Pērkot kontrabandas cigaretes, tiek atbalstīta organizētā noziedzība, kas šo naudu tērē ne tikai greznam dzīvesveidam, bet arī novirza starptautiskajam terorismam, to Latvijas Radio  norādīja Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis.

Viņš atzīmēja, ka nelegālo cigarešu tirgus daļa pēdējo gadu laikā sarukusi un ir zem 30% no kopējā cigarešu tirgus.

VID nelegālo smēķu rūpala apkarošanā ir daudz darījis – ar izmaiņām likumos, kontroles pastiprināšanu un citādi. Taču Latvijā arvien ir liels nelegālo cigarešu īpatsvars, kas skaidrojams ar to, ka Latvijai ir robeža ar Krieviju un Baltkrieviju. No tās ienāk lielākā daļa cigarešu – līdz 70% no kopējā kontrabandas apjoma.
 
Čerņeckis uzsvēra, ka Baltkrievijā cigaretes ir piecas līdz desmit reizes lētākas nekā Latvijā – tas "noziedzīgajai pasaulei ir liels vilinājums" - ar nelegālo rūpalu var nopelnīt lielu naudu. Taču, pērkot nelegālos smēķus, tiek atbalstīta organizētā noziedzība un arī starptautiskais terorisms.
 
VID pārstāvis atzina, ka Latvijas iedzīvotāji ir samērā lojāla attieksme pret nelegālu cigarešu  iegādi, ko rāda arī nesen SKDS veiktās aptaujas rezultāti.

Lai varētu cīnīties ar kontrabandu, VID aicina Latvijas iedzīvotājus informēt dienestu par jebkādām aizdomām un/vai novērotām aizdomīgām darbībām, zvanot pa tālruni 80009070 vai rakstot uz e-pasta adresi "parkapumi@vid.gov.lv".
VID sola anonimitāti un pārbaudīs jebkuras aizdomas.

No 10.līdz 29.oktobrim notiks ikgadējās militārās mācības "Detonators 2015", kuru laikā tiks veikta bijušo munīcijas noliktavu teritorijas Cekulē attīrīšana no sprādzienbīstamiem priekšmetiem.

Mācībās piedalīsies vairāk nekā 130 karavīru no septiņu valstu - Latvijas, Dānijas, Igaunijas, Lietuvas, Luksemburgas, Vācijas un Zviedrijas - bruņotajiem spēkiem. Savukārt Francijas bruņoto spēku pārstāvji piedalīsies kā novērotāji.


Līdz 18.oktobrim norisināsies mācību sagatavošanās posms, kura laikā notiks dalībnieku ierašanās un sagatavošanās, tai skaitā lekcijas par biežāk sastopamo munīciju bijušo munīcijas noliktavu teritorijā Cekulē. Savukārt no 19. līdz 23.oktobrim norisināsies mācību aktīvais posms, kura laikā notiks praktiska teritorijas pārmeklēšana un sprādzienbīstamo priekšmetu iznīcināšana.

Bijušo munīcijas noliktavu teritorija Cekulē ir viena no lielākajām ar nesprāgušo munīciju piesārņotajām teritorijām Latvijā, kas militārām vajadzībām tika izmantota no 1920.gada līdz 1995.gadam. Noliktavas tika uzbūvētas Latvijas armijas vajadzībām, vēlāk tās izmantoja gan PSRS, gan Vācijas bruņotie spēki. 2.pasaules kara laikā Sarkanās armijas partizāni noliktavas uzspridzināja, kā rezultātā to apkārtnē nonāca liels daudzums nesprāgušās munīcijas. Vācu armijas karavīri pēc sprādziena neveica teritorijas attīrīšanu, bet uzbēra 1 līdz 2 metru biezu smilšu slāni. Kopš 2.pasaules kara beigām noliktavas izmantoja PSRS armija.

Teritorijas virsmas attīrīšana tika uzsākta 1994.gadā. Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti katru gadu tur atrod un iznīcina vairākus simtus sprādzienbīstamu priekšmetu.
Apkures sezonu šoruden uzsākta ar zemākiem siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifiem, kas saistīts ar dabasgāzes tirdzniecības cenas samazinājumu visa gada garumā, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Analizējot pēdējos 12 mēnešus, dabasgāzes tirdzniecības cena ir samazinājusies par 29%, un tas nozīmē arī vērā ņemamu siltumenerģijas tarifu samazinājumu. Latvijas apdzīvotajās vietās, kur siltumenerģijas pakalpojuma sniedzējiem tarifi noteikti atkarībā no dabasgāzes cenas, par siltumu būs jāmaksā līdz pat 19% mazāk.

Piemēram, Aizkrauklē, Ādažos, Baložos, Dobelē, Grobiņā, Ikšķilē, Jūrmalā, Ķekavā, Lielvārdē, Ozolniekos un Rīgā tarifu samazinājums ir robežās no 16-19%, citviet – zemāks.

Šajā apkures sezonā nav sagaidāms siltumenerģijas tarifu būtisks pieaugums.
Sestdien, 10. oktobrī,  Salacgrīva pie sevis gaida nēģu cienītājus, jo jau tradicionāli oktobra otrajā sestdienā notiks Nēģu diena.
Paredzētas dažādas aktivitātes gan pilsētā, gan uz nēģu tačiem pie Salacas un arī Svētupes, tomēr pašiem nēģu zvejniekiem tādas īstas svētku sajūtas nav. Līdzšinējie laiksapstākļi viņiem nav nesuši labus lomus.

Lai nēģis nāktu iekšā upē, vajadzīgs nejauks, lietains laiks, pie tam ar jūras vēju. Patlaban ūdens līmenis abās nēģu upēs - Salacā un Scētupē - ir zems, lietus nelīst, pamatā valda austrumvējš, un tālab lomi arī ir pieticīgi.

Protams, nēģu zvejnieki kaunā nepaliks. Nēģi ir sakrāti, un katrs zvejnieks pie sava tača tos gatavos pēc savas receptes. 

