Pusei jauniešu nav mērīts holesterīns

19.09.2017

Pusei jeb 50% Latvijas 18-24 gadus veciem jauniešiem nekad nav mērīts holesterīna līmenis, liecina pacientu biedrības "ParSirdi.lv" un pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.
Pieaugušo iedzīvotāju vidū holesterīna līmeni nekad nav mērījuši 20,5%.

Kā liecina aptaujas dati, 43,7% iedzīvotāju uzskata, ka viņu holesterīna līmenis ir normāls, kamēr 40,1% respondentu atzīst, ka tas ir nedaudz paaugstināts vai pat būtiski paaugstināts (8,7%).
Aptaujā, lūdzot precizēt holesterīna skaitli, 18,9% aptaujāto atzina, ka viņu holesterīna līmenis ir zem pieciem milimoliem uz litru jeb normas robežās.

Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes profesors Gustavs Latkovskis sacīja, ka, neskatoties uz pastāvošo mītu, ka augsts holesterīns ir vairāk izplatīts un bīstams cilvēkiem gados, kad biežāk mēdz notikt miokarda infarkti, holesterīnu vajag pārbaudīt jau no agras jaunības.

"Pat, ja ģimenē nav norādījumu par augstu holesterīnu vai sirds slimībām, jāatceras, ka neveselīgs uzturs, liekais svars un mazkustība arī veicina holesterīna paaugstināšanos, turklāt tā uzkrāšanās asinsvados daudziem sākas agrīni - nereti jau pirms 30 gadu vecuma. Problēma ir tā, ka šo procesu pirmos 10-20 gadus neviens nejūt. To sajūt, kad asinsvadi ir kritiski sašaurināti vai pēkšņi nosprostojas ar trombu, bet tad jau tas var būt par vēlu," sacīja Latkovskis.

Viņš papildināja, ka pirmā augsta holesterīna izpausme var būt miokarda infarkts vai pēkšņa nāve. "Tāpēc savlaicīgi nosakot savu holesterīna līmeni, konsultējoties pie ārstiem, mainot dzīvesveidu un atsevišķos gadījumos jau laicīgi sākot lietot zāles, ir iespējams sevi efektīvi pasargāt no šādām katastrofām," teica LU profesors.

Latkovskis uzsvēra, ka 21.gadsimtā nav pieņemams, ka pilngadīgs Latvijas iedzīvotājs 18-30 gadu vecumā nezina savu holesterīna līmeni.

"Par relatīvi normālu ir pieņemts uzskatīt kopējā holesterīna līmeni zem pieciem milimoliem uz litru. Tāds un pat nedaudz augstāks līmenis var būt pieņemams jaunam cilvēkam bez citiem riska faktoriem līdz 40 gadu vecumam, jo tad slimību risks ir mazs. Tomēr šķietami normālais līmenis var izrādīties pat divas līdz trīs reizes par augstu tiem, kam ir kāda no šīm pazīmēm: smēķēšana, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, miokarda infarkti pirmās pakāpes radiniekiem vecumā līdz 60 gadiem, un it īpaši vīriešiem pēc 55 gadiem un sievietēm pēc 60 gadiem," norādīja LU profesors.Facebook Draugiem Twitter Instagram