Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" jau ceturto gadu izsludina pieteikšanos apbalvojumam "Laiks Ziedonim".

Pieteikšanās līdz 24.februārim notiks apbalvojuma mājas lapā "www.laiksziedonim.lv", savukārt laureātus paziņos cildināšanas ceremonijā 3.maijā, kas ir Ziedoņa dzimšanas diena.

Apbalvojums nemainīgi tiks pasniegts piecās nominācijās - zinātnē, novadpētniecībā, bērniem un jauniešiem, tautsaimniecībā un par dzīvi literatūrā.

Apbalvojums zinātnē "Taureņu uzbrukums" tiks pasniegts zinātniekam ar doktora grādu, kas aktīvi nodarbojas ar pētniecību.

Apbalvojums novadpētniecībā "Kedas" 2017.gadā apbalvos cilvēkus vai cilvēku grupas, kuri aizrautīgi un radošā veidā darbojas latviskuma veicināšanā un latviskās kultūras tradīciju izpētē un attīstībā diasporā.

Apbalvojums tautsaimniecībā "Zemi es mācos" šogad cildinās cilvēkus, kuri mācījušies, strādājuši ārvalstīs un šīs zināšanas un prasmes iegulda Latvijas tautsaimniecības attīstībā. Kategorija tiks realizēta sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru.

Vienlaikus apbalvojums bērnu un jauniešu kategorijā "Rabarbers" cildinās jauniešus vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kuri ir kā piemērs citiem, kam piemīt drosme iet savu ceļu un kuru dzīvē un darbībā izpaužas visas apbalvojuma vērtības.

Apbalvojums kategorijā "Dzīve literatūrā "Bize"" 2017.gadā cildinās izcilus bibliotekārus.

Apbalvojuma pretendentus martā izvērtēs vizionāri - cilvēki, kuri ir kompetenti nomināciju jomā, pārredz un pārzina nozares aktualitātes. Apbalvojuma nominantus paziņos aprīlī.
Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" apbalvojumu "Laiks Ziedonim" iedibinājis 2014.gadā, lai iedvesmotu, novērtētu un cildinātu jaunradi, kā arī dzejniekam Ziedonim svarīgās vērtības - izcilību, degsmi, sūtību, stāju, veiksmi un savpatību -, kas tiek meklētas ikviena pretendenta personībās.
Līdz šim apbalvojumu saņēmuši 15 laureāti no dažādiem Latvijas novadiem. Apbalvojumu atbalsta mecenāti ir Boriss un Ināra Teterevi, kas nodrošina katras nominācijas laureātam naudas balvu 3 000 eiro apmērā.
Ne visiem ir iespēja redzēt kā rit dzīve pasaulē populārāko mūziķu koncertu aizkulisēs, tomēr ir apkopotas trakākās vēlmes, ko mākslinieki vēlas, lai viņiem sagādā katrā koncertā.

Mūziķis Kanje Vests bieži izceļas ar neizprotamiem, šokējošiem izteikumiem un darbībām, tādēļ viņa vēlmju saraksts varētu nepārsteigt. Vesta vēlmju sarakstā ietilpst tādas lietas kā cilindriskas vāzes, piparmētru zobu diegs un tumbu komplekts, kāds vairs netiek ražots jau 10 gadus.

Dženifera Lopesa koncertiem gatavoties vēlas treilerī,  kurš ir pilns ar baltiem dīvāniem, rozēm, svecēm un mājās ceptu ābolu pīrāgu.

Dziedātāja Bejonse savā sarakstā iekļāvusi viegli tvaicētus dārzeņus, vistu, grozu ar ziepēm „Īru pavasaris” un  viņas ģērbtuvei jābūt bērnu drošai.

Savukārt, dziedātāja Teilore Svifta pretēji savai kolēģei, koncerttūrēs izvēlas mazāk veselīgu pārtiku. „Ben and Jerry’s” saldējumu neierobežotā daudzumā, enerģijas dzērienus, saldumus un makaronus ar sieru. 
Izveidots sludinājumu serviss "kengurs.com", kas sludinājumu šķirošanai pamatā izmanto nevis preču kategorijas, bet to atrašanās vietu, tādējādi veicinot preču apmaiņu vietējo komūnu ietvaros.

Portālā sludinājumus pievienot var ikviens, nepieciešams tikai reģistrēties ar sociālā tīkla "Facebook" profilu, pievienot attēlu, nosaukumu, aprakstu un cenu.
Savukārt sludinājumu pārlūkošanu var veikt jebkurš interesents, arī bez "Facebook" profila – sludinājumi tiek izkārtoti kartē.

"Kengurs.com" pašlaik darbojas testa versijā.
Par 2017.gada Latvijas putnu kļuvusi dzeltenā cielava.
Dzeltenā cielava kļuvusi par gada putnu tās zemās populācijas dēļ, jo tās skaits kopš 90.gadiem ir dramatiski samazinājies.
Cielavu apdraud dažāda veida plēsēji. To skaitu samazinājums ir saistīts ar zālāja platības samazinājumu Latvijā. Dzeltenā cielavas siluets ir līdzīgs baltajai cielavai, taču tai dominē dzeltenā krāsa - dzeltens vēders un olīvzaļi mugurpuses spārni.
Dzeltenā cielava ir saistīta ar savu biotopu, tā mitinās mitrās un slapjās pļavās. Viņas dziesma ir ļoti vienkārša, tā nav krāšņa kā citiem purniem. Visbiežāk dzelteno cielavu var dzirdēt nevis dziedam, bet gan viņas satraukuma saucienu.
Kopumā Latvijā ir četras cielavu sugas – baltā, dzeltenā, dzeltengalves jeb citroncielava un pelēkā.
Šogad paredzēts pieņemt izmaiņas, kurās pirmo reizi Latvijas tiesiskajā regulējumā būs definēta sociālā uzņēmējdarbība un tās mērķi.

Tādā veidā nākotnē reālu valsts un pašvaldību atbalstu varēs saņemt uzņēmumi, kuros nodarbina cilvēkus ar invaliditāti, pirmspensijas vecuma cilvēkus un citas cilvēku grupas, kas pakļautas sociālās atstumtības riskam.
Šobrīd Latvijā jau ir no 80 līdz 120 sociālie uzņēmumi. Taču realitātē tie darbojas vai nu nevalstiskajā sektorā, vai arī retākos gadījumos – kā jebkurš cits uzņēmums.

Sociālās uzņēmējdarbības likums vajadzīgs, lai atvieglotu apstākļus jau šobrīd strādājošajiem uzņēmumiem. Tāpat tas dotu iespēju rasties jauniem tāda veida uzņēmumiem un strādāt bez pastāvošajiem šķēršļiem.