Līdzās gastronomiskām baudām interesenti varēs skatīt filmas par nēģu ķeršanu, pastaigāt pa tačiem gan Salacā, gan Svētupē. Starp citu, šie tači ir liels retums, jo Latvijā tādus nēģu zvejā izmanto tikai Salacā un Svētupē. Interesenti varēs arī apskatīt zvejas rīkus, ar kuriem šīs zivis  ķēra agrāk un tagad. 

Pirmoreiz Salacgrīvā būs sastopams nēģu karalis, ar kuru varēs arī nofotografēties.
Apmeklējot visus tačus un savācot zīmodziņus tajos, varēs piedalīties balvu izlozē.
Aktīviem cilvēkiem piedāvās izbraukt ar laivām pa Salacu.
Mākslinieciski noskaņotie aicināti biedrības „Mežābele” dāmu uzraudzībā piedalīties nēģa adīšanā. avukārt dabas mīļotājiem Dabas aizsardzības pārvalde piedāvā pirmo dabas pētnieku pārgājienu, kas sāksies pie Kuivižu mola un beigsies pie Salacgrīvas. Dabas izglītības centrā „Ziemeļvidzeme” varēs iesaistīties dažādās ar dabas izzināšanu saistītās aktivitātēs.
Līdz  2017.gada beigām, pēc Eiropas Parlamenta deputāta Arta Pabrika domām būtu jābūt pabeigtam ASV un ES  Transatlantiskajam tirdzniecības līgumam.

Vairākkārt par šo tematu  izskanējuši dažādi , nereti spekulatīvi viedokļi. Artis Pabriks neslēpj, ka sarunas par šo līgumu ilgušas gadiem un patiešām nav vienkārši vienoties par dažādām normām un prasībām, kas katrai valstij ir citādas, taču ir jāpanāk kompromiss. Ir bijuši jau 10 sarunu raundi, un nākamais tiek plānots oktobrī/novembrī.
Paralēli ASV risina sarunas par līdzīgu līgumu ar Āzijas valstīm, un 12 Klusā okeāna reģiona valstis panākušas vienošanos par vērienīgo brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV . Apjoma ziņā šis būs lielākais brīvās tirdzniecības līgums pasaulē. Kā skaidro Pabriks – ASV – ES līgums ir  ir nākamais lielākais. 

“Šis līgums mums ir nepieciešams, tas padara mūs konkurētspējīgākus pasaulē. Tāpat tas ļautu kvalitatīvāk risināt arī vides aizsardzības un citus jautājumus”, skaidro Pabriks, piebilstot, ka nekādi esošie standarti ES netiks mazināti. Jo esot virkne standartu, kas ir augstāki pie mums, un ir arī tādi, kas ir augstāki ASV. Kā piemēru Pabriks minēja kosmētiku, kas ASV tirgū tiek stingrāt vērtēta un kontrolēta, nekā ES. 

Latvijas eiroparlamentārietis   noraidīja apgalvojumu, ka līgums ir izdevīgs  tikai lieliem, globāliem uzņēmumiem, jo tie  jau tagad darbojas sev interesējošajos tirgos, arī bez šī līguma. Patiesībā ir pretēji – līgums  tieši maziem un vidējiem uzņēmumiem, kas Latvijā ir lielākā daļa, padarīs pieejamāku ASV tirgu, kas veido ievērojamu daļu no pasaules ekonomikas. 

Šī līguma sakarā patērētāji uztraucas, ka Eiropā ieplūdīs preces ar zemiem standartiem, šo apgalvojumu Pabriks noraida:
“Mēs gribam vienoties par augstākiem standartiem. Mēs pārņemam to, kas ir labāks ASV, savukārt viņi to, kas ir labāks Eiropā. Cilvēkiem ir bažas par, piemēram, ģenētiski modificēto pārtiku, taču daudzi nezina, ka arī ES ražo produktus un pārdod tādus, kuru sastāvā ir ĢMO.”

Tāpat EP deputāts aicina arī dažādas organizācijas un ražotājus  nākt  un izteikt savus priekšlikumus, ierosinājumus un debatēt, lai aizstāvētu savas intereses, nevis gaidīt, kad kāds līgums tiek noslēgts un tad sūdzēties. 
“Ir jānāk un jārunā, kaut vai Pārtikas ražotāju federāciju aicinu nākt uz sarunām Briselē, jo interese ir pārāk maza. Bieži mēs nezinām, ko paši vēlamies. Jo man kā politiķim gan šī līguma sakarā, gan citos jautājumos grūti pārstāvēt mūsu valsti un intereses, ja man cilvēki nepasaka, ko viņi vēlas. Nevar piketēt un teikt “negribu līgumu”, jo tirdzniecība vienmēr būs un pastāvēs. Pasakiet, ko jūs gribat, kas jūs interesē, kam šajā līgumā būtu jābūt, un mēs pie tā varam strādāt”, aicina EP deputāts. 

Līdz ar ziedojumu ierobežojumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs  virza priekšlikumu ļaut partijām ziedot arī telefoniski.
 
Plānots, ka ar telekomunikāciju operatoru starpniecību partijām varētu ziedot līdz 10 eiro lielu summu. Šāda prakse ir arī citās valstīs, no kurām šī pieredze arī aizņemta.

Jau ziņots, ka KNAB iesniedzis priekšlikumu Politisko partiju finansēšanas likumā, prasot tajā iekļaut normu, ka fiziskā persona var vienai partijai ziedot ne vairāk kā 30% no saviem ienākumiem.

Atbildīgās Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs gan iepriekš skeptiski vērtēja KNAB virzītās izmaiņas.

Pēc viņa teiktā, gadā ir vien pāris gadījumu, kad personas ziedotās summas apmērs pārsniedz viņa ienākumu iespējas.
Līdz ar to labot likumu tikai atsevišķu pārkāpumu dēļ būtu "amorāli", iepriekš sprieda Dolgopolovs, piebilstot, ka tad jau labāk būtu palielināt valsts finansējumu partijām.
 
