Titulu "Eiropas cilvēks Latvijā" ieguvis kvantu fiziķis, matemātiķis Andris Ambainis.

Iedzīvotāji savos balsojumu pamatojumos norādījuši, ka Ambainis ir izcils zinātnieks, kurš iedvesmo. Tāpat balsotāji norādījuši, ka Ambainis ir spilgts piemērs, kā zinātne liek Latvijas un Eiropas Savienības (ES) vārdam izskanēt visā pasaulē.

Balsojumā pirmo trijnieku noslēdza SIA "Mikrotīkls" līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš un kultūras ministre Dace Melbārde.

Tituls ik gadu tiek piešķirts cilvēkam, kurš ar saviem darbiem devis vislielāko ieguldījumu Latvijas vārda popularizēšanā Eiropā un Eiropas kopējo vērtību integrēšanā Latvijā.
Zinātnieki pieņēmuši lēmumu par vienu sekundi pagarināt šī gada pēdējo minūti. Lēmums pieņemts, jo astronomiskais laiks vairs nesakrīt ar laiku, ko nosaka ar atompulksteni.
Parīzes observatorijas pārstāvji informē, ka astronomiskais laiks nav vienmērīgs un to nosaka Zemes griešanās ap savu asi  īpatnības.

Tāpēc valstīs, kurās izmanto universālo koordinēto laika atskaiti, regulāri jāveic izmaiņas, un šoreiz lieka sekunde tiks pievienota gada pēdējai minūtei.

Speciālisti brīdina, ka izmaiņas var radīt problēmas telekomunikāciju un datu reģistrēšanas sistēmās. Tomēr tās neietekmēs vienkāršo cilvēku dzīvi un Jaunā gada sagaidīšanas svinības.
Svētdien sākās līdzjutēju balsošana par Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) Zvaigžņu spēles sākumsastāva spēlētājiem. Balsošana ilgs līdz 16.janvārim.

NBA šosezon izmainīja balsošanas kārtību Zvaigžņu spēles sākumsastāvu noteikšanā, līdzjutējiem atstājot tikai pusi lemšanas svara, bet otru pusi sadalot mediju žūrijai un līgas basketbolistiem. Spēlētājiem būs iespēja nobalsot arī par sevi un kluba biedriem. 

Uz fanu izvēli Zvaigžņu spēles sākumsastāvu noteikšanā NBA paļāvās kopš 1974./1975.gada sezonas. 

Līdzjutēji var balsot NBA mājaslapā, NBA lietotnē, "Twitter", "Facebook" sociālajos tīklos un "Google" meklētājā.

"Twitter" tīklā var nobalsot, ierakstot spēlētāja vārdu un uzvārdu, kā arī tēmturi #NBAVOTE. Vārdu un uzvārdu ierakstā var aizstāt spēlētāja "Twitter" lietotāja vārda norādīšana. Balsojums tiks ieskaitīts arī par šāda ieraksta retvītošanu vai atbildi tam. Katrā ierakstā var būt norādīts tikai viens spēlētājs. Katru balsojuma dienu var nobalsot par 10 dažādiem spēlētājiem.

Savukārt "Facebook" jāpublicē ieraksts ar spēlētāja vārdu un uzvārdu kopā ar tēmturi #NBAVOTE. Balsojums tiks ieskaitīts arī par šāda ieraksta komentēšanu. Katrā ierakstā var būt norādīts tikai viens spēlētājs. Katru balsojuma dienu var nobalsot par 10 dažādiem spēlētājiem.

"Google" meklētājā reģistrēts lietotājs balsojuma sadaļu atradīs, meklējot rezultātus ierakstam "NBA Vote All-Star". Katru balsojuma dienu var nobalsot par 10 dažādiem spēlētājiem.

Zvaigžņu spēle notiks 19.februārī Ņūorleānā.


Sagaidot savas valsts simtgadi, visi Lietuvas pirmsskolas vecuma bērni varētu saņemt dāvanā tautastērpu - par šādu ieceri paziņojis Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbauskis.

Kā vēstīja laikraksts "Lietuvos rytas", par tautastērpu skiču izstrādi Karbauskis vienojies ar pazīstamo tērpu mākslinieku Juozu Statkeviču.

Lēsts, ka būs vajadzīgi apmēram trīs miljoni eiro, lai sarūpētu pa tautastērpam aptuveni 150 000 bērniem vecumā līdz septiņiem gadiem.
Līdzekļu piesaistei domāts izveidot īpašu fondu, bet Statkevičam tiks uzdots arī izraudzīties piemērotākos materiālus un atrast ražotājus.
Karbauskis no savas puses solījis sapulcināt cilvēkus, kas nodibinātu un pārvaldītu šo fondu.

Lietuvas Seims 2017.gadu pasludinājis par Tautastērpa gadu.
Mūziķa Rolanda Ūdra jeb Ūdrīša rehabilitācijai 28.decembrī pēc koncertspēles "Es šonakt būšu laimīgs!", kas norisināsies Jelgavā, Zemgales olimpiskajā centrā, koncertspēles vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare izsolīs savus skatuves tērpus.
Visi izsolē gūtie līdzekļi tiks ziedoti Ūdrīša rehabilitācijai. "Viņam šajā Ziemassvētku laikā palīdz gan Ralfs Eilands, gan grupa "Prāta vētra", gan citi mūziķi, tāpēc man šķita svarīgi šajā procesā ieguldīt arī savu pienesumu," pauda Sipeniece-Gavare.

Izsolei tiks piedāvātas trīs tērpu mākslinieces Elitas Patmalnieces darinātās kleitas.
Divas no tām Sipeniece-Gavare valkājusi, pirms vairākiem gadiem vadot "Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas" ceremoniju, savukārt vēl viena kleita piedzīvojusi ne tikai piedalīšanos kādā no populārākajiem televīzijas šoviem, bet arī vairākas interesantas vizuālās pārvērtības, par ko parūpējusies tērpa autore.Rīt, 21. decembra vakarā Smiltenes pilsētas Kultūras centrā tiksatzīmēti ziemas saulgrieži jeb Bluķa vakars, kad piedzīvojam īsāko dienu un garāko nakti.
Kā zināms, Ziemassvētku naktīs apkārt staigā Čigāni, un tie Bluķa vakarā viesosies arī Smiltenes pilsētas Kultūras centrā. Folkloras kopas “Rudzupuķe” Čigāni ne tikai demonstrēs tradicionālās svētku maskas, bet arī aicinās uz tradicionālo bluķa vilkšanu, dziesmām, dančiem un zīlēšanu.

Uz pasākumu var ierasties ar maskām un dažādiem skanošiem instrumentiem, piemēram, katlu vākiem, karotēm, kociņiem un tml.

