014.gada festivālā uzsāktā ārvalstu gaismas festivālu starptautiskā programma. 

Festivāla pamatprogrammā "Staro Rīga" aicinās ikvienu domāt un kopīgi meklēt Latvijas māju sajūtu - kādai jābūt mūsu kopīgajai dzīves telpai, mūsu mājām, mūsu valstij.

Festivāla pamatprogrammas "Latvijas māju sajūtu meklējot" gaismas objekti tiks izvietoti uz Brīvības ielas ass no 11.novembra krastmalas līdz Stabu ielai.

Starptautiskā projektā "Baltic Light Chain" tapušie Igaunijas, Lietuvas, Latvijas un Polijas jauno mākslinieku darbi būs apskatāmi Vērmanes dārzā, bet ārvalstu gaismas festivālu starptautiskās programmas instalācijas, kas izrādītas Eiropas gaismas festivālos, tiks izvietotas Vecrīgā.

Līdzdalības akcijas "Rīgas karnevāls" darbus, ko veidos Rīgas iedzīvotāji, uzņēmēji un iestādes, varēs aplūkot visā Rīgā.

Gaismas festivāla "Staro Rīga 2015" objekti būs aplūkojami no 18. līdz 21.novembrim katru dienu no plkst. 18 līdz 23.

Gaismas festivāls "Staro Rīga" šogad notiek UNESCO Starptautiskā gaismas un gaismas tehnoloģiju gada zīmē.
Šajā gadā sabiedrība aicināta novērtēt gaismas tehnoloģiju nozīmi cilvēces kultūras un mākslas attīstībā, uzsverot tehnoloģiju nozīmi ilgtspējīgas attīstības nodrošināšana, katra cilvēka dzīvē un ikdienā. Pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē īpaša uzmanība tiks pievērsta gaismas un gaismas tehnoloģiju nozīmei cilvēces labklājības sekmēšanā, tostarp informācijas pieejamības, sabiedrības veselības veicināšanā un globālo vides aizsardzības mērķu sasniegšanā.
Pēdējā laikā būtiski augusi interese par iestāšanos Zemessardzē.

Šogad Zemessardzē pirmajos deviņos mēnešos tika uzņemti jau 898 biedri, salīdzinot ar pērnā gada 812.

Taču līdz ar uzstādīto rekordu, nepieciešams arī papildu aprīkojums. 

“21. gadsimta jebkurai karadarbībai nakts redzamības ierīces ir neatņemama sastāvdaļa, it īpaši vieglajiem kājniekiem,” stāsta zemessargs un blogeris Rihards Rušenieks.
“Ja vienībai nav nakts redzamības spējas, bet pretiniekam ir, tad diennakts tumšajā laikā faktiski esam atklāti mērķi. Patriotisms un vēlme cīnīties ir visa pamats, bet bez moderna ekipējuma mūsdienu simetriskā augstas intensitātes konfliktā nav ko meklēt.”
“Vēlēšanās prast aizstāvēt savu valsti ir jābūt ikvienam, jo šeit mēs nerunājam tikai par valsti kā tādu, bet par vēlēšanos aizstāvēt savu māti, tēvu, ģimenes locekļus, draugus un radus,” pamatojumu iestāties Zemessardzē skaidro Artūrs Pizičs – Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes dabaszinātņu laborants.

Lai nodrošinātu nepieciešamo ekipējumu, Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO) sadarbībā ar Ziedot.lv un citiem domubiedriem ir rīko ziedojumu kampaņu, mudinot sabiedrību tieši iesaistīties valsts aizsardzības stiprināšanā.
 
Kā jau ziņots šī kampaņa ir iespēja ikvienam Latvijas iedzīvotājam parādīt, ka valsts drošība ir svarīga un ka ikkatrs var sniegt savu artavu tās stiprināšanā.

Kampaņa ļaus ātri un efektīvi nodrošināt nepieciešamā ekipējuma iegādi, atbalstot tos, kuri papildus savai pamatnodarbei ir brīvprātīgi uzņēmušies pienākumu stāties mūsu valsts sardzē.

Lai iegūtu papildus informāciju un paustu savu atbalstu, aicinām apmeklēt kampaņas oficiālo mājaslapu, vai zvanot pa ziedojuma tālruni 90006886 (1 zvans – 1,42 EUR).
 Paradoksāli, bet viena daļa pasaules cieš no bada vai pārāk vienveidīgas pārtikas uzņemšanas – tikmēr cita pasaules daļa pērk un ēd par daudz un daļu pārtikas vienkārši izmet.

Latvijā katrs piektais iedzīvotājs nopērk vairāk, nekā spēj apēst.  Turklāt jaunieši vecumā no 18 līdz 34 gadiem izmet lielāku pārtikas daudzumu. Savukārt, cilvēki, kas vecāki par 55 gadiem, cenšas izmantot visus iegādātos produktus.

Grēko ne tikai iedzīvotāji, arī ražotāji izmet nestandarta izmēra burkānus, sīpolus un citas ēdamas lietas, jo nereti lielveikalu ķēdes izvirza prasību – piegādāt vienāda, standarta izmēra dārzeņus vai augļus.

Romas pāvests Francisks, uzrunājot Eiroparlamenta deputātus teica: “Uz kādu cieņu cilvēks var cerēt, ja viņam nav pat ēdiena, lai izdzīvotu? Mums ir jāpievērš uzmanība resursiem, ko Dievs mums devis, un jāsaimnieko prātīgi. Ir netaisnīgi, ka miljoniem cilvēki visur pasaulē mirst no bada, bet tajā pašā laikā tonnām ēdiena ik dienu tiek izsviests atkritumos.”