Šobrīd likumprojektā paredzēts, ka sociālos uzņēmumus atbrīvos no uzņēmumu ienākuma nodokļa, tie varētu saņemt ziedojumus, dāvinājumus, piesaistīt brīvprātīgos. Savukārt pašvaldībām būtu tiesības piešķirt šādiem uzņēmumiem mantu un cita veida atbalstu.
Plāno, ka Sociālās uzņēmējdarbības likums stāsies spēkā no 2018. gada. Galīgajā lasījumā tas jāpieņem vasarā vai arī vēlākais rudenī. Decembrī Saeima to pieņēma pirmajā lasījumā, un šobrīd līdz 20. janvārim var iesniegt priekšlikumus.

Sociālās uzņēmējdarbības asociācijā lēš, ka ir apmēram 80 līdz 120 biedrības, nodibinājumi vai arī retākos gadījumos vienkārši uzņēmumi, kuri darbojas pēc sociālās uzņēmējdarbības principiem. Tomēr grūti prognozēt, cik no nevalstiskajām organizācijām un komersantiem vēlēsies iegūt sociālā uzņēmuma statusu.
Realitāti varētu palīdzēt ieskicēt Eiropas Sociālā fonda projekts "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai", kuru ministrija plāno sākt īstenot jau šogad.
Projektā pārbaudīs labākos risinājumus sociālo uzņēmumu izveidei un attīstībai. Komersantiem, biedrībām, nodibinājumiem, kā arī cilvēkiem, kuri plāno uzsākt sociālo uzņēmējdarbību, piešķirs grantus. Uzņēmējiem būšot jārēķinās ar regulārām atskaitēm par sociālo ietekmi.
Provizoriski ir plānots, ka minimālais atbalsts būs, sākot no 5000 eiro. Maksimālais atbalsts arī provizoriski 200 000 eiro.

Atbalstīt plāno aptuveni 200 uzņēmumu. Janvārī ministrija vēlas rīkot piecus seminārus visā Latvijā. Tajos iedzīvotājus informēs par atbalsta saņemšanas nosacījumiem. Pieteikties atbalstam varēs pavasarī, taču konkrēta termiņa pagaidām nav. Līdz 2022. gada beigām kopumā projektam paredzēti aptuveni 19 miljoni eiro.
Lai arī valdība solīja, ka jaunu nodokļu šogad nebūs, pārmaiņas, kas ietekmēs mūsu ienākumus vai izdevumus, tāpat gaidāmas.
Daļa lēmumu pieņemta jau pirms 2016. gada, daļa – budžeta veidošanas laikā, bet vēl daļa – pašā pēdējā brīdī, kā, piemēram, mikrouzņēmumu gadījumā. Tādēļ pārmaiņu saraksts tāpat ir gana garš.

Kas tad īsti mainās? Ienākumu pieaugumu pusē – par 10 eiro lielāka šogad būs minimālā alga, sasniedzot 380 eiro. Šīs izmaiņas ietekmē aptuveni piekto daļu strādājošo. Ģimenēm ar četriem un vairāk bērniem būs arī lielāks ģimenes valsts pabalsts. Līdz šim maksimālais pabalsta apmērs bija 34 eiro – par trešo un katru nākamo bērnu. Tagad lielākais pabalsts būs 50 eiro – par ceturto un nākamajiem bērniem.

Ir arī pārmaiņas, kas daļai maku papildinās, bet daļai arī patukšos. Piemēram, diferencētais neapliekamais minimums. 2017. gads būs otrais gads, kad tas ir spēkā. Un mazāko algu saņēmēji no tā iegūs, bet lielāko nedaudz zaudēs. Pamatā to gan jutīs tikai reizi gadā – iesniedzot ienākumu deklarāciju.

Savukārt, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu turpmāk būs jānostrādā ilgāk - 12 mēneši, nevis 9 mēneši, un tas attieksies uz visiem, kuri bezdarbnieka statusu iegūs, sākot no 1. aprīļa.

Bet auto īpašniekiem svarīgi zināt, ka par braukšanu ar ārvalstīs reģistrētu auto turpmāk nāksies maksāt. Nodoklis atkarīgs no auto lietošanas ilguma, kas būs 10 eiro dienā vai 1000 eiro gadā.

Sākot no šī gada, auto reģistrācijas nodoklis nebūs jāmaksā, taču ekspluatācijas nodokļa likmes 2009. gada un jaunākiem auto rēķinās pēc CO2 izmešu apjoma. Atvieglojumi paredzēti daudzbērnu ģimenēm un lauksaimniekiem.

Tāpat būs liekāks dabas resursu nodoklis. Atšķirīgos apmēros, tas attieksies gan uz iepakojumiem, piemēram, plastmasas maisiņiem, vienreiz lietojamiem traukiem, riepām, kā arī nešķirotiem atkritumiem un arī - dzeramo ūdeni. Pagaidām gan pāragri spriest, kā tas ietekmēs produktu cenu, jo, piemēram, Rīgas ūdens, jau atzinis, ka šogad nodokļa dēļ neplāno mainīt tarifus.

Šogad tiek ierobežoti arī skaidras naudas darījumi starp fiziskām personām. Ja summa pārsniedz 7200 eiro, tie ir veicami, izmantojot banku.

Un visbeidzot - Mikrouzņēmumu nodokļa likme  pieaugs līdz 15%. Uzņēmumiem ar apgrozījumu līdz 7000 eiro gadā MUN likme būs 12%. Tieši šīs izmaiņas raisīja lielu jucekli decembra otrajā pusē, jo sākotnēji bija plānots, ka nodoklis mikrouzņēmumiem būs 5%, bet papildu būs jāmaksā minimālās sociālās iemaksas. Tomēr šo iemaksu dēļ izcēlās protesti un valdība kārtību mainīja.
Ekonomisti atzīst, ka būtiski mūsu ikdienu šīs pārmaiņas gan neietekmēs. Taču ekonomiskajos procesos kopumā varētu sagaidīt arī būtiskāka pārmaiņas.


