Kādēļ cilvēki izmet grāmatas

06.06.2016Nereti atkritumu konteineros var manīt izmestas grāmatas, turklāt nevis vienu vai divas, bet gadu desmitiem krātas mājas bibliotēkas. Skaidrojumi tam gan atšķiras – vieni saka, ka mainījušās cilvēku vērtības un grāmatas kļuvušas maznozīmīgas, bet citi uzsver – grāmatlasītāju aizvien netrūkst, tikai mainās mode.

Skaidrojot grāmatu izmešanas fenomenu, antropoloģe Silva Suhaņenkova norāda uz populāro grāmatu atšķirīgo vērtību: “Psiholoģiski grāmatas izmešana nav viegla. Bet grāmatu plaukta saturs mūsdienās ir krietni personiskāks, krietni vairāk stāsta par pašu cilvēku.”

Psihoterapeite Ināra Vārpa to saista ar laikmetu un ātro dzīves tempu: “Mēs katrs atceramies laiku, kad metām ārā ozolkoka mēbeles, to vietā likām skaidu plašu mēbeles. Šobrīd ir plašums un seklums – cilvēki grib dzīvot ātri, bet grāmata ir kaut kas ilgs.”

Apzinīgākiegrāmatas nevis izmet mēslainē, bet nogādā labdarības veikalos. “Stāsti ir dažādi - nomiruši vecāki un daudzas grāmatas palikušas. Citi pārvācas uz citu dzīvesvietu, arī nav, kur likt,” iemeslus grāmatu atdošanai uzskaita labdarības veikla "Otra elpa" pārstāve Mārīte Žagare.

Viņa arī noliedz, ka grāmatu vērtība būtu zudusi, jo ļoti daudz grāmatas lasa jaunieši, pievēršoties arī 70. un 80. gadu literatūrai, klasikai. 

Avots: lsm.lv


Facebook Draugiem Twitter Instagram