Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izsludinājis korupcijas novēršanas tēmai veltītu zibakcijas ideju konkursu jauniešiem.
Zibakcijas idejā var būt izteikts aicinājums vērsties pret korupciju, korupcijas seku atainojums un nosodījums, arī pozitīvs vēstījums būt krietniem jeb godprātīgiem.

Radošo darbu konkursā KNAB aicina piedalīties 7. līdz 12.klašu skolēnus un arodskolu, profesionālo vidusskolu audzēkņus, augstskolu un koledžu studentus.
Darbi tiks vērtēti pēc to radošās oriģinalitātes, saturiskā aspekta, vērtējot tā idejas vēstījumu, realizācijas iespēju, kā arī darbu atbilstību konkursa mērķim.

Pirmās vietas ieguvējs saņems naudas balvu 150 eiro apmērā, otrās vietas - 100 eiro apmērā, trešās vietas ieguvēji - 75 eiro apmērā. Galvenā balva - katra reģiona labākā ideja tiks realizēta un filmēta, publiskojot to KNAB mājaslapā, kā arī ievietojot internetā
Konkurss noslēgsies 19.jūnijā ar konkursa uzvarētāju apbalvošanu. Darbi jāiesniedz līdz 31.maijam.

Kopā ar radošo darbu jāiesniedz aizpildīta pieteikuma anketa. Darbus un anketu nosūtīt uz elektronisko pastu "konkurss@knab.gov.lv". Darbus arī var iesniegt, nogādājot tos personīgi KNAB.
Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” aicina uz apbalvojuma “Laiks Ziedonim” cildināšanas ceremoniju – tā notiks Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā - 3.maijā plkst.19:00, Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Ceremonijā cildinās apbalvojuma nominantus un laureātus.

“Veidojot ceremoniju, vēlējāmies izcelt laureātos saskatītās ziedoniskās vērtības un uzrunāt ikvienu skatītāju tās pamanīt un attīstīt arī sevī. Ceremonija būs viens no šī gada īpašajiem kultūras notikumiem Latvijā, un esam raduši iespēju skatītājiem to baudīt gan translācijās Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio, gan arī klātienē Cēsīs. ,” stāsta apbalvojuma vadītāja Ināra Kehre.

Ceremonija būs iespēja skatītājiem piedzīvot Ziedoņa un Raiņa satikšanos mūzikā, jo tās mākslinieciskajā daļā skanēs epizodes no Imanta Kalniņa operas “Spēlēju, dancoju”, kurai Imants Ziedonis pēc Raiņa lugas motīviem veidojis libretu. Skaņdarbus kopā ar pavadošo sastāvu izpildīs fonda “Viegli” mūziķi: Renārs Kaupers, Jānis Holšteins-Upmanis, Māra Upmane-Holšteine, Raimonds Gusarevs, Jānis Strapcāns un koris “Balsis” Inta Teterovska vadībā.

Apbalvojums jau otro gadu tiek piešķirts piecās nominācijās – bērniem un jauniešiem, par dzīvi literatūrā, zinātnē, novadpētniecībā un tautsaimniecībā.

Pērn 2014.gadā apbalvojumu zinātnē saņēma Vjačeslavs Kaščejevs - par pētījumiem kvantu nanoelektronikā. Tautsaimniecībā - Jānis Nīmanis - kalējs, pasaulē pieprasītu augstākās kvalitātes cirvju un nažu izgatavotājs. Novadpētniecībā - Slišānu saime - Ontona Slišāna bērni un mazbērni, kuri turpina tradīciju kopšanu un uztur kultūras dzīvi Upītē. Bērni un jaunieši - Ilga Ivanova - par darbu ar jauniešiem Zilupes pagastā. Par dzīvi literatūrā - Andris Vilks - Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors.

