ASV prezidents Baraks Obama atcēlis šodien plānoto tikšanos ar Filipīnu prezidentu Rodrigo Duterti, paziņoja Baltā nama administrācija dažas stundas pēc tam, kad Duterte necenzētiem vārdiem nolamāja Obamu.

"Prezidents Obama šajā pēcpusdienā nerīkos divpusēju tikšanos ar Filipīnu prezidentu Duterti. Tās vietā viņš šajā pēcpusdienā tiksies ar Korejas Republikas prezidenti Paku [Kinhji]," sacīja Nacionālās drošības padomes preses sekretārs Neds Praiss.

Duterte vakardien solīja, ka neļaus Obamam viņu pamācīt par cilvēktiesībām, un nosauca viņu par "maukas dēlu".
Duterte šādi reaģēja uz brīdinājumiem, ka Obama viņu iztaujās par Filipīnās notiekošo karu pret narkotiku noziedzību, kura laikā nedaudz vairāk kā divos mēnešos ir nogalināti vairāk nekā 2400 cilvēku.

"Jums ir jāizrāda cieņa. Nevajag mētāties ar jautājumiem un paziņojumiem. Maukas dēls, es jūs nolādēšu šajā forumā," Duterte sacīja preses konferencē īsi pirms izlidošanas uz Laosu, kur viņš piedalīsies Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas (ASEAN) samitā.
"Mēs vārtīsimies dubļos kā cūkas, ja jūs man to nodarīsiet," viņš piebilda.

Obamas un Dutertes divpusējā tikšanās būtu notikusi Laosas galvaspilsētā Vjenčanā ASEAN samita laikā. Dutertem dalība ASEAN samitā ir pirmā starptautiskā debija, kopš viņš jūnijā stājās prezidenta amatā.

"Skaidrs, ka viņš ir kolorīts puisis," Obama sacīja reportieriem Ķīnas pilsētā Handžovā, kad bija uzzinājis par Dutertes izteikumiem. Obama piebilda, ka viņa palīgi izvērtē, vai būtu "produktīvi" abiem prezidentiem tikties. Duterte gan vēlāk pauda "nožēlu" par Obamam veltītajiem apvainojumiem.
Augusta nogalē Rīgas pašvaldības policija saņēmusi vairāk nekā desmit zvanus no satrauktiem pilsētniekiem, kuri pilsētas robežās satika aļņus. Turpinās arī sūdzības par mežacūkām, kuras parādījās Mangaļsalā, Jaunciemā un Šķirotavā, vēstīja Latvijas Radio .
Mednieki domā, ka mežacūku migrēšanu tuvāk pilsētai veicināja arī Āfrikas cūku mēra izplatība. 

Mednieki uzskata, ka pilnībā atbrīvot pilsētu no mežacūkām nebūs iespējams, taču samazināt to skaitu par 90% var. Rudenī mežacūkas atkal ķers un izvedīs ārpus pilsētas robežām.

Vasarā mežacūkas neķēra, jo tas ir bezjēdzīgi, mežacūku mātītēm bija sivēni, un, ja tos izšķirs, tad meklējot barību, dzīvnieki var pat kļūt bīstami. Līdz gada beigām mednieki plāno izķert 85% - 90% mežacūku Rīgā.  

Bet runājot par aļņiem - mednieki saka, ka par tiem pilsētā nav jābrīnās.
Rudenī viņiem sākas migrācija un bieži vien ceļš ved cauri pilsētas teritorijai, piemēram - tagad tiek manīti Mangaļsalā. Uztraukumam nav pamata.  

Aļņu skaits pilsētā nav zināms, savukārt mežacūku skaits pēc mednieku aplēsēm ir no 60 līdz 70.
Atzīmējot Pasaules Fizioterapijas dienu,  līdz 23.septembrim notiks akcija "Nesēdi, piecelies!".
Akciju rīko klīnika "Mama Rīga" sadarbībā ar Latvijas Fizioterapeitu asociāciju.

Akcija laikā būs pieejamas bezmaksas fizioterapijas meistarklases dažādu organizāciju birojos, fizioterapeitu bezmaksas konsultācijas klīnikā "Mama Rīga", kā arī bezmaksas nodarbības akcijā "Atrodi savu vingrošanas grupu".
"Pop-up" fizioterapijas meistarklases notiks no 5.septembra līdz 9.septembrim.

Kolektīvi aicināti pieteikties bezmaksas meistarklasēm, zvanot pa tālruni 66900400 vai 29494455 vai rakstot e-pastā "info@ivf.lv".

Savukārt no 12.septembra līdz 16.septembrim būs pieejamas individuālas bezmaksas fizioterapeitu konsultācijas klīnikā "Mama Rīga", Vingrotāju ielā 1, Rīgā.

Nedēļā no 19.septembra līdz 23.septembrim notiks akcija "Atrodi savu vingrošanas grupu", kuras laikā cilvēkiem būs iespēja bez maksas iepazīties ar dažādām ārstnieciskās vingrošanas nodarbībām.

Pasaules Fizioterapijas diena tiek atzīmēta 8.septembrī, un tās mērķis ir pievērst cilvēku uzmanību kustības un fizisko aktivitāšu nozīmei veselības saglabāšanas un uzlabošanas jomās.


Fizioterapeits veic cilvēka funkcionālā stāvokļa izmeklēšanu, novērtēšanu un ārstēšanu, palīdz klientam atgūt zaudēto funkciju vai mazināt tās deficītu, pielietojot:

ārstnieciskās vingrošanas metodes
slinga terapiju
ārstniecisko masāžu
medicīnisko teipošanu

Fizioterapijas mērķis ir  atjaunot, saglabāt un uzlabot cilvēka kustības un stāju, palielināt fizisko izturību, mazināt sāpes un atvieglot hronisku slimību gaitu. Fizioterapeits palīdz cilvēkiem, kuriem pēc slimībām, traumām, ievainojumiem, apdegumiem vai cita veida bojājumiem ir izveidojies muskuļu funkciju traucējums, nervaudu un saistaudu izmaiņas.
 
Fizioterapija ieteicama:

Muguras un locītavu sāpju ārstēšanai
Stājas un gaitas traucējumu ārstēšanai
Sirds - asinsvadu un nervu sistēmas saslimšanu ārstēšanai
Kustību atjaunošanai pēc traumām.
Nākamnedēļ tiks atklāts par 2,6 miljoniem eiro atjaunotais Raiņa un Aspazijas muzejs - abu dzejnieku māja Rīgā, Baznīcas ielā 30, informēja Memoriālo muzeju apvienības pārstāve Sandra Zobena.

Dzīvokļa iekārtojumā izmantoti autentiski dzejnieku kolekcijas priekšmeti. Viena no atjaunotā muzeja dominantēm ir abu dzejnieku personīgā bibliotēka, kas būs aplūkojama ikvienam interesentam un pieejama pētniecībai. Plauktos ir 6067 grāmatas 14 valodās.

Raiņa un Aspazijas māja ir unikāls 19.gadsimta vēsturiskās apbūves piemineklis Rīgas centrā. Gan divstāvu nams ielas malā, gan sētas māja un nelielais iekšpagalms veido savdabīgu kultūrvēsturisku ansambli. Šai namā abi dzejnieki dzīvoja no 1926.gada 15.septembra, Rainis - līdz savai nāvei 1929.gada 12.septembrī, Aspazija - līdz 1933.gada pavasarim.

1926.gada 15.martā sastādītajā testamentā dzejnieki izteikuši vēlmi, lai šī māja paliktu Rīgas pilsētai, kur tai jāierīko viņu vārdā nosaukts muzejs. "Rīgai paliek mūsu bibliotēka un rokraksti, un tie darāmi pieejami visiem," norādīts testamentā.

Muzeja atklāšana paredzēta 10.septembrī.Austrālijas zinātnieki Grenlandē ir atraduši fosilijas, kas liecina, ka dzīvība uz Zemes ir bijusi jau vismaz pirms 3,7 miljardiem gadu.

Fosiliju struktūras – stromalīti – ir atrastas klintīs Grenlandē, un tiek lēsts, ka tās varētu būt par 220 miljoniem gadu vecākas nekā iepriekš atrastās fosilijas.

Nesen atrastās fosilijas liecina, ka dzīvība uz Zemes parādījusies salīdzinoši drīz pēc tam, kad Zeme izveidojās – pirms 4,5 miljardiem gadu, norādīja pētnieks Alens Nutmans.

