Kā lielajā salā izvairīties no apsaldēšanās

06.01.2016

Jaunais gads Latvijā sācies ar pamatīgu salu, un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests šajās dienās saņem aptuveni 10 izsaukumus dienā par dažādiem apsaldējumiem un ķermeņa atdzišanu. Rokas bez cimdiem paliek sarkanas jau dažu minūšu laikā, taču nopietnus apsaldējumus var iegūt jau pēc 15 minūtēm.

Arī Valsts apdegumu centrā līdz ar auksto laiku parasti ieplūst pacienti ar apsaldējumiem. Pagaidām gan pacientu pieplūdumu nemana.

Ar apsaldējumiem Valsts apdegumu centrā visbiežāk nonāk bezpajumtnieki. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests aicina nevienam uz ielas guļošam cilvēkam nepaiet garām, jo viņiem ir vislielākais risks nosalt.

Īpaši jāuzmana ir vecāki cilvēki, kas dzīvo vieni, jo dažādu traumu vai pēkšņu saslimšanu gadījumā viņi paši nespēj izsaukt palīdzību. 

Speciālisti brīdina, ka apsaldējumu sekas cilvēks var just ilgu laiku: gados vecākiem cilvēkiem trīs, četrus gadus pēc apsaldējuma, arī pēc virspusēja apsaldējuma, varētu būt tā, ka saglabājas jušanas traucējumi.

Mediķi atgādina - lai izvairītos no aukstuma ietekmes, ļoti svarīgi ir ģērbties atbilstošā apģērbā. Īpaši svarīgi ir apavi un cimdi. Dūraiņi ir siltāki par pirkstaiņiem. Tāpat jārūpējas, lai drēbes nebūtu mitras. Ja sākas drebuļi, noteikti jādodas siltās telpās.
Ķermeņa atdzišana ir bīstamāka cilvēkiem alkohola reibumā. Īpaši jāuzmanās ir cilvēkiem ar cukura diabētu vai centrālās nervu sistēmas bojājumiem.Facebook Draugiem Twitter Instagram