***

Jau pavisam drīz sveiksim Jauna gada atnākšanu. Arī 2017., gaiļa gadu, Smiltenes pilsētas Kultūras centrs aicina sagaidīt kopā. No plkst. 23.00 ikviens ir gaidīts pilsētas centrā, Baznīcas laukumā, kur notiks sadziedāšanās. Precīzi pusnaktī virs Smiltenes uzziedēs svētku salūts.

***

Smiltenes novada dome aicina ikvienu iedzīvotāju, uzņēmumu un iestādi piedalīties akcijā „Radīsim Ziemassvētku noskaņu Smiltenes novadā!”, iesaistot iedzīvotājus savu mājvietu vai darbavietu noformēšanā.
Svētku noformējumus akcijai var pieteikt vēl  līdz piektdienai, 23. decembrim.
 
Gulbenes policija lūdz iedzīvotāju palīdzību 16 gadus vecās Evitas Saulītes meklēšanā, kura šā gada 20.novembrī nav atgriezusies izglītības iestādē Naukšēnu novadā, Naukšēnu pagastā, Naukšēnu muižā un līdz šim brīdim viņas atrašanās vieta nav zināma.

Policija lūdz vērīgi aplūkot attēlā redzamo E.Saulīti un, ja jūsu rīcībā ir informācija par viņas atrašanās vietu vai jebkāda cita informācija, kas sekmētu meitenes atrašanās vietas noskaidrošanu, lūdzam informēt policiju pa tālruni 110 (visu diennakti) vai 64401149 (daba laikā no plkst. 8:00 – 16:30).

Policija jau iepriekš pateicas par sniegto palīdzību!

Mainīgu laika apstākļu ietekmē uz daudziem grants ceļiem visā valstī ir atsācies šķīdonis, un vietām tie ir kļuvuši grūti izbraucami.  

Atkušņa laikā grants ceļu segas virskārta atkūst un segas konstrukcija pārmitrinās, tajā var sākt strauji veidoties bedres. Ceļi zaudē nestspēju un tajos veidojas dziļas rises, ceļus klāj dubļi.

 Kamēr grants ceļš nav apžuvis, bedrīšu un risu veidošanos nav iespējams novērst, jo, uzbraucot ar smago tehniku un greiderējot pārmitrināto ceļu, situāciju var tikai pasliktināt un pilnīgi sabojāt ceļu.
Grants segumu greiderē tikai tad, kad tas ir apžuvis.
Līdz ar to situācija uz grants seguma ceļiem visā valstī uzlabosies tad, kad iestāsies stabili ziemas apstākļi un temperatūra pieturēsies zem nulles.
 
Ja valsts ceļu tīklam būtu piešķirts pietiekošs finansējums, gar visiem grants ceļiem būtu regulāri jāatjauno grāvji, nodrošinot ūdens noteci, regulāri jāuzved jauna grants kārta vairāku centimetru biezumā, bet vairāk noslogotie ceļi būtu jāasfaltē.
 
Diemžēl kopš 1991. gada valsts ceļu tīkls tiek uzturēts nepietiekama finansējuma apstākļos, daudziem grants ceļiem grants slānis nav atjaunots vairākus gadus un pat gadu desmitus. Gada laikā no grants seguma ceļiem satiksmes un laika apstākļu iespaidā vidēji noput viens centimetrs grants, bet augstākas intensitātes gadījumā pat vairāk.
 
No visa 20 081 km valsts pārziņā esošā ceļu tīkla lielākā daļa – 11 075 km ir ar grants segumu.
Līdz ar to mainīgos laika apstākļos grūtības var rasties lielākajā daļā valsts ceļu.
Latvijā kampaņveidīgi tiek izplatīti viltoti e-pasti, kas uzņēmumu un pašvaldību vadītāju vārdā tiek nosūtīti grāmatvežiem un lūdz veikt pārskaitījumu uz Apvienoto Karalisti, brīdina informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv".

Grāmatveži saņem e-pastus, kuros kā nosūtītājs ("From:" lauciņš) parādās uzņēmuma vai pašvaldības vadītāja vārds, uzvārds un e-pasts.
Grāmatvedis tiek uzrunāts vārdā. E-pasta parakstā parādās vadītāja vārds un uzvārds.

Drošības eksperti norāda, ka viltojumu var atpazīt pēc lauzītās latviešu valodas.
Arī pārskaitāmā summa visos "Cert.lv" saņemtajos ziņojumos līdz šim ir bijusi vienāda - 11 985 eiro.

Ja tiek saņemts šāds vai līdzīgs e-pasts, "Cert.lv" iesaka izmantotajam domēnam uzstādīt SPF ierakstu, kas nosaka, kuriem serveriem ir atļauts izsūtīt e-pastu, izmantojot attiecīgo domēna vārdu, un lūdz ziņot par saņemto e-pastu "Cert.lv".
Tīmeklī publicēts jauns pētījums, kurā noskaidrots visu pasaules valstu vīriešu vidējie dzimumlocekļu izmēri, par to raksta portāls apollo.

Sarakstā, protams, iekļuvusi arī Latvija.
Šķiet, ka Latvijai  ir ar ko lepoties, jo Latvijas vīriešiem erekcijas stāvoklī ir garāki dzimumlocekļi nekā kaimiņvalstu kungiem.

Pētījumā noskaidrots, ka vidējais latviešu vīriešu dzimumlocekļu garums erekcijas stāvoklī ir 14,7 centimetri, bet tā apkārtmērs erekcijas stāvoklī ir 11,9 centimetri. Savukārt kaimiņvalstu vīriešu dzimumlocekļu apkārtmērs erekcijas stāvoklī ir nedaudz mazāks. 

Vīrieši ar visgarākajiem dzimumlocekļiem dzīvo Sudānā un Kongo Demokrātiskajā Republikā - tur vidējais vīrieša lepnuma  garums erekcijas stāvoklī ir 17,9 centimetri.
Bet visīsākie dzimumlocekļi ir vīriešiem Taizemē - 9,4 centimetri.

Savukārt Latvijas urologi atgādina, ka vīrieši pārāk reti Latvijā dodas pārbaudīt savu veselību pie vīriešu ārstiem jeb urologiem.

51% Latvijas vīriešu  arī atzīst, ka nekad nav apmeklējuši urologa konsultācijas, savukārt pēdējā gada laikā šādā ārsta vizītē bijuši tikai 12% vīriešu. Visretāk pie urologa vērsušies kungi lauku reģionos (34%), 
daļa vīriešu atzīst, ka došanos pie urologa kavē kautrība un uzskats, ka kāds pētīs viņu dzimumorgānus, kaut gan ārsti vairākkārt uzsvēruši, ka bez pamatotām sūdzībām neviens vīrietim bikses nost nevelk.