Drošības eksperti norāda, – par spīti brīdinājumiem un daudzajiem medijos aprakstītajiem krāpšanas gadījumiem, krāpnieki sociālās saziņas vietnē Facebook atrod arvien jaunus upurus. Pietiek apmānīt tikai 1% lietotāju, kuriem ir savs konts, lai krāpnieki iztukšotu kabatas 10 miljoniem cilvēku.
Viens no jaunākajiem krāpšanas veidiem sociālajā tīklā – vēstules par lietotāja konta bloķēšanu.

Facebook lietotājs saņem paziņojumu, ka viņa profils var tikt bloķēts pamanītas ļaunprātības dēļ. Lai izvairītos no bloķēšanas, lietotājam ir jāievada savi pieslēgšanās dati norādītajā adresē, kas ved uz viltotu vietni.

Kad ierakstīts viss prasītais, nākamajā vietnes logā nepareizā angļu valodā tiek lūgts atjaunināt maksājumu informāciju, norādot kredītkartes datus. Taču šiem paziņojumiem nav nekā kopīga ar Facebook, līdz ar to upuri vieglprātīgi atklāj krāpniekiem savus pieslēgšanās datus un kredītkartes informāciju.
“Šis krāpšanas veids lieliski atklāj, cik ļoti ievainojami varam būt sociālajos tīklos – tā vietā, lai meklētu informāciju par to, kādos gadījumos var tikt bloķēts konts, no kā par to ir jāsaņem paziņojums un kā vispār notiek viss bloķēšanas process, lietotāji nobīstas un dara to, ko viņiem lūdz. Krāpnieki vienkārši izmanto lietotāju bailes zaudēt Facebook kontu, jo šeit taču ir draugi, fotogrāfijas, ieraksti un komentāri,” skaidro  speciālisti.

Sastopoties ar krāpniekiem sociālajā tīklā, antivīrusu programmu  radītāji iesaka vēstuli nekavējoties bloķēt. 

Ja tomēr iekļūstat krāpnieku tīklos, ieteicams pēc iespējas ātrāk nomainīt pieslēgšanās paroli, lai krāpnieki nevarētu pieslēgties jūsu profilam un jūsu vārdā apkrāpt jūsu kontaktos esošos draugus. Īpaši svarīgi ir nomainīt e-pasta paroli, ja šo pašu paroli izmantojat, pieslēdzoties gan pie e-pasta, gan Facebook. Ja māc bažas, ka krāpnieki tomēr ir varējuši ļaunprātīgi izmantot jūsu pieslēgšanās datus, brīdiniet savus draugus par izveidojušos situāciju.

Ja krāpnieku vēstule jums tomēr nav raisījusi nekādas aizdomas un bažas rodas tikai pēc tam, kad jau ievadīti arī kredītkartes dati, nekavējoties vērsieties savā bankā, lai bloķētu kredītkartes kontu. 
Pagājušajā nedēļā reģistrēts pirmais gripas slimnieks, tomēr runāt par šīs slimības sezonas sākumu ir krietni pāragri,  sacīja Slimību profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate.
Gripas sezonas sākumu speciālisti neprognozē ātrāk par decembri.

Parasti gripas sezona sākas pēc skolnieku ziemas brīvlaika - janvāra sākumā, un tā ilgst līdz martam-aprīlim.

Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās: drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C; stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos ("kaulu laušana"); sauss klepus un rīkles iekaisums; sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula; izteikts nespēks, apetītes zudums.

Lai izvairītos no gripas, ir bieži jāmazgā rokas, sevišķi pēc publisku vietu apmeklēšanas, vajag bieži vēdināt telpas un nodarboties ar sportu. Jo fizisko aktivitāšu laikā organisma aizsargspējas pret baciļiem pastiprinās. 
Jau trešdienas rītā uz Zemes sākās magnētiskā vētra, kas joprojām turpinās, tādēļ daudzviet Latvijā un pasaulē novērota šī gada spilgtākā ziemeļblāzma.

Ziemeļblāzmu izraisījuši uzliesmojumi uz Saules, kas rada magnētisko vētru uz Zemes.

Magnētisko vētras intensitāti novērtē ar K indeksu, kas aizvadītajā naktī sasniedza sesto, brīžiem septīto no iespējamiem deviņiem līmeņiem.

Parasti Latvijā arī, sākot no sestā līmeņa, iespējams vērot ziemeļblāzmu jeb kāvus. Ja magnētiskā vētra ir vājāka, tad ziemeļblāzma redzama tikai tālāk uz ziemeļiem no Latvijas. 

Prognozes liecina, ka ir 60% iespējamība, ka stipra magnētiskā vētra vidējos platuma grādos turpināsies visu šo dienu un nākamo nakti, tādēļ, visticamāk, arī nākamajā naktī  Latvijas debesīs būs iespējams redzēt krāšņos ziemeļblāzmas radītos skatus.

Šogad kāvi Latvijā manīti jau vismaz astoņas reizes, krāšņākais gaismu šovs bija 17.marta vakarā un naktī uz 18.martu.
Maluzvejnieki kļūst arvien viltīgāki, izveicīgāki, bieži darbojas grupās, un viņi ir ļoti labi aprīkoti. Tāpēc Valsts vides dienests, lai spētu cīnīties tikpat augstā līmenī, izsludinājis iepirkuma konkursu piecu bezpilota lidaparātu jeb dronu iegādei – tos izmantos cīņā ar maluzvejniekiem, lai no gaisa labāk kontrolētu zveju Baltijas jūrā un jūras piekrastē. Pieredzi dienests esot pārņēmis no kolēģiem Igaunijā.
 
Kad droni – aptuveni 1,3 kilogramu smagi aparāti - būs iegādāti, tos izdalīs četrām piejūras pārvaldēm Liepājā, Ventspilī, Rīgā un Valmierā. Vēl vienu dronu nosūtīs zvejas kontroles departamenta mobilās grupas vajadzībām jūrā. Projekta laikā dienests arī plāno apmācīt inspektorus pareizi lietot
dronus un fiksēt pierādījumus.

