Oriģinālo medikamentui vai kopiju

11.05.2015

 72% Latvijas iedzīvotāju ir informēti par to, ka daudziem medikamentiem ir terapeitiski līdzvērtīgas, taču lētākas alternatīvas – tā sauktie ģenēriskie jeb patentbrīvie medikamenti, liecina biedrības "Veselības projekti Latvijai" martā veiktās interneta aptaujas dati.
Vien 4,7% no tiem, kas ģenēriskos medikamentus ir lietojuši, savu lietošanas pieredzi vērtē kā negatīvu vai drīzāk negatīvu.

Ja būtu jāizvēlas starp oriģinālo un ģenērisko medikamentu, 34,4% respondentu izvēlētos tikpat labi vienu, kā otru, 21% - noteikti vai drīzāk ģenērisko medikamentu, bet 28,6% - noteikti vai drīzāk oriģinālo medikamentu.

Svarīgākie faktori, kas ietekmē iedzīvotāju izvēli starp ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem, ir pašu respondentu lietošanas pieredze, ārsta, farmaceita padoms un medikamenta cena. 

Daudzu medikamentu sastāvā ir viena un tā pati aktīvā viela, taču to cenas var ievērojami atšķirties. Ja zāles ir oriģinālas, proti, tās ražo uzņēmums, kas tās izstrādājis un patentējis, pircējs par tām var samaksāt pat vairākas reizes augstāku samaksu nekā par attiecīgā medikamenta kopiju jeb ģenērisko medikamentu, kas vismaz pamatsastāva ziņā ir ekvivalents oriģinālajam. 

Ģenēriskiem medikamentiem atļauts parādīties tirgū, kad beidzas oriģinālo zāļu izstrādātāja un ražotāja patenta aizsardzības laiks. Tad attiecīgās zāles, izmantojot tās pašas aktīvās vielas tādās pašās devās, kādas ir oriģināliem medikamentiem, drīkst ražot arī citi zāļu ražotāji.


Facebook Draugiem Twitter Instagram