Taču tāpat kā automašīnām tiek veiktas ikgadējās apskates, tā arī vīriešiem vajadzētu vismaz 1x gadā iziet veselības apskati, tostarp apmeklēt urologu.
Latvijā tapusi interaktīva karte, kurā vizuāli uzskatāmā veidā apkopoti dati par Latvijā notikušajiem ceļu satiksmes negadījuiem, un tā ir publiski pieejama jebkuram interesentam.

Karte kalpos par labu līdzekli satiksmes drošības uzlabošanai, jo ļaus precīzi identificēt negadījuma vietu, smaguma pakāpi un citus faktorus.

Kā pastāstīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) vadītājs Jānis Abāšins, karte ir publiski pieejama apdrošinātāju biroja mājaslapā, 
Kartē būs pilna ģeogrāfiska bilde, kur tad Latvijā notiek satiksmes negadījumi.

Kartē faktiski pirmo reizi ir apvienota informācija gan no ceļu policijas, gan no apdrošinātājiem.

Kartē ir arī informācija par tiem negadījumiem, par kuriem informāciju saņem tikai apdrošinātāji. "Respektīvi, tie negadījumi, kur ir parakstīts saskaņotais paziņojums. 
No 28. decembra līdz 1. janvārim Rīgā piecas dienas norisināsies Tezē Eiropas Jauniešu tikšanās, uz kuru ieradīsies ap 15000 jauniešu no gandrīz visām Eiropas valstīm, kā arī Korejas, Japānas, Honkongas, Āfrikas un Amerikas Savienotajām Valstīm. Viesģimeņu skaits, kurās tiks uzņemti dalībnieki, vēl ir tālu no vajadzīgā, atklāj pasākuma rīkotāji. 

«Situācija ir kritiska. Mums ir vajadzīgas vēl 7000 vietas. Sagatavošanas centrs ik dienas saņem desmitiem pieteikumu no cilvēkiem, kuri vēlas uzņemt jauniešus savās mājās, taču ar to nepietiek,» norāda Tezē kopienas brālis Jaspers. «Joprojām nepieciešams liels skaits ģimeņu, lai visiem dalībniekiem būtu vieta, kur nakšņot. Turklāt, daudzi dalībnieki Latvijā ieradīsies pirmo reizi : sastapsies ar tās sabiedrību, ieraugot arī šīs zemes kultūras izpausmes. Tādējādi ir būtiski ļaut to atklāt, izveidojot personisku draudzību arī ar vietējām ģimenēm,» viņš norāda. 

Organizatori iedrošina ikvienu Rīgas un tās apkārtnes (aptuveni vienas stundas brauciena attālumā) iedzīvotāju piedāvāt jauniešiem naktsmītni, ja vien šāda iespēja ir. Tas ir abpusēji bagātinošs piedzīvojums, kurā iesaistīties ir aicināti ne tikai kristieši, bet ikviens labas gribas cilvēks. Viss, kas tam nepieciešams – divus kvadrātmetrus liela platība uz grīdas, jo katram dalībniekam līdzi būs savs guļammaiss un matracītis. Viesģimenes ir aicinātas piedāvāt viesiem vienkāršas brokastis, pēc tām viņi iesaistīsies pasākuma programmā un naktsmājās atgriezīsies ap pulksten desmitiem vakarā.

Valodas barjera nav šķērslis, jo jauniešiem svarīgākais ir viesmīlība un laipnība, turklāt liela daļa dalībnieku pārvalda arī krievu valodu.

Lai pieteiktos uzņemt kādu viesi savās mājās: var apmeklēt Tezē Eiropas jauniešu tikšanās Sagatavošanās centru Palasta ielā 3, zvanīt 67660877, rakstīt info@taizeriga.lv vai aizpildīt pieteikuma anketu internetā www.taizeriga.lv. 
Eiropas tikšanās

Eiropas jauniešu tikšanās tiek rīkotas kopš 1978. gada. Pagājušajā gadā tā notika Valensijā (Spānija), pirms tam – Prāgā, Strasbūrā, Romā, Berlīnē, u.t.t.

Atsaucoties uz Latvijas Evaņģēliski Luteriskās, Latvijas Romas katoļu, Latvijas Pareizticīgo baznīcas, kā arī Latvijas Baptistu Savienības Tezē kopienai nosūtīto ielūgumu, šajā gadā Eiropas Jauniešu tikšanās tiek rīkota Rīgā. Tikšanās dalībnieki ir dedzīgi jaunieši, kuri vēlas piedalīties labākas pasaules veidošanā, viņi meklē veidus, kā uzticēties, padziļinot savu iekšējo dzīvi un kā būvēt vienotības un sadraudzības tiltus sašķeltajā sabiedrībā.
Tezē kopiena

Kopiena ir dibināta 1940. gadā. Vairāku gadu desmitu laikā tai pievienojušies aptuveni simts dažādu konfesiju brāļi no vairāk nekā trīsdesmit valstīm. Kopiena vēlas, lai tās dzīve būtu kā vienotības zīme starp sašķeltajiem kristiešiem un tautu konfliktiem. Brāļi kopienu uztur, dzīvojot tikai no sava darba augļiem, un ziedojumus nepieņem.

 
ASV Sanfrancisko starptautiskajā lidostā pasažierus drīzumā sagaidīs tilla svārkos tērpta cūciņa, kuru viņi varēs paglaudīt, lai mazinātu lidojuma radīto stresu.

Lidostas pārvalde publiskoja fotogrāfiju, kurā redzama šķirnes "Juliana" cūka Lailū, kas pievienosies lidostas terapeitisko dzīvnieku "Astaiņu brigādei", kuras mērķis ir sniegt emocionālu terapiju pasažieriem.

Līdz šim "Astaiņu brigādē" ir bijušas šinšilas, pogona, bruņurupucis, jūrascūciņas un Moluku kakadu, vairāk nekā 300 kaķu, suņu un trušu, kuriem ir apģērbs ar uzrakstu "Noglaudi mani", lai tādā veidā palīdzētu pasažieriem mazināt stresu pirms lidojuma.
17.decembrī pulksten 16.00, Jelgavas Ledus hallē notiks labdarības hokeja spēle, kuru aizvadīs Latvijas Hokeja līga un "Zemgale/LLU" komandas. Ieeja uz spēli par ziedojumiem.
Visi saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Bērnu slimnīcas fondam - insulīna sūkņu iegādei. 

Spēles starplaikos skatītājus sagaida dažādi konkursi uz ledus, bērnu izklaides, kā arī daiļslidošanas un sinhronās slidošanas paraugdemonstrējumi.

Ikviens hokeja līdzjutējs un pasākuma atbalstītājs ir aicināts uz spēli ierasties ar mīkstajām rotaļlietām, tās tiks nogādātas Jelgavas maznodrošinātajām ģimenēm.