Lai aukstos ziemas rītos nekavētu darbu, pārbaudi sava auto akumulatoru un sveces - to pirms ziemas iesaka ielāgot BBR Serviss, kurš savā Facebook lapā publicējis dažas lietas gadījumos, ja  auto "nelec", un kaimiņš piedāvā ievilkt:
1. Atrodam abu auto sakabināšanai paredzētās vietas un droši sakabinām abus kopā;
2. Sēžot auto, kuru vilks, sāc ar to, ka ieliec atslēgu aizdedzē un pagriez tik tālu, lai iedegas visas lampiņas - pretējā gadījumā var nobloķēties stūre un sanākt slikti;
3. Kamēr ieskriesieties, tikmēr jāņem vērā, ka stūre klausīs ļoti grūti un būs smagas bemzes, taču nevajag baidīties;
4. Atrodot ievilkšanai drošu vietu, mašīnā, kuru velk, izspiediet sajūgu, ielieciet 3. ātrumā un lēnām laižat vaļā sajūgu. Motors sāks griezties, un mašīnai vajadzētu "pielekt";
5. Ja mašīna, kuru velk, sāk rūkt, tad padodiet ziņu mašīnai, kura tevi velk ar tālajām gaismām vai rokas mājienu, ka viss ir kārtībā un droši apstājaties malā;
6. Kad esat apstājušies, tad svarīgi ir neizslēgt dzinēju mašīnai, kuru nupat ievilkāt - akumulators vēl nav tik ļoti uzlādēts, citādi var nākties visu procesu atkārtot.
Silto laika apstākļu dēļ vairākas slēpošanas trases plāno atcelt Jaungada sagaidīšanas pasākumus un darbību atsākt tikai nākamnedēļ, to ziņu aģentūrai LETA apstiprināja slēpošanas trašu pārstāvji.

"Žagarkalna" pārstāvis Vadims Kameņevs  sacīja, ka laika apstākļu dēļ Jaungada sagaidīšana uz kalna pagaidām ir atcelta. "Izskatās, ka šogad mēs izpaliksim bez Jaungada sagaidīšanas svētkiem laika prognozes dēļ. Šī nakts bija pēdējais laiks, kad varēja ražot sniegu [Jaungada sagaidīšanai]," teica Kameņevs, piebilstot, ka "Žagarkalns" ir gatavs jebkurā laikā sākt ražot sniegu, ja gaisa temperatūra būs atbilstoša, taču ir maz ticams, ka kalns darbību varētu atsākt ātrāk nekā 4. vai 5.janvārī.
Pēc viņa teiktā, laika apstākļu dēļ "Žagarkalns" nestrādāja arī Ziemassvētkos, jo īsi pirms svētkiem bija spiests pārtraukt darbību. Pēc viņa teiktā, vēlamā gaisa temperatūra, lai sāktu ražot sniegu, ir vismaz -4, līdz -5 grādi. "Sniegu nevar saražot stundas laikā, lai mēs varētu vismaz vienu no nogāzēm atvērt, vajadzētu vismaz visu nakti kārtīgi vismaz 10-12 stundas pūst sniegu," teica "Žagarkalns" pārstāvis.
Viņš pastāstīja, ka "Žagarkalns" līdzšinējā darbība šosezon bijusi samērā veiksmīga. "Darba dienās cilvēku bija krietni mazāk nekā brīvdienās, bet esam apmierināti ar to, kas bija novembrī un decembrī. Cerams, ka drīz varēsim atsākt sezonu un sāksies kārtīga ziema, kad varēsim normāli atvērt vairākumu slēpošanas bāzes trašu, ja ne visas," teica Kameņevs.

Arī slēpošanas un atpūtas kompleksa "Ozolkalns" valdes locekle Līga Rokpelne  apstiprināja, ka saistībā ar nelabvēlīgajiem laika apstākļiem Jaungada sagaidīšanas pasākums "Ozolkalnā" ir atcelts. "Bija paredzēts, ka aizvadītajā naktī varēsim sapūst, saražot sniegu, bet laika prognoze ir mainījusies, kļuvis pārāk silts un arī Jaunajā gadā sola lietu un stipru vēju," teica Rokpelne.
Viņa teica, ka "Ozolkalns" gatavs sākt pūst sniegu jebkurā brīdī, kad gaisa temperatūra sasniegs vismaz -4 grādus. Ņemot vērā pašreizējās prognozes, trase darbību varētu atsākt 5. vai 6.janvārī. Viņa atgādināja, ka laika apstākļu dēļ "Ozolkalns" slēpošanas trases nācās slēgt pagājušonedēļ pirms Ziemassvētkiem.
Vienlaikus viņa atzina, ka pirmās divas trases darbības nedēļas šoziem apmeklētāju pieplūduma ziņā bija ļoti labas, savukārt pārējo laiku, kad trase bija apmeklētājiem atvērta, laika apstākļi bija sliktāki - lija lietus un bija stiprs sniegs, līdz ar to cilvēku uz kalna varēja būt vairāk. Ņemot vērā kempinga vietu rezervējumus, februāris šosezon varētu būt slēpošanas ziņā aktīvākais mēnesis.

"Rēķu kalns" pārstāvji norādīja, ka slēpošanas trase pagaidām sezonu vēl nav sākusi, jo gaida stabilus mīnusus. "Patlaban sniega praktiski nav, un Jaunajā gadā sinoptiķi vismaz pie mums sola +6 grādus. Stabili mīnusi varētu būt 2., 3.janvārī, kad sākam apsvērt domu par sniega ražošanu un sezonas atklāšanu," sacīja "Rēķu kalns" pārstāvis.
Vienlaikus viņš piebilda, ka, neraugoties uz to, ka "Rēķu kalns" Jaunajā gadā vēl nebūs sācis darbu, atsevišķas, individuālas kompānijas atpūtas kompleksu ir noīrējušas un tajā svinēs Jauno gadu. Ja laika apstākļi būs piemēroti, "Rēķu kalns" slēpošanas trases darbību sāks pēc Jaunā gada. Lielākais apmeklētāju pieplūdums prognozējams janvāra vidū.

Savukārt "Reiņa trases" mājaslapā minēts, ka sniega ražošanu plānots sākt 28.janvārī un, ja laika prognozes piepildīsies, tad apmeklētājiem trase atvērta jau 29.decembī no plkst. 16 līdz 22. Savukārt 30.decembrī tā strādās no plkst. 14 līdz 22, bet Vecgada dienā no plkst. 10 līdz 18. "Darbosies daļa no galvenās trases ar vienu pacēlāju, pieejama inventāra noma un, pēc iepriekšēja pieraksta, instruktoru pakalpojumi," norādīts mājaslapā.
Savukārt 1.janvārī, balstoties uz laika prognozēm, "Reiņa trase", visticamāk, būs slēgta.

Ar "Milzkalns" pārstāvjiem  neizdevās sazināties, taču informācija mājaslapā liecina, ka "Milzkalns" slēpotājiem slēgts kopš 19.decembra.

Saskaņā ar "Global Forecast System" prognozēm gadumijā Latvijā var krist siltuma rekordi, bet no 2.janvāra atgriezīsies ziemai atbilstoši laikapstākļi, jo 2.janvārī Latvijā sāks ieplūst aukstāks gaiss no ziemeļiem. Daudzviet snigs, jūras mākoņi vietām sagādās stipru snigšanu.
Iespējams, gaisa temperatūra janvāra pirmajā nedēļā noslīdēs zem -10 grādiem, vietām sals var sasniegt -20 grādu.
Tāpat pastāv iespēja, ka ieradīsies Atlantijas ciklons ar sniegputeni un atkusni.
Titulu "Eiropas cilvēks Latvijā" ieguvis kvantu fiziķis, matemātiķis Andris Ambainis.

