Aicina jauniešus nesmēķēt

05.05.2016

Atzīmējot Pasaules astmas dienu, 5.maijā notiks plaušu veselības akcija "Dzīvo, dejo, elpo!", kuras laikā mūziķi aicinās jauniešus padomāt par savu plaušu veselību un astmas riskiem, īpaši atgādinot par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz elpceļu veselību.
Pasākums notiks Rīgā, tirdzniecības parkā "Alfa" no plkst. 17-19.
Pasaules astmas dienā akcijas dalībniekiem būs iespēja veikt plaušu funkcijas skrīninga testu, kā arī saņemt mediķu ieteikumus plaušu veselības uzlabošanai un informatīvus materiālus par astmu.

Starptautiskais skolēnu veselības paradumu pētījums apliecina zināmas pozitīvas tendences smēķēšanas jomā, jo, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, 11-15 gadus veci pusaudži Latvijā ikdienā smēķē retāk.
Ja pirms sešiem gadiem piektā daļa 15 gadus vecs zēns (32%) un piektā daļa meitene (22%) atzina, ka regulāri smēķē, 2014.gada pētījuma rezultāti liecina, ka regulāri smēķējošu pusaudžu īpatsvars konkrētajā vecuma grupā Latvijā ir samazinājies teju uz pusi – katru dienu vai vismaz reizi nedēļā smēķē 15% zēnu un 13% meiteņu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra publiskotie pētījuma dati.

Kā uzsver asociētais profesors Alvils Krams, Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs, viens no plaušu veselības stūrakmeņiem ir nesmēķēšana, un svarīgākais ir panākt, lai nesmēķē tieši bērni un jaunieši.

"Aptuveni 90% gadījumu smēķēšana tiek uzsākta bērna vai pusaudža vecumā, ko vēlāk dzīvē cilvēks vairs nevar pārtraukt, jo ir izveidojusies ļoti smaga atkarība. Tai pievienojas arī dažādas elpceļu slimības," skaidro Krams.

Krams vērtē, ka pārlieku lielam optimismam par smēķēšanas mazināšanos jauniešu vidū pagaidām nav pamata, jo Latvijā ir populāra ūdenspīpju smēķēšana publiskos bāros un kafejnīcās, kas smēķēšanai īpaši piesaista jauniešus.Facebook Draugiem Twitter Instagram