Lai svētku brīvdienās un Jaunā gada svinību laikā nepieļautu nelikumīgu pirotehnikas apriti, kā arī novērstu ar pirotehnikas izstrādājumiem saistītos negadījumus, Valsts policija līdz 2. janvārim veic to pārbaudi.

Policija atgādina, ka uz katra pirotehnikas izstrādājuma ir norādīta uguņošanas ierīces kategorija, pēc kuras arī nosaka, no kāda vecuma persona drīkst to iegādāties un pielietot. 

F1 kategorijas ierīces var iegādāties un izmantot no 14 gadu vecuma.

F2 un F3 kategoriju ierīces, kā arī T1 kategorijas skatuves pirotehniskos izstrādājumus var iegādāties no 18 gadu vecuma. 

Valsts policija atgādina, nekādā gadījumā nepirkt pirotehniku no privātpersonām, kas tirgo nezināmas izcelsmes nesertificētus izstrādājumus. 

Pirms izstrādājuma lietošanas jāpārliecinās, ka ir ievērots drošs attālums no skatītājiem, mājām, kokiem un elektrības vadiem. Tāpat jāparūpējas, lai pirotehnikas izmantošanas vietas tuvumā būtu ūdens vai ugunsdzēšamais aparāts, ko nepieciešamības gadījumā varētu pielietot.

Pirotehniskos izstrādājumus nedrīkst mest ugunskurā un nekādā gadījumā, tos nedrīkst vērst otra cilvēka virzienā. Tāpat izstrādājumus aizliegts izmantot alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā.
Saistībā ar Jaunā gada sagaidīšanas svinībām no 30.decembra plkst.22.00 līdz 1.janvāra plkst.15.00 tiks slēgta transportlīdzekļu satiksme Rīgā, 11.novembra krastmalā.

Satiksme (izņemot transportlīdzekļus ar speciālām caurlaidēm) tiks slēgta krastmalas posmā no Akmens tilta līdz Muitas ielai, Poļu gātes posmā no 11.novembra krastmalas līdz Pils ielai, Bīskapa gātes posmā no Herdera laukuma līdz 11. novembra krastmalai, 11.novembra krastmalai pieguļošajā paralēlajā ielā Vecrīgas pusē.

Arī rīdziniekiem un pilsētas viesiem paredzēts krāšņš Jaunā gada sagaidīšanas pasākums 11. novembra krastmalā. Pasākuma apmeklētāji varēs baudīt īpaši sagatavotu kultūras programmu ar mūziķu, populāru grupu un dīdžeju priekšnesumiem, vērot svētku uguņošanu.
Informācija par Latvijas parlamentu un Saeimas darbu turpmāk būs pieejama arī video vietnē "Vimeo".

Jaunākais "Vimeo" kanālā publicētais video stāsta par būtiskākajām 2016. gadā gaidāmajām izmaiņām likumos, kas ietekmēs mūsu valsts iedzīvotājus. Tāpat tajā atrodami video par Saeimas nama vēsturi, parlamenta zālēm, kā arī citi video materiāli.

Lai vēstītu sabiedrībai par savu darbu, Saeima aktīvi izmanto arī citus sociālos medijus. Par aktualitātēm parlamentā iespējams uzzināt arī mikroblogošanas vietnē Twitter, vietnē Youtube. Fotogrāfijas publicētas vietnē Flickr, un par parlamenta darbu stāstīts arī Saeimas Instagram kontā.

Šajā svētku sezonā viena no populārākajām dāvanām ASV bijusi "hoverboard" jeb levitējošais dēlis, tomēr atsevišķi modeļi izrādījušies bīstami lietotājiem.

Tiešsaistes tirdzniecības milzis"Amazon" izplatījis aicinājumu iznīcināt iegādātos dēļus, solot atgriezt par tiem izdoto naudu. Izrādījies, ka kāds tehnoloģisks defekts liek dēļiem aizsvilties, tādējādi apdraudot lietotājus.

Arī Lielbritānijas patērētāju aizsardzības aģentūra izņēmusi aptuveni 15 000 nedrošu levitējošo dēļu pēc tam, kad par trīs ugunsgrēku "vaininieku" tika identificēta tieši šī ierīce.

Neraugoties uz šīm nedienām, futūristiskais transportlīdzeklis ir viens no apspriestākajiem tehnoloģiju jauninājumiem. 

Atklāta “Centrālās laboratorijas” Ziemassvētku akcija "Pasaki paldies savam ārstam!", kuras laikā ikviens var uzrakstīt savam dakterim veltītu pateicības stāstu. 

Akcijas turpināsies līdz gada beigām, un pateicības stāstus var:

• nodot ar sociālo tīklu starpniecību – laboratorijas lapā vietnēs Facebook vai Draugiem
• nosūtot pa elektronisko pastu uz adresi centrala@laboratorija.lv;
• nogādāt laboratorijas centrālajā birojā;
• iesniegt citā veidā, kuru var saskaņot, zvanot pa tālruni 67334433.

Ziemassvētku akcijā piedalīsies ikviens stāsts, kas sāksies ar vārdu "Paldies" un ietvers ārstam veltītus pateicības vārdus. Nekādu īpašu prasību attiecībā uz stāstu noformējumu un formātu nav.

Vissirsnīgāko stāstu varoņi un autori saņems dāvanas.
Tādēļ ir svarīgi, lai stāstā būtu minēts ne tikai ārsta, bet arī teksta autora vārds un uzvārds, kā arī tālruņa numurs vai elektroniskā pasta adrese, pa kuru iespējams sazināties.

"Centrālā laboratorija" akciju ar devīzi "Pasaki paldies savam ārstam!" rīko jau vairākus gadus. Piemēram, pagājušajā gadā "Centrālās laboratorijas" organizētās akcijas rezultātā aptuveni 200 ārstu visā Latvijā pavisam negaidīti saņēma ziedus un pateicības vēstuli ar pacientu rakstītajām sirsnīgajām atsauksmēm. 
Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija informē, ka vairums ceļotāju no Latvijas šī gada Ziemassvētkus un gadumiju ir izvēlējušies pavadīt Tenerifē (Kanāriju salās Spānijā), Taizemē, Apvienotajos Arābu Emirātos, Šrilankā, kā arī Austrijas un Somijas kalnu slēpošanas kūrortos.

Ārlietu ministrija vēlas ceļotājiem atgādināt svarīgāko, kas jāatceras, lai braucieni izdotos bez raizēm. Vispirms ieteicams Ārlietu ministrijas mājaslapā noskaidro, vai uz izvēlēto valsti ceļot ir droši, vai ir nepieciešama vīza, kā arī kur to var noformēt.
Jāpatur prātā arī mūžvecais likums - jāpārbauda sava ceļošanas dokumenta derīguma termiņš un jāatceras reģistrēties Konsulārajā reģistrā, jo, ja ārvalstī būs ārkārtas situācija, Ārlietu ministrija varēs sazināties, lai noskaidrotu, vai ir nepieciešama palīdzība.

Bez maksas var noformē Eiropas veselības apdrošināšanas karti EVAK - tā ir derīga trīs gadus un ļaus Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs un Šveicē saņemt pirmo neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību.

Savukārt Latvijas Infektoloģijas centrā var uzzināt, vai ir nepieciešama vakcinācija, lai apmeklētu izvēlēto galamērķi.

Lai ir vēl drošāk, viedtālrunī var ielādēt mobilo lietotni „Ceļo droši!”, kas pieejama App Store un Google Play. Tajā noderīgu informāciju un padomus atradīs pat pieredzējuši ceļotāji.

Tuvojoties svētkiem, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi atgādina par piesardzību šajā laikā.
 
Būtiski ir ievērot mērenību, lietojot alkoholiskos dzērienus, jo lielākā daļa traumu notiek alkohola reibumā.
 
Īpaši jāuzmana arī bērni – jāpārliecinās, lai kafijas kanna vai krūze nav uz galda vai plaukta malas, un nevajadzētu pieļaut bērnu rotaļas virtuvē pie karstiem katliem un plīts.
 