Iedzīvotāji savos balsojumu pamatojumos norādījuši, ka Ambainis ir izcils zinātnieks, kurš iedvesmo. Tāpat balsotāji norādījuši, ka Ambainis ir spilgts piemērs, kā zinātne liek Latvijas un Eiropas Savienības (ES) vārdam izskanēt visā pasaulē.

Balsojumā pirmo trijnieku noslēdza SIA "Mikrotīkls" līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš un kultūras ministre Dace Melbārde.

Tituls ik gadu tiek piešķirts cilvēkam, kurš ar saviem darbiem devis vislielāko ieguldījumu Latvijas vārda popularizēšanā Eiropā un Eiropas kopējo vērtību integrēšanā Latvijā.
Zinātnieki pieņēmuši lēmumu par vienu sekundi pagarināt šī gada pēdējo minūti. Lēmums pieņemts, jo astronomiskais laiks vairs nesakrīt ar laiku, ko nosaka ar atompulksteni.
Parīzes observatorijas pārstāvji informē, ka astronomiskais laiks nav vienmērīgs un to nosaka Zemes griešanās ap savu asi  īpatnības.

Tāpēc valstīs, kurās izmanto universālo koordinēto laika atskaiti, regulāri jāveic izmaiņas, un šoreiz lieka sekunde tiks pievienota gada pēdējai minūtei.

Speciālisti brīdina, ka izmaiņas var radīt problēmas telekomunikāciju un datu reģistrēšanas sistēmās. Tomēr tās neietekmēs vienkāršo cilvēku dzīvi un Jaunā gada sagaidīšanas svinības.
Svētdien sākās līdzjutēju balsošana par Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) Zvaigžņu spēles sākumsastāva spēlētājiem. Balsošana ilgs līdz 16.janvārim.

NBA šosezon izmainīja balsošanas kārtību Zvaigžņu spēles sākumsastāvu noteikšanā, līdzjutējiem atstājot tikai pusi lemšanas svara, bet otru pusi sadalot mediju žūrijai un līgas basketbolistiem. Spēlētājiem būs iespēja nobalsot arī par sevi un kluba biedriem. 

Uz fanu izvēli Zvaigžņu spēles sākumsastāvu noteikšanā NBA paļāvās kopš 1974./1975.gada sezonas. 

Līdzjutēji var balsot NBA mājaslapā, NBA lietotnē, "Twitter", "Facebook" sociālajos tīklos un "Google" meklētājā.

"Twitter" tīklā var nobalsot, ierakstot spēlētāja vārdu un uzvārdu, kā arī tēmturi #NBAVOTE. Vārdu un uzvārdu ierakstā var aizstāt spēlētāja "Twitter" lietotāja vārda norādīšana. Balsojums tiks ieskaitīts arī par šāda ieraksta retvītošanu vai atbildi tam. Katrā ierakstā var būt norādīts tikai viens spēlētājs. Katru balsojuma dienu var nobalsot par 10 dažādiem spēlētājiem.

Savukārt "Facebook" jāpublicē ieraksts ar spēlētāja vārdu un uzvārdu kopā ar tēmturi #NBAVOTE. Balsojums tiks ieskaitīts arī par šāda ieraksta komentēšanu. Katrā ierakstā var būt norādīts tikai viens spēlētājs. Katru balsojuma dienu var nobalsot par 10 dažādiem spēlētājiem.

"Google" meklētājā reģistrēts lietotājs balsojuma sadaļu atradīs, meklējot rezultātus ierakstam "NBA Vote All-Star". Katru balsojuma dienu var nobalsot par 10 dažādiem spēlētājiem.

Zvaigžņu spēle notiks 19.februārī Ņūorleānā.


Sagaidot savas valsts simtgadi, visi Lietuvas pirmsskolas vecuma bērni varētu saņemt dāvanā tautastērpu - par šādu ieceri paziņojis Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbauskis.

Kā vēstīja laikraksts "Lietuvos rytas", par tautastērpu skiču izstrādi Karbauskis vienojies ar pazīstamo tērpu mākslinieku Juozu Statkeviču.

Lēsts, ka būs vajadzīgi apmēram trīs miljoni eiro, lai sarūpētu pa tautastērpam aptuveni 150 000 bērniem vecumā līdz septiņiem gadiem.
Līdzekļu piesaistei domāts izveidot īpašu fondu, bet Statkevičam tiks uzdots arī izraudzīties piemērotākos materiālus un atrast ražotājus.
Karbauskis no savas puses solījis sapulcināt cilvēkus, kas nodibinātu un pārvaldītu šo fondu.

Lietuvas Seims 2017.gadu pasludinājis par Tautastērpa gadu.
Mūziķa Rolanda Ūdra jeb Ūdrīša rehabilitācijai 28.decembrī pēc koncertspēles "Es šonakt būšu laimīgs!", kas norisināsies Jelgavā, Zemgales olimpiskajā centrā, koncertspēles vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare izsolīs savus skatuves tērpus.
Visi izsolē gūtie līdzekļi tiks ziedoti Ūdrīša rehabilitācijai. "Viņam šajā Ziemassvētku laikā palīdz gan Ralfs Eilands, gan grupa "Prāta vētra", gan citi mūziķi, tāpēc man šķita svarīgi šajā procesā ieguldīt arī savu pienesumu," pauda Sipeniece-Gavare.

Izsolei tiks piedāvātas trīs tērpu mākslinieces Elitas Patmalnieces darinātās kleitas.
Divas no tām Sipeniece-Gavare valkājusi, pirms vairākiem gadiem vadot "Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas" ceremoniju, savukārt vēl viena kleita piedzīvojusi ne tikai piedalīšanos kādā no populārākajiem televīzijas šoviem, bet arī vairākas interesantas vizuālās pārvērtības, par ko parūpējusies tērpa autore.Rīt, 21. decembra vakarā Smiltenes pilsētas Kultūras centrā tiksatzīmēti ziemas saulgrieži jeb Bluķa vakars, kad piedzīvojam īsāko dienu un garāko nakti.
Kā zināms, Ziemassvētku naktīs apkārt staigā Čigāni, un tie Bluķa vakarā viesosies arī Smiltenes pilsētas Kultūras centrā. Folkloras kopas “Rudzupuķe” Čigāni ne tikai demonstrēs tradicionālās svētku maskas, bet arī aicinās uz tradicionālo bluķa vilkšanu, dziesmām, dančiem un zīlēšanu.

Uz pasākumu var ierasties ar maskām un dažādiem skanošiem instrumentiem, piemēram, katlu vākiem, karotēm, kociņiem un tml.

