Lūdzu nešpikot

17.03.2016

Šajās dienās eksāmenu svešvalodā kārto 12to klašu skolēni, bet pēdējās dienās  par "špikošanu"  eksāmenā angļu valodā no eksāmena izraidīti daži bērni, pastāstīja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

VISC aicina skolēnus eksāmenu laikā rīkoties godprātīgi un nešpikot, vienlaikus atgādinot, ka eksāmenus varēs pārkārtot tikai pēc gada.
 VISC skolēnus aicina gatavoties eksāmeniem laicīgi, jo vienā vakarā eksāmena tematus apgūt nevar. 

Visu eksāmenu sesijas laiku VISC darbojas anonīmais uzticības tālrunis, kur, zvanot uz numuru 67503755, iespējams ierunāt sūdzību vai priekšlikumu saistībā ar eksāmenu norisi. Tāpat rīkoties var, rakstot uz e-pastu "eksameni@visc.gov.lv".

Interesanti, ka pirms dažiem gadiem   Valkas ģimnāzijas skolēni ar saviem špikeriem piedalījās izstādē Paslēpes. Te bija apskatāmi gan tradicionāli, gan arī pārsteidzoši špikeri no  skolēnu krājumiem. Jaunieši gan atzina, ka atklājuši tikai daļu no špikeriem, bet iedarbīgākos un interesantākos paņēmienus tomēr neatklāja – jo kā nekā skolotāji kļūs pārāk gudri. 

Jāpiebilst, ka ārzemēs dažas augstskolas  špikošanu pielīdzina zagšanai un pieķeršanas brīdī  momentā izmet no skolas. 

Lūk daži piemēri no Valkas skolēnu izstādes:

1. Starp roku pirkstiem sarakstīts špikeris. Skolotāji esot iemanījušies pirms kontroldarba pārbaudīt skolēnu plaukstas, kas agrāk bieži bijušas aprakstītas ar formulām, tādēļ šis špikošanas veids izzūd. Kamēr rakstu darbi starp pirkstiem esot labi noslēpjami – atrādot plaukstas, pirksti vien jātur kopā.
2. Uz dažādu izmēru lapiņām sarakstīti špikeri, kas paslēptas piedurknēs, iežmiegtas saujā vai noslēptas vēl kādā skolotājam nemanāmā, bet ieskaites rakstītājam viegli pieejamā vietā. Laiku laikos pārbaudīta, bet joprojām aktuāla un bieži izmantota špikošanas metode.
3. Slinko metode – špikošana no pierakstiem un grāmatām, kas stāv vai nu turpat uz galda, vai paslēptas zem galda uz ceļiem. Gadās, ka uz grāmatas vai pierakstiem tiek sēdēts virsū un vajadzīgā vieta meklēta starp kājām – dīvaini skan, bet fakts.
4. Špikeru pildspalva – ir veikalā nopērkams īpašs skolēnu prieks, pildspalva, kurai ir izvelkama tāfelīte, uz kuras savukārt var sarakstīt visu, kas nepieciešams. Ļoti laba metode, ko vairākums skolotāju vēl neesot piefiksējuši.
5. Apskrāpētie lineāli – visas formulas un vajadzīgie gada skaitļi ar adatu tiek ieskrāpēti lineālā tā, ka faktiski nav pamanāmi skolotāja acij, bet sniedz lielisku atbalstu skolēnam. Šādi – ar ieskrāpēšanas metodi – špikerus iespējams atstāt arī uz grāmatu vākiem un daudzām citām lietām.
6. Mobilais telefons – modernāka metode, kuras veiksmīgu izplatību gan apgrūtinot atsevišķu skolotāju neiecietīgā attieksme pret telefoniem skolēnu rokās. Taču pēc būtības telefonā, piemēram, īsziņas formātā var saglabāt ārkārtīgi daudz vērtīgas informācijas.
7. Meiteņu priekšrocība – uz garām lapiņām sarakstīti špikeri, kas uzmanīgi piestiprināti pie svārku apakšas un nav redzami skolotājam, toties viegli un ērti pieejami skolniecēm. Šī ir īstā reize, kad meitenes var gavilēt par savām tiesībām nēsāt svārkus.
8. Audio pleijers vai diktofons ar mazu austiņu. Īpaši ieteicama metode, kad jāiet klases priekšā skaitīt no galvas iemācītu dzejoli. Klīst nostāsti, ka tieši šādā veidā, vārds pa vārdam atkārtojot kasetē ierunāto dzejoli, skolēni viegli tikuši pie teicamām atzīmēm. Tiesa, esot sarežģīti noslēpt austiņas, tādēļ metodi izmanto vien pavisam drosmīgie.
9. Aprakstīti apavi un apģērbs – kurpes zole vai zeķe vienās formulās un vēstures notikumu gadskaitļos ir visīstākā skolēnu realitāte. Tiesa, šīs ekstrēmās špikošanas metodes, par kuru izmantošanu sutas draud ne tikai no skolotāja, bet arī vecākiem, tiek izmantotas salīdzinoši reti un pavisam nopietnos gadījumos.
10. Īpaši drosmīgo metode – jau iepriekš uz lapām, kas līdzinās tām, uz kādas būs rakstāma ieskaite vai eksāmens, tiek sarakstītas visas atbildes uz biļešu jautājumiem. Klasē skolēns rada iespaidu, ka kaut ko raksta, bet, stundai beidzoties, lapas samaina un skolotājam patiesībā nodod jau laikus mājās sagatavotu darbu.


Facebook Draugiem Twitter Instagram