Tam piekrīt arī Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete:
“Šobrīd gandrīz 50% no saražotās pārtikas netiek vispār izmantoti. Tā dažādos veidos tiek iznīcināta. Gan beidzas lietošanas termiņi, gan netiek izpirkta. Cilvēki ārkārtīgi nevīžīgi izturas pret pārtiku, tāpēc vajadzētu pievērst daudz lielāku uzmanību tam kā mēs ēdam un ko ražojam”. 

Septembrī Apvienoto Nāciju organizācija  vienojās par nepieciešamību tuvāko 15 gadu laikā samazināt globālo pārtikas atkritumu daudzumu uz pusi. 

Arī pavārs Mārtiņš Sirmais uzskata, ka cilvēki pērk vairāk kā vajadzīgs:
“Nav vajadzīgs pirkt pārtiku tikai tāpēc, ka tai ir atlaide, nav kara laiki, kad jātur mājās vairāki iepakojumi, tad arī nebūs pārtikas izmešu”, uzskata Latvijā populārais pavārs, kurš pats dzīvojot ar pustukšu ledusskapi un uz veikalu dodas tad, kad mājās viss jau beidzies. 

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu visi pārtikas atkritumi ir 3. kategorijas blakusprodukti, kurus ir nepieciešams atdalīt no kopējās sadzīves atkritumu plūsmas galvenokārt tāpēc, ka pārtikas atkritumi, sadaloties bez skābekļa  apstākļos sadzīves atkritumu poligonos rada metāna gāzi (CH4), kas ir viena no siltumnīcefekta gāzēm ar 21 reizes spēcīgāku ietekmi uz klimata mainību nekā oglekļa dioksīds (CO2). 

Šos atkritumus kompostējot, var iegūt organisko mēslojumu, tāpat tos var izmantot biogāzes  ražošanā. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pirmo reizi veikusi pētījumu ar mērķi apzināt, kā pārtikas atkritumus varētu samazināt par trešdaļu tuvāko piecu gadu laikā. Rezultāti gan vēl ir jāapkopo.

Pēdējos gados gan ir dzirdēts, ka, daži Latvijas veikalu tīkli Rīgā, daļu bojātās pārtikas piegādā Zooloģiskajam dārzam, bet veikalu tīkls "Mego" piedāvā privātpersonām, kurām ir mājdzīvnieki, slēgt līgumu par bojātās pārtikas saņemšanu, galvenais - sunim vai kaķim ir jābūt izveidotai pasei. 

Ceļu satiksmes drošības direkcija sāk kampaņu "Esi gaismas vest-nesis". 

CSDD atgādina, ka uz Latvijas ceļiem joprojām cieš un iet bojā cilvēki – kājāmgājēji un velosipēdisti.

Gada tumšajos mēnešos – oktobrī, novembrī un decembrī – bojā iet tikpat daudz cilvēku, cik pirmajos deviņos mēnešos kopā. CSDD norāda, ka autovadītājs gājēju, bez gaismu atstarojošas vestes, uz ceļa pamana tikai 25–40 metru attālumā.
Ja autovadītājs brauc ar ātrumu 90 km/h, šo ceļa posmu viņš veic divas sekundēs un šajā laika sprīdī paspēt nobremzēt nav iespējams.
Lai iespējami vairāk ražotāju varētu piedalīties pārtikas kvalitātes shēmās jeb "Zaļajā karotītē" un "Bordo karotītē", tiek paplašināts shēmā iekļaujamo produktu klāsts.

Turpmāk pārtikas kvalitātes shēmās būs iekļauti arī svaigi un mizoti kartupeļi un citi dārzeņi, skābēti un sālīti dārzeņi, kafija, tēja un manna.

 "Zaļo karotīti'' piešķir produktiem, kuri tiek ražoti Latvijā un kuriem 75% no ražošanā izmantotajām izejvielām ir vietējās.
Savukārt "Bordo karotīti'' piešķir produktiem, kuru pilns ražošanas cikls tiek veikts Latvijā, bet produktu ražošanai nepieciešamās izejvielas var nebūt vietējās. 
Noslēdzot Vides mēnesi, Latvijas Dabas muzejā svētdien norisināsies ģimenes diena "Vesels ēdis!".

Dalībniekiem tiks piedāvātas dažādas aktivitātes par gudru pārtikas izvēli, kas ir gan laba veselībai, gan saudzīga videi.

Varēs pārbaudīt zināšanas dažādu Latvijā audzētu dārzeņu atpazīšanā, uzzināt, kādas labības aug Latvijā un ko no tām ražo, kā arī sakārtot savu veselīgas maltītes šķīvi. 

Ģimenes dienas laikā varēs iepazīties ar žurnāla "National Geographic Latvija" rīkoto foto izstādi "Pārtikas neredzamā puse", kas izteiksmīgos attēlos parādīs, kā pārtikas ražošana pasaulē ietekmē vidi un cilvēkus.

Meklējot atbildes uz jautājumu, kur ņemt pietiekami daudz pārtikas 9 miljardiem iedzīvotāju 2050. gadā, kad mūsu būs par diviem miljardiem vairāk, no 2014. gada maija līdz decembrim žurnāla “National Geographic Latvija” tika publicēta īpaša rakstu sērija astoņu mēnešu garumā stāstot, kā to izdarīt, nepārslogojot planētu.

Viena no izstādē iekļautajām fotogrāfiju sērijām “Piecu soļu plāns – kā pabarot pasauli?” mudina domāt par draudiem videi ar ko “parasti iztēlojamies mašīnas un skursteņus, nevis pusdienas.

