Jāizvēlas vārds zvaigznei un planētai

10.06.2019

Starptautiskā Astronomijas savienība organizācijas simtajā gadadienā ir sagādājusi  dāvanu   vairāku desmitu valstu iedzīvotājiem  - izvēlēties vārdu vienai zvaigznei un tai tuvumā esošai planētai.

Latvijai Lielā lāča zvaigznājā jeb Lielā Lāča astē ir piešķirta zvaigzne un planēta, kas ap to riņķo, – tagad tām jāiedod vārdi.

Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills telekompānijai LNT skaidro, ka Latvijas zvaigznei tehniskais vārds ir “HD 118203”, un tā ir krietni lielāka par Sauli. Latvijas astronomi par piešķirto zvaigzni ir priecīgi, jo tā ir redzama Latvijā. Planēta, kas riņķo ap Latvijai piešķirto zvaigzni, ir lielāka pat par Jupiteru, kas ir Saules sistēmas lielākā planēta. Neparasti ir tas, ka tā ir ļoti tuvu savai zvaigznei, tātad ir ļoti karsta un zvaigzni pilnībā apriņķo nedēļas laikā.

Ar neapbruņotu Latvijai piešķirto zvaigzni redzēt nav iespējams, taču zvaigzni ļoti labi var redzēt, izmantojot pavisam nelielas jaudas optiku.

Astronomijas biedrības pārstāvis min dažus no diezgan daudz nosacījumiem, kas jāņem vērā, izvēloties zvaigznes un planētas vārdus. Plašāka informācija atrodama Latvijas Universitātes vai Latvijas Astronomijas biedrības mājaslapā.

Jūnijā un Jūlijā iesūtītos vārdus izvērtēs īpaša komisija un izvēlēsies 10 atbilstošākos, un iedzīvotāji jau rudenī varēs balsot par pašu labāko, kuru piedāvās starptautiskajai astronomijas biedrībai.

Vārda došanas platforma ir atrodama šeitFacebook Draugiem Twitter Instagram