Nutmans arī bilda, ka jaunais atklājums varētu palīdzēt izdarīt kādus secinājumus par iespējamo dzīvību uz Marsa. Tiek uzskatīts, ka uz Sarkanās planētas ir vislabākie nosacījumi dzīvības esamībai.

Līdz šim par vissenākajām dzīvības formām uz Zemes liecināja 2006.gadā Kanādā un Austrālijā atrastās fosilijas.


Īpaši svarīgs 1. septembris būs tiem bērniem, kuri uz skolu dosies pirmo reizi. Speciālisti mudina vecākus laikus sagatavot savu bērnu jaunajai dzīvei un pienākumiem, lai atvasei 12 skolas gadi neizvērstos par murgu.

Ārsti stāsta, lai skolas laikā bērni mazāk slimotu, ir jārūdās jau vasaras laikā – veselīgi jāēd, jāsporto, jāpeldas.

Liela nozīme bērnu veselībai ir arī psiholoģiskajam stāvoklim. Bērnu ārste psihoterapeite Gunta Andžāne stāsta, ka vissatraucošākais 1. septembris ir tiem, kuri skolas gaitas uzsāk pirmo reizi. Vecākiem vajadzētu parūpēties, lai mācību gada sākums arī bērna turpmākajā dzīvē vienmēr būtu svētki – svarīgs notikums.

Ārste aicina vecākus pirmajā skolas dienā iejusties bērna ādā, proti, izprast, kādi vārdi un iedrošinājumi palīdz un kas tieši pretēji – kaitē. Šobrīd ir pats pēdējais brīdis, lai mazos censoņus jau laikus pieradinātu pie jaunā dienas režīma – agri celties un laicīgi iet gulēt.

Svarīgi katru rītu paēst kārtīgas brokastis, jo tās dos enerģiju visai dienai. 

Kad mācību gads ir jau sācies, novārtā nedrīkst atstāt bērna personīgās finanses, kas parasti izpaužas kabatas naudas veidā. Un jāpatur prātā, ka vislabāk apieties ar savām finansēm bērns iemācās, pats pieļaujot kļūdas. To vajag ļaut darīt, bet nedrīkst nosodīt – neveiksmes, nelietderīgos tēriņus vajag kopīgi pārrunāt un izskaidrot, kā bija jārīkojas pareizāk, lai kabatas nauda pietiek visām dienām, nevis tikai pirmajai.


Lai izzinātu, kas garšas ziņā kopīgs valstīm ap Baltijas jūru, gardēži aicināti piedalīties “Baltijas Kulinārijas Ceļā”, dodoties apkārt Baltijas jūrai, cauri Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas, Krievijas, Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas virtuvēm, krodziņiem un restorāniem, lai baudītu kopīgo un atšķirīgo.

Ar katras valsts nacionālo virtuvi var iepazīties mājas lapā balticseaculinary.com, kurā var uzzināt par tradicionālajiem ēdieniem un receptēm, kā arī noskaidrot noderīgu informāciju par kulinārajiem maršrutiem.

“Baltijas Kulinārais Ceļš” ved uz vietām, kur:

- ēdienkarte balstīta pamatā uz tradicionāliem ēdieniem un dzērieniem, katras valsts virtuves un ēdiena kultūras tradīcijām;
- ēdienu gatavošanā izmanto pārsvarā vietējos produktus;
- ēdieni ir svaigi un gatavoti turpat uz vietas.

Latviju “Baltijas Kulinārajā Ceļā” pārstāv Latvijas lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”. 


Šosestdien, 27. augustā, ikviena komanda aicināta piedalīties tradicionālajos Smiltenes novada Sporta svētkos. Šogad pasākuma norises vieta būs atpūtas bāzē “Silmači”, kas atrodas Lizdoles ezera krastā, Launkalnes pagastā.

Sacensību dalībniekus šogad gaida pārbaudījumi akadēmiskajā airēšanā, augstlēkšanā, basketbolā, tūrisma takā, vasaras biatlonā un citās disciplīnās. Pieteikšanās līdz 25. augustam.

***
4. septembrī Smiltenes pilsētas Kultūras centrā norisināsies bērnu apģērbu, apavu, rotaļlietu u.c. mantu tirdziņš “Andelīte- Sandelīte”. 

Vecākiem tā ir lieliska iespēja pārdod vai samainīties ar bērnu apģērbiem, apaviem, rotaļlietām, skolas piederumiem un citām mantām, kas pašiem vairs nav nepieciešami, bet varētu noderēt kādam citam. 

Tirdziņa dalībnieki var tirgot dažādas bērnu mantas, kas pašiem vairs nav nepieciešamas, kā arī pašu ražoto produkciju. Pieteikšanās līdz 29.augustam, rakstot uz e-pastu kulturascentrs@smiltene.lv.

***

Pēc neliela pārtraukuma 15. oktobrī norisināsies vokālistu konkurss “Smiltenes balsis”. Pieteikšanās dalībai konkursā ir sākusies.

Katram konkursantam ir jāsagatavo dziesma latviešu valodā atbilstoši savam vecumam un vokālajām spējām. Dalību konkursā iespējams pieteikt līdz 23.septembrim.


Pēc skandāla Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs slavenais peldēšanas piederumu ražotājs "Speedo" ir pārtraucis sponsorēšanas līgumu ar slaveno amerikāņu peldētāju Raienu Lohti.

"Vairāk nekā dekādes garumā esam kopā ar Raienu izbaudījuši uz panākumiem balstītas attiecības. Lai gan viņš "Speedo" komandai ir bijis ļoti svarīgs sabiedrotais, mēs nevaram piedot uzvedību, kas ir pretrunā ar šīs kompānijas uzskatiem," paziņojumā norādījis uzņēmums.

"Speedo" Lohti atbalstīja jau kopš 2006.gada.

ASV peldētāji Lohte, Džeks Kongers, Gunnars Bencs un Džimijs Faigens olimpisko spēļu laikā, atgriežoties no kādas privātas ballītes, iekūlās nepatikšanās. Viņi apgalvoja, ka, ar taksi atgriežoties olimpiskajā ciematā, mašīnu apstādinājis kāds vīrietis, kuram pie krūtīm bijusi policijas nozīme. Vīrietis Lohtem pielicis pie deniņiem ieroci un peldētājus aplaupījis. Vēlāk Lohte gan skaidroja, ka laupīšana notikusi degvielas uzpildes stacijā.

Brazīlijas policija sāka izmeklēšanu, un tajā noskaidrojās, ka peldētāji ir nekaunīgi melojuši, jo nekāda laupīšana nebija notikusi. Policija paziņoja, ka amerikāņi izdemolējuši benzīntanka tualeti un uzvedušies izaicinoši, piemēram, urinējuši pie uzpildes stacijas logiem. Pēc tam viņiem izcēlies konflikts ar benzīntanka darbiniekiem, kuri pauduši neapmierinātību par viesu uzvedību. Darbinieki izsaukuši policiju, taču līdz tās atbraukšanai abas puses jau bija vienojušās un amerikāņi bija samaksājuši kompensāciju par izdemolēto tualeti.
Par notikušo Lohte jau vairākkārt publiski atvainojies.

Lohte Riodežaneiro kļuva par olimpisko čempionu 4x200 metru brīvā stila stafetē, kurā viņš uzvarēja jau ceturto reizi pēc kārtas, bet karjeras laikā viņš ir ticis pie 12 olimpiskajām godalgām, tostarp sešām zelta.
Tikmēr pārējie trīs šajā lietā iesaistītie peldētāji bija stafešu komandu rezervisti un finālpeldējumos nestartēja, taču, tā kā piedalījās priekšsacīkstēs, tad arī tika pie savām zelta medaļām.


ASV viceprezidenta vizītes laikā, ņemot vērā Nacionālo bruņoto spēku Militārās policijas norādījumus, tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme (izņemot operatīvo transportu un transportlīdzekļus ar speciālām caurlaidēm), kā arī tiks veiktas izmaiņas 22. autobusa un atsevišķu minibusu maršrutā.

22. maršruta autobusi 23. augustā no plkst. 7:00 līdz plkst. 9:00 un 24. augustā no plkst. 6:30 līdz plkst. 9:00 kursēs virzienā no centra pa maršrutu līdz K.Ulmaņa gatvei, tālāk pa Lidostas viaduktu apgriešanās pretējā braukšanas virzienā, K.Ulmaņa gatvi, Plieņciema ielu, ceļš uz Lidostu, Ziemeļu ielu, Muzeja ielu, Torņu ielu. Virzienā no Lidostas „Rīga” kursēs no Torņu ielas pa Torņu ielu, Pilotu ielu, Ziemeļu ielu, ceļš uz Lidostu, Plieņciema ielu, K.Ulmaņa gatvi un tālāk pa maršrutu.