Plašāka informācija par apbalvojumu - www.laiksziedonim.lv
Akcijas "Mans prezidents" pirmajā kārtā Latvijas iedzīvotāji ieteikuši vairāk kā 130 Valsts prezidenta amata kandidātu, visbiežāk minēti ir Egils Levits, Sandra Kalniete, Mārtiņš Bondars un Vaira Vīķe-Freiberga, informē akcijas rīkotāji portāla "manabalss.lv" pārstāvji.
Iedzīvotāji minējuši arī literātus, žurnālistus un sportistus. Kopumā 774 iedzīvotāji ieteikuši 133 dažādus Valsts prezidenta amata kandidātus.

Apvienojot iedzīvotāju un politiķu izvirzītos kandidātus, atklātajam iedzīvotāju balsojumam pievienots arī piektais kandidāts - "No sirds Latvijai" izvirzītais Gunārs Kūtris.
Kandidātu loks, par kuriem var balsot iedzīvotāju, ar laiku varētu paplašināties, politiskajām partijām oficiāli nosaucot vēl citus vārdus.

Projekta vadītāja Madara Peipiņa uzsver, ka šī nav iniciatīva par tautas vēlētu prezidentu. Šis ir rosinājums veidot Valsts prezidenta ievēlēšanas procesu godīgu un caurspīdīgu.

Jau ziņots, ka portāls "manabalss.lv" 20.aprīlī plkst.12 atklāja iedzīvotāju balsošanu par kandidātiem, šādā veidā aicinot Saeimas deputātus uz atklātu balsojumu. Nobalsot var platformā "mansprezidents.lv".
Par izvirzītajiem kandidātiem ar savu internetbankas autorizāciju varēs parakstīties ikviens Latvijas pilsonis, kurš sasniedzis 16 gadu vecumu. Savāktie paraksti apkopotā veidā tiks nodoti Saeimas deputātiem Valsts prezidenta ievēlēšanas dienā.
Oficiāla Valsts prezidenta amata kandidātu izvirzīšana sāksies 19.maijā.

Portāls "ManaBalss.lv" ir sabiedrības iniciatīvu platforma, kurā ikviens Latvijas pilsonis var ievietot savu iniciatīvu un vākt parakstus tās nogādāšanai Saeimā. Portāls dibināts 2011.gadā, un tā uzturēšanu un administrēšanu veic nodibinājums "Sabiedrības līdzdalības fonds".
Aicinot velobraucējus apzināties, ka uz ceļa neviens nav pārāks par citiem un agresīva braukšana tikai vairo savstarpējos konfliktus un negadījumu skaitu, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) piedāvā videoklipu par to kā atpazīt pārgalvīgu braukšanu satiksmē un īpašu "Cieņ-o-metra" aplikāciju, kas palīdzēs ikvienam velobraucējam pārbaudīt savu ceļu satiksmes kultūras līmeni.

Kampaņas "Cieņa darbojas!" videoklips pieejams CSDD You Tube kontā - http://ej.uz/Cienadarbojas, savukārt "Cieņ-o-metra" aplikācija atrodama CSDD Draugiem.lv lapā - http://ej.uz/Cienometrs.

Videoklipā atspoguļotas tipiskākās uzvedības iezīmes gan godprātīga, gan pārgalvīga velobraucēja braukšanas stilā, atgādinot par korektu krustojumu šķērsošanu, bīstamību, ko rada agresīvs un neparedzams braukšanas stils, vai nevērība pret apkārtējo drošību un labsajūtu.

Savukārt "Cieņ-o-metra" aplikācijā, atbildot uz 14 atraktīviem jautājumiem par ceļu satiksmes noteikumiem un savu uzvedību satiksmē, ikviens var noskaidrot, vai viņš ir "Cienījams velosipēdists" vai arī drīzāk ierindojas kādā pārgalvīgo braucēju kategorijā un ir "sportists", "karstgalvis", "aklais" vai pat "muļķis". Novērtējot cieņpilnākos satiksmes dalībniekus "Cienījamo velosipēdistu" vidū līdz 15.maijam tiks izlozēta īpaša balva - tumsā spīdošs velosipēds.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) vasarā strādājošos skolēnus aicina algas nodokļu grāmatiņas atvērt elektroniski.
Šogad Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) plāno vasaras brīvlaikā trīsarpus tūkstošiem skolēniem, vecumā no 15 līdz 19 gadiem, piedāvāt dažādas darba vietas visā Latvijas teritorijā.

