Stārķu ligzdas nojaukt nedrīkst

7.04.2016.

Lai varētu nojaukt balto stārķu ligzdas, kas rada kādu apdraudējumu, nepieciešams saskaņojums ar Dabas aizsardzības pārvaldi. Tomēr ik gadu tiek saņemta informāciju par stārķu ligzdām, kas tiek nojauktas patvaļīgi, informēja pārvaldē.
Eiropā un Latvijā Baltais stārķis ir aizsargājama putnu suga.

Latvijā tas ierodas marta beigās, aprīļa sākumā un aizlido uz Āfriku pārziemot augusta beigās, septembra sākumā.

Maksimālais zināmais balto stārķu dzīves ilgums savvaļā ir aptuveni 20 gadu. Daļa stārķu iet bojā cilvēku darbības ietekmē – nositas elektrības vados, vai saindējas ar lauksaimniecībā lietotajām ķimikālijām.

Latvijā ligzdo apmēram 4% no pasaules balto stārķu populācijas, un šobrīd to populācija Latvijā vairs nepieaug – ir sasniegts maksimālais vides piesātinājums ar šīs sugas putniem. Ik gadu Latvijā ligzdo ap 10 000 stārķu.
 
Balto stārķu ligzdu izvietojuma blīvums Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropā.

Gadījumos, ja stārķu ligzdas rada apdraudējumu, piemēram, elektroenerģijas traucējumus, apdraud māju ugunsdrošību vai cilvēku veselību un dzīvību un tās nepieciešams nojaukt, šīs darbības saskaņojamas ar Dabas aizsardzības pārvaldi.
Stārķu ligzdu patvaļīga nojaukšana ir aizliegta, un par šādu nodarījumu tiek piemērots administratīvais sods.

Savukārt iedzīvotāji, kas vēlas, lai to māju tuvumā dzīvo baltais stārķis, būtu jāizgatavo un jāuzstāda mākslīgās ligzdas pamatnes ārpus elektrolīniju balstiem,. Pārvalde arī apkopojusi ieteikumus stārķu ligzdu pamatnes veidošanai.


Facebook Draugiem Twitter Instagram