Latvijas Makšķernieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Alvis Birkovs norāda, ka dronus cīņā ar maluzvejniekiem pielieto daudzas valstis, un viņš šādu lidrobotu iegādi sauc par ļoti atbalstāmu pasākumu. Viņš uzsvēr, ka šādam lidaparātam ir arī psiholoģiska ietekme, jo cilvēkam vienmēr jārēķinās, ka jebkurā brīdī viņam var pārlidot pāri lidaparāts, nofotografēt gan viņa pašu, gan konstatēt ūdenī viņa ieliktos rīkos.

Austrijā noslēdzies ikgadējais pasaules bārdaiņu čempionāts. Starptautiska žūrija izvēlējusies krāšņākos sejas apmatojuma īpašniekus trijās kategorijās – labākā bārda, ūsas un kombinētais sejas rotājums.

Vairāk nekā 300 sejas apmatojuma entuziasti no visas pasaulesnedēļas nogalē  pulcējās Leogangas pilsētā Austrijā. Katrā no kategorijām tika nominēta labākā bārda vai ūsas.

Konkurence notika gan tradicionālos stilos, tādos kā, piemēram, Ernesta Hemingveja stila bārda, Salvadora Dalī ūsas vai Garibaldi vaigubārda. Tāpat tika novērtēta arī inovatīva pieeja un jaunu formu meklējumi. 

Vairāk interesantu sejas apmatojuma īpašnieku no pasākuma aplūkojami šeit.


No piektdienas līdz svētdienai Rīgā, Doma laukumā, norisināsies labdarības koncerts par godu leģendārās grupas "The Beatles" solista Džona Lenona 75 gadu jubilejai, kurā piedalīsies vairāk nekā 30 grupu un solistu. Trīs dienās mākslinieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un Gruzijas savā interpretācijā izpildīs 108 Liverpūles četrinieka dziesmas.

Šādi koncerti norisināsies arī Liverpūlē, Londonā, Ņujorkā,Madridē, Maskavā un citās pilsētās, taču Rīga ir vienīgā pilsēta visā pasaulē, kura rīko triju dienu festivālu Džona Lenona piemiņai.

Rīkotāji uzsver, ka šis ir bezpeļņas pasākums, ieeja tajā ir bez maksas, tomēr rīkotāji aicina ziedot. Daļa no festivāla laikā saziedotajiem līdzekļiem tiks piešķirts jauno un talantīgo mākslinieku izstāžu rīkošanai.

"Galvenais šī pasākuma uzdevums - ar mūzikas palīdzību ikvienam atgādināt "The Beatles" filozofiju, kas mainīja visas pasaules redzējumu: "Esiet atvērti, esiet patiesi, esiet cienīgi, esiet sirsnīgi, mīliet un uzticieties"," saka festivāla organizatori.

Līdz gada beigām eiropas Parlamentam jāpieņem enerģētikas savienības vispārīga pamata stratēģija, lai padarītu Eiropu mazāk atkarīgu no Krievijas gāzes importa, dažādojot enerģijas piegādes avotus un izmantojot atjaunojamo enerģiju. 

Kā skaidro eiroparlamentārietis Krišjānis Kariņš, tad Krievija nodrošina aptuveni trešdaļu no ES enerģijas vajadzībām, taču apmēram puse no gāzes, ko ES importē no "Gazprom", tiek transportēta caur Ukrainu, ar kuru Maskavai šobrīd ir konflikts.

Tāpēc Krievija vēlas atrast jaunas iespējas, lai piegādātu gāzi Eiropai – savam maksātspējīgākajam klientam, apejot Ukrainu.  Un iespēja ir atrasta  -  Krievijas lielākā gāzes kompānija  “Gazprom” kopā ar piecām Eiropas enerģētikas kompānijām, iecerējušas Baltijas jūrā izbūvēt vēl vienu gāzes vadu. 

Paziņojums jau ar satraukumu uzņemts  vairākās valstīs, kas šo lēmumu tulko kā vēlmi Krievijas gāzi uz Eiropu sūtīt apejot Ukrainu. Politiķi skaidro, ka šis ir politikā balstīts lēmums, lai kaitētu Ukrainai, jaunais cauruļvads “Nord Stream 2” Ukrainas budžetam būs nopietns trieciens, jo Krievijas gāzes tranzīts ienes Ukrainai vairāk nekā miljardu eiro. 

Krievijas gāzes kompānijas "Gazprom" un vairāki Eiropas enerģētikas uzņēmumi nesen nāca klajā ar plāniem divkārt palielināt gāzes vada "Nord Stream", kas savieno Krieviju un Vāciju, transporta jaudu.

Vairāki EP deputāti pauž bažas, ka jaunais projekts  kaitēs Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un citu dalībvalstu politiskajām, drošības un ekonomiskajām interesēm.

"Neskatoties uz ES noteiktajām sankcijām pret Krieviju, vairākas Eiropas energokompānijas ir noslēgušas vienošanos ar "Gazprom" par gāzes vada "Nord Stream" paplašināšanu, kas faktiski palielinātu Eiropas atkarību no viena piegādātāja," uzsvēra Kariņš, 

Šeit pieejama Krišjāņa Kariņa uzstāšanās Eiropas Parlamenta debatēs par šo jautājumu.  “Šis ir pirmais solis ceļā uz šī projekta apturēšanu. Cīņa ir uzsākta,” pēc debatēm norādīja K. Kariņš, kurš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Latvijas likumdošana nosaka, ka no 1. decembra līdz 1. martam automašīnām, kas pārvietojas pa koplietošanas ceļiem obligāti jābūt aprīkotām ar ziemas riepām, kā arī svarīgi ir zināt, ka minimālajam riepu protektora dziļumam jābūt 4 mm.

Katru gadu eksperti un riepu ražotāji iesaka, ziemas riepas lietot jau laicīgi attiecīgi, kad temperatūra ārā ir sasniegusi +7° C grādus. Jo vasaras riepas, temperatūrai noslīdot zem +5 grādiem, zaudē kvalitāti, drošas braukšanas un bremzēšanas īpašības, to gumija kļūst cieta. Savukārt ziemas riepas ir izgatavotas no materiāla, kas aukstumā savas īpašības saglabā un ir piemērotas braukšanai ziemas apstākļos.
Un šis brīdis ir jau pirms 1. decembra. 

