Līdz gada beigām eiropas Parlamentam jāpieņem enerģētikas savienības vispārīga pamata stratēģija, lai padarītu Eiropu mazāk atkarīgu no Krievijas gāzes importa, dažādojot enerģijas piegādes avotus un izmantojot atjaunojamo enerģiju. 

Kā skaidro eiroparlamentārietis Krišjānis Kariņš, tad Krievija nodrošina aptuveni trešdaļu no ES enerģijas vajadzībām, taču apmēram puse no gāzes, ko ES importē no "Gazprom", tiek transportēta caur Ukrainu, ar kuru Maskavai šobrīd ir konflikts.

Tāpēc Krievija vēlas atrast jaunas iespējas, lai piegādātu gāzi Eiropai – savam maksātspējīgākajam klientam, apejot Ukrainu.  Un iespēja ir atrasta  -  Krievijas lielākā gāzes kompānija  “Gazprom” kopā ar piecām Eiropas enerģētikas kompānijām, iecerējušas Baltijas jūrā izbūvēt vēl vienu gāzes vadu. 

Paziņojums jau ar satraukumu uzņemts  vairākās valstīs, kas šo lēmumu tulko kā vēlmi Krievijas gāzi uz Eiropu sūtīt apejot Ukrainu. Politiķi skaidro, ka šis ir politikā balstīts lēmums, lai kaitētu Ukrainai, jaunais cauruļvads “Nord Stream 2” Ukrainas budžetam būs nopietns trieciens, jo Krievijas gāzes tranzīts ienes Ukrainai vairāk nekā miljardu eiro. 

Krievijas gāzes kompānijas "Gazprom" un vairāki Eiropas enerģētikas uzņēmumi nesen nāca klajā ar plāniem divkārt palielināt gāzes vada "Nord Stream", kas savieno Krieviju un Vāciju, transporta jaudu.

Vairāki EP deputāti pauž bažas, ka jaunais projekts  kaitēs Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un citu dalībvalstu politiskajām, drošības un ekonomiskajām interesēm.

"Neskatoties uz ES noteiktajām sankcijām pret Krieviju, vairākas Eiropas energokompānijas ir noslēgušas vienošanos ar "Gazprom" par gāzes vada "Nord Stream" paplašināšanu, kas faktiski palielinātu Eiropas atkarību no viena piegādātāja," uzsvēra Kariņš, 

Šeit pieejama Krišjāņa Kariņa uzstāšanās Eiropas Parlamenta debatēs par šo jautājumu.  “Šis ir pirmais solis ceļā uz šī projekta apturēšanu. Cīņa ir uzsākta,” pēc debatēm norādīja K. Kariņš, kurš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Latvijas likumdošana nosaka, ka no 1. decembra līdz 1. martam automašīnām, kas pārvietojas pa koplietošanas ceļiem obligāti jābūt aprīkotām ar ziemas riepām, kā arī svarīgi ir zināt, ka minimālajam riepu protektora dziļumam jābūt 4 mm.

Katru gadu eksperti un riepu ražotāji iesaka, ziemas riepas lietot jau laicīgi attiecīgi, kad temperatūra ārā ir sasniegusi +7° C grādus. Jo vasaras riepas, temperatūrai noslīdot zem +5 grādiem, zaudē kvalitāti, drošas braukšanas un bremzēšanas īpašības, to gumija kļūst cieta. Savukārt ziemas riepas ir izgatavotas no materiāla, kas aukstumā savas īpašības saglabā un ir piemērotas braukšanai ziemas apstākļos.
Un šis brīdis ir jau pirms 1. decembra. 

Tāpat der zināt, ka no 1.oktobra atkal drīkst  lietot riepas ar radzēm!
Dodoties uz ārvalstīm, vērts pameklēt informāciju  - ar kādām riepām un kad drīkst braukt citās valstīs, jo ir virkne valstu, kur riepas ar radzēm ir aizliegtas.
Šeit var meklēt sarakstu par noteikumiem citās valstīs. 
No oktobra biedrība "Patvērums "Droša māja"" uzsākusi bēgļu integrācijas pasākumus, piedāvājot trešo valstu pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem bezmaksas konsultācijas  par aktuāliem integrācijas jautājumiem, tostarp izglītību, nodarbinātību un veselības aprūpi.

Konsultēties var pa tālruni 25565098 vai arī, rakstot uz e-pastu: "konsultacijas@patverums-dm.lv", kā arī klātienē – biedrības telpās Lāčplēša ielā 75-1, Rīgā.

Trešo valstu pilsoņi ir ikviena persona, kas nav Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vai Šveices Konfederācijas pilsonis.
Latvijas valsts ceļi atgādina, ka rudenī vairs nav atļauts paaugstinātais ātrums 100 kilometri stundā (km/h).
Šīs nedēļas laikā ceļa zīmes, kuras ļāva braukt ar 100 km/h, tiks demontētas.

Uzņēmums uzsver, ka rudenī strauji sarūk gaišais diennakts periods, ir iespējama migla un satiksme rītos un vakaros norit sliktākas redzamības apstākļos.

"Latvijas Valsts ceļi" aicina arī gājējus un velosipēdu vadītājus rūpēties par satiksmes un savu drošību, lietot apģērbu vai vesti ar labi saskatāmiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.
Aizvadītās nedēļas nogalē Latvijā un daudzviet Eiropā notika  putnu vērošanas dienas.  Latvijā novēroti 109 136 putni, kas pārstāv 152 sugas.

