Rīgā, mūzikas namā "Daile", 5.jūnijā notiks fonda "Rampa" organizētais labdarības pasākums "Es esmu", kurā uzstāsies latviešu teātra skatuves vecmeistari kopā ar mūziķiem.

Pasākums ir veltīts Latvijas teātra vecmeistariem, un visi pasākumā iegūtie līdzekļi tiks novirzīti viņu sociālā un veselības stāvokļa uzlabošanai.

Pasākumā piedalīsies dueti Elvīra Baldiņa un Laima Jansone, Astrīda Kairiša un Vestards Šimkus, Jakovs Rafalsons un "Undertango", Ausma Kantāne un Jānis Šipkēvics, Rihards Rudāks un "Goran Gora", Inta Tirole un Ints Teterovskis, piedaloties korim "Balsis", kā arī Ģirts Jakovļevs un "DaGamba".

Uzreiz pēc uzvedumiem notiks izsole, kuras laikā savā īpašumā apmeklētāji varēs iegūt ar teātri saistītas atmiņu lietas, ko pasākumam ziedojuši Latvijas teātra scenogrāfi un kostīmu mākslinieki Anna Heinrihsone, Elita Patmalniece, Artis Bute un citi.
Latvijā veidotā pasaulē pazīstamā šova "X faktors" atlasēs Latvijas lielākajās pilsētās kopumā piedalījušies 1087 dalībnieki, no kopējā dalībnieku skaita, 70% bija sievietes.
Vairāk nekā puse jeb 677 dalībnieki bija vecumā no 16 līdz 25 gadiem, savukārt vecākajam dalībniekam bija 67 gadi.

Šova dalībnieku atlašu laikā dziesmas tika izpildītas kopumā astoņās valodās - latviešu, krievu, angļu, itāļu, franču, spāņu, poļu un armēņu. Tāpat tika izpildītas dziesmas latgaļu dialektā.

Trīs populārākās atlašu laikā dalībnieku izpildītās dziesmas bija pašmāju dziedātājas Antras Stafeckas dziesma "Vētra nāk", angļu dziedātājas Adeles dziesma "When We Were Young" un amerikāņu dziedātāja Džona Ledženda dziesma "All of Me".

Šova dalībnieku atlases norisinājās sešās Latvijas pilsētās - Liepājā, Valmierā, Jelgavā, Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā.
Tuvāko nedēļu laikā šova organizatori plāno katru atlases dalībnieku individuāli informēt par rezultātiem.

Šovu "X faktors" vadīs latviešu mūziķis un producents Markus Riva.

Riva piedalījās gan "X faktora" dalībnieku atlasēs, gan arī vadīs pašu šovu, kurš būs vērojams televīzijas ekrānos.

"X faktors" ir pasaules mērogā pazīstams televīzijas realitātes šovs, kura mērķis ir atrast jaunus dziedošos mūzikas talantus. 
Atvieglojot autobraucēju ikdienu, no maija Rīgā pieejams automašīnu koplietošanas pakalpojums “Carguru”.
Automašīnu koplietošana ir īslaicīga auto noma, maksājot tikai par auto lietošanas laiku.

Pakalpojuma testa periodā Rīgā pieejamas 12  automašīnas, bet līdz vasaras beigām plānots skaitu palielināt līdz 50 automašīnām, savukārt gada beigās jau līdz 200 vienībām. 

Braukšanas maksa ir 27 centi minūtē, bet stāvēšana – 9 centi dienas laikā un 3 centi naktī.
Auto lietošanas maksā iekļauta gan degviela, gan nodokļi, atzīmētās stāvvietas un citi ar auto lietošanu saistīti izdevumi.

Kalifornijas Universitātes veiktā pētījumā redzams, ka no 2006.gada, līdz šim brīdim, automašīnu koplietošanas pakalpojumu lietotāju skaits pasaulē ir vairāk nekā desmitkāršojies un turpina pieaugt.
Cilvēkiem patīk, ka nav jāuztraucas par nodokļiem, degvielu, auto stāvvietu vai automašīnas apzagšanu – automašīna pieejama, kad nepieciešams un  pārējā laikā nav jālauza galva par problēmām, kas saistās ar mašīnas uzturēšanu.

Šāds automašīnu koplietošanas pakalpojums ilgtermiņā arī atbrīvo vietu pilsētas ielās. Izpētīts, ka viena koplietošanas automašīna atslogo līdz pat 40 automašīnām pilsētas ielās, samazinot stāvvietu noslodzi, satiksmes intensitāti un kaitīgo izmešu daudzumu.
Latvijā  pāris nedēļas pilnā sparā rit jaunā pavasara sēņu sezona, kurā daži cilvēki jau paspējuši saindēties ar sēnēm.

Patlaban dabā sastopami lāčpurni un bisītes. Lāčpurni ir ēdamas sēnes, bet bisītes pirms ēšanas ir ļoti rūpīgi jāapstrādā - vairākas reizes jānovāra, pretējā gadījumā draud smaga saindēšanās. Diemžēl cilvēki mēdz šīs sēnes sajaukt, un tas parasti beidzas slikti.

Lāčpurni  bieži var sastapt parkos, dārzos, bet bisītes aug priežu mežos, izcirtumos, degumos. Atšķirīgs ir cepurītes krokojums un krāsa.
Bisītei vairāk krāsas tonis ir sarkanbrūns, lāčpurniem nekad sarkanīgais tonis.
Lāčpurni būs vai nu pelēcīgi, vai dzeltenīgi, reizēm arī tumši brūni, bet ne kastaņbrūni un ne sarkanīgi. Un cepurītes krokojums bisītēm ir smadzeņveidīgas krokas, lāčpurniem ir vairāk vai mazāk regulāras krokas, gandrīz kā bišu šūnas.