222. un 241.  maršruta minibusu 23. augustā no plkst. 7:00 līdz plkst. 9:00 un 24. augustā no plkst. 6:30 līdz plkst. 9:00 kursēs virzienā no centra pa maršrutu līdz K.Ulmaņa gatvei, tālāk pa Lidostas viaduktu, apgriezīsies pretējā braukšanas virzienā, turpinās braukt pa K.Ulmaņa gatvi, Plieņciema ielu, ceļu uz Lidostu, Ziemeļu ielu, Muzeja ielu, Torņu ielu. Virzienā no Lidostas „Rīga” minibusi kursēs no Torņu ielas pa Torņu ielu, Pilotu iela, Ziemeļu ielu, ceļu uz Lidostu, Plieņciema ielu, K.Ulmaņa gatvi un tālāk pa maršrutu.

236. maršruta minibusu satiksme no 23. augusta plkst. 6:00 līdz 24. augusta plkst. 9:00 tiks organizēta pa maršrutu līdz Elizabetes ielai, tālāk pa Elizabetes ielu, Tērbatas ielu, Dzirnavu ielu, Baznīcas ielu un tālāk pa maršrutu.

Satiksme tiks slēgta šādos ielu posmos: 

 • no 23. augusta plkst. 6.00 līdz 24. augustam plkst. 9.00 Baznīcas ielas posmā no Elizabetes ielas līdz Dzirnavu ielai (izņemot iedzīvotājus, kas dzīvo slēgtajā ielas posmā);[/*]
 • 23. augustā no plkst. 9.30 līdz 15.30 Pils laukuma un Muitas ielas krustojumā, Pils laukuma un Torņa ielas krustojumā (pie Latvijas Bankas) un Pils laukuma un Citadeles ielas krustojumā;[/*]
 • 23. augustā no plkst. 16.30 līdz 18.30 Valguma ielas posmā no Akmeņu ielas līdz Uzvaras bulvārim;[/*]
 • no 23. augusta plkst.5.00 līdz 24. augustam plkst. 9.00 Elizabetes ielas kreisās puses braukšanas joslas 70 metru garā posmā un virzienā no Baznīcas ielas uz Brīvības ielu.[/*]
Nepieciešamības gadījumā tiks ierobežota vai īslaicīgi slēgta transportlīdzekļu satiksme un gājēju kustība viesu delegācijas pārvietošanās maršrutos un pie apmeklētajiem objektiem.
Nepieciešamības gadījumā tiks ierobežota vai īslaicīgi slēgta gājēju kustība:

 • 23. augustā no plkst. 10.00 līdz 15.30 Pils laukumā;[/*]
 • 23. augustā no plkst. 14.00 līdz 15.45 laukumā pie Brīvības pieminekļa.[/*]
Sabiedriskā transporta satiksme pie ārvalstu delegācijas pārstāvju apmeklētajiem objektiem tiks regulēta atbilstoši nepieciešamībai.
Tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana (izņemot operatīvo transportu un transportlīdzekļus ar speciālām caurlaidēm), kā arī nepieciešamības gadījumā atstātie transportlīdzekļi tiks pārvietoti uz tuvāko stāvēšanai atļauto vietu:
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 24. augustam plkst. 9.00 Elizabetes ielā (kreisajā pusē) posmā no Krišjāņa Valdemāra ielas līdz Brīvības ielai;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 24. augustam plkst. 9.00 Baznīcas ielā (abās pusēs) posmā no Elizabetes ielas līdz Dzirnavu ielai;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 23. augustam plkst. 19.00 Elizabetes ielā (labajā pusē) posmā no Kalpaka bulvāra līdz Antonijas ielai;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 23. augustam plkst. 18.00 Noliktavas ielā (labajā pusē) posmā no Krišjāņa Valdemāra ielas līdz Muitas ielai;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 23. augustam plkst. 16.00 Zigfrīda Annas Meierovica bulvāra abās pusēs, posmā no Krišjāņa Valdemāra ielas līdz Kaļķu ielai un Aspazijas bulvāra abās pusēs, posmā no Kaļķu ielas līdz Teātra ielai;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 23. augustam plkst. 15.30 11.novembra krastmalas labajā pusē, posmā no Poļu gātes līdz Muitas ielai;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 23. augustam plkst. 16.00 Pils laukumā un Pils ielas posmā no Poļu gātes līdz Pils laukumam;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 23. augustam plkst. 16.00 Mazās pils ielas posmā no Daugavas gātes līdz Pils laukumam;[/*]
 • no 22. augusta plkst. 20.00 līdz 23. augustam plkst. 18.30 Valguma ielas labajā pusē, posmā no Uzvaras bulvāra līdz Akmeņu ielai.[/*]
Augusta beigās sāks pilnvērtīgi darboties pirmie otrajā kārtā iegādātie stacionārie fotoradari, informēja Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD).
Ar stacionāro fotoradaru iegādi nodarbojas tiešī šī iestāde.
 
Konkursa uzvarētājam saskaņā ar iepirkuma  -  četru gadu laikā jāpiegādā 84 stacionārie radari. Šogad plānots uzstādīt 24 stacionāros fotoradarus.

Šobrīd šajā kārtā iegādātās mērierīces tiekot testētas, taču šoferu pārkāpumus sāks konstatēt no augusta beigām, norādīja CSDD.

CSDD mājaslapā ikvienam ir apskatāmas fotoradaru atrašanās vietas.
Ja pirmajā kārtā iegādātās stacionārās mērierīces uzstādītas Rīgas reģionā, tad šajā kārtā plānots radarus izvietot ārpus galvaspilsētas reģiona, piemēram, Salacgrīvas, Līgatnes, Ventspils novadā, Jelgavā un citviet.
Mongolija drīzumā kļūs par pirmo valsti pasaulē, kuras pasts sāks izmantot jauno adrešu sistēmu. Tā sastāv no trīs vārdiem, kurus savā starpā atdala punkts. Šo ideju ir izstrādājis un patentējis jaunais Lielbritānijas uzņēmums "What3Words". Tas ir sadalījis pasauli deviņu kvadrātmetru zonās un katrai no tām ir piešķīris trīs burtu apzīmējumu – par to ziņo Latvijas Radio.
 
Mongolija ir viena no visretāk apdzīvotajām pasaules valstīm. Uz pusotra miljona kvadrātkilometru lielas teritorijas dzīvo vien trīs miljoni cilvēku.
Turklāt daudzi no viņiem ir nomadi, kuri regulāri maina savu atrašanās vietu. Un pat Mongolijas galvaspilsētā Ulanbatorā ne visām jurtām ir adreses. Tas būtiski apgrūtina vēstuļu un sūtījumu nogādāšanu. Ja cilvēkam nav precīzas adreses, tad pēc sūtījuma ir jāiet uz pasta nodaļu. 

Tādēļ Mongolijas pasts ir nolēmis sākt izmantot jauno sistēmu.
Turpmāk uz aploksnes varēs norādīt vien trīs vārdus, kuras atdala ar punktu, un pēc tiem pastnieks ar datorprogrammas palīdzību varēs saprast par kuru deviņu kvadrātmetru zonu ir runa.

Nepietiekams adrešu skaits ir ne tikai Mongolijas problēma. Aptuveni 75% pasaules iedzīvotāju jeb četriem miljardiem cilvēku nav precīzas pasta adreses. Tas apgrūtina ne tikai sūtījumu piegādi, bet arī bankas pakalpojumu un ātrās medicīniskās palīdzības saņemšanu.

Piemēram, Brazīlijā graustu rajonos  dzīvo 11,5 miljoni iedzīvotāju. Un, ņemot vērā, ka bieži vien tā ir nelegāla apbūve, daudziem no šiem cilvēkiem nav adreses.

Tomēr arī daudziem graustu iemītniekiem tagad ir gan viedtālruņi, gan datori un viņi iepērkas internetā. Tādēļ trīs vārdu kombinācija, ko datorsistēma pārvērš precīzās GPS koordinātēs, ļauj viegli atrast īstās durvis.
Kopumā pasaule ar šīs sistēmas palīdzību ir sadalīta 57 triljonos kvadrātu, katrs no kuriem ir 3x3 metrus liels.
20.augustā Ropažu novada Zaķumuižas stadionā notika Ropažu novada 15.sporta spēles, kurās vienlaikus tika rīkots otrais Latvijas čempionāts atlētiskajā vingrošanā 6.posms -vieglatlētika.