Tāpat der zināt, ka no 1.oktobra atkal drīkst  lietot riepas ar radzēm!
Dodoties uz ārvalstīm, vērts pameklēt informāciju  - ar kādām riepām un kad drīkst braukt citās valstīs, jo ir virkne valstu, kur riepas ar radzēm ir aizliegtas.
Šeit var meklēt sarakstu par noteikumiem citās valstīs. 
No oktobra biedrība "Patvērums "Droša māja"" uzsākusi bēgļu integrācijas pasākumus, piedāvājot trešo valstu pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem bezmaksas konsultācijas  par aktuāliem integrācijas jautājumiem, tostarp izglītību, nodarbinātību un veselības aprūpi.

Konsultēties var pa tālruni 25565098 vai arī, rakstot uz e-pastu: "konsultacijas@patverums-dm.lv", kā arī klātienē – biedrības telpās Lāčplēša ielā 75-1, Rīgā.

Trešo valstu pilsoņi ir ikviena persona, kas nav Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vai Šveices Konfederācijas pilsonis.
Latvijas valsts ceļi atgādina, ka rudenī vairs nav atļauts paaugstinātais ātrums 100 kilometri stundā (km/h).
Šīs nedēļas laikā ceļa zīmes, kuras ļāva braukt ar 100 km/h, tiks demontētas.

Uzņēmums uzsver, ka rudenī strauji sarūk gaišais diennakts periods, ir iespējama migla un satiksme rītos un vakaros norit sliktākas redzamības apstākļos.

"Latvijas Valsts ceļi" aicina arī gājējus un velosipēdu vadītājus rūpēties par satiksmes un savu drošību, lietot apģērbu vai vesti ar labi saskatāmiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.
Aizvadītās nedēļas nogalē Latvijā un daudzviet Eiropā notika  putnu vērošanas dienas.  Latvijā novēroti 109 136 putni, kas pārstāv 152 sugas.

Savukārt pirmie rezultāti no Eiropas liecina, ka kopumā vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku ir novērojuši vairāk nekā četrus miljonus putnu.

 Kā stāsta ornitologi, tad  virknei sugu migrācija ir beigusies, tās no Latvijas jau ir prom un turpina savu ceļu virs Eiropas dienvidu daļas vai Āfrikas.  Šobrīd teju ik dienu varam redzēt zosu pārlidojumus.

Tāpat arvien labi novērojama, ir dzērves, kuras arī var lielos baros novērot uz laukiem vai saklausīt.

Šogad putnus varēja vērot arī internetā  - portālā dabasdati.lv bija iespēja vērot vairāk ligzdu – jūras ērglis, melnais stārķis, zivju ērglis, lielais dumpis, kā arī ļoti īsu laiku kamera darbojās pie vistu vanaga ligzdas Rīgā. Šogad tika izmantotas jaunas tehnoloģijas un tiešsaiste bija augstā kvalitāte, izņemot dažus pārrāvuma brīžus.

Tie, kas tikai tagad izdomājuši, ka varētu vērot putnus, ornitologi iesaka izmantot lapu, putni.lv un atrast karti, kur atzīmētas katram tuvākās putnu vērošanas vietas. Turklāt tur ir arī padomi, kā putnus vērot.
Tāpat šajā mājas lapā ikviens var dalīties ar saviem putnu novērojumiem. 
Ne vienu reizi vien ugunsdzēsēji aicinājuši rudenī sakopt  savas zems platības, nopļaujot zāli, lai tā  pavasarī nebūtu kūlas ugunsgrēku iemesls.
 Šajā pavasarī  visvairāk pērnā zāle ir dedzināta Latgales reģionā.

Sākot ar septembri, notiek zemju apsekošana, sevišķi lauksaimniecības zemei jābūt sakoptai un zālei nopļautai, atgādina glābēji. 

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz, ka par zāles nenopļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, fiziskas personas var tikt sodītas ar 140 līdz 700 eiro lielu naudas sodu, juridiskām sods ir vēl lielāks.
 
Latvijas "roņi" jeb ziemas peldētāji 4.oktobrī atklās jauno sezonu, par to informēja "Latvijas ronis" valdes priekšsēdētāja vietnieces Sarma Kočāne.
Jaunā sezona tiks atklāta svētdien plkst.11 pie Bulduru glābšanas stacijas.

Roņiem šī ir jubilejas sezona – pagājuši 40 gadi, kopš Latvijā atjaunota organizēta ziemas peldētāju kustība.

Šajā sezonā "roņi" gatavojas pasaules čempionātam, kas no 8. līdz 12.martam notiks Krievijā, Tjumeņā. Ziemas peldēšanas pasaules čempionāti tiek rīkoti ik pēc diviem gadiem.

Latvijas Ziemas peldēšanas čempionāts notiks 20. – 21.februārī, Jūrmalā, Lielupē. Taču jaunās sezonas pirmās ziemas peldētāju sacensības tiks rīkotas jau 7.novembrī Jelgavā, tā būs Jelgavas "roņu" kausa izcīņa – starptautiskas sacensības, kurās ik gadus piedalās ziemas peldētāji gan no Latvijas, gan arī no Igaunijas, Somijas, Krievijas, Lielbritānijas, Vācijas un citām valstīm.

Sezonas atklāšanas pasākumā aicināti piedalīties visi interesenti - gan jau pieredzējušie, gan arī tie, kuri vēl tikai vēlās kļūt par ziemas peldētājiem.

Te ir mājas lapa, kurā interesenti var iegūt visu nepieciešamo informāciju un kontaktus.
Kustība "Sargi ādu - sargi dzīvību!" aicina iedzīvotājus veikt bezmaksas ādas pārbaudes.