Arī mikoloģe jeb Latvijas Dabas muzeja sēņu speciāliste Inita Dāniele bisītes neēd un tā vietā aicina dārzā mēģināt ieaudzēt lāčpurnus.
“Visvienkāršākais paņēmiens ir sadrupināt cepurītes un kaut kur izkaisīt, pēc tam aplaistīt ar ūdeni. Nākamgad  jāpaskatās, vai sēnes aug vai nē,” stāsta  Dāniele.
Ieviešot valsts obligāto veselības apdrošināšanu, katram strādājošajam vidēji mēnesī par polisi būtu jāmaksā 20 eiro, to vakar, to pēc veselības aprūpes finansējuma modeļa izstrādes darba grupas sēdes norādīja premjers Māris Kučinskis.

Galīgais lēmums vēl nav pieņemts, un nākamās nedēļas sākumā plānota vēl viena – pēdējā darba grupas sanāksme. 

Pēc Kučinska paustā, Lietuvā un Igaunijā, kur valsts apdrošināšanas sistēma jau pastāv, tā tiek uzraudzīta, iesaistot arodbiedrības un darba devējus. Viņaprāt, līdzīgi varētu notikt arī Latvijā.
Maksājumu varētu diferencēt, kas nozīmē, ka tā apmērs būtu atkarīgs no ienākumu līmeņa. Tas ļautu veselības aprūpes budžetu palielināt par vairāk nekā 200 miljoniem eiro. 

Savulaik runājot par veselības apdrošināšanu, Veselības ministrija, ko tolaik vadīja Guntis Belevičs, paziņoja, ka apdrošināšanas sistēma būtu jāuztur valstij, un to privātajam sektoram atdot nevar.
Apdrošināšanas kompānijas norādīja, ka   uz to  nemaz nepretendē. Tomēr jau tagad caur tām veselības aprūpes budžetā nonāk 10% finansējuma.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins norāda, ka, pat ja netiks iesaistīta obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā, nozare gatava ar valsti dalīties pieredzē.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvics izteicies, ka iecere - ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu -  ir vērtējama kā labs sākums Latvijas veselības nozares ilgtermiņa finansējuma nodrošināšanai. Ir gandarījums, ka Latvijas Bankas izteiktā ideja ir sadzirdēta un atbalstīts risinājums, kas ļaus atrast nepieciešamos līdzekļus gan cienīga mediķu atalgojuma nodrošināšanai, gan citām neatliekamām nozares vajadzībām, sacīja Rimšēvičs.
Viņš arī norādīja, ka iecerētajam veselības aprūpes finansēšanas modelim nebūs negatīvas ietekmes uz valsts nodokļu sistēmu, kā arī tas veicinās iedzīvotāju vēlmi vairāk domāt par savu veselību.

Tāpat Latvijas Bankas prezidents prognozēja, ka pieaugs mazturīgo iedzīvotāju iespējas saņemt medicīnisko aprūpi, kas pašlaik ir apgrūtinātas, jo Latvijā "de facto" ir maksas medicīna, bet bezmaksas veselības aprūpē vērojamas kvotas, garas rindas un speciālistu nepieejamība.

Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no šodienas  līdz 30. maijam rīko informatīvo akciju “Pārtrauc klusēšanu!” - ar mērķi - vērst sabiedrības uzmanību uz seksuālo vardarbību un tās atklāšanu, aicinot cietušos, ģimenes locekļus un līdzcilvēkus zvanīt uz Bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111 un ziņot par notikušo.

Katru gadu Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunī tiek saņemti zvani no bērniem, kas cietuši no seksuālās vardarbības, bet baidās par to runāt ar līdzcilvēkiem - šie bērni sastopas ne tikai ar bailēm par savu drošību un dzīvību, bet arī dziļu vainas un kauna sajūtu par notikušo. 

Šī gada 4 mēnešos  uzticības tālrunī 116111 saņemti 60 zvani par seksuālo vardarbību, kas vērsta pret bērnu. Zvanītāji stāstījuši gan par vienaudžu un draugu, gan vecāku un citu pieaugušo seksuālo vardarbību. Lai gan saņemto zvanu skaits ir salīdzinoši nav liels, tas skaidri norāda, ka seksuālā vardarbība pret bērnu Latvijā pastāv un tā ir ļoti būtiska problēma.

Uzticības tālrunis 116111 strādā visu diennakti un ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.
Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par iebraukšanas maksas atcelšanu Jūrmalā, kā arī šādas maksas noteikšanas aizliegumu citviet Latvijā.

Kā iniciatīvas pieteicējs norādīts Valērijs Makrekovs, kurš iniciatīvā pauž pārliecību, ka Latvijas teritorija pieder valsts tautai, nevis atsevišķām pašvaldībām.

Viņš uzskata, ka arī, piemēram, Siguldai un Cēsīm varētu rast pamatojumu ieviest iebraukšanas maksu, pašvaldībām atrodoties Gaujas Nacionālā parka teritorijā, kam sekotu arī Saulkrasti, Ventspils. "Kur mēs galu galā nonāksim?" nobažījies iniciatīvas autors.
Šogad daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes veicināšanas pasākumiem "Attīstības finanšu institūcija "Altum""  grantos jeb dāvinājumos plāno piešķirt aptuveni 12 miljonus eiro,  kas ļautu  atjaunošanas darbus uzsākt aptuveni 60 daudzdzīvokļu mājās visā Latvijā un siltumenerģijas patēriņš pēc darbu pabeigšanas tajās samazināsies vidēji par 50% gadā.