Tomēr patiesība ir tāda, ka mūsu nepieciešamība pēc ēdiena rada vienu no lielākajiem draudiem planētai,” teikts izstādes aprakstā, turpinājumā piedāvājot arī plānu:

Nepalielināt lauksaimniecības pēdas nospiedumu.
Izaudzēt vairāk jau esošajās saimniecībās.
Efektīvāk izmantot resursus.
Mainīt uzturu.
Samazināt pārtikas izšķērdēšanu.
Konkursā par iespēju izcīnīt Latvijas Jauniešu galvaspilsētas titulu ir iesaistījušās desmit pašvaldības, un titula izcīnīšana pašvaldībai nozīmēs iespēju nākamgad kļūt par jaunatnes pasākumu centrālo norises vietu.

Par šo iespēju cīnās Daugavpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne un Valmiera, kā arī Alūksnes, Cēsu un Siguldas novads. Cīņā iesaistījusies arī novadu apvienība - Madonas novads sadarbībā ar Gulbenes novadu.
 
Konkursa uzvarētāja noteikšanā vērā tiks ņemts gan žūrijas vērtējums, gan arī sabiedrības balsojuma rezultāti. Paredzēts, ka laikā no 26. oktobra līdz 4. novembrim ikvienam būs iespēja konkursa mājaslapā "www.jauniesugalvaspilseta.lv" nobalsot par kādu no trim pilsētām, kas tiks izvirzītas finālam.
 
Šāds konkurss Latvijā tiek rīkots pirmo reizi.
Rudens ir īstais laiks, kad jaunā paaudze var iepazīt citas nodarbes un atrast hobiju, kam veltīt vairāk uzmanības un enerģijas. Tas ir it īpaši svarīgi mazajiem, kas neapmeklē bērnudārzu – dažādās nodarbēs un pulciņos viņi mācās socializēties ar citiem bērniem, tādēļ Mazo ekspertu skola
piedāvā, kā atrast īsto pulciņu.
 
Ir pulciņi, kurus kopīgi ar atvasi var apmeklēt tad,kad bērns ir jau divus, trīs mēnešus vecs. Lai izvēlētos īsto pulciņu, ieteicams izmantot iepazīšanās nodarbības, kas daudzviet ir bez maksas.
 
Nevajag atstāt novārtā fiziskās aktivitātes – turklāt speciālisti ir vienisprātis, ka labākā fiziskā nodarbe pirmsskolas vecuma mazajiem ir peldēšana.
 
Tomēr jāpatur prātā, ka hobija izvēlē svarīgākais ir bērna vēlmes. Protams, tādās situācijās kā ģimenes pārcelšanās uz ārvalstīm bērnam nāktu par labu valodu apgūšana. Citos gadījumos piespiešana nodarboties ar hobiju, kas ir pašu nepiepildītais sapnis, ir viena no lielākajām vecāku kļūdām.
 
Turklāt jāļauj bērnam izvēlēties pēc iespējas vairāk nodarbību, izmēģinot dažādību, tā atrodot bērna patieso talantu.
 
Nav vienas receptes, kā atrast īsto hobiju, tādēļ ar bērnu vajag spēlēties, sarunāties, pavadīt kopā vairāk laika, jo tas ir vērtīgākais, ko bērnam sniegt. 


 
Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" aicina iedzīvotājus uz bezmaksas portatīvā datora pārbaudi pie datorologa.
 
Kā skaidro "Cert.lv", datorologs ir IT drošībasspeciālists, kurš var diagnosticēt un, ja iespējams, novērst e-slimības un ļaunatūras datorā, sniegt konsultācijas, kā pasargāt datoru nākotnē. Visi datorologa padomi ir bez maksas.
 
Datorologs pieņems nakamnedēļ, 28.oktobrī no plkst.10 līdz plkst.16, Raiņa bulvārī 29, Rīgā.
 
Datorologa pakalpojums pieejams jebkuram datorlietotājam, kurš vēlas pārliecināties, ka viņa dators nav inficēts, kā arī tiem, kas vēlas izārstēt datoru no iegūtiem datorvīrusiem. Datorologa konsultācija palīdzēs arī tiem, kuri nezina, kā pasargāt savus datus, privāto dzīvi un naudu e-vidē.
 
Pirms datorologa apmeklējuma "Cert.lv" aicina apmeklēt portālu "esidross.lv", lai noskaidrotu, vai datora IP adrese nav inficēto adrešu sarakstā.

Ja datora IP adrese ir inficēta, tad ekrānā parādīsies sarkans brīdinājums. Taču pilnu diagnozi un ārstēšanu iespējams veikt arī klātienē, pie datorologa. 
 "Datorologa akcija" notiek Eiropas kiberdrošības mēneša laikā. Kiberdrošības mēnesis tiek rīkots ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par kiberdrošības jautājumiem.


 
Aptuveni 50 000 pasaulslavenā animācijas seriāla "Simpsoni" fanu vietnē "Change.org" parakstījuši petīciju, kurā pieprasa mainīt Austrālijas valūtu. 

Fani pieprasa par jauno legālo maksāšanas līdzekli Austrālijā noteikt animācijas filmā minēto valūtu "dollarydoo", kas latviski izklausās kā "dolaridū". 

Kontinenta ekonomiku glābt varot tieši valūtasmaiņa, minēts aicinājuma aprakstā. "Mums ir vajadzīgs kas tāds, kas spētu stimulēt ekonomiku, un šis risinājums ir pārsaukt Austrālijas valūtu par "dolaridū". Valūtas maiņa liks miljoniem cilvēku visā pasaulē vēlēties iegūt savā īpašumā šo jauno naudu, tādējādi krietni paaugstināt valūtas vērtību," minēts petīcijas aprakstā.