Savukārt pirmie rezultāti no Eiropas liecina, ka kopumā vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku ir novērojuši vairāk nekā četrus miljonus putnu.

 Kā stāsta ornitologi, tad  virknei sugu migrācija ir beigusies, tās no Latvijas jau ir prom un turpina savu ceļu virs Eiropas dienvidu daļas vai Āfrikas.  Šobrīd teju ik dienu varam redzēt zosu pārlidojumus.

Tāpat arvien labi novērojama, ir dzērves, kuras arī var lielos baros novērot uz laukiem vai saklausīt.

Šogad putnus varēja vērot arī internetā  - portālā dabasdati.lv bija iespēja vērot vairāk ligzdu – jūras ērglis, melnais stārķis, zivju ērglis, lielais dumpis, kā arī ļoti īsu laiku kamera darbojās pie vistu vanaga ligzdas Rīgā. Šogad tika izmantotas jaunas tehnoloģijas un tiešsaiste bija augstā kvalitāte, izņemot dažus pārrāvuma brīžus.

Tie, kas tikai tagad izdomājuši, ka varētu vērot putnus, ornitologi iesaka izmantot lapu, putni.lv un atrast karti, kur atzīmētas katram tuvākās putnu vērošanas vietas. Turklāt tur ir arī padomi, kā putnus vērot.
Tāpat šajā mājas lapā ikviens var dalīties ar saviem putnu novērojumiem. 
Ne vienu reizi vien ugunsdzēsēji aicinājuši rudenī sakopt  savas zems platības, nopļaujot zāli, lai tā  pavasarī nebūtu kūlas ugunsgrēku iemesls.
 Šajā pavasarī  visvairāk pērnā zāle ir dedzināta Latgales reģionā.

Sākot ar septembri, notiek zemju apsekošana, sevišķi lauksaimniecības zemei jābūt sakoptai un zālei nopļautai, atgādina glābēji. 

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz, ka par zāles nenopļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, fiziskas personas var tikt sodītas ar 140 līdz 700 eiro lielu naudas sodu, juridiskām sods ir vēl lielāks.
 
Latvijas "roņi" jeb ziemas peldētāji 4.oktobrī atklās jauno sezonu, par to informēja "Latvijas ronis" valdes priekšsēdētāja vietnieces Sarma Kočāne.
Jaunā sezona tiks atklāta svētdien plkst.11 pie Bulduru glābšanas stacijas.

Roņiem šī ir jubilejas sezona – pagājuši 40 gadi, kopš Latvijā atjaunota organizēta ziemas peldētāju kustība.

Šajā sezonā "roņi" gatavojas pasaules čempionātam, kas no 8. līdz 12.martam notiks Krievijā, Tjumeņā. Ziemas peldēšanas pasaules čempionāti tiek rīkoti ik pēc diviem gadiem.

Latvijas Ziemas peldēšanas čempionāts notiks 20. – 21.februārī, Jūrmalā, Lielupē. Taču jaunās sezonas pirmās ziemas peldētāju sacensības tiks rīkotas jau 7.novembrī Jelgavā, tā būs Jelgavas "roņu" kausa izcīņa – starptautiskas sacensības, kurās ik gadus piedalās ziemas peldētāji gan no Latvijas, gan arī no Igaunijas, Somijas, Krievijas, Lielbritānijas, Vācijas un citām valstīm.

Sezonas atklāšanas pasākumā aicināti piedalīties visi interesenti - gan jau pieredzējušie, gan arī tie, kuri vēl tikai vēlās kļūt par ziemas peldētājiem.

Te ir mājas lapa, kurā interesenti var iegūt visu nepieciešamo informāciju un kontaktus.
Kustība "Sargi ādu - sargi dzīvību!" aicina iedzīvotājus veikt bezmaksas ādas pārbaudes.

“Sargi ādu - sargi dzīvību!” iniciatīvu sarakstā kā viena no aktivitātēm ir bezmaksas ādas skrīnings jeb pārbaude, lai noskaidrotu iedzīvotāju ādas stāvokli un sāktu ārstēšanu, ja tas nepieciešams. Bezmaksas ādas skrīningu būs iespējams veikt no 12.oktobra līdz novembra beigām. Pārbaudes būs iespējams veikt "Derma Clinic Riga" Rīgā, Grebenščikova ielā 1.

Tāpat šajā laikā būs pieejama bezmaksas tālruņa līnija 20242222 iedzīvotāju jautājumiem par ādas saslimšanām, kā arī lai pierakstītos vizītē pie ārsta.

Kustības dibinātāji cer, ka turpmāko mēnešu laikā izdosies pievērst sabiedrības uzmanību saslimšanai ar saules keratozi, un tās nāvējošajām sekām, ja slimība netiek laikus atklāta un ārstēta.
No 9. līdz 17.oktobrim Latvijā norisināsies Psiholoģijas dienas.

Šogad psihologu rīkotos pasākumus apvienos temats "Psiholoģija izaugsmei!", gaidāmas diskusijas, bezmaksas konsultācijas, radošas darbnīcas, kino vakari, kā arī citi pasākumi, kas norisināsies visā Latvijā.

Desmit dienās paredzētas kopumā vairāk nekā 60 dažādas aktivitātes.
Psiholoģijas dienu pasākumi notiks Rīgā, Valmierā, Daugavpilī, Siguldā, Ogrē, Limbažos, Jūrmalā  un citviet Latvijā. Lielākā daļa pasākumu būs bez maksas.

