Veikalā ar suni

11.10.2018

Katru gadu 15. oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Baltā spieķa diena. Tā ir diena, kad par sevi atgādina cilvēki ar redzes invaliditāti, kas ir viena no smagākajām invaliditātes formām, jo būtiski ierobežo cilvēka pārvietošanās un vizuālās informācijas ieguves iespējas.

Lai mazinātu pārvietošanās grūtības, līdzās baltajam spieķim neredzīgo cilvēku ikdienā ienāk suņi-pavadoņi. Diemžēl, ne vienmēr sabiedrisko vietu apmeklētāji saprot, kāpēc pa veikalu, bibliotēku vai poliklīniku “pastaigājas” suns, piedevām liels un bez uzpurņa.

Rīgas Vājredzīgo un Neredzīgo biedrības “Redzi mani” biedri ar saviem suņiem-pavadoņiem un atbalstītājiem 15.oktobrī dosies uz lielveikalu “Galleria Rīga”, lai kliedētu neskaidrību un veicinātu sapratni pret cilvēkiem, kurus ved speciāli apmācītie suņi.

Tiek uzskatīts, ka baltā spieķa pirmsākumi ir meklējami ne tik sen – 20. gadsimta sākumā. Bristoles (Lielbritānija) mākslinieks James Biggs cieta negadījumā un zaudēja redzi, kā rezultātā viņš bija spiests pielāgoties pavisam jaunai, tumsas ieskautai pasaulei.
Apzinoties, ka braucošie transportlīdzekļi viņam ir kļuvuši bīstami, mākslinieks savu pastaigu spieķi nokrāsoja baltu, lai kļūtu pamanāmāks. Baltais spieķis kā neredzīgu un vājredzīgu cilvēku simbols lielāku atpazīstamību sabiedrībā guva tikai pēc 10 gadiem, par ko lielā mērā ir jāpateicas BBC radio pārraidei.
Baltā spieķa pirmsākumi aizsākās Eiropā un tālāk piedzīvoja attīstību ASV, kur 1964. gadā pēc organizāciju neatlaidīgiem pūliņiem tika panākts, ka neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem ir tiesības būt neatkarīgiem, kā arī ar likumu 15. oktobris noteikts kā Baltā spieķa diena, kas tiek atzīmēta arī pie mums – Latvijā.  


Facebook Draugiem Twitter Instagram