"Dolaridū" pirmo reizi tika minēts 1995. gadā radītā animācijas filmas epizodē, kurā redzams, kā pēc telefonsarunas ar multfilmas varoni Bārtu kāds zēns Austrālijā saņem telefona rēķinu 900 "dolaridū" apmērā.


Gaidot Latvijas simtgadi, dažādās Latvijas vietās no ozolzīlēm tiks audzēti ozolu stādi, aicinot šajā akcijā iesaistīties ikvienu Latvijas iedzīvotāju.

Kā atklāj viens no idejas autoriem producents Atis Balodis, ideja par ozolu stādīšanu viņam radusies, kad, pļaujot savā lauku mājā zāli, viņš nav uzdrošinājies aizskart zālē ieaugušu ozoliņu. Balodis atzina – viņam bija sajūta, ka ozols latvietim ir gēnos, tādēļ arī dzimusi ideja 100 gadu jubilejā
Latvijai dāvāt vismaz tik daudz jaunu ozoliņu, cik Latvijā cilvēku.
 
Ideja atbalstīta arī vairākās Latvijas pašvaldībās, kas paudušas gatavību sadarboties un ierīkot ozolu stādiņu plantācijas. Ozolu stādi no zīlēm dīgs Cēsīs, Kuldīgā, Tērvetē, Baltinavā, Ikšķilē, Popē u.c. Latvijas vietās.
 
Iniciatīvai ar atsaucību pievienojies arī mūziķis Kārlis Kazāks, dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte, rakstnieks Jānis Lejiņš un citi sabiedrībā zināmi cilvēki.


Arī šī gada mijā tiks izraudzīts 2015. gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens un savārstījums.
 
Ikviens interesents var iesūtīt, viņaprāt, atbilstošākos kandidātus šiem tituliem līdz 2016. gada sākumam, sūtot e-pasta vēstuli "gadavards@inbox.lv". 
 
Latviešu valodas gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena aptauja notiek kopš 2003. gada, un to realizē Rīgas Latviešu Biedrības Latviešu valodas attīstības kopa ar partneriem - Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju un Latvijas Rakstnieku savienību.
 
Aptaujas loma ir rosināt daudzpusīgu, pastāvīgu un argumentētu dialogu starp valodas lietotājiem, valodniekiem, literātiem un publicistiem, skolotājiem, studentiem, plašsaziņas līdzekļiem, tulkotājiem un vārdnīcu veidotājiem. Latviešu valodas attīstībai ir svarīgi, lai ikviens vērtīgs un interesants
pamanījums - gan pozitīvs, gan negatīvs - nonāktu pie aptaujas žūrijas.
 
Pērn par gada vārdu nosaukts vārds "ausīši", nevārdu - "aplikācija", bet pie spārnotā teiciena titula tikuši deputātu Ingunas Sudrabas un Artusa Kaimiņa teicieni "Nē, tā es neesmu" un "Tu zini, kas es esmu!?".

Lai Volkswagen automobiļu lietotāji varētu ērti noskaidrot, vai viņu auto ar EA 189 dīzeļdzinēju ir apgādāts ar krāpniecisko programmatūru un uz to attiecas servisa kampaņa, Volkswagen tīmekļa vietnē ir pieejams ērti lietojams tiešsaistes rīks.

Ja kāda Volkswagen auto īpašnieks vēlas uzzināt, vai viņa automobilis ir starp tiem, uz kuriem attieksies plānotā atsaukuma kampaņa, interneta vietnē info.volkswagen.com  nepieciešams ievadīt tikai mašīnas šasijas numuru.

Šajā tīmekļa vietnē ir pieejama arī papildu informācija, kā arī jautājumi un atbildes par šo tēmu.

Volkswagen atgādina, ka izmešu aprēķināšanas programmatūra nekādi neietekmē auto drošību - tas joprojām ir tehniski drošs un braukšanas kārtībā.

 Latvijā identificēti 5087 Volkswagen ražotie auto, kuri aprīkoti ar programmatūru, kas var falsificēt kaitīgo izmešu datus.
Lai pēc iespējas samazinātu atkārtotu nelaimes gadījumu risku darba vietās, Valsts darba inspekcija (VDI) veiks tematisko pārbaudi mazos un vidējos uzņēmumos, kuros pēdējo piecu gadu laikā notikuši nelaimes gadījumi un darbinieki smagi cietuši vai gājuši bojā.

Kopumā plānots apsekot vismaz 150 uzņēmumu gan Rīgā, gan reģionos. Tematiskās pārbaudes mērķis ir pārliecināties, vai ir novērsti nelaimes gadījumu cēloņi un veikti piemēroti darba aizsardzības pasākumi.

 VDI bieži nākas secināt, ka pēc nelaimes gadījuma darba devēji veic tikai un vienīgi darbinieku atkārtotu formālu instruktāžu, bet nepievērš pietiekami lielu uzmanību tehniskiem un organizatoriskiem faktoriem.

Latvijā šogad kopā reģistrēti 159 smagi un letāli nelaimes gadījumi darbā. 

VDI pārbaudes veiks no šā gada 19.oktobra līdz 30.novembrim.
Saistībā ar pāreju uz ziemas laiku un starptautisko vilcienu kustības sarakstu būtiskām izmaņām, no 25.oktobra tiks mainīti vairāku maršrutu dīzeļvilcienu un elektrovilcienu saraksti.

Virzienā Rīga-Aizkraukle-Krustpils no 25.oktobra elektrovilciens Nr.6202 Rīga (plkst.5.07)-Aizkraukle (6.35) no Rīgas izbrauks plkst.5.16 un arī no visām pārējām maršruta pieturvietām aties deviņas minūtes vēlāk nekā pašreizējā sarakstā, tādēļ Aizkraukles stacijā pienāks plkst.6.44.