Veikali bez rindām – tas ir jauns solījums, ko patērētājiem sola ASV interneta tirdzniecības gigants "Amazon". Uzņēmums Sietlas štatā ASV testa režīmā atvēris pirmo veikalu, kurā var vienkārši ieiet, paņemt nepieciešamos produktus un iziet, raksta portāls lsm.

"Amazon.com", kas sākotnēji bija viens no pirmajiem interneta veikaliem, pērn kļuva par lielāko mazumtirdzniecības uzņēmumu ASV un pašlaik ir ceturtais pasaulē vērtīgākais uzņēmums.
Turklāt "Amazon" turpina iekarot arvien jaunus tirgus segmentus un tagad sola ar netradicionālu metodi iekarot arī tradicionālos mazumtirdzniecības veikalus. Sietlā Vašingtonas štatā, kur uzņēmums bāzēts, pašlaik atvērts pirmais "Amazon Go" veikals, kurā pircēji var iepirkties, izmantojot speciālu "Amazon Go" lietotni mobilajos telefonos.

Pietiek to vien ieslēgt, ieiet veikalā, izvēlēties sev nepieciešamās preces un doties prom – aplikācija pati reģistrē no veikala izņemtos produktus un noskaita naudu no iepriekš pirkumiem piesaistīta "Amazon" konta.

Pagaidām gan veikals testa režīmā pieejams vien ''Amazon'' darbiniekiem, arī precīzas detaļas, kā šī jaunā tehnoloģija strādā, kompānija neatklāj. Taču jau tagad eksperti pamanījuši, ka šāda pieeja uzņēmumam var sniegt priekšrocību – veikalā darbojas dažādi reģistratori un gudrās kameras, kas var palīdzēt iegūt datus par patērētāju uzvedību.

“Viņi var uzzināt dažādas lietas – nolasīt sejas izteiksmes, skatīties, kurus plauktus pircēji pēta ilgāk un kuri produkti ir vizuāli saistošāki. Šie dati, kā arī iepirkšanās ātrums var radīt ievērojamas priekšrocības, salīdzinot ar tradicionālajiem veikaliem. Ēnas puse tam, protams, ir fakts, ka daudzas darbavietas vairs nebūs nepieciešamas," komentē profesors Pedro Domingess.

Gaidāms, ka pirmais publiski pieejamais "Amazon Go" veikals tiks atvērts jau nākamā gada sākumā. Un tad jau redzēs, cik cilvēki ir gatavi šādai iepirkšanās paradumu maiņai ar moderno tehnoloģiju izmantošanu.
Aizvadītajā piektdienā Latvijā tika pārspēts Ginesa pasaules rekords - ar pasaulē lielākās, 412 posmu garās Rūba Goldberga mašīnas palīdzību tika iedegta Rīgas Rātslaukuma svētku egle.
 
Šodien Ginesa pasaules rekordu pārstāvji par šo faktu paziņoja arī medijiem visā pasaulē:
http://www.guinnessworldrecords.com/news/2016/12/worlds-largest-rube-goldberg-machine-lights-up-christmas-tree-for-latvian-town
 
Šeit īss video, kā Ginesa rekords tapa: https://www.youtube.com/watch?v=RBOqfLVCDv8&feature=youtu.be


 
Ikšķiles novada Tīnūžu pagasta bērzu sulu pārstrādes uzņēmums "Sula" nākamgad plāno sākt realizēt bērzu sulas urbšanas komplektus Skandināvijas valstīs, kā arī Lietuvā un Igaunijā,  pastāstīja uzņēmuma vadītājs Linards Liberts.

Liberts pastāstīja, ka produkta dizains patlaban ir izstrādes stadijā un pauda cerību, ka nākamgad janvārī un februārī tie varētu nonākt ārvalstu veikalos.

 Pēc viņa teiktā, šādam produktam ārvalstu tirgos ir potenciāls, jo uzņēmuma ražotnē līdz šim viesojušies ārvalstu viesi ir atzinīgi novērtējuši, ka nav nepieciešamas īpašas zināšanas bērzu sulas urbšanas komplektu lietošanā, kā arī to, cik vienkārši ir tos izmantot.

Šim līdzīgu produktu es pagaidām neesmu atradis, bet cilvēkiem ir interese, un galvenais ir spēt viņus uzrunāt," teica Liberts. 
Bērzu sulu pārstrādes uzņēmums "Sula" dibināts 2011.gada martā un nodarbojas ar bērzu sulu, vīnu, dzirkstošo vīnu un bērzu sulas sīrupu ražošanu un tirdzniecību. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Jānis Liberts, un tās pamatkapitāls ir 2000 latu (2846 eiro).
Hokeja klubs "Kurbads" 21. decembrī plkst. 18.00 aicina visus līdzjutējus uz labdarības spēli pret hokeja klubu "Prizma" Ogrē, Vidzemes ledus hallē. Visi ieņēmumi no pārdotajām biļetēm tiks ziedoti mūziķa Rolanda Ūdra jeb Ūdrīša atbalstam - rehabilitācijai un atlabšanai. Biļetes cena ir divi eiro. 

"Tā ir lieliska iespēja ar spēli, ko mēs visi mīlam, palīdzēt mūziķim, kurš radījis visu iemīļotu mūziku.  Neviens nav pasargāts no nelaimēm un dzīves pārbaudījumiem, tāpēc aicinu visus uz hokeja spēli, lai sniegtu atbalstu Ūdrīša rehabilitācijai," saka "Kurbads" vārtsargs Mārtiņš Raitums, tuvs mūziķa ģimenes draugs.

Grupas "The Hobos" līderi, komponistu, dzejnieku un ceļotāju Rolandu Ūdri šī gada 17. janvārī notrieca automašīna. Vairākas nedēļas Ūdrītis cīnījās par dzīvību.
Šo cīņu mūziķis uzvarēja, tomēr priekšā vēl tāls ceļš līdz pilnīgai rehabilitācijai, un Rolandam šobrīd ir vajadzīga pilna aprūpe un uzmanīga kopšana.

Ziedot mūziķiem iespējams zvanot uz tālruni 90006385 (maksa par zvanu 1,42 EUR) vai ar pārskaitījumu fondam "Ziedot.lv" ar norādi Rolandam Ūdrim.

Labdarības spēles laikā, Ziemassvētku priekšvakarā Ogrē Latvijas čempionāta spēlē tiksies "Kurbads" un "Prizma" komandas.
Hokeja klubs "Kurbads" šogad aizvada savu 20. sezonu, bet pēdējās trijās sezonās ir izcīnījis sudraba medaļas Latvijas čempionātā.
Komandas galvenais treneris ir Rodrigo Laviņš, bet sastāvā ir vairāki Latvijā zināmi hokejisti - Juris Štāls, Aleksandrs Macijevskis, Mārtiņš Raitums, Bruno Zabis, Koba Jass un citi.
Smiltenes novada dome aicina ikvienu iedzīvotāju, uzņēmumu un iestādi piedalīties akcijā „Radīsim Ziemassvētku noskaņu Smiltenes novadā!”.
Lai piedalītos akcijā, jāpiedalās sava īpašuma vai darba vietas vides noformēšanā.