Sacensībās piedalījās 248 dalībnieki.
Ropažu novada sporta spēlēs, sporta kluba ZAS apvienotā komanda, kurā ietilpst Valmiera, Kocēnu, Limbažu un Pārgaujas  novadi, izcīnīja 3. vietu komandu kopvērtējumā. Vairāki Ziemeļvidzemes atlētu savienība (ZAS) sporta kluba dalībnieki visās vecuma un dzimuma grupās saņēma godalgotās vietas pa atsevišķām disciplīnām un  komandu vērtējumā.
Savukārt atlētiskās vingrošanas čempionāta programmā ietilpa četras disciplīnas-60 metru skrējiens, tāllēkšana, riepas mešana un 1000 metru kross. Konkurence bija liela un šoreiz rezultāti pierādīja, ka treniņi ir bijuši mērķtiecīgi un ieguldītais regulārais darbs ir nesis daudzas uzvaras.
ZAS sporta kluba nostāja balstīta uz treniņa principu, kas paredz attīstīt vairākas fiziskās īpašības. Nav jāceļ lieli svari, lai attīstītu spēku un veidotu harmonisku un proporcionālu ķermeni. Atlētam jāspēj noskriet, aizlekt, aizmest, pievilkties, tai skaitā pacelt svaru. Sacensību rīkošana nav pašmērķis, bet, gan līdzeklis, lai noskaidrotu atgriezenisko saiti. Sasniegtais rezultāts sniedz atskaiti par paveikto, redzama izaugsme un pats galvenais tiek turpināts iesāktais treniņu process. Sacensības pierādīja, ka  vieglatlētikas disciplīnas spēj aizraut daudzus dalībniekus, kuri iespējams bija piemirsuši skolas laikā gūtās iemaņas un šoreiz varēja sevi pārbaudīt un pārliecināties par savām spējām.  

Pusaudžu vecuma grupā
1.vieta-Naurim Šalgūnam- sporta klubs ZAS Kocēnu novads
2.vieta-Niklasam Kalniņam-sporta klubs ZAS Valmiera
3.vieta-Markusam Razgailim –VISA 9 Ropažu novads

Jauniešu vecuma grupā
1.vieta-Haraldam Rūsim-sporta klubs ZAS Valmiera
2.vieta-Marekam Opsam-sporta klubs ZAS Limbažu novads
3.vieta-Uģim Liepiņam- sporta klubs ZAS Limbažu novads

Junioru vecuma grupā
1.vieta-Ērikam Lobuzovam-sporta klubs ZAS Pārgaujas novads
2.vieta-Imantam Baugam- sporta klubs ZAS Valmiera
3.vieta-Egīlam Lobuzovam- sporta klubs ZAS Pārgaujas novads

Juniorēm vecuma grupā
1.vieta-Gitai Hofmanei- sporta klubs ZAS Pārgaujas novads
2.vieta-Baibai Kučikai-RASAS, Ropažu novads
3.vieta-Ievai Lapiņai- RASAS, Ropažu novads

Vīriešu vecuma grupā
1.vieta-Ērikam Jansonam-VISA9,Ropažu novads
2.vieta-Arnim Brenčevam-ZAS sporta klubs Valmiera
3.vieta-Jurim Liniņam-ZAS sporta klubs Limbažu novads

Senioru 1. vecuma grupā
1.vieta-Jānim Vidžum- VISA9,Ropažu novads
2.vieta-Igoram Savickaitim- VISA9,Ropažu novads

Senioru 2. vecuma grupā
1.vieta-Ivaram Oraševskim-ZAS Pārgaujas novads
2.vieta- Valdim Mednim-sporta klubs ZAS Pārgaujas novads
3.vieta-Normundam Pulkstenim- VISA9,Ropažu novads

Sieviešu senioru vecuma grupā
1.vieta-Daigai Jermakai-ANNELE, Ropažu novads
2.vieta-Margitai Zariņai-ZAS sporta klubs Pārgaujas novads
3.vieta-Agnesei Beinārei-RASAS Ropažu novads

Absolūtajā vērtējumā sieviešu kategorijā 
1.vieta-Ērikam Lobuzovam- ZAS sporta klubs Pārgaujas novads
2.vieta-Arnim Brenčevam- ZAS sporta klubs Valmiera
3.vieta-Ērikam Jansonam- VISA9,Ropažu novads

Absolūtajā vērtējumā vīriešu kategorijā 
1.vieta-Gitai Hofmanei- ZAS sporta klubs Pārgaujas novads
2.vieta-Daigai Jermakai-ANNELE,Ropažu novads
3.vieta-Baibai Kučikai- RASAS, Ropažu novads

Paldies sacensību sekretāram Andrim Šalgūnam, sacensību tiesnešiem Evitai Meirānei, Ivaram Ziedam-Ziediņam, Kārlim Emīlam Ziediņam,  Ropažu novada pašvaldībai ,Latvijas Tautas Sporta asociācijai par atbalstu sacensību rīkošanā.
Sacensību galvenais tiesnesis: Haralds Bruņinieks

Facebook lietotāju skaits pieaug un līdz ar to palielinās arī  nevēlama satura izplatītāju un krāpnieku aktivitāte šajā sociālajā tīklā. Kritiska domāšana un dažu Facebook uzstādījumu maiņa palīdzēs ievērojami mazināt kaitniecīga satura izplatību un ļaus izvairīties no nepatīkamām situācijām.

Aplūkosim vairākas situācijas, kad Facebook tiek publicēts aizdomīgs vai pat klaji nevēlams saturs jeb spams. To varētu dalīt divās daļās: klaji redzams spams, kas vairāk ir kaitinošs, un mēģinājumi veidot uzticību, panākot vēlamo lietotāja darbību: sekot lapai, dalīties ar ierakstu, apmeklēt krāpnieku lapu utml.

Nereti tiek izmantoti dažādi notikumi, balvas vai slavenības, kurām tiek izveidotas lapas, piesaistot sekotājus, un pēc tam šīs lapas pārveidojot par viltus lapām ar daudziem sekotājiem. Tieši sekotāju skaits ir viens no kritērijiem, kas veido lietotāju uzticību. Daudzas krāpnieku lapas paļaujas uz “bezmaksas piedāvājumu”, kas pievilinās sekotājus.

Liela daļa lietotāju Facebook lieto mobilā tālrunī, un tajā ir grūtāk pamanīt, kādas lapas tiek atvērtas. Veltiet tam īpašu uzmanību. Patiesās saites tiek slēptas ar saīsinātām saitēm (piemēram, bit.ly vai goo.gl), tas mazina caurspīdīgumu. Tas gan nenozīmē, ka visas īsās saites ir kaitnieciskas. Šādas saites var parādīties domubiedru grupās vai aizdomīgās lapās, par kuru satura patiesumu ir grūtāk pārliecināties.
Vērts atgādināt, ka Facebook nekad neziedos par Jūsu Share/Like aktivitāti labdarības organizācijām, tas ir kārtējais triks, kuru izmanto krāpnieki, lai varētu palielināt sava ieraksta aktivitāti. Jo vairāk ir šādu notikumu, jo plašāk ieraksts tiks parādīts citiem lietotājiem, pieaugs lapas popularitāte. Tādā veidā Jūs veicināt krāpnieku sekmes.

Krāpnieki kļūst gudrāki un sāk izmantot pielāgotu saturu arī latviešu valodā, palielinot ticamību, ka lietotājs tiešām ir pats šo saturu veidojis un iesaka citiem. Piemēram, gan Facebook, gan ārpus tā mēdz būt daudz vilinošu piedāvājumu par iespējām nopelnīt daudz naudas ar darbu no mājām, bet tam apakšā slēpjas dažādas krāpniecības izpausmes. Ar īpašu uzmanību ievadiet maksājumu kartes datus vai Paypal konta informāciju nezināmās lapās vai bezmaksas spēlēs.

Krāpnieku lapas un aplikācijas: kā tās darbojās?