Tāpat jāatceras, ka maziem bērniem nav piemērotas rotaļlietas, kas veidotas no daudzām sīkām detaļām, kas mazulim var nonākt elpceļos, tos nosprostojot.
 
Turklāt, ja uz ielas redzams, ka kādam cilvēkam palicis slikti, labāk doties palīgā un pajautāt, vai viss kārtībā. Iespējams, sliktas pašsajūtas, traumas vai pēkšņas saslimšanas dēļ cilvēks pats nevar izsaukt palīdzību.
 
Neatliekamos gadījumos, kad veselības dēļ apdraudēta dzīvība, jāzvana 113. Citos gadījumos var vērsties tuvākajā ārstniecības iestādē vai mediķu padomu var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Telefona darba laiks - brīvdienās un svētku dienās ir visu diennakti, bet darba dienās no plkst.17.00 līdz plkst.8.00. Elektroniski ar mediķiem var sazināties, rakstot: medkonsultacija@gmail.com vai izmantojot Skype, meklējot lietotājvārdu medkonsultācija.Siguldā šonedēļ pulcējas bobsleja un skeletona pārstāvji no visas pasaules, kopumā 18 valstīm, jo 19.un 20.decembrī pirmo reizi Latvijā notiks Eiropas kausa izcīņa bobslejā un skeletonā.

Bobslejā startēs visi vadošie Latvijas braucēji, bet skeletonā pēc sacensību nolikuma nevar startēt ranga 12 vadošie sportisti, starp kuriem ir brāļi Martins un Tomass Dukuri, kā arī Lelde Priedulēna. Toties atbalstu vajadzēs  jaunajiem skeletona braucējiem Endijai Tēraudai, Kristapam Zeilem un Ivo Šteinbergam.

Kā stāsta Latvijas Bobsleja un Skeletona federācijas (LBSF) ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis: “Ja paralēli notiktu Pasaules kausa posms, tad arī bobslejā būtu šādi noteikumi. Skeletonā šādi nosacījumi ir visu laiku, bobslejā tikai tad, ja pārklājas sacensības.” Tas nepieciešams, lai stimulētu labākos sportistus piedalīties augstākā līmeņa sacensībās, un, piemēram, izvēlēties braukt uz Ziemeļameriku, nevis palikt Eiropas kausā, kurā arī, protams, var nopelnīt punktus starptautiskās federācijas reitingā.

Bobsleja sacensību dalībnieku sastāvā arī mūsu pašmāju zvaigznes – Oskara Melbārža, Oskara Ķibermaņa un Uģa Žaļima ekipāžas, kas sevi šīs sezonas sākumā ir pieteikuši kā nopietnus konkurentus cīņā par Pasaules kausa titulu. 

Pēc astoņu gadu pārtraukuma, uz starta stāsies arī Latvijas pieredzējusī dāmu ekipāža - Olga Lapšova un Anita Koziča, kas spēkus mēros dāmu konkurencē. “Olgu tiešām var uzskatīt par vispieredzējušāko starp dāmām. Siguldas trasē viņa ir veikusi visvairāk braucienu starp visiem bobslejistiem un bobslejistēm. Mēs varam uzstādīt arī Ginesa rekordu par vecāko bobslejistu starptautiskajās sacensībās, un tā būs Olga,” stāsta Ekmanis, aicinot vērot arī dāmu bobsleja braucienus. Tāpat pirmoreiz varēsim redzēt arī mūsu kaimiņu – igauņu divnieku ekipāžu. 

Fani un līdzjutēji aicināti doties uz Siguldu, jo divās dienās tiks aizvadīti divi Eiropas kausa izcīņas posmi. Jau plkst. 10:00 uz starta stāsies skeletona pārstāvji, bet no plkst. 13:00 finālbraucienus aizvadīs bobsleja divnieku ekipāžas. Visas dienas garumā skatītājus izklaidēs dīdžejs, bet pašiem mazākajiem starta estekādē, kas ir blakus 16.virāžai, būs iespēja vizināties ar īstām bobsleja kamanām. 

LBSF ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis stāsta, ka īsto bobsleja elpu var izjust 15.virāžā, galvenajā laukumā, aiz finiša mājas. “Vēl labi trasei var piekļūt pie 13.virāžas,” iesaka Ekmanis, norādot, ka visas virāžas būs atsegtas. “Kā zināms, trasei veikta rekonstrukcija un tas nesagādā problēmas – novākt saules sargus. Vienīgi mēs nelaidīsim skatītājus starta mājā, jo mums divās dienās ir vairākas sacensības un ļoti daudz sportistu. Taču, lai nenozagtu skatītājiem iespēju redzēt starta ieskrējienu, mums pirmoreiz tiks filmēts starts un tas tiks atkārtots uz lielā ekrāna – jaunajā tablo, kas atradīsies 15.virāžas laukumā. Otra kamera atradīsies finišā. Redzēt varēs vairāk nekā parasti šādās sacensībās,” sola Ekmanis. 

Par laika apstākļiem pēc trases rekonstrukcijas vairs neviens nesatraucoties, tāpat Zintis Ekmanis norāda, ka ir uzlabojusies ledus kvalitāte. Patlaban sportisti Siguldā jau aizvadījuši treniņbraucienus. Uz tiem darbdienās līdz pulksten 15:00 līdz nedēļas nogalei var nākt ikviens. 

"Mums ir liels gods Latvijā organizēt šāda mēroga starptautiskas sacensības bobslejā un skeletonā. Ja pasākums tiks veiksmīgi noorganizēts, Siguldā nākamgad varētu notikt arī Pasaules kausa izcīņas posms, tāpēc šīs sacensības būs kā ģenerālmēģinājums nākotnei," atzīst  Ekmanis. "Tas nozīmē, ka Pasaules kausa posma gadījumā Siguldā, varēsim aiz bikšu starām paraustīt visu pasaules bobsleja un skeletona eliti – tos, kurus parasti redzam tikai televizoru ekrānos. Ceram, ka mums būs izdevies uzdāvināt saviem skatītājiem veiksmīgas sacensības!"

Pēc jaunā gada Pasaules kausa posms risināsies ASV, uz to brauks visi trīs mūsu piloti. Divniekos Latvija startēs ar trīs ekipāžām, bet četriniekos – ar divām. Kā var noprast pēc trenera Sanda Prūša izteikumiem, sadalījums jau zināms – četriniekos brauks Melbārdis un Ķibermanis. Žaļims Ziemeļamerikas trasēs būs pirmo reizi, tāpēc, kā saka Prūsis, lai sākumā apgūst šīs trases ar divnieku kamanām.

Kā Radio TEV skaidroja Zintis Ekmanis, kamanu transports uz Ziemeļameriku ir ļoti dārgs, tāpēc šobrīd rocība neļaujot turp nogādāt visas trīs četrinieku kamanas.

Foto: Charlie Booker / bobslejs.lv
Rīgas domes kaķi Kuzja un Muris kļuvuši par Krievijas televīzijas kanālu zvaigznēm.
Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova palīdze Diāna Kapočeņa Krievijas medijiem atzīst, ka domes kaķi ir veids, kā parādīt Krievijas tūristiem, cik Rīgā ir interesanti un skaisti.
Ušakova  palīdze arī norādījusi, ka Rīga nav bagāta un liela pilsēta, tāpēc reklāmas aģentūras cenšas izdomāt efektīvas un ekonomiskas kampaņas.

Tiesa, Kuzja un Muris nav viss Rīgas reklāmas kampaņa, bet reāli personāži, kas rātsnamā dzīvo jau ceturto gadu.
Toreiz tā bija Rīgas mēra Nila Ušakova ideja paņemt pavisam mazus kaķēnus no dzīvnieku patversmes ar domu aicināt cilvēkus, kuri vēlas mājdzīvniekus, dot iespēju atrast ģimeni un mājas patversmes dzīvniekiem. 

