„Facebook” zina par katru no mums

20.02.2017

"Rīgas apriņķa avīze", pamatojoties uz izdevuma "Postimees" rakstīto, ziņo, ka sociālais tīkls "Facebook" par mums zina ļoti daudz.
Datu analīzes speciāliste Vikija Boikinsa noskaidrojusi informāciju un publicējusi to, norādot, kas šī sociālā tīkla lietotājiem būtu jāzina par savu publicēto informāciju.


1. KATRA JŪSU RĪCĪBA
Visi dati, kurus jūs ievadāt „Facebook”, saglabājas tur uz visiem laikiem. Publicētie ieraksti, apmeklētie pasākumiem, visi jūsu laiki un ieteikumi draugiem (share), ziņas, video – tas viss glabājas „Facebook” serveros. „Facebook” atceras arī to, no kādām ierīcēm jūs esat apmeklējuši savu profilu, kad un ko esat pievienojuši vai izņēmuši no sava draugu saraksta, kā arī citas tehniskas detaļas. 

2. DZĒSTIE IERAKSTI
Pat tad, ja jūs izdzēšat kādu komentāru vai ierakstu, tas uz visiem laikiem paliks „Facebook” serveros. 

3. NEUZRAKSTĪTIE IERAKSTI
Pats dīvainākais – „Facebook” atceras pat to, ko jūs esat ierakstījuši jauna ieraksta laukā un neesat publicējuši. Teksts, kurš izdzēsts, arī paliek serveros. 

4. NETIEŠA INFORMĀCIJA PAR JUMS
„Facebook” analizē jūsu darbības, kā arī draugu darbības, lai sastādītu tādu kā lietotāja alternatīvo profilu, tādējādi sociālais tīkls ievāc datus par to, kādas valodas pārvaldāt, par kādām precēm interesējaties, kur jūs atrodaties un tamlīdzīgi. 

5. INTERNETA VIETŅU APMEKLĒŠANA
„Facebook” seko līdzi tam, kuras mājaslapas jūs apmeklējat, spiežot uz saitēm, kas atrodamas ziņu lentē vai reklāmās. Pat ja jūs iziesiet no „Facebook” profila un turpināsiet sērfot internetā, „Facebook” centīsies izsekot jūsu rīcībai ar sīkdatņu (cookies) palīdzību.

6. PANORĀMAS VIDEO
Sociālais tīkls atceras, uz kuru pusi jūs skatāties 360 grādu (panorāmas) video, un nodod šo informāciju video autoriem. 

7. JŪSU SEJA
Ja kāds jūs atzīmē fotogrāfijās, „Facebook” to ieraksta savā datubāzē, lai ar lielāku precizitāti noteiktu jūsu seju jaunos foto.

Kā raksta "Rīgas apriņķa avīze", tad rodas jautājums - ja šī informācija mums nepatīk, ko darīt? Datu analītiķe Vikija Boikinsa sastādījusi noteikumus, kurus vajadzētu ievērot katram, kurš vēlas ierobežot „Facebook” iespējas piekļūt jūsu datiem: 
• nepublicējiet pārāk daudz personiskas informācijas; 
• nepublicējiet savu bērnu fotogrāfijas, it īpaši tādā vecumā, kad nevarat viņiem paprasīt atļauju;
• izejiet no sava profila laikā, kad jums nav vajadzības lietot „Facebook”. Sociālā tīkla lietošanai tiek ieteikts lietot atsevišķu interneta pārlūku;
• izmantojiet reklāmu bloķētājus;
• nelietojiet „Facebook” (it īpaši ziņapmaiņas aplikāciju), lai organizētu politiskus pasākumus.


Facebook Draugiem Twitter Instagram