Šeit var iegūt sīkāku informāciju
Eiropas putnu vērošanas dienu "EuroBirdwatch 2015" ietvaros 3.un 4.oktobrī, dažādās Latvijas vietās tiks organizēti 25 putnu izziņai veltīti pasākumi.

Šajā nedēļas nogalē, Rīgā, Ķemeru nacionālajā parkā, Liepājā, Papē, Saldus apkaimē, Kolkasragā, Randu pļavās, Burtnieka ezera un Valmieras apkārtnē, Līgatnē, Rāznas nacionālajā parkā, Lubāna ezera apkārtnē, Litenē, Jaunpiebalgā un Ķeipenes apkārtnē notiks pavisam 25 ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu tapuši putnu izziņai veltīti pasākumi. Paredzēts rīkot gan putnu vērošanas ekskursijas gidu pavadībā, gan barotavu veidošanas un radošās darbnīcas. Lai piedalītos ekskursijās nepieciešams iepriekš pieteikties.

Šajās dienās putnu vērošanu tiek aicināts veikt arī individuāli un par novērojumiem ziņot portālā "Dabasdati.lv". Informācija par nedēļas nogalē novērotajiem putniem svētdienas vakarā tiks nosūtīta "EuroBirdwatch 2015" koordinatoriem - Nīderlandes Putnu aizsardzības biedrībai.

Eiropas Putnu vērošanas dienas "EuroBirdwatch15" Latvijā organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība, kas ir "BirdLife International" partneris Latvijā, sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.
Oktobris nu jau tradicionāli ir Eiropas kiberdrošības mēnesis, kura laikā šogad norisināsies 163 kiberdrošībai veltīti pasākumi 28 Eiropas valstīs, arī Latvijā. 

Latvijā kiberdrošības mēnesi ievadīs "Cert.lv" un ISACA Latvijas nodaļas kopīgi rīkotā IT drošības konference "Kiberšahs. Stratēģija un taktika virtuālajā vidē", kas notiek 1.oktobrī. 

Savukārt 28.oktobrī, kiberdrošības mēneša noslēgumā, "Cert.lv" rīkos Datorologa akciju, kura sniegs iespēju katram interesentam bez maksas pārbaudīt savu portatīvo datoru, planšetdatoru vai viedtālruni pie datorspeciālista un "izārstēt" iekārtā atrastos vīrusus, kā arī saņemt eksperta padomus par drošu interneta lietošanu.

Kiberdrošības mēneša mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par kiberdrošību. Pasākumu uzsvars tiek likts uz lietotāju izglītošanu par virtuālās vides apdraudējumiem un atbildīgu attieksmi pret datu un informācijas drošību.
No šodienas līdz 8.oktobrim norisināsies "Drošības nedēļa", kuras mērķis ir veicināt skolēnu prasmes izvērtēt situāciju, analizēt iespējamos riskus un pieņemt atbildīgus un veselībai un drošībai labvēlīgus lēmumus, kā arī veidot veselīgus un drošus paradumus ikdienā.
Pedagogi un bērni aicināti šajā rudenī aktualizēt tādas tēmas kā drošība internetā, fiziskā drošība un izpratnes veicināšana par donoru kustību Latvijā.

Lai akcentētu sākumskolas bērnu drošības nozīmi, izmantojot mobilās lietotnes, "Drošības nedēļas" laikā tehnoloģiju uzņēmums "Cisco" vadīs informatīvas stundas 4.klases skolēniem Rīgas Angļu ģimnāzijā un Rīgas Teikas vidusskolā. Tehnoloģiju blogeris un mājaslapas "Kursors.lv" izveidotājs Kristaps Skutelis dalīsies pieredzē, kā droši lietot internetu, runās par bērnu vidū populārāko aplikāciju draudiem un ar piemēriem izspēlēs situācijas, kādas bērni var piedzīvot, izmantojot mobilās lietotnes. Informatīvās stundas tiek rīkotas sadarbībā ar "Cert.lv" un "Drossinternets.lv".

VAS "Latvijas Dzelzceļš", Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, AS "Latvijas Gāze", Valsts policija, AS "Sadales tīkls", Latvijas Banka, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Drošāka interneta centrs un AS "Latvijas Valsts meži" 2.oktobrī Daugavpilī organizēs pasākumu "Viena diena drošībai". Pasākumā piedalīsies Daugavpils pilsētas un pagastu skolu 4.klases skolēni.

Valsts asinsdonoru centrs aicina Latvijas skolas iesaistīties sabiedrības izglītošanā par asins ziedošanu un donoru kustību. Ir sagatavots informatīvs lekciju cikls vidusskolas vecuma jauniešiem ar mērķi sniegt informāciju par asins ziedošanu, sadalīšanu, uzglabāšanu un izsniegšanu ārstniecības iestādēm, tādējādi mudinot jauniešus būt aktīviem sabiedrības locekļiem un iesaistīties donoru kustībā. Skolas tiek aicinātas pieteikties arī ekskursijai Valsts asinsdonoru centrā.

Savukārt CSDD jau devīto gadu pēc kārtas aicina 6.-8.klases skolēnus piedalīties aizraujošā konkursā topošajiem mopēdistiem par ceļu satiksmes drošību "Gribu būt mobils!". Tā uzvarētāji būs zināmi 2016.gada pavasarī. Konkursa mērķis ir pilnveidot 6.-8.klases skolēnu zināšanas par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un par personīgās drošības garantēšanas iespējām ceļu satiksmē, nodrošinot aizraujošu un kvalitatīvu izglītības modeli - konkursu velosipēda un mopēda vadītājiem.
No šodienas tiks veiktas būtiskas izmaiņas vairākos Dobeles autobusu parka apkalpotajos maršrutos - tiks mainīti reisu izpildes laiki, dienas un kustības saraksti, savukārt maršruti un reisi, kuros brauc vien daži pasažieri mēnesī, tiks optimizēti, informē Autotransporta direkcijā (ATD).