Rīgas mēra biroja darbinieki smej, ka kaķiem ir doti atbilstoši vārdi.
Muris kā jau latvietis ir nedaudz kautrīgs un viņam netīk daudz komunicēt ar atnācējiem. Kuzja raksturīgi krievu tautībai uzvedas brīvi, nepiespiesti jebkurā kompānijā.
Nils Ušakovs stāsta, ka kaķi birojā jebkuru vietu uzskata par savu teritoriju, taču īpaši iecienījuši palodzes, jo tur var gozēties saulītē.

Kuzja un Muris ir slaveni. Reti kurš domes ārvalstu viesis nav neko dzirdējis par Rīgas kaķiem, tādēļ, tiklīdz ienāk mēra birojā, uzreiz lūdz, lai parāda kaķus.

Mērs stāsta, ka dokumentus parakstīt kaķi nekad netraucē. Gadoties gan kuriozi, ka kāds no murrātājiem piepeši izdomā sanāksmes laikā aiziet pastaigāties pa lielo galdu, ap kuru visi sēž, bet pie tā jau visi ir paspējuši pierast.
Foto: delfi.lv

58% Latvijas iedzīvotāju vismaz reizi dzīvē saņēmuši nepiemērotu jeb "netrāpīgu" dāvanu un visbiežāk dāvanas autori bijuši kolēģi, secināts telekomunikāciju operatora "Bite" veiktā aptaujā.

Kā rāda aptaujas rezultāti, "netrāpīgas" dāvanas  kā otrie visbiežāk pasniedz  draugi.

Runājot par interesantākajām "netrāpīgajām" dāvanām, aptaujas dalībnieki minējuši "Opel" sēdekļu pārvalkus, kas dāvināti "Honda" īpašniekam, vannas bumbu, kaut dāvanas saņēmējam ir duša, lietotu zibatmiņu, daudz ziepju, kārtējo svečturi un citas lietas.

Taujāti, ko iesākt ar šādām neveiksmīgām dāvanām, 63% norādīja, ka šāda dāvana tiek nolikta plauktā un aizmirsta, bet 17% to mēģinātu atdāvināt citiem.

Uzskatot, ka neviena dāvana nav "netrāpīga", bet gan tikai nonākusi neīstajās rokās, "Bite" sāk dāvanu maiņas kampaņu vietnē "netrapiga.lv", kurā ikviens, kas saņēmis "netrāpīgu" dāvanu, var to samainīt vai atdot kādam citam, kam tā šķitīs piemērotāka.
"Netrapiga.lv" darbosies līdz 8.janvārim.
Iedzīvotāji aktīvi izrāda interesi par Valsts ieņēmuma dienesta  sākto akciju "Iemet čeku - mēs to pārbaudīsim!".

 VID ir izvietojis akcijas "Iemet čeku – mēs to pārbaudīsim!" kastes vēl vairākos VID klientu apkalpošanas centros. Šobrīd iemest savu čeku vai kvīti un pārliecināties par uzņēmuma godprātību iespējams kopumā 24 VID klientu apkalpošanas centros visā Latvijā. Čekus un kvītis var sūtīt arī uz e-pasta adresi: iemetceku@vid.gov.lv .

Akcijas "Iemet čeku – mēs to pārbaudīsim!" kastes ir pieejamas VID klientu apkalpošanas centros Rīgā, Jūrmalā, Ogrē, Jelgavā, Bauskā, Dobelē, Tukumā, Aizkrauklē, Limbažos, Gulbenē, Madonā, Valmierā, Alūksnē, Balvos, Daugavpilī, Jēkabpilī, Krāslavā, Ludzā, Preiļos, Rēzeknē, Saldū, Talsos, Liepājā un Ventspilī.

Vienlaikus dienestā atzina, ka to, vai šī akcija būs devusi reālus rezultātus, varēs izvērtēt tad, kad būs apkopota informācija par visiem iesniegtajiem čekiem. Pēc tam arī tiks vērtēts, vai akciju turpināt arī pēc 31.decembra.

Jāatgādina, ka ēnu ekonomikas apkarošanas ietvaros VID šogad novembra beigās sāka akciju "Iemet čeku - mēs to pārbaudīsim!".

"Ņemot vērā uzņēmumu vidū aktuālo tendenci ļaunprātīgi iejaukties kases aparātu darbībā, samazinot to ieņēmumu apmēru, no kura būtu godprātīgi maksājami nodokļi valsts budžetā, VID aicina ikvienu iedzīvotāju iesaistīties cīņā ar šo nelikumīgo parādību un ēnu ekonomiku kopumā. Kopīgiem spēkiem vēršoties pret nodokļu nemaksātājiem, izdosies sekmēt nodokļu ieņēmumu pieaugumu valsts budžetā un tas mums visiem nozīmēs arvien kvalitatīvākus valsts sniegtos pakalpojumus," iepriekš norādīja dienestā.
"Mēs šogad esam tik labi, nevaram atļauties nebraukt uz Ziemeļamerikas posmiem," tā šodien Radio TEV atzina Latvijas Bobsleja un Skeletona federācijas ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis, atbildot uz jautājumu, kurš no pilotiem sastādīs kompāniju Oskaram Melbārdim pēc gadu mijas Pasaules kausa izcīņā. 

"Šogad divnieku konkurencē esam desmitniekā ar visiem trīs pilotiem. Nevaram Oskaru Ķibermani vai Uģi Žaļimu atstāt mājās, jāstartē visiem trīs," sacīja Ekmanis. Uz Ziemeļameriku tiks transportētas trīs divnieku kamanas, bet četrinieku - tikai divas, kas nozīmē, ka lēmums, kurš brauks ar četrinieku, vēl nav zināms. "Iespējams, rezultāti Siguldā liks trenerim Sandim Prūsim pieņemt lēmumu, kuram uzticēt vadīt četrinieku ASV," pauda Ekmanis.

Kā Radio TEV skaidroja Ekmanis, kamanu transports uz Ziemeļameriku ir ļoti dārgs, tāpēc šobrīd rocība neļaujot turp nogādāt visas trīs četrinieku kamanas.

Visas trīs labākās Latvijas bobsleja divnieku ekipāžas jau šajā nedēļas nogalē piedalīsies divos Eiropas kausa izcīņas posmos, kas pirmo reizi notiks Siguldas trasē.
Tiem iedzīvotājiem, kas eglīti dosies meklēt uz kādu no AS "Latvijas Valsts meži" (LVM) apsaimniekotajām teritorijām, uzņēmums izveidojis palīgu jeb mobilo lietotni "LVM meža kartes", kas ļauj noskaidrot atrašanās vietu un vēlamo maršrutu.

"LVM meža kartes" piedāvā iespēju kartes skatīt tiešsaites režīmā vai arī lejupielādēt tās ierīcē, turklāt, izmantojot globālo pozicionēšanas sistēmu (GPS), precīzi sekot savai atrašanās vietai Latvijas valsts mežos. Ar spilgti zaļu krāsu ir iezīmēti LVM meža kvartāli, bet ar oranžu krāsu - meža autoceļi.

Turklāt "apple" ierīcēm ir izstrādāta iespēja veidot maršrutu - lai nokļūtu vēlamajā vietā, kartē jāatzīmē noteiktais punkts, un aplikācija piedāvās maršrutēšanas iespēju uz šo vietu.

Lietotnē izmantotā karte ir redzama vietnes "mammadaba.lv" un "lvm.lv" mājaslapās, un arī šajā lietotnē ir iespēja pieslēgt vai atslēgt informāciju par LVM tūrisma objektiem, atpūtas vietām un dabas takām.

Kā ziņots, tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad LVM apsaimniekotajos mežos iedzīvotājiem personiskām vajadzībām Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanai atļauts nocirst vienu eglīti.

Cērtot eglīti, jāievēro, ka tās celma caurmērs jeb diametrs nedrīkst būt lielāks par 12 centimetriem, bet eglītes augstums nedrīkst pārsniegt trīs metrus. Eglīte jāzāģē līdz ar zemi, lai novērstu iespēju, ka uz augstā celma var savainoties meža dzīvnieki.
Eglītes atļauts cirst un zāģēt uz stigām, meža ceļu malās, grāvmalās, pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem un zem elektrolīnijām.

