Latvija pirmo reizi uzvar pasaules čempionātā rogainingā

21.08.2017

Orientierists Jānis Krūmiņš un piedzīvojumu sacensību eksperts Andris Ansabergs 19.augustā triumfēja 15.pasaules čempionātā rogainingā, kas pirmo reizi risinājās Latvijā.

Absolūtajā vērtējumā pašmāju rogaineri aizņēma visu goda pjedestālu, atstājot 26 valstu pārstāvju aiz godalgotā trijnieka.

Pasaules čempionāta norise Rāznā vērtējama kā gada notikums tautas sportā, jo 41 procenti no teju 1000 dalībniekiem pārstāvēja Latviju un gaidot zīmīgo notikumu, pēdējos gados rogaininga sacensības vairojās kā sēnes pēc lietus. Strauji plaukstošais sporta veids ir piemērots visiem vecumiem, tāpēc medaļas Rāznas ezera apkaimes pļavās, purvos un mežos neizpalika ne sievietēm, ne senioriem.

Rogainings ir sporta veids, kurā 24 stundu laikā, pārvietojoties apvidū, jāsavāc pēc iespējas vairāk dažādas vērtības punktu.
Uzvar komanda, kura skrienot uz nākamo kontrolpunktu, patērē vismazāk laika.

Jānis Krūmiņš un Andris Ansabergs savai komandai bija devuši asociatīvu nosaukumu “Straightforward”, kura viens no tulkojumiem ir “taisni uz priekšu”. Komandas darbs un pieredze ļāva savākt 427 punktus no 575 iespējamajiem, kuri bija izvietoti 100 kontrolpunktos.

Jelgavnieks Jānis Krūmiņš nedēļu pirms starta pamanījās pārbaudīt savus spēkus Valmieras orientēšanās čempionātā, kur piekāpās tikai alūksnietim Edgaram Bertukam. Savukārt Andris Ansabergs ceļā uz čempiona titulu rogainingā paspējis ne reizi vien kāpt uz gada pjedestāla pasaules līmeņa piedzīvojumu sacensībās un ir viens no labākajiem Latvijas taku skrējējiem.

Šī sporta veida dzimtene ir Austrālija, tāpēc pirmajos piecos čempionātos uzvaras tika tikai austrāliešiem. Piecas uzvaras ir arī Jaunzēlandes pārstāvjiem, tostarp pērn Austrālijā izcīnītās zelta medaļas. Trīs uzvaras ir Igaunijas sportistu kontos, divas Somijai, pa vienai ASV, Krievijai un tagad arī Latvijai.

Rāznas pusē rīkotais rogainings pārspēja visus 14 iepriekšējos pasaules čempionātus arī dalībnieku un komandu skaita ziņā, 428 komandās startēja 902 rogaineri, kamēr līdzšinējais rekords bija 374 komandas aizpērn, kad labākie sporta veida pārstāvji tikās Somijas Lapzemē.

Nākamās rogaininga sacensības Latvijā būs īsākas par klasiskajām 24 stundām. Tuvākās ir:
“Kuiteņa maldonis” 2.septembrī Sedā (6/3h),
tradicionālais Pierīgas “Tautas rogainings” 17.septembrī Baldonē (8/4h),
Marienburgas zelta rudens rogainings 15.oktobrī Alūksnē (6/4h),
Jūrmalas rogainings 28.oktobrī (6/3h),
Brīvības rogainings 11.novembrī Kolkā (6/4/3h),
masveidīgais Rīgas rudens rogainings 18.novembrī (6/4/2h) un
un ierastā Ziemassvētku izvēle Dobeles pusē (4h).

Daļa pasaules čempionāta dalībnieku, protams, nespēja sagaidīt nākamās sacensības un, negulējuši vairāk nekā diennakti, devās no Latgali uz Lucavsalu Rīgā, kur galvaspilsētas svētku programmā bija iekļautas piedzīvojumu sprinta sacensības “xRace”.
Valsts simtgadē Sigulda uzņems pasaules čempionātu orientēšanās sportā, taču tur būs ļauts piedalīties tikai elites sportistiem.

Avots: Matīss Vecvagaris


Facebook Draugiem Twitter Instagram