Līdz gada beigām "Altum" plāno izsniegt grantus aptuveni 100 daudzdzīvokļu dzīvojamo māju atjaunošanai par kopējo summu 12 miljoni eiro.

Kopš 2016.gada  Latvijā darbojas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programma.
Tā tiek īstenota ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, kas līdz 2022. gadam būs pieejams 166 miljonu eiro apmērā, savukārt piesaistot banku finansējumu tas sasniedz pat 300 miljonus eiro.
Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) bažījas par Zemkopības ministrijas priekšlikumu atļaut kailcirtēs cirst tievākus kokus, uzskatot, ka tas var kaitēt vairāku putnu, tostarp melno dzilnu un melno stārķu ligzdām, tā stāsta LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

LOB bažas ir saistītas ar Zemkopības ministrijas sabiedriskajā apspriešanā nonākušajiem grozījumiem noteikumos "Par koku ciršanu mežā". Ķeris skaidro, ka tie ietver galvenās cirtes caurmēra samazināšanu, proti, atļauju kailcirtēs cirst tievākus kokus, un kailciršu atļaušanu piejūras priežu mežos, kur tās līdz šim bija aizliegtas.

Lai melnā dzilna izkaltu dobumu, tai nepieciešams koks vismaz 38 centimetru diametrā, taču plānotie grozījumi paredz tādu priežu izciršanu, kuras sasniegušas vien 30 centimetru diametru, skaidro Ķerus. Tāpat melnajam stārķim ligzdas būvēšanai ir nepieciešami resni koki ar stipriem zariem. Vidējais koka diametrs, kādā melnais stārķis būvē ligzdu, ir 56 centimetru priedes, 46 centimetru bērzi un 45 centimetru egles, bet plānotie grozījumi paredz šos kokus atļaut nocirst jau tad, kad tie ir sasnieguši attiecīgi 30, 25 un 26 centimetrus diametrā, norāda LOB vadītājs.

Pēc viņa paustā, pamatojot grozījumu veikšanu, tikuši analizēti tikai privātie meži, bet likuma grozījumi ietekmēs arī valsts mežu apsaimniekošanu.

Pēc viņa domām, ietekmi uz valsts mežiem Zemkopības ministrija nav vērtējusi, taču, samazinot kritērijus mežu ciršanai, nākamajos desmit gados palielināsies mežizstrādes apjomi, pieaugs kailciršu platības un, ņemot vērā arī pašreizējo mežizstrādes atļautu putnu ligzdošanas laikā, bojā ies vēl lielāks putnu ligzdu skaits.
Ķerus arī atgādināja, ka LOB ir uzsākusi parakstu vākšanu, lai panāktu mežizstrādes pārtraukumu no aprīļa līdz jūnijam.

Tikmēr Zemkopības ministrijā norāda, ka tā ir izstrādājusi grozījumus, balstoties uz Saeimas lēmumu "Par uzdevumiem, kas veicami, lai nodrošinātu Latvijas dabas resursu un publisko aktīvu ilgtspējīgu, efektīvu un racionālu apsaimniekošanu".

Ministrijas ziņojumā minēts, ka ir nepieciešams izmainīt galvenās cirtes caurmēru, ievērtējot Igaunijā noteikto galvenās cirtes caurmēru un zinātnieku pētījumus par meža gatavības modeļiem Latvijā.
Atbilstoši Latvijas Lauksaimniecības universitātes pētījumiem par galvenās cirtes parametru noteikšanu, izmainot galvenās cirtes caurmēru, meža kapitālvērtību iespējams palielināt par 440 000 000 eiro, pie nosacījuma, ja tiek veikta mērķtiecīga meža atjaunošana ar saimnieciski vērtīgāku meža reproduktīvo materiālu.
Izmaiņu rezultātā palielināsies ikgadējais tīro ienākumu gūšanas potenciāls par 12 000 000 eiro, norāda ministrijā.
Pēc tam, kad visi Latvijas mobilo sakaru operatori paziņojuši par savu pakalpojumu cenu celšanu, to klientiem nevajag uzreiz piekrist izmaiņām, bet sarunā ar operatoru jāmēģina atrast sev izdevīgāks variants, sacīja nozari uzraugošo institūciju pārstāvji.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktora vietnieks Andrejs Dombrovskis sacīja,  ka ņemot vērā tirgus situāciju, parasti tiek rasta iespēja piemērot klientam individualizētu plānu, bet, ja arī tas nesanāk, vienmēr ir iespēja mainīt pakalpojumu sniedzēju," pauda SPRK pārstāvis.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa aicināja operatoru klientus būt aktīviem un paust savu neapmierinātību.
"PTAC par jauno situāciju saņēmis ļoti daudz sūdzību, un tās galvenokārt ir no cilvēkiem, kam pēc jauninājumiem nav nepieciešamības, tie ir tie, kas nebrauc uz ārzemēm vai nelieto mobilos datus, tie ir pensionāri, cilvēki ar zemākiem ienākumiem," sacīja Vītoliņa.