***

Jau pavisam drīz sveiksim Jauna gada atnākšanu. Arī 2017., gaiļa gadu, Smiltenes pilsētas Kultūras centrs aicina sagaidīt kopā. No plkst. 23.00 ikviens ir gaidīts pilsētas centrā, Baznīcas laukumā, kur notiks sadziedāšanās. Precīzi pusnaktī virs Smiltenes uzziedēs svētku salūts.

***

Smiltenes novada dome aicina ikvienu iedzīvotāju, uzņēmumu un iestādi piedalīties akcijā „Radīsim Ziemassvētku noskaņu Smiltenes novadā!”, iesaistot iedzīvotājus savu mājvietu vai darbavietu noformēšanā.
Svētku noformējumus akcijai var pieteikt vēl  līdz piektdienai, 23. decembrim.
 
Gulbenes policija lūdz iedzīvotāju palīdzību 16 gadus vecās Evitas Saulītes meklēšanā, kura šā gada 20.novembrī nav atgriezusies izglītības iestādē Naukšēnu novadā, Naukšēnu pagastā, Naukšēnu muižā un līdz šim brīdim viņas atrašanās vieta nav zināma.

Policija lūdz vērīgi aplūkot attēlā redzamo E.Saulīti un, ja jūsu rīcībā ir informācija par viņas atrašanās vietu vai jebkāda cita informācija, kas sekmētu meitenes atrašanās vietas noskaidrošanu, lūdzam informēt policiju pa tālruni 110 (visu diennakti) vai 64401149 (daba laikā no plkst. 8:00 – 16:30).

Policija jau iepriekš pateicas par sniegto palīdzību!

Mainīgu laika apstākļu ietekmē uz daudziem grants ceļiem visā valstī ir atsācies šķīdonis, un vietām tie ir kļuvuši grūti izbraucami.  

Atkušņa laikā grants ceļu segas virskārta atkūst un segas konstrukcija pārmitrinās, tajā var sākt strauji veidoties bedres. Ceļi zaudē nestspēju un tajos veidojas dziļas rises, ceļus klāj dubļi.

 Kamēr grants ceļš nav apžuvis, bedrīšu un risu veidošanos nav iespējams novērst, jo, uzbraucot ar smago tehniku un greiderējot pārmitrināto ceļu, situāciju var tikai pasliktināt un pilnīgi sabojāt ceļu.
Grants segumu greiderē tikai tad, kad tas ir apžuvis.
Līdz ar to situācija uz grants seguma ceļiem visā valstī uzlabosies tad, kad iestāsies stabili ziemas apstākļi un temperatūra pieturēsies zem nulles.
 
Ja valsts ceļu tīklam būtu piešķirts pietiekošs finansējums, gar visiem grants ceļiem būtu regulāri jāatjauno grāvji, nodrošinot ūdens noteci, regulāri jāuzved jauna grants kārta vairāku centimetru biezumā, bet vairāk noslogotie ceļi būtu jāasfaltē.
 
Diemžēl kopš 1991. gada valsts ceļu tīkls tiek uzturēts nepietiekama finansējuma apstākļos, daudziem grants ceļiem grants slānis nav atjaunots vairākus gadus un pat gadu desmitus. Gada laikā no grants seguma ceļiem satiksmes un laika apstākļu iespaidā vidēji noput viens centimetrs grants, bet augstākas intensitātes gadījumā pat vairāk.
 
No visa 20 081 km valsts pārziņā esošā ceļu tīkla lielākā daļa – 11 075 km ir ar grants segumu.
Līdz ar to mainīgos laika apstākļos grūtības var rasties lielākajā daļā valsts ceļu.
Latvijā kampaņveidīgi tiek izplatīti viltoti e-pasti, kas uzņēmumu un pašvaldību vadītāju vārdā tiek nosūtīti grāmatvežiem un lūdz veikt pārskaitījumu uz Apvienoto Karalisti, brīdina informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv".

Grāmatveži saņem e-pastus, kuros kā nosūtītājs ("From:" lauciņš) parādās uzņēmuma vai pašvaldības vadītāja vārds, uzvārds un e-pasts.
Grāmatvedis tiek uzrunāts vārdā. E-pasta parakstā parādās vadītāja vārds un uzvārds.

Drošības eksperti norāda, ka viltojumu var atpazīt pēc lauzītās latviešu valodas.
Arī pārskaitāmā summa visos "Cert.lv" saņemtajos ziņojumos līdz šim ir bijusi vienāda - 11 985 eiro.

Ja tiek saņemts šāds vai līdzīgs e-pasts, "Cert.lv" iesaka izmantotajam domēnam uzstādīt SPF ierakstu, kas nosaka, kuriem serveriem ir atļauts izsūtīt e-pastu, izmantojot attiecīgo domēna vārdu, un lūdz ziņot par saņemto e-pastu "Cert.lv".
Tīmeklī publicēts jauns pētījums, kurā noskaidrots visu pasaules valstu vīriešu vidējie dzimumlocekļu izmēri, par to raksta portāls apollo.

Sarakstā, protams, iekļuvusi arī Latvija.
Šķiet, ka Latvijai  ir ar ko lepoties, jo Latvijas vīriešiem erekcijas stāvoklī ir garāki dzimumlocekļi nekā kaimiņvalstu kungiem.

Pētījumā noskaidrots, ka vidējais latviešu vīriešu dzimumlocekļu garums erekcijas stāvoklī ir 14,7 centimetri, bet tā apkārtmērs erekcijas stāvoklī ir 11,9 centimetri. Savukārt kaimiņvalstu vīriešu dzimumlocekļu apkārtmērs erekcijas stāvoklī ir nedaudz mazāks. 

Vīrieši ar visgarākajiem dzimumlocekļiem dzīvo Sudānā un Kongo Demokrātiskajā Republikā - tur vidējais vīrieša lepnuma  garums erekcijas stāvoklī ir 17,9 centimetri.
Bet visīsākie dzimumlocekļi ir vīriešiem Taizemē - 9,4 centimetri.

Savukārt Latvijas urologi atgādina, ka vīrieši pārāk reti Latvijā dodas pārbaudīt savu veselību pie vīriešu ārstiem jeb urologiem.

51% Latvijas vīriešu  arī atzīst, ka nekad nav apmeklējuši urologa konsultācijas, savukārt pēdējā gada laikā šādā ārsta vizītē bijuši tikai 12% vīriešu. Visretāk pie urologa vērsušies kungi lauku reģionos (34%), 
daļa vīriešu atzīst, ka došanos pie urologa kavē kautrība un uzskats, ka kāds pētīs viņu dzimumorgānus, kaut gan ārsti vairākkārt uzsvēruši, ka bez pamatotām sūdzībām neviens vīrietim bikses nost nevelk.