Šīs Facebook lapas, savācot noteiktu lietotāju skaitu, var tālāk pārdot, publicēt reklāmu utml. Piemērs Latvijā ir Facebook lapa “Balvu lapa”. Cerot uz laimestu, tās ierakstus komentē un pārpublicē simtiem cilvēku. Diemžēl neviena laimīgā uzvarētāja gan nav, bet ir 15 tūkstoši sekotāju, kuri par katru ierakstu nodrošina aptuveni 1,5-2 tūkstošus share. Lapas vienīgais mērķis ir reklamēt kādu kazino aplikāciju un vieglu naudu internetā. Šādas lapas ir mazāk kaitīgas, jo paļaujas uz lietotāju nekritisko domāšanu, savukārt daudz lielāku ļaunumu var nodarīt aplikācijas.

Visbiežāk neatļauta satura publicēšanu veic tieši aplikācijas, kuras ir izveidotas, lai automātiski izvietotu nevēlamu saturu dažādās Facebook sadaļās: draugu jaunumos, domubiedru grupās u.c. Ja sastopaties ar aizdomīgām publikācijām, kuras Jūsu draugs visdrīzāk neizvietotu, sazinieties ar viņu (vēlams ārpus Facebook). Iespējams, ka Jūsu draugs pats nemaz nezina par šādu aktivitāti.

Facebook konts pats neveiks neatļautas darbības. Tikai iepriekš sniegta atļauja citām Facebook aplikācijām ļauj publicēt saturu Jūsu kontā. Dažas ārējas mājaslapas liek autorizēties ar Facebook vai piekļūt Jūsu profila datiem un draugu sarakstam, nodrošinot piekļuvi kādas aptaujas datiem, smieklīgam video vai Jūsu draugu it kā atsūtītam rakstam. Šajā brīdī ir svarīgi izlasīt apstiprinājuma logā, kādas atļaujas Jūs sniedzat, un vairākkārt izvērtēt, vai tiešām jums to vajag.
Lai arī Facebook konta autorizācija citās mājaslapās šķiet ātrākā iespēja tikt pie satura bez vajadzības atcererēties papildu paroli, šādos gadījumos labāk ir izveidot atsevišķu mājaslapas kontu vai Facebook autorizācijas logā papildu drošībai norādīt piekļuves tiesības “Only me”. Šādi spamošanas gadījumā saturu redzēsiet tikai Jūs, un tas neietekmēs Jūsu sekotājus.

Kā aizsargāt sevi un kā rīkoties spama gadījumā?

Pirmais solis ir izskatīt esošās pieejas un Facebook konta uzstādījumus. Sadaļā "Apps" var redzēt sarakstu ar aplikācijām, kurām ir piešķirtas dažādas pieejas Jūsu kontam. Tur varat dzēst vai labot aktivizētās pieejas. Aplikācija var ilgstoši sēdēt tur aizmirsta, līdz kādā brīdī sākt “spamot”. Savukārt nevēlamās lapas, kuru ierakstus pārpublicē Jūsu sekotāji, var bloķēt, lai turpmāk šo saturu neredzētu. To var izdarīt uzstādījumu sadaļas “Blocking” apakšdaļā Block pages, norādot lapas nosaukumu.
Ja konts jau ir sācis veikt neatļautas darbības, obligāti nomainiet paroli un steidzami iztīriet no aplikāciju saraksta visas aizdomīgās aplikācijas. Dzēšot aplikāciju, jūs varat dzēst visu saturu, ko šī aplikācija ir izveidojusi.

Populārs spama veids ir citu draugu atzīmēšana Facebook ierakstā, jo tas tālāk būs redzams Jūsu draugiem. Dažkārt arī draugi izlemj publicēt saturu, kurā piemin Jūsu vārdu, bet Jūs nevēlaties šāda satura parādīšanu savā laika joslā. Lai risinātu šo problēmu, ir iespēja mainīt Facebook uzstādījumus par atzīmēšanu un par to, kas parādās Jūsu laika joslā. Sadaļā “Timeline un Tagging settings” ierobežojiet cilvēkus, kuri drīkst Jūs atzīmēt, kā arī norādiet, ka pirms publicēšanas vēlaties apstiprināt šī ieraksta publicēšanu Jūsu jaunumos. Šos uzstādījumus vislabāk ir mainīt laicīgi, pirms šī iespēja tiek ļaunprātīgi izmantota.

Papildu informāciju par Facebook drošību varat atrast portāla drošības sadaļā vai sekojot jaunumiem lapā “Facebook Security”. Nepaļaujieties uz līdzīga nosaukuma viltotām lapām, uzticieties tikai lapām, kuras ir atzīmētas ar zilu drošības ikonu gan lapā, gan komentāros. Arī SEB bankas Facebook lapai ir šāda nozīmīte pie lapas nosaukuma, norādot, ka Facebook ir apstiprinājis šīs lapas patiesumu.

Papildu drošību sniegs iespēja ieslēgt brīdinājumus par konta aktivitāti, piemēram, ja kāds no sveša datora ir ienācis Jūsu kontā, kā arī ieslēgt divu soļu autorizāciju – krāpniekiem nepietiks tikai ar paroli, bet vajadzēs papildu kodu, kas tiek nosūtīts kā sms vai Facebook mobilās aplikācijas paziņojums. Ja atzīmēsiet konkrēto datoru kā uzticamu, tad šāda autorizācija netiks atkārtoti prasīta ilgāku laiku.
Ja konts ir patiešām uzlauzts, tad izmantojiet Facebook īpašo lapu šādiem gadījumiem.

Kopsavilkums

Cilvēki mēdz pat izdzēst Facebook kontu un izveidot jaunu, tomēr nemainot savu uzvedību sociālos medijos, Jūs saskarsieties ar problēmām atkārtoti. Pārrunājiet internet drošības tēmu un kritisku attieksmi pret internetā publicēto gan ar jaunākiem lietotājiem, gan arī ar līdzcilvēkiem. Informējiet draugus, lai novērstu nepatīkamas situācijas un palīdzētu, ja tādas ir gadījušās. Veltiet pāris minūtes laika, lai nostiprinātu Jūsu Facebook drošību.
Izvērtējiet un sekojiet līdzi, kas notiek Jūsu profilā – nepārpublicējiet dažādus nepārbaudītus faktus, novecojušas ziņas no nezināmiem portāliem, kā arī neatbalstiet like/share konkursus.

Edgars Koroņevskis, SEB bankas digitālā mārketinga vadītājs
Īstenojot iniciatīvu "100 darbi Latvijai", 28 pašvaldībās ir izvietoti informatīvi plakāti ar aicinājumu nemēslot mežā, 
Plakāti izvietoti  problēmzonās, kur ilgstoši notiek nelegāla atkritumu izmešana. 
Aicinājumi ir redzami lielākoties ceļmalās, stāvlaukumos, pie peldvietām un mežmalās.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards atgādina, ka nevietā izmesto atkritumu apsaimniekošana notiek par pašu maksātajiem nodokļiem. "Jo vairāk līdzekļu pašvaldībai jāatvēl negodprātīgu pilsoņu atstāto atkritumu savākšanai no mežiem, ceļmalām, ezeru krastiem un citām nepiemērotām vietām, jo mazāk naudas paliek dzīves telpas kvalitātes uzlabošanai. ," pauž ministrs.

Vienlaikus ministrija atgādina, ka atkritumu radītājam ir pienākums noslēgt līgumu par sadzīves atkritumu savākšanu ar savas pašvaldības izvēlētu sadzīves atkritumu apsaimniekotāju, kuram ir noslēgts līgums ar pašvaldību. Administratīvo pārkāpumu kodeksā par sadzīves atkritumu radītāja nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanā paredzēts naudas sods fiziskajām personām –  no 70 līdz 700 euro, bet juridiskajām personām — no 430 līdz 1400 euro.

Gatavojoties sestdien  gaidāmajam grupas "Prāta vētra" koncertam, visu šo nedēļu treniņiem būs slēgts stadions "Daugava" Liepājā.
Apmeklētājiem stadions nebūs brīvi pieejams no 19.augusta. 

20.augustā grupa "Prāta vētra" ar koncertu "7 soļi svaiga gaisa" uzstāsies Liepājā, ".
Grupas dalībnieks Renārs Kaupers akcentēja, ka ir liels prieks atgriezties vēju pilsētā ar koncertu, kāds grupai Liepājā nav bijis vairāk nekā desmit gadus. "Prāta vētras" Liepājas koncerta īpašie viesi būs grupa "Triānas parks".
Naktī no ceturtdienas uz piektdienu  debesīs būs redzama ikgadējā Perseīdu meteoru plūsma, ko tautā sauc par zvaigžņu lietu. Un šogad, kā raksta portāls lsm.lv,  meteoru plūsma solās būt daudz intensīvāka nekā citus gadus. 