Iedzīvotāji ir aicināti kopīgi uzburt svētku noskaņu gan pilsētā, gan visā novadā, izrotājot ēkas, pagalmus, dārzus, skatlogus, padarot svētku gaidīšanas laiku gaišāku. Izvērtējamos svētku noformējumus akcijai var pieteikt līdz 23.decembrim.
 
***

Savukārt, lai kopīgi sagaidītu jauno gadu, kas saskaņā ar austrumu astroloģiju būs gaiļa zīmē, 31. decembra vakarā no plkst. 23:00 ikviens ir gaidīts pilsētas centrā, Baznīcas laukumā, kur notiks lustīga sadziedāšanās.

Pasākuma apmeklētāji varēs sildīties pie uz ugunskura vārītas zāļu tējas krūzes, zīlēt nākotni, izlejot laimīti, un caur fotogrāfijām atskatīties uz aizvadītā gada spilgtākajiem notikumiem Smiltenē. Precīzi pusnaktī virs Smiltenes uzziedēs svētku salūts.

***

Sācies līdzjutēju balsojums 6. Smiltenes novada gada balvā sportā. Par saviem favorītiem septiņās dažādās nominācijās varēs balsot vienu reizi dienā no vienas IP adreses līdz 30. decembrim.  
Svinīgā Smiltenes novada gada balvas sportā apbalvošanas ceremonija notiks 13. janvārī.
 


Uzņēmumi "Facebook", "YouTube", "Microsoft" un "Twitter" šodien paziņojuši par kopīgas datubāzes izveidošanu teroristu propagandas identificēšanai.
 
Lai cīnītos pret ekstrēmistu propagandas izplatīšanos sociālo mediju platformās, tiks izveidota kopīga datubāze, kurā paredzēts uzglabāt unikālos digitālos "pirkstu nospiedumus", kurus atstāj saturs, kas atzīts par terorisma propagandu.
 
Vācijas valdības amatpersonas apgalvo, ka sociālie mediji ir pārāk lēni nelegālā satura dzēšanā, un brīdinājušas, ka tiem var tikt piemērotas sankcijas. Arī citas Rietumu valdības pastiprinājušas spiedienu uz sociālo mediju gigantiem, prasot aktīvāku vēršanos pret terorisma propagandas izplatīšanu sociālajos tīklos.
 
"Facebook"preses pārstāve atklāja, ka jaunā kopīgā programma sāksies 2017.gada sākumā un vērsīsies pret "visredzamāko" terorisma propagandas saturu, piemēram, video, kuros tiek vervēti jauni kaujinieki un fiksēta galvu nogriešana.
 
Nākotnē ir paredzēts piesaistīt šai iniciatīvai arī citus uzņēmumus.
Vides aktīvistu organizācija  Zaļā Brīvība iestājas pret lielveikalu privāto preču zīmju izplatību un aicina parakstīt starptautiskas kampaņas "Supply change" petīciju par godīgāku produkcijas iegūšanu.
Kampaņas mērķis ir panākt, lai pie patērētājiem nonāktu tādi produkti, kuru ieguve bijusi godīgāka un ilgtspējīgāka.

Kā norāda organizatori, gandrīz katras Eiropas valsts mazumtirdzniecībā 80% - 90% tirgus kontrolē ne vairāk kā trīs līdz četras lielveikalu ķēdes. Arī Latvijā ir līdzīga situācija.

Turklāt lielveikali tā vietā, lai pirktu un tirgotu neatkarīgu ražotāju preces, ievieš savus privātos zīmolus. Vides aktīvisti skaidro, ka šādas preces nereti ir tapušas, pieļaujot nopietnus cilvēktiesību pārkāpumus un iznīcinot vidi.


Viena no problemātiskākajām ir palmu eļļas piegādes ķēde. Lai ierīkotu eļļas palmu plantācijas, starptautiskās kompānijas Dienvidaustrumu Āzijā iznīcina lietus mežus, kā arī atņem vietējiem iedzīvotājiem to zemi un iztikas avotus. Palmu eļļu ļoti bieži izmanto cepumos un citos našķos, kas lielā vairumā pieejami Eiropas lielveikalu plauktos.

Pētījuma ietvaros "Supply change"  pārstāvji devās uz Indonēziju un tikās ar turienes zemniekiem. Stāsti, ko viņi uzzināja, liecināja par plaša mēroga korupciju un vardarbību.
Piemēram, kāds korumpēts vietējās provinces pārvaldnieks pārdeva ciemata iedzīvotājiem piederošu mežu palmu eļļas kompānijai bez iedzīvotāju ziņas. Ciema iedzīvotāji, nerodot atbildi uz netaisnību tiesu sistēmā, nodedzināja palmu eļļas kompānijas ekskavatoru, kas tiek uzskatīts par lietus mežu iznīcināšanas simbolu. Pēc divām nedēļām 200 policistu iebruka ciematā, izdemolējot vietējo mājas. 20 cilvēki tika arestēti un pēcāk pakļauti spīdzināšanai.

“Kopš kompānija pārņēma mūsu zemi, dzīve ir mainījusies. Agrāk mēs varējām dzert ūdeni no avota. Mēs varējām mežā vākt augļus, malku un rotangpalmu, ēst savus dārzeņus. Šodien mums viss ir jāpērk veikalā, pat ūdens,” pētniekiem stāstīja iedzīvotāji.

Petīciju  ir plānots iesniegt Eiropas Komisijas prezidentam Žanam Klodam Junkeram. Patlaban no nepieciešamajiem 500 parakstiem ir savākta gandrīz puse jeb 240 paraksti.
Pēc vairāk nekā gada pārtraukuma topošie un jaunie uzņēmēji atkal varēs „sildīt” savas idejas biznesa inkubatoros, kam nākamajos septiņos gados būs pieejami 30 miljoni eiro, no tiem septiņi miljoni Radošo industriju inkubatoram Rīgā un 23 miljoni – inkubatoriem reģionos. 

Jaunie uzņēmēji te varēs ne tikai tikt pie bezmaksas darba telpām, bet galvenais – saņemt pieredzējušu mentoru novērtējumu, padomus savām idejām un līdzfinansējumu dažādiem pakalpojumiem.

Biznesa inkubatoru adreses, pieteikšanās formas un noderīgus padomus uzņēmējiem un arī tiem, kam biznesa idejas vēl tikai galvā, var atrast Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras mājaslapā. Pieteikumus inkubatoriem pieņems visu laiku, bet uzņemšanas konkursus rīkos četrreiz gadā.
6.decembrī uz Latvijas autoceļiem sāks darboties vēl  20 stacionārie fotoradari. 
Tas nozīmē, ka kopumā uz Latvijas autoceļiem darbosies 40 stacionārie fotoradari.
 