Skolēns var pietekties šajā pasākumā, ja mācās vispārējā, speciālā vai profesionālās izglītības iestādē.
Darba devējam tiks maksāta subsīdija par skolēna nodarbināšanu. Tās apmērs ir puse no minimālās mēnešalgas, kā arī papildu samaksa pienāksies darba vadītājiem.

Stājoties darbā, VID aicina jauniešus atvērt algas nodokļu grāmatiņu un to vislabāk būtu darīt elektroniskajā vidē.
To var izdarīt, apmeklējot portālu „latvija.lv”, kurā var ielogoties, izmantojot savas internetbankas paroles.

Ja jaunietis strādās tikai vasarā, tad arī vecākiem nebūs nekāda nepieciešamība apmeklēt Valts ieņēmumu dienestu. Vecākiem šajā laika periodā saglabājas nodokļu atvieglojumi par apgādībā esošu personu 165 eiro mēnesī. Šajā laikā bērni piemērojas viņu ienākumiem un darba algai ir nepaliekamais minimums 75 eiro mēnesī.

Skolēni vasaras darbiem varēs pieteikties, sākot ar maija mēnesi, savukārt darba devēji jau tagad aicināti vērsties Nodarbinātības valsts aģentūrā un piedāvāt vakances.
Kembridžas hercogienes Keitas un prinča Viljama otrā bērna piedzimšana, kas gaidāma šonedēļ, būs liels ieguvums Lielbritānijas ekonomikai, kurā ieplūdīs miljoniem mārciņu - tā prognozē britu eksperti.

Tas tiek skaidrots ar to, ka karaliskās ģimenes pieaugums radīs vispārēju pozitīvu noskaņojumu un briti būs gatavi tērēt vairāk, lai nosvinētu šo notikumu. Uz peļņas palielināšanu var cerēt bāri, restorāni un kafejnīcas. Tāpat iegūs arī veikalu saimnieki un uzņēmēji, kas izmantos karaliskā jaundzimušā nākšanu pasaulē, lai izgatavotu dažādus suvenīrus.

Līdzīga situācija bija pirms diviem gadiem, kad piedzima princis Džordžs. Viņa nākšana pasaulē britu ekonomikā ienesa ap 240 miljoniem mārciņu.

Ekonomistu vērtējumā liela nozīme būs karaliskā mazuļa dzimumam. Eksperti esot novērojuši – ja pasaulē nāk meitenīte, briti naudu tērē vairāk. Līdz ar to, Lielbritānijas ekonomika visvairāk iegūtu, ja Keitai piedzimtu princese.
Nedēļas nogalē Latvijā valdīs silts laiks, tā apgalvo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.
Jau otrdien teritorijas lielākajā daļā dienā gaisa temperatūra pakāpsies līdz plus 9, plus 10 grādiem, tomēr dienas laikā vēl gaidāms brāzmains vējš.

Sākot ar trešdienu, 22.aprīli, laiks kļūs vēl siltāks - dienā gaiss iesils līdz plus 13 grādiem, bet naktī gaiss vēl vietām atdzisīs līdz plus 1 grādam.
Ceturtdien dienas laikā termometra stabiņš pakāpsies līdz plus 13, plus 15 grādiem, līdzīga gaisa temperatūra gaidāma arī piektdien, 24.aprīlī.