Eglīti nedrīkst cirst privātā mežā, publiskā dabas parkā, kā arī īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, kas informatīvajās zīmēs atzīmēta ar ozollapu.
Tāpat eglītes aizliegts cirsts jaunaudzēs un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atzīmētas ar ozollapu.

Valsts meži atrodas visā Latvijas teritorijā starp daudziem privātajiem, pašvaldību un citu īpašnieku mežiem, tāpēc, lai nerastos konflikti, LVM aicina pirms eglītes ciršanas vai zaru savākšanas pārliecināties, kam pieder mežs, apjautājoties par to mežsaimniecībās vai Valsts meža dienesta mežniecībās.
Valsts mežu teritorijas var atpazīt pēc LVM izvietotajām dzeltenajām zīmēm ceļu malās. Arī robežstigu zīmes norāda uz valsts mežu teritorijām. Pirms došanās uz mežu valsts mežu teritoriju var apskatīt vietnē "mammadabakarte.lv".

Tāpat LVM atgādina, ka pēc svētkiem eglītes zarus var izmantot, lai apsegtu rozes, vai gadījumā, ja tās skujas ir nobirušas no zariem, izmantot kā balstu puķuzirņiem. Arī pilsētā par eglīti var parūpēties, piemēram, augumā garākās egles var sagarināt un piedāvāt cilvēkiem, kuriem mājās ir malkas apkure.
8.decembrī  portālā lsm.lv noslēdzās Latvijas Vieglatlētikas savienības rīkotais līdzjutēju balsojums dažādās nominācijās.
Dāmu konkurencē pārliecinošu uzvaru izcīnīja Pasaules čempionāta bronzas medaļniece Laura Ikauniece-Admidiņa, kura ieguva četras reizes vairāk balsu nekā tuvākā sekotāja. Savukārt vīru konkurencē visvairāk balsu šķēpmetējam Rolandam Štrobinderam.

Interneta lietotāju balsojumā nominācijā “Gada jaunā vieglatlēte” uzvarēja Eiropas Jaunatnes Olimpiskā festivāla 2.vietas ieguvēja tāllēkšanā Klinta Bļusina. Savukārt šķēpmetējs Patriks Gailums, pēc interneta līdzjutēju domām, atzīts pats “Gada jauno vieglatlētu”, informē Latvijas Vieglatlētikas savienība.

Nominācijā “Gada treneris” visvairāk balsu ieguvis Lauris Haritonovs, kurš palīdzēja augstlēcējai Madarai Onužānei šogad izcīnīt 2.vietu Pasaules Universiādē.

Vairāk kā divu nedēļu laikā kopā saņemti 2940 balsojumi. Šogad četrām nominācijai izvirzīti sportisti, kuri uzrādījuši atzīstamus rezultātus Eiropas čempionātos dažādās vecuma grupās, Pasaules U-18 čempionātā, Pasaules čempionātā un citās augstākā līmeņa sacensībās vieglatlētikā.

Jāatgādina, ka uzvarētājus nominācijās noteiks piecas dažādas auditorijas – interneta lietotāji, sporta žurnālisti, Latvijas Vieglatlētikas savienības valde, juridiskie biedri un Treneru padome. Katra balsotāju kategorija veido 1/5 no kopējā balsojuma vērtības. Gada labāko vieglatlētu balvas tiks pasniegtas LVS sezonas noslēguma pasākumā janvārī.
16. decembrī, tiksies viena no trešā Valmieras iedzīvotāju forumā izveidotajām darba grupām, lai tālāk attīstītu forumā iedzīvotāju atbalstu guvušo ideju par talku sacensībām Valmierā.
Ikviens interesents ir aicināts pievienoties uz tikšanos Valmieras novada fondā Garā ielā 10 plkst. 19:00 un iesaistīties ieceres realizēšanā.  

Idejas galvenais mērķis ir padarīt Valmieru par tīru un sakoptu pilsētu, kuras zaļā zona būtu piemērota gan sportiskajām aktivitātēm, gan brīvā laika pavadīšanai ģimenēm un bērniem. Foruma ietvaros izskanēja, ka Valmierā jau reiz ir bijusi ideja rīkot talku sacensības starp Valmieras mikrorajoniem, tāpēc iepriekšējā tikšanās reizē viena no prioritātēm bija izvērtēt piemērotākos sacensību formātus.
Pieļaujot, ka nākotnē šī ideja varētu attīstīties un paplašināties, darba grupa izvēlējās sabiedrībai piedāvāt formātu – talku sacensības starp Valmieras skolām, kurās skolēni sakoptu Valmieras zaļās zonas, vienlaikus šķirojot atkritumus un savā starpā sacenšoties par galveno balvu – ceļojošo kausu. 

Tā kā Vislatvijas Lielā talka ik gadu notiek pavasarī, savukārt vasaras brīvlaikā, atpūšoties pie dabas, vide tiek piesārņota vairāk, darba grupa vienojās, ka piemērots laiks talku sacensībām varētu būt rudens, septembra sākums. Tas ir laiks, kad skolēni tikko kā uzsākuši mācības un būtu atraktīvs un sabiedrībai noderīgs veids, kā skolēniem savā starpā labāk iepazīties, kā arī atkal satikties pēc vasaras brīvdienām. 

Līdz idejas realizācijai vēl nepieciešams veikt daudzus sagatavošanās darbus, kā arī apzināt esošo situāciju un izzināt sabiedrības viedokli.
Piemēram, jānoskaidro, kuras Valmieras zaļās zonas būtu nepieciešams primāri sakopt, Vai izglītības iestādes būtu gatavas un ieinteresētas piedalīties šādā pasākumā, jāprecizē pasākuma formāts, sacensību vērtēšanas kritēriji, aptaujas veidā jānoskaidro piemērotākais variants ceļojošajai balvai, jāpiesaista pasākumam atbalstītāji, kā arī jāizplāno atraktīva un informatīva noslēguma ballīte pēc labi padarīta darba.

Ikviens, kam rūp Valmiera un tās zaļā zona ir aicināts, izteikt viedokli, piedāvāt savas idejas un piedalīties darba grupā veidojot talku sacensības. Grupas tikšanās paredzēta 16. decembrī Valmieras novada fondā (Garā iela 10) plkst. 19:00. Interesentiem lūgums sazināties ar darba grupas vadītāju Jāni Medni pa tālruni 26576478.
9.janvārī Rīgā piekto gadu pēc kārtas norisināsies Šerloka Holmsa dzimšanas dienas svinības. Plānots, ka tās pilsētas centrā pulcēs rekordlielu skaitu dalībnieku. 

2016.gadā ciemos pie pasaulslavenā detektīva ieradīsies viņa kolēģi - izmeklētāji no dažādām valstīm. 

Pasākums 9.janvārī sāksies plkst. 12 pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja. Šī vieta nav izvēlēta nejauši - te tika uzfilmētas dažas epizodes Igora Masļeņikova "Šerloka Holmsa un doktora Vatsona piedzīvojumu" pirmajām sērijām. 

Speciālā mājas lapā var sekot līdz aktivitātēm un dienas programmai.

2012.gada 28.janvārī Rīga kļuva par pirmo pilsētu, kura svinēja visu laiku izcilākā izmeklētāja Šerloka Holmsa dzimšanas dienu. Pirmo reizi šis notikums pulcināja ap 1000 jauno un neparasto ideju cienītājus. Ideja aizrāva pasauli. Tagad svētkus apmeklē vairāk nekā 10000 cilvēku. Tie kļuva par ikgadēju notikumu, un pašlaik svētki pievilcīgi tūristiem no visas pasaules ziemas atpūtas programmas Latvijā ietvaros.
Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina skolēnus pieteikties sagatavošanas kursiem matemātikā un fizikā.

Pieteikšanās kursiem noteikta līdz 15.janvārim, bet pašu kursu sākums – februārī.

Plānots, ka kursos tiks atkārtotas un papildinātas attiecīgā mācību priekšmeta vidusskolas vielas zināšanas.