Izmaiņas maršrutu tīklā ir saskaņotas ar Zemgales plānošanas reģionu un pašvaldībām, un tās veiktas, lai atvieglotu iedzīvotājiem iespēju nokļūt līdz darbvietai, dažādām valsts, pašvaldību un ārstniecības iestādēm. Tāpat veikti grozījumi maršrutos un reisos, pielāgojot tos skolēnu vajadzībām.

Lai iedzīvotājiem no Dobeles guļamrajona Meža prospektā būtu iespēja nokļūt līdz rūpniecības rajonam Uzvaras ielas rajonā, mazdārziņiem Galeniekos un Dobeles kapiem, kā arī no autoostas līdz Pētera Upīša dārzam, Kristīgajai vidusskolai un bērnudārzam "Jāņtārpiņš", tiks reorganizēts maršruts Dobele-Mazā Meža iela. Savukārt maršrutā Dobele-Biksti-Jaunpils tiks izveidoti papildu reisi, lai Annenieku, Bikstu un Jaunpils skolēni varētu apmeklēt Dobeles mūzikas, mākslas un sporta skolu un šo teritoriju iedzīvotājiem būtu papildu iespēja tikt līdz dažādām valsts, pašvaldības vai ārstniecības iestādēm Dobelē.

Dobeles autobusu parka apkalpotajos maršrutos, tostarp Dobele-Bēne-Auce, Dobele-Aizstrautnieki, Dobele-Gardene, Dobele-Bukaiši, Dobele-Bēne-Auce, vairākiem reisiem tika mainīti kustības saraksti, lai pielāgotu tos iedzīvotāju darba grafikam, stundu sākumam mācību iestādē un lai pasažieriem būtu iespēja paspēt uz autobusu, kas dodas uz Rīgu. Tāpat, rūpējoties par pasažieru drošību un ērtībām, maršruta Dobele-Miltiņi gala pietura turpmāk atradīsies pašā ciematā pie Miltiņkroga.

Ņemot vērā sabiedriskā transporta pieprasījumu konkrētās nedēļas dienās, maršruta Dobele-Sniķere-Auce reisu izpildes dienas turpmāk tiks mainītas - autobuss kursēs otrdienās un piektdienās. Tāpat konkrētais maršruts ir papildināts ar pieturvietu Auces stacija. Savukārt maršruts Dobele-Miltiņi-Bērze-Apšupe-Dobele turpmāk tiks saīsināts, ņemot vērā, ka vairākos attiecīgā maršruta posmos pasažieru tikpat kā nav. No šodienas maršrutu sauks Dobele-Apšupe, un vietās, kur sabiedriskais transports nekursēs, skolēnu pārvadājumus nodrošinās skolēnu autobuss. Tāpat tiks saīsināts maršruts Dobele-Auce-Apgulde-Jelgava, tomēr saglabājot iespēju Auces iedzīvotājiem arī turpmāk tikt līdz Jelgavai.

Ņemot vērā, ka Dobeles autobusa parka apkalpotajā teritorijā ir vairāki maršruti, kuros brauc vien divi līdz četri pasažieri reisā un kuru uzturēšanai valsts dotāciju segums ir vairāk nekā 90% visu nepieciešamo izmaksu, ar šodienu tiks slēgts maršruts Dobele-Slagūne-Dobele, Dobele-Naudīte-Bēne-Ukri un Auce-Ķevele. Tomēr iedzīvotājiem arī turpmāk tiks nodrošināta pārvietošanās ar sabiedrisko transportu iespēja, jo tiks veiktas izmaiņas citos maršrutos, lai tie aptvertu vairākas apdzīvotās vietas, kuras līdz šim šķērsoja attiecīgo maršrutu autobusi.
Piemēram, vairāki maršruta Auce-Ķevele reisi tiks pievienoti maršrutam Dobele-Īle-Auce un piektdienās pagarināti līdz Jaunaucei.

Tāpat tiks pagarināts maršruts Dobele-Bukaiši un izveidoti papildu reisi, lai pasažieriem, kuri pirms tam izmantoja maršruta Dobele-Naudīte-Bēne-Ukri autobusu, tiktu nodrošināti sabiedriskā transporta pakalpojumi.

Lai noskaidrotu precīzas maršrutu, reisu izpildes laiku, dienu un kustības sarakstu izmaiņas, ATD aicina sazināties ar Dobeles autobusu parku, rakstot e-pastu ''autobusi@dobele.lv'' vai zvanot pa tālruni 63723501 vai 63723444. Detalizēta informācija par Dobeles autobusu parka apkalpotajiem maršrutiem pieejama mājaslapā "www.dobele.lv".
Rīga tuvākajā laikā neplāno ieviest tā saukto "tūristu nodevu", kas paredz, ka viesiem par nakšņošanu viesnīcās un citās viesu izmitināšanas vietās ir jāmaksā konkrēta naudas summa par vienu nakšņošanas reizi,  pastāstīja Rīgas tūrisma attīstības biroja mārketinga direktors Aigars Smiltāns.
Viņš pastāstīja, ka par šādas nodevas ieviešanu Rīgā tiek runāts ik pa laikam, jo tā ir ierasta prakse citās Eiropas pilsētās, tomēr sarunas nekad nav bijušas nopietnākas par konsultāciju līmeni.