Jau vēstīja, ka pirms viesabonēšanas piemaksu atcelšanas Eiropas Savienībā šā gada 15.jūnijā, visi trīs Latvijas mobilo sakaru operatori savos pakalpojumos paplašināja saziņas iespējas Eiropā vienlaikus ceļot šo pakalpojumu cenas.
Holivudas filmu studija "Universal" paziņojusi par plāniem veidot mūzikla "Mamma Mia!" turpinājumu.

"Mamma Mia!", kas uz ekrāniem nonāca 2008.gadā, nopelnīja 546 miljonus eiro, bet turpinājuma "Here We Go!" nonākšana uz lielajiem ekrāniem plānota nākamā gada  jūlijā.

Filmā izmantotas populārās zviedru grupas "ABBA" dziesmas, vēstot stāstu par kādu jaunu meiteni vārdā Sofija Šeridana, kas reiz sapņo uzzināt sava īstā tēva vārdu. Savu kāzu priekšvakarā viņa uzaicina uz svinībām trīs vīriešus, kuriem bijusi nozīmīga loma viņas mātes Donnas dzīvē tieši pirms 20 gadiem, cenšoties noskaidrot, kurš no viņiem ir viņas bioloģiskais tēvs.

Donnas lomu filmā atveidoja Merila Strīpa, Sofija bija Amanda Seifrīda, bet potenciālo meitenes tēvu lomās iejutās Kolins Fērts, Pīrss Brosnans un Stellans Skašgords.

"Universal" sagaida, ka jaunajā filmā piedalīsies arī pirmās filmas galveno lomu atveidotāji, kā arī tajā tiks izpildītas "ABBA" dziesmas, kas neizskanēja pirmajā filmā -  "Mamma Mia!".
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas uzņemšanas nodaļā ieviesta biometrijas datu sistēma, kas turpmāk vajadzības gadījumā ļaus noskaidrot pacienta personību pēc pirkstu nospiedumiem.

Noskenējot pirksta nospiedumu, ar jaunieviesto sistēmu iespējams noskaidrot pacienta vārdu, uzvārdu un personas kodu. Sistēma cilvēku identificē, izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datus, un ir izveidota saskaņā ar datu drošības prasībām.

Iespēja noskaidrot pacienta personību, noskenējot pirksta nospiedumu, var palīdzēt ļoti daudzās situācijās, bet viena no būtiskākajām ir, ka tagad varēs ātri uzzināt vārdu un uzvārdu pacientiem, kuri ir bezsamaņā vai cieš no akūta atmiņas zuduma, bet slimnīcā nonākuši bez personu apliecinoša dokumenta, proti, tie ir pacienti, kuri guvuši smagas traumas, arī sirmgalvji, kuriem ir nopietni atmiņas traucējumi.
Iekšlietu ministrija ir precizējusi sagatavotos grozījumus Nacionālās drošības likumā, kas ļaus valstij liegt potenciālajiem kaujiniekiem, teroristiem un nacionālās drošības apdraudētājiem atstāt Latviju. Grozījumu pamatmērķis ir nepieļaut situācijas, ka Latvijas iedzīvotāji ārvalstīs iesaistās bruņotos konfliktos.

Un turpmāk, ja būs šaubas, ka kāda persona var iesaistīties bruņotos konfliktos ārvalstīs, tad  Iekšlietu ministrs varēs pieņemt lēmumu par aizliegumu izceļot no Latvijas uz noteiktu laiku līdz vienam gadam, ja valsts drošības iestādes būs sniegušas  attiecīgu informāciju.
Likuma grozījumi  stāsies spēkā 1.septembrī.
Nepilnas nedēļas laikā uz jaunatklātajiem  avio reisiem Rīga  - Liepāja  pārdotas vairāk nekā 1200 biļetes, intervijā LNT  teica satiksmes ministrs Uldis Augulis, norādot, ka tādejādi Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" jaunā reisa rezultāti ir labāki nekā sākotnēji kompānija bija plānojusi.

Augulis atgādināja, ka lidojumi plānoti tikai vasaras sezonā līdz oktobrim, jo Liepājas lidostā pagaidām ziemas sezonā reisus nav iespējams apkalpot.

Savukārt uz jautājumu, vai nākotnē ir plānoti reisi arī uz Ventspili un Daugavpili, Auglis bija skeptisks. Ne Ventspils, ne Daugavpils lidostas pagaidām tehniski nav gatavas regulārajiem reisiem.
Rīgā, Lielirbes ielas un Ulmaņa gatves krustojumā, šodien no plkst.16 līdz 19 notiks motociklistu kopienas "Freeriders.lv" akcija "Par cieņu uz ceļa!".

Akcija notiks piekto gadu pēc kārtas un tās laikā motociklisti izdalīs citiem ceļu satiksmes dalībniekiem bezmaksas automašīnu gaisa atsvaidzinātājus ar akcijas saukli.
Akcijas galvenais mērķis ir pievērst autovadītāju uzmanību tam, ka līdz ar motociklu sezonas sākšanos uz ielām arvien biežāk sāk parādīties motociklisti, par kuriem aukstajos mēnešos daudzi jau ir paspējuši aizmirst, norāda akcijas rīkotāji.

Kopā ar salona atsvaidzinātāju izdalīšanu, motociklisti novēlēs autovadītājiem labu noskaņojumu un laimīgu ceļu.
Pēc akcijas organizatoru domām, iedarbība uz cilvēkiem, izmantojot patīkamas emocijas, rada labāku efektu, nekā aicinājums pavēles formā "Skaties divreiz!" un tamlīdzīgi. 