Elektrovilciens Nr.6206 Rīga (plkst.6.30)-Lielvārde (7.30) no Rīgas aties plkst.6.28 un kursēs tikai līdz Ogrei. Arī no pārējām maršruta Rīga-Ogre pieturvietām vilciens izbrauks divas minūtes agrāk nekā patlaban un Ogrē pienāks plkst.7.11.

Elektrovilciens Nr.6210 Rīga (plkst.7.20)-Ogre (8.03) no Rīgas izbrauks plkst.7.22 un arī no visām pārējām maršruta pieturvietām aties divas minūtes vēlāk nekā pašreiz, tādēļ Ogrē pienāks plkst.8.05.

Dīzeļvilciens Nr.821 Krustpils (plkst.4.58)-Rīga (7.29) no Krustpils stacijas izbrauks kā pašreiz - plkst.4.58, papildus pieturēs arī Ozolsalā (plkst.5.08), no Pļaviņām aties plkst. 5.17 (nevis 5.14) un arī no visām pārējām maršruta pieturām līdz Jāņavārtiem kursēs 1 - 2 minūtes vēlāk. No Jāņavārtiem līdz Rīgai vilciens brauks atbilstoši pašreizējam sarakstam.

Tikmēr no Ogres stacijas plkst.7.23 tiks norīkots elektrovilciens Nr.6251 Ogre-Rīga, kas apstāsies visās pieturvietās, izņemot Dārziņus, Rumbulu un Gaismu, un Rīgā pienāks plkst.8.02.

Savukārt dīzeļvilciens Nr.823 Ogre (plkst.7.22)-Rīga (8.00), kas kursē tikai darba dienās, sākot ar 25.oktobri, no Ogres aties plkst.7.57, no Ikšķiles – 8.05, no Salaspils – 8.13, no Šķirotavas – 8.22, no Jāņavārtiem – 8.27 un Rīgā pienāks plkst.8.35.

Elektrovilciens Nr.6209 Aizkraukle (plkst.6.49)-Rīga (8.20) no Aizkraukles stacijas aties plkst. 7.18, arī no visām pārējām maršruta pieturvietām kursēs 29 minūtes vēlāk nekā patlaban un Rīgā pienāks plkst. 8.48.

Sākot ar 25.oktobri tiks atcelts elektrovilciens Nr.6211 Ogre (plkst. 8.19)-Rīga (8.58), savukārt elektrovilciens Nr.6213 Lielvārde (plkst. 8.10)-Rīga (9.10) kursēs no Ogres stacijas plkst. 8.27 atbilstoši sarakstam maršrutā Ogre-Rīga.

Savukārt virzienā Rīga-Jelgava-Liepāja dīzeļvilciens Nr.869 Rīga (plkst.18.25)-Dobele (19.34), kas kursē pirmdienās, otrdienās, trešdienās un ceturtdienās, kā arī Nr.705 Rīga (plkst.18.25)-Liepāja (21.40), kas tiek norīkots piektdienās, no 25.oktobra papildus apstāsies arī Viesturu pieturvietā (plkst.19.20). Līdz ar to vilciens Nr.869 Rīga-Dobele Dobeles stacijā pienāks plkst.19.36 (divas minūtes vēlāk nekā pašreiz). Vilciens Nr.705 Rīga-Liepāja no Dobeles aties plkst.19.36, no pārējām pieturvietām – vienu minūti vēlāk un Liepājā pienāks plkst. 21.41.
Papildu pietura Viesturi noteikta arī darba dienu dīzeļvilciena Nr.870 Dobele (6.54)-Rīga (8.03) sarakstā. Vilciens no Dobeles turpmāk izbrauks plkst.6.54 (divas minūtes agrāk nekā šobrīd), no Viesturiem - plkst.7.10, bet no Jelgavas līdz Rīgai kursēs atbilstoši pašreizējam sarakstam.

Savukārt virzienā Rīga-Rēzekne-Zilupe dīzeļvilciens Nr.816 Rīga (plkst. 16.45)-Zilupe (21.28) no Rīgas izbrauks plkst.17.00 un tā saraksts būs mainīts visā maršrutā, - vilciens no visām pieturvietām kursēs 6 – 15 minūtes vēlāk un neapstāsies Alotenē. Zilupē vilciens pienāks plkst. 21.34.

Dīzeļvilciens Nr.815 Zilupe (plkst.3.30)-Rīga (8.27) no Zilupes izbrauks plkst. 3.27 un arī no visām pārējām maršruta pieturvietām aties 3 – 16 minūtes agrāk nekā pašreiz, nepieturot Ozolsalā un Alotenē. Rīgā vilciens pienāks plkst.8.10.

Attiecībā uz virzienu Rīga-Dubulti-Sloka, no 25.oktobra elektrovilciens Nr.6409 Rīga (plkst. 8.25)-Sloka (9.13) no Rīgas izbrauks plkst. 8.33 un arī no visām pārējām maršruta pieturvietām aties astoņas minūtes vēlāk nekā pašreiz, līdz ar to Slokā pienāks plkst.9.21.

Savukārt virziena Rīga-Saulkrasti-Skulte lektrovilciens Nr.6108 Rīga (plkst.8.12)-Skulte (9.21) no Rīgas aties plkst. 8.21, arī no visām pārējām maršruta pieturvietām kursēs devīnas minūtes vēlāk nekā pašreizējā sarakstā un Skultē pienāks plkst.9.30.

