Suņi slimo ar dīvainu slimību

21.10.2015

Pavasarī veterinārārsti Latvijā ziņoja par kādu ļoti bīstamu tendenci – aizvien vairāk suņu konstatēja dzīvībai bīstamu slimību barības vada paplašināšanos jeb dilatāciju. Situācija nav uzlabojusies. Arī pētījums, kas šobrīd norit, lai izskaidrotu šīs slimības pēkšņo uzliesmojumu Latvijā, pagaidām vēl nav nesis rezultātus. 

Barības vada paplašināšanās jeb dilatācijas pazīmes:

balss izmaiņas,
izmaiņas ēšanā (ēdot izstiepj kaklu, atkāpjas no bļodas),
grūtības norīt barību,
atraugāšanās, kā laikā var iztecēt šķidrums, barība vai putas,
apetīte var saglabāties, bet svars zūd,
klepus, smakšana.
Slimībai progresējot, dzīvnieks nevar uzņemt barību un ūdeni. Viss tiek atgrūsts pēc norīšanas.

Kā saimnieks var ķepainim līdzēt? Ir speciāli statīvi, kur sunīti ievieto iekšā gluži kā krēslā, kur suns gluži kā cilvēks pie galda sēž vai stāv ar taisnu muguru. "Tad viņš kaut kā mēģina ēst, un barība pa taisno krīt kuņģī iekšā. Baro ar mazākām porcijām, baro biežāk," skaidro veterinārārsts Jānis Baltkājis. "Visdrīzāk tā būtu kāda šķidrāka pārtika, nevis sausā barība, un arī pēc ēšanas dzīvnieku aiz priekšķepām patur vertikālā pozīcijā 10–15 minūtes, lai barība nokļūst kuņģī."
Minējumi, kādēļ ir pieaugusi saslimstība ar šo slimību, ir dažādi, taču pagaidām tie ir un paliek tikai minējumi. Jo zinātniska pamatojuma tam nav.

"Neviens nezina. Tā ir tāda problēma, kas šogad kaut kā ir aktualizējusies daudz vairāk. Pieļauju, ka ir kāds faktors, kas to provocē, bet kuru mēs īsti nezinām," atzīst dakteris. "Ir tendence vainot kādu suņu barības firmu – kurš vaino vienu, kurš citu, bet tā nav tā problēma. Drīzāk problēma ir vienveidīga barošana. Vēl varbūt ir kādi faktori, kuri nav zināmi."

Objektīva situācijas analīze šobrīd nav pieejama. Vien ir skaidrs, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, saslimušo skaits ir pieaudzis. Ja iepriekšējos gados tie bija no diviem līdz trim pacientiem gadā, tad šobrīd pacientu skaits visās lielajās klīnikās ir krietni pieaudzis.


Facebook Draugiem Twitter Instagram