Akcijai nav nekādu reklāmas mērķu, turklāt līdzekļi pasākuma īstenošanai ir savākti tikai pašas kopienas "Freeriders.lv" spēkiem.
Dzīvnieku draugi noskaidrojuši, ka pasaulē garākais kaķis mīt Austrālijā, viņu sauc Omārs, viņš ir ruds, 14 kilogramus smags un  mīluļa garums ir 120 centimetri.

Trīs gadus vecajam mājas mīlulim nepatīk cilvēku uzmanība un lielāko daļu laika tas pavada vienatnē. Savukārt kaķa saimniece vēsta, ka lielākās rūpes sagādā krāšņā kažoka regulāra ķemmēšana.

Dzīvnieka neparasto izmēru ievēroja vietējā televīzijas kanāla žurnālisti, un patlaban tiek veiktas nepieciešamās formalitātes, lai dzīvnieku pieminētu Ginesa rekordu grāmatā.
Ar mērķi piesaistīt cilvēkus sporta pasākumiem un aktīvam dzīvesveidam, popularizēt skirtuļslidošanu, skeitbordingu un dažādus citus pārvietošanās veidus, Rīgā  jau otro reizi Brīvības ielas braucamajā daļā noritēs Nakts brauciens.

Sestdien plkst.23 notiks skrituļotāju nakts brauciens pa Brīvības ielu, kura laikā būs ierobežota satiksme un mainīsies sabiedriskā transporta maršruti.

Brīvības ielas nakts braucienā  var piedalīties cilvēki ar skrituļslidām, skrejriteņiem vai skrituļdēļiem. Distance paredzēta no tirdzniecības parka "Alfa" līdz VEF Kultūras pilij un atpakaļ.

Tiem, kam nebūs savu personīgo skrituļslidu, būs iespēja tās noīrēt starta vietā.
Iznomāt varēs skrituļslidas, ķiveres un aizsargus, longbordus un skrejriteņus. Tomēr jārēķinās, ka inventāra daudzums var būt ierobežots.
Inventāra noma pie tirdzniecības parka "Alfa" sāksies jau no plkst.16.

Lai brauciens būtu pozitīvāks, ap 5000 metru garajā maršrutā būs uzstādīti muzikālie punkti. Braucējiem netiks kontrolēts laiks vai ātrums, tādējādi uzsverot, ka iela ir draudzīga visiem.

Autovadītājiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem, izmaiņas būs arī sabiedriskā transporta maršrutos.
Latvijas hokeja izlase pēc dalības pasaules čempionātā Rīgā atgriezīsies šovakar plkst.21.50 ar reisu no Frankfurtes.

Projekta “Mangaļi ūdens dižvietas” ietvaros sestdien, 20.maijā notiks projekta atklāšanas ekspedīcijas “Diena ar ūdens dižvietām”, kurās ikviens ir aicināts apmeklēt dižvietas Latvijā, kas izvēlētas par Latvijas ūdens vēstnesēm.
Šajā dienā būs iespēja gidu pavadībā doties uz Vējiņu pazemes ezeriem Straupē, ar laivu nokļūt Sv.Meinarda salā Daugavas vidū Ikšķilē, apceļot Lubānu un uz dienu iejusties dabas pētnieka lomā, kā arī labāk iepazīt Ventas rumbu un Alekšupītes ūdenskritumu vai Gauju pie Ērgļu klintīm.
Visi pasākumi šajā dienā ir bezmaksas.
 
Šīs un vēl daudzas citas ūdens dižvietas ir atrodamas unikālā kartē ( tā atrodas šeit), ko kopā ar iedzīvotājiem ir izveidojis dabīgais minerālūdens “Mangaļi”.
Šīs ir vietas ar stāstiem par labākajām Latvijas ūdens dižvietām, kas saistītas ar Latvijas upēm, ezeriem, strautiem un avotiem.
Tās ir vietas, kas vislabāk raksturos Latviju, apvītas ar leģendām un stāstiem un iedvesmos iedzīvotājus vairāk novērtēt mūsu ūdeni. Karte vienlaikus būs labs palīgs Latvijas apceļošanai un iepazīšanai.
 
Godinot mūsu ūdens resursus, dabīgais minerālūdens “Mangaļi” uzsācis jaunu projektu “Mangaļi dižvietas” un aicina iedzīvotājus iesūtīt savus stāstus par labākajām ūdens vietām, lai līdz Latvijas simtgadei kopīgi izveidotu tai dāvanu – unikālu karti jeb dižceļvedi ar vismaz 100 dižvietām.
Kartē šobrīd ir pievienotas 62 ūdens dižvietas.
"Lattelecom" un Latvijas Televīzija ieguvusi tiesības nākamos sešus gadus pārraidīt pasaules čempionātu hokejā.

Kanāla TV3 lēmums nepretendēt uz pasaules čempionāta hokejā translēšanas tiesību ieguvi nākamajiem sešiem gadiem pieņemts finansiālu apsvērumu dēļ.
TV3  sporta pārraides uzskata par būtisku sava satura sastāvdaļu, tostarp arī ikgadējo pasaules čempionātu hokejā.  Tomēr lēmums par pasaules hokeja čempionāta translāciju tiesību ieguvi ir balstīts finansiālos apsvērumos, un šajā gadījumā licences cena pārsniedz biznesa atdevi, MTG grupā, kurā ietilpst TV3.
 