Tāpat elektrovilciens Nr.6113 Skulte (plkst.9.38)-Rīga (10.47) no Skultes izbrauks plkst.9.41 un arī no citām maršruta pieturvietām līdz Sarkandaugavai aties 1 - 3 minūtes vēlāk nekā pašlaik, savukārt no Sarkandaugavas līdz Rīgai kursēs atbilstoši esošajam sarakstam.

No 25.oktobta virzienā Rīga-Jelgava elektrovilciens Nr.6714 Jelgava (plkst.7.51)-Rīga (8.33) no Jelgavas aties plkst.7.53 un arī no visām pārējām maršruta pieturvietām kursēs divas minūtes vēlāk nekā pašreiz, tādēļ Rīgā pienāks plkst.8.35.
24. oktobrī Kocēnu novada Rubenē ūdenstilpnēs Lielais un Mazais Ansis notiks Edvīna Cukura piemiņas sacensības plēsīgo zivju ķeršanā „Rudens spura”, un tajās aicināti piedalīties gan novada iedzīvotāji, gan biedrības “Rubenes Anši” biedri, gan ikviens interesents. Dalība sacensībās – bez maksas.

Sacensību atklāšana sāksies plkst. 7.45, bet starts tiks dots plkst. 8.00.

Sacensības notiks, makšķerējot no krasta vai no laivas, bet lomā drīkstēs paturēt tikai vienu – vislielāko zivi, un šī zivs būs rādītājs, lai noteiktu sacensību uzvarētāju.

Paredzētas arī balvas citās nominācijās, piemēram, “Pirmā noķertā” un “Lielākā sugas pārstāve”. Atļauti tiek dažādi makšķerēšanas veidi - spiningošana, velcēšana, mušošana, kā arī makšķerēšana, izmantojot dzīvo ēsmu.

Sacensību mērķis ir veicināt aktīvu un veselīgu dzīvesveidu, kā arī veidot pozitīvu attieksmi pret makšķerēšanas sportu. Sacensības organizē biedrība “Rubenes Anši”.
Sacensību nolikums pieejams www.kocenunovads.lv
Autoražotāja ''Volkswagen'' izraisītais skandāls saistībā ar automašīnu atgāzu rezultātu sagrozīšanu nav palicis nepamanīts arī Eiropas Savienības institūcijās, un vairākas Eiropas Parlamenta  komisijas jau ir nākušas klajā ar aicinājumu veikt plašāku izmeklēšanu auto industrijā.

Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Krišjānis Kariņš skaidro, ka parlaments izdod likumus, kas ir aktuāli visā Eiropas Savienībā, kas skar vides aizsardzību, auto izplūdes gāzes un tamlīdzīgi.
“Ražotājiem latiņu liek aizvien augstāk, un lai ievērotu likumu, bet arī nopelnītu – viņi ir krāpušies. Tā krāpniecība notika tāpēc, ka izrādījās – Eiropā nav nevienas neatkarīgas aģentūras, kas uzrauga likuma ievērošanu. Ar likumu viss ir kārtībā, ar uzraudzību gan nē”, atzīst Krišjānis Kariņš. 

ASV ir viena  no auto industrijas neatkarīga Vides aģentūra, kura šo, VW pārkāpumu atklāja. Mums Eiropā ir 28 dažādas organizācijas, skaidro Kariņš.  
“Un kas attiecas uz autogāzēm, tad testi pie mums notiek sadarbībā ar autoindustriju”. 

''Volkswagen'' izraisītais skandāls, manipulējot ar dīzeļdzinēju atgāzu pārbaudēm, ir būtiski iedragājis eiropiešu uzticību automašīnu ražošanas industrijai, kas Vācijā sastāda 4 daļu no eksporta. Un ja Vācijas ekonomika sāks pasliktināties, tad tas radīs rezonansi arī pie mums. 
Parlamenta reakcija – vēlme izveidot neatkarīgu uzraudzību.

Taču kā gan lai parastais cilvēks zin – ar cik videi saudzīgu auto viņš brauc, ja tagad pat nevar paļauties uz ražotāja datiem?

“Tas jau ir tas trakākais. Arī es esmu patērētājs un gribu ticēt tam, ko man saka ražotājs. Savādāk jau nekam nav jēgas. Tagad svarīgākais ir atgūt uzticību auto industrijai Eiropā”, skaidro Krišjānis Kariņš. 

Šim jautājumam vari sekot līdz arī Tu Eiropas Parlamenta Facebook lapā
Policija aicina atsaukties aculieciniekus avārijai, kas notika 13.oktobra rītā īsi pirms plkst.8 uz autoceļa Cēsis - Ieriķi, pie Kārļu pagrieziena.
Lūgums  zvanīt pa tālruni 110 vai 26144066.
Lai mudinātu sievietes regulāri pārbaudīt krūšu veselību un mazinātu iespēju krūts vēzi atklāt pārāk vēlu, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" 15.oktobrī  – Eiropas Krūts veselības dienā - uzsāks labdarības kampaņu "Baudi un PĀRbaudi".

Akcija tirdzniecības parkā "Alfa" sāksies plkst.12 ar radošo darbnīcu, kurā 12 mākslinieki apgleznos reālu sieviešu  krūšu atlējumus ģipsī. Izstāde tirdzniecības parkā būs aplūkojama līdz 29.oktobrim.

Mākslinieku apgleznoto krūšu atlējumu ģipsī fotogrāfijas tiks izmantotas galda kalendāra 2016.gadam izveidei.