No 2016.gada 1.janvāra Lietuvas otras lielākās pilsētas Kauņās viesiem par nakšņošanu viesnīcās un citās viesu izmitināšanas vietās būs jāmaksā tā sauktais spilvenu nodoklis - 0,5 eiro par vienu nakšņošanas reizi.
Rosinājumu otrdien atbalstīja Kauņas pilsētas dome. Tiek plānots, ka jaunais nodoklis pilsētas budžetā ienesīs apmēram 200 tūkstošus eiro.
Lai pircējiem atvieglotu orientēšanos produktu piedāvājumā, kas ir marķēti ar ekomarķējumu, šodien tiks atklāta  jauna tīmekļa vietne  "ekomarkejums.lv" , lapa palīdzēs  iegaumēt dažas biežāk sastopamās, uzticamās ekomarķējuma zīmes.
Vietnē iekļauta informācija par to  kā izvēlēties produktus atbildīgi - tā, lai tie mazāk ietekmētu vidi un cilvēku veselību, kā arī ir iespēja uzdot jautājumus par interesējošu marķējumu.
No 1.10. Rīgā mainīsies atsevišķu minibusu kustību saraksti.

Rīgas satiksme norādīja, ka, ņemot vērā pasažieru plūsmas mērījumus un savstarpēji koordinējot sabiedriskā transporta atiešanas laikus, no 1.oktobra tiks mainīti 203.minibusu maršruta "Pļavnieki – Jugla", 209.minibusu maršruta "Purvciems – Rumbula", 222.minibusu maršruta "Centrālā stacija – Lidosta", 238.minibusu maršruta "Centrs – Imanta", 241.minibusu maršruta "Centrs – Lidosta" un 246.minibusu maršruta "Centrālā stacija – Daugavgrīva" kustības saraksti darba dienām un brīvdienām.

Izmaiņas tiek veiktas, pamatojoties uz pilnsabiedrības "Rīgas mikroautobusu satiksme" ierosinājumiem.
Rīgā šodien  mainās atsevišķu pieturvietu nosaukumi 3.trolejbusa un 38., 49. un 54.autobusa maršrutos.

3.trolejbusa maršrutā un 49. autobusa maršrutā abos virzienos pieturvietas "Mēbeļu kombināts" nosaukums tiks mainīts pret "Tvaika iela 4".

38.autobusa maršrutā abos virzienos pieturvieta "Tilts" turpmāk sauksies "Spilves iela 16".

Savukārt 54.autobusa maršrutā abos virzienos pieturvietas "Veikals" nosaukums tiks mainīts pret "Voleru iela 35", un virzienā uz centru pieturvietas "Jaunā pietura" nosaukums turpmāk būs "Voleru iela 5".
Vairāk nekā 300 skolēnu projektā „Eiropas pēdas Latvijā 2015” visā Latvijā izlikuši 99 slēpņus globālajā spēlē geocaching.com.

Projekta gaitā vairāk nekā 300 skolēni izlika 99 slēpņus Liepājā (27 slēpņi), Rīgā (18 slēpņi), Daugavpilī (12 slēpņi), Zvejniekciemā (8 slēpņi), Aizkrauklē (6 slēpņi), Bauskā (4 slēpņi), Olainē (3 slēpņi), Ogresgalā (3 slēpņi), Kuldīgā (3 slēpņi), Pāvilostā (3 slēpņi), Mežotnē (3 slēpņi), Mazsalacā (3 slēpņi), Cēsīs (3 slēpņi) un Skrīveros (3 slēpņi).

No 1. oktobra ikviens interesents aicināts  piedalīties projekta pēddziņu maratonā. Lai to izdarītu, jāreģistrējas mājas lapā geocaching.com un sadaļā "Spēlēt-> Meklēt slēpni", jāatrod sev tuvāko slēpni. Ērtības labad var izmantot rokas GPS iekārtu vai viedtālruni ar aplikāciju, piemēram, "c:geo", kur var redzēt savu atrašanās vietu.

Kad slēpnis ir atrasts, jāierakstās tajā ievietotajā blociņā un jānovieto slēpni atpakaļ tieši tāpat, kā tas bija. Pēc tam atradums reģistrējams mājas lapā geocaching.com. Šeit meklējami padomi jaunajiem slēpņu meklētājiem. 

Noslēdzoties oktobrim, pēddziņu maratonā pieci visvairāk slēpņus atradušie jaunie slēpņotāji saņems balvas. Visa aktuālā informācija par projekta norisi un slēpņu meklēšanu atrodama "Facebook" profilā Eiropas pēdas

Lai stiprinātu starpkultūru dialogu un mazākumtautību jauniešu integrāciju, kā arī, gatavojoties Latvijas simtgadei, sekmētu skolēnu pašiniciatīvu un sadarbības prasmes, iepazīstot un popularizējot Eiropas kultūras mantojumu Latvijā, slēpņi ir izvietoti dažādās Latvijas vietās, kurām ir saistība ar Eiropu. Spēles simtais slēpnis tiks izvietots 2018. gadā, kad Latvijā atzīmēs savu pastāvēšanas simtgadi. Ar šo projektu tā rīkotāji vēlas aicināt iedzīvotājus arī rudenī apmeklēt vietas, uz kurām neved tūrisma takas.