Kanāls turpina nodrošināt pasaules līmeņa un vietējā mēroga sporta notikumu tiešraides, tostarp sieviešu un vīriešu basketbola valstsvienību sacensības, Anglijas premjerlīgu, Pirmās formulas sacīkstes, UEFA Čempionu līgu, UEFA Eiropas līgu, Anglijas un Vācijas kausa izcīņu futbolā, ULEB Eirolīgu, Dimanta līgu vieglatlētikā, "MotoGP" un citus sporta notikumus.
Tiesības uz pasaules čempionāta spēļu pārraidīšanu Latvijā MTG grupai piederēja kopš 1999.gada.
Nedēļas nogalē notikušā Rīgas maratona uzvarētājs kenijietis  - Džozefs Kjengo Munivoki skriešanā nopelnīto naudu izmanto, lai pabarotu savu ģimeni un samaksātu par savu brāļu izglītību.
Sportists Latvijas Televīzijas "Sporta studijā" pastāstīja, ka ģimene par viņa panākumiem uzzinās tikai pēc skrējēja atgriešanās mājās – jo ģimene internetu nelieto, tāpēc arī par uzvaru uzzinās, kad skrējējs atgriezīsies mājās. 

Skrējējs ir no astoņu bērnu ģimenes, un viņu tēvs nomiris, kamēr Munivoki vēl bija jauns. Pēc tēva nāves jauneklis pievērsies skriešanai, lai nopelnītu iztiku ģimenei. 

Elites maratonistu menedžeris Valters Abmairs paskaidroja, ka Āfrikas sportisti nereti jau pirms sacensībām lūdz naudu avansā, lai varētu iegādāties kādu īpašumu vai ko citu, kas tajā brīdī ienācis prātā.
„Āfrikas austrumu piekrastē aizraujas ar skriešanu, viņi to uztver kā daļu savas karjeras. Skriešana viņiem sākas jau agrā bērnībā,” stāstīja Abmairs. Nereti skolēni ir spiesti skriet uz skolu, jo tas ir vienīgais veids kā tur nokļūt, arī viņu fizioloģija ir piemērota skriešanai, paskaidroja menedžeris.

Munivoki finiša līniju šķērsoja pēc divām stundām,12 minūtēm un 14 sekundēm.
Mūsu skrējējs Valērijs Žolnerovičs uzstādīja jaunu Latvijas rekordu maratonā. 
 Žolnerovičs laboja sev piederējušo Latvijas rekordu, finišējot pēc divām stundām, 14 minūtēm un 23 sekundēm.
Savu līdz šim labāko rezultātu Žolnerovičs uzlaboja par 10 sekundēm, un no vietas uz goda pjedestāla viņu vēl šķīra 10 sekundes. 

Sieviešu grupā uzvarēja Etiopijas skrējēja Bekeleša Dada Bedada - ar finišu pēc divām stundām, 31 minūtes un 22 sekundēm. 
.Latvijas čempiones titulu izcīnīja 6.vietā finišējusī Anita Kažemāka ar rezultātu divas stundas, 48 minūtes un 49 sekundes.
3. jūnijā notiks pašvaldību vēlēšanas, un katrs vēlētājs ir reģistrēts noteiktā iecirknī atbilstoši reģistrētajai dzīvesvietai 90 dienas pirms vēlēšanu dienas.
Vēl šodien vēlētāji var izmantot iespēju iecirkni mainīt. 

Pašvaldību vēlēšanās iecirkni var mainīt:
uz jebkuru citu iecirkni savas pašvaldības robežās;
uz jebkuru citu iecirkni pašvaldībā, kur vēlētājam pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.

Visātrāk un ērtāk vēlēšanu iecirkni iespējams nomainīt elektroniski Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā www.pmlp.gov.lv, kur pakalpojums būs pieejams šodien līdz plkst. 24.00.

No rītdienas, 17.maija, iecirkņa maiņa vairs nebūs iespējama, un katram vēlētājam vēlēšanu laikā būs jābalso tajā iecirknī, kura vēlētāju sarakstā viņš ir iekļauts. 

Pašvaldību vēlēšanu dienā, 3. jūnijā, iecirkņi būs atvērti no pulksten 7.00 līdz 22.00.
Savukārt trīs dienas iepriekš būs iespēja nobalsot dažas stundas dienā.
Vecāku aptauja liecina, ka vecumā līdz trīs gadiem ekrānierīces lieto 73,1% bērnu, visbiežāk pie ekrāniem pavadot 1-3 stundas.

Ekrānierīču lietošanas ilgums aug līdz ar bērnu vecumu, un pusaudžu vecumā 18,6% savā brīvajā laikā izmanto ekrānierīces vairāk kā 5 stundas dienā.

Eksperti atgādina, ka ekrānos pavadītais laiks var negatīvi ietekmēt bērna attīstību un nozīmīgu prasmju apgūšanu.

Kā norāda neiroloģe Sandra Vestermane, bērns pirmajos dzīves gados iemācās tikai to, ko pats pieredz realitātē. Vecumā līdz trīs gadiem bērna smadzenēs visintensīvāk attīstās uztveres, valodas, kustību prasmes, kā arī stresa apstrādes, sevis nomierināšanas, impulsu kontroles  spējas, savukārt, apmēram 4-5 gadu vecumā galvenā apgūstamā prasme ir mijiedarbība ar citiem cilvēkiem, spēja pielāgoties sabiedrībai.