Nedēļas nogale solās būt vēl siltāka - dienas vidū gaiss iesils līdz plus 18 grādiem. Augstākā gaisa temperatūra gaidāma centrālajos rajonos, par dažiem grādiem zemāka gaisa temperatūra, ap plus 13 grādiem, būs Kurzemē, jūras piekrastē. Naktī uz svētdienu arī gaidāma salīdzinoši augsta gaisa temperatūra - ap plus 10, plus 11 grādiem. Arī svētdien gaisa temperatūra būs līdzīga, augstākā gaisa temperatūra tiek prognozēta austrumu rajonos.

Nedēļa paies bez būtiskiem nokrišņiem, tie nedaudz skars Latviju svētdien. Atsevišķās dienās vēl ir gaidāms brāzmains vējš.
Rīdzinieki un pilsētas viesi 25.aprīlī un 9.maijā varēs apmeklēt bezmaksas seminārus par veselīgu uzturu un fitnesa nodarbības.

Pirmā daļa būs veltīta veselīgas ēšanas paradumu tēmai, tostarp gremošanas sistēmas nozīmei veselības saglabāšanā, sabalansētu uzturu, uzturvielu attiecību pārtikā un citām tēmām, kā arī fizioterapeita ieteikumiem kustību un balsta aparāta sistēmas uzlabošanai.

Savukārt otrajā daļā paredzēta fitnesa nodarbības. Treniņā varēs uzzināt, ar kādiem vienkāršiem, bet iedarbīgiem vingrinājumiem stiprināt stāju un attīstīt dziļo ķermeņa muskulatūru, lai uzlabotu balsta aparātu un atslogotu tās ķermeņa daļas, kas sēdoša darba laikā negatīvi tiek ietekmētas visvairāk.
Latvijas Vikipēdijas maratona ietvaros tiek uzsāktas tematiskās rakstu nedēļas, kas ilgs līdz jūnijam. Tematisko nedēļu ietvaros Vikipēdijas maratona partneri aicina rakstīt Vikipēdijas rakstus par konkrētām tēmām. Katrs no partneriem apbalvos labākā raksta autoru savā apakštēmā, savukārt speciālbalvu pasniegs Latvijas Vikipēdijas redaktori.

Līdz 26.aprīlim Vikipēdijas maratona ietvaros, Latvijas Universitāte aicina rakstīt par zinātni Latvijā, pēc tam ikviens tiks aicināts rakstīt par Latvijas jauno mūziku. Nākamās tēmas līdz jūnija vidum būs "Mediji Latvijā", "Latviešu grāmatu veidotāji: autori, tulkotāji, mākslinieki, izdevēji", "Mans novads" un "Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas".

Kopš maratona uzsākšanas sākuma 2015.gada 11.martā rakstu skaits ir ievērojami pieaudzis – no aptuveni 400 līdz aptuveni 1000 rakstiem mēnesī.

Pašlaik Latvijas Vikipēdijā ir vairāk nekā 60 tūkstoši rakstu, kas nu jau pārsniedz rakstu skaitu Latvijas Padomju enciklopēdijā. Tomēr aizvien Latvija vēl būtiski atpaliek gan no Lietuvas (171 tūkstotis rakstu), gan Igaunijas (132 tūkstoši rakstu) Vikipēdijām.
Maratona ietvaros sešu mēnešu garumā sabiedrība tiek iesaistīties Vikipēdijas paplašināšanā. Vairāk lasi te - http://www.vikimaratons.lv
No 15.aprīļa Rīgas ielās pirmo reizi norisinājās sociālais eksperiments "Cieņas velopatruļas", kuru rīko Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Valsts policiju un Policijas velobiedrību.
Līdz pat aprīļa beigām, policijas darbinieki, kuri ikdienā arī aktīvi pārvietojas ar velosipēdiem, veiks velobraucēju uzvedības mērījumus, fiksējot pārgalvīgos un agresīvos braucējus, kā arī uzslavējot cieņpilnākos satiksmes dalībniekus.