Šajās brīvdienās Rīgas Zooloģiskajā dārzā un tā filiālē "Cīruļi" notiks tradicionālās Dzīvnieku dienas. Dzīvnieku dienās īpaši tiek gaidīti tie apmeklētāji, kuru vārdāvai uzvārdā ir kāda dzīvnieka nosaukums.
 
12. Dzīvnieku dienu čempionāta finālā nedēļas nogalē noskaidros, kurš dzīvnieka nosaukums vārdos vai uzvārdos ir populārākais. Bet Žirafu mājā abas brīvdienas darbosies izzinošā darbnīca "Cik dažādi gan esam", kur ikviens zoodārza apmeklētājs varēs piedalīties dažādās prāta spēlēs, iepazīt daudzveidīgus dzīvnieku "apģērbus", kā arī sarunās ar zoodārza speciālistiem izzināt dzīvo radību atjautīgos pielāgojumus cīņā par izdzīvošanu.
 
Iepriekšējo 11 gadu laikā zooloģisko dārzu un filiāli "Cīruļi" akcijas laikā ir apmeklējuši vairāk nekā 11 000 cilvēku, kuru vārdos vai uzvārdos ir atrodami dzīvnieku nosaukumi. Katru gadu bijusi sīva konkurence par čempiona titula godu - līderi bijuši gan Lāči, gan Brieži, gan Gulbji, Vilki un Zaķi.

Lai stiprinātu esošās un radītu jaunas putras ēšanas tradīcijas, no 5. līdz 11. oktobrim restorānos Latvijā notiks Putras nedēļa, kuras ietvaros ikviens varēs nogaršot interesantus un gardus putras ēdienus no graudaugiem.
 
Putras nedēļa restorānos notiks par godu Starptautiskajai Putras dienai, kas visā pasaulē tiek svinēta 10. oktobrī. Putras nedēļā ar dažādām šefpavāru speciāli izstrādātām graudaugu ēdieniem piedalās vairāki restorāni: Fazenda, Zoste, Neiburgs, Garāža, kafejnīcu tīkls “Cup&Cino” un citi.
 
Putras dienas un nedēļas mērķis ir radīt jaunas putras ēšanas tradīcijasun popularizēt putras kā mūsdienīgu ēdienu. Graudaugi ir viena no svarīgākajām produktu grupām, tāpēc ir svarīgi, lai iedzīvotāji Latvijā mainītu savus ikdienas paradumus un daudz biežāk ēstu graudaugu ēdienus, it īpaši veselīgās putras. Turklāt Latvijā putras ir nacionālais ēdiens, kas daudzus gadsimtus mūsu senčiem bija galvenais ēdiens uzturā.
 
Šogad oktobrī Putras diena un Putras mēnesis Latvijā tiek svinēts ardaudzām aktivitātēm, kas, galvenokārt, ir saistītas ar skolām. Piemēram, skolās notiks Putras programma, kuras ietvaros bērniem būs iespēja piedalīties Putras stundās un #PUTRINGS čempionātā, kas veltīts jaunu putru tradīciju veidošanai un putras sakāmvārdiem un parunām. 


Aizvien vairāk iedzīvotāju ikdienas gaitās dodas, pārvietojoties ar velosipēdu. Diemžēl tas nozīmē arī to, ka palielinās arī garnadžu iespēja tos nočiept. Tādēļ Valsts policija nākusi klajā ar vairākiem ieteikumiem, kā pasargāt savu braucamo.
 
Ja velosipēds iegādāts veikalā, svarīgi pārliecināties, ka  saņemts arī čeks un velosipēda pase, kas apliecina, ka esi velosipēda īpašnieks.
 
Savukārt, iegādājoties lietotu velosipēdu, pēc tā rāmja numura ir iespējams noskaidrot, vai šis velosipēds ir reģistrēts, nereģistrēts vai zagts. Tādēļ ir svarīgi savu velosipēdu reģistrēt CSDD velosipēdu reģistrā. Velosipēda zādzības gadījumā policija tā likumīgo īpašnieku meklēs pēc velosipēda rāmja numura.
 
Ikdienā nepieciešams arī kvalitatīvs velosipēda saslēgs – par drošākotiek uzskatīta U-veida slēdzena. Tā jāsaslēdz pēc iespējas zemāk pie rāmja un ar atslēgas caurumu uz zemi, lai zaglis to nemēģinātu atmūķēt.

Uzglabājot velosipēdu mājās, jāparliecinās, ka šīs telpas ir aizslēgtas ar drošām slēdzenēm. Nav ieteicams velosipēdu glabāt uz balkona, jo zaglis var kāroto mantu nolūkot un nozagt, pat neiekļūstot telpās.

Tikmēr, novietojot velosipēdu publiskā vietā, tai jābūt labi redzamai un gaišai. Vienmēr rūpīgi jānovērtē, vai objekts, pie kā velosipēds tiek pieslēgts, ir drošs pret salaušanu, deformāciju un pārvietošanu. Turklāt ir būtiski noņemt no velosipēda visus tā aksesuārus, kuri uzskatāmi par
vērtīgiem, jo tie var pievilināt zagli.
 
Protams, informē arī citus velodraugus par to, kā pasargāt savu velosipēdu no zagļiem. Piemēram, informācija par atrastajiem velosipēdiem pieejama Valsts policijas mājas lapā

Lai rūpētos par savas sirds veselību, medicīnas eksperti aicina iedzīvotājus vairāk ikdienas uzturā izmantot vietējos un sezonālos produktus.