Ja bērns neapgūst noteiktas prasmes atbilstošajā vecumā, vēlāk viņš var nespēt šo laiku atgūt.  Un kā norāda neiroloģe – tad pie ekrāniem  šī prasmes un maņas nav iespējams apgūt.
 Bērnu filmiņas un spēles tiek veidotas tā, lai bērnus “ievilktu” un tajās tiktu pavadīts pēc iespējas ilgāks laiks, kas rada risku patiešām palaist garām būtiskus attīstības posmus,  skaidro neiroloģe.

Ar ekrāniem vecāki mēdz ātri risināt tūlītējas vajadzības – iegūt brīvu laiku vai nomierināt bērnu, kaut ko no bērna panākt. Taču rezultātā ar laiku rodas lielākas problēmas – vecākiem kļūst arvien grūtāk kontrolēt bērna lietoto ekrānierīču saturu un radīto ietekmi.

Lai aicinātu ģimenes vairāk domāt par būšanu kopā ārpus ekrāniem, “Centrs Dardedze” un  “Latvijas valsts meži” kopīgā kampaņā aicina ģimenes šo sestdien  pavadīt veselu dienu pie dabas, bez ekrānierīcēm. 

Informācija par atpūtas vietām pieejama vietnē www.mammadaba.lv vai arī skaties te.
Piedāvājot daudzveidīgas norises, rekordliels iestāžu skaits - 172 Latvijas muzeji un citas organizācijas – šo sestdien  -  bez maksas vērs apmeklētājiem durvis Muzeju naktī. 

Šogad nakts pasākumi Latvijas muzejos notiks jau 13. reizi.

Šā gada Muzeju nakts tēma ir “Laiks,” kas apskatīta dažādos griezumos, apmeklētājiem liks ne tikai domāt par laiku, bet arī skaitīt un vizualizēt to.
Daudzās vietās apmeklētāji no jauna varēs iepazīt arī šī gada īpašo gaviļnieku Eduardu Veidenbaumu, kuram aprit 150 gadi.

Tāpat kā pērn -  arī šogad aktīvākais reģions Muzeju naktī solās būt Vidzeme, vidzemnieki un reģiona viesi Muzeju  naktī varēs apmeklēt pasākumus 39 vietās, savukārt Rīgā nakts pasākumi notiks 67 vietās.

Aizvadītajos gados cilvēku iesaiste Muzeju nakts pasākumos ir nostabilizējusies, sasniedzot vidēji 250 tūkstošus apmeklējumu.

Šeit var uzzināt par pasākumiem.   
Labdarības akcijā “Dalies un samīļo” trūcīgu māmiņu jaundzimušo pūriņiem saziedots vairāk nekā 500 kg lietu, informē “Māmiņu Kluba” vadītāja Baltijas valstīs Sandija Salaka.

Latvijā dzemdību nodaļās nonāk mātes, kurām nav sarūpēta mazuļa pūriņa.
Vidēji gadā Rīgas pilsētas dzemdību namā nonāk 200 grūtnieces bez pūriņa. Tās parasti ir trūcīgas māmiņas, sievietes krīzes situācijās.

Dzemdību nodaļām dažkārt nav nepieciešamo lietu, ko piedāvāt jaunajai mātei mazuļa aprūpes nodrošināšanai, tāpēc labdarības pūriņš, kas sastāv no zīdaiņu drēbītēm, aprūpes piederumiem, autiņbiksītēm un siltas sedziņas, ir liels atbalsts.

Ziedojumu vākšana akcija turpināsies līdz 28. maijam.
Lietas mazuļiem iespējams ziedot tirdzniecības centrā “Spice Home” tam īpaši paredzētā labdarības kastē.

Speciālās labdarības pūriņu kastes saņems trūcīgās jaundzimušo māmiņas dzemdību nodaļās visā Latvijā. Vecāki tiek aicināti dalīties ar savu mazuļu lietām – drēbēm, sedziņām, zeķītēm, krūts ēdināšanas piederumiem, dvieļiem, autiņbiksītēm, higiēnas lietām un rotaļlietām, kas bērna pirmajos dzīves mēnešos der tikai neilgu laiku, bet var būt ļoti noderīgas kā ziedojums trūcīgām māmiņām.

Līdzīgas akcijas Skandināvijas valstīs tiek atbalstītas no valsts puses. Piemēram, Somijā jaundzimušo pūriņu kastes ir populārs atbalsta veids, ko sniedz valsts jaunajiem vecākiem.
Rīt Latvijā atzīmē Mātes dienu.

Latvijā Mātes dienu sāka atzīmēt pagājušā gadsimta 20. gados. Un lai gan 8. marta Sieviešu diena šo svētku popularitāti bija nomākusi, pēdējos gados šie svētki atdzimuši ar jaunu sparu.

Pērn Latvijā māmiņām piedzima vairāk kā 21 tūkst bērnu un nedaudz vairāk kā 9300 – savām mammām bija pirmie bērni. 

Pērn Latvijā mātes vidējais vecums, pirmajam bērnam piedzimstot, bija 28 gadi. Un Latvijā valda līdzīga tendence kā pasaulē – bērni sāk dzimt vēlāk, kas skaidrojams ar jauno vecāku vēlmi vispirms iegūt izglītību, paceļot un veidot uzkrājumus, un par bērnu domāt vēlāk.

Vecākā zināmā māmiņa dzīvo Rumānijā – viņai meitiņa piedzima 76 gadu vecumā.

Ja sievietēm bērnu laišanu pasaulē tomēr pagaidām vēl regulē bioloģijas likumi, tad kļūt par jauno tēti vīrietis teorētiski var jebkurā vecumā. Tā par jauno tēvu kļuvis 97 gadu vecs indietis , kura sieva 50 gadu vecumā laida pasaulē dēlu.
Savukārt  pasaules kuplākā ģimene - Dagāru ģimene, dzīvo ASV. Ģimenē aug 29 pašu radīti bērni. 