"Cieņas velopatruļas" laikā, konstatēts, ka aptuveni 80% velosipēdistu nav šī transportlīdzekļa vadīšanas tiesību. Tas varētu būt viens no iemesliem, kāpēc šajā gadā ceļu satiksmes negadījumos gājuši bojā jau vairāki riteņbraucēji. Pēc CSDD datiem, Valsts policijas fiksēto ceļu satiksmes negadījumu skaits ar cietušajiem, kuros iesaistīti velosipēdisti un gājēji, pēdējo piecu gadu laikā ir dubultojies.

Kampaņas "Cieņas velopatruļa" galvenais uzdevums ir veidot jaunu satiksmes kultūru, kurā agresīva, sevi un apkārtējos apdraudoša, braukšana nav pieņemama.
Kā norādījis CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš, tad vasara ir karstākais laiks ceļu satiksmē gan tiešā, gan pārnestā nozīmē: "Gājēji dusmojas uz autovadītājiem, autovadītāji uz velobraucējiem, savukārt velobraucējiem šķiet, ka ar viņiem satiksmē neviens nerēķinās. Pieredze rāda, ka patiesība ir pa vidu."

Kampaņas "Cieņa darbojas!" ietvaros velobraucēji un ikviens satiksmes dalībnieks tiks uzrunāts arī ar video klipiem un vides reklāmām, kā arī visiem būs iespēja īpašā "Cieņ-o-metra" aplikācijā noskaidrot savu uzvedības kultūras līmeni ceļu satiksmē.
Smiltenes novada dome aicina ikvienu iepirkties gribētāju, šo sestdien no plkst. 8:00 - 16:00 Smiltenes centrā, uz ikgadējo Pavasara tirdziņu.

1.maijā Smiltenē notiks Ielu stafetes 2015. Programmā 350m skrējieni pirmsskolas vecuma bērniem un 1.klašu skolēniem; 6x350m stafešu skrējieni pārējo klašu skolēniem un pieaugušajiem. Komandām iepriekšēja pieteikšanās līdz 29.aprīlim Smiltenes sporta centrā.

Sestdienas pievakarē Tepera stadionā tika aizvadīta komanda.lv 1.līgas čempionāta otrās kārtas spēle, kurā vietējais futbola klubs "Smiltene/ BJSS" cīnījās neizšķirti 1:1 ar "Salaspils" komandu. Vienīgos vārtus mājinieku labā guva Elvis Teremko. Turnīra tabulā pēc šīs spēles "Smiltene/ BJSS" ar diviem punktiem tikpat spēlēs atrodas 10. vietā. Savu nākamo spēli čempionātā Smiltenes komanda aizvadīs izbraukumā, kad šo sestdien tiksies arī Rīgas Futbola skolu. Tepera stadionā lielais futbols atgriezīsies pēc divām nedēļām. 25.aprīlī plkst.14:00 Smiltenē viesosies "Rēzeknes FA".

Aizvadītajā sestdienā ar sacensībām un paraugdemonstrējumiem notika atjaunotā un labiekārtotā Smiltenes skeitparka atklāšana ar sacensībām trīs disciplīnās: skeitbordā, BMX riteņbraukšanā un ar mazajiem skuteriem. Pagājušā gada rudenī tika uzsākta skeitparka atjaunošana un labiekārtošana, kā rezultātā ir uzstādītas četras dažādas konstrukcijas skeitparka pilnveidei un modernizācijai.
Latvijas Valsts vēstures arhīvā atrastas liecības par sievieti, kurai bijuši 140 gadi, par to vēsta LTV. Trīne Dziliņa dzīvojusi 19. gadsimtā. To pārbaudīt nevar, bet, ja šos datus varētu apstiprināt, tad Trīnes kundze pārspētu visus līdz šim zināmos oficiāli apstiprinātos ilgdzīvotājus pasaulē.