31.oktobrī Kalnciema kvartāla zemnieku un amatnieku tirgus laikā notiks kalendāra prezentācija un šo mākslas darbu izsole, kurā visi iegūtie līdzekļi nonāks psihosociālās rehabilitācijas centra "Spēka avots" izveidei Dignājas muižas ēkā Dignājas pagastā. Tajā rehabilitācija gan pacientiem, gan viņu tuviniekiem būtu pieejama pastāvīgi.Dalību radošajā darbnīcā apstiprinājuši mākslinieki Jānis Anmanis, Svetlana Skačkova-Marčenko, Anete Lesīte, Elizabete Melbārzde, Elīna Milta, Monta Brigmane, Marika Džule un citi.

Biedrība atgādina, ka krūšu pašpārbaude katrai sievietei, sasniedzot 20 gadu vecumu, būtu jāveic vismaz reizi mēnesī.

Agrīni atklājot šo hronisko slimību, to iespējams ārstēt. 

Aktivitātes notiks ne tikai Rīgā, bet arī reģionos – Liepājā, Daugavpilī, Aizkrauklē, Valmierā un Jelgavā.
Sākot ar 15.oktobri Rīgas pedagogi maršrutu mikroautobusos turpmākā mācību gada laikā varēs braukt ar atlaidēm.

Rīga domes Pasažieru komercpārvadājumu licencēšanas komisija otrdien atbalstīja pilnsabiedrības "Rīgas mikroautobusu satiksme" piedāvājumu līdz nākmā gada 30.jūnijam galvaspilsētas mācību iestāžu pedagogus pārvadāt ar atlaidēm.

Viena brauciena cena minibusā pedagogiem būs 1,05 eiro, bet, pērkot biļeti, piemēram, 20 braucieniem par 16,55 eiro, viena brauciena maksa būs 83 centi. Savukārt, pērkot 50 braucienus par 35,40 eiro, viens brauciens izmaksās 71 centu.

Atlaides minibusos varēs izmantot tie Rīgas pedagogi, kuri jau izmanto atlaides pilsētas sabiedriskajā transportā, lietojot personificētos e-talonus.
Ropažu novada Mucenieku futbola laukumā  20.oktobrī, norisināsies draudzības futbola spēle starp Saeimas deputātiem un patvēruma meklētāju izmitināšanas centra "Mucenieki" iemītniekiem, informēja sabiedriskā labuma organizācija "Sport for all".

Plānots, ka Saeimas futbola komandā spēlēs komandas kapteinis Vitālijs Orlovs, deputāti - Ainars Latkovskis, Romāns Naudiņš, Rihards Eigims, Aldis Adamovičs, Mihails Zemļinskis, Artis Rasmanis, Rīgas Domes deputāti – Olafs Pulks, Igors Kuzmuks un citi Saeimas darbinieki. Spēli tiesās Latvijas Futbola federācijas tiesneši.

Jau vairākus gadus UEFA oficiālie partneri "Fare Network", kas apvieno visdažādākās sporta organizācijas Eiropā, rīko Futbola nedēļu, kuras ietvaros visā Eiropā norisinās pasākumi, kas aicina sabiedrību uz integrāciju, toleranci un vēršas pret ksenofobiju, rasismu un jebkādu diskrimināciju sportā.
Šogad īpaša vērība un uzmanība Futbola nedēļā tiks pievērsta bēgļu integrācijai sabiedrībā.

Atbalstu Latvijā iniciēt Futbola nedēļas aktivitātes guvusi UEFA "Fare Network" dalīborganizācija "Sport for all", kas apvieno visdažādāko virzienu futbola biedrības, klubus, nacionālo minoritāšu biedrības, cilvēktiesību organizācijas un cīnās par demokrātisku futbolu.

Draudzības spēli atbalsta Sabiedriskā labuma organizācija "Sport for all", Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Latvijas Futbola federācija un Ropažu novada pašvaldība.
Draudzības futbola spēke notiks 20.oktobrī plkst.16.30.
SIA „Stikla Serviss” sadarbībā ar izlietotā iepakojuma un videi kaitīgo preču apsaimniekotāju „Zaļā josta” uzsāk nevajadzīgu spoguļu savākšanas akciju no iedzīvotājiem, piešķirot tiem atkārtotu pielietojumu, taupot resursus un mazinot vides piesārņojumu.

Nevajadzīgie spoguļi tiek pieņemti divos punktos Rīgā, lai nebojātie tālāk tiktu nogādāti izglītības iestādēs, kur mācās bērni ar īpašām vajadzībām, savukārt bojātie tiktu apsaimniekoti atbilstoši vides prasībām.

Nederīgi spoguļi tiek klasificēti kā lielgabarīta atkritumi un spoguļu lauskas – kā būvniecības atkritumi. Abi šie atkritumu veidi nav piemēroti izmešanai sadzīves atkritumu konteinerā.
Gan lielgabarīta atkritumu, gan būvgružu savākšana ir maksas pakalpojumus, tādēļ ik gadu atkritumu apsaimniekotāji saskaras ar iedzīvotāju patvaļīgu rīcību ar šiem atkritumiem, apsaimniekojot tos nepareizi vai cenšoties utilizēt, izmetot sadzīves atkritumu konteinerā vai mežā. 

Lai cīnītos ar šādu nepareizu iedzīvotāju rīcību un mazinātu vides piesārņojumu, „Stikla Serviss” sadarbībā ar „Zaļā josta” uzsāk nolietotu vai nevajadzīgu spoguļu pieņemšanas akciju, piešķirot spoguļiem otru mūžu. 

Akcijas ietvaros līdz novembra beigām iedzīvotājiem ir iespēja bez maksas nodot savu nevajadzīgo spoguli kādā no „Stikla Serviss” filiālēm Rīgā – Uriekstes ielā 4a vai A. Briāna ielā 10, saņemot atlaidi jauna spoguļa iegādei un apziņu, ka vecais spogulis dāvās prieku kādam, kam tas ir patiešām nepieciešams.