Taču tāpat kā automašīnām tiek veiktas ikgadējās apskates, tā arī vīriešiem vajadzētu vismaz 1x gadā iziet veselības apskati, tostarp apmeklēt urologu.
Latvijā tapusi interaktīva karte, kurā vizuāli uzskatāmā veidā apkopoti dati par Latvijā notikušajiem ceļu satiksmes negadījuiem, un tā ir publiski pieejama jebkuram interesentam.

Karte kalpos par labu līdzekli satiksmes drošības uzlabošanai, jo ļaus precīzi identificēt negadījuma vietu, smaguma pakāpi un citus faktorus.

Kā pastāstīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) vadītājs Jānis Abāšins, karte ir publiski pieejama apdrošinātāju biroja mājaslapā, 
Kartē būs pilna ģeogrāfiska bilde, kur tad Latvijā notiek satiksmes negadījumi.

Kartē faktiski pirmo reizi ir apvienota informācija gan no ceļu policijas, gan no apdrošinātājiem.

Kartē ir arī informācija par tiem negadījumiem, par kuriem informāciju saņem tikai apdrošinātāji. "Respektīvi, tie negadījumi, kur ir parakstīts saskaņotais paziņojums. 
No 28. decembra līdz 1. janvārim Rīgā piecas dienas norisināsies Tezē Eiropas Jauniešu tikšanās, uz kuru ieradīsies ap 15000 jauniešu no gandrīz visām Eiropas valstīm, kā arī Korejas, Japānas, Honkongas, Āfrikas un Amerikas Savienotajām Valstīm. Viesģimeņu skaits, kurās tiks uzņemti dalībnieki, vēl ir tālu no vajadzīgā, atklāj pasākuma rīkotāji. 

«Situācija ir kritiska. Mums ir vajadzīgas vēl 7000 vietas. Sagatavošanas centrs ik dienas saņem desmitiem pieteikumu no cilvēkiem, kuri vēlas uzņemt jauniešus savās mājās, taču ar to nepietiek,» norāda Tezē kopienas brālis Jaspers. «Joprojām nepieciešams liels skaits ģimeņu, lai visiem dalībniekiem būtu vieta, kur nakšņot. Turklāt, daudzi dalībnieki Latvijā ieradīsies pirmo reizi : sastapsies ar tās sabiedrību, ieraugot arī šīs zemes kultūras izpausmes. Tādējādi ir būtiski ļaut to atklāt, izveidojot personisku draudzību arī ar vietējām ģimenēm,» viņš norāda. 

Organizatori iedrošina ikvienu Rīgas un tās apkārtnes (aptuveni vienas stundas brauciena attālumā) iedzīvotāju piedāvāt jauniešiem naktsmītni, ja vien šāda iespēja ir. Tas ir abpusēji bagātinošs piedzīvojums, kurā iesaistīties ir aicināti ne tikai kristieši, bet ikviens labas gribas cilvēks. Viss, kas tam nepieciešams – divus kvadrātmetrus liela platība uz grīdas, jo katram dalībniekam līdzi būs savs guļammaiss un matracītis. Viesģimenes ir aicinātas piedāvāt viesiem vienkāršas brokastis, pēc tām viņi iesaistīsies pasākuma programmā un naktsmājās atgriezīsies ap pulksten desmitiem vakarā.

Valodas barjera nav šķērslis, jo jauniešiem svarīgākais ir viesmīlība un laipnība, turklāt liela daļa dalībnieku pārvalda arī krievu valodu.

Lai pieteiktos uzņemt kādu viesi savās mājās: var apmeklēt Tezē Eiropas jauniešu tikšanās Sagatavošanās centru Palasta ielā 3, zvanīt 67660877, rakstīt info@taizeriga.lv vai aizpildīt pieteikuma anketu internetā www.taizeriga.lv. 
Eiropas tikšanās

Eiropas jauniešu tikšanās tiek rīkotas kopš 1978. gada. Pagājušajā gadā tā notika Valensijā (Spānija), pirms tam – Prāgā, Strasbūrā, Romā, Berlīnē, u.t.t.

Atsaucoties uz Latvijas Evaņģēliski Luteriskās, Latvijas Romas katoļu, Latvijas Pareizticīgo baznīcas, kā arī Latvijas Baptistu Savienības Tezē kopienai nosūtīto ielūgumu, šajā gadā Eiropas Jauniešu tikšanās tiek rīkota Rīgā. Tikšanās dalībnieki ir dedzīgi jaunieši, kuri vēlas piedalīties labākas pasaules veidošanā, viņi meklē veidus, kā uzticēties, padziļinot savu iekšējo dzīvi un kā būvēt vienotības un sadraudzības tiltus sašķeltajā sabiedrībā.
Tezē kopiena

Kopiena ir dibināta 1940. gadā. Vairāku gadu desmitu laikā tai pievienojušies aptuveni simts dažādu konfesiju brāļi no vairāk nekā trīsdesmit valstīm. Kopiena vēlas, lai tās dzīve būtu kā vienotības zīme starp sašķeltajiem kristiešiem un tautu konfliktiem. Brāļi kopienu uztur, dzīvojot tikai no sava darba augļiem, un ziedojumus nepieņem.

 
ASV Sanfrancisko starptautiskajā lidostā pasažierus drīzumā sagaidīs tilla svārkos tērpta cūciņa, kuru viņi varēs paglaudīt, lai mazinātu lidojuma radīto stresu.

Lidostas pārvalde publiskoja fotogrāfiju, kurā redzama šķirnes "Juliana" cūka Lailū, kas pievienosies lidostas terapeitisko dzīvnieku "Astaiņu brigādei", kuras mērķis ir sniegt emocionālu terapiju pasažieriem.

Līdz šim "Astaiņu brigādē" ir bijušas šinšilas, pogona, bruņurupucis, jūrascūciņas un Moluku kakadu, vairāk nekā 300 kaķu, suņu un trušu, kuriem ir apģērbs ar uzrakstu "Noglaudi mani", lai tādā veidā palīdzētu pasažieriem mazināt stresu pirms lidojuma.
17.decembrī pulksten 16.00, Jelgavas Ledus hallē notiks labdarības hokeja spēle, kuru aizvadīs Latvijas Hokeja līga un "Zemgale/LLU" komandas. Ieeja uz spēli par ziedojumiem.
Visi saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Bērnu slimnīcas fondam - insulīna sūkņu iegādei. 

Spēles starplaikos skatītājus sagaida dažādi konkursi uz ledus, bērnu izklaides, kā arī daiļslidošanas un sinhronās slidošanas paraugdemonstrējumi.

Ikviens hokeja līdzjutējs un pasākuma atbalstītājs ir aicināts uz spēli ierasties ar mīkstajām rotaļlietām, tās tiks nogādātas Jelgavas maznodrošinātajām ģimenēm.