“Sargi ādu - sargi dzīvību!” iniciatīvu sarakstā kā viena no aktivitātēm ir bezmaksas ādas skrīnings jeb pārbaude, lai noskaidrotu iedzīvotāju ādas stāvokli un sāktu ārstēšanu, ja tas nepieciešams. Bezmaksas ādas skrīningu būs iespējams veikt no 12.oktobra līdz novembra beigām. Pārbaudes būs iespējams veikt "Derma Clinic Riga" Rīgā, Grebenščikova ielā 1.

Tāpat šajā laikā būs pieejama bezmaksas tālruņa līnija 20242222 iedzīvotāju jautājumiem par ādas saslimšanām, kā arī lai pierakstītos vizītē pie ārsta.

Kustības dibinātāji cer, ka turpmāko mēnešu laikā izdosies pievērst sabiedrības uzmanību saslimšanai ar saules keratozi, un tās nāvējošajām sekām, ja slimība netiek laikus atklāta un ārstēta.
No 9. līdz 17.oktobrim Latvijā norisināsies Psiholoģijas dienas.

Šogad psihologu rīkotos pasākumus apvienos temats "Psiholoģija izaugsmei!", gaidāmas diskusijas, bezmaksas konsultācijas, radošas darbnīcas, kino vakari, kā arī citi pasākumi, kas norisināsies visā Latvijā.

Desmit dienās paredzētas kopumā vairāk nekā 60 dažādas aktivitātes.
Psiholoģijas dienu pasākumi notiks Rīgā, Valmierā, Daugavpilī, Siguldā, Ogrē, Limbažos, Jūrmalā  un citviet Latvijā. Lielākā daļa pasākumu būs bez maksas.

Šeit var iegūt sīkāku informāciju
Eiropas putnu vērošanas dienu "EuroBirdwatch 2015" ietvaros 3.un 4.oktobrī, dažādās Latvijas vietās tiks organizēti 25 putnu izziņai veltīti pasākumi.

Šajā nedēļas nogalē, Rīgā, Ķemeru nacionālajā parkā, Liepājā, Papē, Saldus apkaimē, Kolkasragā, Randu pļavās, Burtnieka ezera un Valmieras apkārtnē, Līgatnē, Rāznas nacionālajā parkā, Lubāna ezera apkārtnē, Litenē, Jaunpiebalgā un Ķeipenes apkārtnē notiks pavisam 25 ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu tapuši putnu izziņai veltīti pasākumi. Paredzēts rīkot gan putnu vērošanas ekskursijas gidu pavadībā, gan barotavu veidošanas un radošās darbnīcas. Lai piedalītos ekskursijās nepieciešams iepriekš pieteikties.

Šajās dienās putnu vērošanu tiek aicināts veikt arī individuāli un par novērojumiem ziņot portālā "Dabasdati.lv". Informācija par nedēļas nogalē novērotajiem putniem svētdienas vakarā tiks nosūtīta "EuroBirdwatch 2015" koordinatoriem - Nīderlandes Putnu aizsardzības biedrībai.

Eiropas Putnu vērošanas dienas "EuroBirdwatch15" Latvijā organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība, kas ir "BirdLife International" partneris Latvijā, sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.
Oktobris nu jau tradicionāli ir Eiropas kiberdrošības mēnesis, kura laikā šogad norisināsies 163 kiberdrošībai veltīti pasākumi 28 Eiropas valstīs, arī Latvijā. 

Latvijā kiberdrošības mēnesi ievadīs "Cert.lv" un ISACA Latvijas nodaļas kopīgi rīkotā IT drošības konference "Kiberšahs. Stratēģija un taktika virtuālajā vidē", kas notiek 1.oktobrī. 

Savukārt 28.oktobrī, kiberdrošības mēneša noslēgumā, "Cert.lv" rīkos Datorologa akciju, kura sniegs iespēju katram interesentam bez maksas pārbaudīt savu portatīvo datoru, planšetdatoru vai viedtālruni pie datorspeciālista un "izārstēt" iekārtā atrastos vīrusus, kā arī saņemt eksperta padomus par drošu interneta lietošanu.

Kiberdrošības mēneša mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par kiberdrošību. Pasākumu uzsvars tiek likts uz lietotāju izglītošanu par virtuālās vides apdraudējumiem un atbildīgu attieksmi pret datu un informācijas drošību.
No šodienas līdz 8.oktobrim norisināsies "Drošības nedēļa", kuras mērķis ir veicināt skolēnu prasmes izvērtēt situāciju, analizēt iespējamos riskus un pieņemt atbildīgus un veselībai un drošībai labvēlīgus lēmumus, kā arī veidot veselīgus un drošus paradumus ikdienā.
Pedagogi un bērni aicināti šajā rudenī aktualizēt tādas tēmas kā drošība internetā, fiziskā drošība un izpratnes veicināšana par donoru kustību Latvijā.

Lai akcentētu sākumskolas bērnu drošības nozīmi, izmantojot mobilās lietotnes, "Drošības nedēļas" laikā tehnoloģiju uzņēmums "Cisco" vadīs informatīvas stundas 4.klases skolēniem Rīgas Angļu ģimnāzijā un Rīgas Teikas vidusskolā. Tehnoloģiju blogeris un mājaslapas "Kursors.lv" izveidotājs Kristaps Skutelis dalīsies pieredzē, kā droši lietot internetu, runās par bērnu vidū populārāko aplikāciju draudiem un ar piemēriem izspēlēs situācijas, kādas bērni var piedzīvot, izmantojot mobilās lietotnes. Informatīvās stundas tiek rīkotas sadarbībā ar "Cert.lv" un "Drossinternets.lv".

VAS "Latvijas Dzelzceļš", Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, AS "Latvijas Gāze", Valsts policija, AS "Sadales tīkls", Latvijas Banka, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Drošāka interneta centrs un AS "Latvijas Valsts meži" 2.oktobrī Daugavpilī organizēs pasākumu "Viena diena drošībai". Pasākumā piedalīsies Daugavpils pilsētas un pagastu skolu 4.klases skolēni.

