Atzīsti vainu un maksā mazāku sodu

24.02.2017

Pērn , 1.septembrī spēkā stājās likums, kas paredz daļēju atbrīvošanu no naudas soda, ja vainīgais savu vainu atzīst un sodu samaksā 15 dienu laikā, visbiežāk  soda atlaidi piemēro maznozīmīgiem pārkāpumiem.

Sešu mēnešu laikā teju septiņi tūkstoši pārkāpēju ir saņēmuši daļēju atbrīvošanu no uzliktā naudas soda.
Visbiežāk 50% atlaidi sodam piemēro Valsts policija, Valsts ieņēmumu dienests un Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, savukārt daudzas citas iestādes atlaides sodiem piemērojušas daudz retāk.

Tieslietu ministrija nākotnē atlaides paredzēs, iespējams, arī fotoradaru un nepareizi novietotu auto sodiem.

Jaunās kārtības iemesls ir tas, ka Tieslietu ministrija vēlas, lai soda izpilde notiktu pēc iespējas ātrāk un, lai taupītu resursus, kas tiek tērēti pārsūdzībās. 
Gadā vidēji tiek noformēti ap 600 000 administratīvo protokolu, un līdzšinējā administratīvo sodu sistēma ir bijusi neefektīva, jo apmaksāti tiek tikai ap 40% no visiem uzliktajiem sodiem, un arī tāpēc tika ierosinātas šīs izmaiņas.

Kārtība paredz, ka personu varētu daļēji var  atbrīvot no naudas soda samaksas -  ja administratīvā pārkāpuma lietā nav  cietušo, nav apstākļu, kas pastiprina likuma pārkāpēja atbildību, lietā nebūs piemērota garantijas nauda, par izdarīto pārkāpumu nav paredzēta administratīvā aresta piemērošana, kā arī persona pēdējā gada laikā jau nav   daļēji atbrīvota no naudas soda samaksas. 

Ja pārkāpējs 15 dienu laikā nebūs samaksājis naudas sodu 50% apmērā, uzliktais naudas sods būs jāmaksā pilnā apmērā. 


Facebook Draugiem Twitter Instagram