Vecajās baznīcu grāmatās - dzimušo, mirušo un laulāto reģistros - Latvijas Valsts vēstures arhīva speciālists Modris Šēnbergs meklējis pavisam citas ziņas, kad Skaistkalnes katoļu draudzes grāmatā uzdūrās pārsteidzošam ierakstam: “Ieraudzīju, ka vienai kundzei uz nāves brīdi ierakstīts vecums 140 gadi. Fakts visai neticams. Mācītājs to ir divās vietās atkārtojis,” stāsta arhivātrs Modris Šēnbergs.

Viņš lasa: “1863. gadā Kurzemē 8. februārī Kurmenē nomirusi Trīne Dziliņa no vecuma. Saņēma pēdējo svaidījumu. Par viņu pašu. Atraitne. Pēc trim vīriem. 140 gadus veca.”
Šēnbergs gan norāda, ka šos datus nevar apstiprināt. “To, vai tie gadi ir gluži precīzi pierādīt nav iespējams, jo nav neviena otra dokumenta, kas to varētu apstiprināt. Vismaz mums arhīvā nav izdevies atrast. Iznāk, ka kundze dzimusi 1723. gadā. Tik vecas Skaistkalnes katoļu draudzes baznīcas grāmatas mums nav,” saka Šēnbergs.

Valsts vēstures arhīvā glabājas metriku grāmatas no 1600. gadiem līdz 1914. gadam. Tās nodod draudzes un dzimtsarakstu departaments.

Baznīcu reģistros varot atrast ziņas arī par citiem ilgdzīvotājiem Latvijā. Kāds ieraksts liecinājis par 120 gadu vecu cilvēku, kā arī bijuši vairāki citi ilgdzīvotāji. Tas ļauj domāt, ka Latvijā bijuši gana daudz ilgdzīvotāju un tas nav bijis retums.
Šonedēļ prezentēts pasaulē pats pirmais viedlietussargs, kas pēc izskata ir šķietami parasts lietussargs, taču to vajadzēs nopirkt tikai vienu reizi, bet pēc tam nekad mūžā to vairs nevajadzēs darīt, tā vismaz apgalvo ražotāji.

Lietussargu sauc "Kisha umbrella" un tā izgatavošanā izmantotas novatoriskas tehnoloģijas, kas nodrošina to, lai lietussarga īpašniekam vienmēr tiktu paziņots, kur tas atrodas, un tātad nevajadzētu pirkt jaunu. Tāpat šis lietussargs ir savienots ar Bluetooth aplikāciju, kas īpašniekam paziņo laika prognozi piecām turpmākajām dienām.

Lietussargs izgatavots no raupja materiāla un spēj izturēt vēja ātrumu 120 jūdzes stundā – tas ir vairāk nekā orkāna spēks. Šādā vētrā lietussargs nesaplīst un nesalūzt.

Dizainers ir Gorans Kandrličs no Horvātijas , kurš medijiem pastāstījis, ka tikai Amerikas Savienotajās Valstīs ik gadu tiek pārdoti 30 miljoni lietussargu, un šis skaitlis, pēc viņa domām, ir absurds, jo lietussargiem nevajadzētu tik daudz lūzt un pazust, tāpēc viņš piedāvā alternatīvu.
Valkā rīkoas zolītes festivālu - Zolītes Dižsvētkus, kuros varēs piedalīties gan spēlas profesionāļi, gan arī "svētdienas" spēlētāji.
Iecerēts, ka Zolītes Dižsvētki norisināsies 30.un 31.maijā.

Dižsvētku ietvaros notiks divi reitinga turnīri un vairākas citas sacensības. Dalībnieku maksa, kas tiks nodota balvu fondā, būs atkarīga no likmju turnīra veida un no reģistrācijas veida.
Paredzēts, ka labākajiem festivāla dalībniekiem tiks piešķirtas medaļas, diplomi un naudas balvas. Pasākuma rīkotāji norāda, ka ar Zolītes Dižsvētkiem vēlas atklāt jaunus talantus šajā spēlē, kā arī ļaut cilvēkiem noticēt un pārbaudīt sevi, sacenšoties ar stiprākajiem.
Lai veicinātu sieviešu informētību par savlaicīgu krūts veselības pārbaužu nepieciešamību, jau piekto gadu tiek organizēta krūts veselības informatīvā kampaņa "Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!".
Kampaņu rīko Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība "Vita" .

