Muzeju nakts Latgalē

11.05.2015

Muzeju naktī 16.maijā Latgales muzejos varēs vērot Raiņa krāteri uz Merkura, rakstīt Muzeju nakts dzejoli un vēstules, notiks radošās darbnīcas un citas aktivitātes, liecina Muzeju nakts mājaslapā pieejamā informācija.

Balvu novada muzejā būs skatāmas multfilmas, kurās skan Raiņa un Aspazijas dzeja, – "Sēd uz sliekšņa pasaciņa" un "Saule un mēness", novada skatuves runas konkursu dalībnieki lasīs dzeju, kā arī būs iespēja kopā rakstīt Muzeju nakts dzejoli. Pasākumi notiks arī pie Bērnu un jauniešu centra un Balvu Valsts ģimnāzijā, kur varēs uzzināt par Balvu Valsts ģimnāzijas skolotājs Olīvu Mētru, kas bijis Raiņa un Aspazijas līdzgaitnieks, kā arī labvēlīgos laika apstākļos mēģinās saredzēt Raiņa krāteri uz Merkura.

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā notiks pasākums "Uguns un nakts", kurā būs unikāla iespēja atgriezties Raiņa un Aspazijas laikmetā, iemēģinot roku vēstuļu rakstīšanā un citu laikmetam raksturīgo reāliju vērošanā. Tāpat būs vērojama unikāla uguns un gaismas saspēle ar muzeja eksponātiem un mākslas objektiem, notiks radošā darbnīca, Daugavpils reģiona mākslinieku asociācijas darbu izstāde un koncerts.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā atklās jauniešu eseju konkursa "Rainis. Aspazija. Daugavpils" sienu, tiks veidota instalācija "Stikla kalns". Sanākušajiem būs iespēja pirmajiem skatīt Rotko oriģināldarbu "Puisēns ar lautu".

Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrā pasākumā "Rainis Daugavpils cietoksnī: Daugavpilī tas viss bija..." notiks ekskursija "Rainis Daugavpils cietoksnī", Raiņa daiļrades lasījumi, kino hronikas un mākslas filmu fragmenti par cietoksni.

Daugavpils Skrošu rūpnīcā pasākumā "Metāla un akmens dziesma" skanēs dziesmas, Raiņa un Aspazijas dzeja, stāsti un konkursi ar Jevgeniju Jermolajevu, rādīs dokumentālās īsfilmas par Daugavpils skrošu rūpnīcu un skrošu liešanas torņu vēsturi, būs atvērta rūpnīcas vēstures, medību un sporta munīcijas ekspozīcija un vēsturiskais skrošu ražošanas cehs un būs iespēja izmēģināt spēkus pneimatisko munīciju rūpnīcas šautuvē.

Franča Trasuna muzejā "Kolnasāta" skanēs Raiņa un Aspazijas dzeja Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas skolēnu izpildījumā, uzstāsies Sakstagala pagasta vokālais ansamblis, rādīs dokumentālo filmu "F. Trasunam – 150".

Krāslavas vēstures un mākslas muzejā notiks pasākums "Mainies uz augšu!", kurā notiks Krāslavas, Aglonas un Dagdas deju kopu "Alisa" priekšnesums, kā arī teatralizēts uzvedums "Mīlestība un naids" Krāslavas amatierteātra aktieru izpildījumā un Daugavpils grupas "Uguns teātris" uzstāšanās.

Latgales kultūrvēstures muzejā "Mēness naktī" būs iespēja apskatīt muzeja ekspozīciju un izstādes,  notiks fotoprezentācija "Rainis un Raiņa iela Rēzeknē", izglītojoša spēle visai ģimenei "Aspazijas un Raiņa saules rits", vēstures konkurss "Vai zini izglītības iestādes Rēzeknē 20. gs. 1. pusē?", radošā darbnīca, performance "Starp Raini un Rēzekni", kā arī skanēs mūzika mēness gaismā.

Latgales Mākslas un amatniecības centrā notiks pasākums "Ielūdz Rainis un Aspazija", kurā demonstrēs animācijas filmas, darbosies foto stūrītis un keramikas darbnīca.

Ludzas Novadpētniecības muzejā notiks vidusskolas audzēkņu Rainim un Aspazijai veltīti literārie lasījumi, orientēšanās Raiņa un Aspazijas dzejā, radosās darbnīcas, uzstāsies Ludzas Tautas nama folkloras kopa "Dzeipori".

Maltas vēstures muzejā pasākumā "Uguns un nakts" gaidāms Maltas posteņa ugunsdzēsēju-glābēju stāstījums un paraugdemonstrējumi un Daugavpils "Fire Theatre" uguns šovs.

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā būs programma bērniem "Lellīte Lolīte", būs apskatāma Preiļu novada skolu Rainim un Aspazijai veltītā zīmējumu konkursa darbu brīvdabas izstāde, rādīs filmu studijas "Rija" animācijas filmu "Zelta zirgs", notiks konkursi, atjautības uzdevumi, mīklas un neticami stāsti, kāzu un apdziedāšanas dziesmas dziedās Preiļu valsts ģimnāzijas folkloras kopa "Rūtoj".

Raiņa muzejā "Jasmuiža" atklās vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursa "Zelta sietiņš" izstādi, uzstāsies skatuves runas konkursa "Saules un Mēness gaismā" laureāti un notiks Latvijas Leļļu teātra izrāde "Lellīte Lolīte".

Roberta Mūka muzejā Galēnos notiks pasākums "Viss ir griba, tā ceļ visas spējas augšā", kurā rādīs filmu par Robertu Mūku, Raiņa un Aspazijas bērnu dzejas uzvedumu, skanēs dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem un dzejas kompozīcija par pazudušā dēla tēmu.

Skrindu dzimtas muzejā pasākumā "Dorbs ir myusu svētība un zinība ir myusu spāks!" izskanēs amatierteātra "Nagaidama prīca" nopietni nenopietns dramatiski muzikāls sveiciens Rainim "Augsti gūdõtajs Latgalijas Draugs...", būs skatāma Ŗaiņa un Aspazijas dzejoļu ilustrāciju izstāde – konkurss, notiks radošas aktivitātes muzejā un ārpus tā.

Varakļānu novada muzejs aicina uz orientēšanās sacensībām bijušajā Raiņa parkā, Raiņa ielas svētkiem ar dziesmām, dzeju, latvju dejām un rotaļām. kā arī uz izstādes "Raiņa vārds Varakļānos no 20. gs. 50. gadiem līdz mūsdienām" atklāšanu. 

Viļakas novada muzejā pasākumā "Rainis un Aspazija gadsimtu griežos" plānota ekskursijas pa muzeja ekspozīcijām un tikšanās ar Raiņa un Aspazijas daiļrades tēliem, eseju un zīmējumu konkursa "Rainim un Aspazijai 150" noslēgums, dziesmas un dejas kopā ar Rekavas dzintaru, retro motociklu apskate un izbrauciens, kā arī radošās darbnīcas un aktivitātes.


Facebook Draugiem Twitter Instagram