Ir jauna iniciatīva cīņai pret emocionālo pazemošanu internetā

3.10.2018.

Mobilo sakaru operators "Bite Latvija", sadarbojoties ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Valsts policiju (VP) un Latvijas Drošāka interneta centru, sāk iniciatīvu "Iekod pirkstā!", lai veicinātu atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, kā arī mazinātu kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu internetā bērnu un pusaudžu vidū.

Kampaņas mērķis ir veicināt cieņpilnas attiecības starp lietotājiem, bet īpaši starp dažādu vecumu bērniem. "Piemēram, lai nepateiktu ko lieku vai aizvainojošu reālajā dzīvē, mums bieži nākas "iekost mēlē". Lai nepateiktu ko lieku vai aizvainojošu virtuālajā dzīvē, mums nākas "iekost pirktā" - tajā pašā, ar kuru spiežam "sūtīt" vai "apstiprināt" pogu," norādīja Buls.

Tāpat kibermobinga aktualitāti apstiprina arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra dati - pērn šī centra uzticības tālrunis ir saņēmis 841 zvanu par jautājumiem, kas saistīti ar drošību internetā. Katrs piektais no tiem bija par kibermobingu.

Jautājumus, kā labāk rīkoties kibermobinga situācijās, kā arī palīdzības lūgumus atrisināt šādas situācijas, regulāri saņem arī Latvijas Drošāka interneta centrs.
Tā vadītāja Maija Katkovska norādīja, ka ik nedēļu tiek reģistrēti divi līdz trīs kibermobinga gadījumi, kuru risināšanā tiek iesaistīta konkrētā sociālā tīkla administrācija un pat Valsts policija.
Kibermobinga raksturīgākā izpausme ir nežēlīgi, personu aizskaroši teksti, foto, video, kas mērķtiecīgi tiek izplatīti digitālajā vidē, piemēram, sociālajos tīklos vai dažādās savstarpējās saziņas vietņu grupās, parādot upuri divdomīgās un neērtās situācijās.
Pats upuris nereti tiek izslēgts no konkrētas sarakstes, kamēr citi tajā turpina viņu pazemot.

"Bite Latvija" iniciatīvai veiktā aptaujā secināts, tieši kibermobinga izpausmes formas ir lieta, kas, domājot par šo tēmu, uztrauc lielāko daļu jeb 84% aptaujāto vecāku. Tostarp 80% satrauc arī bērnu un pusaudžu vidū valdošais uzskats, ka virtuālā vidē iespējams darīt visu, nesaņemot par to sodu. Savukārt katrs otrais ir noraizējies par sabiedrības, jo īpaši vecāku un pedagogu, vienaldzīgo attieksmi kibermobinga situācijās, uzskatot, ka tā ir normāla bērnu un pusaudžu savstarpējo attiecību izpausme (56%), un sabiedrības nepietiekamās zināšanas par kibermobingu (49%).

Eksperti ir vienisprātis - kibermobinga izplatību veicina arī tas, kā šodien savā starpā komunicējam. Bērni vecumā no astoņiem līdz 16 gadiem ir dēvējami par digitālo paaudzi, kurai ir ierobežota pieredzes komunikācijā ārpus virtuālās vides.

Kibermobingu, atšķirībā no citām vardarbības formām bērnu un pusaudžu vidū, var izvērst 24 stundas diennaktī. Tāpēc ir svarīgi preventīvi strādāt ar visām vardarbības ciklā iekļautajām pusēm.

Iniciatīvas "Iekod pirkstā!" laikā Latvijas skolās tiks organizēta Kiberdiena, kuru veidos izglītojošas kibermobinga tēmai veltītas aktivitātes gan skolēniem, gan viņu vecākiem un pedagogiem. Ekspertu komanda, kuru veido psihologi, Valsts policijas pārstāvji, tehnoloģiju speciālisti, Rīgas improvizācijas teātra aktieri un kibersargi, skaidros, kas ir kibermobings, kā tas izpaužas, kā rīkoties, ja bērns ir emocionālās pazemošanas internetā upuris vai agresors, kā arī - kā lietot internetu un mobilās ierīces atbildīgi u.tml.


Facebook Draugiem Twitter Instagram