Lietuvietis būvē īpašu vēsturisku burulaivu tūristu vizināšanai

18.02.2019

Lietuvietis, dzīvās arheoloģijas entuziasts Darjus Petkevičs būvē īpašu, tikai Lietuvai vien raksturīgu vēsturisku burulaivu, kas kļūs par Ķēdaiņu pilsētas īpašumu.

Ar šādām plakandibena burulaivām, kas sauktas par vītinēm, no XV līdz XVIII gadsimtam tirgoņi pārvadāja preces pa Nevēžu līdz Nemunai un tālāk lejup pa straumi uz Kuršu jomu.
Topošajai laivai gan būs citi uzdevumi - pašvaldība cer, ka tā palīdzēs pilsētai piesaistīt tūristus un varēs vizināt pa upi arī vietējos ļaudis, bet pats Petkevičs pieļauj, ka ar to varētu piedalīties arī tradicionālo un vēsturisko burinieku regatē "Burpilis", kas ik vasaru tiek rīkota Kuršu jomā.

Laiva būs 12 metrus gara, gandrīz trīs metrus plata un varēs uzņemt līdz 20 cilvēkiem, bet tās iegrime būs neliela - tikai aptuveni 30 centimetru, tāpēc meistars drošina skeptiķus, ka ar to varēs burāt arī pa diezgan seklo Nevēžu.

Petkevičs, kas kopā ar sievu, diviem dēliem un meitu darbojas seno kuršu tradīciju un cīņas mākslu klubā "Pilsots", jau uzbūvējis divas vēsturiskas laivas. Vienu, nelielu, viņš veltījis savai meitai Gretai un nosaucis viņas vārdā, bet otra, krietni lielāka, tapusi pēc Norvēģijā atrastas IX gadsimta vikingu laivas parauga. Šobrīd tā pārlaiž ziemu Kuršu jomas krastā, Drevernā, bet vasarā atkal vizinās ļaudis.

Kā stāstījis pats meistars, kas pirms 15 gadiem ar ģimeni no Klaipēdas puses pārcēlies uz Ķēdaiņiem, nesen viņam radusies iecere uzbūvēt tieši šim novadam raksturīgu burulaivu.
Viņam pieteicies arī brīvprātīgs palīgs - ķēdaiņietis Arns Ribikausks, kas atzīst, ka šāds darbs ir ļoti saistošs un iemāca daudz noderīga.

Laivas būve pašvaldībai izmaksās aptuveni 11 000 eiro, bet Petkevičs par savu darbu atlīdzību neprasa, sacīdams, ka tas viņam ir vaļasprieks un laiva būs dāvana pilsētai. Pašvaldība vienīgi atlīdzina viņam sīkus izdevumus, piemēram, transportu.

Darbi rit raiti, laivas aprises jau iezīmējušās, un vīri cer laivu pabeigt līdz maijam. Šo mirkli ar nepacietību gaida arī ķēdainieši. Vārda laivai gan vēl nav. "Nāksies izsludināt konkursu - būtu jauki, ja vārdu izdomātu pilsētnieki un tā savā ziņā paši piedalītos laivas tapšanā. Cilvēkiem būvējam - lai tad cilvēki arī izdomā vārdu," spriedis meistars.


Facebook Draugiem Twitter Instagram