Aicina uzmanīties no izaicinājumu spēles internetā

22.02.2017

Valsts policija izmeklējusi vairākus gadījumus, saistītus ar kādu izaicinājumu spēli internetā, kas vedot uz pašnāvību, bet nav konstatējusi noziedzīgu nodarījumu, tomēr Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija par radušos situāciju bažījas, raksta portāls lsm.

Februāra sākumā divi pusaudži, iespējams, mēģinājuši izdarīt pašnāvību. Pastāvēja aizdomas, ka šie jaunieši aizrāvušies ar kādu izaicinājumu spēli internetā, kuras noteikumi ir ļoti nežēlīgi un ved uz pašnāvību.

Valsts policija saņēmusi signālus par aizdomīgo spēli, tos pārbaudījusi, taču secināts, ka noziedzīga nodarījuma neesot, stāsta policijas Prevencijas nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics, kurš stāsta, ka šobrīd izskatās, ka tie ir vienkārši pusaudži, kuri  ar muļķīgiem jokiem atdarina kādu līdzīgu spēli, kas, iespējams, nākusi no Krievijas. 

Policija pārbaudījusi, vai uzdevumus jauniešiem nediktē kāda trešā persona, taču tas, pārbaudot sarakstes, netika konstatēts.
Sarakstē piedalās tikai pusaudži, tāpēc arī pašlaik publiskajā telpā neseko Valsts policijas brīdinājumi uzmanīties.

Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska saka, ka satraucošākais ir tas, ka bērni šajā sarakstē cits citu mudina veikt destruktīvas darbības un tās jāpierāda ar fotogrāfijām.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Dace Āķe stāsta, ka inspekcijā ar zināmu regularitāti saņemot zvanus, saistītus tieši ar šo izaicinājumu spēli.
Īpašam riskam esot pakļauti pusaudži vecumā no 10 līdz 13 gadiem.
Inspekcija saņēmusi zvanus ne tikai no Rīgas, bet arī no reģioniem, kur pedagogi ir satraukti par situāciju, un tādēļ Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija savā mājaslapā publicējusi ieteikumus izglītības iestādēm un arī aicinājumu vecākiem saistībā ar šīm kustībām sociālajos tīklos.
 
Inspekcija iesaka gan pedagogiem, gan vecākiem aizdomu gadījumā uzreiz informēt policiju.

Vēl pastiprināti jāpievērš uzmanība tam, vai nav mainījusies bērna uzvedība un paradumi, piemēram, šai spēlei raksturīgs, ka bērns kļūst mazāk runīgs, slēpj sagraizītās rokas vai ceļas ļoti agri no rīta, lai saņemtu spēles nākamās norādes.

Valsts policija, lai gan tagad neapstiprina versiju par apzinātām, organizētām darbībām ar mērķi iebiedēt un manipulēt, sola izskatīt visus gadījumus, par kuriem tai ziņos.  

Arī "Net-Safe Latvia" Drošāka interneta centrs saņēmis desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu saistībā ar suicidālo sociālo tīklu spēli, kas liecina, ka šī spēle Latvijā strauji izplatījusies.
Kā skaidroja centra pārstāvji, spēle ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota. Pašlaik aktivitātes izplatība ir īpaši strauja – jauniešu vidū esot "stilīgi un varonīgi" nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes.

Ņemot vērā, ka spēle ir ienākusi Latvijā no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī patlaban Latvijā neesot pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvji.

Drošāka interneta centrs arī aicina vecākus un pedagogus sekot līdzi dažiem padomiem, kas palīdzēs ierobežot spēles izplatību. Pirmkārt, pamanot, ka klasē, ģimenē vai paziņu bērnu vidū tiek runāts par spēli  "Zilais valis", internetā tiek meklēta informācija, izmantojot atslēgas vārdus gan latviešu, gan krievu valodā, kas saistīti ar "zilo vali", "esmu spēlē" vai "piecel mani 4.20", ir jābrīdina pusaudži un jaunieši, ka saturs, ko viņi atradīs, būs nepatīkams, un iesaistīšanās var būt dzīvībai bīstama.

Tāpat svarīgi aicināt bērnus nemeklēt ar šo saistīto informāciju un neizplatīt to tālāk caur sociālajiem tīkliem un ziņojumapmaiņas programmām.
Bērniem jāsaprot, ka katra ķēdes vēstule un ziņu pārsūtīšana citiem arvien paplašina to bērnu loku, kas saskaras ar vardarbīgu un uz destruktīvām darbībām vērstu saturu.

Treškārt, pamanot, ka bērnam ir grieztas rokas, skrāpējumi ar asu priekšmetu uz ķermeņa, zilumi, ka viņš runā par kāpšanu augstās celtnēs u.tml., noteikti ir jāiesaistās, jāziņo ģimenei, jāiesaista skolas psihologs, jāuzdod jautājumi bērnam vai jaunietim, lai noskaidrotu, kāpēc tas tiek tā darīts.

Centra pārstāvji arī aicina ziņot par aizdomīgu saturu, kontiem un grupām sociālo tīklu administrācijai, izmantojot pogu "Report".
Alternatīva ir ziņot "drossinternets.lv", sūtot e-pastu uz e-pasta adresi "zinojumi@drossinternets.lv".

Tāpat bērniem un viņu vecākiem ir pieejama psihologa palīdzība, zvanot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai pa tālruni 116111.


Facebook Draugiem Twitter Instagram