Sākusies 450 gadus ilga tiešraide

30.05.2019

Pasaules Dabas Fonds (WWF) šogad sācis video tiešraidi, ko paši bez pārtraukuma sola translēt 450 gadus – tik ilgs laiks nepieciešams, lai dabā pilnībā sadalītos plastmasas pudele.

WWF izplatījis petīciju, kurā aicina visai pasaulei vienoties par aizliegumu piesārņot pasaules okeānus ar plastmasas atkritumiem. Feisbukā tiešraide tiek translēta no 10. maija. Dokumentu maija beigās jau parakstījuši gandrīz 500 tūkstoši cilvēku, kas ir WWF nospraustais mērķis.
Petīcija tiks nodota pasaules līderiem ANO sanāksmē par apkārtējās vides jautājumiem, lai pievērstu uzmanību piesārņojuma radītajiem draudiem.

Katru gadu okeānos nonāk aptuveni astoņi miljoni tonnu plastmasas atkritumu, bet šīs problēmas ignorēšanas dēļ gadu desmitu garumā okeānos varētu būt sakrājušies 150 miljoni tonnu atkritumu, skaidro WWF. WWF petīcijā aicina nekavējoties rīkoties, lai līdz 2030. gadam apturētu plastmasas nonākšanu ūdenī.

Plastmasas piesārņojums rada nopietnas sekas cilvēku veselībai, kā arī postoši iedarbojas uz dzīvo dabu – zivīm, bruņurupučiem, vaļiem, putniem, koraļļu rifiem un daudziem citiem, uzsver WWF. Lai pārtrauktu piesārņošanu, ir jāiesaistās visai pasaulei un katrai valstij jāuzņemas atbildība, tāpēc WWF savā petīcijā vēršas pie starptautiskās organizācijas ANO.

WWF iesaka starptautiskajā dokumentā noteikt konkrētus piesārņojuma samazināšanas mērķus katrai valstij un uzdot katrai no tām izstrādāt nacionālos plānus mērķa sasniegšanai. Krīze pasaules okeānā plastmasas piesārņojuma dēļ ir radīta vienas paaudzes laikā, bet visai pasaulei kopīgi rīkojoties to var atrisināt desmit gados, cer WWF.

Pasaules okeāna piesārņojums ar plastmasas atkritumu kalniem jau sen satrauc zinātniekus un dabas aizstāvjus, taču lēmumus tā mazināšanai valstis sākušas pieņemt nesen.

Martā Eiroparlaments pieņēma likumu, kas ar 2021. gadu aizliedz dažādu vienreizējās lietošanas plastmasas izstrādājumu ražošanu un pārdošanu. Līdz 2029. gadam Eiropas Savienība cer panākt 90% izlietoto plastmasas pudeļu savākšanu. Uz 2030. gadu 30% plastmasas pudeļu jābūt ražotām no otrreizējiem izejmateriāliem.

Tiešraide pieejama Facebook lapā - Longest Live Streaming Ever.
Facebook Draugiem Twitter Instagram