Kampaņa tiek rīkota ar mērķi atgādināt sievietēm par regulārām ikmēneša krūts pašpārbaudēm un aicināt sievietes vecumā no 50 līdz 69 gadiem, kas ir riska grupa ar paaugstinātu krūts vēža risku, izmantot valsts sniegto iespēju bez maksas reizi divos gados veikt krūts izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi.

Viens no iemesliem, kāpēc sievietēm vēlīni tiek atklāts krūts vēzis un viņas regulāri neveic krūts izmeklējumus, ir bailes - no ārsta apmeklējuma, pārbaudes vai sliktas diagnozes.

Ik gadu vairāk nekā 100 000 sieviešu vecumā no 50-69 gadiem saņem valsts nosūtītu uzaicinājuma vēstuli veikt krūšu izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi bez maksas. Tomēr ne vairāk kā 40% sieviešu veic šo pārbaudi.

Vairāk informācijas par kampaņu atrodama www.parbaudikrutis.lv
Jūrmalas iedzīvotājus aicina ziņot par novērotiem pupuķiem. Pupuķis jeb bada dzeguze ir gaiši rūsganbrūns putns ar melnbalti svītrotiem spārniem un asti. Latvijā pupuķis ir reti sastopams - visā valstī ligzdo vien 160 līdz 250 šo putnu pāru, bet viena no pupuķu iecienītākajām dzīvesvietām ir Jūrmala.

Par pilsētā novērotajiem pupuķiem trūkst precīzu ziņu, kas ļautu novērtēt, cik tieši šo putnu Jūrmalā dzīvo. Tāpēc Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina jūrmalniekus iesaistīties pupuķu pētījumos, un ziņot par saviem novērojumiem, to var izdarīt dabasdati.lv, vai arī informējot Latvijas Ornitoloģijas biedrību.
Līgatnes dabas takās pirmo reizi piedzimuši meža cūku mazuļi, par to priecīgi ziņo Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Meža cūku mazuļi pasaulē nāca 29.martā.

DAP norāda, ka Līgatnes dabas takās meža cūku mazuļu dzimšana ir retums - šis pagaidām ir vienīgais gadījums 40 gadu laikā.

Sivēnu vecāki ir meža kuilis Ansis un viņa sirdsdāma Mūsa. Patlaban gan Ansis ir pārcelts uz citu voljeru, lai nejauktos jaunās māmiņas un mazuļu ikdienā. DAP pauž, ka Mūsai abi cūcēni ir pirmie un vēlie bērni, jo pati ruksene ir jau cienījamos gados - tādēļ, visticamāk, arī sivēni ir tikai divi. Pagaidām mazuļu dzimums skaidri nav zināms.

DAP un Līgatnes dabas taku personāls aicina apmeklētājus nekādā gadījumā neiet klāt meža cūku iežogojumam un nebarot cūkas, jo tas viņām kaitēs un satrauks jauno ģimeni.
Iesēduma dēļ uz Daugavpils šosejas pie Salaspils ir ierobežots ātrums un tiks slēgta viena josla, informē uzņēmuma "Latvijas Valsts ceļi".

Iesēdums radies pēc darbiem, kas pērn tika veikti, lai nodrošinātu ūdenssaimniecības attīstības Salaspils novada Salaspilī un Saulkalnē otro kārtu. Plānots, ka satiksme pa abām joslām tiks atjaunota līdz 14.aprīlim, bet iesēduma remonts pilnībā tiks pabeigts līdz 1.jūnijam.
Bobslejā un skeletonā Latvija pieder pasaules sporta lielvalstīm un to lieliski pierādījusi aizvadītā sezona. Latvijas sportisti pašlaik ir pasaules elitē, bet, lai tā būtu arī nākotnē, atkal tiek rīkota jauna atlase un meklēti jauni talanti gan bobslejā, gan skeletonā. Testi notiks 11.aprīlī pulksten 12:00 Rīgā, Daugavas stadiona vieglatlētikas manēžā. Kā Radio TEV pastāstīja bobsleja treneris Sandis Prūsis, šādas atlases, kurās tiek gaidīti puiši vecumā no 17 līdz 26 gadiem, notiek vairākus gadus.

