Ko darīt, sastopot mežacūku?

21.05.2015

“Neiet klāt, zvanīt 112. Ja ir suns, kurš ir palaists vaļā un skraida kaut kur, mēģināt suni sasaukt, paņemt pie saites un doties prom,” iesaka Latvijas Mednieku savienības (LMS) valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis. Vēl var paslēpties aiz koka, jo mežacūkas skrien taisnā līnijā un paskries kokam garām. Iespēja, ka cūka apgriezīsies ir ļoti maza, jo mežacūkas dabā nav trenkāt.

Tāpat Baumanis stāsta, ka lielākoties cūka skrien virsū bez mērķa uzbrukt, bet gan vēloties tikt pie saviem bērniem. Tāpēc, atrodoties klajā laukā, var arī palekt malā, dzīvnieks paskries garām cilvēkam pie saviem bērniem, iesaka Baumanis.

“Nepamatoti mežacūka nemetīsies virsū,” mierina Una Bērziņa, Latvijas Dabas muzeja muzejpedagoģe, taču norāda, ka, kā jebkurš dzīvnieks, tā var uzbrukt, ja ir pamanījusi sev vai saviem bērniem kādu apdraudējumu. 

Sastopot mežacūku, vislabāk ir doties projām vai tās apiet ar pēc iespējas lielāku līkumu. To arī apstiprina Una Bērziņa, sakot, ka ieraugot mežacūku, jādodas pretējā virzienā. “Dzīvnieks, kas iedzīts stūrī, vienmēr uzbruks,” brīdina Baumanis, norādot, ka nekāda gadījumā nedrīkst uzbrukt dzīvniekam vai mēģināt to sagūstīt saviem spēkiem. Viņš suņu īpašniekiem arī iesaka nerīdīt savus mīluļus pret savvaļas zvēru, jo tas var beigties tikai ar to, ka cieš pats mājdzīvnieks. “Pilsētas suņi nav medību suņi,” piebilst Baumanis.

Mežā, savā ierastajā vidē, mežacūka ir gana miermīlīgs dzīvnieks, kas cenšas izvairīties no satikšanās ar cilvēku.  Tur bīstamas situācijas var rasties tikai tad, ja zvērs ir ievainots vai cenšas aizstāvēt savus mazuļus. Savukārt tās mežacūkas, kuras dzīvo pilsētā vai tās tuvumā, jau ir saradušas ar cilvēku un var būt daudz bīstamākas, norāda Baumanis. Viņš arī norāda, ka šie dzīvnieki sākuši vairāk uzturēties pilsētās, jo pilsēta izplešas dzīvnieku agrākajās dzīves vietās un pilsētā ir gana viegli atrast pārtiku. 

Baumanis arī saka – LMS Rīgas domi jau sen ir brīdinājusi par šo problēmu, taču domei tikai tagad “nokritušas klapes no acīm”.

Jau ziņots, ka jau vairākkārt Rīgā ir manītas mežacūkas, kā arī, ka tās ir uzbrukušas mājdzīvniekiem. Reaģējot uz šiem notikumiem, Rīgas dome līdz Jāņiem ir apņēmusies izveidot Medību koordinācijas komisiju, lai cīnītos ar šo problēmu. Galvaspilsētas piemēram nolēmusi sekot arī Jūrmala, vēsta LETA.Informāciju sagatavoja: Lāsma Gaile


Facebook Draugiem Twitter Instagram