Kardiologs Vilnis Dzērve-Tāluts skaidro, ka sirdij par labu nāks ēdiens, kas nav trekns, zivis ar vērtīgajām omega taukskābēm, mazāk treknu kūku ar lielu ogļhidrātu daudzumu, kā arī ikdienā jāsamazina sāls daudzums. "Sāli nekad nevajag bērt kotletēs, pirms tā nav pagaršota," uzsvēra kardiologs. Savukārt uzturā ir jāiekļauj arī olīveļļa.

Tāpat būtiska ir ēšanas kultūra - cik ātri ēst un kad ēst. Viņš uzsvēra, ka ir pareizi, ja dienā ir trīs līdz četras ēdienreizes, bet ir jāēd tad, kad organisms prasa, proti, cilvēkam, kas ceļas vēlu no rīta, nevar piespiest ēst agri no rīta. Tāpat ir jāatceras, ka ēdienu nevajag "rīt", bet gan lēni sakošļājot norīt. Tas ir tāpēc, ka kuņģis barību labāk pārstrādā, ja tā tiek uzņemta pakāpeniski, nevis lielā ātrumā.

Kardiologs aicina arī regulāri nosvērties un veikalā, izvēloties pārtikas produktus, rūpīgi pētīt to sastāvu un izvēlēties tādus produktus, kuros ir mazāk "E" vielu un transtaukskābju.

Daudzi iedzīvotāji savas dzīves laikā apjomīgus līdzekļus iegulda automašīnā vai pērk savam sunim to labāko pārtiku, bet tajā pašā laikā nepiedomā par to, ka ir jāiegulda arī savas sirds veselībā, pauda dietoloģe Laila Meija. Piemēram, ir tukšās kalorijas, rūpnieciski "samocīta" pārtika, savukārt bērniem liela kļūda ir brokastu trūkums.

Viņa skaidroja, ka ikdienā ir jācenšas pēc iespējas vairāk lietot vietējās izcelsmes produktu. Piemēram, dārzeņus var lietot visu gadu - sezonai aktuālos, kā arī saglabājot vasaras sezonas dārzeņus ziemai. "Neviens vitamīnu komplekss nevar aizstāt tūkstošiem vielu, kas ir augu valsts produktos," uzsvēra dietoloģe. Svarīgi arī ēst riekstus, rudzu maizi, miežus, linsēklas, kaņepes un netreknus piena produktus.

Turklāt jāatceras, ka veselīgu maltīti ir vieglāk pagatavot un tas nemaz nav tik dārgi, kā ierasts domāt.

Jau ziņots, ka šogad kampaņā "Mīli savu sirdi" uzmanība tiks vērsta uz veselīga uztura nozīmi sirds veselības saglabāšanā. Kampaņas aktivitātes notiks skolās, restorānos, lielveikalos un interneta vidē.

Latvijā gada nogalē tiks prezentēta jauna mobilā aplikācija, kas ar viedtālruņa starpniecību astmas pacientiem atgādinās par ikdienā nepieciešamo zāļu lietošanu.

Aplikācija darbosies vairākos līmeņos. Ikdienā tā regulāri atgādinās, kādos laikos jālieto astmas zāles.

Savukārt pacientiem, kas ar astmu saslimuši nesen, aplikācija piedāvās dažādu papildinformāciju, lai atvieglotu dzīvi ar slimību, piemēram, inhalatoru lietošanas iemaņas, astmas kontroles testu, informāciju par to, kur meklēt ārsta palīdzību, un tamlīdzīgi.

Topošā aplikācija plāno piedāvāt arī kādu novatorisku risinājumu, proti, pacienta astmas zāļu inhalatoru savienot ar ierīci, kas ļautu fiksēt tā izmantošanu un līdz ar to apkopot un analizēt konkrētā pacienta zāļu lietošanas paradumus.
Šādi ārsts varēs efektīvāk sekot astmas slimnieka veselības stāvoklim. Piemēram, ja pacients vairākas dienas nav lietojis ārstējošo inhalatoru, bet pēkšņi pastiprināti sācis lietot "glābējmedikamentu", ārsts, pamanot neregulāru zāļu lietojumu, pacientam vizītē vai telefoniski varēs atgādināt par nepieciešamību uzlabot zāļu lietošanu.

Bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK)  jeb čekas izpētes komisija aicina studentus pieteikties stipendijām, lai veidotu oriģinālu pētījumu par VDK darbību. Stipendijām var pieteikties visu Latvijas Universitātes  zinātņu nozaru bakalaura, maģistrantūras un doktorantūras studenti. 

Pagājušajā nedēļā izpētes komisija izsludināja konkursu uz septiņām €1200 apmēra stipendijām. Paredzēta arī viena veicināšanas stipendija €600 apmērā.

Pieteikties  VDK izpētes stipendijai ir var līdz 2.oktobra vakaram.
Šodien  sākas pieteikšanās izglītības programmai "Iespējamā misija", kuras ietvaros augstskolu pēdējā kursa studenti, absolventi un jaunie profesionāļi aicināti kļūt par skolotājiem.

Pieteikties "Iespējamai misijai" var aizpildot pieteikšanās anketu mājas lapā piesakies.iespejamamisija.lv

"Iespējamās misijas" dalībnieki divus gadus strādā par pilna laika skolotājiem un pasniedz savai izglītībai atbilstošus mācību priekšmetus kādā no Latvijas skolām. 
Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 līdz 2.oktobrim rīkos ikgadējo informatīvo akciju "Vardarbība nav mazs noslēpums . Runā par TO!".