Stacionāro fotoradaru atrašanās vietas tika izvēlētas, izvērtējot simtiem ceļu satiksmes negadījumu statistiku, „melnos punktus” un informāciju par ceļu posmiem ar intensīvu satiksmes plūsmu.
Triju gadu laikā vietās, kur paredzēts uzstādīt mērierīces, notikuši 495 ceļu satiksmes negadījumi, cietuši 135 cilvēki, bet bojā gājuši astoņi.

Vietas izvēlētas un saskaņotas, sadarbojoties CSDD un satiksmes drošībā un satiksmes organizācijā iesaistītajām atbildīgajām institūcijām – Valsts policijai, VAS „Latvijas Valsts ceļi” un pašvaldībām, kuru administratīvajā teritorijā uzstādīti stacionārie fotoradari.
 
Ja pirmie stacionārie fotoradari tika uzstādīti ap Rīgu un pašā galvapilsētā, tad otrajā stacionāro fotoradaru uzstādīšanas kārtā ātruma mērierīces uzstādītas arī attālākos Latvijas reģionos, piemēram, Grobiņā, Ugālē, Līgatnē un Rubenē.
 Pirms stacionāro fotoradaru atrašanās vietām izvietotas informatīvas zīmes, kas brīdinās par fotoradara atrašanos un informēs par konkrētajā vietā atļauto braukšanas ātrumu.
 
Stacionārie fotoradari ir tikai viens no kontroles instrumentiem satiksmes drošības uzlabošanai. Tikpat nozīmīga ir infrastruktūras uzlabošana, policijas klātbūtne un pārvietojamie radari, sabiedrības izglītošana un informēšana.
 Valdības apstiprinātais fotoradaru uzstādīšanas plāns paredz uzstādīt kopumā 100 stacionārās ātruma mērierīces
 
Vairāk par stacionārajiem fotoradariem var uzzināt šeit, savukārt to atrašanās vietu karte skatāma te.

 
 
Noslēdzoties krūts vēža labdarības akcijai Rozā vilciens, veikalu tīklu Rimi un Supernetto pircēji saziedojuši 30 752,43 eiro, kas palīdzēs 99 sievietēm saņemt pilnu psiholoģisko un fizioterapeitisko rehabilitācijas kursu pēc saslimšanas ar krūts vēzi.

Organizācijas Rozā vilciens vadītāja Zinta Uskale, kura pati reiz saņēmusi diagnozi krūts vēzis, skaidro, ka sabiedrības atbalsts pēc šādas diagnozes un slimības pieveikšanas ir īpaši svarīgs:
 “Saslimstot ar kādu no onkoloģiskajām slimībām, tu it kā paliec viens ar vēzi, kas ir īpaši psiholoģiski smagi, neskatoties uz to, ka arī tavs ķermenis ir fiziski novārdzis. Tāpēc esam pateicīgi par atbalstu, ko saņemam, lai ikviena sieviete, kas izslimojusi vēzi, spēj pilnvērtīgi atgriezties sabiedrībā, ikdienā un justies stipra un vajadzīga. Saziedotā naudas summa ir ievērojami lielāka, nekā bijām cerējuši sākotnēji, tādēļ spēsim īstenot mūsu ieceri paplašināt atbalsta tīklu, lai palīdzētu sievietēm arī ārpus Rīgas.”

Latvijā krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm – slimības profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2015. gada beigās uzskaitē atradās 13 220 krūts vēža slimnieču. Ik gadu šādu diagnozi nosaka vairāk nekā 1000 sievietēm, savukārt krūts vēzis kā nāves cēlonis tiek noteikts vairāk kā 400 sievietēm gadā. Cīņa ar vēzi notiek gan aktīvajā slimības ārstēšanas, gan arī pēc tam – rehabilitācijas procesā.

Pēc ārstēšanās sievietēm visbiežāk nepieciešama psihologa un fizioterapeita palīdzība, tādēļ Rozā vilciens sniedz nepieciešamo atbalstu, piedāvājot sievietēm bez maksas apmeklēt individuālās konsultācijas. 
No šodienas banka "Citadele" Latvijā un Lietuvā vairs neizdos "American Express" kartes jauniem klientiem.
Savukārt pašreizējie "American Express" karšu lietotāji šīs maksājumu kartes varēs izmantot līdz 2018.gada marta beigām.

"Citadeles" izdotās "American Express" kartes Latvijā un Lietuvā, kas tiek izsniegtas saskaņā ar pašreizējo licences līgumu, pakāpeniski aizstās jaunā maksājumu karte ar "Visa" zīmolu.

"Citadele" paziņojumā medijiem informē, ka banka nolēmusi veidot ciešāku sadarbību ar "Visa" zīmolu un no decembra Latvijā sāks izdot jauna veida "Visa" kredītkartes. To lietotāji varēs izmantot īpašu priekšrocību programmu un ļoti plašu karšu pieņemšanas tīklu.
"Citadeles" meitasuzņēmums Lietuvā jaunā veida "Visa" kartes sāks izdot nākamā gada pavasarī.

Pašreizējiem "American Express" klientiem būs iespēja savlaicīgi samainīt "American Express" karti pret priekšrocību ziņā līdzvērtīgo "Visa" karti - "Visa Classic", "Gold" vai "Platinum", saglabājot arī visus kredītlimita nosacījumus - pašreizējo kredītprocenta likmi un 45 kredītbrīvdienas. Bankas "Citadele Visa Platinum" lietotājus apkalpos privātbaņķieri, un viņiem tiks nodrošināts "concierge" serviss.

Banka "Citadele" līdz šim bija ekskluzīvais "American Express®" sadarbības partneris Latvijā un Lietuvā, kam ir tiesības emitēt "American Express" maksājumu kartes.
Dakteri Klauni pirms Ziemassvētkiem pirmo reizi organizēs labdarības Pop – up veikalu, kurā jebkurš aicināts pievienot savus radošos darinājumus. Iegūtie līdzekļi, kā ziedojums biedrībai Dr.Klauns, nonāks mazo pacientu atbalstam, iedrošinājumam, iepriecinājumam un ātrākai veselības atgūšanai Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā, kā arī reģionu slimnīcās - Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Cēsīs, Rēzeknē un Daugavpilī.

Dakteru Klaunu Pop – up labdarības veikalu tirdzniecības centrā “Spice”, blakus Informācijas stendam būs iespējams apmeklēt no 9. līdz 11. decembrim un no 16. līdz 18. decembrim. 