Valsts asinsdonoru centrs aicina Latvijas skolas iesaistīties sabiedrības izglītošanā par asins ziedošanu un donoru kustību. Ir sagatavots informatīvs lekciju cikls vidusskolas vecuma jauniešiem ar mērķi sniegt informāciju par asins ziedošanu, sadalīšanu, uzglabāšanu un izsniegšanu ārstniecības iestādēm, tādējādi mudinot jauniešus būt aktīviem sabiedrības locekļiem un iesaistīties donoru kustībā. Skolas tiek aicinātas pieteikties arī ekskursijai Valsts asinsdonoru centrā.

Savukārt CSDD jau devīto gadu pēc kārtas aicina 6.-8.klases skolēnus piedalīties aizraujošā konkursā topošajiem mopēdistiem par ceļu satiksmes drošību "Gribu būt mobils!". Tā uzvarētāji būs zināmi 2016.gada pavasarī. Konkursa mērķis ir pilnveidot 6.-8.klases skolēnu zināšanas par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un par personīgās drošības garantēšanas iespējām ceļu satiksmē, nodrošinot aizraujošu un kvalitatīvu izglītības modeli - konkursu velosipēda un mopēda vadītājiem.
No šodienas tiks veiktas būtiskas izmaiņas vairākos Dobeles autobusu parka apkalpotajos maršrutos - tiks mainīti reisu izpildes laiki, dienas un kustības saraksti, savukārt maršruti un reisi, kuros brauc vien daži pasažieri mēnesī, tiks optimizēti, informē Autotransporta direkcijā (ATD).

Izmaiņas maršrutu tīklā ir saskaņotas ar Zemgales plānošanas reģionu un pašvaldībām, un tās veiktas, lai atvieglotu iedzīvotājiem iespēju nokļūt līdz darbvietai, dažādām valsts, pašvaldību un ārstniecības iestādēm. Tāpat veikti grozījumi maršrutos un reisos, pielāgojot tos skolēnu vajadzībām.

Lai iedzīvotājiem no Dobeles guļamrajona Meža prospektā būtu iespēja nokļūt līdz rūpniecības rajonam Uzvaras ielas rajonā, mazdārziņiem Galeniekos un Dobeles kapiem, kā arī no autoostas līdz Pētera Upīša dārzam, Kristīgajai vidusskolai un bērnudārzam "Jāņtārpiņš", tiks reorganizēts maršruts Dobele-Mazā Meža iela. Savukārt maršrutā Dobele-Biksti-Jaunpils tiks izveidoti papildu reisi, lai Annenieku, Bikstu un Jaunpils skolēni varētu apmeklēt Dobeles mūzikas, mākslas un sporta skolu un šo teritoriju iedzīvotājiem būtu papildu iespēja tikt līdz dažādām valsts, pašvaldības vai ārstniecības iestādēm Dobelē.

Dobeles autobusu parka apkalpotajos maršrutos, tostarp Dobele-Bēne-Auce, Dobele-Aizstrautnieki, Dobele-Gardene, Dobele-Bukaiši, Dobele-Bēne-Auce, vairākiem reisiem tika mainīti kustības saraksti, lai pielāgotu tos iedzīvotāju darba grafikam, stundu sākumam mācību iestādē un lai pasažieriem būtu iespēja paspēt uz autobusu, kas dodas uz Rīgu. Tāpat, rūpējoties par pasažieru drošību un ērtībām, maršruta Dobele-Miltiņi gala pietura turpmāk atradīsies pašā ciematā pie Miltiņkroga.

Ņemot vērā sabiedriskā transporta pieprasījumu konkrētās nedēļas dienās, maršruta Dobele-Sniķere-Auce reisu izpildes dienas turpmāk tiks mainītas - autobuss kursēs otrdienās un piektdienās. Tāpat konkrētais maršruts ir papildināts ar pieturvietu Auces stacija. Savukārt maršruts Dobele-Miltiņi-Bērze-Apšupe-Dobele turpmāk tiks saīsināts, ņemot vērā, ka vairākos attiecīgā maršruta posmos pasažieru tikpat kā nav. No šodienas maršrutu sauks Dobele-Apšupe, un vietās, kur sabiedriskais transports nekursēs, skolēnu pārvadājumus nodrošinās skolēnu autobuss. Tāpat tiks saīsināts maršruts Dobele-Auce-Apgulde-Jelgava, tomēr saglabājot iespēju Auces iedzīvotājiem arī turpmāk tikt līdz Jelgavai.

Ņemot vērā, ka Dobeles autobusa parka apkalpotajā teritorijā ir vairāki maršruti, kuros brauc vien divi līdz četri pasažieri reisā un kuru uzturēšanai valsts dotāciju segums ir vairāk nekā 90% visu nepieciešamo izmaksu, ar šodienu tiks slēgts maršruts Dobele-Slagūne-Dobele, Dobele-Naudīte-Bēne-Ukri un Auce-Ķevele. Tomēr iedzīvotājiem arī turpmāk tiks nodrošināta pārvietošanās ar sabiedrisko transportu iespēja, jo tiks veiktas izmaiņas citos maršrutos, lai tie aptvertu vairākas apdzīvotās vietas, kuras līdz šim šķērsoja attiecīgo maršrutu autobusi.
Piemēram, vairāki maršruta Auce-Ķevele reisi tiks pievienoti maršrutam Dobele-Īle-Auce un piektdienās pagarināti līdz Jaunaucei.

Tāpat tiks pagarināts maršruts Dobele-Bukaiši un izveidoti papildu reisi, lai pasažieriem, kuri pirms tam izmantoja maršruta Dobele-Naudīte-Bēne-Ukri autobusu, tiktu nodrošināti sabiedriskā transporta pakalpojumi.

