Eiropas medijpratības dienas

18.03.2019

Lai aktualizētu medijpratīgas jautājumus, Eiropas Komisija (EK) pirmo reizi organizē Eiropas medijpratīgas nedēļu, kas risināsies no 18. marta līdz  22. martam.

Tās laikā skolēni, ģimenes ar bērniem un ikviens interesents aicināts Eiropas Savienības (ES) mājā apmeklēt izglītojošas bezmaksas nodarbības.

"Medijpratība ir prasme izvērtēt mediju saturu, prasme kritiski apdomāt, kas tad ir tas vēstījums, ko ar informāciju kāds cits grib nodot, un arī pašam apzināties, kā tad mediju vide darbojas, ka kādam varbūt arī ir manipulatīvi nolūki ietekmēt to saturu, un kļūt gudrākam mediju lietotājam," Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" stāstīja Kultūras ministrijas  medijpratības eksperte Klinta Ločmele.

Viņa norādīja, ka KM pētījumā 2017. gada nogalē noskaidroja, ka tikai puse no bērniem vecumā no 9 līdz 12 gadiem prot salīdzināt dažādas interneta vietnes, lai saprastu, vai tajās informācija ir patiesa. "Līdz ar to tas arīdzan rāda, ka jau kopš mazotnes ir jāsāk runāt par to, lai veicinātu šo medijpratību un veicinātu kritiskāku informācijas izvērtēšanu," teica KM pārstāve.

Pēc viņas teiktā, arī pieaugušajiem kritiskās domāšanas prasmes attiecībā uz informāciju un mediju saturu "vēl ir stiprināmas", jo pētījumi rāda – tikai 40% no iedzīvotāju atzinuši, ka prot atšķirt uzticamu informāciju no tendenciozas vai safabricētas.

EK norāda, ka Eiropas Medijpratības nedēļa ir jauna EK iniciatīva, lai uzsvērtu mediju lietotprasmes sociālo nozīmi un veicinātu plašsaziņas līdzekļu lietotprasmes iniciatīvas un projektus visā ES.

Augsts medijpratības līmenis ir galvenais faktors, kas ļauj iedzīvotājiem pieņemt apzinātus lēmumus digitālajā laikmetā. Mediju lietotprasme ir priekšnoteikums dinamiskai, modernai demokrātijai, kas ir īpaši būtiski gaidot Eiropas Parlamenta jeb Eiropas vēlēšanas, kas Latvijā notiks 25. maijā.Facebook Draugiem Twitter Instagram