Turpmāk eID kartē būs elektroniskais paraksts

14.05.2015

Turpmāk E-parakstīšanas iespējas tiks automātiski iekļautas visās elektroniskās identifikācijas (eID) kartēs, kas tiek izsniegtas personām, kuras sasniegušas 14 gadu vecumu, ja vien šīs personas pašas no šīs iespējas  neatteiksies.

Līdzšinējā kārtība paredzēja to, ka, piesakoties eID kartei, personai vajadzēja papildus norādīt, ka viņa vēlas, lai viņas eID kartē tiktu iekļauti e-parakstīšanas rīki. 

Nereti, piesakoties eID kartei, tā  nezināja par droša elektroniskā paraksta iespējām vai arī neredzēja savā ikdienā tām lietojumu, taču vēlāk, kad tām radās nepieciešamība attālināti parakstīt dokumentus vai autentificēties, piemēram, savā internetbankā vai portālā "latvija.lv", personai bija atkārtoti jādodas uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, lai aktivizētu līdz šim neizmantotos rīkus.

Atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas eID kartes Latvijā nav obligātas. 
 ID karti tuvākajā laikā varētu papildināt e-receptes funkcija, kas, piemēram, Igaunijā darbojas jau vairākus gadus. Proti, ārsts ziņas par vajadzīgajām zālēm ievada elektroniski, un uzrādot ID karti aptiekā, to izlasa farmaceits.  

 Nākotnē eID kartes vajadzētu izmantot pārrobežu pakalpojumiem

 Igaunijā šo karti var izmantot arī, piemēram, transportam vai kā pilsētas lojalitātes karti. Latvija tikmēr  rada arvien jaunas kartes. Taču fakts, ka e-paraksts turpmāk būs automātiski visās eID kartēs, vieš cerības, ka arī Latvijā varētu šo karti izmantot pilnīgāk, nevis iebāzt maciņā pie veikalu lojalitātes kartēm. 


Facebook Draugiem Twitter Instagram