Latvijas Astronomijas biedrība katru gadu rīko speciālus pasākumus, lai vērotu Perseīdu meteoru plūsmu. Šoreiz astronomijas entuziasti tiksies Mazsalacā, kur notiks arī dažādas lekcijas.

Ja vidēji Perseīda meteoru plūsmas maksimumā ideālos laika apstākļos tumšās debesīs ir novērojami līdz pat 80 – 100 meteoriem, tad prognozes liecina, ka šogad šis skaitlis varētu sasniegt pat divus simtus. Tas jau līdzinās tautā sauktajam zvaigžņu lietum, kaut gan šis apzīmējums nav īsti precīzs, jo ar zvaigžņu lietu mēs saprotam brīdi, kad pēkšņi no debesīm krīt daudzi simti un varbūt pat 1000 meteoru, norāda astronomi. 

Vislabāk krītošās zvaigznes ir vērot pēc iespējas tumšākā vietā ārpus pilsētām, lai apgaismojums netraucētu pamanīt spīdekļus. Svarīgi gan ir arī laika apstākļi. Skaidrās debesīs var pamanīt daudz vairāk meteoru.
Naktī uz piektdienu zvaigžņu vērošanai vislabāk izvēlēties Latvijas vidieni. Mākoņu vairāk varētu būt Latvijas austrumu rajonos, tāpat arī piekrastes reģioni – te virs ūdens veidosies gubu lietus mākoņi, kas ik pa laikam varētu nest arī lietu. Savukārt no piekrastes tālākos reģionos - gan Kurzemes vidienē, gan arī Zemgalē, tāpat arī Vidzemē – varētu būt labvēlīgi apstākļi un mākoņu varētu būt ļoti maz,līdz ar to zvaigžņu vērošanai varētu būt labvēlīgāki laika apstākļi. 

Nedēļas nogalē, 13.augustā, Latvijā tiks atklāta ikgadējā ūdensputnu medību sezona.

Sezona  sestdien tiks atklāta plkst.16, un saskaņā ar Medību noteikumiem līdz 14.septembrim medības būs atļautas trešdienās, sestdienās un svētdienās, bet no 15.septembra līdz 30.novembrim - katru dienu.
Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās var tikt noteikti arī citi medību termiņi.

Saskaņā ar VMD aplēsēm pagājušajā medību sezonā mednieki kopumā nomedīja 20 000 ūdensputnu, tajā skaitā - 15 000 meža pīļu.
Talsos sestdien, 13.augustā, notiks Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pasākums "Tehniskās apskates nakts".

Pasākums notiks Fr. Blumbaha ielā 9. Tā laikā Talsu tehniskās apskates stacijā bez maksas būs pieejama vieglo automobiļu tehniskā stāvokļa diagnostika.
Pēc diagnostikas rezultātiem būs iespējams saņemt CSDD pakalpojumu par tehnisko apskati. Pasākumam iepriekš jāpiesakās - to var izdarīt ar CSDD e-pakalpojumu palīdzību. 

Tehniskās apskates nakts mērķis ir mudināt autobraucējus piedalīties ceļu satiksmē ar drošiem un tehniskā kārtībā esošiem transportlīdzekļiem, lai neapdraudētu ne savu, ne arī citu satiksmes dalībnieku veselību.

Līdzīgi pasākumi notiks Daugavpilī (20.augustā) un Rīgā (27.augustā).
Oktobrī sāksies savvaļas lašu nārsts un divus mēnešus ilgs lašu un taimiņu ķeršanas liegums.
Sagaidāms, ka Gaujā, Salacā, Ventā un šo ūdenstilpju baseina upēs  gaidāmi ne tikai šo zivju nārsta vērotāji, bet arī  maluzvejnieki, kurus nebaida bargie sodi. 

Tādēļ šogad Valsts vides dienests (VVD) ieplānojis jaunu veidu, kā maluzvejniekus atturēt no pārkāpuma vai vismaz operatīvāk pieķert, iegūstot pierādījumus.

Sargājot lašupes, Valsts vides dienests ik rudeni palielina inspekciju skaitu reģionos, piesaista papildspēkus no pašvaldībām, Valsts policijas un Zemessardzes, kā arī sadarbojas ar sabiedriskajiem vides inspektoriem.
Jaunums ir – upju malās izmantot videonovēŗošanas kameras.
Tās būs termokameras un nakts redzamības iekārtas, kuras varēs pārnēsāt.

Lašu saudzēšanas laikā VVD arī aicina sabiedrību ziņot inspektoriem par nelikumīgu šo zivju ieguvi.

Tādas sargāšanas galvenais iemesls ir fakts, ka Latvijas upēs dzīvo tikai ap 10 – 15 procentu dabīgā nārsta lašu, bet pārējie ir zivjaudzētavās audzētie un ielaistie laši. Iznīcinot dabīgo lašu populāciju, tos vairs nebūs iespējams atjaunot.

Pērnā rudens dati rāda, ka visaktīvāk maluzvejniekus izdevies pieķert Ventā. Ik rudeni oktobrī un novembrī vides sargi atrod ap 700 – 800 nelikumīgu makšķerēšanas un zvejas rīku.
Valsts policija, Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs un privātfirma "KleinTech Services" vienojušies kopīgā iniciatīvā – veicot transportlīdzekļa plūsmas uzraudzību, apzināt to autovadītāju skaitu, kas reāli ikdienā piedalās satiksmē bez derīgas tehniskās apskates un obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA).

Analizējot iegūtos datus, sagaidāms, ka tiks iegūta objektīvāka informācija par satiksmes dalībnieku paradumiem attiecībā uz šo normu izpildi. Monitoringa laikā pārkāpumu protokoli netiks sastādīti.

Pilotprojekta realizācijas laikā privātfirma izvietos videonovērošanas kameras vairākās vietās Rīgā, Jelgavā, Rēzeknē un Ventspilī.

Līdz šim ar kamerām veikta transportlīdzekļu uzraudzība 13.janvāra ielas krustojumā ar Krasta ielu, kur papildus tehniskās apskates un OCTA esamībai uzraudzīta sabiedriskā transporta joslas godprātīga izmantošana.

Tāpat no jūlija līdz septembrim transportlīdzekļu uzraudzība tiek veikta  Krasta ielā pretī tirdzniecības centram "Mols".
RIodežaneiro olimpisko spēļu atklāšana paredzēta šonakt, to translēs LTV1 un LTV7 kanāls, jāpieslēdzas 1:50. naktī.
Tikmēr olimpiskajā ciematā Latvijas karogs tika svinīgi pacelts vakar.

Svinīgā atklāšanas ceremonija Marakanas stadionā sāksies plkst.2 pēc Latvijas laika.

Taupības apsvērumu dēļ olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija nebūs tik vērienīga kā iepriekšējās Olimpiādēs, tās izmaksas tiek lēstas divreiz mazākas nekā Londonā. Tomēr svinīgā pasākuma rīkotāji sola, ka atklāšana būs pietiekoši mūsdienīga. 

Valstu parādē, turpinot tradīcijas, kā pirmie stadionā iesoļos olimpisko spēļu dzimtenes Grieķijas sportisti .
Latvijas delegācija stadionā iesoļos kā 110.valsts un sarkanbaltsarkano karogu nesīs divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā Māris Štrombergs.
Kuveitas valdības iejaukšanās sportā dēļ  - šīs valsts pārstāvji Olimpiādē startēs un parādē soļos kā neatkarīgie olimpieši zem Olimpiskās kustības karoga. 

Pirmo reizi olimpisko spēļu vēsturē četrgades nozīmīgākajā sporta forumā startēs bēgļu komanda, kas desmit sportistu sastāvā sacensībās piedalīsies arī zem Olimpiskās kustības karoga. 
Valstu parādi noslēgs mājinieki brazīlieši.

Valstis parādē soļo alfabētiskā secībā, ņemot vērā olimpisko spēļu rīkotāju nacionālās valodas alfabētu. Zīmīgi, ka kanāls NBC vēlējās pierunāt Starptautisko Olimpisko komiteju (SOK), lai ASV sportisti iesoļotu stadionā pēc iespējas vēlāk, tādējādi skatītāji ilgāk paliktu pie zilajiem ekrāniem un būtu lielāki reklāmas ieņēmumi. Taču SOK bija nepierunājama, un sportisti stadionā ieies alfabētiskā secībā, ņemot vērā portugāļu alfabētu.