Skolēnu izpratne par tematiem tiks pārbaudīta dažādos testos un uzdevumos. Kursos īpaša uzmanība tiks pievērsta iepriekšējo gadu centralizēto eksāmenu jautājumu un uzdevumu apguvei. Matemātikas kursos lielāka uzmanība tiks veltīta algebras uzdevumiem, jo eksāmenā algebras un ģeometrijas tematu īpatsvara attiecība ir 3:2," skaidroja pasniedzēji. 
Tas notiks nākamā gada februārī - Ziemas gaisa balonu festivāla laikā, kad gaisa balonā varēs apprecēties. 

Latviešu vēlmei precēties lidojumā gaisa balonā Pasaules Ginesa rekordu centrālais birojs Londonā ir piešķīris rekorda statusu, devis oficiālu nosaukums, izstrādājis speciālu nolikumu un paudis gatavību sūtīt uz Latviju tiesnešus, kas rekordu fiksēs,” informē Ziemas gaisa balonu festivāla “Love Cup 2016” un Ginesa rekorda organizatore, biedrības Sky Amazons  direktore Inga Ūle. 

Pasaules Ginesa rekorda oficiālais birojs izvirzījis virkni prasību, kas organizatoriem jāievēro, lai aktivitāte tiktu fiksēta un vēlāk ar sertifikātu arī apstiprināta kā īsts, oficiāls Ginesa rekords. „Katra no prasībām ir īstenota, līdz ar to varam apgalvot – mums ir visas iesējas uzstādīt īstu Ginesa rekordu, kas būs izziņots visā pasaulē, oficiāli reģistrēts un dokumentēts. Tā vairs nebūs vietēja mēroga „ballīte”, kas tālāk par reklāmu ar saukli par rekordiem netiek,” atzīst Inga Ūle.  

Turklāt šobrīd ir apstiprināts, ka ziemas gaisa balonu festivāls „Love Cup 2016” būs patiešām unikāls ar vairākām lietām. „Mēs jau esam īpaši ar to, ka ir pieteikts pasaulē lielākais pāru skaits, kas gatavs vienlaikus slēgt laulības virs zemes, lidojuma laikā. Festivāls būs pirmā reize Latvijas un Baltijas vēsturē, kad debesīs pacelsies pasaulē lielākās ietilpības gaisa baloni.  
Tā būs pirmā reize vēsturē, kad laulībām gaisa balonā ikviens pasaules iedzīvotājs varēs sekot līdzi tiešraidēs internetā – filmēšanu nodrošinās tam īpaši piesaistīta speciālistu komanda, kas strādās ar vismaz četrām videokamerām un vēl vairākām autonomām video ierakstīšanas ierīcēm. Līdz ar to šis būs pasaulē pirmais (!) Ginesa rekords, kura norisei tiešsaistē varēs sekot jebkurš planētas iedzīvotājs, jebkurā  pasaules galā - galvenais, lai viņam būtu pieejams internets,” pasākuma vērienīgumu ieskicē Inga Ūle.  Tiesa, ņemot vērā striktos noteikumus un atbildību, ko uzņemas organizators, ar striktākiem atlases kritērijiem jārēķinās arī pāriem, kuri ir pieteikuši savu dalību. 

Jau šobrīd ir pieteicies pietiekams pāru skaits, lai Ginesa rekords  – vienlaikus, lidojumā gaisa balonā visvairāk salaulāto pāru - būtu uzstādīts un ir droši, ka tas notiks 14. februārī Jēkabpilī. Taču pieteikto pāru vērtēšana tikai nupat sākusies un ir pāri, kuriem šajā reizē piedalīšanās rekorda uzstādīšanā nebūs iespējama. „Ir brīnišķīgi, ja savu savienību lidojuma laikā vēlas apliecināt pāris, kas gaida bērniņu, taču mēs nevēlamies riskēt ar māmiņas un gaidāma bērniņa veselību, tādēļ grūtniecēm lidot neļausim. Papildus citiem būtiskiem jautājumiem par veselību, mums svarīgs faktors ir arī tas, cik nopietni pāris raugās uz savām attiecībām un uz laulībām kā tādām. Tāpēc, atlase patiešām būs nopietna un pieiesim tai ar vislielāko atbildības sajūtu. Tādu sagaidām pretim arī no pāriem, ko izraudzīsimies ,” atzīst I.Ūle. 

Organizatore gan piebilst, ka šobrīd radusies iespēja pagarināt pāru pieteikšanās termiņu, tādēļ tiem, kuri vēlas – nekas vēl nav nokavēts. „Pateicoties pasaules Ginesa rekordam, nākamā gada februārī uz Latviju atbrauks arī tādi gaisa baloni, kādi šeit iepriekš vēl nav redzēti. Ir zināms, ka Ginesa rekordu mums palīdzēs uzstādīt lielākie gaisa baloni pasaulē, kuru ietilpība ir 10, 16 un - pat  32 cilvēki. Kas tāds Latvijā vēl nav bijis! Līdz šim, lai klātienē varētu redzēt kā izskatās gaisa balons, kas ietilpības ziņā ir līdzvērtīgs kārtīgam autobusam bija jāmēro ceļš uz tālajām un eksotiskajām zemēm, tādām kā Amerika, Mjanma (Birma) vai Laosa.
Bet tagad viss notiks tepat pie mums – Jēkabpilī!  Gaisa balonu piloti no visas pasaules, kuru kvalifikācija atbilst šo aviācijas transporta līdzekļu vadīšanai ir apliecinājuši savu vēlmi piedalīties šajā neticamajā notikumā. Bet mūsu – Latvijas pāriem ir unikāla iespēju, parūpēties, lai mīlestība tiek savienota debesīs un visa pasaule to redz, vēlreiz izdzirdot Latvijas vārdu ar jauno Ginesa rekordu. Mūsu mērķis ir sludināt mīlestību!  Tāpēc – piesakās, kas vēl to nav izdarījis!” tā Inga Ūle. 

Jau ziņots, ka neparastās kāzas notiks mīlestības tēmai veltītā un Latvijā nebijušā ziemas gaisa balonu festivālā “Love Cup 2016”, kas laikā no 11. līdz 14.februarim risināsies Jēkabpilī un tai līdzās esošajos Salas, Krustpils un Viesītes novados. Festivāls vienkopus pulcēs 30 vadošos balonu piloti no tuvākām un tālākām zemēm. Bet festivāla kulminācija notiks 14.februārī -  Sv.Valentīna dienā,  kad laulājoties lidojuma laikā Latvijā tiks uzstādīts pasaules Ginesa rekordu – vislielākais vienlaikus lidojumā Gaisa balonā salaulāto pāru skaits!

Ja lasot šo ziņu, Jūsu ķermenis reaģē un pirksti grib klabināt taustiņus klaviatūrai, lai pieteiktu savu dalību, jo Jūs jūtat ar sirdi – “IR! Tas ir mūsējais pasākums! Tas ir Mūsu formāts!”, tad nekavējieties un piesakieties. Pāri, savu dalību rekorda kaldināšanā var pieteikt, aizpildot anketu - tā pieejama šeit.
Pieteikšanās turpināsies līdz decembra beigām.


Pargandrīz 1,76 miljoniem ASV dolāru (1,61 miljonu eiro) izsolīts Dženisas Džoplinas apgleznotais «Porsche» kabriolets.

Vairāksolīšana ilga piecas minūtes, un tā ir augstākā cena, kas jebkad samaksāta par «Porsche 356» automašīnu. Pirms izsoles tika prognozēts, ka 1964. gada auto varētu pārdot par gandrīz trīsreiz mazāku summu, un izsoles noslēgumā tās dalībnieki, sasniedzot grandiozo summu, esot aplaudējuši.

«Dženisas Džoplinas «356C» bez šaubām ir starp visu laiku nozīmīgākajām «Porsche» automašīnām,» izziņojot izsoli, sacīja «Sotheby's» rīkotājdirektors Ians Kellehers. “Tas ir tikpat novatorisks un apburošs kā pati dziedātāja.»

