Apgāzts mīts, ka izmantojam tikai 10% smadzeņu

27.04.2016
Nereti dzirdēts apgalvojums, ka cilvēks liek lietā tikai 10 procentus galvas smadzeņu.

Balstoties uz šo apgalvojumu, bieži izskan pieņēmumi, ka, piespiežot strādāt kaut nedaudz vairāk pelēko šūniņu, mēs varam attīstīt ārkārtīgi asu prātu vai pat gaišredzību, spēju lasīt domas, telekinēzi jeb priekšmetu pārvietošanu ar domu palīdzību.
 
Tomēr, kā vēsta portāls Verywell.com, apgalvojums par 10 procentiem, lai arī ārkārtīgi populārs, ir vien mīts. Patiesībā cilvēks izmanto 100 procentus savu smadzeņu.

To pierāda traumas, insulta un citu iemeslu izraisīti smadzeņu bojājumi. Neraugoties uz to, ka bojā gājis vien neliels laukumiņš šūnu, sekas visbiežāk ir dramatiskas, piemēram, cilvēks daļēji zaudē kustību spējas, nespēj vairs runāt vai cieš intelektuālās
spējas.

Zinātnieki, izmantojot modernās tehnoloģijas, izpētījuši, ka pilnīgi visi smadzeņu reģioni izrāda kādu aktivitāti pat tad, kad mēs guļam.

Uzskata, ka mīta izcelsme meklējama 20. gadsimta sākumā, kad amerikāņu psihologs un filozofs Viljams Džeimss (William James) rakstīja: "Mēs izmantojam tikai nelielu daļu savu mentālo un psihisko resursu." Šķiet, šis citāts, nodots no mutes mutē, gluži kā spēlējot klusos telefonus, ir transformējies par mītu, ka izmantojam tikai nelielu daļu smadzeņu.


Facebook Draugiem Twitter Instagram