Atklāšanas ceremonijas kulminācija būs olimpiskās uguns iedegšana, kas piedāvāta leģendārajam brazīliešu futbolistam Pelem, taču sliktās veselības dēļ viņš, iespējams, nevarēs izmantot šo godu – kaut gan cita kandidatūra nav dzirdēta.

Pirmie starti sportistiem sestdien paredzēti plkst.14.30 pēc Latvijas laika, kad sāksies priekšsacīkstes akadēmiskajā airēšanā.
Savukārt plkst.15.30 uz starta līnijas stāsies pirmie Latvijas atlēti - šosejas riteņbraucēji Toms Skujiņš un Aleksejs Saramotins aizvadīs grupas braucienu.

Par medaļām Riodežaneiro līdz 21.augustam cīnīsies vairāk nekā 12 500 sportisti, kuri sadalīs  medaļas  28 sporta veidos. Šajās olimpiskajās spēlēs programmā atgriezīsies golfs un regbijs. Abi sporta veidi starp olimpiskajiem bija pagājušā gadsimta sākumā, 

Kā intervijā LTV atzina Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis, tad trešdaļa no kopumā 33 Latvijas sportistiem Rio spēlēs varētu iegūt vietu pirmajā desmitniekā.

Arī Riodežaneiro restorāni jau ir gatavi milzīgam apmeklētāju pieplūdumam.
Pilsētā ir ļoti daudz ēdināšanas iestāžu, no kā izvēlēties.
Vieni piedāvā relaksētu atmosfēru, citi – diezgan neparastu ēdiena pasniegšanas veidu.
Populārākais vietējais ēdiens esot taro auga krēms ar kokosriekstu pienu un olas dzeltenumu.
Dažiem restorāniem Rio ir sena vēsture, un daži ir ierindoti Latīņamerikas 50 labāko restorānu sarakstā. Dārgākajā no tiem trīs ēdienu maltīte var maksāt aptuveni 64 ASV dolārus. 


Šogad sešos mēnešos Valsts policija konstatējusi 4000 gadījumus, kad vadītāji braukuši ar transportlīdzekli, kuram noteiktajā termiņā nav veikta tehniskā apskate, pie tam 300 300 šoferi par šādu pārkāpumu sodīti vairākkārt," norāda Valsts policija.

Lai aicinātu transportlīdzekļu vadītājus rūpīgāk gādāt par sava spēkrata tehnisko stāvokli, Valsts policija sagatavojusi atjautīgu videoklipu, lai pievērstu uzmanību transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa nozīmei ceļu satiksmē.

Tehniskā stāvokļa atbilstība drošai ceļu satiksmei ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kas tieši saistīts ar drošu pārvietošanos. 

Videoklips skatāms šajā Valsts policijas youtube kanālā. 
Tikai katrs trešais Latvijas iedzīvotājs sporto vismaz vienu reizi nedēļā. Lai to mainītu, Latvijā septembrī notiks Eiropas Sporta nedēļa. 
Eiropas Sporta nedēļa ir Eiropas Komisijas iniciatīva ar mērķi eiropiešu vidū veicināt kustīgu, aktīvu dzīvesveidu.

Kustība izglītības iestādēs, darba vietā, fitnesa klubos un brīvā dabā – šīs ir četras tēmas, kuras šogad tiks pētītas un cilātas Eiropas Sporta nedēļas ietvaros no 17. līdz 23. septembrim!
 
Portāls #beactive izaicina ikvienu uz aktivitātēm -  vismaz 3x nedēļā. Pie tam – no visa šī procesa var iegūt arī balvas.

Kas jādara -  vismaz vienu nedēļu līdz 21. augustam savā profilā Facebook.com vai Draugiem.lv 3 x jāievieto  foto vai video, kurā redzams, kā pats vai ar savu grupu sporto. 
Mājas lapā beactivelatvia lasi vairāk!

Ne vien Eiropā, bet arī Latvijā fiziskās aktivitātes līmenis ir nepietiekams. Vismaz reizi nedēļā ar sportu nodarbojas vai spēlē sporta spēles vien 31% no mums, kamēr 36% pavada sēžot vairāk nekā 5,5 stundas dienā.
Rīgas Stradiņa universitāte aicina jauniešus vecumā no 18 līdz 30 gadiem piedalīties pētījumā, kurā tiks noteikta graudaugu pārslu ietekme uz glikozes līmeni un insulīnu, kam ir neatsverama nozīme sāta sajūtas regulēšanā, svara kontrolē, izturības nodrošināšanā sportojot, kā arī cukura līmeņa kontrolē.
Pētījuma norises laiks: 2016. gada augusts un septembris. Pētījuma ilgums: 4–6 nedēļas.

Tie, kas piedalīsies pētījumā – ēdīs veselīgus, Latvijā radītus produktus, dabūs brokastis bez maksas, uzzinās  vairāk par veselīgu uzturu un darīs labu citiem.

Projekts ir īpašs ar to, ka grauds tiks pētīts no selekcijas brīža līdz pat ietekmei uz cilvēka vielmaiņas procesiem. Projektu realizē Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU PTF), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI) un Norvēģijas Bioekonomikas institūts (NIBIO).

RSU pētīs dažādu graudaugu pārslu ietekmi un glikozes līmeni (noteiks glikēmisko indeksu) un insulīnu (noteiks insulīna indeksu). Šiem rādītājiem ir neatsverama nozīme gan sāta sajūtas regulēšanā, gan svara kontrolēšanai, gan izturības nodrošināšanai sportojot, kā arī cukura līmeņa kontrolei cukura diabēta pacientiem.
RSU pētījumu veic RSU Sporta un uztura katedra. Pētījuma komandu veido vadošā pētniece, docente Dr. med. LAILA MEIJA, pētniece Dr. med. LĪGA BALODE, laborante, uztura speciāliste un RSU doktorante GUNA HAVENSONE.
Dalība pētījumā būs labās gribas izpausme, kas palīdzēs dziļāk noskaidrot Latvijas tradicionālo un inovatīvo graudaugu potenciālu veselības nodrošināšanā un dalīties ar šo pieredzi ar citu valstu pētniekiem un progresīviem pārtikas ražotājiem.


Pētījuma autori lūdz atsaukties VESELUS jauniešus.

Pētījumam meklējam jauniešus, kuri atbilst šādiem kritērijiem:
vecums: 18–30 gadi,
stabils svars (ĶMI: 19–25),
nesmēķētāji,
nav pārtikas alerģijas,
nelieto zāles, kontracepcijas tabletes, nav hormonālā spirāle (Mirena),
vismaz divas nedēļas nelieto citus ogļhidrātu vielmaiņu ietekmējošus uztura bagātinātājus (piemēram, vielmaiņas un zarnu trakta darbības regulēšanai – topinambūru pulveri, ceļteku pulveri, pektīnus, hroma preparātus u. tml.),
fiziskās aktivitātes līmenis:
a) nav fizisko aktivitāšu;
b) var būt regulāras fiziskas aktivitātes līdz trim reizēm nedēļā;
c) pētījuma laikā jāatturas no sacensībām, turnīriem, ļoti intensīvas fiziskas slodzes, piemēram, velobraucieniem, basketbola vai tenisa turnīriem visas dienas garumā u. tml.,
ikdienā lieto tradicionālu uzturu (nav vegāns, svaigēdājs, nav ēšanas traucējumu, nelieto sporta uzturu vai neievēro kādu īpašu diētu).
Katram brīvprātīgajam pētījuma dalībniekam paredzētas desmit vizītes uz laboratoriju, kur saņems standarta maltīti, kas ir 50 g glikoze atšķaidīta ar 250 ml ūdens vai graudaugu maltīti (dažādu graudaugu pārslas).
Pacientu atbilstība citiem (laboratoriskajiem) MS diagnostiskajiem kritērijiem tiks noteikta Nacionālais Medicīnas Serviss – Laboratorija Rīgā, Biķernieku ielā 25A.

Ar ko jārēķinās?