Savus radošos darinājumus – dažādus rokdarbus, sveces, adījumus, Ziemassvētku kartiņas un citas – pašu rokām veidotas un darinātas lietiņas Dakteru Klaunu Pop – up labdarības veikala darbībai līdz 15. decembrim katru darbdienu no pulksten 7.00 līdz 23.00 (sestdienās, svētdienās no pulksten 9.00 līdz 21.00) iespējams atnest uz jebkuru no sporta klubiem “Atlētika”, Rīgā (Krišjāņa Barona ielā 46, Brīvības gatvē 434 B, Prūšu ielā 46, Anniņmuižas bulvārī 40A, Anniņmuižas ielā 17). Darinājumi jāiedod sporta kluba administratoram, kā arī jāaizpilda anketa, lai Dakteri Klauni varētu pateikt paldies. Anketa pieejama mājaslapā www.drklauns.lv

Vēl Pop – up labdarības veikalam paredzētos darinājumus var katru dienu no pulksten 14.00 – 20.00 Liepājā aiznest uz Jauniešu māju, Kungu ielā 24. Savukārt Saldus novada Lutriņu pagastā katru dienu no pulksten 7.30 – 18.00 tie būs gaidīti Skolas ielā 2, pirmsskolas iestādē “Kāpēcītis”.

“Pop – up veikals ir īpaša koncepta veikals, kas atvērts uz īsu brīdi, un tādu pirms gaidāmajiem Ziemassvētkiem nolēmām izveidot arī mēs. Būsim priecīgi par jebkuru, kurš iesaistīsies mūsu radošo lietu veikala veidošanā! Tādējādi kopīgi ar savu izdomu, talantu – pašu rokām darinātām lietām atbalstīsim bērnu labsajūtu slimnīcā. Savukārt Dakteru Klaunu Pop – up labdarības veikala apmeklētājiem tā būs iespēja dāvināt ar siltumu un mīļumu gatavotas neatkārtojamas lietas, lai arī pie bērniem Latvijas slimnīcās ienāktu silti un mīļi Ziemassvētki. To gaidīšanas laikā īpaši svarīga ir tuvāko cilvēku uzmanība, kas ne vienmēr slimnīcās ir pietiekama. Ar savu darbu vislielāko uzmanību Dakteri Klauni pirmssvētku laikā velta bērniem, kuriem kādu iemeslu dēļ slimnīcā līdzās nevar atrasties tuvinieki,” stāsta biedrības Dr.Klauns dibinātāja un vadītāja Marianna Milovska.

Daudziem bērniem ir vitāli nepieciešama Dakteru Klaunu klātbūtne – jo īpaši tiem, kurus dzīve ir piespiedusi slimnīcā būt vieniem pašiem – bez vecāku klātbūtnes. Tie ir mazie pacienti, kuri slimnīcā nonākuši no bērnu namiem vai nelabvēlīgām ģimenēm.
Piemēram, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcā no bērnu namiem vien gadā ārstējās aptuveni 80 bērni. Tāpat šeit daudzi tiek ievietoti no reģioniem, un tuvinieki ne vienmēr var palīdzēt ar savu klātbūtni.
Un šajā brīdī Dakteris Klauns ir tas, kurš viņam spēj būt blakus, palīdzēt, mierināt, uzmundrināt, apstiprina biedrības Dr.Klauns vadītāja Marianna Milovska.

Dakteru Klaunu Pop – up labdarības veikals ir lieliska iespēja ģimenēm kopā ar bērniem pavadīt laiku un līdz ar saviem radošajiem darbiem dalīties mīlestībā ar tiem bērniem, kuriem ikdienā šī ģimeniskā siltuma tik ļoti pietrūkst.

Šodien ikviens novērtē to, ka Dakteri Klauni slimnīcu palātās un gaiteņos ienes neviltotu prieku, procedūru laikā novērš mazo pacientu uzmanību no bieži vien tik ļoti nepatīkamajām manipulācijām, bet - reizēm tikai saprotoši paklusē kopā ar mazajiem pacientiem, lai mierinātu un kopīgiem spēkiem pārvarētu viņu satraukumu, bailes un neziņu.

Šobrīd septiņās Latvijas pilsētās strādā 45 Dakteri Klauni, no tiem visvairāk – 28 - Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā. Ja savā pirmajā darbības gadā 17 Dakteri Klauni nostrādāja 2650 stundas, 8740 reizes iepriecinot bērnus un piedaloties 80 procedūrās, tad attiecīgi šogad 45 Dakteru Klaunu kolektīva veikums ir 5845 darba stundas – 18 000 reizes satiekot bērnus un klātesot 230 procedūrās. 

Biedrība “Dr. Klauns” kā sabiedriska labdarības organizācija darbojas kopš 2012. gada, un tās pārstāvji – 45 profesionāli medicīnas klauni – katru dienu dodas uz Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcu un citām slimnīcām Latvijā, lai psiholoģiski palīdzētu bērniem, atvieglojot mazo pacientu ikdienu, kamēr tie uzturas slimnīcā. Dakteru Klaunu projektu biedrība “Dr.Klauns” īsteno sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu un ar Izraēlas vēstniecības, Latvijā vadošā piena pārstrādes uzņēmuma “Food Union“ un Pētera Avena labdarības fonda “Paaudze” atbalstu. 
Ņemot vērā pēdējā laika aktuālos gadījumus, kad  cilvēki nomaldījušies mežos un nepazīstamā apkārtnē, Valsts policija (VP) ir izstrādājusi mobilās aplikācijas “Mana drošība” funkciju, kas būtiski atvieglos operatīvo dienestu darbu gan nomaldījušos cilvēku meklēšanā, gan ceļu satiksmes negadījuma vai noziedzīga nodarījuma  vietas operatīvā atrašanā. 

Jaunā funkcija izstrādāta, lai persona varētu operatīvajiem dienestiem nosūtīt savas koordinātas situācijās, kad viņš nespēj sniegt skaidras norādes par to, kur atrodas, informēja policija.

Līdz šim izsaucēja atrašanās vieta tika noteikta pēc elektronisko sakaru komersantu sniegtajiem datiem, turpretim aplikācijas “Mana drošība” funkcija ļaus personas atrašanās vietu noteikt daudz precīzāk.

Aplikācijas jaunā funkcija tika izmēģināta arī Valsts līmeņa civilās aizsardzības mācību STORMEX 2016 laikā, kur lauku apvidū pazudis cilvēks tika atrasts ar precizitāti 9 metri.

Aplikāciju “Mana drošība” ar tās jauno funkciju savā viedtālrunī iespējams lejupielādēt Google Play un Apple Store veikalos.
Jau šo piektdien, 2. decembrī plkst. 18:00 Rīgas Rātsnama telpās norisināsies jauna pasaules rekorda uzstādīšana kategorijā “Garākā Rūba Golderga mašīna”.