Vēl kāds  interesants fakts liecina, ka maijā dzimušie mazuļi ir vidēji par 200 gramiem smagāki nekā citos gada mēnešos pasaulē nākušie bērni.

Latvijā Izpētīts, ka Mātes dienā populārākā dāvana ir buča, ziedi  un apsveikuma kartītes. Kā nākamā dāvana māmiņai seko  - vakariņas un  dāvanu kartes.
Tempa turētāji sacensībās vairāk domā par citu skrējēju rezultātiem un labsajūtu, par to  raksta portāls lsm.

Tempa turētāji ir īpaši skrējēji, kas maratonu skrien konkrētā tempā. 

Viņus parasti var atpazīt pēc spilgtiem krekliem uz kuriem uzdrukāts vēlamais maratona vai pusmaratona  noskriešanas laiks un tāpat viņus mēdz rotāt baloni – lai tempa turētāji pūlī būtu pamanāmi.
Tāpēc, ja kāds grib distanci noskriet šādā pašā laikā, tad tik ir jāskrien līdzi.

Tempa turētāju uzdevumu ir  uzmundrināšana, ūdens glāzīšu padošanu distancē un  padomu došana -  ja nepieciešams. Ja tempa turētāji redz, ka kāds var skriet ātrāk, tad viņi iedrošina to arī darīt. Tiesa, gadās arī pretējas situācijas.
“Mēs varam pateikt: “Varbūt piebremzē! Šodien nebūs tava diena!”.

Skrējēja un trenere Anita Kažemāka atgādina, ko darīt, ja sacensībās vai maratonos sākas kādas problēmas, piemēram, dūrieni vēderā. 
Anita iesaka vai nu apstāties un kārtīgi izelpoties, vai nu pāriet soļos, vai arī skriet, samazinot tempu.
Tādās reizēs ir jāiedzer ūdens. Tāpat ir jāskrien uzmanīgi pa bruģi, kārtīgi jāsasien apavi un jādzer ūdens, kad vien iespējams.
Amatas novada Māļos latvieši īstenojuši pasaulē pirmo cilvēka lidojumu ar dronu lielā augstumā un lēcienu no tā, informēja uzņēmuma "Aerones" pārstāvis Jānis Putrāms.

"Aerones" radītais 28 motoru drons pacēlis izpletņlēcēju Ingu Augstkalnu 330 metru augstumā, no kurienes tika veikts plānots lēciens un piezemēšanās ar izpletni.

"Emocijas ir fantastiskas. Gan jūtot, cik viegli un ātri drons cēla, gan tāpēc, ka Latvija sevi pierāda tehnoloģiju inovācijās.  Aizraujošā laikā dzīvojam," emocijas pēc lēciena paudis projekta idejas autors Augstkalns.

Lēciens tika veikts Māļos, Amatas novadā, sadarbojoties ar VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs", kura 120 m augstais komunikāciju tornis tika izmantots kā platforma lēcējam.
Lai mazinātu potenciālos riskus, drons uzņēma lēcēju no 120 m augstā torņa un pēc tam pacēlās lēcienam paredzētajā augstumā. 

Idejas realizētāji atklāj, ka gatavošanās ilgusi sešus mēnešus, kuru laikā tika palielināta drona celtspēja līdz 200 kilogramiem un veikta virkne testu, ieskaitot lidojumus ar lēcēju virs upes Daugavas.

26.maijā Rīgā sesto gadu norisināsies "Strādā jebkur!" diena, kuras mērķis ir popularizēt elastīgu darba stilu, skaidrot tā priekšrocības un elastīga darba organizēšanas principus.

Mērķis ir parādīt, ka elastīgs darbs nav domāts tikai IT nozares pārstāvjiem.
Izmantot šādas darba formas priekšrocības var gandrīz ikvienā nozarē un ikvienā profesijā. Tā ir mūsdienu darba vides tendence, ko arvien biežāk pieprasa paši darbinieki.

Uzzināt vairāk un pieteikties dalībai pasākumā var vietnē "stradajebkur.lv".
Pulcējot uz sarkanā paklāja pasaulslavenus aktierus un režisorus, starptautiskais Kannu kino festivāls nākamnedēļ atzīmēs 70.gadskāru.

Jubilejas festivāla ietvaros 11 dienu laikā no 17. līdz 28.maijam tiks izrādītas 49 filmas no 29 valstīm.
19 no šīm filmām sacentīsies par festivāla galveno balvu "Zelta palmas zaru".
Kannu kinofestivāla žūriju šogad vadīs spāņu režisors Pedro Almodovars.

Festivāla oficiālajā programmā iekļautas arī divas Latvijā uzņemtas un valsts līdzfinansētas filmas - Sergeja Lozņicas spēlfilma "Lēnprātīgā" ("A Gentle Creature") un slovāku režisora Georga Kristofa pilnmetrāžas debija "Out". Abas filmas tapušas, piedaloties studijas "Film Angels Productions" komandai un piesaistītajam līdzfinansējumam.

Latvijai ir saistība ar vēl vienu Kannu oficiālā konkursa lenti - režisora Andreja Zvjaginceva spēlfilmu "Ņeļubovj" ("Loveless"), kurā tēlo Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs.
Facebook Draugiem Twitter Instagram