Gaujas nacionālajā parkā atklājums

25.05.2015

Brioloģijas (botānikas nodaļa, kas pēta šūnveidīgos augus) ekspedīcijas gaitā Gaujas Nacionālajā parkā pētnieki atklājuši jaunu sūnu sugu - 'Campylopus fragilis',  informēja Rēzeknes Augstskolas (RA) Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Jaunā sūnu suga tika atrasta 15.aprīlī, uz smilšakmens atsegumiem Gaujas Nacionālajā parkā. Sūnu suga 'Campylopus fragilis' ir sīka, grūti pamanāma un reta.

Brioloģijas ekspedīcijas viens no organizatoriem Vācijas sūnu speciālists Stefens Kaspari bija patīkami pārsteigts par lielo sūnu daudzveidību Gaujas Nacionālajā parkā, kur salīdzinoši mazā mērogā vērojama liela sugu bagātība, piemēram, uz smilšakmens atseguma vienā kvadrātdecimetrā tika atrasta 21 sūnu suga. Briologs arī atzīmēja, ka interesanti redzēt Latvijā sūnu sugas, kuras ir reti sastopamas kalnos Rietumeiropā.

RA Reģionālistikas zinātniskā institūta vadošā pētniece Anna Mežaka atzīmēja, ka starptautiskā sadarbība ir ļoti nozīmīgs aspekts arī brioloģijas attīstībā Latvijā, jo bieži vien atver jaunu pieredzi un iespējas sūnu pētniecībā. Smilšakmens atsegumi, kas nodrošina mikronišu daudzveidību arī sūnām, ir Eiropas nozīmes aizsargājams biotops Latvijā - to aizsardzība un zinātniskā pētniecība ir arī Latvijas pienākums.

AS "Latvijas Valsts meži" vecākajai vides ekspertei Ilzei Rērihai smilšakmens atsegumi un to brioflora ir vieni no mīļākajiem izpētes objektiem, tāpēc ļoti nozīmīga bijusi iespēja konsultēties ar Vācijas sūnu speciālistu. Iegūto pieredzi būs iespējams izmantot tālākajā darbā, jo arī AS "Latvijas Valsts meži" pārvaldījumā esošajās teritorijās ir sastopami smilšakmens atsegumi ar retām un īpaši aizsargājamām sūnu sugām.Facebook Draugiem Twitter Instagram