Akcijas organizatori rūpēsies, lai nodotie spoguļi, kas ir darba kārtībā vai atjaunojami, nonāktu pie jauniem īpašniekiem. Spoguļi tiks nogādāti Latvijas skolās un bērnu dārzos, kā arī izglītības iestādēs, kurās mācās bērni ar īpašām vajadzībām, tādējādi uzlabojot mācību iestādes interjeru un uzstādot spoguļus tur, kur tie visvairāk nepieciešami – garderobēs, aktu zālēs, ģērbtuvēs utt. 

Akcijas ietvaros tiek pieņemti arī bojāti vai saplīsuši spoguļi, kas tiks nogādāti utilizācijai. 

Plašāka informācija par akciju „Stikla Serviss” mājaslapā www.stikla-serviss.lv un „Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. 
Jau desmito gadu pēc kārtas notiks „Latvijas lielākā ķirbja čempionāts”, kurā čempionāta organizētāji, veikalu tīkls „Maxima Latvija”, aicina pieteikties dalībai ķirbju audzētājus no visas Latvijas.
Pieteikties čempionātam iespējams vēl tikai vienu nedēļu – līdz 20. oktobrim. 

Lai piedalītos čempionātā, dalībniekiem jānomēra sava ķirbja apkārtmērs gan horizontāli, gan vertikāli.
Šie dati kopā ar ķirbja atrašanās vietu un savu tālruņa numuru jānorāda pieteikuma anketā - tā atrodas šeit.

Par kvalificēšanos finālam katrs dalībnieks tiks informēts personīgi.

Šogad pasākums notiks 27. oktobrī Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kur ikviens varēs noskaidrot, vai iepriekšējā gada rekords – dagdēnietes Innas Kozlovskas izaudzētais 232 kilogramus smagais ķirbis – tiks pārspēts vai nē.

Ziemas sākumā Baltijas valstīs, tātad arī Latvijā, tikai pa retam iestāsies sals un sniegs, savukārt ziemas otrajā pusē aukstums no Skandināvijas mūs sasniegs biežāk, stāsta sinoptiķis Toms Bricis, kurš pētījis  ASV meteoroloģijas organizācijas "AccuWeather" prognozes.

Ziemas sākumā Eiropu no Britu salām uz Baltiju vai Eiropas centrālo daļu šķērsos cikloni, kas var atnest rudens-ziemas vētras, tomēr kopumā spēcīgu vētru iespējamība šajā sezonā Baltijā ir mazāka, nekā pērn.
Ticamāk, ka stipras vētras biežāk skars Spāniju, Alpu reģionu, Franciju, Vāciju un Čehiju. Cikloni, kas izraisīs šīs vētras, Eiropā ienesīs mitrākas gaisa masas, kas ziemas otrajā pusē Baltijā izraisīs biežāku snigšanu.

"AccuWeather" norāda, ka pagājušajā ziemā Eiropas dienvidu un centrālajai daļai bija raksturīgas plašu ciklonu izraisītas vētras, kas reģionam pāri virzījās lēni. Šogad biežāk būšot īslaicīgas, nokrišņiem bagātas vētras.
Portugāli un lielāko daļu Vidusjūras piekrastes sagaida silta ziema, gaisa temperatūra biežāk būs virs klimatiskās normas.

Britu salām prognozē ātru ziemas iestāšanos, turklāt Apvienotās Karalistes ziemeļos un Īrijā visas ziemas garumā būs regulāri aukstuma viļņi.

Ziemas sākumā ir arī lielāka vētru iespējamība un lielākos vētru atnestos postījumus prognozē decembrī, kad ciklonu trajektorija no Atlantijas okeāna virzīsies pāri Britu salām uz kontinentālo Eiropu.
Ziemas otrajā pusē ciklonu trajektorija novirzīsies vairāk uz dienvidiem, tādēļ lielāko ziemas daļu spēcīgākās vētras, kā jau iepriekš minēts, gaidāmas lielā daļā Spānijas, Francijas, Alpos, Vācijā un Čehijā.

Skandināvijā šoziem bieži valdīs anticikloni, tādēļ tur prognozē, ka gaisa temperatūra ziemas lielāko daļu turēsies zem klimatiskās normas.
Gada tumšākajos mēnešos iedzīvotājiem jāatceras pie apģērba un somas pielikt atstarotājus, lai parūpētos par savu drošību.

Pie tam šobrīd pieejami ne vien tradicionālie atstarotāji, bet dažādi gaumīgi elementi, piemēram, brošas. Tās izskatās kā visparastākās brošas, savukārt tumsā pārvēršas par atstarotāju, jo gatavotas no speciāla materiāla. 

Gājējiem jāņem vērā, ka automašīnu tuvās gaismas apgaismo tikai 25-50 metrus, savukārt tālās līdz 150 metriem. Bremzēšanas ceļš nereti ir garāks. 

Vislabāk pamanāmi ir balti vai citi gaisu toņu atstarotāji.
Atstarotāju vislabāk piestiprināt tajā ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk brauktuvei.

savukārt autovadītājiem jāatceras, ka katrā automašīnā jābūt vestei.
Bērniem visdrošāk izvēlēties apģērbu un aksesuārus, kuros jau ir iestrādāti atstarojoši elementi.

Šogad jau sastādīti vairāk nekā pieci tūkstoši administratīvo protokolu par atstarotāju nelietošanu. Policija var piemērot sodu no 7 līdz 30 eiro, taču svarīgāk ir atcerēties, ka atstarotājs var glābt dzīvību.Facebook Draugiem Twitter Instagram