Pavasaris - stādāmais laiks

10.03.2016

Laikapstākļiem kļūstot siltākiem un tuvojoties pavasarim, Latvijas iedzīvotāji jau sākuši domāt par dārza darbiem un stādu iegādi.

Šobrīd gan dārzeņu un puķu dēstus audzē vien siltumnīcās un tirdzniecība vēl tikai priekšā. Tomēr, kad sāksies pavasara darbu sezona, jāatceras, ka nepieciešams izvērtēt, kādus stādus labāk izvēlēties. Piedāvājums ir diezgan plašs - dažādus stādus pat iespējams iegādāties lielveikalos.

Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra  eksperts dārzkopībā, norāda, ka, izvēloties stādus tieši lielveikalā, pirms iegādāšanās tos nepieciešams rūpīgi izvērtēt, jo pastāv arī  iespēja, ka tie nemaz neatbilst Latvijas klimata apstākļiem un šķirnes nenogatavojas.  Turklāt Latvijas lielveikalu tīklos ievestie stādi rada risku, ka kopā ar tiem varētu tikt ievests kāds svešzemju kaitēklis vai pat slimība. 

Narvils  norāda arī to, ka ne visi lielveikalos atrodamie stādi nav piemēroti mūsu dārziem, taču novērojumi liecina, ka liela daļa tomēr domāti citiem reģioniem. Līdz ar to pastāv iespēja, ka tie, piemēram, nepārziemo.  

Stādus vajadzētu izvēlēties no Latvijā atpazīstamiem audzētājiem - profesionāļiem, kuri audzē profesionālā līmenī.
Savukārt, izvēloties sēklas, jāatceras, ka labāk dot priekšroku tādām, kuras ir folijā, kas tās var pasargāt, ne tām, kuras ir tikai papīra iepakojumā.  

Iesācējiem, kuri tikai ar šo gadu nolēmuši pievērsties stādu audzēšanai, Narvils iesaka uzkrāt zināšanas un pamācīties - stādu audzēšana nav vienkārša. 


Facebook Draugiem Twitter Instagram