Sākas tuberkulozes nedēļa

14.03.2016

Tuberkuloze ir viena no vecākajām, cilvēcei pazīstamām infekcijas slimībām. To pazina jau senajā Ēģiptē. Kopš seniem laikiem pasaule vairākkārt ir piedzīvojusi smagas tuberkulozes epidēmijas.

1882.gada 24.martā vācu ārsts Roberts Kohs Berlīnē pasaulei paziņoja par tuberkulozes izsaucēja – mikobatērijas atklāšanu. Nākamajā dienā par viņa sasniegumu uzzināja visa pasaule. 1905.gadā R.Kohs par šo atklājumu tika apbalvots ar Nobela prēmiju. 
Par godu R.Koha atklājuma 1982.gadā Starptautiskā Tuberkulozes un Plaušu Slimību savienība ieteica 24.martu atzīt par Pasaules Tuberkulozes dienu. 

Inficēties ar tuberkulozi var vieglā nekā ar HIV, ko tā līdzīgi iesnu izraisītājiem izplatās pa gaisu. 
Taču ne katrs, kurš ieelpojis tuberkulozes bacili, inficējas, jo cilvēka organisms ir spējīga aizsargāties no infekcijas. 

Un lai pievērstu uzmanību tuberkulozei – no Šodien  daudzās Latvijas pilsētās sāksies Pasaules tuberkulozes dienai veltīti pasākumi.
Tostarp atvērto durvju dienas HIV profilakses punktos un Latvijas Sarkanā Krusta Veselības istabās.

Atvērto durvju dienā varēs bez maksas un anonīmi veikt HIV eksprestestu, sifilisa, hepatīta B, C eksprestestus un saņemt speciālista konsultācijas, kā arī informatīvos materiālus par infekcijas slimībām.

Kādas ir tuberkulozes pazīmes?

Tuberkulozes pazīmes slimības sākumā ir gandrīz nemanāmas, bet, slimībai attīstoties, tās kļūst arvien izteiktākas. Visbiežāk novērojamas šādas pazīmes:
Klepus 3 nedēļas un ilgāk;
Nespēks, nogurums;
Svīšana naktīs;
Svara zudums;
Nedaudz paaugstināta temperatūra;
Sāpes krūtīs

Latvija ir trešajā vietā ES pēc saslimstības ar tuberkulozi aiz Rumānijas un Lietuvas. 
Latvijā pērnā gada laikā reģistrēts 621 jauns tuberkulozes saslimšanas gadījums, no tiem 4% ir bērni un pusaudži, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.
Pasaules Tuberkulozes dienas pasākumi norisināsies divu nedēļu garumā - līdz 24.martam.


Facebook Draugiem Twitter Instagram