Veikali bez rindām – tas ir jauns solījums, ko patērētājiem sola ASV interneta tirdzniecības gigants "Amazon". Uzņēmums Sietlas štatā ASV testa režīmā atvēris pirmo veikalu, kurā var vienkārši ieiet, paņemt nepieciešamos produktus un iziet, raksta portāls lsm.

"Amazon.com", kas sākotnēji bija viens no pirmajiem interneta veikaliem, pērn kļuva par lielāko mazumtirdzniecības uzņēmumu ASV un pašlaik ir ceturtais pasaulē vērtīgākais uzņēmums.
Turklāt "Amazon" turpina iekarot arvien jaunus tirgus segmentus un tagad sola ar netradicionālu metodi iekarot arī tradicionālos mazumtirdzniecības veikalus. Sietlā Vašingtonas štatā, kur uzņēmums bāzēts, pašlaik atvērts pirmais "Amazon Go" veikals, kurā pircēji var iepirkties, izmantojot speciālu "Amazon Go" lietotni mobilajos telefonos.

Pietiek to vien ieslēgt, ieiet veikalā, izvēlēties sev nepieciešamās preces un doties prom – aplikācija pati reģistrē no veikala izņemtos produktus un noskaita naudu no iepriekš pirkumiem piesaistīta "Amazon" konta.

Pagaidām gan veikals testa režīmā pieejams vien ''Amazon'' darbiniekiem, arī precīzas detaļas, kā šī jaunā tehnoloģija strādā, kompānija neatklāj. Taču jau tagad eksperti pamanījuši, ka šāda pieeja uzņēmumam var sniegt priekšrocību – veikalā darbojas dažādi reģistratori un gudrās kameras, kas var palīdzēt iegūt datus par patērētāju uzvedību.

“Viņi var uzzināt dažādas lietas – nolasīt sejas izteiksmes, skatīties, kurus plauktus pircēji pēta ilgāk un kuri produkti ir vizuāli saistošāki. Šie dati, kā arī iepirkšanās ātrums var radīt ievērojamas priekšrocības, salīdzinot ar tradicionālajiem veikaliem. Ēnas puse tam, protams, ir fakts, ka daudzas darbavietas vairs nebūs nepieciešamas," komentē profesors Pedro Domingess.

Gaidāms, ka pirmais publiski pieejamais "Amazon Go" veikals tiks atvērts jau nākamā gada sākumā. Un tad jau redzēs, cik cilvēki ir gatavi šādai iepirkšanās paradumu maiņai ar moderno tehnoloģiju izmantošanu.
Aizvadītajā piektdienā Latvijā tika pārspēts Ginesa pasaules rekords - ar pasaulē lielākās, 412 posmu garās Rūba Goldberga mašīnas palīdzību tika iedegta Rīgas Rātslaukuma svētku egle.
 
Šodien Ginesa pasaules rekordu pārstāvji par šo faktu paziņoja arī medijiem visā pasaulē:
http://www.guinnessworldrecords.com/news/2016/12/worlds-largest-rube-goldberg-machine-lights-up-christmas-tree-for-latvian-town
 
Šeit īss video, kā Ginesa rekords tapa: https://www.youtube.com/watch?v=RBOqfLVCDv8&feature=youtu.be


 
Ikšķiles novada Tīnūžu pagasta bērzu sulu pārstrādes uzņēmums "Sula" nākamgad plāno sākt realizēt bērzu sulas urbšanas komplektus Skandināvijas valstīs, kā arī Lietuvā un Igaunijā,  pastāstīja uzņēmuma vadītājs Linards Liberts.

Liberts pastāstīja, ka produkta dizains patlaban ir izstrādes stadijā un pauda cerību, ka nākamgad janvārī un februārī tie varētu nonākt ārvalstu veikalos.

 Pēc viņa teiktā, šādam produktam ārvalstu tirgos ir potenciāls, jo uzņēmuma ražotnē līdz šim viesojušies ārvalstu viesi ir atzinīgi novērtējuši, ka nav nepieciešamas īpašas zināšanas bērzu sulas urbšanas komplektu lietošanā, kā arī to, cik vienkārši ir tos izmantot.

Šim līdzīgu produktu es pagaidām neesmu atradis, bet cilvēkiem ir interese, un galvenais ir spēt viņus uzrunāt," teica Liberts. 
Bērzu sulu pārstrādes uzņēmums "Sula" dibināts 2011.gada martā un nodarbojas ar bērzu sulu, vīnu, dzirkstošo vīnu un bērzu sulas sīrupu ražošanu un tirdzniecību. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Jānis Liberts, un tās pamatkapitāls ir 2000 latu (2846 eiro).
Hokeja klubs "Kurbads" 21. decembrī plkst. 18.00 aicina visus līdzjutējus uz labdarības spēli pret hokeja klubu "Prizma" Ogrē, Vidzemes ledus hallē. Visi ieņēmumi no pārdotajām biļetēm tiks ziedoti mūziķa Rolanda Ūdra jeb Ūdrīša atbalstam - rehabilitācijai un atlabšanai. Biļetes cena ir divi eiro. 

"Tā ir lieliska iespēja ar spēli, ko mēs visi mīlam, palīdzēt mūziķim, kurš radījis visu iemīļotu mūziku.  Neviens nav pasargāts no nelaimēm un dzīves pārbaudījumiem, tāpēc aicinu visus uz hokeja spēli, lai sniegtu atbalstu Ūdrīša rehabilitācijai," saka "Kurbads" vārtsargs Mārtiņš Raitums, tuvs mūziķa ģimenes draugs.

Grupas "The Hobos" līderi, komponistu, dzejnieku un ceļotāju Rolandu Ūdri šī gada 17. janvārī notrieca automašīna. Vairākas nedēļas Ūdrītis cīnījās par dzīvību.
Šo cīņu mūziķis uzvarēja, tomēr priekšā vēl tāls ceļš līdz pilnīgai rehabilitācijai, un Rolandam šobrīd ir vajadzīga pilna aprūpe un uzmanīga kopšana.

Ziedot mūziķiem iespējams zvanot uz tālruni 90006385 (maksa par zvanu 1,42 EUR) vai ar pārskaitījumu fondam "Ziedot.lv" ar norādi Rolandam Ūdrim.

Labdarības spēles laikā, Ziemassvētku priekšvakarā Ogrē Latvijas čempionāta spēlē tiksies "Kurbads" un "Prizma" komandas.
Hokeja klubs "Kurbads" šogad aizvada savu 20. sezonu, bet pēdējās trijās sezonās ir izcīnījis sudraba medaļas Latvijas čempionātā.
Komandas galvenais treneris ir Rodrigo Laviņš, bet sastāvā ir vairāki Latvijā zināmi hokejisti - Juris Štāls, Aleksandrs Macijevskis, Mārtiņš Raitums, Bruno Zabis, Koba Jass un citi.
Smiltenes novada dome aicina ikvienu iedzīvotāju, uzņēmumu un iestādi piedalīties akcijā „Radīsim Ziemassvētku noskaņu Smiltenes novadā!”.
Lai piedalītos akcijā, jāpiedalās sava īpašuma vai darba vietas vides noformēšanā.