„Kāpēc mēs meklējam? Mēs gribam atrast kādu stipru čali, lai būtu bobslejam turpinājums, ja kāds no esošajiem sportistiem izlemtu paiet no šī sporta malā. Jauni talanti arī paaugstina konkurenci komandas vidū un uzlabojas rezultāti. Tāpēc meklējam spēcīgus čaļus, kuri grib trenēties, nevis tādus, kuri jau pēc pirmajām reizēm uztraucās, kas man tagad jādara, kas man par to būs un kad man sāks maksāt naudu. Ja kāds nāks ar tādām domām, tad šādi kadri mums nav vajadzīgi,” strikti nosaka Prūsis.

Kā Radio TEV stāstīja Prūsis, priekšzināšanas bobslejā vai skeletonā nav svarīgas, jo ir bijuši gadījumi, kad tā ir bijusi pat priekšrocība – atnāk fiziski spēcīgs puisis ar dabas dotu spēku, kuram jāiemāca tikai tehniskā puse, jo fiziski viņš jau ir gatavs sportam.

Radio TEV jautāja Sandim Prūsim, vai šie puiši, ja viņi iztur atlasi, varēs bobsleju savienot ar iepriekšējo dzīvi: „Šajos laikos jācenšas visas lietas savienot. Vai tās būtu mācības, darbs vai ģimene. Nevar darīt tikai vienu lietu, jo par to nekad neviens pietiekami nesamaksās,” atbild treneris.

Atlasē kandidātiem būs jāveic 30 metru skrējiens gaitā, būs tālumlēkšana no vietas un bobsleja trenažiera, kas ir 100 kilogramus smags, stumšana. Atlases komisija novērtēs: vai kandidāts spēj veikt 30 metru distanci vismaz 3,20 sekundēs, bet tālumā no vietas spēj aizlēkt vismaz 2,75 metrus. Atlases organizatori aicina līdzi ņemt sporta tērpus un apavus, taču trenerim ir vēl viens lūgums: „Pirms nākt uz testiem, vajadzētu padomāt, ka no zila gaisa nekas nebūs. Būs jātrenējas! Tikai ar domu: „Mani izvēlējās, tātad esmu gana labs,” nekas nebūs. Pagājušogad testos atlasījām desmit cilvēkus, no kuriem ir palikuši vairs divi, trīs.”

Radio TEV Latvijas izlases bobsleja trenerim jautāja, vai var izdarīt šajos atlases testos kādus secinājumus par sabiedrības fizisko sagatavotību – varbūt paliekam kuslāki, kūtrāki – uz ko Prūsis atbildēja apstiprinoši.

„Mums taču tagad ir kola, čipsi, kompjūteri, azartspēles, dažādas apreibinošas vielas. Un dažiem šķiet, ka tam visam ir jāiziet cauri, viss jāpamēģina, tad taču neatliek laika sportot, ja blakus ir viss iepriekšminētais,” ironizē Prūsis.

Bobsleja talantu atlase varētu būt pamudinājums pievērsties sportam, taču jābūt gatavam arī mazliet mainīt dzīvesveidu.

Jauno bobslejistu - skeletonistu testi notiks sestdien, 11.aprīlī pulksten 12:00 Rīgā, Augšielā 1, Daugavas stadiona vieglatlētikas manēžā. Papildus informācija pa tālruni 29215078.
Facebook Draugiem Twitter Instagram