Džoplina 1968. gadā iegādājās lietotu «Porsche» kabrioletu baltā krāsā. Viņai tas piederēja līdz nāvei 1970. gada oktobrī. Pēdējos 20 gadus automašīna bija novietota pie Rokenrola slavas zāles un muzeja Klīvlendā.

Kāds Džoplinas draugs apgleznoja auto ar psihodēliskiem zīmējumiem. Automašīna kļuvusi tik atpazīstama, ka 1969. gadā esot izgāzies mēģinājums to nozagt un nopūst ar pelēku krāsu.

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju šogad Ziemassvētku svinēšanai paredzējuši atvēlēt no 30 līdz 100 eiro, noskaidrots jaunākajās aptaujās.

Līdz 200 eiro plāno tērēt gandrīz piektdaļa iedzīvotāju, savukārt 6% – vairāk nekā 200 eiro. Vienlaikus piektdaļa iedzīvotāju Ziemassvētku tēriņus neplāno un nezina, cik daudz līdzekļu šogad atvēlēs svētku svinēšanai.

Visvairāk cilvēki plāno tērēt Ziemassvētku dāvanu iegādei un svētku galdam, un interesanti, ka sievietes lielāku naudas summu plāno atvēlēt dāvanai, bet vīrieši – svētku mielastam.

Gatavojoties svētkiem, vairāk nekā puse iedzīvotāju vislabprātāk saņemtu atlaides pārtikas produktiem, rotaļlietām, degvielai un kosmētikai, mazāk – svētku apģērbam, grāmatām un arī ceļojumiem. 

Latvija sākusi bēgļu uzņemšanas procesu,un pirmie desmit patvēruma meklētāji no Grieķijas ieradīsies janvārī.

Tikmēr policija aicina iedzīvotājus neizplatīt nepārbaudītu un dezinformējošu informāciju. Kā norādījis Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovkis, vakar un šodien sociālajā tīklā "Twitter" Valsts policija saņēma ļoti daudz iedzīvotāju jautājumus par kādas "Twitter" lietotājas sniegto informāciju – par it kā notikušu noziegumu Muceniekos, uz kuru policija it kā neesot reaģējusi.

Pārbaudot šo informāciju, noskaidrots, ka "Twitter" lietotāja informāciju pārkopējusi no cita sociālā tīkla – portālā "Draugiem.lv", kur kāds lietotājs aprakstījis it kā notikušu gadījumu - pieturā Muceniekos 17 gadīgai meitenei uzbrukuši vīrieši un atņēmuši telefonu, bet policija neesot atbraukusi.

Vēlāk noskaidrojies, ka šis sociālā tīkla lietotājs informāciju ieguvis no anonīma komentāra ziņu portālā “TVNET”. Kā atklāja Sadovskis, rūpīgi pārbaudot saņemtos zvanus un iesniegumus saistībā ar notikumiem Muceniekos, Valsts policija ir noskaidrojusi, ka policijā šobrīd nav saņemta šāda informācija. Kļūstotaktuālam jautājumam par patvēruma meklētāju situāciju Eiropā, situāciju Muceniekos Valsts policija uzrauga pastiprināti.
7. aprīlī Rīgā uzstāsies fenomenālas balss īpašniece un viena no visu laiku veiksmīgākajām dziedātājām Meraija Kerija.

Mūziķe nav uzstājusies Eiropā kopš 2003. gada, kas padara viņas gaidāmo koncerttūri «Sweet Sweet Fantasy» par īpašu un ilgi gaidītu notikumu.

Dziedātāja ir slavena ar savu spēcīgo piecu oktāvu vokālu, un tikusi pie tādiem nozīmīgiem apbalvojumiem kā «Billboard» godalga kā labākajai desmitgades mūziķei, «World Music Award» par pasaules veiksmīgāko dziedātāju šajā tūkstošgadē, un nupat dziedātāja saņēma arī zvaigzni Holivudas Slavas alejā.Latvijas 2015.gada populārākā sportista titula ieguvējs tiks noskaidrots veiksmīgi NBA karjeru iesākušā basketbolista Kristapa Porziņģa, motokrosista Paula Jonasa un Latvijas labākā boksera Maira Brieža atbalstītāju cīņā.
Šie trīs sportisti ieguva visvairāk balsu «Latvijas Gada balvas sportā 2015» līdzjutēju balsojuma pirmajā kārtā.

Otrās kārtas balsojums sākās piektdien, 11.decembrī portālā Delfi.lv un ilgs līdz 22.decembra pusnaktij. Uzvarētājs tiks pasludināts 23.decembrī svinīgajā «Latvijas Gada balvas sportā 2015» pasniegšanas ceremonijā.

Pirmajā kārtā visvairāk balsu no 13 pretendentiem ieguva Kristaps Porziņģis - 26,7%, apsteidzot 17,7% balsu saņēmušo Paulu Jonasu un Mairi Briedi, par kuru nobalsoja 12,3% aptaujas dalībnieku.

Ļoti tuvu līderu trijniekam bija septiņcīņniece Laura Ikauniece-Admidiņa (11,9%). Labāko sešiniekā iekļuva arī skeletonists Martins Dukurs (7,9%) un bobslejists Oskars Melbārdis (6,6%).

Latvijas Gada balva sportā 2015 tiks piešķirtas 15 nominācijās: Labākais Latvijas sportists, Labākā Latvijas sportiste, Labākais tehnisko sporta veidu sportists, Labākais Latvijas treneris, Labākā Latvijas sporta spēļu komanda, Labākā Latvijas komanda individuālajos sporta veidos, Gada uzlecošā zvaigzne, Gada sporta notikums, Gada notikums Tautas sportā, Paraugs sportā, Gada sporta skolotājs, Latvijas Paralimpiskās komitejas speciālbalva, Mūža ieguldījums Latvijas sportā, Latvijas populārākais sportists un Latvijas Televīzijas speciālbalva.

No 14.decembra Radio TEV studijā atradīsies liels Dāvanu maiss, kuru vērsim vaļā un  Radio TEV ēterā valdīs dāvināšanas un saņemšanas prieks! 
Iespēja iegūt dāvanu būs gan Tev, gan varēsi kādu dāvanu uzdāvināt  sev mīļam cilvēkam.

Visus noteikumus vari izlasīt šeit. 

Kaut gan – nav jau tur daudz ko lasīt:
Lai dāvinātu vai, iespējams, saņemtu dāvanu , piesaki draugu, rakstot uz studija@radiotev.lv un norādi jūsu abu kontaktinformāciju. 
Un tad tikai atliek klausīties Radio Tev!

Kad ēterā skanēs zvārgulīši, tavs draugs saņems zvanu. Ja viņš  tiks galā ar uzdevumu, draugs saņems dāvanu, bet, ja ne - dāvana būs Tev!

Viss, kas jāizdara – jāatsūta mums tava un drauga kontaktinformācija uz studija@radiotev.lv un mēs rūpēsimies, lai dāvanas no Radio TEV dāvanu maisa sāk savu ceļu.

Latvijā parādījušies krāpšanas gadījumi, kad pagaidām nenoskaidrotas persona, personu grupa, uzdodoties par Latvenergo darbiniekiem, iekļūst cilvēku dzīvesvietās un, iemantojot uzticēšanos, izkrāpj naudu vai, novēršot uzmanību, nozog naudu vai citas vērtīgas mantas. 

Reģistrētie gadījumi liecina par to, ka krāpnieki par saviem upuriem izvēlas vecāka gada gājuma cilvēkus, tādēļ policija aicina būt modriem un nekādā gadījumā neielaist savā dzīvesvietā svešas personas. 

Saskaroties ar šādām personā, lūdzam piefiksēt šo personu transportlīdzekļu numurus, personu individuālās pazīmes un par šiem gadījumiem nekavējoties ziņot policijai pa tālruni 110. 

