Rīgā atrasta neredzēta sēņu suga

3.10.2016.Rīgas parkā atrasta iepriekš Latvijā neredzēta sēņu suga - krokgredzena virpainīte ("Stropharia rugosoannulata").

27. septembrī Latvijas Dabas muzeja darbinieces, dodoties cauri Esplanādei, apstādījumos pamanīja liela izmēra cepurīšu sēnes. Tās auga nelielā grupā starp košumkrūmiem uz šķeldas, kas izmantota augsnes mulčēšanai. Dabas muzeja mikologi noskaidroja, ka sēnes ir krokgredzena virpainītes.

Aprunājoties ar Rīgas parku un dārzu darbiniekiem, muzeja darbinieces noskaidroja, ka vasarā šīs sēnes augušas arī hortenziju dobē, no kurienes ķerrām vestas uz izgāztuvi. Šķelda dobju mulčēšanai iegūta, apzāģējot Rīgas parku kokus, bet daļa koksnes iegūta, rekultivējot Purvciema izgāztuvi un veidojot no atkritumiem uzbērto kalnu.

Iespējams, virpainīšu atliekas no restorāna vai lielveikala nokļuvušas izgāztuvē un pēc tam kopā ar šķeldu atceļojušas līdz Esplanādei, varbūt to sporas vai sēņotne ienākusi kopā ar stādiem, ceļotāju apaviem vai kā citādi.

Jaunai krokgredzena virpainītei raksturīga gandrīz balta, vēlāk sarkanbrūna, līdz pat 20 centimetriem plata cepurīte, turklāt lielākas cepurītes zemākā gaisa temperatūrā mēdz būt arī baltas. Sēnes lapiņas sākumā ir pelēkas, vēlāk tumši violeti brūnas, uz kātiņa ir krokains gredzens.

Virpainītes ir garšīgas un vērtīgas ēdamās sēnes, kuras daudzviet pasaulē audzē lietošanai uzturā. Tomēr pilsētas centrā sēnes ēšanai vākt nebūtu ieteicams, jo tās labi uzņem smagos metālus un citas kaitīgās vielas.Facebook Draugiem Twitter Instagram