Iedzīvotāji ir aicināti kopīgi uzburt svētku noskaņu gan pilsētā, gan visā novadā, izrotājot ēkas, pagalmus, dārzus, skatlogus, padarot svētku gaidīšanas laiku gaišāku. Izvērtējamos svētku noformējumus akcijai var pieteikt līdz 23.decembrim.
 
***

Savukārt, lai kopīgi sagaidītu jauno gadu, kas saskaņā ar austrumu astroloģiju būs gaiļa zīmē, 31. decembra vakarā no plkst. 23:00 ikviens ir gaidīts pilsētas centrā, Baznīcas laukumā, kur notiks lustīga sadziedāšanās.

Pasākuma apmeklētāji varēs sildīties pie uz ugunskura vārītas zāļu tējas krūzes, zīlēt nākotni, izlejot laimīti, un caur fotogrāfijām atskatīties uz aizvadītā gada spilgtākajiem notikumiem Smiltenē. Precīzi pusnaktī virs Smiltenes uzziedēs svētku salūts.

***

Sācies līdzjutēju balsojums 6. Smiltenes novada gada balvā sportā. Par saviem favorītiem septiņās dažādās nominācijās varēs balsot vienu reizi dienā no vienas IP adreses līdz 30. decembrim.  
Svinīgā Smiltenes novada gada balvas sportā apbalvošanas ceremonija notiks 13. janvārī.
 


Uzņēmumi "Facebook", "YouTube", "Microsoft" un "Twitter" šodien paziņojuši par kopīgas datubāzes izveidošanu teroristu propagandas identificēšanai.
 
Lai cīnītos pret ekstrēmistu propagandas izplatīšanos sociālo mediju platformās, tiks izveidota kopīga datubāze, kurā paredzēts uzglabāt unikālos digitālos "pirkstu nospiedumus", kurus atstāj saturs, kas atzīts par terorisma propagandu.
 
Vācijas valdības amatpersonas apgalvo, ka sociālie mediji ir pārāk lēni nelegālā satura dzēšanā, un brīdinājušas, ka tiem var tikt piemērotas sankcijas. Arī citas Rietumu valdības pastiprinājušas spiedienu uz sociālo mediju gigantiem, prasot aktīvāku vēršanos pret terorisma propagandas izplatīšanu sociālajos tīklos.
 
"Facebook"preses pārstāve atklāja, ka jaunā kopīgā programma sāksies 2017.gada sākumā un vērsīsies pret "visredzamāko" terorisma propagandas saturu, piemēram, video, kuros tiek vervēti jauni kaujinieki un fiksēta galvu nogriešana.
 
Nākotnē ir paredzēts piesaistīt šai iniciatīvai arī citus uzņēmumus.
Vides aktīvistu organizācija  Zaļā Brīvība iestājas pret lielveikalu privāto preču zīmju izplatību un aicina parakstīt starptautiskas kampaņas "Supply change" petīciju par godīgāku produkcijas iegūšanu.
Kampaņas mērķis ir panākt, lai pie patērētājiem nonāktu tādi produkti, kuru ieguve bijusi godīgāka un ilgtspējīgāka.

Kā norāda organizatori, gandrīz katras Eiropas valsts mazumtirdzniecībā 80% - 90% tirgus kontrolē ne vairāk kā trīs līdz četras lielveikalu ķēdes. Arī Latvijā ir līdzīga situācija.

Turklāt lielveikali tā vietā, lai pirktu un tirgotu neatkarīgu ražotāju preces, ievieš savus privātos zīmolus. Vides aktīvisti skaidro, ka šādas preces nereti ir tapušas, pieļaujot nopietnus cilvēktiesību pārkāpumus un iznīcinot vidi.


Viena no problemātiskākajām ir palmu eļļas piegādes ķēde. Lai ierīkotu eļļas palmu plantācijas, starptautiskās kompānijas Dienvidaustrumu Āzijā iznīcina lietus mežus, kā arī atņem vietējiem iedzīvotājiem to zemi un iztikas avotus. Palmu eļļu ļoti bieži izmanto cepumos un citos našķos, kas lielā vairumā pieejami Eiropas lielveikalu plauktos.

Pētījuma ietvaros "Supply change"  pārstāvji devās uz Indonēziju un tikās ar turienes zemniekiem. Stāsti, ko viņi uzzināja, liecināja par plaša mēroga korupciju un vardarbību.
Piemēram, kāds korumpēts vietējās provinces pārvaldnieks pārdeva ciemata iedzīvotājiem piederošu mežu palmu eļļas kompānijai bez iedzīvotāju ziņas. Ciema iedzīvotāji, nerodot atbildi uz netaisnību tiesu sistēmā, nodedzināja palmu eļļas kompānijas ekskavatoru, kas tiek uzskatīts par lietus mežu iznīcināšanas simbolu. Pēc divām nedēļām 200 policistu iebruka ciematā, izdemolējot vietējo mājas. 20 cilvēki tika arestēti un pēcāk pakļauti spīdzināšanai.

“Kopš kompānija pārņēma mūsu zemi, dzīve ir mainījusies. Agrāk mēs varējām dzert ūdeni no avota. Mēs varējām mežā vākt augļus, malku un rotangpalmu, ēst savus dārzeņus. Šodien mums viss ir jāpērk veikalā, pat ūdens,” pētniekiem stāstīja iedzīvotāji.

Petīciju  ir plānots iesniegt Eiropas Komisijas prezidentam Žanam Klodam Junkeram. Patlaban no nepieciešamajiem 500 parakstiem ir savākta gandrīz puse jeb 240 paraksti.
Pēc vairāk nekā gada pārtraukuma topošie un jaunie uzņēmēji atkal varēs „sildīt” savas idejas biznesa inkubatoros, kam nākamajos septiņos gados būs pieejami 30 miljoni eiro, no tiem septiņi miljoni Radošo industriju inkubatoram Rīgā un 23 miljoni – inkubatoriem reģionos. 

Jaunie uzņēmēji te varēs ne tikai tikt pie bezmaksas darba telpām, bet galvenais – saņemt pieredzējušu mentoru novērtējumu, padomus savām idejām un līdzfinansējumu dažādiem pakalpojumiem.

Biznesa inkubatoru adreses, pieteikšanās formas un noderīgus padomus uzņēmējiem un arī tiem, kam biznesa idejas vēl tikai galvā, var atrast Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras mājaslapā. Pieteikumus inkubatoriem pieņems visu laiku, bet uzņemšanas konkursus rīkos četrreiz gadā.
Facebook Draugiem Twitter Instagram