Jābūt gatavam ierasties laboratorijā 2–3 reizes nedēļā 4–6 nedēļas no rīta plkst. 9.00 tukšā dūšā
Jāievēro instrukcijas, kā pareizi sagatavoties izmeklējumiem
Laboratorijā būs jāpavada 2,5–3 stundas
Mazliet arī sāpēs, jo asins paraugi tiks ņemti gan no pirksta, gan no vēnas
Būs jāēd graudaugu pārslas un jāuzdzer ūdens
Kā notiks pētījums?
Pētījums tiks veikts no rīta, tukšā dūšā. Iepriekšējās maltītes laiks: pirms 10–12 stundām.
Vispirms tiks paņemtas asins analīzes. Glikozes koncentrāciju noteiks kapilārajās asinīs (analīzi ņems no pirksta), savukārt C peptīda un insulīna koncentrāciju noteiks venozajās asinīs (asinis – no elkoņa vēnas).
Tad katrā reizē (2–3 reizes nedēļā) brīvprātīgajiem tiks piedāvāta kāda maltīte – standarta glikozes šķīdums vai graudaugu maltīte. Gan maltīte, gan standarta paraugs pētījumā iesaistītajai personai būs jāapēd 15–20 minūšu laikā. Papildus tiks piedāvāts 250 ml dzeramais ūdens.
Uzreiz pēc pirmā kumosa tiks uzsākta laika atskaite un attiecīgi sešas reizes (resp., 15., 30., 45., 60., 90. un 120. minūtē) tiks paņemts kapilāro asiņu paraugs, savukārt asins paraugi no vēnas tiks ņemti caur ievadīto katetru.
Kopējais ziedotais asins daudzums katrā apmeklējuma reizē nepārsniegs 30 ml – tik niecīgs asiņu zudums neietekmēs pašsajūtu un veselību.
Vēlāk, izejot no iegūtajiem glikozes un insulīna koncentrācijas datiem, tiks aprēķināts attiecīgā produkta glikēmiskais un insulīna indekss.

Kā pieteikties?

Par gatavību piedalīties lūdzam rakstīt Gunai Havensonei e-pastu uz adresi guna.havensone@gmail.com, norādot vārdu, uzvārdu, vecumu, e-pasta adresi un mobilā tālruņa numuru.
Tālrunis papildu informācijai: 26353142
23 dienu garumā ar velosipēdu apceļot Latvijas pierobežu vairāk nekā 1500 kilometru garumā, iepazīt vietējos iedzīvotājus, viņu ikdienas dzīvi un par ceļojumu veidot arī dokumentālo filmu un rast atbildi uz jautājumu “Ko mūsdienās nozīmē būt latvietim?”. To apņēmusies četru jauniešu komanda projektā „On The Border”.

Projekta idejas autors ir Vidzemes Augstskolas students Toms Treimanis, kurš apgūst tūristu gida – ceļojumu un pasākumu organizatora profesiju, un velobrauciens apkārt Latvijai ir daļa no viņa bakalaura darba. Palīgā piesaistīti arī studenti no Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas.

Filma caur Toma braucienu atspoguļos to, kā latvieši dzīvo un strādā pierobežā, kā izpaužas viņu latviskums un tradīcijas; plānots izveidot arī digitālo velomaršrutu, lai šo braucienu atkārtot varētu arī citi.

Nakšņošanu projekta dalībnieki sarunājuši pie vietējiem iedzīvotājiem, tā turpinot savu ideju par pierobežas iedzīvotāju dzīves iepazīšanu. 

Projekta galvenais mērķis ir – parādīt gan vietējiem, gan arī citu valstu iedzīvotājiem to, kas notiek Latvijas pierobežā .
Gan velobrauciena starts, gan finišs plānots Rīgas centrā.
Šonedēļ Rīgas ostā pietauvots lielākais kuģis, kāds šogad ienācis ostā, - tā garums ir 265 metri, platums 43 metri.
Vienlaikus tas ir lielākais tankkuģis, kāds jebkad pietauvots šajā piestātnē.

Kuģis "STI Oxford"  Rīgā ieradies no Roterdamas ostas. Tā tilpnēs plānots iekraut 105 tonnas dīzeļdegvielas, ko iespējams izdarīt pusotras līdz divu diennakšu laikā. Kuģis Rīgas ostu plāno atstāt svētdien, 7. augustā.

Kuģa ievešanai Rīgas ostā piesaistīti četri lielie velkoņi. Rīgas ostas kapteiņa dienesta Kuģu vadības centra vadītājs Jurijs Zariņš skaidro, ka tik lielu kuģu ievešana Rīgas ostā prasa ne tikai labu loča un velkoņu tehnoloģisko aprīkojumu, bet arī augstu profesionalitāti.
Vismazākā kļūda varot radīt neparedzamas sekas, jo, piemēram, kuģa priekšgala novirzīšanās par vienu grādu no kursa, nozīmē, ka kuģa pakaļgals var atdurties pret Daugavas krastu. 

Rīgas ostas kapteiņa dienestam esot pieredze lielo kuģu uzņemšanā - vairākkārt ostā ienācis kruīzu kuģis "Costa Pacifik", kura garums ir 294 metri. 13. jūlijā ienācis līdz šim lielākais "ro-ro" kravu kuģis "Independence II", kura garums ir 199 metri un kas Latvijā nogādāja NATO spēku tehniku.
Uz Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm devušies gan sportisti, gan oficiālās amatpersonas.
Kopā ar sporta tērpiem un cita veida atribūtiku ceļa somās līdzi paņemti arī Latvijas karogi. Vispirms to uzdevums būs izcelt vietu, kur olimpiskajā ciematā dzīvos Latvijas atlēti, bet pēc tam arī, cerams, to pielietojums būs nepieciešams uzvaras gadījumā.

Jau ceturtdien Rio olimpiskajā ciematā tiks pacelts Latvijas karogs, bet  olimpiskās spēles oficiāli atklās piektdien. Rio atkāšanas ceremonija  risināsies plkst. 2 naktī uz sestdienu (Latvijas laiks). 

Tikmēr leģendārais Brazīlijas futbolists Pelē no organizatoriem saņēmis piedāvājumu Riodežaneiro olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā iedegt olimpisko uguni.
75 gadus vecais brazīlietis pagaidām nav sniedzis atbildi, jo viņam šis jautājums jāapspriež ar saviem sponsoriem.  Bet kā brazīlietis viņš būtu laimīgs iedegt  uguni,norādīja viens no sava laika pasaules labākajiem futbolistiem. 

Jāpiebilst, ka pašas spēles faktiski jau sākas šodien - jau šovakar, kad olimpiskajos laukumos tiks aizvadīti pirmie futbola mači.

Olimpiskā futbola turnīra sākums pirms atklāšanas ceremonijas nav nekāds īpašs pārsteigums kalendārā, jo citādi gluži vienkārši nepietiek laika, lai 16 vīriešu un 12 sieviešu izlases līdz 21. augustam sadalītu divus medaļu komplektus. 

Ņemot vērā, ka olimpiāde pirmoreiz notiek ne tikai Brazīlijā, bet vispār Dienvidamerikā, kur futbola kā sporta veida numur viens statusu neapdraud praktiski nekas, futbola turnīri šoreiz piesaistījuši īpašu interesi. 
Olimpiskā turnīra neapšaubāmi lielākā zvaigzne būs Neimārs, Spānijas superkluba „Barcelona” futbolists.  Tik augsta līmeņa zvaigznes olimpiskajā futbola turnīrā ir retums, , tāpat arī nav noslēpums, ka futbolā olimpiskā zelta prestižs ir krietni zemāks nekā, piemēram, kontinentu čempionātiem, nemaz nerunājot par Pasaules kausu.

Futbola līdzjutējiem arī jāņem vērā, ka FIFA izmēģinājuma programmas ietvaros olimpiskajos turnīros darbībā būs jaunais noteikums, kas pieļauj ceturtās maiņas veikšanu papildlaikā. Tāpat arī tiks izmēģinātas jaunas tehnoloģijas vārtu guvumu noteikšanai.

Lai informētu sabiedrību par iespējām pārbaudīties, Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests sāk mēnesi garu informatīvu kampaņu ar mērķi - mudināt sabiedrību pārbaudīt veselību par valsts līdzekļiem.
Kaut gan saslimšana ar onkoloģiskajām slimībām pieaug, iespēju veikt valsts apmaksātas vēža pārbaudes izmanto  tikai trešā daļa cilvēku.

Kā skaidro speciālisti - iemesli noteikti ir ļoti dažādi un individuāli. Tās var būt gan bailes no šo pārbaužu veikšanas, arī, protams, bailes no sarunas ar ārstu par šo tematu, un bailes, ka pārbaudes rezultātā tiešām varētu būt kaut kas atklāts.

Daudzkārt vēstīts, ka viens no līdzekļiem cīņā ar vēzi ir tā savlaicīga noteikšana, kā arī profilakse.
Facebook Draugiem Twitter Instagram