Akcijas mērķis ir cīnīties pret seksuālo vardarbību un palīdzēt tās atpazīšanā, kā arī seku mazināšanā. Tās laikā ikviens var zvanīt pa tālruni 116111 un ziņot par seksuālas vardarbības gadījumiem pret bērniem, saņemt profesionālas psiholoģiskās konsultācijas un atbalstu, kā arī nepieciešamo informāciju.

VBTAI Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 ir bezmaksas tālruņa līnija, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā telefona.

Pirmo reizi šāda kampaņa notika 2013.gadā, kad speciālisti atbildēja uz 3098 zvaniem un sniedza 710 psiholoģiskās konsultācijas. Pagājušajā gadā seksuālās vardarbības tēmai uzticības tālruņa 116111 psihologi pievērsās divās akcijās – maijā un novembrī.

Profesionālu palīdzību un atbalstu pa uzticības tālruni 116111 var meklēt visu diennakti.
Rīgas dome informē, ka gaidāmas izmaiņas satiksmes organizācijā Jūrmalas gatvē.

Lai uzlabotu satiksmes plūsmu un nodrošinātu drošu braukšanu, no 28.septembra turpmāk būs liegts kreisais manevrs Jūrmalas gatvē uz Zolitūdes ielu darba dienās no plkst.7 līdz plkst.22.
Lai nokļūtu no Jūrmalas gatves uz Zolitūdes ielu, Satiksmes departamenta speciālisti aicina izmantot apbraucamo ceļu, nogriežoties pa labi uz Kurzemes prospektu un tuvākajā apgriešanās vietā apgriezties pretējā braukšanas virzienā, tālāk turpinot ceļu uz Zolitūdes ielu.

Tāpat veiktas izmaiņas Eksporta ielā. Turpmāk, lai nekavētu sabiedrisko transportu, uzstādīts liegums veikt kreiso pagriezienu uz Andrejostas ielu. Lai autovadītāji nokļūtu uz Andrejostas ielu, speciālisti iesaka veikt labo pagriezienu uz Rūpniecības ielu, tad veikt kreiso pagriezienu uz Hanzas ielu un kreiso pagriezienu uz Eksporta ielu.
EM lūgusi pašvaldībām apzināt un līdz šā gada 15.oktobrim sniegt informāciju par pašvaldības rīcībā esošām dzīvojamām telpām, kuras varētu tikt izmantotas izīrēšanai, sniedzot atbalstu mājokļa meklēšanā. 

Šobrīd no 119 pašvaldībām atbildi sniegušas 26 pašvaldības, no kurām 24 ir norādījušas, ka brīva dzīvojamā fonda to rīcībā nav. Apkopojot jau šobrīd iesniegto informāciju, EM secina, ka pieejami seši dzīvokļi Naukšēnu un Gulbenes novados. Šiem dzīvokļiem gan nepieciešams kosmētiskais remonts. Savukārt 113 dzīvojamās telpas Jēkabpils un Gulbenes novados bijušas sliktā tehniskā stāvoklī un šobrīd nav derīgas dzīvošanai.

Ministrija informē, ka pašvaldības, kuras norādījušas, ka viņu rīcībā nav brīvu telpu, bijušas - Ikšķiles novads, Tukuma novads, Daugavpils pilsēta, Nīcas novads, Cesvaines novads, Cēsu novads, Ventspils pilsēta, Ogres novads, Siguldas novads, Līvānu novads, Dobeles novads, Inčukalna novads, Ādažu novads, Ciblas novads, Iecavas novads, Jaunpils novads, Mazsalacas novads, Mālpils novads, Priekuļu novads, Vecpiebalgas novads, Viļakas novads, Viļānu novads, Babītes novads un Aizputes novads pašvaldības.

Vairums pašvaldību norādījušas, ka tām, pildot likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" paredzēto pienākumu, nav pietiekama dzīvojamā fonda, lai rastu dzīvokļa jautājuma risinājumu novada iedzīvotājiem, tādējādi nepastāv iespēja izīrēt pašvaldībai piederošo dzīvojamo platību bēgļiem un patvēruma meklētājiem.

Kvalitātes prasībām atbilstošie pašvaldību dzīvokļi ir jau izīrēti, taču atlikušais, šobrīd neizīrētais dzīvojamais fonds ir ļoti kritiskā stāvoklī, kas finansiālo iespēju robežās pakāpeniski tiek sakārtots, lai to izmantotu pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarēto pamatiedzīvotāju vajadzību apmierināšanai, paudušas pašvaldības.

Veikalu tīkls "Maxima" izsludina pieteikšanos "Latvijas lielākā ķirbja čempionātam", kurā piedalīties aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs, kura dārzā šosezon izaudzis ražena izmēra ķirbis.

Pieteikties čempionātam iespējams līdz 20.oktobrim.  "Latvijas lielākā ķirbja čempionāts" norisināsies desmito gadu pēc kārtas.

Šogad čempionāts notiks 27.oktobrī Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kur ikviens varēs noskaidrot, vai iepriekšējā gada rekords tiks pārspēts vai nē.

Pērn "Latvijas lielākā ķirbja" titulu ieguva 232 kilogramus smagais dārza milzenis no Dagdas novada, kuru izaudzēja Inna Kazlovska.

Lai piedalītos konkursā, dalībniekiem jānomēra sava ķirbja apkārtmērs gan horizontāli, gan vertikāli. Šie dati kopā ar ķirbja atrašanās vietu un savu tālruņa numuru jānorāda pieteikšanās anketa internetā

Par kvalificēšanos finālam katrs dalībnieks tiks informēts personīgi.
Facebook Draugiem Twitter Instagram