Policija aicina sniegt informāciju arī tos iedzīvotājus, kuru rīcībā ir informācija par šādiem gadījumiem.
Parādījusies jauna šifrējošā izspiedējvīrusa versija "CryptoWall 4.0", un, lai gan Latvijā pagaidām konstatēti tikai daži "CryptoWall 4.0" inficēšanās gadījumi, nevajadzētu zaudēt modrību, stāsta  informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" pārstāvji.

Kā vēsta "Cert.lv" pārstāvji, globālajā tīmeklī vērojams jauns šifrējošo izspiedējvīrusu izplatības vilnis. Lietotājam vairs nav jāatver e-pasta pielikums, lai inficētu savu datoru ar izspiedējvīrusu, pietiek apmeklēt leģitīmu, bet vāji aizsargātu un tādēļ kompromitētu mājaslapu, un datorā nonāk" CryptoWall 4.0".

Šifrējošais izspiedējvīruss  izmanto neatjauninātas vai citādi ievainojamas komponentes, piemēram, "Adobe Flash", "Java" vai "Microsoft Windows", lai inficētu upura iekārtu.

Vīruss veic ne tikai failu satura, bet arī failu nosaukumu šifrēšanu. Tas sarežģī nošifrēto failu atpazīšanu, un lietotājam ir grūti saprast, ko tad viņš ir zaudējis un vai tas ir atjaunošanas vērts.
Šifrējošais izspiedējvīruss pa laikam tiek izplatīts, izmantojot arī e-pasta sistēmas. Papildu piesardzību vajadzētu ievērot tiem, kas izmanto ārzemju e-pasta servisus, veic intensīvu saraksti ar ārzemēm vai saņem daudz mēstuļu. Šajos gadījumos ir lielāka iespēja, ka kāds no e-pastiem saturēs kaitīgu pielikumu ar šifrējošo izspiedējvīrusu.
Jāņem vērā arī tas, ka ļoti maz antivīrusu spēj atpazīt šo ļaunatūru, jo, līdzīgi gripai, šis vīruss nepārtraukti mainās.

Lai izvairītos no nepatīkamiem incidentiem, "Cert.lv" aicina cilvēkus nevērt vaļā negaidīti saņemtus e-pasta pielikumus, pat no pazīstamiem sūtītājiem, veidot svarīgo failu rezerves kopijas uz datu nesēja, kas ikdienā nav pievienots lietotāja datoram, kā arī datora ikdienas lietošanai izmantot lietotāja kontu, kuram nav administratora tiesību.

Ja tiek pamanītas dīvainības datora darbībā, datorā parādās nesaprotami, kodēti faili, datoru steidzami jāizslēdz un jāvēršas pēc palīdzības pie datorspeciālista. 
Jo vecāks kļūst skolēns, jo vairāk samazinās vēlme apmeklēt stundas un mācīties, secināts skolotāju bezmaksas apmācību programmas "Samsung Skola nākotnei. Jaunais skolēns" veiktā pētījumā.

Kā rāda pētījuma rezultāti, stundas apmeklē un ar interesi mācās 75% septiņus līdz 14 gadus veci skolēni, kamēr 15 līdz 19 gadus vecu skolēnu vidū tādu ir 67%.
Attiecīgi 25% jaunāka gadagājuma skolēnu vairāk laika velta darbam mājās un darbs stundās viņiem nepatīk. Vecāko skolēnu grupā tādu ir 33%.

Taujāti, kādā veidā mācības skolā varētu padarīt viņiem tīkamākas, 63% septiņus līdz 14 gadus veco skolēnu norādīja, ka mācības kļūtu saistošākas, ja tajās vairāk lietotu jaunās tehnoloģijas, piemēram, datorus, planšetdatorus vai interaktīvās tāfeles. Tā uzskata arī 64% 15 līdz 19 gadus vecie skolēni.

Jaunākiem skolēniem mācību process šķistu interesantāks, ja skolotājs, stāstot par mācību vielu, vairāk skaidrotu, kā to var pielietot ikdienā - 62%, vai jauno vielu mēģinātu pasniegt ar video materiālu vai filmiņu palīdzību - 46%.
Vecākiem skolēniem šādi paņēmieni neliekas tik saistoši, un tos kā motivējošus minējuši divreiz mazāk respondentu.

Vēl abu grupu skolēni atzinuši, ka noderīgi būtu jauno vielu apgūt spēļu veidā vai arī mācību procesā komunicēt ar skolotājiem un klasesbiedriem sociālajos tīklos.

"Samsung Skola nākotnei" apmācību programmai "Jaunais skolēns" līdz 2015.gada 30.decembrim ir aicinātas pieteikties vispārizglītojošo skolu komandas no visas Latvijas.
Dalība apmācību programmā ir bez maksas. Kopumā tiks apmācītas 15 skolu komandas, kurām programmas laikā būs jāgatavo arī pārmaiņu projekts par to, kā vairāk iedzīvināt tehnoloģiju izmantošanu skolā un kā vairāk mācību procesā iesaistīt skolēnus.
Komanda, kura programmas žūrijas vērtējumā tiks atzīta par labāko, balvā saņems 10 000 eiro jaunākajām "Samsung" tehnoloģijām savai skolai.
Pieteikšanās anketa jālejupielādē un jāaizpilda mājaslapā "skolanakotnei.lv".

9.decembrī notika Ghetto Games 7. Sezonas Gada balva, kurā Latvijā lielākās ielu kultūras un jauniešu kustības vadītājs Raimonds Elbakjans izteica pateicību sadarbības partneriem, tostarp 17 pašvaldībām. Par labāko Ghetto Games norises vietu 2015. gadā tika atzīta Smiltene.

Kā Smiltenes novada pašvaldībai atzīst “Ghetto Games” vadītājs R.Elbakjans, “Mēs iekšējā balsojumā nolēmām, ka Smiltene ir 2015. gada labākā norises vieta. To noteica vietējā iniciatīva, jo cilvēki ļoti iesaistās un uzņemšana vienmēr ir ļoti sirsnīga un cilvēcīga. Smiltene ir ļoti laba vieta tieši centrālā laukuma dēļ, kurā var organizēt lielas aktivitātes. Paldies Aldim Pukstam par aktivitāti un līdzdarbošanos pasākuma organizēšanā!”

Daudziem vēl spilgtā atmiņā palicis Smiltenes pilsētas svētku pasākums 2015.gada jūnijā, kad visas dienas garumā Baznīcas laukumā norisinājās spraigas basketbola un florbola komandu spēles, kā arī citas aktivitātes.

Ghetto Games sezonas noslēgumā balvu Smiltenes vārdā saņēma Smiltenes sporta kluba “Motonams” prezidents Aldis Puksts. “Balva ir negaidīta! Šī ir pirmā reize, kad šāda balva tiek pasniegta, iepriekš nekas tamlīdzīgs nav bijis. Smiltenes Ghetto Games ievērības ziņa noteikti nebija lielākās, bet organizatoriski ļoti sakārtotas. Tas bija pamatīgs komandas darbs, paldies visiem, kuri iesaistījās Ghetto Games organizēšanā!” saka Aldis.

11.decembrī A.Puksts pasniedza Smiltenes iegūto balvu Smiltenes novada domes priekšsēdētājam Gintam Kukainim. Aldis pateicas par sadarbību Smiltenes sporta klubam “Motonams”, Pārslai Jansonei, Ilzei Jēkabsonei, Jānis Šepteram, Smiltenes NKUP, Smiltenes “Klondaikai”, Smiltenes televīzijai, laikrakstam “Ziemeļlatvija” un citiem.

Ghetto šobrīd ir lielākā ielu kultūras un jauniešu kustība valstī. Zem Ghetto karoga tiek organizēti teju 70 pasākumi sezonā. Tūkstošiem jauniešu ir iespēja pozitīvā vidē regulāri sportot un veselīgi pavadīt laiku.

 1.janvārī stāsies spēkā jaunie Ceļu satiksmes noteikumi.
To mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību, īpašu uzmanību pievēršot mazaizsargātajiem satiksmes dalībniekiem; ieviest jaunas, satiksmes drošības uzlabošanai nepieciešamas normas; saskaņot Ceļu satiksmes noteikumu normas ar grozījumiem Valsts standartos par ceļa zīmēm un ceļa apzīmējumiem.