Lai noskaidrotu precīzas maršrutu, reisu izpildes laiku, dienu un kustības sarakstu izmaiņas, ATD aicina sazināties ar Dobeles autobusu parku, rakstot e-pastu ''autobusi@dobele.lv'' vai zvanot pa tālruni 63723501 vai 63723444. Detalizēta informācija par Dobeles autobusu parka apkalpotajiem maršrutiem pieejama mājaslapā "www.dobele.lv".
Rīga tuvākajā laikā neplāno ieviest tā saukto "tūristu nodevu", kas paredz, ka viesiem par nakšņošanu viesnīcās un citās viesu izmitināšanas vietās ir jāmaksā konkrēta naudas summa par vienu nakšņošanas reizi,  pastāstīja Rīgas tūrisma attīstības biroja mārketinga direktors Aigars Smiltāns.
Viņš pastāstīja, ka par šādas nodevas ieviešanu Rīgā tiek runāts ik pa laikam, jo tā ir ierasta prakse citās Eiropas pilsētās, tomēr sarunas nekad nav bijušas nopietnākas par konsultāciju līmeni.

No 2016.gada 1.janvāra Lietuvas otras lielākās pilsētas Kauņās viesiem par nakšņošanu viesnīcās un citās viesu izmitināšanas vietās būs jāmaksā tā sauktais spilvenu nodoklis - 0,5 eiro par vienu nakšņošanas reizi.
Rosinājumu otrdien atbalstīja Kauņas pilsētas dome. Tiek plānots, ka jaunais nodoklis pilsētas budžetā ienesīs apmēram 200 tūkstošus eiro.
Lai pircējiem atvieglotu orientēšanos produktu piedāvājumā, kas ir marķēti ar ekomarķējumu, šodien tiks atklāta  jauna tīmekļa vietne  "ekomarkejums.lv" , lapa palīdzēs  iegaumēt dažas biežāk sastopamās, uzticamās ekomarķējuma zīmes.
Vietnē iekļauta informācija par to  kā izvēlēties produktus atbildīgi - tā, lai tie mazāk ietekmētu vidi un cilvēku veselību, kā arī ir iespēja uzdot jautājumus par interesējošu marķējumu.
No 1.10. Rīgā mainīsies atsevišķu minibusu kustību saraksti.

Rīgas satiksme norādīja, ka, ņemot vērā pasažieru plūsmas mērījumus un savstarpēji koordinējot sabiedriskā transporta atiešanas laikus, no 1.oktobra tiks mainīti 203.minibusu maršruta "Pļavnieki – Jugla", 209.minibusu maršruta "Purvciems – Rumbula", 222.minibusu maršruta "Centrālā stacija – Lidosta", 238.minibusu maršruta "Centrs – Imanta", 241.minibusu maršruta "Centrs – Lidosta" un 246.minibusu maršruta "Centrālā stacija – Daugavgrīva" kustības saraksti darba dienām un brīvdienām.

Izmaiņas tiek veiktas, pamatojoties uz pilnsabiedrības "Rīgas mikroautobusu satiksme" ierosinājumiem.
Rīgā šodien  mainās atsevišķu pieturvietu nosaukumi 3.trolejbusa un 38., 49. un 54.autobusa maršrutos.

3.trolejbusa maršrutā un 49. autobusa maršrutā abos virzienos pieturvietas "Mēbeļu kombināts" nosaukums tiks mainīts pret "Tvaika iela 4".

38.autobusa maršrutā abos virzienos pieturvieta "Tilts" turpmāk sauksies "Spilves iela 16".

Savukārt 54.autobusa maršrutā abos virzienos pieturvietas "Veikals" nosaukums tiks mainīts pret "Voleru iela 35", un virzienā uz centru pieturvietas "Jaunā pietura" nosaukums turpmāk būs "Voleru iela 5".
Vairāk nekā 300 skolēnu projektā „Eiropas pēdas Latvijā 2015” visā Latvijā izlikuši 99 slēpņus globālajā spēlē geocaching.com.

Projekta gaitā vairāk nekā 300 skolēni izlika 99 slēpņus Liepājā (27 slēpņi), Rīgā (18 slēpņi), Daugavpilī (12 slēpņi), Zvejniekciemā (8 slēpņi), Aizkrauklē (6 slēpņi), Bauskā (4 slēpņi), Olainē (3 slēpņi), Ogresgalā (3 slēpņi), Kuldīgā (3 slēpņi), Pāvilostā (3 slēpņi), Mežotnē (3 slēpņi), Mazsalacā (3 slēpņi), Cēsīs (3 slēpņi) un Skrīveros (3 slēpņi).

No 1. oktobra ikviens interesents aicināts  piedalīties projekta pēddziņu maratonā. Lai to izdarītu, jāreģistrējas mājas lapā geocaching.com un sadaļā "Spēlēt-> Meklēt slēpni", jāatrod sev tuvāko slēpni. Ērtības labad var izmantot rokas GPS iekārtu vai viedtālruni ar aplikāciju, piemēram, "c:geo", kur var redzēt savu atrašanās vietu.

Kad slēpnis ir atrasts, jāierakstās tajā ievietotajā blociņā un jānovieto slēpni atpakaļ tieši tāpat, kā tas bija. Pēc tam atradums reģistrējams mājas lapā geocaching.com. Šeit meklējami padomi jaunajiem slēpņu meklētājiem. 

Noslēdzoties oktobrim, pēddziņu maratonā pieci visvairāk slēpņus atradušie jaunie slēpņotāji saņems balvas. Visa aktuālā informācija par projekta norisi un slēpņu meklēšanu atrodama "Facebook" profilā Eiropas pēdas

Lai stiprinātu starpkultūru dialogu un mazākumtautību jauniešu integrāciju, kā arī, gatavojoties Latvijas simtgadei, sekmētu skolēnu pašiniciatīvu un sadarbības prasmes, iepazīstot un popularizējot Eiropas kultūras mantojumu Latvijā, slēpņi ir izvietoti dažādās Latvijas vietās, kurām ir saistība ar Eiropu. Spēles simtais slēpnis tiks izvietots 2018. gadā, kad Latvijā atzīmēs savu pastāvēšanas simtgadi. Ar šo projektu tā rīkotāji vēlas aicināt iedzīvotājus arī rudenī apmeklēt vietas, uz kurām neved tūrisma takas.

Facebook Draugiem Twitter Instagram