Šādā neierastā veidā šogad Rīgas Rātslaukumā tiks iedegta pilsētas galvenā Ziemassvētku egle.
Lai oficiāli fiksētu rekordu un ierakstītu to Ginesa Pasaules rekordu (Guinness World Records) reģistrā Rīgā ieradīsies organizācijas pārstāve. Tikmēr Rīgas Rātsnamā tiek pamazām nogādāti ķēdes reakcijas posmi un notiek skrupulozs darbs pie to savienošanas. 
 
Ginesa Pasaules rekordu organizācijas noteikumi nosaka, ka jebkura rekorda fiksācija jāveic klātienē, organizācijas nozīmēta pārstāvja klātbūtnē. 

Ginesa pārstāves uzdevums ir reģistrēt “Lielākās Rūba Goldberga mašīnas” rekorda mēģinājumu un tā iznākumu. Lai uzstādītu šo rekordu, kā vienmēr tiek dotas trīs iespējas. Ja vismaz viens no mēģinājumiem būs veiksmīgs un Ginesa rekordu pārstāve atzīs rekordu par pārspētu, turpat uz vietas tiks pasniegts apliecinājums par šo vēsturisko notikumu.

Šobrīd uz Rīgas Rātsnama telpām nogādāti jau 320 Rūba Goldberga mašīnas ķēdes posmi. Atlikušos 80 posmus plānots nogādāt jau tuvāko dienu laikā. Bet 30. novembrī sāksies visu 400 posmu savienošana un intensīva testēšana, lai 2.decembrī tiktu uzstādīts jauns Ginesa Pasaules rekords. Ik dienu pie posmu izstrādes strādā arī desmitiem brīvprātīgo. Rekorda organizatori pateicas ikvienam, kas pielicis pūles pasaules lielākās Rūba Goldberga mašīnas būvniecībā. 

 Plašāka informācija pieejama šajā lapā.

Rūba Goldberga mašīna ir ierīce, kura ļoti vienkāršus uzdevumus veic sarežģītā veidā, izmantojot dažādas secīgas darbības.
Pašlaik lielākās Rūba Goldberga mašīnas pasaules rekords pieder ierīcei, kas 2015.gadā aprīlī tika izveidota Ungārijā un sastāvēja no 382 ķēdes posmiem. Tā tika iekļauta oficiālajā Pasaules Rekordu reģistrā. 
Sācies balsojums par šā gada "Eiropas cilvēka Latvijā" titulu, kas ik gadu tiek piešķirts cilvēkam, kurš ar saviem darbiem devis vislielāko ieguldījumu Latvijas vārda popularizēšanā Eiropā un Eiropas kopējo vērtību integrēšanā Latvijā.
Titula ieguvējs tiek noskaidrots sabiedrības balsojumā. 

Balsot var šeit.

Apkopojot sabiedrības pārstāvju izvirzītās kandidatūras, "Top 10" sarakstā iekļuvis matemātiķis Andris Ambainis, SIA "Mikrotīkls" līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš, kultūras ministre Dace Melbārde, Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka, Eiropas Parlamenta deputāti Krišjānis Kariņš  un Sandra Kalniete, vieglatlēte Laura Ikauniece-Admidiņa, Saeimas deputāte Lolita Čigāne, kā arī publicists Otto Ozols.

Balsojums turpināsies līdz 29.decembrim, kad notiks  Eiropas cilvēka Latvijā svinīgā apbalvošanas ceremonija.

Pērn titulu "Eiropas cilvēks Latvijā" saņēma "Zvannieku mājas" dibinātājs un vadītājs Juris Cālītis.
Adventes laikā daudzu māju, uzņēmumu un dzīvokļu logus rotā adventes vainags un svētku noskaņas radīšanai tiek iedegtas svecītes. VUGD statistika liecina, ka ik gadu ugunsdzēsēji glābēji šajā laikā saņem vairākus izsaukumus uz ugunsgrēkiem, kuri izcēlušies no bez uzraudzības atstātas iedegtas sveces. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina vairākus drošības padomus, lai no mazas svecītes neizceltos liels ugunsgrēks.

Pagājušajā gadā Adventes laikā ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 31 ugunsgrēku, kuri izcēlās degošas svecītes adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē dēļ, vai arī ugunsgrēks izcēlies no bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Dzīvojamās telpās nodzēsts 21 ugunsgrēks, tirdzniecības telpās trīs un biroja telpās –  četri. 2015.gadā šādos ugunsgrēkos cieta 10 cilvēki, bet divi tika izglābti. 

Šogad pirmais ugunsgrēks, kurā dega Ziemassvētku eglīte tika reģistrēts 6.janvārī – Jūrmalā piecstāvu dzīvojamās mājas otrā stāva dzīvoklī no iedegtas sveces aizdegās eglīte 1m2 platībā.
Kopumā līdz novembra vidum reģistrēti jau 15 šādi ugunsgrēki un tajos cietuši pieci cilvēki, bet izglābti četri.

Lielākoties adventa vainagi sastāv no degtspējīgiem materiāliem un tie, līdzīgi kā telpās novietotas Ziemassvētku eglītes, viegli aizdegas no bez uzraudzības atstātas sveces liesmas. Lai degoša svece neizraisītu ugunsgrēku, VUGD aicina ievērot drošības padomus:

• pirms sveces aizdegšanas, tā jāatbrīvo no visa veida iepakojuma un, ja klāt ir pievienota lietošanas instrukcija, tā jāizlasa;
• sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas;
• degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc vienmēr pārliecinieties, ka svece atrodas drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un lietām: audumiem, mēbelēm, aizkariem u.c;
• nenovietojiet sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
• nepieļaujiet liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu, jo karstuma ietekmē tie var saplīst;
• uzmaniet, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;
• neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas;
• neievietojiet sveces adventes vainagā tieši uz degtspējīgiem priekšmetiem, bet iestrādājiet vainagā stabilus un nedegošus sveču turētājus;
• atcerieties, ka dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai;
• atcerieties, ka svecītes dedzināt eglītē ir ļoti bīstami un no tām viegli var uzliesmot pati egle vai tās dekorācijas.

Lai Adventa laiks paietu mierīgi un neizceltos ugunsnelaime, VUGD aicina iedzīvotājus adventa vainagos sveces neizmantot vai arī tās nededzināt.

Gadījumā, ja svētku dekorācijām, piemēram Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties, ka:

• pirms elektrisko rotājumu/ virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet tādu apzīmējumu kā mājiņa ar klāt pievienotu paskaidrojumu angļu valodā “for outdoor use”, tas nozīmē, ka šis rotājums būs piemērots eglītes greznošanai pagalmā vai mājas fasādei;
• iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru un sabojāsies;
• ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

VUGD visiem Latvijas iedzīvotājiem novēl mierīgu, saticīgu un drošu Adventes laiku!
Neaizmirstiet, ja tomēr notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet uz tālruņa numuru 112!

Facebook Draugiem Twitter Instagram