Par jauno Ceļu satiksmes noteikumu projektu iepriekš notikušas konsultācijas, par tiem diskutēts Ceļu satiksmes drošības padomes sēdēs, tie saskaņoti ar valsts un nevalstiskā sektora organizācijām.

Braukšana ar velosipēdu. Būtiski uzsvērt, ka velo jomā svarīga ir gan drošība, gan arī esošās infrastruktūras nodrošināto iespēju sabalansēšana ar satiksmes dalībnieku vajadzībām un vēlmēm. Līdz ar jaunajām iespējām un tiesībām velosipēdistiem, aicinām ikvienu satiksmes dalībnieku, īpaši autovadītājus, būt uzmanīgiem un vērīgiem.

Galvenie jaunumi velo jomā:
-precīzāk noteikta atļautā velosipēdu atrašanās vieta satiksmē: braukšana ar velosipēdiem atļauta pa tiem paredzēto infrastruktūru. Piemēram, pa velojoslu (brauktuves daļa, kas paredzēta braukšanai tikai ar velosipēdiem). Ja šīs infrastruktūras nav vai tā attālināta no ceļa, velosipēdistiem jābrauc pa brauktuvi;
-braukšana ar velosipēdu pa ietvi: atļauta kā izņēmuma gadījums, ja braukšana pa brauktuvi, ņemot vērā ceļu satiksmes intensitāti, ceļa un meteoroloģiskos apstākļus nav iespējama, ir apgrūtināta vai bīstama. Gājējiem uz ietves ir priekšroka un velosipēdistiem jāizvēlas braukšanas ātrums, kas neapdraud un netraucē gājējus. Braukšana pa ietvi jebkurā gadījumā atļauta bērniem līdz 12 gadu vecumam un viņu pavadītājiem;
-ar velosipēdiem atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām, ja uzstādīta attiecīgā papildzīme;
-ielas un gājēju pārejas šķērsošana: nenokāpjot no velosipēda, atļauts šķērsot brauktuvi pa ietves vai nomales iedomāto turpinājumu, kā arī, netraucējot gājējus un gājēju ātrumā, pa gājēju pārejām – gan pa tādām, kas aprīkotas ar luksoforu, gan pa neregulējamām (bez luksofora). Pirms brauktuves šķērsošanas velosipēdistam savlaicīgi jāsamazina ātrums, nepieciešamības gadījumā – jāaptur braucamais un jāpārliecinās par drošību;
-precīzāk noteikti kreisā pagrieziena veikšanas varianti: jāizvēlas drošākais pagrieziena veikšanas veids, lai neradītu satiksmei bīstamas situācijas, izvērtējot ceļa veidu (vienvirziena, divvirzienu, joslu skaits, atļautie braukšanas virzieni tajās utml.) un satiksmes intensitāti;
-novēršot juridisko normu dublēšanos, jaunie Ceļu satiksmes noteikumi saskaņoti ar Ceļu satiksmes likumu – atbilstoši likumam braukt ar velosipēdu ceļu satiksmē patstāvīgi atļauts no 10 gadu vecuma, jābūt velosipēdista apliecībai;
-nolūkā uzlabot uz velosipēdistiem attiecināmo Ceļu satiksmes noteikumu struktūru, nodalītas uz velosipēdistiem un mopēdistiem attiecināmās normas. Piemēram, mopēdi ir mehāniskie transportlīdzekļi, tādēļ uz tiem attiecināmas tādas pašas normas, kā uz pārējiem motorizētajiem transportlīdzekļiem;

Ātrums, satiksmes organizēšana un bērnu pārvadāšana. Nolūkā uzlabot kopējo ceļu satiksmes drošību, noteikts:

-atļautais maksimālais braukšanas ātrums uz grants ceļiem – 80 km/h (iepriekš – 90 km/h);
-aizliegts izmainīt, aizsegt, pārklāt ar aizsargmateriāliem vai citā veidā apslēpt transportlīdzekļu numura zīmes;
-ieviestas jaunas ceļa zīmes. Piemēram, zīmes, kas apzīmē apdzīvotu vietu sākumu un beigas. Proti, līdztekus jau esošajām ceļa zīmēm – melns uzraksts uz balta fona (un pārsvītrots uzraksts), turpmāk apdzīvotas vietas beigas un sākumu varēs apzīmēt arī ar melnu ēku kontūrām uz balta fona (un pārsvītrotām ēku kontūrām). Tāpat ieviesta zīme, kas informē un aicina ceļa remonta laikā ievērot “rāvējslēdzēja” principu;
-ieviestas jaunas (vizuāli nedaudz atšķirīgas) ceļa zīmes, kas apzīmē dzīvojamo zonu sākumu un beigas. Esošās ceļa zīmes, kas apzīmē dzīvojamo zonu sākumu un beigas ceļu īpašniekiem (valdītājiem) jānomaina līdz 2018.gada 1.janvārim;
-ieviesti vairāki jauni ceļa horizontālie apzīmējumi. Piemēram, uz ceļa uzzīmēta lidmašīna norāda ceļu / virzienu uz lidostu;
-iespēja uzstādīt un izmantot maināmās informācijas ceļa zīmes;
-aizliegts pārvadāt bērnus līdz trīs gadu vecumam automobilī, kas nav aprīkots ar drošības jostām.
Transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana. Nolūkā uzlabot krustojumu pārredzamību un padarīt vienkāršāku to šķērsošanu:
-aizliegta transportlīdzekļu stāvēšana un apstāšanās krustojumos, tajā skaitā apļveida krustojumos un tuvāk par 5 metriem no krustojuma robežas (krustojuma robeža – vieta, kur pirms krustojuma sākas ielas malas noapaļojums);
-aizliegta transportlīdzekļu stāvēšana un apstāšanās uz gājēju un velosipēdu ceļiem.

Elektromobiļi. Nolūkā popularizēt elektromobilitāti:

-izstrādātas speciālas, vizuāli atšķirīgas valsts reģistrācijas numura zīmes elektromobiļiem;
-elektromobiļiem ar šīm numura zīmēm atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām.
Jaunieši aicināti pieteikties "Jauniešu garantijas" profesionālās izglītības programmās, kurās gada vai pusotra gada laikā bez maksas var iegūt darba tirgū pieprasītu profesiju. Līdz šim "Jauniešu garantijas" programmu absolvējuši jau 1793 jaunieši.

Mācības 2016.gada sākumā piedāvā sākt 29 profesionālās izglītības iestādes, piedāvājot apgūt 56 dažādas profesijas.

Lai bez maksas iegūtu profesiju kādā no "Jauniešu garantijas" izglītības programmām, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem ar pamatskolas, vidusskolas vai vidējo profesionālo izglītību.

2016.gada ziemas uzņemšanā var pieteikties arī tie jaunieši, kas strādā algotu darbu vai ir pašnodarbināti. Pieteikties mācībām var arī tie jaunieši, kas mācās vakarskolā, iegūst vidējo izglītību tālmācībā vai studē nepilna laika studiju programmās.
Mācības programmā ļauj saņemt dažāda veida atbalstu, tai skaitā stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī.
Audzēknim tiek nodrošināti nepieciešamie mācību līdzekļi, bezmaksas dzīvošana dienesta viesnīcā, karjeras atbalsta pasākumi. Mācības ietver arī 15 nedēļu ilgu kvalifikācijas praksi, kuras laikā tiek apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja tas pamatoti nepieciešams.

Atsevišķās "Jauniešu garantijas" mācību programmās tiek īstenotas darba vidē balstītas mācības.

Dokumentus izvēlētajā profesionālās izglītības iestādē var iesniegt līdz mācību sākumam.
Pusotru gadu ilgajās profesionālās izglītības programmās mācības sāksies 11.janvārī, savukārt gadu ilgajās programmās - 22.februārī.
Facebook Draugiem Twitter Instagram